jammed BACK në bel ÇFARË DUHET BËRË

Author: | 2018/08/25

Pengesë dhimbje të mprehtë prapa, paaftësia për të shpjegoj up - simptoma shumë të pakëndshme, të cilat janë të përjetuara nga njerëz të të gjitha moshave. Shkaqet e një nervore hequr në fytyrë. Ajo mund të provokojë shkaqet e ndryshme të mbingarkesës dhe hipotermi kthehet në sëmundje të rënda. Çfarë ndodh nëse mbërthyer përsëri në bel?

jammed mbrapa
jammed mbrapa

Mbërthyer mbrapa në bel: ndihma emergjente

Nëse një person është mbërthyer përsëri, si rregull, ai fillon për panik, duke u përpjekur të shpjegoj lëvizjet mprehta. Dhe ne duhet të veprojmë, në të kundërtën, me qetësi dhe të arsyeshme. Para së të gjitha poshtë të qetë dhe të shtrihem në një sipërfaqe të sheshtë - në një krevat, divan, dhe më të mirë të të gjitha - në dysheme. Kërrusem tuaj gjunjë dhe vendin e tyre në platformën (të tilla si një karrige). Në këtë shtet, tjerr maksimale është i relaksuar, në mënyrë që me kalimin e kohës dhimbja do të fillojë të ulet.

Kur dhimbja subsides plotësisht, butësisht rrokulliset mbi në anën e saj të djathtë dhe të ngjiten në të katër këmbët. Në këtë pozicion, ju lutem të vazhdojë për çdo mbështetje që do t'ju ndihmojë të merrni përsëri në këmbët e tyre. Të vazhdohet me shumë ngadalë! Merrni një shall ose peshqir dhe të mbyllë ato përsëri, për të rregulluar atë. Brenda ditëve pas fillimit të pushimit shtrat më poshtë.

masat parandaluese

Pasi të ndjeheni më mirë, ju duhet të monitorojnë me kujdes gjendjen e tyre shëndetësore dhe të ndiqni këshillat e përshkruar më poshtë:

• Mos e mbani gjërat shumë të rënda;

• nuk përkulet, nëse keni nevojë për të marrë diçka nga dyshemeja, thjesht mbledhje, duke e lënë shpinën drejt;

• Mos mbiftohem, për të shmangur çdo draftet;

• Merre veten një dyshek pillowtop dhe jastëk ortopedik;

• Mos filloni sëmundje virale dhe e ftohtë të përbashkët, trajtojnë ato në kohë;

• Mbajtja e një jetese aktive, duke bërë ushtrime në mëngjes, bisedoni me mjekun tuaj, çfarë sport është i përshtatshëm për ju, dhe të merren me ta;

Ajo do të jetë interesante:   trajtimi i mjeteve juridike popullore veshkave NË SHTËPI

• Fokusi në forcimin muskujt e barkut, prapa dhe këmbët;

• përmbahen parimeve të ushqyerit e duhur, të heqë dorë nga cigaret;

• Shmangni stresin dhe mos harroni për të pushuar.

Për të nisur një trajtim profesional, të shkojnë në një terapist. Ai do të ju caktojë një X-ray dhe tomography. Pastaj terapist do t'ju rekomandojë tek një kirurg ose chiropractor. Përveç kësaj, ekziston një mjek-vertebrologist. Ai ishte i përfshirë drejtpërdrejt në trajtimin e sëmundjeve të shtyllës kurrizore.

Nëse ndonjë herë ju keni një rast të një problemi të tillë me shpinë të tij, një vizitë në spital është më mirë të mos vonojë. Edhe në qoftë se ju të merren me atë shumë shpejt, një dhimbje e mprehtë ende mund t'ju kapë në momentin më të pakohë. Sa më shpejt që ju të filloni trajtimin, aq më shpejt dhe më lehtë do të del në shesh.

Shto një koment

e-mail juaj nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar *