Workbenches VET vizatime duart e marangozit dhe dimensionet

Author: | 2018/08/27

Nuk është sekret se një vend pune të mirë-pajisur - çelësi për zbatimin e suksesshëm të hidraulik, punë elektromekanike ose instalimit. Subjekti kryesor në një garazh apo seminar, rreth të cilit të gjitha vendosja zonën e punës është Workbench. Kjo desktop duhet të ketë funksionalitet të nevojshme të jenë të qëndrueshme dhe të besueshme. në dyqanet blerjen e produktit të përfunduar mund të rezultojë në një shumë të pastra, kështu që është më mirë për të bërë atë vetë. Kjo do të mundësojë jo vetëm të kursyer para, por edhe të marrë një tabelë garazh në pajtim të plotë me kërkesat e funksionalitetit dhe vendndodhjen.

Celebrities atëherë dhe tani
reklamë
Foto Galeria e famshëm atëherë ...
Stanton Daily
Shiko Tani

verstak-svoimi-rukami-7
Punojnë stol me duart e tij. Si për të bërë?

Më poshtë, ne do të ju tregojnë se si të bëjnë stol druri ose metali me duart e tij. harton dorëzuara nuk kërkojnë përdorimin e çdo pjesë të mangëta apo përdorimin e pajisjeve të shtrenjta, dhe gjatë instalimit, ju mund të bëni aftësitë minimale mobilieri dhe Locksmithing.

Marrja stol me duart e tyre (nga pema)

Prodhimit Workbench duart e tyre ka përparësi të shumta, të cilat përbëhen në se paraprakisht mund të jenë mbledhur kthetrat e vendndodhjes dhe pajisje të tjera të marrë parasysh numrin dhe rregullimin e mbathje, dhe kështu me radhë. D.

Për vetë-prodhimin e stol ju duhet të përgatisin mjete të tilla:

 • figure elektrik ose sharrë dore;
 • stërvitje elektrike dhe set i bit shpuar për druri dhe metali;
 • Kaçavidë ose vendosur kaçavidë;
 • Squares marangoz;
 • cam;
 • nivel flluska;
 • vendosur të wrenches.
 • Stoqet e materialeve, të jetë i sigurt për të paguar vëmendje të pjesëve prej druri kishte të çara dhe nyje. Për të filluar, ju do të duhet:
 • traversa për mbështetjen e këmbë 100x100 mm;
 • Dy fletët rimeso të paktën 20 mm (BMO mund të përdoren). Në këtë rast, një fletë do të shkojnë në tryezë të lartë, dhe të tjera - në shelfin e poshtme.
 • Bordi 50h150 mm e cila kornizë është montuar;
 • bulonave (përdorur më mirë për mobilje, me një pjesë katror të anti-rrotullimit në pjesët prej druri);
 • washers dhe arrat;
 • vetë-përgjimi vida.

Në mënyrë që të lehtësojë asamblenë dhe për të shmangur gabimet kur prerja e materialit, është më mirë për të bërë një stol vizatim dhe tregojnë mbi madhësinë e secilës pjesë.

1
stol punojë me duart e tyre vizatim

Para së gjithash, është e nevojshme për të bërë të sipërme kornizë podstolya. Për këtë qëllim, sipas vizatimit dërrasë llojeve fletorë të gjatësinë e dëshiruar.

2

Duke përdorur vida pjesë gjatë dhe të shkurtër të bashkangjitur në mënyrë të tillë që të marrë një formë drejtkëndëshe kornizë. Pas kësaj, të matur distancën në mes të saj në anën e gjatë, ku bar vendosur spacer. Përdorimi i saj si të njëjtën bordit 50h150 mm, e cila në të dyja anët është i bashkangjitur në kuadër me vida.

3
Bench bërë nga druri me dorë. foto

Këmbët mbështetëse Workbench është bërë nga 6 bare identike. Për bashkëngjitur ato në kuadrin e sipërme duke përdorur bulonat gjata me arra dhe washers. Për rritje mbështetje bar montuar në qoshe kornizë, dhe dy me vrima shpuara përmes bordit dhe një këmbë anësor. Pastaj të forcojë lidhjen duke përdorur bulonave dhe arra.

4

Për të arritur ngurtësinë e nevojshme strukturore, të ulët malin bordit. Rastësisht, të njëjtat pjesë dhe të shërbejë si një bazë e shelfin e poshtme . Për këtë qëllim, në përputhje me vizatimet Workbench elemente sAwN drurit 4 Neni 50h150 mm.

5

Për të siguruar pjesën e poshtme të bordit, i matur 30 cm nga buzë e çdo këmbë. Në këtë lartësi, një pjesë është i fiksuar me këmbët e pasme të tre harton dhe bordi para është siguruar në mes të mbështetjes mesor dhe lateral në anën tjetër, ku ajo do të jetë i instaluar raft shtesë .

6

7
Dy pika të shkurtra janë të montuar në të njëjtën lartësi në çdo anë të stol.

8

Duke përdorur një sharrë hekuri elektrike apo bashkim pjesësh figure, nga fletët e kompensatë ose OSB prerë pjesë për countertops . Në krye të desktop saj është i rrafshët fiksuar me vida. Për të mbrojtur sipërfaqen nga stol dëmtimi, të vendosur në majë të shtresës hardboard rimeso, të cilat kur i veshur mund të zëvendësohet lehtësisht me materiale të reja. Për të instaluar shelfin e poshtme, të matur distancën nga qëndra në këmbët e jashtme. Material prerë nga madhësia dhe bashkim pjesësh figure ose sharrë hekuri në qoshet e saj të bëjë shkurtime nën këmbët mbështetëse. Bordi malin në bazë të ulët është kryer në mënyrë të ngjashme për të countertop instalimin.

9

Për të marrë stabilitetin e ndërtimit kornizë, kur në rritje asamblenë kornizë mbështet dhe stol hidraulike punë është e nevojshme për të përdorur një shesh marangoz . Pas instalimit të stol, niveli flluskoj kontrolloni horizontality e vendndodhjes së saj. Nëse është e nevojshme, ju mund të ndryshojë nivelin e duke vendosur copa të vogla të kompensatë hollë nën këmbët.

10
Punojnë stol me duart e tij. Udhëzues hap pas hapi

Pas Mjedis pune kuvendit mbyllja mbarsur me përbërjen e Veçanta të Mbrojtura, llak ose bojë.

12
Një stol i vogël për shtëpinë me duart e veta

Dizajni i propozuar i gypave nën Mjedis pune të lehtësojë në masë të madhe hidraulike dhe punën e instalimit jo vetëm në një garazh të vogël, por edhe në ballkon, në cep të një dhomë të shërbimeve, etj Me gjithë funksionalitetin dhe komoditet e një desktop madhësi të plotë, ajo nuk do të marrë shumë hapësirë ​​dhe mund të strehojë në kutitë e tyre një shumë e mjeteve dhe pajisje.

Worktop stol kompakt bërë të ngjitur së bashku dy fletët e kompensatë të paktën 18 mm e trashë dhe ka dimensione 1500h600 mm. Për të rritur tryezë të lartë, edges ajo ka dy shtresa të trashësi shtesë të fletë të kompensatë, e cila jep një trashësi prej 72 mm.

Duke pasur parasysh se kompensatë e 18 mm trashësi nuk është material lirë (kostoja e një fletë është rreth 1000 rubla) mund të ruaj një pak, në qoftë se ju bleni gjethes dimensione të plotë-length 2440h1220 mm. Për fat të keq, ky material nuk është e mjaftueshme për të prodhuar një rrip përforcuar i cili ndodhet në perimetrin e cap, kështu që kërko më tej kanë një segment të vogël të një fletë kompensatë. Përndryshe, dizajn countertop do të duhet të ndryshojë.

Ajo do të jetë interesante:   SI ROSES janë të izoluar për dimër në korsinë e mesme

verstak-svoimi-rukami-19

Getting në ndërtimin e stol një marangoz vogël me duart e tij, do të përgatisë mjetet dhe materialet e mëposhtme:

 • Në mënyrë tipike një gjatësi minimal i 2 m;
 • pa rrethore;
 • Squares marangoz;
 • mistri notched me 2x2 dhëmb ose 3x3 mm. Ju mund të blej të gatshme mjet ose të bëjë atë vetë duke përdorur mulli;
 • Kaçavidë ose vendosur kaçavidë;
 • wrenches;
 • ngjitës një marangoz të mirë, për shembull, "Moment Joiner"
 • kompensatë trashësi 18mm;
 • trarëve prej druri 40x60 mm;
 • vida;
 • bulonave, arrat, larës.

Përveç kësaj, për Mjedis pune të pavarur të prodhimit të nevojshme për të marrë të mira clamps marangoz pa të cilën fletë zam kompensatë është problematike. Nëse ju blini një mjet i cilësisë nuk ka asnjë mënyrë ju mund të përdorni clamps lira kineze, të cilat do të duhet dyfishin e shumës.

Procesi i prodhimit stol me duart e tij të fillojë me një mbulesë në të cilën një gjatësi prej strip rimeso prerë 2440 mm 1520 mm. Sawed këtë detaj, elementet janë me madhësi 1520h610 mm për të përforcuar anët e mbuluar. Atëherë rregulli është i kontrolluar avionin e fletëve kompensatë, në mënyrë për të orientuar ato kur lidhjes sipërfaqe konveks brendshmi.

Hapi i ardhshëm kërkon përqendrim maksimal dhe saktësi - brenda pak minutash është e nevojshme për të në mënyrë të barabartë të shpërndarë zam marangoz në një sipërfaqe të jap një lustër. Nëse ju mendoni se mungesa e përvojës do të ju jap mundësi për të trajtuar këtë punë në një kohë kaq të shkurtër, atëherë përdorni për të lidhur pjesët mobilje PVA zam druri. Ai nuk ka afat kohor dhe lejon aplikimin e një furçë të thjeshtë bojë. Përgatitja paraprakisht pirg dhe bordet për shpërndarjen e ngarkesës mbi gjithë aeroplan, të vënë në tre bordet Backsheet, dhe pas aplikimit ngjitës, e sipërme Bordit të saj të mbuluar kompensatë.

verstak-svoimi-rukami-12

Vendosja pjatë të lartë pirg, tërheq së bashku clamps projektimit, vazhdimisht monitorimin e mërzi e përdorimit të rregullave. Të vendosur në qendër të tryezë të lartë të shtrydh pirg nuk punon, kështu që ajo është lënë pa ngarkesë.

verstak-svoimi-rukami-13

Kur ngjitje bordit të disa fletë të kompensatë, ju mund të bëni pa clamps, në qoftë se ju vendosni të projektimit në një sipërfaqe të sheshtë dhe shtypni në mënyrë të barabartë mbi sipërfaqen e tërë nga një ngarkesë. Pas tharjes zam pirg ose hequr ngarkesën dhe të vazhdojë në fazën e ardhshme të prodhimit stol me duart e tij.

verstak-svoimi-rukami-14

Për countertop kishte një formë të rreptë gjeometrike, me saj rrethprerja parketkoy duhet të jenë shumë të kujdesshëm. Autobus për kryerjen e panë mund të aplikohet në përgjithësi. Prerja off countertop për madhësinë 1500h600 mm vë kënde të 90 ° duke përdorur poligonin marangoz ose duke përdorur mbetur në prerjes qoshet fabrikë kompensatë si një template. mbetur Bordi trim kompensatë duhet të xhiruar në shirita 150 mm e gjerë. Ata do të duhet për të forcuar countertop në perimetrin, kështu që rrinë ata rreth buzë të tryezë të lartë në dy shtresa. Në këtë rast, banda e sipërme duhet të mbulojë nyjet e segmenteve më të ulëta të kompensatë.

verstak-svoimi-rukami-15

Për prodhimin e podstolya zbatohen jurisprudencës Seksioni 40x60 mm. Kështu progam tsargi dhe të prodhuara nga një druri të vetme, dhe mbështetjen e dy segmenteve të lidhura dhe një druri të tërë. Lartësia e stol është zgjedhur në lidhje me rritjen e saj, si në përdorimin e saj nuk duhet të ndodhë bezdi dhe parehati. Në rastin tonë, nga dyshemeja deri në sipërfaqen e sipërme të lartësisë së stol worktop është 900 mm.

Tjetra, zam këmbët dhe të mbledhë dy korniza. Është e rëndësishme për të vëzhguar Perpendicularity e komponimeve, pasi devijimi nga struktura e duhur gjeometri kënd do të jetë i prishur. Për të arritur këtë kusht do të jetë më e lehtë në qoftë se në fazën për të kryer zvogëlimin qoshet e të gjitha detajet që rreptësisht nën 90 °. Në gjerësi tonë kornizë Workbench është e barabartë me 900 mm dhe lartësia këmbët rregullueshme - 830 mm. Pastrimi nga dyshemeja deri në progam poshtme duhet të jetë 150 mm.

verstak-svoimi-rukami-16

Pas tharjes, kornizë ngjitës është ngritur mbi një tryezë të lartë dhe të sigurt clamps. Pastaj këmbët ekspozitë rreptësisht një kënd prej 90 gradë në sipërfaqe të ulët të një fletë kompensatë dhe prerë nga një grup pronozhek dhe anë sirtar. Për fiksim të projektimit tryezë të lartë duke përdorur vida 8h120 mm.

verstak-svoimi-rukami-17

Për të rritur stabilitetin e stol të punës mund të qoftë se progam tsargi dhe përveç kësaj kapem të njëjtat vida. Përzgjedhja e një pushim nën kokën e stërvitje stilolaps hardware, të sigurojë pikë estetike e lidhjes.

verstak-svoimi-rukami-18

Praktikisht Workbench gati. Nëse e dëshiruar, është e mundur për të bërë kuti podstole për ruajtjen e mjeteve.

verstak-svoimi-rukami-22
Workbench metalike për garazh me duart e tij

Workbench bërë nga çeliku, ka forcën e nevojshme dhe besueshmërinë e nevojshme kur punojnë me vegla metalike. Kjo desktop mund të shtoni funksionalitet për ndonjë garazh ose seminar.

Për të filluar prodhimin e një Mjedis pune në garazh me duart e tij, duhet të marrë mjetet e mëposhtme hidraulik:

 • mulli kënd me një prerje dhe disqe rëndë;
 • makinë saldim;
 • Niveli ndërtesë;
 • bashkim pjesësh figure elektrike;
 • shpuar me një grup të bit stërvitje;
 • kaçavidë;
 • matjen e mjet.

2016-04-10_140646
Vizatimet stol bërë nga metali me duart e tyre

Disa nga materialet që janë të nevojshme për një Mjedis pune, mund të gjenden në garazh, dhe pjesët që mungojnë të blerë në tregun e ndërtimit. Ju do të duhet:

 • Qoshet çeliku dhe 50h50h4 40h40h2;
 • profilit tub 60h40h2;
 • mm 40x4 zhvesh çeliku;
 • fletë çeliku 2200h750h2 mm;
 • Bordet 50 mm trashësi;
 • 15 mm kompensatë dhe udhëzon për mbathje;
 • vida metalike dhe bolts.

Përveç kësaj, do të përgatisë një bojë dhe ndryshk converter për të parë produktin e kënaqshëm, dhe metali është e mbrojtur nga lagështia.

Prerje materiale . Në kuadrin e një profil të prerë tub. kllapa çeliku është përdorur për të përmirësuar projektimit dhe të tubacioneve countertops. Rrip metalik i nevojshëm si elemente udhëzues për panele anësore dhe prodhimin e kllapa mbathje.

Ajo do të jetë interesante:   një parashikim në lidhje me çfarë rezultati i ri i Rusisë

saldim Frame . Nga gypat 2200 dhe gjatësia 750 mm, të lidhura në çifte, montuar një countertop drejtkëndëshe kornizë. Në të njëjtën kohë të marrë parasysh se korniza e lartë do të jetë ngjitur qoshe, në të cilën dërrasat prej druri të sipërfaqes së punës. Për të forcuar kuadrin çdo 400 mm ngjitur seksione tub çeliku si pajandrave.

stol Frame-work
Si për të bërë një stol me duart tuaja nga metali. foto

Nga saldim skajet e tabelës montuar këmbëve të mbështetur 900 mm në gjatësi, të cilat përforcojnë pjesën e poshtme të webs qoshe ose tubave formë.

Frame-verstaka1
Në të dy anët e këmbëve janë ngjitur mbathje korniza stol.

Prodhimi-Frame-countertops

Në kuadër qoshet e në krye të tabelës është e vendosur në kumbues, dhe pastaj të bashkëngjitni përbashkët saldim.

Prodhimi-frame-stoleshnitsy1

Nga gjatësi qoshe 2200 mm, dhe 4 pjesë të një gjatësi prej 950 m pajisur arkë mjet të energjisë panel vertikale.

Prodhimi-frame-stoleshnitsy2

therur gati përforcuar kllapa nga një gomë çeliku e cila është ngjitur në anësore. Për të rritur të nevojshme 24 elementet. Përveç kësaj kërkohet që të shpuar vrima në çdo brez për rritje muret anësore dhe të pasme të kompensatë.

Gain-karkasa1

Kompensatë prerë në pjesë për prodhimin e kutive, pas së cilës ata janë mbledhur nga vetë-përgjimi vida. Numri i kutive dhe vendndodhjen e tyre varet nga nevojat dhe preferencat personale të pronarit.

Prodhimit-kuti bench-

Pas asamblesë së mbathje deri te anësore therur ngjitur shirita metalike me vrima për fiksim rrëshqitje.

Guide-për-kuti

Të gjitha seams saldim dhe qoshet të mprehta janë krijuar me disk mulli bluarje dhe zonat e ndryshkur pastruar metalike e ngjitjes furçë metalike.

kornizë metalike trajtuar me përbërje anti-korrozive bojë dhe moti-rezistente bojë.

Bordet janë prerë përgjatë gjatësisë së tryezë të lartë dhe të vendosur në një cep të kornizës. Për të parandaluar dëmtimin e kalb dru dhe insektet, bordi është trajtuar me një përbërje antiseptik .

Çfarë këto Celebs Look Like Tani mund të papritur ju
Galeria e famshëm e foto atëherë dhe
tani! Vetëm!
reklamë
Stanton Daily
Vizitoni Site

Hedhjen-bord-to-frame-countertops

Druri është vendosur në një shtrat të përgatitur, duke lënë në mes druri dhe metalike boshllëqet e 2-3 mm për mundësinë e zgjerimit të drurit në ënjtje. Pas kësaj, bordi mbylli vida.

Hedhjen-bord-to-frame-stoleshnitsy1

fletë e sipërme çelikut trajtohen në të dy anët ndryshket konvertim, dhe pas tharjes është i bashkangjitur në një top prej druri tryezë me vida.

Aplikimi-anti-korrozioni-përfundoi-to-countertop

mbathje tavolinë janë njolla dhe montuar në udhëzon, dhe është e fiksuar dhe një rear panel anësor kompensatë.

Pen-kuti-table

Pas Workbench është bërë, të vendosur vise dhe pajisje të tjera të nevojshme, bashkëngjitni grepa për të akomoduar mjet.

Vise-1024x768
Çfarë është Workbench

Bench është një stol për punët që kanë të bëjnë me prodhimin dhe instalimin e produkteve të drurit, metalit dhe materiale të tjera. Shpesh, Workbenches pajisur më tej me objektet për rritje veglave, mbathje dhe raftet për ruajtjen e mjeteve dhe pajisje. Në varësi të qëllimit të dëshiruar të dalluar mobilieri dhe metalwork workbenches për të punuar me dru dhe metal respektivisht. tavolina e punës për seminare dhe garazhe mund të jetë e vetme dhe të përbashkët. Workbenches projektuar për një vend pune, të ketë një gjerësi prej 0.8 m dhe një gjatësi prej deri në 1.5 m Përmasat e tabelave multi bravandreqës. Janë rritur në bazë të numrit të njerëzve që punojnë për ta. Distanca nga kati i sipërfaqes së punës zakonisht është 0.8 - 0.9 m, por ka lartësi-rregullueshme projektimit. Workbenches bërë zakonisht prej metali ose druri, dhe countertops e tyre janë të mbuluara me fletë të kompensatë, hardboard, metal fletë galvanizuar, bordet dhe materiale të tjera.

Workbenches duart vizatime Workbench ...

Handyman duhet të ketë një vend të rehatshëm, një premtim jo vetëm rehati dhe shpejtësi, por edhe të sigurisë. workbenches të cilësisë janë të prodhuara në Evropë si pajisje industriale, kineze dhe artizanal kuvendit - nuk ndryshojnë besueshmërinë. Megjithatë, për të bërë një stol të mirë me duart tuaja, dhe ju mund të, në fakt, është në thelb një tabelë të pajisur me një shumëllojshmëri të rritet, ndalon dhe hapësira e magazinimit për mjetet.

Projekti Workbench

Bench lartësi varet nga rritja e ushtrisë së saj, ajo duhet të jetë në këmbë të rehatshme pa përkulur kryer operacione themelore. Për lartësinë mesatare është zakonisht 70-90 cm. Konfiguracioni i stol dhe ndeshjeve të nevojshme dhe pajisje të varet se çfarë lloj të operacionit të kryer më shpesh, por të sigurojë disa ndalesa dhe një palë clamps vidë ose një vlerë vise (si ta bëni, lexoni këtu). Ju gjithashtu duhet të marrë parasysh se çfarë dora mjeshtër stol të punës.

verstac2
stol Circuitry - mishërim i parë

Gjerësia dhe gjatësia varet punëtorinë zonës stol i përshtatshëm, nëse gjatësia e stol për të paktën 2 metra dhe një gjerësi prej 80-100 cm. Përshtatshme, një stol montuar mbathje apo kabinete për ruajtjen e mjeteve dhe konsumit.

Kur të hartonin një Mjedis pune, ju duhet të konsiderojnë nëse ajo do të jetë i instaluar në mënyrë të përhershme në një seminar apo të përhershme mbledhur dhe disassembled. Në rastin e dytë të projektimit do të lehtësonte e arsyeshme për shkak të materialit të trashësi më të vogël. Në një stol kanate mund të pe poshtë countertop dhe mund të sigurohet, dhe këmbët në ajër.

Posedojnë dritare mirë Mjedis pune, ndriçim shtesë lokale është gjithashtu e nevojshme. Direkt pranë stol është e nevojshme për të siguruar një shumicë të priza elektrike për pajisjet. Të gjitha telat pranë zonës së punës duhet të jetë i mbyllur në një kuti apo tub valëzuar.

verstak-s-yashikami

Përzgjedhja e materialeve

Materiali optimale për Mjedis pune - planifikuar drurit, nga e cila do të bëhet kornizë skelet dhe këmbët. Për këmbë, ju mund të merrni atë në madhësi 100 x 70 mm, dhe bluzë - 100 * 50 mm. Tabletop mund të bëhen nga bordet e sheshtë 5 cm të trasha. Ajo gjithashtu mund të jetë prodhuar nga një web të vetme, p.sh., dera e vjetër uritur ose chipboard laminuara me shtresë mjaft të fortë. Bench është më e mirë për të zgjedhur të forta druri, mundësisht ahu, lisi apo panje. bare trashë dhe bordet bëjë stol vështirë dhe më të qëndrueshme, dhe të punojnë në të do të jetë më i përshtatshëm.

Ajo do të jetë interesante:   akumulimi i kripërave në trajtimin nyjeve të mjeteve juridike popullore

Përgatiten për prodhimin e stol janë përzgjedhur duke marrë parasysh, ai do të jetë parafabrikuara apo të paloset. Handy vida, thonjtë, arra dhe bolts.

Para ndërtimit të stol ju duhet të marr një ves. Përshtatshme, në qoftë se nuk do të jetë 2 copa - në anën e djathtë dhe Frontit të Majtë. E para mund të jetë fikse-gjatësi bord, dhe së dyti - goditjen pjesë të shkurtër. Nofulla Gjerësia më e shkathët - 175 mm.

Skema mishërim i dytë Workbench

Ne jemi duke ndërtuar një Mjedis pune. themel

Marrja stol vjen në 2 pjesë: Kuvendi bazë dhe instalimin e countertops. Në çdo fazë, dhe për çdo operacion të nevojshme për të kontrolluar madhësinë e pjesëve dhe instalimi ekuilibër duke përdorur nivelin e tyre.

Baza është një kornizë bërë nga baret lidhura në mënyrë që të ndërtojnë kthyer maksimalisht ngushtë. Për ta bërë këtë, në mes të këmbëve të stol një bluzë horizontale, dhe në mes, së gjati, të sigurojë anë-bar. Arkitraun dhe side-bar është e rregulluar në 40-50 cm nga dyshemeja, dhe pastaj ata mund të instaloni raftet për ruajtjen e mjeteve. Kombinoje dërrasat për themelet me anë të lidhjes "gjuhës dhe zakon" prokleivaya atë. Kur kjo nuk është e mundur, përdorni vetë-vida. Nëse supozohet se stol do të kuptoni, pastaj të vënë copa e mbështetje kornizë mund të jetë me qoshe metalike. Zakonisht përgatitur së pari pikë dhe spikes, sipas vizatimit, dhe pastaj mblidhen të gjithë strukturën në të njëjtën kohë, ngjitës kryqëzim prokleivaya marangoz dhe fiksimin e tyre clamps.

verstak-2

Një alternativë e mirë për një stol stacionare, në qoftë se një ose më shumë pjesë të mbështetje kuadrin mund të jenë të lidhur në mur, kështu që dizajni do të jetë më i besueshëm. Rritur fuqinë mund të jetë nëpërmjet diagonale rrjeta ose pykë fut midis këmbëve dhe kornizës pjesën e sipërme me të njëjtin drurit, të cilat janë të lidhur me vida. Skajet e ngushta të pjesës së sipërme të kornizës gjithashtu duhet të tejkalohen.

Worktop dhe të dobishme mjetet

verstak

Nëse top tabela është ndërtuar nga bordet të veçanta, ato duhet të rregullohen me kujdes për njëri-tjetrin në mënyrë që të mos e mori junk në boshllëk. Tabela Size lartë duhet të jenë disa centimetra më shumë terren për të bërë atë të përshtatshëm për të vepruar dhe për të pastruar atë. Bordet janë gozhduar apo dehur në binarët 3 deponuar nëpër prapa bordet anësore countertop. Në bazë të grooves duhet të jepet për këto bare.

bordit worktop disa herë me kujdes të lëmuar dhe të mbuluar me një zgjidhje mbrojtëse, mundësisht vaj ose llak, për të shmangur dëmtime nga splinters në operacionin e mëtejshëm. Në bazë është dehur në qoshet e worktop metalike.

Për të përfunduar countertop montuar vise, ata duhet të sigurohet në bazë të vrimë në fund të lartë tavolinë një pjatë vertikale formuar me një avion të vetëm. Në underside e stol gjithashtu do të duhet për hedhjen kompensatë. kthetrat e buzëve duhet të qëndrojnë në të njëjtin nivel me sipërfaqen countertop. Aplikuar një vizë, të shënojë një vend në vrimë dhe kapem me bulonave dhe arra (M12 arsyeshme). Vrima për kokat rrufe në qiell duhet së pari janë milled në mënyrë që ata ishin krejtësisht të mbytur në to. Veset nuk duhet të vendoset në qoshe, jo për të shqyej atë në ngarkesë të lartë.

Përveç kthetrat në stol duhet të sigurohet ndalesa. Ju mund të rregullojmë gati, shpimit një vrimë në countertop e diametrit të dëshiruar, ose të bëjë vetë. Përdorimi vida ose nageli rrumbullakët në vend nga ndalesat nuk janë të nevojshme, si bulonave saj kokë mund të dëmtojë workpiece, dhe jo nageli mirë të rregulluar detajet.

Thjesht të bëjë një ndalesa drejtkëndëshe, apo ndarjen, të cilat janë të rregullueshme në lartësi për pjesë të ndryshme, dhe ata janë të fiksuara në mënyrë të sigurt. Nga ana e tyre është e nevojshme për të bërë vrima në tryezë të lartë ose për të rritur atë me anë të brusochkov përshtatshme trashësi mbylli me buzë e saj, dhe të mbyllura në anën tjetër të strip. Foletë duhet të vendosen nga njëri-tjetri në një distancë prej gjysma e pash kthetrat të jetë në gjendje për të rregulluar ndonjë paraformoj.

Sami ndarjen janë prerë drurë bashkim pjesësh figure, ju mund të bëni ato "Pranvera", i cili është i dehur në bazë, dhe mund të jetë thjesht drejtkëndëshe. ndalesa drejtkëndëshe vetëm mund të zgjerohet lart, atëherë ata do të regjistrohen në fole të besueshme.

Stolrn-mjet

Ndërtimi i stol i marangozit me duart e tij - nuk është një detyrë e lehtë, por atëherë kjo workstation kohë do të shërbejë si mikpritës, të rritet në komponente të dobishme dhe pajisje, dhe të përshtaten me nevojat specifike të secilit zotit.

SHQYRTIMI DHE PERMASAT Workbench. seminar MY zdrukthtari. - YouTube

Tani unë jam në Instagram - https: //instagram.com/sergei_sergeich ...

Sipas kërkesave të shumta përhapur një pasqyrë të detajuar dhe dimensionet themelore të stol e tij të punës në një punëtori zdrukthtari në garazh. Edhe një herë dua të theksohet se madhësia e secilit duhet të bëjë atë në dhomën e tij. Nëse dikush ka ndonjë pyetje, ju lutem na kontaktoni, unë do të përpiqet për të ndihmuar!

Në video unë u përpoq për të i kushtoj vëmendje të gjitha tiparet e Mjedis pune të projektimit në një dyqan zdrukthtari. tani unë mendoj se të gjithë mund të bëjë me duart e tij si një Mjedis pune vetë.

Link në formatin vizatim PRO100:

http: //webfile.ru/7daed59e11181caceda ...

Referenca për vizatimet në JPG:

URL:

http: //webfile.ru/b6d774e96fc88bddafa ...

Vizatim Workbench - YouTube

Vizatim Workbench për garazh. Për prodhimin e stol unë do të përdorin materialet e mëposhtme: panele druri për tabletops 1600h600h28 mm, 100x100 mm bar për raft tryezë, bordi 100x50 mm për postet detyrueshme.

Projekti Workbench është bërë në programin SketchUp 8.

Shkarko skedarin: https://yadi.sk/d/kTYhnudmmkeeJ

Shto një koment

e-mail juaj nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar *