WINDMILL në fëmijët FOTO butë

Author: | 2018/08/23

Sëmundja më e zakonshme infektive tek fëmijët në vitet e para të jetës është konsideruar të varicelës ose li e dhenve. Pas sëmundja transferuar në pothuajse të gjithë njerëzit vazhdon imunitet gjatë gjithë jetës, përsëritje të sëmundjes është zbuluar rrallë. Fëmija ka dhenve mund të ndodhë në forma të ndryshme - të lehta, të moderuara dhe të rënda. Sëmundja e butë është transferuar pa përkeqësim të rëndësishme shëndetësore dhe kjo mund të ketë temperaturë.

Veçoritë e li e dhenve në fëmijë

Dhenve është një sëmundje virale transmetohet patogjene pikëza saj ajrore. Në lidhje me numrin më të madh të fëmijëve të sëmurë është regjistruar në mesin e atyre që marrin pjesë në qendrat e kujdesit të fëmijëve - kopshte, shkolla. Besohet se në qoftë se një grup i kopshtit fëmijë të sëmurë, të sëmurë e ndjekur nga të gjithë ata që më parë nuk mund të tolerojë këtë infeksion. Ajo ishte në moshën e kopshtit, që është në mes të dy dhe shtatë vjet, një formë e dhenve është më e lehtë. Pse është se punonjësit e shëndetësisë nuk janë të njohura plotësisht, por shumë mjekë besojnë se do të ishte më mirë në qoftë se fëmija ishte i sëmurë me li e dhenve është në moshën parashkollore.

dhenve pa temperaturë

Në adoleshentët dhe të rriturit, dhenve ndodh shumë më të rënda, ata zhvillojnë një moderuar të formë të rëndë të sëmundjes. Në të njëjtën kohë regjistruar temperaturë të lartë, simptoma të dehjes janë shprehur. Skuqja mund të mbulojë të gjithë trupin dhe mukozës. dhenve vështirë mund të ndodhë dhe fëmija me imunitet të ulët dhe sëmundje të rënda kronike. Në foshnjat dhenve pothuajse asnjëherë si antitrupa ndaj sëmundjes që ata marrin nga nëna e tyre. Natyrisht, kjo është e mundur vetëm në qoftë se gratë kishin infeksionin.

zhvillimi i infeksionit

Ashtu si me çdo sëmundje tjetër infektive, li e dhenve ka një periudhë të caktuar inkubacionit. Shumica e fëmijëve nga momenti i infektimit dhe para shfaqjes së shenjave të para klinike të sëmundjes shkon një mesatare prej dy javësh. Dhe fëmija ngjitëse sëmurë bëhet vetëm në fund të periudhës së inkubacionit, që është, kur skuqje është ende atje, dhe askush nuk sugjeron se fëmija është tashmë një burim i infeksionit. Ky tipar i sëmundjes që çon në përhapjen e saj të lartë në mesin e fëmijëve. Virusi është lëshuar edhe për pesë ditë pas skuqje fundit shfaqet në elementet e trupit.

Për dhenve mund të ndahet në disa faza:

 • në të parë e infeksionit me virus, ajo është e lokalizuar në të mukozës të traktit respirator sipërme, ku ka riprodhimi të saj. Në këtë fazë pacienti është ngjitëse për të tjerët, dhe kjo vazhdon një mesatare prej dy javësh;
 • atëherë unë shumohen virusi fillon të depërtojnë në gjak dhe sistemi imunitar fillon të përgjigjet për atë si një trup të huaj. Nuk janë shenjat e para të sëmundjes lidhur me dehje e trupit - është një dhimbje koke, gjendje e sëmurë, dobësi, ethe lehtë. Nxito në këtë kohë, por virusi fillon të lëshuar në mënyrë aktive në mjedis. Kjo fazë zgjat deri në dy ditë;
 • faza kryesore e sëmundjes është akute, dhe ajo fillon pas virusi hyn qelizat e lëkurës dhe nervore. Rash është rezultat i virusit në qelizat e lëkurës. Përveç kësaj, agjent shkaktar i sëmundjes është siguruar dhe rrënjët nervore, por në fazën primare të sëmundjes së disfatës së tyre ende. Rashes në fëmijët dhe të rriturit janë në valë - njolla duket periodike;
 • shërim. formë e lehtë e sëmundjes zgjat deri në dhjetë ditë, një javë apo më shumë për të dalë skuqje dhe fëmija po shërohet. Format e rënda dhe të moderuar të ndodhë për më të gjata në pacientit simptome më të theksuara të dehjes. Virusi në këtë fazë vazhdon konsolidimin e saj në rrënjët nervore dhe mbetet aty përjetë;
 • fazë dytësore e dhenve ndodh kur një sistem dobësuar rëndë imune ose sistemin nervor është përjetuar ngarkesa lartë. Ky aktivizimi i virusit herpes manifeston simptomat që lidhen me dëme nervore. Ndonjëherë skuqjen mbi zonën e nervore prekur jo vetëm në fjalë në lidhje me dhimbjen e pacientit përgjatë nervore.
Ajo do të jetë interesante:   Malinowski MASHA ku është tani

virus dhenve transmetohet nga personi në person. Në raste të rralla, dhenve mund të jenë të infektuar nga pacienti me herpes zoster në fazën akute.

Simptomat e një formë të butë të dhenve

Easy në manifestimet dhenve e saj te fëmijët nuk është gjithmonë e vlerësuar menjëherë nga prindërit si një sëmundje ngjitëse. Shumë besojnë se temperatura e varicelës duhet të ekzistojë dhe për këtë arsye nuk mund të kuptojnë se çfarë është e lidhur me një skuqje të lëkurës që u shfaq në trupin e fëmijës. Simptomat Disa sugjerojnë ndihmojë në zhvillimin e virusit dhenve në trup, referuar praktikave të tilla:

 • siklet të vogël në fëmijën, ankesa e dhimbje koke. Simptoma të ngjashme në një fëmijë mund të jetë fikse për një ose dy ditë. Ngritja e temperaturës sipas rrjedhës së butë infeksion të vogël në 37-37, 5 gradë, ose nuk mund të jetë në të gjitha;
 • me rreth dita e dytë e njerëzve të pamend fëmijës duket, ajo ka karakteristikat e veta, e cila është e ekspozuar dhe diagnoza. Fillimisht, ajo është disi pika të kuqërremtë, i tmerrshëm mbi lëkurë. Këto specks formuar pustules lëngshëm exudate pas hapi dhe thahet. Shpërthimet kanë kurs undulating - elemente të reja skuqje mund të paraqitet brenda një ose dy ditë. Në sfondin e paraqitjes së tyre mund të rritet pak e temperaturës trupore, e cila është forma e butë e sëmundjes ulur me shpejtësi. Një tipar karakteristik është prania e erës në trup në të njëjtën kohë elementet e ndryshme të skuqje, ajo mund të jetë spote të reja, blisters me përmbajtje seroz dhe tharje kores së tokës;
 • varicella skuqje e karakterizuar nga kruarje ashpër.

Në fëmijët e vegjël, dhenve mund të jetë i komplikuar me shtimin e një infeksion dytësor, pasi ata kërkuan flluska dhe promovon depërtimit në një shumëllojshmëri të mikroorganizmave. Spotet fëmijën e parë zakonisht shfaqen kur infeksionet zhvilluar në fytyrë, e cila është e lidhur me depërtimit të virusit në traktin respirator dhe konjuktivën e syrit. Skuqja mund të mbulojë tërë trupin është formuar tërësisht ose në seksione. Lia e dhenve nxituar nuk është vetëm në thembra të këmbëve dhe pëllëmbët. Skuqja mund të formohet në mukozës - në gojë, sy konjuktiva.

Pas tharjes kafe me pustules zhduket dhe në vend të tyre ka njolla të vogla rozë, të cilat plotësisht të shkojnë larg me kalimin e kohës. Shfaqja e lë mbresë të vogël pas dhenve në fëmijët për shkak të faktit se ata kërkuan skuqjen.

Trajtimi i manifestimeve butë e dhenve

drogës specifik nuk është zhvilluar kundër dhenve virusit. Prandaj, trajtimi për fëmijë përzgjidhen në bazë të simptomave të sëmundjes. Në format e rënda dhe të moderuar në temperatura të larta duke përdorur antipyretics administruara përgatitjet imunostimulues dhe komplekset vitaminë.

Në formë të butë të trajtimit të sëmundjes të fillojë me masat e mëposhtme:

 • një fuqi të organizuar si duhet. Në atë kohë, është e nevojshme për të braktisur e të mprehta, të skuqura, ushqime turshi, sodas, ëmbëlsirat. Këto produkte mund të përkeqësojnë kruarje në trup. Fortifikuara dhe lehtësisht të tretshëm ushqim do të ndihmojë trupin e fëmijës për të shpejt të merren me toksina. Pini më shumë se të rekomanduara, dhe kjo nuk duhet të jetë shumë i ëmbël pije frutash, TEAS bimor herbs me efekt anti-inflamator. futje të mjaftueshme të lëngjeve ndihmon për të shpejt të sjellë trupin e të gjitha toksina dhe lehtëson shëndetin e përgjithshëm;
 • trajtimi kryesor është për t'u përdorur mjetet e jashtme të vajos skuqje. Zelenka është më shpesh përdoret, përdorimi i saj ndihmon për të kuptuar ku ka elemente të reja nxituar. Përveç diamant zgjidhje të gjelbër mund të përdoren Fukortsin, Calamine, Acyclovir vaj, zgjidhja e dendur e Permanganat kalium;
 • për lehtësimin e kruarje në fëmijët mund të përdorni një antihistamine, por kërkesat e tyre duhet të jetë dakord me mjekun;
 • shfaqja e lezioneve në gojë është e rekomanduar për të përdorur një zgjidhje shpëlarje furatsilina antiinflammatory ose decoctions e bimëve;
 • tharja kore toka në trup mund të lubrifikuar me nje vaj vegjetal sterile - ulliri, flaxseed, luledielli. Pra kore shpejt zhduken, dhe të lidhur tonin e lëkurës.

Gjatë gjithë skuqjen e rekomanduar që të veshin pambuku, liri të butë, e cila nuk e irriton lëkurën. Sigurojnë se fëmija nuk është i krehur skuqjen që ajo mund të sjellë për futjen e infeksionit. Për këtë fëmijë është shumë e shkurtër shkurtohet thonjtë dhe të shpjegojë nevojën për të parandaluar kruarje. Dhenve shpesh çon në acarim dhe për këtë arsye ajo nuk është e ndaluar për të dhënë fëmijën gjatë natës për të pirë një bimeve pak supë me qetësues efekt në sistemin nervor, ajo Motherwort, trumzë.

Ajo do të jetë interesante:   Apartamentet numër kadastral si të mësojnë

Don'ts dhenve në fëmijë

Dëshirojnë të ndihmuar fëmijën e tyre, shumë prindër në mungesë të njohurive të veçanta mund të dëmtojë. Prandaj, kur çdo dyshimi i sëmundjeve infektive, edhe në qoftë se gjendja e foshnjës e Shëndetësisë nuk vuajnë shumë, dhe nuk ka temperaturë, telefononi shtëpinë tuaj pediatrit. Rash është konsideruar si një arsye e rëndë te mjeku sapo erdhi në shtëpinë tuaj, si ka ardhur me fëmijën e tyre në klinikë, ju mund të jenë në rrezik të infektimit të fëmijëve të tjerë. Gjatë trajtimit të dhenve duhet të dini se çfarë veprime mund të shkaktojë dëm.

 • ju nuk mund të trajtojë një skuqje të lëkurës në trup me jod. Kjo antiseptik irriton lëkurën, e cila çon në rritjen e kruarje;
 • ju nuk mund të marrë një dush. Në mungesë të temperaturës mund të lahet vetëm me një dush të ngrohtë fëmijën për disa minuta. Në këtë rast, mos e përdorni sponges vështirë, dhe trupi është tharë me një peshqir të butë, pa fërkim të lëkurës;
 • nuk është e nevojshme për të marrë pjesë në vende publike fëmijëve.

Pas shpërthimit pushuar, mjeku shtrihet karantinë fëmijëve për disa ditë dhe pastaj të lëshojë një certifikatë për të marrë pjesë në kopësht ose në shkollë. Në periudhën e rimëkëmbjes është e dëshirueshme për të përmirësuar sistemin imunitar dhe futje e duhur të ushqyerit e Vitamina B kompleks.

WINDMILL butë - BEBIBLOG

Boris ishte i sëmurë me dhenve. Por në një mënyrë të çuditshme - ato puçërr që u shfaq në ditën e parë, nuk ka shumë flluska në disa. Ne lyhet tyre - dhe më shumë flluska në pimples nuk do të rritet. Dhe derdh të re mjaft - vetëm 10 mbi trupin për një ditë.
Mjeku na vënë dhenve, dhe unë jam i hutuar. Pse ne të gjithë gabim, pasi pjesa tjetër ka qenë i sëmurë - ethe, kruarje, miliona puçrra fytyre. Ndoshta jo këtë helikopter, si?

-------
Lumturisht Anne-Lemurrrchik
(Mborja 01.05.98, 26.02.01 Julia, Pauline 23/07/05)

informacion shtesë
0 anëtarë dhe 9 përdoruesit anonimë janë duke shfletuar këtë forum.

Moderator: Joan, Masharia

Print Topic

Në këtë forum ju
nuk mund të shkruani mesazhe
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave
HTML është me aftësi të kufizuara
UBBCode përfshira

: Vlerësim
views Tema: 1688

Vlerësoni këtë temë Përzgjidh vlerësim 1 yll 2 Stars 3 Stars 4 Stars 5 Stars Shko tek * Administrata * - Forumi ynë * preferuar * - * Planifikimi Fondi Gold dhe shtatzënia * - Ne plan për shtatzëninë dhe lindjen rreth shtatzënisë Shtatzënia - muaj pas muaji * * Të gjithë fëmijët - fëmijëve tanë - muaj pas muaji, vit pas Rreth një vit bebet tona binjake nën një viti nga një deri në tre vjet nga tre në gjashtë studentët e fëmijëve tanë të veçanta - Prindërit mund * Shën Petersburg s * - takimet tona dhe në kërkim për fqinjët. Ata kanë nevojë për ndihmën tonë New Year * Family Matters * - Faqja jonë Gatimi grep për kafshët shtëpiake janë shpenzuar paratë Travel & Leisure * Health & Beauty * - Beauty - force e tmerrshme! shëndetin tonë Boltologiya * * - Femrat Dreams Çdo gjë tjetër 🙂 simpatia për Argëtim Lojra, filma, humor, seri, etj Moskë - kryeqyteti, vendlindja e * Consulting tonë * - Psikologe homeopat Jurist.!

Faleminderit për mbështetjen tuaj
për sot, pa pimples të reja. Dhe oreksi në vetvete është mjaft në nivel, dhe letargji - periudha. Ne kemi këtë li e dhenve pas SARS filloi menjëherë, shkoi mirë, kështu që të flasin, në mënyrë që letargjisë dhe madje edhe nga shumë kohë ulur, pa ajër të pastër.

Një band - po - nuk është e tillë - në kopshtin tonë askush nuk sëmuret, ku Boris mori dhenve ...?.

-------
Lumturisht Anne-Lemurrrchik
(Mborja 01.05.98, 26.02.01 Julia, Pauline 23/07/05)

informacion shtesë
0 anëtarë dhe 10 përdoruesit anonimë janë duke shfletuar këtë forum.

Moderator: Joan, Masharia

Print Topic

Në këtë forum ju
nuk mund të shkruani mesazhe
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave
HTML është me aftësi të kufizuara
UBBCode përfshira

: Vlerësim
views Tema: 1688

Vlerësoni këtë temë Përzgjidh vlerësim 1 yll 2 Stars 3 Stars 4 Stars 5 Stars Shko tek * Administrata * - Forumi ynë * preferuar * - * Planifikimi Fondi Gold dhe shtatzënia * - Ne plan për shtatzëninë dhe lindjen rreth shtatzënisë Shtatzënia - muaj pas muaji * * Të gjithë fëmijët - fëmijëve tanë - muaj pas muaji, vit pas Rreth një vit bebet tona binjake nën një viti nga një deri në tre vjet nga tre në gjashtë studentët e fëmijëve tanë të veçanta - Prindërit mund * Shën Petersburg s * - takimet tona dhe në kërkim për fqinjët. Ata kanë nevojë për ndihmën tonë New Year * Family Matters * - Faqja jonë Gatimi grep për kafshët shtëpiake janë shpenzuar paratë Travel & Leisure * Health & Beauty * - Beauty - force e tmerrshme! shëndetin tonë Boltologiya * * - Femrat Dreams Çdo gjë tjetër 🙂 simpatia për Argëtim Lojra, filma, humor, seri, etj Moskë - kryeqyteti, vendlindja e * Consulting tonë * - Psikologe homeopat Jurist.!
Ajo do të jetë interesante:   Si për të redaktuar fotografi PDF në Adobe Reader

informacion shtesë
0 anëtarë dhe 10 përdoruesit anonimë janë duke shfletuar këtë forum.

Moderator: Joan, Masharia

Print Topic

Në këtë forum ju
nuk mund të shkruani mesazhe
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave
HTML është me aftësi të kufizuara
UBBCode përfshira

: Vlerësim
views Tema: 1688

Vlerësoni këtë temë Përzgjidh vlerësim 1 yll 2 Stars 3 Stars 4 Stars 5 Stars Shko tek * Administrata * - Forumi ynë * preferuar * - * Planifikimi Fondi Gold dhe shtatzënia * - Ne plan për shtatzëninë dhe lindjen rreth shtatzënisë Shtatzënia - muaj pas muaji * * Të gjithë fëmijët - fëmijëve tanë - muaj pas muaji, vit pas Rreth një vit bebet tona binjake nën një viti nga një deri në tre vjet nga tre në gjashtë studentët e fëmijëve tanë të veçanta - Prindërit mund * Shën Petersburg s * - takimet tona dhe në kërkim për fqinjët. Ata kanë nevojë për ndihmën tonë New Year * Family Matters * - Faqja jonë Gatimi grep për kafshët shtëpiake janë shpenzuar paratë Travel & Leisure * Health & Beauty * - Beauty - force e tmerrshme! shëndetin tonë Boltologiya * * - Femrat Dreams Çdo gjë tjetër 🙂 simpatia për Argëtim Lojra, filma, humor, seri, etj Moskë - kryeqyteti, vendlindja e * Consulting tonë * - Psikologe homeopat Jurist.!

WINDMILL në fëmijët FOTO fillimin formë e butë ...

Dhenve në fëmijë photo fazën fillestare formë të butë

Dhenve në fëmijë photo fazën fillestare formë të butë

Dhenve në fëmijë photo fazën fillestare formë të butë

Lia e dhenve është një butë photos 5 më shpesh. Kryesisht dhenve manifestuar në fëmijët janë të butë, skuqjen fotografi mund të shihet në artikull. Faza fillestare është quajtur periudha prodromal e dhenve dhe e rrallë. Dhenve në fëmijë për pjesën më të madhe bëhet mjaft lehtë. Këto janë simptomat e dhenve në një fazë të hershme në fëmijët lehtë mund të shihet në foto. Simptomat e dhenve në fëmijë photo formë të butë

Dhenve në fëmijë photo fazën fillestare formë të butë

. Ajo pops up një total prej 15 20 papules, me të rënda në infeksionet butë. Duke pasur parasysh paqëndrueshmërinë e virusit, e cila është e lehtë. Lia e dhenve është një foto e butë 5 më shpesh se nuk shoqërohen me ethe, dhe. formë e butë është vërejtur në një mesatare prej 10 raste. Kështu, faza fillestare e dhenve në fëmijët zakonisht asimptomatike. Kjo fazë fillestare e dhenve në fëmijë të parë

Dhenve në fëmijë photo fazën fillestare formë të butë

. Ndonjëherë kjo formë e sëmundjes ndodh pa simptoma kakihlibo. Shenjat e para të dhenve në fëmijë, faza fillestare e foto. Në këtë artikull ju do të mësojnë se si për të trajtuar dhenve në fëmijë, si nuk e dini se fëmija ka li e dhenve, dhe nëse ju mund të notosh. Këto foto e dhenve te fëmijët mund të shihet se rreth chetvertyepyatye flluska sëmundje ditë fillojnë të thahet. Edhe pse forma të buta të fëmijëve dhenve duan të hidhen dhe të qëndrojë në. Dhenve ose li e dhenve, një dukuri e zakonshme në fëmijët, simptomat dhe trajtimin e saj janë të njohura për të gjithë prindërit, dhe ata janë edhe fotot mund të identifikojnë sëmundjen

Dhenve në fëmijë photo fazën fillestare formë të butë

. Lgkaya formë dhenve karakterizohet skuqje të lehtë të cilat edhe nuk mund të jetë flluska të dukshme, ose në qoftë se ato shfaqen. Simptomë kryesor i dhenve nxito me blisters për ata që nuk e di se si të duken si njolla të dhenve në fëmijë foto. Në fazën fillestare të ngjan infeksionit. Si rregull, pacienti mund të jetë skuqje dallohen në faza të ndryshme të trupit fillestare është e karakterizuar nga trëndafili. Dhenve Photo faza fillestare, faza fillestare e dhenve foto. Chicken li duket si një skuqje të lëkurës në fazën fillestare të foto më poshtë

Dhenve në fëmijë photo fazën fillestare formë të butë

. Simptomat e dhenve në fëmijë photo fazën fillestare. Fëmijët kanë tendencë që të vuajnë nga sëmundje shumë më lehtë se sa të rriturit, në të cilin ajo mund të shkaktojë të ndryshme. Ajo duket si dhenve në fëmijë foto fazën fillestare të sëmundjes. Kjo formë ka të gjitha simptomat, të cilat zakonisht ndodh në fëmijët dhenve.

Protokolli është çfarë

Shto një koment

e-mail juaj nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar *