ushqyerit Enteral ÇFARE ESHTE

Author: | 2018/08/27

Klasifikimi i llojeve të mbështetjes ushqyese dhe një vend për të ushqyerit enteral Espen 2006

ushqyerit Enteral , EPO (nga ἔντερον lashtë greke -. «zorrë") - lloj ushqim përzierjet terapeutike ose plotësuese të veçanta në të cilat thithjen e ushqimit (kur ajo arrin në gojë përmes një tub në stomak ose zorrët) është kryer nga një fiziologjikisht adekuate, atëherë atje nepermjet mukozës të traktit gastrointestinal. Në këtë kuptim, të ushqyerit enteral është kundër të ushqyerit parenteral (kur ushqyesve janë dorëzuar në trup, duke anashkaluar mukozën e zorrëve - zakonisht vena).

Me anë të futjes së ushqyerit enteral ndarë [1] :

 • Marrjen EP sips një pije (Siping) ose me një tub:
  • Lëngshme, gati për të ngrënë, përzierje giperkaloricheskie;
  • gati për t'u përdorur ose të përgatitur nga hipo pluhur të lëngshme -, iso-, perzierje giperkaloricheskie (tregues);
 • tub nazogastrik ushqyerit (tub nasal nëpërmjet një vrimë në stomakut), ose nazoduodenalny nasojejunal (tub nasal përmes një vrimë në duodenit ose jejunum), kanali i dyfishtë (për dekompresionit stomakut dhe administrimin intracolonic e përzierjes ushqyese) sonda - nëse treguar;
 • Mundësuar nëpërmjet një sonda futur në stoma (a hapjes krijuar kirurgjike për sonda në murin e barkut) gastro, duodeno-, eyunostomy formuar metoda kirurgjikale ose endoskopik (përshkruar në udhëzon veçanta). Në zbatimin e të ushqyerit enteral nga të gjitha këto metoda kërkon një kontroll të detyrueshëm të korrektësinë e vendin dhe pozitën e sondës (në dinamikën) në mënyrë për të shmangur komplikime.

ushqyerit Enteral duhet të sigurojnë (në varësi të objektivave të terapisë apo dietë) nevojat e njeriut (ose vetëm nga PE apo në kombinim PE me konsum të zakonshme të ushqimit, ose një kombinim i Enteral me të ushqyerit parenteral) në të gjitha macronutrient (acidet yndyrore, aminoacidet, karbohidratet ), micronutrients (vitamina dhe minerale) dhe ujë (edhe pse mungesa e saj në ujë të produktit në përgjithësi mund të përdoren veç e veç).

Ushqimet dhe industrinë farmaceutike prodhon Përzierësit e veçantë për ushqimin enteral, i cili, në varësi të përbërjes dhe vlerat e energjisë janë të ndarë në [1] [2] [3] :

 • Standard izokaloricheskie lëndë ushqyese përzierje (të emëruar në bazë të kërkesave normale për ushqyesve dhe nevojën e vazhdueshme për të ushqyerit enteral me funksion paprekur gastrointestinal) - PentaShur.
 • përzierje Giperkaloricheskie (caktuar kur rritur kërkesat proteina dhe kufizime energjisë ose likuid nëse kërkohet) - PentaShur HP.
 • Përzierjet me përmbajtje të lartë të proteinës biologjikisht aktiv të pasuruar me micronutrients, glutamine, arginine, acide omega-3 yndyrore (caktuar kur kritike dhe shteteve pacienti imunodeficient) - immunomaks PentaShur.
 • përzierje lëndë ushqyese me përmbajtje të reduktuar të yndyrës dhe karbohidrateve përmbajnë fije dietetike (diabetikëve të caktuar);
 • Përzierjet e lartë yndyrë dhe të ulët karbohidrate (caktuar kur shkeljet funksionin e mushkërive dekompensimi hapi i);
 • Përzierjet me përmbajtje të ulët të amino acideve aromatike dhe një përmbajtje të lartë të degëzuar zinxhir amino acideve (caktuar nga mëlçisë njerëzore) - immunomaks PentaShur.
 • përzierjet oligomerik përmban dipeptides, tripeptides, një numër i amino acideve dhe janë pothuajse tërësisht të zhytur (caktuar, kur i shqetësuar funksionin gastrointestinal (natën e parë pas operacioneve në traktin gastrointestinal, heqje të gjerë të zorrëve të vogla, mungesa enzimatik me origjinë të ndryshme));
 • Të veçantë të ulët vëllimi imunostimulues gipokaloricheskie perzjerje me glutamine (të caktuar për njësinë e kujdesit intensiv gjatë orëve të para të kushteve kritike) [4] [5] .
Ajo do të jetë interesante:   recetë lasagna në shtëpi me mish te grire

Një Dendësia standarde të energjisë të produkteve enteral të ushqyerit për të rriturit dhe fëmijët mbi 1 vjeç është konsideruar të jetë një dendësi prej 1.0 kcal / ml. Dendësia e energjisë 1,5 kcal / ml konsiderohet të jetë ngritur. përzierjet Standard përmbajnë të gjitha e nevojshme macronutrients, micronutrients dhe vitamina sipas nevojave ditore të organizmit në kushte të ndryshme patologjike dhe janë të dizajnuara për të korrigjuar ose për të parandaluar kequshqyerjen në pothuajse të gjitha situatat, kur të ushqyerit natyrore është i pamundur ose i pamjaftueshëm. Përdorimi i dietë standarde polimerik përfshin ruajtjen e funksioneve e traktit gastrointestinal, gjatë shërimit të tij gjatë tranzicionit nga të ushqyerit parenteral në dietë të plotë enteral dhe normale. Për më tepër, rritja e cilësisë së jetës në pacientët posthospitalized periudhë [6] .

Imunorregullator hypermetabolic përzierje - projektuar të saktë e çrregullimeve metabolike dhe statusin imunitar të pacientëve, dhe pacientët me trauma të rënda, djegiet, sepsis, riskun e komplikacioneve infeksionit dhe infektive, veçanërisht në kushte kritike.

Prania e një përzierjeje të triglicerideve zinxhir të mesme (MCT 50%) shton tretshmërinë e saj në traktin gastrointestinal, mund të caktuar në periudha e hershme pas operacionit, duke përfshirë të traktit gastrointestinal, me një absorbim kufizuar të yndyrës në pacientët me funksionin e dëmtuar e sistemit tretës. Në disa përzierjet e karbohidrateve përfaqësuar nga një përzierje të maltodekstrinave me një ekuivalenti dekstrozë ndryshme (shkallë e hidrolizës) dhe një raport të caktuar të përbërësve karbohidrate, i cili siguron osmolalitet fiziologjik, veti kënaqshme organoleptike, dhe përzierjet e tyre. administrimi shtesë e komponimeve me glutamine, arginine, acide omega-3 yndyrore përcakton efektin immunomodulating të ushqyerit enteral [3] .

Përveç kësaj, për të siguruar se ka nevoja klinike produkte të ndryshme enteral ushqyerit me përmbajtjen e fije dietetike, ose pa to. fibra dietetike është e ndarë në fermentueshëm dhe jo-i fermentueshëm. Fibrat fermentueshëm diete (celulozë dhe pektin) janë të metabolizuar nga bakteret zorrëve të prodhuar acidet karboksilike të kufizimit të yndyrshëm të shkurtër zinxhir (acetik, butirik, dhe të tjerë.). Ato mund të përdoren si një burim të energjisë për mukozën e zorrës së trashë, si dhe për të vonuar zbrazjes gastrike dhe për të ulur diarre. fibrave Non-fermentueshëm (lignin) nuk janë të çahet nga bakteret e zorrëve, duke ndryshuar presionin osmotik, rrit rrjedhjen e lëngjeve në lumen zorrëve, vëllimin e stol dhe për të rritur lëvizjen e tyre, parandalimin dhe reduktimin e zhvillimit të kapsllëk. Përmbajtja e fibër dietik për përzierjet enteral ushqyerjes varion midis 12-14 g / l.

Ajo do të jetë interesante:   Nga ajo D Panthenol vaj të parfumuar

Kërkesa energjia e pacientëve me kancer në përputhje me gjendjen e tyre është 30-45 kcal / kg / ditë, duke përfshirë edhe në kurriz të glukozës - nga 50 deri në 70% nga yndyra, respektivisht, nga 50 në 30% të kalorive nonprotein (përqindja e yndyrës duhet të jetë nën hypercatabolism 50%); proteinat - 1,5-2,0 g / kg / ditë; Vitamina dhe minerale administrohen në një sasi mesatare ditore prej standarde [1] . Aplikimi i përzierjeve të zorrëve (a pije) të përshtatura për nevojat metabolike të pacientët me kancer, redukton periudhën e rikuperimit pas operacionit, përmirësimin lëvizshmëri chemo- dhe radioterapi [7] [8] . Pacientët në kushte kritike (njësi kujdes intensiv) treguara enteral (gastrike ose hetim intestinal) ushqyerit enteral [2] [9] . Sipas koncepteve moderne (rekomandimet Espen 2006) në 4-12 orët e para të gjendjes kritike të arsyeshmërinë e emërimit të një të veçantë gipokaloricheskoy imunostimulues përzierje PE në një vëllim minimal (jo më shumë se 500-700 ml) si ushqim toleruar dhe thithjen e saj në zorrë e pacientit reduktuar ndjeshëm . Perberja e një përzierjeje të tillë përfshijnë Glutamine, e cila ka një efekt mbrojtës në murin e zorrëve, parandalon kalimin e bakterieve ne gjakun dhe indeve limfatik, pengon zhvillimin e komplikimeve të rënda - sepsis. Glutamine nxit funksionin imunitar të zorrëve në një gjendje kritike, përgatit zorrët të ushqyerit të plotë enteral, dmth, lejon më tej për të hyrë në shumën e plotë të ushqyerit standarde enteral. Kjo redukton incidencën e komplikacioneve infektive, vdekshmërisë dhe kohëzgjatja e qëndrimit në njësinë e kujdesit intensiv dhe në spital si një e tërë [4] [5] .

ushqyerit Enteral në formën e sipinga (pije, krem dhe produkte të tjera për administrim oral me karakteristika të përmirësuara shije - .. Vanilla, banane, rrush pa fara, etj) janë përdorur gjerësisht në situata ku normale pritjes edhe përforcuar kalorive dhe ushqyesve e ushqimit nuk i japin trupi ka nevojë për të. Këto kushte janë të ndodhin humbje të 5% e mases së dobët të trupit (peshe përjashtuar indeve yndyrë) në 3 muaj e fundit (10% - 6 muaj) tek pacientët infektuar me HIV me tuberkulozit, fibroza cistike [8] [9] [10 ] [11] . Kohë dhe të saktë (nen kontrollin mjekësor) përzierjet giperkaloricheskih emërimit për ushqimin enteral, duke përfshirë ne praktike pediatrike, është në gjendje për të ndaluar procesin e humbjes së peshës, parandalimin kalimin e HIV në fazën e AIDS (zhvillimin e komplikacioneve) të normalizojnë statusin ushqyese e pacientëve me sëmundje kronike infektive [8] .

Ajo do të jetë interesante:   SI magjepsur djalë pa pasoja

rekomandime të hollësishme për përdorimin e të ushqyerit enteral në situata të ndryshme klinike janë dhënë në botimin e Shoqatës Evropiane për Clinical Nutrition dhe metabolizmit në vitin 2006 [12] .

Shto një koment

e-mail juaj nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar *