kungull i njomë FREEZE për dimër AT HOME

Author: | 2019/07/01

Në verë, kopsht është plot me perime të freskëta dhe bimëve. Çdo ditë ata janë të pranishëm në enët e ndryshme. Dhe njerëzit në mungesën e vitaminave dimrit, kështu që nxitim për dyqane për të blerë ndonjë gjë. Si rregull, perime të freskëta, përfshirë edhe kungull i njomë "pickim" në dimër.

Nëse ju naroslo shumë e kungull, ata mund të ngrijë, duke ruajtur të gjitha ushqyesve dhe vitaminat. Artikulli ynë do të fokusohet në atë se si për të ngrirë e kungull për dimër në shtëpi. Ne do t'ju ofrojë opsione të ndryshme dhe mënyra për të shmangur gabimet.

Çfarë perime të përshtatshme për ngrirjen

Për të ngrirë kungull i njomë mund të përdoret në çdo "Epoka". Në perime të zhvishem shëndetshëm pa dëme dhe kalb. Amvise shumë janë të pyesin nëse është e mundur për të marrë për ngrirjen, kungull i njomë para-grabitur. Jo, kjo nuk mund të bëhet, pasi që ata kishin wilted tashmë, ka humbur elasticitetin e tyre.

Nuk përshtaten mirë me perime zadubela lëkurën si mishi në to ashpër në ngrirje të ruajtura keq.

E rëndësishme! Nëse keni ndërmend të bëni kungull ngrirë, një javë, të ndaluar lotim.

Rregulla të përgjithshme për përgatitjen e perimeve

Pa marrë parasysh se si ju ngrijë kungull të freskët në frigorifer të frigoriferit, të përgatisë rregullat janë gjithmonë të njëjta:

 1. Që nga fruta të shtrirë në tokë, ata janë të sigurtë se do të jenë të pista. Pra, së pari, ata janë të larë në disa ujërat drejt nga zhvishem. Pastaj, hiqni kërcellin dhe vendin ku lule.
 2. Perime detalit hedhur në një peshqir të pastër të thatë.
 3. Në pyetjen nëse është e mundur për të ngrirë e kungull me fara, përgjigja është jo. Perimet duhet të jetë i qartë, jo vetëm nga fara dhe tul, por edhe për të prerë lëkurë e ashpër dhe të trasha.

SHËNIM! Me kungull i njomë e vegjël të gjelbër të lëkurës nuk mund të hiqet.

Këtu, ndoshta, dhe çdo gjë që ju duhet të dini për përgatitjen e kungull të ngrirë për dimër.

rregullat e ngrirjes

Freeze kungull për dimër - ruajtjen ideal të perimeve të freskëta. Ato mund të përdoren për të përgatitur enët e ndryshme, duke përfshirë ushqim për fëmijë. Pas të gjitha, kungull i njomë kanë qenë prej kohësh konsiderohet si një produkt dietetike.

rregulla të rëndësishme:

 1. kungull i njomë larë prerë në një mënyrë të caktuar.
 2. Hequr çdo lëngshme të tepërt.
 3. Zbardh nëse është e nevojshme.
 4. Të paraqitura në një enë të ndryshme - enë plastike, qese celofan të ngrirë kungull i njomë, nga e cila e ajrit tepërt është e nevojshme për të hequr.

SHËNIM! Ngrijë kungull i njomë nevojshme në temperaturë të ulët të mundshëm.

Metodat për prerje

perime diced, si një fuçi, mund të jenë të ndryshme. Gjithçka do të varet se çfarë do të jetë gatim në tavernë në dimër.

 1. Nëse ju të skuqura, të bëjë sanduiçe sofistikuar apo gatuaj një pizza, ajo është e mirë për të prerë kungull i njomë për ngrirjen unaza. Ata nuk duhet të jetë më shumë se 1 cm të trasha. nuk ka nevojë për të prerë shumë i hollë.
 2. Nëse keni ëndërr e një merak perimesh ose vezë gatim, prerë në kube.
 3. Pancakes, vezë, pure fëmija është më i përshtatshëm për të gatuar nga kungull i njomë të ngrira, integruar.

Dhe tani le të shohim nëse ju mund të ngrijë kungull për dimër pa blanching. Si rregull, ajo është vendim zonjë. Por të jetë i sigurt, kur perimet duken më tërheqëse dhe "ngrënshëm" eksperiment.

Përgatitja e një kungull i njomë të vogla grumbull, shkurtuar ato në të njëjtën mënyrë. Një parti vetëm vënë në frigorifer, dhe e dyta pas blanching. Pas një ose dy ditë dhe të përpiqen për të hequr acar në shije. Ai është opsioni më i besueshëm i zgjedhjes.

ngrirjes mënyra

qarqet

Ju dëshironi për të bërë përshtypje mysafirët në dimër, kungull i njomë të skuqura. Ata janë marrë si të shijshme dhe të shijshëm, nëse perimet ishin ngrirë si duhet.

Warning! Para se të tiganisje feta jo shkrirë.

Si të ngrijë në feta kungull dimrit:

 • copë kungull i njomë prerë zhytur në ujë të vluar për 5 minuta, pastaj hedh në një kullesë në gotë të lëngshme. qarqet ftohur thatë përhapur në një shtresë të vetme në një pjatë, ose direkt në një paketë dhe të dërgohet në frigorifer. Kur workpiece është e ngrirë, mund të vihet shpejt në një enë ose paketë për ngrirje. Pasi enë nuk është e rekomanduar për të hedhur të gjitha kungull i njomë, përndryshe ata rrinë së bashku.
 • Nëse ju nuk jeni duke përdorur blanching, pastaj të dëbuar të lëngshme tepërt nga kungull i njomë, ju mund të përdorni kripë. Shtroj feta në bord dhe pak prisolit. Duke folur të hequr lagështi me një peshqir. Dele qarqet në një enë dhe ngrirja.
Lexo më shumë:   VC nuk është duke luajtur muzikë ÇFARË DUHET BËRË

Cubes ose cubes

Freeze cubes kungull i njomë - Perfect produkt gjysëm-të gatshme që mund të përdoret në dimër për kurset e parë dhe të dytë.

Kungull i njomë prerë në formën e dëshiruar, ju mund të dërgoni atë në një enë në frigorifer. Shpejt dhe me lehtësi. Por në dimër shtëpiake shpesh frustruar sepse perimeve bëhet një gome, pa shije. Çfarë është gabim?

Ajo rezulton se kur të ngrirë perime në shtëpi është e nevojshme për të hequr lagështi të tepërt. Le të shohim se si për të ngrirë në cubes kungull dimrit apo cubes:

 1. Vendos paraformoj në një enë dhe pour kripë rregullt tryezë. Për kilogram e kungull i njomë feta - 2 lugë. Pas një çerek ore në copa të fundit shfaqet lëngshme. Ajo fshihet me një leckë të pastër të thatë, palosur kube apo wedges në pako dhe të ngrirë. A nuk nxitojnë për të rafte blloqe, në qoftë se ata nuk e tharë, mund të rrinë së bashku. Por ajo është e mirë për të ngrirë e kungull për dimër të freskëta për çdo kubike ishte i vetëm. Për këtë qëllim workpiece është përhapur në një fletë pjekje dhe dërguar në frigorifer. Pas ngrirjes kungull i njomë përhapen në një enë ose paketë.
 2. Sigurisht, kjo metodë është më shumë kohë, por të besueshme. Cubes janë blanched për tre minuta dhe pastaj zhytur në një kullesë në ujë shumë të ftohtë. Marrë atë, ju mund të përdorni kube akulli. Courgettes blanched obsushivayut dhe të ftohur në një peshqir. Pas kësaj, të pastër frigorifer. Nëse ju ngrijë në kungull i njomë frigorifer, diced ose kube, shtoni copëtuar bimëve të freskëta ose perime të tjera (speca, karrota, domate).

Ngrijë perime integruar

Në mënyrë që të ngrijë në kungull dimrit në frigorifer për kurset e parë dhe të dytë, ne e kuptojmë. Por lexuesit tanë janë të interesuar në, nëse është e mundur për të bërë pancakes për ngrirjen, nëse po, si.

kungull i njomë të tilla ngrirje shumë e thjeshtë. Vetëm të marrë fruta përgatitur dhe fshij atë në një rende. Lënë për disa kohë dhe kujdes shtypni lëngshme. Ne vetëm mund të përhapet jashtë në pako në frigorifer.

E rëndësishme! Mos harroni për lirimin e ajrit nga çanta me kungull i njomë para ngrirjes.

pure kungull

Në shtëpi, ju mund të gatuaj pure kungull. perimet diced duhet të zier deri gatuar. Tërheqja feta ziera në një kullesë në gotë të ujit, grimcuar një blender. Gatshme kungull i njomë pure pas ftohjes në enë plastike të pastra.

Kjo acar është shumë e dobishme në qoftë se një familje ka fëmijë të vegjël. pure kungull është e rekomanduar nga mjekët. Në dyqanet e ajo është shitur në kavanoza. Pse duhet të blejnë pure perimesh për një çmim të lartë, në qoftë se ajo mund të jenë të përgatitur në shtëpi për të lira!

Këshillë! pure kungull Shtroj enë parë për ngrirjen e ujit ose një kuti nga nën çokollatë.

Ne kemi marrë të rehatshme mini-servings në një kohë.

ngrijë Kungull:

përdorim Rastet

Siç e kemi përmendur tashmë, perime të ngrira mund të përdoret në shtëpi për gatim të gjitha llojet e pjatave, të tilla si kungull havjar.

Vitamina dhe ushqim kalori të ulët do të jetë gati në 30-40 minuta. Prandaj, ajo mund të jenë të përgatitur menjëherë para darkë ose ardhjen e mysafirëve. Snack përgatitur pa uthull, sepse ajo nuk është menduar të ruhen.

Çfarë do të marrë për të gatuaj havjar kungull:

 • kungull i njomë ngrirë feta - a pound;
 • Fresh karrota - 1 copë;
 • onions - gjysma;
 • green thartë apple - 1 copë;
 • domate paste - 1 lugë i madh;
 • Hudhër - 1 karafil;
 • kripë dhe sheqer për shije.

Udhëzime për përgatitjen e:

 1. Tërhequr nga një pjesë e feta ngrirë e kungull i njomë, qull ato direkt në paketën me ujë të valë dhe menjëherë vë materialin e punës në një kullesë për të thahet lëngu.
  8
 2. Hekura qepë dhe karrota dhe skuq ato pak më pak se pesë minuta në gjalpë.
 3. Shtoni në kungull i njomë pan, mollë integruar peeled dhe fara, paste dhe hudhër grirë. Nevoja zierje të ziej pa kapak, nxitje të vazhdueshme në masë.
 4. Nëpërmjet ora tre e kripës dhe posaharite. Shijoni.
 5. Merrni një blender dhe çekiç gatshëm për kungull havjar, gatuar nga të ngrirë.

Warning! Kjo rostiçeri kungull i njomë mund të nxehtë apo të ftohtë.

përfundim

Ne jemi përpjekur për të përshkruar në detaje mundësitë e ndryshme për Freeze dimrit kungull në frigorifer. Natyrisht, për të thënë se të gjitha rrugët, do të ishte e padrejtë për amvise. Në fund të fundit, secili prej tyre në kërkim për mundësitë e tyre për të ruajtur për perimet e dimrit për të familja ishte me vitamina.

Ne shpresojmë se ata do të ndajnë me ne dhe ju sekretet e tyre. Ne jemi duke pritur për komente dhe sugjerime.

entries Featured Si të ngrijë kungull i njomë për të ushqyerit  A mund të ngrijë majdanoz për dimër Freeze zarzavate për të dimrit në shtëpi  Patëllxhan në dimër: receta acar Çfarë mund të bëhet në dimrin e hurmë buckthorn ngrira të detit Ngrirjes domate për dimër në shtëpi A mund të ngrijë një kungull për dimër Si të ngrijë blueberries në frigorifer për dimër

Lexo më shumë:   AS Shto në listën e zezë në Android

Courgettes Yak ZAMOROZITI për dimër në mendjet DOMASHNІH - POKROKOVY ...

Yak saktë zamoroziti kungull për dimër

Tsey sposіb pіdhodit për tsukіnі, kabachkіv, sparzhevoї kvasolі se brokkolі

Redaktsіya Sogodnі Lifestyle


Chervnya 18 2018, 12:00

& Lt; style p = & quot; tekst-align: arsyetoj; & quot; & gt; Jak zamoroziti njomë. Photography: pixabay.com & lt; / p & gt;
YAK zamoroziti kungull i njomë. Photo: pixabay.com

Jo znaєte, karrierës Robit s Bhagat urozhaєm kabachkіv? Yakscho vzhe ju nabridlo gotuvati e kabachkіv oladki, Soupy i merak, їh ngrijë për dimër.

Hapi 1

Për kalli kungull i njomë mira pomiyte i vidalіt kіnchiki. Potіm narіzhte Perimet kruzhaltsyami (blizko 1 cm) cubes abo natrіt në terttsі.

Porada : mendoj, jak do të konkurroj vikoristovuvati zamorozhenі kungull i njomë. Yakscho zbiraєtesya gotuvati prej tyre garnіr, merak supë abo, abo narіzhte kruzhaltsyami cubes. Planuєte zrobiti kabachkovі cupcakes? Perimet Natrіt në terttsі.

Croc 2

Problanshuyte narіzanі kungull i njomë banorët zberegti їh shijon i kolіr. Napovnіt Velika kastrulyu 2/3 me ujë para se i dovedіt kipіnnya. Potіm Doda në ujë shmatochki kabachkіv i varіt, erë e keqe Pokey bëhet yaskravo gjelbër i m'yakimi (blizko hvilin 1-3). Tertі njomë slіd sklasti y i biçikletë blanshuvati sitë blizko 2 hvilin.

Porada : Yakscho kabachkіv Duzhe Bagato Blanche їh partіyami. Solita nuk potrіbno ujë.

LEXO takozh

kungull i njomë Farshirovanі tre receta për lіtnogo obіdu

Hap  3

Shvydko oholodіt perime. Napovnіt Hoçë krizhanoyu tas me ujë (Tse mozhna zrobiti për blanshuvannya). Relief për shumіvki Shvydko perekladіt kungull i njomë në ujë i zalishte 3-5 hvilin.

Hapi  4

Vikoristovuyuchi aparat që ndan shkumë pra, perekladіt kungull i njomë në Drushlyakov. Dërgo їm visohnuti i promoknіt paperovim një peshqir, banorët vidaliti zalishki rіdini.

Hapi  5

Vikladіt shmatochki kabachkіv në Deco i vіdpravte një top në frigorifer për 1-2 Godin. Yakscho vi zamorozhuєte tertі njomë, propustіt Tsey Hapi.

Hap  6

Pomіstіt zamorozhenі shmatochki në paketën іz zastіbkoyu, vipustіt e Demba povіtrya, zakriyte i povernіt në frigorifer. Ka kungull i njomë mozhut zberіgatisya blizko 1 shkëmb.

Nagadaєmo, E ranіshe shkruar jak prigotuvati shokoladnі muffins e Courgettes. Krіm Tsogo, vend, "Sot" dіlivsya іspanskoї Tortilla recetë s kungull i kartopleyu. Mi takozh povіdomlyali, Chomu vlіtku Varto їsti bіlshe kabachkіv.

Divіtsya vіdeo, prigotuvati jak mіlfey kungull pure e gaforre:

Sche kіlka materіalіv në temі:

Recetë për pіknіka: sallatë ngrohtë e Kuryachii fіle i ovochіv
sekretet prigotuvannya ovochіv: Yak saktë brews tushkuvati i smazhiti


Perimet
Ngrijë
kungull i njomë
paraformoj
tsukіnі

Dzherelo:
"Sot"

reklamë

reklamë

kungull i njomë ngrirje të WINTER shtëpi të madhe provuar ...

Ngrirja kungull dimrit në shtëpi: mënyra të provuara

Ngrirja kungull dimrit në shtëpi - kjo është një e madhe, mënyrë e provuar për të shpëtuar financat. Unique perime që shkon mirë me pothuajse çdo produkt mund të dërgojë në frigorifer pa frikë se do të humbasin ushqyesve. Në këtë rast, ata mbeten në rendin e gjatë se për marinating ose pickling një mënyrë të nxehtë.

Karakteristikat e detalit

Mjaft shpesh ngrirjes kungull dimrit në shkon në shtëpi nuk është mënyra që ju dëshironi zonjë, dhe perimeve është marrë pa shije dhe gome. Prandaj, është e rëndësishme për të vëzhguar teknologjinë, e përgatitur atë për ruajtje tjetër se një mënyrë e provuar:

Metodat paraformoj kungull i njomë

 1. Courgettes duhet të jenë të gjelbër ose të verdhë, të rinj. varieteteve të tjera dhe perime pjekur nuk janë të përshtatshme.
 2. Është e rëndësishme që ata nuk kishin njollat, nxënësve dhe shenjat e fillimit të kalbjes.
 3. Billets ishin vetëm pasi kungull i njomë lahen tërësisht dhe të thata. Për ta bërë këtë, ne mbarsur gjepura peshqir kuzhinë dhe të lënë në një zonë të ngrohtë ventiluar mirë.
 4. Me perime në mënyrë të detyrueshme të prerë kërcell, dhe këshilla. Peel mund të hiqet në qoftë se keni ndërmend të përdorni produktin për të ushqyerit.
 5. Ju mund të hiqni farat nga tul ngjitur, duke lënë vetëm një pjesë të dendur. Kjo është bërë në diskrecionin e zonjë.
 6. Nënshtruar blanching për të mbajtur ushqyesve dhe për të parandaluar zbutje në temperaturë të ulët. Për shkak të ujit të valë një perime të ruajtur cilësi natyrore të butë edhe pas disa muajsh.

Përgatitja Courgettes

Ju mund të ngrijë të gjithë kungull i njomë, të prerë në feta dhe pres në kube. Nëse ju doni për të përgatitur perimet në formën e produkteve gjysëm-të gatshme që mund të menjëherë të shtoni në supë, bluaj blender tij ose rende në qull me miell misri. Ju gjithashtu mund të ruani në ushqime dimrit skuqur.

A keni korrur kungull për dimër
 Loading ...

Të ngrirë kungull për të dimrit në shtëpi është i suksesshëm, nuk është një mënyrë e madhe e provuar. Mjaft të ftohtë unazat gatuar bukë në temperaturë dhome dhe pastaj dekompozuar në kontejnerë. Gjëja kryesore, si në rastin e perimeve të papërpunuara, nuk e le ta ngrijë me njëri-tjetrin.

Pyes veten: Në çfarë ushqime përmbajnë proteina

kungull i njomë Korrje feta

Features shkrirjen dhe magazinimit

Për të ruajtur integritetin e perimeve, si dhe vitamina dhe elementët gjurmë, është e nevojshme për të ruajtur në një frigorifer në një temperaturë prej nga -10 deri në -20 gradë. Në rastin e parë, jeta shelfin është 6 muaj, ndërsa e dyta - në një vit. Kur shkrirjes duhet t'i përmbahen parimeve themelore dhe udhëzimet:

Lexo më shumë:   Çfarë duhet të bëni nëse kompjuteri juaj është kthyer mbi SCREEN

Korrje perime në kube

 1. Dërgo kungull i njomë shkrirë në një dhomë të ngrohtë, ose thjesht të shtoni në supë, Stews ose enët tjera. Ju gjithashtu mund të rinxeh ato në mikrovalë, por perimet humbin disa ushqyesve.
 2. Për salads, ku ajo do të përdoret në formën e saj të para kërkon shkrirjen e plotë, dhe në qoftë se keni ndërmend të gatuaj kungull i njomë në qëlloj do të jetë e mjaftueshme për t'i dhënë atij një shkrirje të pjesshme.

Pyes veten: Si të ngrijë kajsi në dimër në frigorifer?

Duke ndjekur udhëzime të thjeshta, kur ngrirë kungull në shtëpinë e dimrit mënyra të shkëlqyera provuar se ju nuk mund të blejnë ato me çmime të larta në dyqan.

Tags: acar, kungull i njomë, mënyra provuar

Lini një Përgjigju Cancel përgjigje

e-mail juaj nuk do të publikohet.


olga
Përgjigju

31.08.2018 në 03:46

Këtu në mua dhe ata vetëm u gome, sepse unë nuk e bëri zbardh. Unë do të dinë dhe të provoni këtë vit për të bërë gjërat e duhura. Blerë opsione Unë nuk e pëlqen. Ata nuk lënë asnjë shije apo ndonjë gjë tjetër të dobishme. Prandaj, unë bëj gjithçka vetëm në shtëpi.

Valery
Përgjigju

31.08.2018 në 03:47

mundësi të shkëlqyera, thanks! Unë nuk e di edhe se ata janë pjekur mund të korrur. Merrni larg recetë vetë, unë do të përpiqet. Nëse ju pëlqen atë, duke plotësuar fletore kuzhinës me të mirë opsionet boshllëqet.

Valery
Përgjigju

31.08.2018 në 03:48

Cool! Unë nuk përpiqet për të ngrirë shtëpinë dhe veten vetëm për këtë qëllim. Unë do të përpiqet, dhe papritmas me të vërtetë të kthehet në një mënyrë. Familja ime nuk mund të jetojnë pa qepë, dhe stinët e burrit të saj dhe fëmijët nuk e kujdesit. Për t'u dhënë atyre ëmbëlsira dhe pancakes patate me kungull i njomë.

shih gjithashtu

Ngrirja kungull dimrit në shtëpi: me provuar
lexoni më shumë

Ngrirjes brokoli në dimër në shtëpi
lexoni më shumë

Si për të ngrirë speca për dimër në shtëpi
lexoni më shumë

SI për të ngrirë Courgettes freskët për dimër

Lehtësi e produkteve të ngrira është e qartë, dhe përdorimi i tyre nuk shkojnë në ndonjë krahasim me konservuar ose ato që janë shitur të freskëta në dimër. Ju mund të ngrijë çdo perime, fruta, manaferrat (ose pothuajse asnjë).

Ngrijë kungull për dimër mund të jetë një shumëllojshmëri të mënyrave

Ngrijë kungull për dimër mund të jetë një shumëllojshmëri të mënyrave
depositphotos.com

1. Për të filluar, ju duhet të larë kungull i njomë, fshij të thatë dhe të pres. Ajo mund të jetë prerë në kube të shtuar të supave dhe enët perime. Për ta bërë këtë, thjesht të prerë kungull i njomë në kube të 1,5-2 cm (mund të jetë më i vogël - si ju pëlqen), shtoni deri pjesë në qese të vogla, fort i lidhur ato dhe për të dërguar në frigorifer.

Lexoni gjithashtu: Lasagna me kungull i njomë dhe djathë

Pse i vogël? Sepse një shumë e kungull i njomë palosur në një paketë apo enë që më vonë do të jetë e vështirë për të ndarë shumën e dëshiruar e kungull ngrirë për gatim. Është më mirë për të bërë pjesë të tilla që nuk kanë nevojë për të ndarë - vetëm të marrë jashtë pakos dhe ta dërgojnë atë direkt në tenxhere ose tigan, pa shkrirjes.                           

2.  Ju mund të ngrijë dhe kungull i njomë, të prerë në unaza. Në këtë rast, ajo do të jetë e mundur në dimër për të ngrënë kungull i njomë skuqura ose të bëjë ato në një tavë në furrë. Për këtë kungull i njomë të pastër të thatë prerë në unaza duhet trashësi prej 1-1,5 cm, për të rregulluar ato në një shtresë të vetme në një pjatë të përcaktuara më parë nga një qese plastike (të kungull të mos ngrirë në gjellë dhe hiqet lehtë nga ajo). Nëse keni nevojë për të ngrirë një shumë e kungull i njomë, ne mund të vënë ato në një pjatë në shtresa, duke zhvendosur çdo shtresë e polietileni. Pjatë është vënë në frigorifer derisa plotësisht të ngrijë kungull i njomë. hequr pastaj dhe kungull i njomë të ngrira palosur në një paketë ose enë për ruajtje.

Shih gjithashtu: Zucchini mbushur me ullinj dhe speca

Të skuqura kungull i njomë, ata kanë nevojë për të-shkrirë para, nëse është e mundur për të hequr ato nga lagështia (peshqir të lagur), dhe rrokulliset në miell. Nëse ju nuk bëni, ata do të xhiruar në një tigan.

3. Freeze mund dhe kungull i njomë të skuqura. Për ta bërë këtë, të prerë kungull i njomë thinly (mundësisht të rinj) dhe të skuqura. Pastaj dele në paketën dhe ngrirja. Pastaj ju mund të shtoni salcë kosi ose kos, hudhër dhe kripë dhe e ngrohtë rreth ngrohjes mesme.

4. Ju gjithashtu mund të bëjë një produkt gjysmë-të gatshme për pancakes kungull: Hekura kungull i njomë me karrota në një rende, të thahet lagështi të tepërt dhe të ngrijë.

Duke përdorur këto metoda të ngrirjes, ju mund të gëzojnë të preferuara perime tuaj gjatë gjithë vitit.

Shikoni Galeria se si të gatuaj rrotullon kungull në multivarka:

Shto një koment

e-mail juaj nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar *