Shkaqet vanitet dhe trajtim në të rriturit

Author: | 2018/08/29

Foto: Thunderstock / Shutterstock.com

Shumë njerëz janë të shqetësuar për problemet që lidhen me fryrje dhe bloating barkut. Megjithatë, jo të gjithë janë të gatshëm të pranojnë hapur për këto probleme edhe për veten e tyre, le të vetëm të tjerët. Pak njerëz besonin se këto probleme meritojnë shumë vëmendje, për të shkuar me ta në një gastroenterologist. Dhe kjo është e kotë. Pas stomak vspuchilis dhe fryrje në bark - janë simptoma, të cilat mund të fshehin shumë sëmundje të rënda të traktit gastrointestinal. Prandaj, këto fenomene patologjike kërkojnë trajtim të kujdesshëm dhe të plotë.

Fryrje, të cilat shpesh ndodh kur bloating barkut, i quajtur shkencërisht vanitet. Pse është duke ndodhur? Air dhe gazeve të tjera janë gjithmonë të pranishëm në stomak dhe zorrët në një sasi të caktuar. Një sasi e caktuar e ajrit prekje së bashku me ushqim (ky proces quhet aerophagia). ajrit të tepërt nga stomaku zakonisht shkon prapa në kohën e belching, megjithatë, një pjesë e saj arrin në zorrë. Por, për pjesën më të madhe origjina e gazit në traktin gastrointestinal është e ndryshme. Ato janë formuar si rezultat i procesit të përpunimit të ushqimit, dhe prodhuar nga microflora zorrëve. Pjesërisht, ata janë të absorbohet nga murin e zorrëve, por shumica e saj vjen nga anusit.

Kjo është krejt një proces normal. Në një person i shëndoshë, për ditë jashtë prej rreth 600 ml të gazit. Ky proces merr deri në 13-20 herë në ditë. Megjithatë, në rast të vëllimit fryrje të gazit daljes zorrët është rritur në masë të madhe dhe mund të arrijnë 3-4 litra. Natyrisht, të gjithë e gazit nuk mund menjëherë të dal nga zorrët, dhe si rezultat një person shpërthyer bark.

Shumë besojnë se gazi të përfshira në zorrë - ajo është sulfide hidrogjen. Por në fakt, sulfide hidrogjenit në gazin e zorrëve është jashtëzakonisht i vogël, pjesa kryesore e saj janë të azotit, dioksidi i karbonit, metani, hidrogjeni dhe oksigjeni. Gjithashtu komponimet pranishme dhe kundërmues siç mercaptan metil, i cili është në thelb (së bashku me sulfide hidrogjen, amoniak dhe skatole) dhe bashkëlidhur aromë gazit intestinal.

Shumica e gazrave në dy pika është përqendruar përgjatë mureve dhe shtrihet në flluska që formojnë shkumë.

Pse ka vanitet dhe stomakut shtohet?

Arsyet për shkak të cilat ka fryrje dhe bloating, mund të vendosen. Në çdo rast, bloating - një simptomë që tregon se sistemin e njeriut ndihmon tretjen e ushqimit që nuk është e drejtë. Megjithatë, për të përcaktuar sëmundjen specifik për një, por ky funksion nuk është e mundur. Pas vërejtur fryrje në 90% e sëmundjeve gastrointestinale.

Gjithashtu, fryrje dhe bloating mund të shkaktohet nga zgjedhje të dobët e jetesës dhe të ushqyerit të njeriut. Para së gjithash, vlen të përmendet arsyet kryesore për rritjen e aerofagii:

 • Biseda gjatë vakt,
 • pirja e duhanit,
 • përdorimi i protezat me cilësi të ulët,
 • çamçakëz,
 • ushqim në lëvizje.

Gjithashtu, një sasi të konsiderueshme të gazit mund të hyjnë në stomak nëpërmjet konsumit të ujit sode, kvas, birrë, e cila gjithashtu mund të çojë në një ënjtje të barkut.

Ndonjëherë, fryrje dhe bloating mund të jenë të natyrës kalimtare. Për shembull, nëse një person fle gjatë natës në të njëjtën pozitë, atëherë gazi mund të mblidhen në një nga zorrë, dhe në mëngjes do të ketë simptomat e bloating. Megjithatë, fryrje mëngjes - një kalimtare fenomen.

Shkaqet kryesore të fryrje përfshijnë dietë të sëmurë dhe dietë të varfër. Disa lloje të ushqimit mund të shkaktojë një fermentimi përshpejtuar në zorrët dhe stomakun, duke shkaktuar vanitet dhe bloating. Ajo është e njohur mirë se pasuria e tillë është e pushtuar nga centrali i familjes fasule, sidomos bizele. Dhe kjo është e vërtetë. Por në fakt, jo vetëm që bathë mund të jetë shkaku i rritjes së prodhimit të gazit. Gjithashtu fermentimi zgjeruara mund të shkaktohet nga ëmbëlsirat hahet, lakër, disa lloje të mishit, produkteve të qumështit.

Ne duhet të themi më shumë për një shkak e fryrje - sindromi lactose intolerancës ose lactose. Pra, është një sëmundje në të cilën traktit digjestiv e një personi nuk mund të prodhojnë lactase enzimë, përmes të cilit prishet sheqer qumështi - lactose. Teprica sheqer qumështi në traktin gastrointestinal mund të çojë në fenomenin e bloating.

Për më tepër, dobët tretet në traktin gastrointestinal dhe sheqernat tjera - fruktoza, sukroze, rafinoze (sheqer të përfshira në bishtajore) dhe niseshte, dhe gjithashtu sorbitol (a alkool sheqeri). Nëse sheqerit mbetet në zorrë, ai bëhet një terren ushqyes për bakteret që prodhojnë gazra. Prandaj, ushqim të ëmbël mund të të shkaktojë fryrje.

Një tjetër sindromi, e cila mund të ndodhë kur fryrje dhe bloating - sëmundje celiac. Pra, është një gjendje në të cilën traktit digjestiv një personi nuk është në gjendje të tretet gluten - një proteinë që gjendet në shumë drithëra.

Gjithashtu, nuk do të nxisin tretjen dhe përdorimin e ushqimit të rëndë, tepër pikante dhe me vaj.

sëmundje të tjera në të cilat u rritën vanitet dhe bloating mund të vërehet:

 • gastrit,
 • hepatiti,
 • cerozë,
 • cholecystitis,
 • tromboza e murit të zorrëve,
 • rra infektimi,
 • dyskinesia biliar,
 • mbështjelljes në zorrë,
 • pakalim i ileumit,
 • tumor,
 • stenozë zorrëve.

Siç mund ta shikoni, shkaqet e të cilat mund të shkaktojnë bloating, ka mjaft shumë. Nëse fryrje është shkaktuar nga një çrregullim funksional të zorrëve, si rregull, ai nuk do të kalojë edhe në rastin e përshtatur dietën.

faktorë të tjerë, të cilat, si rregull, nuk janë shkaku i drejtpërdrejtë i fryrje, por ato mund të kontribuojnë në zhvillimin e saj:

 • infeksione të rënda,
 • proceseve inflamatore,
 • dehje,
 • një mënyrë jetese i ulur,
 • mbipeshë.

Nervoz zorrë Sindromi - një tjetër arsye e mundshme, për shkak të cilat ka bloating dhe vanitet. Kjo është një sëmundje shumë e zakonshme, ajo vuan 20% e njerëzve, të cilët janë kryesisht femra. Në paraqitjen e tij ndikon në nivele të larta të stresit, depresionit dhe neurozë.

Bakteret rritje e jashtëzakonshme është edhe ndër shkaqet e mundshme të vanitet. Bakteret rritje e jashtëzakonshme nuk është konsideruar të jetë një sëmundje e vetme, por më tepër një sindrom që ndodh si rezultat i sëmundjeve të tjera të traktit digjestiv ose përmes konsumit të antibiotikëve. Ajo është e shprehur në një ulje të sasisë së bifidobacteria dhe lactobacilli në zorrë të mëdha dhe për të rritur numrin e organizmave patogjene prodhimin e gazrave.

Fryrje dhe bloating në gratë

Të shkaktojnë fryrje dhe bloating mund të jetë një sindromi premenstrual në gratë, adnexitis, Endometrioza, fibroids, shtatzënisë ektopike. Përveç kësaj, shpesh gratë shtatzëna në fund të shtatzënisë janë ballafaquar edhe me fryrje - për shkak të rritjes së madhësisë së mitrës ngutshme në organet e barkut.

Fryrje - kjo nuk është vetëm rritja e emetimit të gazeve nga zorrët. Ky sindrom është shoqëruar edhe nga simptoma të tilla si bloating, dhimbje, shurdhim në stomak, dhimbje barku zorrëve. Në shumicën e rasteve, megjithatë, të barkut me gaz dhimbje kalon pas daljes anusit. Gjithashtu, kjo gjendje mund të shoqërohet me kapsllëk ose diarre, vjellje, humbje e oreksit, shije të pakëndshme, shije të hidhur në gojë, dhe madje edhe të vjella. Stomaku i fryrë mund të ushtrojë presion mbi diafragmë, e cila, nga ana tjetër, mund të shkaktojë simptoma negative të lidhura me organet e frymëmarrjes apo zemrës - gulçim, tension të lartë të gjakut, takikardi. Gjithashtu, fryrje dhe bloating shpesh çon në pagjumësi, nervozizëm, depresion dhe simptoma të tjera neurologjike.

Ajo do të jetë interesante:   Apartamentet numër kadastral si të mësojnë

Në shumicën e rasteve, në vetvete lirimin e gazrave dhe bloating nuk mbajnë një kërcënim të drejtpërdrejtë për jetën. Megjithatë, cilësia e jetës njerëzore me këtë sindrom mund të përkeqësohet me shpejtësi. Kjo është arsyeja pse ky kusht kërkon diagnozën dhe trajtimin.

Fryrje dhe barkut fryrë me diarre mund të jetë për shkak të sëmundjeve të tilla dhe kushtet patologjike si enterocolitis, IBS, infestations parazitare, dysbacteriosis, infeksionet e zorrës së trashë, cirroza.

Fryrje dhe dhimbje mund të tregojnë ENTEROKOLITI kronike, semundja Crohn, peritonit, ileusiot, diskinezi biliar, pancreatitis akute, cholecystitis, cholelithiasis.

Fryrje dhe bloating ndërsa kapsllëk mund të jenë simptomat e gastrit kronik, kolit, pengimin e zorrëve, dështimi hepatike, pancreatitis, cholelithiasis.

Enterit shpesh shihet bark distended dhe dhimbje në kërthizë, shfaqet pas një vakt. Gjithashtu me enterit vërejtur diarre, përkeqësimin e lëkurës dhe të flokëve, humbje peshe.

Kolit është e shoqëruar shpesh jo vetëm nga fryrje, por edhe diarre, dhimbje barku.

dyskinesia tëmth shoqëruar zakonisht së bashku me bloating, shqetësimit të lëvizshmëri zorrëve, kapsllëk pa theks, dehje e organizmit. Cholecystitis dhe hepatitit çon në një mungesë të prodhimit të biliare, e cila nga ana çon në bloating, dhimbje në kuadrantin e sipërm të djathtë dhe diarre.

Ajo duhet të mbahet mend se bloating, i shoqëruar nga një dhimbje të mprehtë, dhe fenomene shpesh të tilla si gjakderdhje nga anusi, tensioni barkut mur, stol vonuar dhe gazit, rënie të presionit, rritja e temperaturës është quajtur "abdomen akut". Kur kjo sindromë nuk duhet të me mend se çfarë sëmundje ishte shkaku dhe duhet të telefononi menjëherë mjekun.

Në shumicën e rasteve, eliminimi i fenomeneve të tilla të pakëndshme mund të bëhet në shtëpi. Metodat e trajtimit, që duhet të zgjidhet në mënyrë që ata janë të drejtuara si në heqjen e simptomave negative vetë, dhe direkt me eliminimin e sëmundjes, e cila shkaktoi atë.

ilaç

droga të ndryshme mund të përdoret për të reduktuar nxjerrje gazi. Para së gjithash, ajo defoamers ose agjentët carminative tilla si Espumizan. Parimi i tyre operativ është i bazuar në faktin se ata të shkatërrojnë akumuluar pranë shkumë mur zorrës së trashë, ku gazrat mbyllur aty shtrihen jashtë.

Gjithashtu të dobishme janë droga - chelators, thithjen përmbajtjen e traktit gastrointestinal. Edhe pse ata zakonisht nuk thithin gazra, por mund të thithin bakteret dhe karbohidrateve, duke shkaktuar fermentimi dhe, si pasojë, rritjen e nxjerrje gazi. Në shtëpi, për trajtimin e fryrje dhe luftuar bloating më të përdorura varieteteve të sorbents mëposhtme:

 • aktivizimit të karbonit,
 • Smecta,
 • Enterosgel.

Gjithashtu një efikasitet të madh në fryrje dhe bloating kanë droga që rrisin tonin e mureve muskujve të stomakut dhe zorrë, psh, metoclopramide. Këto barna përshpejtojë zbrazjen e traktit gastrointestinal. Shpesh ata janë të emëruar para endoskopike dhe radiologic studimeve.

Shpesh, fryrje mund të shkaktohet nga dysbiosis - një disavantazh në zorrë të mëdha të baktereve acid laktik dhe të provokuar nga ky mungesa e dominimit të microflora patogjen. Në këtë rast, përgatitjet përshtatshme, probiotics - Linex, Bifidumbacterin, Laktofiltrum.

Në rast fryrje shkaktuar nga prodhimi i pamjaftueshëm i biliare dhe enzimat e tretjes e nevojshme për tretje e proteinave, yndyrave dhe karbohidratet, përgatitjet enzimë janë të nevojshme - Mezim, Pancreatin, Creon që përmban të dhënat e enzimave në shumën e kërkuar dhe cholagogue.

Antispasmodics - Drotaverinum (Noshpa) dhe papaverine janë gjithashtu të përdorur shpesh në sindromën e rritjes së gazit dhe bloating. Ato ndihmojnë lehtësimin e spazma e muskujve, për shkak të cilat në pjesë të ndryshme të gazeve zorrëve mund të mblidhen. Përveç kësaj, antispasmodics mund të hequr dhimbje dhe dhimbje barku zorrëve.

Siç është përmendur tashmë, shkaqet e fryrje, si dhe çon në bloating, mund të jetë shumë. Dhe përpjekjet e pavarur për të trajtuar sindromi nuk mund të ndihmojë. Vetëm një gastroenterologist, kryer një diagnozë të plotë të pacientit duke analizuar historinë, ajo është në gjendje për të identifikuar burimin e problemit - jeteses paqëndrueshme dhe të ushqyerit, apo disa sëmundje të rënda gastrointestinale.

Për të diagnostikuar shkaqet rritur gazi mund të përdoren metoda të tilla si X-rrezeve, colonoscopy, tomography llogaritur të barkut, analizat e gjakut dhe stol.

Megjithatë, sulmi i fryrje mund të ndodhë papritmas, dhe një njeri në të njëjtën kohë nuk mund të jetë në gjendje që menjëherë të drejtuar te mjeku. Cilat janë mjetet në të njëjtën kohë mund të shpejt të të hequr simptomat e pakëndshme?

Me anë të një të shpejtë-aktrimit, të cilat ndihmojnë në radhë të parë, duhet të përfshijnë si në vijim:

 • spazmolitik (Noshpa)
 • antifoams (Espumizan)
 • Agjentët që rrisin tonin e mureve të GI traktit (metoklopromid)
 • absorbentët (aktivizuar karboni),

Ushqimi luan një rol të rëndësishëm dhe ndihmon në parandalimin e vanitet dhe bloating. Përveç kësaj, dietë është e nevojshme në trajtimin e sëmundjeve gastrointestinale, të cilat provokojnë këto fenomene.

Ushqimi për fryrje dhe bloating përfshin kryesisht refuzimin e ushqimeve që mund të shkaktojnë fryrje. Kjo produktet e qumështit, sidomos të qumështit të tërë, mallrat e ëmbël pjekur, fruta dhe perime, duke shkaktuar trazira të rënda - rrush, fasule, lakër, sweeteners misri - xylitol dhe sorbitol.

Gjithashtu përjashtohen yndyrë mish, çokollatë, ëmbëlsira, akullore dhe alkool.

GIT çdo person është i ndryshëm, dhe ndonjëherë mund të shkaktojë fryrje mjaft të padëmshme në shikim të parë të produktit. Prandaj, problemi mund të zgjidhet me një përjashtim të thjeshtë të produktit nga dietë. Në kushtet e zgjedhur një dietë të përshtatshme pacienti mund të ndihmojë një ditar të ushqimit, i cili regjistron të gjitha enët që ai ha. Kështu, është e mundur për të gjetur produktet që provokojnë formimin padëshiruar gazit.

Nuk janë më të mirë sa më shpesh të jetë e mundur - 5-6 herë në ditë. Megjithatë, hendeku midis episode vakt duhet të jetë të paktën 3 orë. Është e dëshirueshme që të mos për të ndryshuar të ushqyerit kohë për organizmin e përdorur për të zhvilluar enzimat në një kohë të caktuar. Ushqimi duhet të jetë e ngrohtë, jo shumë të nxehtë dhe as shumë ftohtë. Preferencë duhet t'i jepet ushqim të përpunuara termikisht - ziera ose steamed, por jo skuqur dhe, për më tepër, nuk është i tymosur. Rekomandohet që të pini mjaft e lëngjeve - 1,5-2 litra në ditë.

Menuja është e rekomanduar për të përfshirë produktet që të përmirësuar lëvizshmërinë e zorrëve - salads perime, drithëra, produkte të ulët-yndyrë qumështit, mish dietike dhe peshk. Dietë optimale në mungesë të sëmundjeve kronike gastrointestinale duhet të çojë në shkatërrimin e fryrje dhe bloating.

Një dietë vetëm dhe medikamente nuk ndihmojnë pacientin në rast se simptomat e pakëndshme të shkaktuara nga jetesës pahijshme. Prandaj, ju duhet të shmangin stresin, organizojnë pjesën tjetër të duhur, të ushtrojë më shumë aktivitet fizik për t'u angazhuar në terapi fizike.

Fryrje në foshnjat

Fryrje dhe stomak të fryrë në foshnjat - një dukuri e zakonshme. Fryrje ndodh në rreth 80% e fëmijëve nën një vit. Kjo është për shkak të faktit se fëmijët rriten shpejt zorrë, ndërsa sasia e enzimeve të prodhuara nuk është ende në një nivel të mjaftueshëm për tretje të ushqimit. Ky fenomen mund të çojë në faktin se fëmija po përjeton dhimbje. Për të shmangur bloating ndodhë, fëmija duhet të vihet në mënyrë periodike në një pozicion vertikal, në mënyrë që ajo ishte më e lehtë për të marrë nga gazrat. Gjithashtu gjatë ushqyerjes me gji duhet të sigurohet se do të jetë i rrethuar fort buzët dalë tij. Feed fëmija duhet të jetë në kërkesë apo tjetër që fëmija është i uritur dhe do të thith shumë padurim, duke çuar në një numër të madh të Dallëndyshet ajër dhe, si rezultat, të bloating. Për të lehtësuar tretjen fëmija mund të jepet përgatitjet enzimë, përgatitjet carminative bimor, të tilla si uji kopër.

Ajo do të jetë interesante:   Si për të marrë fara liri për humbje peshe dhe pastrim të zorrëve

Bloating dhe vanitet: aktuale mundësitë ...

Foto: siam.pukkato / Shutterstock.com

Fryrje - është bloating dhe fryrje në zorrë. Shkaku i kësaj sëmundje në njerëzit e shëndetshëm mund të jetë specifika e pushtetit apo tendenca për kapsllëk: mori ushqim qëndron në zorrë, duke shkaktuar kalbëzim, prodhimin e gazeve. Formimi bollshme gazit mund të tregojë zhvillimin e sëmundjes.

Proceset fiziologjike lidhur me fryrje

Në zorrë të njerëzve të shëndetshëm përmban rreth 200 ml të gazit. Një ditë për të trupit qarkullon në rreth 20 litra:

 • Gazra të cilat janë të formuara nga ndarja e ushqimit në zorrë ─ hidrogjen, metan dhe disa azotit dhe squfurit komponimeve (ato kanë një aromë papëlqyeshme). Ata prodhojnë rreth 75%.
 • Kjo monoksidit të karbonit prodhuar nga ndërveprimi i acidit të stomakut dhe të pankreasit pankreasit lëng.
 • Kjo e ajrit, e cila hyn në trup nga gllabërim dhe me anë të gjakut në zorrë.

Derivim i gazrave nga trupi nëpërmjet rektumit (flatulentsii kalimi), belching, ofrimit të tij në gjak dhe exhaled ajrit. shpërndarje drejtimi (shkëmbimi) gaz përcaktohet në varësi të tonin e muskujve të diafragmës dhe murit të barkut të aktivitetit motorik të zorrëve. feces densitetit të lartë, çrregullimeve metabolike funksion pengon shpërndarjen e gjakut. Kjo formon një akumulim të madh të gazit.

Vëllimi i gazit dhe frekuenca e lirimit të tyre është individuale në njerëz të shëndetshëm. Shuma e natyrshme dhe normale e pasazheve flatulentsii është një numër i nga 13 deri në 21 herë në ditë. Kjo nuk është fryrje, dhe një proces i natyrshëm fiziologjik.

Predispozicion për fryrje shkak të dallimeve në përbërjen e microflora. Arsyet që shkaktojnë fryrje, mund të jetë si më poshtë:

 • shkelje të së drejtës për t'u ngrënë;
 • shkelje nga proceset e tretjes, goiter;
 • predominim defekt bakteret;
 • shkeljes së aktivitetit motorik të traktit gastrointestinal;
 • çrregullimet mekanike të funksionit nxjerrës të zorrëve;
 • një rritje të presionit në zorrë gjatë ngjitjes në lartësi;
 • çrregullime të gjendjes emocionale dhe mendore.

Dukuri e fryrje promovon ushqime me kapacitet të lartë defekt:

tharboredjathrave të butë, akullore
perimeqepë, selino, lakër, radishes, qepë, tranguj, karrota, patate
frutamollë, pjeshkë, kumbulla, rrush, banane, dardha, kajsi
Breads bëra me maja brumëbukë dhe ushqime me grurë parafinuar, rrotullon, bagels, pizza
bishtajorebizele, fasule, bathë
drithëraembrion gruri, krunde misri dhe tërshërë produkteve të trajtohen
produkte të tjerarrush të thatë, birrë, kërpudha

Fryrje shkaktuar ushqimeve yndyrore ushqim; Dietë 1 ─ 2 herë në ditë në chunks të mëdha që shkakton barrë rritën në stomak dhe zorrës së trashë.

Kur fryrje çrregullime tretje vërejtur në pacientët me mangësi enzimatik, shkelje qarkullimi enterohepatic e acideve biliare në dysbacteriosis. Kur përkeqësimi i aktivitetit motorik veçantë aerophagia zorrëve meteorism (gëlltitjes pjesë të madhe ajrore), intoksikacioneve, scleroderma (sëmundje ind lidhës), gjatë operacionit. aerofagii Development promovon nxitim, ndërsa të hahet, duke folur në ushqim, pirja e duhanit, pirja e pijeve të gazuara, çamçakëz, karamele, protezat keq përshtatshëm. Aerophagia manifestuar në ankth, kur shënoni, neurozë histerike.

 • rritur carminative;
 • të rritur volumin e stomakut, bloating;
 • belching;
 • dhimbje në zonën e barkut.

Bloating jep përshtypjen se shpërthyer saj, ajo rrit në vëllim, rroba shumë e vogël, nuk është rumbling. Pacienti në kohë ndjen dhimbje shurdhër ose të dhemb në pjesë të ndryshme të zgavrën e barkut, pa një pozicionim të qartë. Kur dhimbje barku gazit periudhave të shkurtra të cramping dhimbshme. Dhimbja shkon larg pas flatulentsii kalimit.

fryrje gjithashtu shkakton çrregullime në vijim: ndjesi të përzier, halitosis, diarre ose stol vonesë anoreksi.

Shumëllojshmëria e faktorëve që ndikojnë në shfaqjen e fryrje është një problem i madh për trajtimin e këtij çrregullimi. Nëse shkaku kryesor i fryrje është baza fuqia e trajtimit dietë. Ju duhet të hani ushqime me një potencial të ulët të defekt: oriz të bardhë, banane, fruta agrume, djathë e vështirë, mish të bardhë, vezë, pije të gazuara, kos. Për të sqaruar përgjigje individuale në eliminimin e ushqimit gjykim dietë kryer ─ përjashtim alternativ të "dyshimta" produkteve. Dëgjoni me kujdes për reagimin e trupit tuaj ndaj një kombinim të produkteve të ndryshme.

Kur aerophagia trajtim fryrje do të jetë i suksesshëm, nëse ju të shpëtoj nga zakone të këqija:

 • Mos hani shpejt, për të shmangur duke folur gjatë vakt.
 • Çabonuar nga çamçakëz, ëmbëlsira. Mos pini nëpërmjet një kashte. Përjashtojë nga dieta gazuara pije e butë dhe birrë.
 • Tym më pak.
 • ushqime me sheqer, fruta dhe lëngje janë konsumuar pas 2 - 3 orë pas gëlltitje të ushqimeve proteinike, dhe kjo është më mirë për 30 minuta përpara se të hahet.

Nëse shkaku i fryrje është bërë një sëmundje, trajtimi përfshin zbatimin e masave komplekse që kanë për qëllim lehtësimin e rimëkëmbjes apo patologji, largimin e simptomave të saj.

Medikamente të trajtuar fryrje:

 1. Chelators - enterosgel, diosmectite, aktivizohet karboni, Polyphepanum. Droga në këtë bllokim grupit dhe sekretohet substanca të dëmshme, toksinat cila povyshenno prodhuar gazrave.
 2. Defoamers ─ bazuar ilaçe Simethicone. Një numër i madh i flluska të gazit në të lëngshme formon një shkumë. Veprimi i këtyre barnave janë të bazuara në reduktimin tensionin sipërfaqësor të flluskë gazit.
 3. enzimat Non-pankreatik që lehtësojnë tretjen e karbohidrateve.
 4. antibiotikët Nonabsorbent ─ rifaksiminit. Drogës është excreted në feces në formë të pandryshuar, përqendrimi i saj në gjak nuk rritet.

përgatitja e mirë eliminon fryrje Espumizan (Simethicone). Ajo parandalon formimin e flluska, shkatërrimin e tyre, dhe gjithashtu eliminon belching dhe bloating. Ilaçi mund të administrohet për diabetikët dhe pacientët me tretje të dëmtuar. Espumizan vepron në nivel lokal dhe plotësisht excreted në feces. Drogës është i sigurt dhe mund të përdoret për një kohë të gjatë.

Treat ndihmë fryrje të thotë "carminative":

 • frutet e kopër, kopër;
 • Mbledhja e pjesëve të barabarta të frutave kopër, gjethe mente dhe rrënjë sanëz; ajo ofron duke përfshirë efektin antispasmodic;
 • qimnon.

Fryrje është e zakonshme, por kuptohet dobët. Një nga çështjet e ngutshme - të përcaktojë nëse apo fryrje tepër apo thjesht ndjeshmëri parregullt zorrë jep një siklet personi.

Bloating Shkaqet dhe Trajtimi në të rriturit: Cheap ...

Çfarë medikamente për trajtimin e vanitet

Ka ilaçe që mund të shpejt dhe me saktësi të eliminuar bloating. Çmimi i këtyre barnave varion nga 50 deri në 800 rubla, ndërsa kostoja e shtrenjtë e drogës nuk garanton kryerjen e pritjes. Si mund të zgjedhin ilaçe të drejtë nga mijëra e veçantë? cilësi të lartë, çmim të volitshme, dhe të garantoj se kjo drogë do të ndihmojë një pacient individual - këto janë kërkesat themelore për një kurë për fryrje.

Pacientët do të jenë të dobishme për të mësuar në lidhje me kosto të ulët dhe të lartë të performancës tableta të rritjes së prodhimit të gazit në zorrë.

Asistentët lirë - enterobsorbenty

Me vlerësim popullaritetin e chelators plumbit. Roli i këtyre barnave - absorbuar toksina e dëmshme dhe substancave toksike, dhe pastaj heqjen e toksinave të natyrshme.

karbon absorbues

E lirë dhe kërkoi enterosorbent - është aktivizuar qymyr. Kushdo që ballafaqohet me një helmim të lehta ushqim, e di që do të vijnë në ndihmë të pilula famshme zi. qymyr druri aktivizuar është e thjeshtë, të lirë dhe në dispozicion, edhe ajo kursen jo vetëm nga helmimi me ushqim, por edhe nga helmimi me gaz familjes apo helmet.

Masa duhet të marrë qymyr me droga të tjera - ai ka aftësinë për të shfaqur jo vetëm të dëmshme, por edhe të dobishme për substancat e pacientit. 2-3 orë pas qymyr dehur, pjesa tjetër mund të marrë ilaçe në mënyrë të sigurtë. Siç është rekomanduar për të kryer pritjen qymyrit:

Ajo do të jetë interesante:   tërheq AS bark gjatë menstruacioneve

 1. Fryrje dhe mostretje 10 kg duhet 1 tabletë. Nëse pacienti peshon 60 kg - 6 mbështetet tableta pije, dhe në qoftë se 90 kg, pastaj 9.
 2. Në helmimit të rëndë të rritur normën dozë prej 2 tableta në 10 kg peshë.
 3. Sigurisht Mbikëqyrja me fryrje merr 1-3 ditë, në rast të helmimit - rreth 7 ditë.

Kostoja mesatare e një pilulë mrekulli - 20-30 rubla. Kjo është më e lirë dhe të pastër mjekësi, të cilat vetëm mund të gjenden në shitje. Ajo mund të merret në të gjitha, duke përfshirë edhe pacientët shtatzëna dhe lactating. Foshnjat mund të jepet qymyr në konsultim me pediatrin.

Warning! Nëse një fëmijë nën 1 vit është e nevojshme për të shtypur tabletë dhe shpërndajë në ujë.

neosmectin

Ndryshe neosmectin aktivizimit qymyr prodhuar si një pluhur të tretshme. Indikacionet për përdorim neosmectin:

 • diarre;
 • fryrje;
 • gastrit;
 • urth;
 • intensitet në stomak;
 • fermentimit në zorrë.

Ndihmon hangover neosmectin: mjetet e vendosur me toksina e saj alkoolike dhe mbulohen mukozës, mbrojtjen traktin gastrointestinal nga bakteret dëmshme. Efektet anësore mund të përfshijnë:

 • konstipacioni;
 • reaksionet alergjike.

Si pasojë e përmbajtjes së lartë të sheqerit, diabetikët duhet të marrin këtë drogë vetëm pas konsultimit me doktorin tuaj. Drogës është i sigurt për nënat shtatzëna dhe lactating. Si për të trajtuar fryrje Nesmektinom:

 1. Të rriturit dhe fëmijët mbi 14 vjeç nuk duhet të merret më shumë se tre pako në ditë.
 2. Pluhur ishte ngadalë derdh në ujë dhe pastaj shpërndahet në mënyrë uniforme.

Çmimi i një qeskë rreth 8 rubla, çmimi për pakete (10 qese) varion nga 120 deri 140 rubla. Ky është një ilaç shumë i buxhetit që të gjithë mund të përballojë.

Linex

Lineks mirë që përmban thelbësore për mikroorganizmave tretje si lactobacilli dhe bifidobacteria. Përveç kësaj, struktura përfshin një vend të sigurtë për llojin njerëzor të Enterococcus, e cila ndihmon për të krijuar microflora normale zorrëve. bakteret e dobishme, një herë në trup, fillojnë të shtohen dhe vrasin bakteret e dëmshme. Linex rregullon funksionin e zorrëve, shpejt heq bloating dhe vanitet, dhe forcon sistemin imunitar. Kostoja e drogës nuk i kalon 250 rubla.

lignin

Lignin - enterosorbent fuqi natyrore të marra nga druri e pemëve halore. Përveç fryrje rekomanduar:

 • me mostretje;
 • diarre;
 • dysbacteriosis;
 • dizenteri.

Para përdorimit, produkti duhet të jetë përzier në ujë për 3 minuta, pastaj pije. Doza optimale për adults- 5-7 gram në ditë.

Warning! Lignin nuk mund të përdoret për një kohë të gjatë: ajo shkatërron mukozën dhe nxit formimin e kapsllëk.

Defoamers kundër fryrje

Defoamers - grupi më i kërkuar i drogës me bloating. Gazeve dhe mukusit kanë tendencë për të formuar në masë specifike fermentues në zorrë. Defoamers shkatërrojë flluska dhe të kontribuojnë në daljen e shpejtë të gazeve nga zorrët.

Më të njohura në këtë kategori - Espumizan, e cila është shitur në barnatore me një çmim prej 170 deri në 750 rubla. Nuk Espumizan ndryshuar nën ndikimin e oxidizers ndryshme ose temperatura të larta, nuk është i tretshëm në ujë ose etanol. Drogës duket pandryshuar dhe nuk hyjnë në reaksion kimik me përmbajtjen e zorrëve.

Drogës është efektive dhe të lirë, të sigurt edhe për fëmijët shumë të vegjël.

nuk Espumizan ndërhyjë me thithjen e proteinave, karbohidrateve dhe minerale. Trajtimi i zgjatur nuk shkakton dëm të traktit digjestiv. Si për të marrë Espumizan:

 1. Të rriturit dhe fëmijët mbi 6 vjet mbështetet 1-2 kapsula, në varësi të ashpërsia e gjendjes;
 2. Mjekët zakonisht rekomandojnë marrjen e ilaçeve 3 herë në ditë, në raste të rënda - 5 herë.

Kohëzgjatja e aplikimit varet nga prania e simptomave në rritje të gazit.

Këshillë! Fryrje dhe fermentimi në stomak mund të jetë një shenjë e fillimit të një sëmundjeje të rëndë, kështu që para se të vënë nga simptomat, ju duhet të kalojë inspektimit

analoge Espumizan

Ka një analogji Espumizan me të njëjtin përbërës aktiv në përbërjen e tij (Simethicone). Këto barna janë më të lira dhe nuk ndryshojnë në fuqi.

Për shembull, Kolikid gjithashtu mund të marrë një kohë të gjatë, mjekim kushton vetëm 120-150 rubla. Kolikid marrë në trajtimin simptomatik të pacientëve me sëmundje të traktit gastrointestinal shoqëruar nga vanitet.

Nga bloating rekomandojmë Kuplaton sapolindur të përshtatshme, gratë shtatzëna dhe nënat gji. Drogës është e lehtë për të përballuar me dhimbje barku zorrëve, ajo ka një efekt pozitiv në tretje dhe eliminon dhimbje. Kuplaton administruar nga goja, lëkundje përmbajtjen e shishes mëparshme për t'u përdorur.

Ilaçe të tjera nga kjo fryrje

Së bashku me enterosorbents dhe defoamers janë droga shumë efektive dhe të lira me origjinë bimore.

Iberogast

Duke gjykuar nga kritikat, ai gëzon popullaritet të madh Iberogast. Përbërja përfshin një të lira ekstrakte medikamenti lëngshme:

 • jamball;
 • dozimit melissa;
 • mente;
 • kamomil.

Marrë Iberogast nevojë pas një vakt, ose në rrjedhën e vakt, me pak ujë, dy pika të një çifti duzinë herë në ditë. Kostoja e drogës rreth 200 rubla.

Këshillë! Informacione të hollësishme rreth doza të përshtatshme për çdo sëmundje të parashikuar në manualin.

kopër

Mjetet juridike popullore për fermentim të dhimbshme dhe bloating nuk ka ilaçe të keq, dhe ndonjëherë më të mirë. Për shembull, infuzion i kopër ka:

 • anti-inflamator;
 • choleretic;
 • veprim carminative.

Dhe gjithashtu të përkryer parandalon bubbling e feces në zorrë. Për të përgatitur nevojën për të bluaj 2 lugë fara kopër dhe derdh 400 ml ujë të valë. Infused ilaçe rreth një gjysmë ore, atëherë ajo duhet të thahet dhe të pijë çdo orë në gjysmën e qelqit.

Warning! Infuzion i kopër është kundërindikuar absolutisht në shtatzëni.

kamomil

Një tjetër ilaç popullore - një infuzion i kamomil. Për të përgatitur atë, ju duhet të:

 • Hidh një lugë çaji me lule të bimëve me ujë të valë;
 • vlim për pesë minuta;
 • largohet në 4:00.

Në këtë kohë, infusions kamomil dhe ajo mund të filtrohen. Drogës merr 2 lugë para çdo vakt.

Interesante! Efekti terapeutik i kamomil është kryesisht për shkak të pronave të saj antiseptik.

herbs

Hiq siklet vanitet ndihmë bimor. Për të përgatitur mbledhjen efektive të fryrje, ju duhet të përzierje:

 • 50% gjethe mente;
 • 25% kopër;
 • 25% rrënjë sanëz.

2 teaspoons përzierje kërkon një gotë standarde vetëm ujë të zier. Bimor të nevojshme për të mbush të paktën 20 minuta. Për të rimarrë përbërjen duhet të merret dy herë në ditë për një gjysmë filxhan.

Warning! Ne jemi mbledhur nga vanitet kanë contraindications, alergji për komponentët e tij nuk mund të pranohet.

Kopër dhe Plantex

Infuzion i kopër pengon formimin e flluska në zorrët, rregullon aktivitetin motor të zorrëve, ka antibakteriale dhe carminative. Për të bërë ilaç i kopër duhet të derdh ujë të valë mbi dy lugë fara, insistojnë 10 minuta dhe pini në pjesë të vogla gjatë gjithë ditës. prona të dobishme kopër çaj përdoret në Plantex, për pije më të madhe të mirë përmban galaktoze dhe glukozë.

Tea provokon prodhimin zgjeruara e stomakut lëng, të ketë një efekt pozitiv në tretje dhe parandalon formimin e gazeve. Pije është i sigurt për fëmijët deri në 1 vit.

Interesante! Mjetet juridike bimor janë aq efektive sa tableta të shtrenjta, kështu që shumica e rusëve zgjedh ato.

Roli i drogës në trajtimin e fryrje

Për të gjitha meritat e mjekësisë moderne, agjentët farmakologjike nuk mund të përgjithmonë të shpëtojë nga vanitet, në qoftë se pacienti nuk ndjek një dietë të shëndetshme. Zgjidhni dietë më të mirë do të ndihmojë një dietës, dhe bie në një tabletë të lirë nga fryrje - një gastroenterologist.

Shto një koment

e-mail juaj nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar *