Fyt zhul Se si të shpëtoj

Author: | 2019/07/01

Zhul në anën e pasme të fytit, por hunda nuk është e përfshirë

Dhimbje dhe mukusit në fyt - kjo është një arsye për trajtim te mjeku. Këto simptome shpesh tregojnë ftohjet.

Dhimbje dhe mukusit në fyt: çfarë duhet të bëjmë?  - Image №1Dhimbje në fyt, i shoqëruar nga akumulimet e mukusit - një ankese mjaft të zakonshme, të cilat referojnë pacientët në otolaringolog. Në shumicën e rasteve, një kombinim i simptomave tregon ftohjet, por ndjenjat nganjëherë të ngjashme ndodhin pa ftohtë shoqërues. Shpesh, grumbullimi i tepruar i mukusit në fyt i shoqëruar nga një ndjenjë e një gungë, dhimbje të fytit dhe kollitje të vazhdueshme.

Pse është një dhimbje të fytit? Pse zhul?

Ka shumë shkaqe prodhimi i tepërt i mukusit në fyt. Shpesh bëhet fjalë për sëmundjet inflamatore të orofaringut, në veçanti, faringjit. Sëmundja shoqërohet me skuqje e vazhdueshme, ënjtje e mukozën e faring, extension kanalet nxjerrës, si dhe sekrecion të tepërt të gjëndrave të mukozës. Shpesh kronike formë katarrale faringjit posterior sipërfaqja oropharyngeal mur i mbuluar mukusit turbullt ose të qarta.

Nëse dhimbja dhe i shoqëruar nga mukusit në fytin e "klasike" simptoma të ftohtë (rrufë, kollë, teshtitjes, ethe), ne mund të pohojnë sëmundje virale me probabilitet të lartë. Në raste të rralla, sëmundja është shkaktuar nga bakterial (dhe shumë të rralla - fungale) infeksionit. Kur mukusit të ftohtë mund të rrjedhin në fyt nga mbrapa e zgavrën e hundës, bronkeve, laring apo trake. Në disa raste, infeksion akut respirator viral i shoqëruar nga mukusit bollëk transparent (ose pak mjegullt).

Ndonjëherë grumbullimi i tepruar i mukusit në fyt mund të shoqërohet me laringofagealnym zbaticë. Kjo është një gjendje në të cilën përmbajtja e stomakut hedhur nga zbaticë në fyt. Në këtë rast, pacienti duhet të vizitoni gastroenterologist.

Çfarë duhet të bëni?

Para së gjithash, pacienti duhet të shihni një mjek për të përcaktuar shkakun e saktë të sëmundjes. Vetëm pas diagnoza mund të caktohet për trajtimin kompetent, i cili do të zvogëlojë kohën për të hequr qafe të sëmundjes.

Nëse mukusit, dhe dhimbje të fytit e shoqëruar me simptoma të infeksioneve respiratore akute virale (ftohjet), ajo është e rekomanduar për të shmangur hipotermi dhe temperatura ekstreme. Ajo është e mirë për të marrë të sëmurë dhe të qëndrojnë në shtëpi. Pacienti duhet të pini shumë lëngje. Ajo mund të jetë çaj të ngrohtë bimor, u rrit hips supë, supë pule, pije kokrra të kuqe fruta dhe pije të tjera (me përjashtim të alkoolit).

Lexo më shumë:   SI TË BËJE Kiselev e manave dhe niseshte

Në temperaturë të lartë trupore kërkon krevat pushim rreptë. Kur kjo temperatura nuk është e rekomanduar goditje poshtë 38-38,5 gradë. Një rritje në temperaturë - një reagim mbrojtës i organizmit, e cila ndodh në përgjigje të kontrollin e infeksionit. Përdorimi i antipiretikët justifikohet kur temperatura e trupit ngrihet mbi 38-39 gradë, dhe në ato raste kur pacienti vuan seriozisht ethe.

Dhomë në të cilin pacienti është e rekomanduar për të shpesh hedh dhe lagështoj.

Përdorimi i drogave

Në varësi të shkakton mukusit dhe dhimbje të fytit, mjeku mund të përshkruajnë një shumëllojshmëri të barnave të pacientit. Ky mund të jetë agjentë antivirale, mukolitike (expectorant) droga antitussive, anti-inflamatorëve, agjente immunomodulating dhe komplekset vitaminë. Në disa raste emëruar antibiotikët të cilat janë të përshtatshme për të marrë me komplikime ftohjet bakteriale, dhe kur ka shprehur lezione bakteriale fyt (p.sh., në pectoris).

trajtimi lokal

Trajtimi gjithëpërfshirës i sëmundjeve fyt e lidhur me të ftohtë të përbashkët, dhe përfshin përdorimin e produkteve vendore, pa të cilat terapia do të jetë i paefektshëm. Si përgatitjet ditës mjekët shpesh përshkruajnë lozenges që posedojnë antiinflamatore, analgjezik dhe pronat antimicrobial. Një mjet i tillë është Trachisan - një medikament i cili vepron direkt në shkakun e sëmundjes. Trachisan është një përgatitje e kombinuar, qe perfshin tre agjent aktiv: chlorhexidine antiseptik, antibiotike dhe tyrothricin lidocaine anestetik.

Substanca drogës punë aktive të shkëlqyer me florës patogjene (viruset, bakteret dhe madje edhe kërpudhave). Tashmë 15 minuta pas marrjes së Trachisan numrin e mikroorganizmave në zgavrën me gojë është reduktuar nga sa më shumë 90%! Kështu, Trachisan jo vetëm heq simptomat, dhe të veprojë direkt mbi shkakun e sëmundjes. Mild mjet anastezik lidocaine të lejojë për një kohë të shkurtër për të hequr qafe një dhimbje të fytit.

Prodhuar Trachisan në formën e tabletave për gjiri, nuk përmban sheqer dhe ka një shije të këndshme nenexhik. Përgatitja është e lejuar për të rriturit dhe fëmijët mbi 4 vjet.

Foto: Depositphotos

Lexoni gjithashtu:

kolla thatë dhe i lagësht

Trajtimin e sëmundjeve të rrugëve të frymëmarrjes virale

Lexo më shumë:   Çfarë është simbol pozicional

Çfarë është ndihma më e mirë në infeksion dhe dhimbje të fytit

Si të shpëtoj të mukusit në nasopharynx e mjeteve juridike popullore

Si të shpëtoj të mukusit në hundë dhe fyt?

02Kur në frymëmarrje ajrin kalon kryesisht në sinuseve hundës dhe rajonit nasopharyngeal, ku pastrimi, ngrohje dhe humidification. Për ta bërë këtë, trupi i njeriut prodhon mukozë, e cila ndihmon të mbajë lagështi normale në nasopharynx dhe ndihmon të shpëtoj nga pluhuri.

Prodhimi ditor i precipitates tilla është rreth dy litra . Në një person i shëndoshë dripping mukusit në pjesën e prapme të hundës dhe fyt ngadalë dhe unknowingly prekje, duke treguar se varg normal fiziologjik.

Shih gjithashtu:

Si të nxjerrin mukusit excreted: https://wiki.4-u.info/zdorovie/kak-vyvesti-sliz-iz-organizma.html

Nën rrethana të caktuara, sasia e mukusit në rritet nasopharynx dhe shkakton siklet për personin. Në këtë shtet, nuk ka vështirësi në frymëmarrje, zënë hundët, dhimbje të fytit dhe një dëshirë për të fryj hundën. Ka shumë faktorë që ndikojnë në akumulimin e sekrecioneve në rajon nasopharyngeal.

03

Shkaqet e mukusit të tepërt në nasopharynx

Akumulimin e mukusit në hundë dhe fyt mund të ndodhë në rastet e mëposhtme:

1. Kur hyn në sistemin e frymëmarrjes e mikrobeve trupi fillon të prodhojë sasi të mëdha të mukusit, e cila kontribuon me mikroorganizmave prodhimit kollitje. Megjithatë, prodhimi rritjen e sekrecioneve të provokojë shkelje të këtij procesi, dhe si rezultat i murit të dripping fyt mukusit nga bakteret në bronke dhe mushkëri, duke shkaktuar komplikime.

2. Ndarja e rritjes së nasopharynx paraqitet me alergji.

3. Akumulimi i mukusit ndodhin në sëmundjet e sistemit të tretjes.

4. patologjitë neurologjike, kur reduktohet faringut refleks.

5. Zakone të këqija, të hahet ushqim shumë të nxehtë dhe të ftohtë, ajri i ndotur provokojnë akumulimin e mukusit në rajon nasopharyngeal.

Edhe në mukusit fyt shkojnë pas pjesën tjetër një natë, kjo është shoqëruar me kollë me sekrecione kollitjen. Pas lirimit të mukusit ai kalon. Por trajtimet më tradicionale, një kollë e zgjatur.

terapi mjekësor

Largimi i shkarkimit të rënda nga nasopharynx varet provokuar faktor. Të përcaktuar shkakun e këtyre manifestimeve të ndihmojë konsultim me një mjek. Bazuar në ekzaminimin mjekësor të një specialisti mund të përshkruajë trajtimin e duhur.

Për ftohjet rekomanduar droga antimicrobial që të shpëtoj e baktereve të dëmshme, duke eliminuar shkarkimin pakëndshme.

Kur burimi është i mukusit alergjik, të vëzhgojnë ushqimin dietik dhe rezultati do të shfaqet në disa ditë.

Lexo më shumë:   Si për të pastruar veshët cat NË SHTËPI

01

Përveç trajtimit mjekësor duhet të konsumohen sasi ditore e kërkuar të ujit të përfshira në ushqime dietë me vitamina A, C dhe E, për të kryer ushtrime të veçanta të frymëmarrjes.

Gjithashtu e rëndësishme në trajtimin është për të kryer procedurat e tilla si larja e hundë, fyt dhe gargling.

Si për të hequr mukusit nga hunda dhe fyti

Një mënyrë efektive për të luftuar SCOP sekrecionin nazofaringeale është Lavage . Para kryerjes së kësaj procedure, ajo është e rekomanduar për të thith të mukusit është bërë e lëngshme dhe lehtësisht në gjendje për të marrë jashtë.

Për mbytje nevojë për zierje të nxehtë patate ose çaj bimor brewed të jetë rreth 20 minuta për të thith alternuar hundën dhe gojën.

Pas kësaj, larja kryhet drejtpërdrejt:

Ajo kërkon kazan shtoni 0,5 litra ujë të ngrohtë dhe shtoni dy lugë kripë. Pas hundëz është e veshur në një biberon gome me slits e 5 mm në diametër, i cili do të parandaluar dëmtimin e nasopharynx.

Këtu është një përshkrim i detajuar i procesit:

Si për të larë hundën?

hundë thatë dhe kafe - çfarë duhet të bëni: https://wiki.4-u.info/zdorovie/kak-lechit-suxost-i-korochki-v-nosu.html

Për procedurën për të bërë mbi lavaman, dhe hundëz futur në hundë më të lirë nga emisionet dhe gradualisht pour zgjidhje. Koka duhet të anohet në anën, në mënyrë që të lëngshme ishte në gjendje për të dalë nga vrimë hunde tjetër. Gjatë larjes duhet të marrë frymë përmes gojës, si në qoftë se zgjidhja ishte në gojë duhet të ligët përpara. Kur një kanal është larë, duhet vysmorkatsja dhe të përsëritur të njëjtën manipulimin me vrimë hunde e dytë.

Si të shpëtoj të mukusit në fyt

Gargarë mund të bëhet duke përdorur tretësirë e Calendula, eukalipt, kamomil dhe furatsilin tretur në ujë dhe solucion fiziologjik.

Shpëlarje 15 sekonda e kërkuara për 20 qasjeve dy herë në ditë. Më shpesh është e rekomandueshme të mos për të kryer procedurat që mund të nga fyti dhe kulloj hundës mikroorganizmave të dobishme.

Gjithashtu shpëtoj e mukusit mund të jetë duke përdorur Aromatherapy. Instalacioni në hundë e kajsi, pjeshkë, kumbulla dhe qershi vajra promovon Veting mirë të gojës dhe fytit.


← Si për të pikturuar vetullat në shtëpi
Syroedcheskoe spageti kungull →

Ju gjithashtu mund të jenë të interesuar në:

trajtimi e njerëzve e mosmbajtjeje urinare

Si për të lehtësuar kollën e fëmijës gjatë natës

tub Ear: Si për të hequr në shtëpi ...


Shto një koment

e-mail juaj nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar *