WC për vilë vetë duart e druri FOTO vizatimeve dhe PROGRESS

Author: | 2018/08/27

Tualet për të dhënë duart e tyre. Hap pas hapi instruksionet për krijimin e një nevojtore në faqen
Me vetë-ngritjen e tualet të kalojnë një minimum prej forcave dhe financave

përmbajtje

Si për të bërë një tualet në vend me duart e tyre: informacione të përgjithshme

Pavarësisht gjoja në shikim të parë, primitive ndërtuar një tualet në ndërtimin e tyre vilë verore i takon kategorisë së objekteve themelore. Me ndërtimin e saj duhet të fillojë në radhë të parë. Shumë do të pajtohen se toka jashtë qytetit mund të lehtë të heq qafe me gardh, shtëpi kopsht dhe ndërtesa të tjera, por nevojtore - një pjesë integrale e rehati, pa të cilat është e pamundur për të vepruar site.

Tualet i drurit me një çati Gable, kulm
Tualet i drurit me një çati Gable, kulm

I kushtoj vëmendje! Sigurisht, vilë WC në rrugë, e bëri të vetin, nuk zëvendësojë banjo normale, duke siguruar pajisje të vetëm minimale. Megjithatë, pa to nuk mund të jetë pushim veror, nuk do të marrë ju për të punuar në vend.

Ka një numër të standardeve të shëndetit dhe sigurisë në përputhje me të cilën ngjashme ndërtimi. Prandaj nuk do të jetë e tepërt për të para-njohur me ta para se të fillojë të punojë.

Instalimi i një tualet në një zonë periferike - një çështje e thjeshtë, i cili është nën shqyrtim të duhur nuk kërkon përfshirjen e specialistëve. Megjithatë, një ndërtim i tillë është ende i shoqëruar nga disa veçoritë.

Tualeti në vend, shtëpi stilizuar zanash
Tualeti në vend, shtëpi stilizuar zanash

Specifikimet kryesore:

 1. E para është për t'u siguruar se ndërtimi i ndërtimit nuk do bezdi fqinjët.
 2. Një vend për ndërtimin e instalimit është zgjedhur me kujdes të madh. Kjo fazë e ndërtimit duhet të kryhet në përputhje të plotë me standardet sanitare në lidhje me banjo zonës vendosje. Shkelja e këtyre rregullave mund të çojë në ndotjen serioze të zonës përreth (toka, nëntokësor) që të sjellë gjoba nga shërbimet shëndetësore dhe madje edhe probleme shëndetësore.
 3. Në hapin vizatimeve zhvillim duhet të peshohen metodë, sipas të cilit do të zbrazjes gropë.
 4. Përzgjedhja e dizajnit është i kufizuar nga disa faktorë. Njëra është një horizont zonë ujore periferike. Nëse niveli proleganiya ujërave nëntokësore është shumë e lartë, një pellg duhet të jetë e mbyllur plotësisht.

Këto rregulla të thjeshta do të ndihmojë në eliminimin e problemeve me të veprojnë atë më tej.

Vendosur në afërsi të pavërtetën banjë do të krijojë rehati shtesë
Vendosur në afërsi të pavërtetën banjë do të krijojë rehati shtesë

Në vilë shtëpinë time mundësinë për të ndërtuar struktura të ndryshme. Opsione për të zgjedhur nga një shumë mjaft, kështu që ju duhet të udhëhiqet nga disa kritere. Në zgjedhje të projektimit mund të ndikojë:

 • vlera e buxhetit, e cila ka një ndërtues;
 • Rreth banjo operacion frekuencave;
 • aquifer Niveli lartësia;
 • shuma e parave që ju planifikoni për të kushtojnë në shërbimin tualet të shërbimit në të ardhmen.

I kushtoj vëmendje! Të gjitha tualetet Rruga Tipi janë të klasifikuara në bazë të vendosjes së një tipar - një metodë e riciklimin e mbeturinave.

Ata kontrolluan shtëpitë dhe cottages në gropë? Shikoni në rangun e cottages gropë në faqen tonë të internetit. Rezervoni online! Cottages në MoskveKottedzhi në KazaniKottedzhi Shën Deklaratën Peterburgeostrovok.ruProektnaya në reklamuara sayteSkryt AdsMarinuar recetë skumbri skumbri fotoMarinovannaya në këtë recetë flavorful, lëng, e tenderit dhe shumë vkusnayamaster-recipes.comSkryt Ads900 + kanale televizive! 5 EURO / muaj! 900 + kanale ruse! Pa pagesë provë! Garanci Quality! 5, EURO / Përmbledhje servisaRegistratsiya muaj! / VhodPreimuschestvaOtzyvytelevizor.tv18 + Fshih reklama

Shembuj WC bërë nga druri, e ndërtuar me duart e veta
Shembuj WC bërë nga druri, e ndërtuar me duart e veta

VC në bazë të pellg janë më të popullarizuara dhe të përhapur. Dhe jo vetëm në zonat periferike, por edhe në gjykatat e fshatrave.

Ndërtimi i strukturave të tilla me duart e tyre, si rregull, nuk është shoqëruar me vështirësi, për shkak se sistemi kanalizimit në këtë rast është zëvendësuar nga një gropë të thellë. Ai akumulon mbeturinave të lëngshme të cilat janë shfrytëzuar nga avullimit gradual dhe thithjen nga toka. Vetëm nganjëherë ajo kërkon një thirrje assenizatorskaya makina për zbrazjes plotë dhe pastrimin e gropë.

scavengers Call frekuenca varet nëse thellësia e strukturës gropë dhe sa kryer mirë. mbeturinave Procedura mund të jetë shumë e rrallë. Në shumicën e rasteve, ky problem është zgjidhur nga mbushja vrimë. Atëherë ajo është gërmuan në afërsi të rezervuarit të ri për grumbullimin e mbeturinave.

banjo Cottage veshur me mur anësor vinyl
banjo Cottage veshur me mur anësor vinyl

pjesë aboveground e dizajnit tualet mund të bëhen prej materialeve të ndryshme:

 • profilit metalike;
 • bordet;
 • fletët propozoj;
 • tulla etj

Komponentët kryesore të ndërtimit të cilësisë në këtë mënyrë janë bazë të besueshme inkuadrim dhe një ventilim efektiv.

Shumë pronarë të kopshte preferojnë një strukturë e bërë nga druri. Kjo zgjedhje është për shkak se teknologjia e ndërtimit kornizë dërrasë është shumë e thjeshtë dhe nuk kërkon aftësi të rënda dhe kostoja është e ulët.

Vizatimi i një pellg tualet druri bazuar
Vizatimi i një pellg tualet druri bazuar

produktet prej druri mund të vetëquajtur kasolle zanash ose shtëpi, kështu që ju mund të merrni ndërtimin jo vetëm funksionale, por edhe estetike. Si pëlhurë mund të përdoret për dërrasë dyshemeje kornizë në vend të dërrasave. Kjo do t'i japë pjesa mbi tokë e tualet është një pamje shumë tërheqës dhe elegant.

I kushtoj vëmendje! lëvizshmëria e saj është një nga avantazhet shumë të produkteve të drurit. Në rast se mbushur të gërmoj gropë, në mënyrë që të gërmoj një të re në një vend tjetër, nuk ka nevojë për të rindërtuar një shtëpi. Thjesht lëvizur kornizë në vendin e dëshiruar.

Tualeti jointed, i ndërtuar me duart e veta
Tualeti jointed, i ndërtuar me duart e veta

Kur ky material nuk duhet të harrojmë për të metat e drurit. Ajo është e ndikuar nga shumë faktorë negative që të zvogëlojë kohën e shërbimeve të ndërtimit. Këta faktorë përfshijnë:

 • efekti i rrezet e diellit direkte (nën çara ndikimi druri tyre, rassyhaetsya dhe deformuar);
 • Depërtimi i rrezatimit ultravjollcë në sipërfaqen e drurit të çon për të djegur e saj;
 • lagështia, e cila shoqërohet domosdoshmërisht me funksionimin e çdo tualet, kontribuon në ndryshimet deformim në një kornizë;
 • kërpudhave dhe myk, si rezultat i ekspozimit ndaj lagështisë zhvilluar intensivisht në dru kalbur mbështetjen e proceseve, lagështi dhe aromat.

Fondet e specializuara në formën e impregnim mbrojtëse do të shmangur parakohshme tualet mbeturina nën ndikimin e kushteve të pafavorshme operative. Për të zgjatur jetën e bordeve apo ndonjë material tjetër me bazë druri, është e nevojshme për të pikturuar sipërfaqen e strukturës së pikturës produkt i projektuar për kushtet në natyrë. Pre-trajtuar abetare druri.

Klozet nga pika druri me një derë metalike
Klozet nga pika druri me një derë metalike

Për ata që e duan bukurinë e drurit natyror mund të jetë e këshillueshme për të përdorur një llak të qartë si një material mbrojtës. Ajo do të shpëtojë modelin natyrore druri.

Kreu bërë nga profili metalike, ka disa instalime. Në rastin e parë është bazë për vizatimet tualet për të dhënë kornizë druri. Një tjetër mishërim përfshin krijimin e një gypave të profilit të metaleve bazë të ndërlidhura me saldim. Për ta bërë këtë, të jetë i sigurt për të kryer një makinë saldim dhe të ketë aftësi për trajtimin.

Pastaj një bazë prej druri apo metali mbështjella me fletë corrugated. Si fasteners mund të jenë thumba ose vida janë përdorur. Ju mund të bleni washers veçanta mbrojtëse për vida që do të parandalojë hyrje të lagështisë në instalime, duke e mbrojtur atë nga dëmtimi ndryshk.

Summer WC formë të rrumbullakët, e ndërtuar e bordit të valëzuar
Summer WC formë të rrumbullakët, e ndërtuar e bordit të valëzuar

Pavarësisht nga fakti se ndërtimi i objekteve të tilla nuk ka marrë shumë kohë dhe përpjekje, një tualet të fletë metalike ka një pengesë të rëndësishme. Gjatë verës, ka një ngrohje të fortë të strukturës. Prandaj ajo është e rekomanduar për të kryer instalimin e një produkti metali në një vend të hijezuara përgjithmonë.

Hint dobishme! Përdorni për të bërë fletët e brendshme rreshtim plastik. Ata mbajnë të ftohtë brenda strukturës.

fletë metalike profilizuar edhe në fazën e prodhimit janë të mbuluara me një shtresë të veçantë mbrojtëse. Për shkak të këtij materiali shtresë është e mbrojtur nga lagështia, kështu që pllaka e profilit mund të përdoret në mënyrë të sigurtë për instalimin e strukturave të vendosura jashtë. Përfitimi më i favorshëm i tualet nga profilin e - shpejtësia e instalimit.

Tualeti prej druri me një fletë mbulim
Tualeti prej druri me një fletë mbulim

Ndërtimi i dollap me tulla ka vështirësitë e veta. Para së gjithash ata janë për shkak të faktit se struktura transferimi për ta bërë atë nuk do të funksionojë nëse është e nevojshme. Prandaj është e rekomanduar për të shqyrtuar dizajne të ndryshme tualet dëshmojnë për duart, vizatimet dhe karakteristikat e pjesës. Ajo gjithashtu duhet të parashikojnë një metodë në të cilën pastrimi i gropë do të ekzekutohet. Përveç kësaj, ndërtesa tulla nevojë për të kryer instalimin e dysheme prej betoni.

Në fakt, tualet është ndërtimi i kapitalit tulla, e cila nuk ka nevojë për punën e mirëmbajtjes për disa dekada. Kostoja për ndërtimin e saj është dukshëm më e lartë se sa kur duke përdorur dru apo fletë profilizuar. Por ju mund të ruani, në qoftë se pas ndërtimit të garazhit, ose shtëpia do të jetë tulla.

I kushtoj vëmendje! Ndërtimi i tualeteve në vilë e tyre verore të tullave të njëjtën, e cila është e përbërë nga të shtëpisë dhe garazh, do të sigurojë unitetin në oborrin e jashtme. Kështu, dizajni i faqes do të projektohet në të njëjtin stil që duket shumë mbresëlënëse dhe harmonike.

Tualeti, e ndërtuar me tulla të kuqe
Tualeti, e ndërtuar me tulla të kuqe

Që pesha e ndërtimit të përfunduar me tulla është shumë i madh, në bazë të saj, siç u përmend më parë, ju duhet të vënë një themel masive dhe të qëndrueshme. Profesionistë të këshillojë për të zgjedhur për këtë qëllim themelet e tipit rripin. Ajo ka përparësi të shumta:

 • punime tokësore minimale;
 • një rrjedhë shumë e vogël e pluhur çimento për të kryer të ngopeni;
 • sigurisë së lartë;
 • Besueshmërinë (ofruar nga pothuajse çdo lloj të tokës).

Për artikujt që ka një dizajn të lehtë të materialeve të tjera është e mundur që të përdorin themelet e tipit kolone.

Shembuj WC tulla vilë verore
Shembuj WC tulla vilë verore

gropë të mbeturinave është konsideruar mjetet e thjeshta dhe buxhetore për të zgjidhur problemin me një tualet në kopsht. Por edhe në këtë rast, ka kufizime për ndërtimin e këtij lloji. Instalimi gropë nevojtore nënshtrohet kushteve të mëposhtme:

 • tokës zonë periferike përbëhet nga gëlqerorë ose rërë tokë;
 • nëntokësore janë shumë afër sipërfaqes;
 • Ajo është menduar për të përdorur në banjë një shumë njerëz.

Të gjithë këta faktorë nuk ju lejojnë të organizojnë në territorin e vendit vend tualet me gropë. Mënyrë për të dalë nga kjo situatë do të jetë ndërtimi i latrines tipit krejtësisht të ndryshme, në bazë të një veprimi tjetër parim.

Tualeti veshur me lagështi-rezistente ngjyra kompensatë
Tualeti veshur me lagështi-rezistente ngjyra kompensatë

Llojet e tualeteve pa gropa e mbeturinave:

 • Backlash-closets;
 • pluhura-enë;
 • bio-tualet ose tualet kimike.

Çdo dizajn ka karakteristikat e veta: e pajisjes, teknologjia e ndërtimit, kërkesat e bëra në lidhje me operacionin.

Backlash-closets - një lloj i dizajnit të përmirësuar në bazë të gropë. Nga opsionet standarde ndryshon vetëm se tank për akumulimin e mbetjeve është mbyllur plotësisht.

3D-draft rregullim Backlash-closets në zonën periferike
3D-draft rregullim Backlash-closets në zonën periferike

I kushtoj vëmendje! Backlash-closets pajisje ju lejon për të kryer instalimin e një tualet brenda dhomës të jetë i nxehtë, që është, në shtëpi, dhe tank tampon mund të gjendet në një distancë prej tij. Më shpesh ajo është e vendosur pranë murit, ku WC është vendosur.

Elementi që lidh mes tub makinë dhe të tas tualet zgjatet me. Ajo mund të jetë vertikale apo prirur që të ketë strehim. Ky element është projektuar për të ushqyer të mbeturinave në akumulator, në të cilën mënyrë e rrjedhës së gravitetit.

Për shkak të dizajnit të tij, reagimi-dollap nevojë scavengers mirëmbajtjes që periodikisht mund të shkretoj tank storage. Por ndryshe nga WC konvencionale në bazë të gropë, ky opsion është më higjienike dhe të lehtë për t'u përdorur.

Vizatim reagim-closets, gropë ujërash të zeza mbyllur
Vizatim reagim-closets, gropë ujërash të zeza mbyllur

Për të lehtësuar punën e scavengers, rigjenerimin e reagim-closets hapur gropë. Forma e tij duhet të jenë të zgjatur. Kjo do të lejojë instalimin e hoses assenizatorskaya makinës.

Ka mangësi dhe design. Për shembull, procedura nuk mund të pastër në sezonin e dimrit. Shumë pronarë të zgjidhur këtë problem duke instaluar një sistem të veçantë për makinë ngrohje.

Kjo specie është e karakterizuar nga një tank të vogël të mbeturinave banjë për mbledhjen. Madhësia maksimale e magazinimit, të instaluar nën karrige, është 20 l.

Vendosja-pluhurat dollap në dispozicion në rast se ujërat nëntokësore janë afër sipërfaqes. Këto kushte mund të jenë problematike për funksionimin e alternativave të tjera tualet, por Calvin dollap mund të punojnë në mënyrë efektive edhe në një situatë të tillë.

Si makinë për në banjë-pluhurat përdorur kapacitetin e deri në 20 litra
Si makinë për në banjë-pluhurat përdorur kapacitetin e deri në 20 litra

Me dashje Përparësitë përfshijnë një nivel minimal të shpenzimeve për rregullimin e saj. Në këtë diagram konvertimin e mbeturinave në pleh organik miqësore me mjedisin është shumë e thjeshtë dhe shpenzimet janë gjithashtu të lirë.

Emri i këtij tualet është dhënë për shkak të parimit të saj operativ. Fakti se mbeturinave është e vendosur në storage tank, një lloj "pluhur", me një përbërje të thatë. Për një plotësim përdoret zakonisht tallash torfe përzierje apo torfe. Kjo eliminon rrezikun e kalbëzim, e cila është arsyeja pse në banjo nuk ka erë të pakëndshme.

Me akumulimin e të gjithë kontejnerët e mbeturinave që janë në të, dhe interspersed me torfe, janë zhvendosur në një gropë para-përgatitur plehrash. Këtu ata do të jenë të përpunuara në përzierje plehrash.

Vizatim pluhurat-dollap 1 - ndenja 25x25 cm, 2 - tualet vend të mbuluar 3 - komo, 4 - vëllim ruajtjen, 5 - dyer 6 - mbështetje tulla, 7 - balte jastëk 8 - tërthore xham
Vizatim pluhurat-dollap 1 - ndenja 25x25 cm, 2 - tualet vend të mbuluar 3 - komo, 4 - vëllim ruajtjen, 5 - dyer 6 - mbështetje tulla, 7 - balte jastëk 8 - tërthore xham

I kushtoj vëmendje! Ndërtimet-closets pluhurat mund të jenë të dyja stacionare dhe të lëvizshëm. Në rastin e dytë, tualet ju lejon të ruani të ndërtimit të vogla e shtëpisë në shi ose gjatë natës.

Kompostimi WC sot janë shumë të popullarizuara në mesin cirk. Dizajni përbëhet nga një tualet kompakt, e cila karakterizohet nga sistemi user-friendly e përdorimit operacional. Parimi operativ i dollap thatë është kryesisht i ngjashëm me punën e ndërmarrë pluhurat-closets. përpunimit dhe më tej dekompozimi i mbeturinave është kryer për shkak të një përzierje të torfe.

Disa modele të lejojë përdorimin e Biologics për trajtimin e mbetjeve. Këto materiale mund të jenë në formë të lëngshme apo të thatë. Ato përmbajnë një bakterie të veçanta kulturat.

Parimi i biotoilets torfe pajisjes kompostimi
Parimi i biotoilets torfe pajisjes kompostimi

Modelet me parimin e veprimit kimike si substancave aktive rritjen e dekompozim e produkteve të mbeturinave të veprojë origjinë kimike. Duke zgjedhur opsionin e duhur, mos harroni në lidhje me sigurinë. droga efektive dhe të sigurt janë të shtrenjta.

Disa nga pronarët e zonave periferike për shkak të mungesës së njohurive është përdorur për asgjësimin e substancave të mbeturinave të tilla si formaldehyde, zbardhues, dhe të tjera. Përdorimi i tyre është rreptësisht e ndaluar, pasi përbërja e këtyre substancave janë shumë toksike.

Çmimet mesatare për produktet e pranueshme:

Emri drogësPerberja (volumi)Kosto, rubla
Bio preferuarlikuid (950 g)700
Microzyme shtator TREATlikuid (250 g)700
Atmosbiopluhur (300 g)600
Sanekspluhur (100 g)230
Tamirlikuid (350 g)200

Instalimi i një tualet në rrugë kërkon respektimin e kushteve dhe rregullave të caktuara. Kërkesa më e rëndësishme për instalimin e ndonjë dizajn tip është mungesa e kontaktit të drejtpërdrejtë të mbetjeve që janë në ruajtje, me ujërave nëntokësore. Ndërveprimi i këtyre komponentëve duhet të minimizohet.

E rëndësishme! niveli i ujërave nëntokësore - është gjëja e parë që të konfirmohet para se të ndërtimit. Ngritjen e tualet është e mundur vetëm nëse kjo përqindje është më shumë se 2,5 m nën tokë.

Dizajn origjinal rrumbullakët tualet periferike
Dizajn origjinal rrumbullakët tualet periferike

Para se të filloni hartimin vizatimet dhe të drejtojë planifikimin e dizajnit, duhet pasur kujdes për zgjedhjen e saktë të një vendi për vendosjen e saj.

Instalimi i ndërtimit mund të ndikojë kushtet e mëposhtme:

 • Distanca minimale ndërmjet tualet dhe burimi më i afërt i ujit është 30 m. Ajo është e mirë në qoftë se ujë dhe do të jetë në një distancë më të madhe. Në disa raste, vendndodhja gjeologjike e rezervuarit mund të jetë i pozicionuar më e ulët se niveli kalojë për ndërtimin e tualeteve. Atëherë struktura do të duhet për të transferuar në një zonë tjetër. Si një mënyrë për të dalë nga kjo situatë, është e mundur për të lëvizur tualet është më e ulët se është burimi i ujit.
 • Në territorin zonë periferike mund të jetë në një bodrum apo bodrum. Me vendosjen e këtyre vrimave lloj mund të jetë ngjitur me tualet, kështu që struktura tualet duhet të jetë në një distancë minimale prej 15 m nga struktura të tilla.
 • Nga ndërtesa banimi dhe ndërtesa të tjera në vend është bërë vulë të paktën 8 m.
 • Vendi, në shtëpi apo të vendosen kafshët duhet të vendosen së paku 5 m nga tualet.
 • bimët e gjelbra duhet të mbillen në një distancë prej 1 m.
 • Para gardhit që ndan zonën përreth, të cilat mund t'i perkasin fqinjët, është e nevojshme për të lënë një distancë prej më pak se 1 m.

Distanca minimale nga objekti për të tualeteve periferike rrugë
Distanca minimale nga objekti për të tualeteve periferike rrugë

I kushtoj vëmendje! Drejtimi i erës është gjithashtu thelbësore. Kujdesuni që të mos fyejnë fqinjët e tyre aromat e pakëndshme.

Një përzgjedhje modern të harton ofron shumë variacione. Fshatar në mënyrë të pavarur mund të ndërtojë e superstrukturës, apo të blerë një produkt të gatshme. Blej lirë tualete druri kopsht të lejojë shumë kompani.

Çmimet mesatare për lloje të zakonshme të drurit parafabrikuara:

Karakteristika të modelitDimensionet (gjerësia / gjatësia / lartësia) mmÇmimi, rubla
DT-41100/1100/270015000
DT-11000/1000/2500nga 12000
dru1000/1000/230013000
DT-3 (yard)1100/1000/2800nga 17.000
DT-4 (me dritare dhe kulmi)1100/1100/270018000
periferik1100/1100/270018000
dru1000/1000/250012000
Large (me druri simuluar)2500/2000/230030000
Tualeti-hozblok3000/2000/230035000
drejtkëndor1000/1200/210015500
euro1000/1000/23008700

Cabins si e gatshme, si dhe ato që ju mund të ndërtuar tuaj, ka disa lloje:

 • birdhouse;
 • tendë;
 • hut;
 • shtëpi.

Ata të gjithë kanë karakteristikat e tyre, madhësinë dhe strukturën.

Faqet artikull:

stroitelstvo-tualeta-na-dache-svoimi-rukami-chertezhi-razmeryi18

Ndërtimi i tualeteve në vend me duart e tyre, vizatime, dimensionet. Cilat janë llojet e ndryshme të tualeteve të vetë-përmbante. Përzgjedhja e lokacionit optimale për ndërtimin e tualeteve në zonën periferike.

Ndërtimi "Skvorechnik" përbëhet prej druri që mund të jetë oobshita çdo lloj tjetër të materialit. Ajo lejoi ndërtimin e një ose çati Gable. Ky lloj i dollap është ngritur si ndërtimin e sipërme të tokës të një pellg.

Ajo do të jetë interesante:   GPA ÇFARË ËSHTË NË SHKOLLË

Projekti Model "birdhouses" nga parametrat dimensionale:

anëtarMadhësia, m
Muri pasme (lartësia)2
gjerësi1
mur Front (lartësia)2.3
gjurmë1x1

Hint dobishme! Nëse ju nuk jeni mjaft të fortë në çështjet e përgatitjes së vizatimeve, përdorni gatshme opsione. Në bazë të këtyre, ju mund të krijoni projekte personale.

Kur instalimi dizajn druri tualet kërkon sipërfaqeve të detyrueshme të kontrollit vendosja vertikalisht dhe horizontalisht. ajo është e rekomanduar për të përdorur nivelin e ndërtimit për këtë qëllim.

vizatim tualet
Vizatim "Starling" tualet 1 - banding, 2 - përparmë, 3 - derë 4 - Pen, 5 - dyert kryq, 6 - mur përparme, 7 - mahi kulmit, 8 - mbulim, 9 - ventilimit zgjohet 10 - e reflektor, 11 - sidewall 12 - mbuluar gropë 13 - tulla mbështet 14, - murin e pasme

Për punën kujdeset e aksioneve:

 • material mbulim - ne nje sasi prej 2 m²;
 • beton frenuar (2 copa, gjatësia - 2 m.), ose sand dhe çimento bllok (4 cope.);
 • Njësia derë (2000h900 mm);
 • sand;
 • rreshtim (40 pc, 87h3000 mm.);
 • bordet tehe (4 njësitë 50h100h6000 mm 3 njësitë 32h90h6000 mm..);
 • profilizuar çeliku fletë galvanizuar (2000h1520h0,4 mm);
 • trare druri (1 pc, 50h50h600.);
 • komponentet për dyer (latches, varet, trajton);
 • fasteners (vida, thonjtë);
 • material për pardesy (ose perberja varnished ink).

WC
WC "birdhouse" Foto 1: Përgatitja e materialeve dhe kornizës instalimit

Për qëllim të projektimit të izolimit duhet të blini shkumë. Pas përfundimit të skeletit është mbështjella brenda tyre. Ju mund të kryejnë një material të bukur të brendshëm e finishit (optional).

Udhëzime për ndërtimin e "birdhouses" (tutorial):

 • Organizata pellg. Madhësia minimale e tank është m 1h1h2 në fund të airbag është kryer thyer apo shtypur tulla .;

E rëndësishme! Në bazë të madhësisë gropë madhësisë zgjedhur pjesët aboveground. Bien dakord mbi këtë pikë në fazën e planifikimit.

WC
WC "birdhouse", foto 2: pajisja e vrimave teknologjike në dysheme

 • ndërtimi i fondacionit. Për të frenuar këtë konkret është vendosur në mënyrë që buzë të greminës e vendosur atë në një distancë prej jo më shumë se 0.2 m. Kufiri do të luajë një rol mbivendosje. Procesi përfshin instalacioni rritje frenuar në mënyrë që një bazë konkrete nuk ua tejkaloj numrit 0,1-,15 m mbi nivelin e tokës. Nëse përdoret blloqe rërë-çimento, ata duhet të jenë të gërmoj në qoshet. Për ta e tërë korniza do të krijohet në të ardhmen;
 • instalimin e material për mbulim. Materiali është hedhur mbi shtresën bazë 3-4 si izolues nga lagështia;
 • ndërtimi i pjesës ajrore (kornizë bërë nga druri), të përfundojë e saj. Si material encasing një bord ose mur prej druri panel mund të përdoret për një karabina. Flooring: Kati bërë nga pika. Trashësia minimale e katit perdes është 4 cm. Është e rekomanduar për të përdorur dru që ka përmirësuar karakteristikat forcë. Këto shkëmbinj përkasin larsh, ahu, lisi, etj

WC
WC "birdhouse" Foto 3: veshja e ndërtimit të mureve të jashtme

Nga puna e fundit përfshin hapat e mëposhtëm:

 • formimi i vrimave në dysheme. formë SIPE në këtë rast mund të jetë një arbitrare (të rrumbullakët, rhomboidal, ovale, zemra-formë), për aq kohë sa diametri i saj është të paktën 30 cm;
 • instalimin e dizajnit dera. Për lehtësi, fletë dera mund të bëhet çarë të vogël në një dritare që rrezet e diellit mund të depërtojnë brenda kornizës. Kjo dritare e vogël mund të lihet i lirë ose të bëhem i lëmuar;
 • rregullimin e kulmit. Kulmi "birdhouse" mund të fshehin lloje të ndryshme të materialeve. Ajo është më i përshtatshëm për këtë qëllim copë çarafësh, mbulim, fletë profilizuar bërë prej çeliku;
 • aplikimin e nje shtrese përfunduar. Sipërfaqja e produktit duhet të trajtohet me përbërjen e varnished apo pikturuar. Është e rekomanduar për të përdorur një bojë të naftës.

WC
WC "birdhouse" Foto 4: instalimin e gypave të ventilimit dhe rregullimin e kulmit

Kur WC pajisjen mos harroni në lidhje me organizimin e ventilimit. Mjafton të të edhe opsionin më të thjeshtë. Ky sistem është projektuar për të marr gjak ajrin jashtë pusit me jashtë të mbetjeve. Tub mund të përdoret si material për ventilim. Diametri minimal i produktit - 10 cm.

Për të instaluar tuba në podium e tualet, si dhe lojëra elektronike kulmit të saj të kryera diametër përkatëse. Tub duhet të ngrihen mbi çati të paktën 0.2 m.

I kushtoj vëmendje! Të gjitha zonat ku elementi kalon një kornizë druri, e mbyllur me kujdes. Në fund të sistemit është e montuar hutojnë. Ai do të jetë në gjendje të gjenerojnë prodhimin e nevojshme për nivelin fut ajrit.

WC
WC "birdhouse", Foto 5: banjo vilë, e ndërtuar me duart e veta

Më lart-tokë struktura "Shelter" ka një strukturë më të ndërlikuar se ajo e "birdhouses". Por të gjithë punën e shpenzuar në ndërtimin e saj, justifikuar, sepse në fund ju merrni një vështrim spektakolare tualet.

Cirk shumë të kryer styling të këtij projektimi nën shtëpi zanash. Për shkak të kësaj në zonat që ju mund të gjeni një mundësi shumë interesante të projektimit. Për frymëzim, ju mund të përdorni një foto të tualeteve për të dhënë duart e tyre, të cilat shumë në internet.

Ndërtimi i një objekti të tillë si një "kasolle" fillon me formimin e gropë. Dimensionet mund të merren nga projekti i mëparshëm model. Kënde gropë Zona strehim duhet të bëjë një vulë. Ato do të vendosen blloqe betoni. Është shumë e rëndësishme për të vëzhguar gjeometri saktë. Për të marrë një dizajn drejtkëndëshe, është e nevojshme për të matur distancën midis blloqe betoni. Mos harroni të kontrolloni bazën përgjatë diagonaleve. Ata gjithashtu kërkojnë matje dhe duhet të merrni të njëjtën gjë në fund.

WC
WC "kasolle" Figura 1: vizatim dimensional, një pamje anash dhe një front

Hint dobishme! grabujë Flat mund të përdoret për të kontrolluar horizontal. Ajo është vendosur në dy blloqe të vendosura në afërsi të njëri-tjetrit. Në krye të saj - nivelit të ndërtimit. Lartësia maksimale e bazës konkrete është 0.15 m. Në kulmin e këtij elementi duhet të ngrihet mbi tokë.

Sipas këtij udhëzues të thjeshtë, ju lehtë mund të kryejnë instalimin e tualeteve të përgatitura në bazë të vizatimeve.

ndërtimi faza:

 • instalimin e fondacionit në materialin bazë izolues nga lagështia. Kjo mjafton për të përdorur material për mbulim që është projektuar vetëm për këtë qëllim. Stacking material është bërë në disa shtresa. 2-3 shtresa do të jetë e mjaftueshme;

WC
WC "kasolle" Figura 2: mur Front

 • montimin e pjesën e poshtme të kornizës. Për këtë qëllim druri me seksion 50x50 mm. Madhësia bazë është 1x1 m. zakolachivaniya bëhet duke përdorur bordet bordurë. Ky lloj i kallep është i mbuluar me stolisje të floorboards;
 • procesin e prodhimit vrima. Në fund të çarë shkon çdo formë që ju pëlqen. Ka të njëjtat kufizime dimensionale siç është rasti me "Skvorechnik";
 • përpunimin mbështetja druri antiseptik. Duhet të zbatohet në të gjitha anët në antiseptik poshtme sipërfaqe. Kur tualet me duart e tij të udhëzuar me udhëzimin për të siguruar që të gjitha veprimet e kryera nga ju janë të vërteta;
 • montimin pjesët e pasme e para të shasi. Për të kryer këtë hap, përdorin vizatimet që ju keni, apo skica. Fit edhe fotografitë e marra nga rrjeti, në qoftë se ju janë të përgatitur shumë mirë në madhësi dhe kanë aftësi për të trajtuar dru.

WC
WC "kasolle", Figura 3: mur rear

Në fazën përfundimtare të ndërtimit janë të instalimit të gjitha detajet dhe finalizimin e kuadrit. Puna më tej është si vijon:

 • Detaje të përfundojë "kasolle". E pasme dhe mur para e pjesës së brendshme janë përfunduar rreshtim;
 • montimin muret e përparmë dhe të pasme. Këto pjesë janë të montuar në dysheme dhe të mbajtur së bashku me anë të scraps mbetura nga duke punuar me dërrasa;
 • instalimi i arka druri nga bordet. Pas prodhimin ky element ekzekutuar rreshtim saj;
 • Organizimi i kulmit. Duke përdorur bordet gjatësia e të cilit duhet të jetë së paku 1.8 m është kryer për mbulim "kasolle". Për këtë material duhet të pushoni kundër pjesën e pasme dhe e përparme e strukturës dhe fiksimin elemente për të rregulluar atë në binarët prej druri. Rezultati është një çati;
 • vënien material për mbulim;

WC
WC "Shelter" Figura 4: frame, kati rreshtim dhe platformë

Hint dobishme! Në këtë rast, goditja mund të jetë mjaft arbitrare. Por është e rëndësishme për të ruajtur stilin e përgjithshëm të ndërtimit. Nëse jeni duke bërë një shtëpi të shkëlqyer, ajo nuk është e rekomanduar për të përdorur mbulim metalike ose stolisje. Marr dizajnin e duhur të materialit. Në një çikë, ju mund të përdorni të njëjtin material, i cili është i mbuluar me një çati të një ndërtese banimi në zonën e kulmit apo zonën përreth (garazh, belveder, derdhur).

 • Ridge rritje (anëtar çati). Kurriz të kulmit mund të jetë zbukuruar me një figurë prej druri. Kjo do të krijojë një stil të vetëm vizuale;
 • instalimin e dizajnit dera. Para instalimit, dera duhet të para-montuar në dorezë dhe lidh atë. Në anën e jashtme mund të jetë bërë pa kujdes gramafon erës që ka formë arbitrare;
 • aplikimin e përfunduar përfundimtar. Lëndën e drurit duhet të mbulohet llak ose bojë përbërjen në një bazë të naftës.

Ky opsion është një tualet në kopsht ju lejon të bredh imagjinatën dhe nuk vendosin kufizime të rëndësishme në hartimin. Përdorni fotot të shumta dhe video për të gjetur ide interesante për shtëpinë tuaj zanash.

WC
WC "Shelter" Figura 5: lëkura e jashtme

Si për të bërë një tualet në vend me duart e tyre: vizatim dhe hap pas hapi instruksionet krijuar një tualet torfe

WC torfe jo më pak të njohura në mesin e shoferë të kamionëve, si ata janë në gjendje të ofrojë një shumë avantazhe për shumë pronarë të zonave periferike. Metoda e mbjellëse substrate torfe mbeturinave justifikuar nga disa avantazhe të dobishme:

 1. Peat ka një absorbency mirë kundër aromave. Me këtë, ju mund të harrojmë për momente të pakëndshme të lidhura me funksionimin e dhomën e zhveshjes në rrugë.
 2. Për shkak të nivelit të lartë të hygroscopicity, substrate thith lagështi, ku me makinë frekuenca e pastrimit mund të reduktohet. Me fjalë të tjera, tualet mund shfrytëzimin e mbi një periudhë të gjatë pa pasur nevojë për zbrazjes enë magazinimit.
 3. përzierje riciklohen mund të përdoret për komplot pleh si torfe, madje edhe në formën e tij të pastër është e përbërë nga bakteret kontribuojnë në mbetjet organike transformimit në një lëndë ushqyese për plehrash tokës.

Dimensionale WC vizatim torfe për cottages
Dimensionale WC vizatim torfe për cottages

I kushtoj vëmendje! Ndërtimi i tualeteve torfe, parafabrikuara, nuk kanë nevojë për të marrë aksioneve të sistemeve të shërbimit: kanalizimeve, rrjetit të energjisë dhe furnizimin me ujë. Ato mund të konsiderohet i pavarur dhe autonom.

lloj WC torfe prodhuara sipas kushteve të fabrikës, kanë një parim të veçantë. Dizajni i tyre është menduar për ndarjen e mbetjeve njerëzore në disa fraksione: lëngshme dhe të ngurta.

Nëse faqja vendi juaj në shtëpi për një numër të madh të njerëzve ose vetëm në plan të përdorimit të shpeshtë të banjë, për heqjen e fraksionit të lëngshme, e cila është pastruar tashmë, një çorape të veçantë ose sistemi i kullimit mund të përdoret.

Peat tualet Foto 1: grumbulluar projektimit bimore biotoilets torfe
Peat tualet Foto 1: grumbulluar projektimit bimore biotoilets torfe

Në këtë kohë, fraksioni të ngurta është mbledhur në fund të një tank. Këto grupe janë të lehtë për të hequr. Për ta bërë këtë, thjesht të merrni enë dhe bosh përmbajtjen në një gropë plehrash. Prodhuesit pajisur tanket e magazinimit torfe mbeturinave trajton, e cila lehtëson procesin e transportit.

Përparësitë kryesore të artikujve të gatshme përfshijnë sistem të vetëm operativ. Përmbajtja e kontejnerit është tronditur jashtë, pas së cilës makinë është e shpëlarë, e mbushur me torfe substrate dhe është vendosur prapa.

Çmimet mesatare për produktet e fabrikës:

Emri modeliLloji i produktitgjerësisë lKosto, rubla
Torfolettorfe tualet11024310
Termotorfe tualet11032510
Ekomatictorfe tualet23040110
Biolan EcoComposting tualet20038000
Biolan Komplettorfe tualet14021900

Blerja e produktit të përfunduar në masë të madhe thjeshton detyrën e organizimit të banjo zonë. Për ata që dëshirojnë për të kursyer para, të ulët postuar udhëzime hap pas hapi për krijimin e strukturave torfe banjë në mënyrë të pavarur.

Për prodhimin e mbetjeve tualet në parim të pastrimit të bazuar në torfe për të përgatitur materialet e mëposhtme:

 • Elementet fiksim (vida, gozhda);
 • bordit;
 • fletë kompensatë.

Hint dobishme! Përdorni një vend konvencionale tualet për të përmirësuar dizajnin e rehati. Ajo duhet të jetë para-blihen në çdo dyqan.

Peat photo tualet 2: Instalimi vende në shtëpi të ndërtuar
Peat photo tualet 2: Instalimi vende në shtëpi të ndërtuar

Udhëzues hap pas hapi:

 • kuti kuvendit. Katër bordet druri janë të ndërlidhur nëpërmjet vida. Për të lehtësuar punën e mëvonshme në instalimin e enë magazinimit është e rekomanduar në frontin e produktit për të kryer një çelës automatik;
 • plating krye të kutisë. Përdorni një fletë të kompensatë për të mbuluar pjesën e sipërme të kutisë. Mos harroni të para-prerë vrimë në të, e cila do të jetë e vendosur nën tank;
 • këmbët në rritje. Në qoshet e kutisë vendosur këmbët të qëndrueshme. Lartësia e tyre është llogaritur duke marrë parasysh faktin se ju lehtë mund të kryejë zëvendësimin e një storage tank me mbeturina;

Peat tualet Foto 3: instalimi i gypave të ventilimit
Peat tualet Foto 3: instalimi i gypave të ventilimit

 • fiksimin vend në hapjen mirëmbajtjes. Ju mund të përdorni opsionet e parazgjedhur fabrikë për tualeteve torfe, të cilat janë shitur si një mundësi për të zëvendësuar. Ajo mund të jetë bërë prej plastike ose druri, dhe materiale të tjera;
 • instalimi i një storage tank nën vrimë teknik. Për këto qëllime, përdorni një kovë plastike me një volum të përshtatshëm. Para në fund të saj derdhur torfe. Trashësia e shtresës - jo më shumë se 5 cm.

Çmimet mesatare për vendin e fabrikës:

emërartikujt materialeKosto, rubla
Biolan Huussikka (termosidene)plastike polypropylene1500
Separett (termosidene)plastike polypropylene1250
Kekkila (termosidene)polypropylene foamed1850
Biolan Pehvakka (termosidene)plastike polypropylene1650
Fshatar (a vend në gropës)polistirol poroz250
Separett 500 Privi (termosidene një ndarës për fraksionet likuide)plastike polypropylene4550

Tha se udhëzimi më parë në vetvete nuk përfshin dimensione të projektimit torfe dollap, që nga ndërtimi i objekteve të tilla në këtë zonë nuk është shoqëruar me vështirësi. Si pjesët ajrore mund të jetë prodhuar dhomë fjetjeje e vogël të tipit "kasolle".

Rekomandimet shtesë:

 1. Për lehtësinë e përdorimit është më e mirë për të blerë më parë, disa kova me kapak.
 2. zbrazje procedurën e tank (kovë) do të jetë shumë më e lehtë në qoftë se mbetjet do të hidhen në një kohë kur niveli i mbushjes arrin një e treta e totalit.
 3. Të rritur efikasitetin e riciklimit torfe përdorimit aditive speciale në një përshpejtuesit biologjike.
 4. Për të arritur një rezultat të mirë, por ju duhet të përdorni fabrikës filler.

Peat tualet, Picture 4: Instalimi i reflektor
Peat tualet, Picture 4: Instalimi i reflektor

Hint dobishme! Menjëherë të organizojmë për të hequr mbeturinat nga gropa tualet plehrash apo hale ato në një grumbull në një vend të caktuar posaçërisht. Me kalimin e kohës, ju mund të përdorni produktet e përpunuara për perime në rritje në kopsht (fekondimit).

Përdorni video për të ilustruar një mënyrë për të parë tualet krijuar teknologji në komplot.

Ata kontrolluan shtëpitë dhe cottages në gropë? Shikoni në rangun e cottages gropë në faqen tonë të internetit. Rezervoni online! Cottages në MoskveKottedzhi në KazaniKottedzhi Shën Deklaratën Peterburgeostrovok.ruProektnaya në reklamuara sayteSkryt AdsMarinuar recetë skumbri skumbri fotoMarinovannaya në këtë recetë flavorful, lëng, e tenderit dhe shumë vkusnayamaster-recipes.comSkryt Ads900 + kanale televizive! 5 EURO / muaj! 900 + kanale ruse! Pa pagesë provë! Garanci Quality! 5, EURO / Përmbledhje servisaRegistratsiya muaj! / VhodPreimuschestvaOtzyvytelevizor.tv18 + Fshih reklama

Me pak imagjinatë dhe kujdes, dhe WC juaj është jashtë për nevojën e zakonshme që të bëhet një shtesë spektakolare, ujdisje zonën lokale.

Tualet për vilë vetë duart e + fotografive, vizatimeve - FERMILON

Pavarësisht sa shpesh dhe për një kohë të gjatë ju jetoni në një shtëpi vend, nevoja për ndërtimin e tualeteve atje domosdoshmërisht. Dhe ky problem duhet të trajtohet me një mendje për të shmangur inconveniences të tjera që mund të ndodhin nëse nuk duhet të mendojnë përmes sistemit. E konsiderojnë si të bëjnë tualet për të dhënë duart e tyre: udhëzues hap pas hapi do t'ju ndihmojë në punën tuaj.

Çfarë duhet të dini para se të mund të ndërtojë një tualet në vilë

Ngritjen e tualet - është vetëm gjysma e detyra që ju keni për të kryer. Jo më pak i rëndësishëm është procesi i planifikimit, në të cilën ju keni për të siguruar një shumë nuanca dhe në përputhje me të gjitha rregullat, të cilat janë të destinuara për këtë lloj të strukturave:

 • Para së gjithash, të vendosë se si ju do të pastruar tualetet e mbeturinave të grumbulluara në të, si ajo në masë të madhe do të përcaktojë vendndodhjen e saj;
 • para për të ndërtuar një tualet, sigurohuni se as dizajni as sinkhole (nëse ka), nuk do të jetë subjekt i konflikt me fqinjët e saj;
 • në procesin e banjove risistemimit domosdoshmërisht të marrë parasysh kërkesat e shërbimeve shëndetësore, në mënyrë që rezultati i punës tuaj nuk do të bëhet një shkak i marrjes dënimin, si dhe ndotjen e tokës në zonën ku jetoni dhe të njëjtën gjë;
 • përpara se të ndërtimit, të jetë i sigurt për të pyetur në çfarë niveli qëndrojnë nëntokësore.

Nëse ju paguani vëmendje të këtyre faktorëve më parë, deri sa të fillojë ndërtimi, ajo do të përshtaten me ta nuk është e vështirë. Në të kundërtën, ai do t'ju lejojë për të përcaktuar llojin e strukturës dhe për të shmangur komplikime të mëtejshme në përdorimin dhe mirëmbajtjen.

Hint dobishme! ndihmë e shkëlqyer për të kuptuar se si duhet ndërtuar një tualet në vend me duart e tyre - video tutorial.

Tualet për të dhënë duart e tyre: hap pas hapi instruksionet për një shumëllojshmëri të harton

Ka disa dizajne të ndryshme, të cilat janë të rëndësishme për ndërtimin në vilë e tyre verore. Ata nuk ndryshojnë vetëm në bazë të veprimit të tyre, por edhe të ketë një ndryshim të rëndësishëm në çështjen e shpenzimeve të nevojshme financiare për ndërtimin dhe mirëmbajtjen e mëtejshëm. Përveç kësaj, jo çdo opsion përshtatet përdorimin periodike, dhe kjo është gjithashtu e nevojshme të marrin në konsideratë nëse vendi ju jeni një vizitor i rrallë.

Ndarja kryesore e tualeteve në vende ku nuk ka sistem qendror kanalizimit është bërë me theks në faktin, saktësisht se si mbetjet e mbledhura do të jetë edhe më tej predispozuar. Të dy opsionet më të njohura me udhëzime për rregullimin e tyre.

Si për të bërë duart tuaja në nevojtoreve vilë gropë

Përdorimi i karter grumbullimit të mbetjeve - metoda klasike, kur është fjala për banjo në vilë. Kjo metodë është përdorur gjerësisht për shkak të kostove të ulëta financiare të ndërtimit, si dhe ndërtimin relativisht primitive e sistemit. Në mënyrë tipike, mbeturinave akumuluar pjesërisht zhduket dhe pjesërisht të shkojnë në tokë. Për shkatërrimin e pjesës tjetër të nevojës për të thirrur një shërbim të veçantë.

Në vetë-rregullimin e banjo nuk ka absolutisht asgjë të komplikuar, sepse të gjithë ju duhet të bëni - të gërmoj një vrimë madhësinë e duhur. Në të njëjtën kohë, mbani në mend se thellë vrima, aq më pak ju do të keni për të thirrur një makinë për të pompë atë.

Pjesa e parë e WC mund të sigurohet plotësisht në çfarëdo forme nga shtëpia përfunduar prej druri me një të thjeshtë, vetë vunë me tulla ose bërë nga një strukturë metalike të profilit.

Më e rëndësishmja, ajo që ju duhet të i kushtoj vëmendje për kur zgjedhjen gropë si një metodë e mbledhjes së mbeturinave - ventilim në tualet. Të lëngshme akumuluar brenda pusi, ka erë të pakëndshme, dhe në qoftë se ju nuk e keni marrë kujdesin e një sistemi të mirë të ventilimit, pastaj në fund të shkojnë në banjë do të jetë thjesht e pamundur.

Si për të ndërtuar një tualet në vend me duart e tyre pa gropë

Ka situata ku pronarët nuk mund ose nuk duan të përdorin një gropë për grumbullimin e mbeturinave dhe preferojnë mënyra të tjera të marrëveshjes së tualet. Si rregull, për këtë ka disa arsye, të tilla si afërsia e ujërave nëntokësore ose të papërshtatshme për këtë lloj të tokës. Është gjithashtu e vërtetë në rastet kur supozohet që përdorin tualet është një numër mjaft i madh i njerëzve.

Ajo do të jetë interesante:   dekor Faqja duart nga materiale skrap

Në këto raste zgjidhja ideale do të jetë blerja dollap thatë. Kjo metodë moderne ju lejon për të mbledhur dhe për shkatërrimin e mbetjeve, pra praktikisht pa hasur problemin e erë. Ka disa variacione të këtyre strukturave, të cilat i përdorin mënyra të ndryshme të përpunimit përmbajtjen e kontejnerëve për grumbullimin e mbeturinave. Ndër më popullor është me vlerë të përmendet tualete torfe, si dhe ata të cilët e mbushur me një lëng të veçantë kimike.

Hint dobishme! Duhet menduar-out hapësirë, si dhe disponueshmërinë e ventilimit të kualitetit të lartë dhe ju lejon për të vendosur edhe WC në shtëpi, e cila në mënyrë të konsiderueshme rrit komoditetin e përdorimit, sidomos në sezonin e ftohtë.

Ndërtimi i një tualet në vend me duart e tyre: vizatimet dhe sidomos mbledhje

Në mënyrë që të merrni një dizajn të besueshëm, dhe përdorimi i saj nuk shkakton siklet, ajo është më e lehtë për të blerë një kabinë të gatshme, ose për të realizuar një nga WC vizatimeve për cottages, të cilat mund të gjenden në internet. Por në mënyrë që të përcaktojë strukturën dhe për të zgjedhur strehim të drejtë, ju duhet të konsideroni si më poshtë .:

 • tualet që ka një pellg duhet të jetë e vendosur në një distancë prej të paktën 8 metra nga shtëpia në erë karakteristike e ju nuk mallëngjehen për të dhe
 • Kjo është për të përcaktuar drejtimin më të shpeshtë të erës dhe të marrë në konsideratë faktin në procesin e planifikimit;
 • tualet juaj nuk duhet të jetë e vendosur të drejtë tjetër të gardhit një fqinji. Bëni një metër minimale kompensuar nga gardhit;
 • veçanërisht rol të rëndësishëm ka luajtur nga distanca nga burimi uji në tualet. Më tej këto objekte do të vendosen nga njëri-tjetri, aq më mirë, por ndarja distancë minimale prej 30 m.

Hint dobishme! Pajisja seksionin lehtësim, mbani në mend se tualet në çdo rast nuk duhet të vendosen më e lartë në nivel se pellg. Ajo është e mbushur me ndotjen e ujit.

për të humbur nga gropë nuk janë vënë në një bodrum apo bodrum, të mbajtur distancën mes tyre e të paktën 15 m.

Karakteristikat dhe vizatime popullore tualet druri për t'i dhënë duart e tyre

Shumica e atyre që dëshirojnë të bëjnë gjithçka vetëm është përdorur si bazë për punën e tualet druri vizatim për t'u pyetur. Kjo është kryesisht për shkak të kostos së ulët të strukturave të tilla, si dhe thjeshtësinë e ndërtimit. Në fund të fundit, si ai apo jo, dhe për të ndërlidhur disa bordeve mund dikush, edhe pa një përvojë të duhur të ndërtimit.

Avantazhi kryesor i shtëpive prej druri - ata janë të lëvizshme dhe mund të zhvendoset në një vend tjetër, nëse është e nevojshme. Kabina është transferuar thjesht në një vend tjetër, dhe tank septike, nuk është një çerdhe, varrosur. Në rastin e dollap thatë e gjithë kjo mund të bëhet edhe më e lehtë.

Si një shembull, e konsiderojnë duke tërhequr projektin tualet në vend me duart e tyre, e cila është shumë popullor me pronarët e zonave periferike. Është e lehtë për të ndërtuar, duket mjaft mirë dhe mund të instalohet në çdo pjesë të komplotit.

Si për të bërë një tualet në vend me duart e tyre: vizatim "birdhouse"

Në mënyrë që të bëjë tualet në radhë të parë kujdeset për praninë e gropë, në qoftë se ju preferoni këtë metodë e mbledhjes së mbeturinave. Pastaj, duke marrë parasysh madhësinë e gropës gërmuar, ju mund të vazhdojë për instalimin e pjesëve të sipërme të tokës. Si një bazë konkrete është përdorur, duke e vendosur atë në një distancë prej jo më shumë se 20 cm nga skajet e gropa.

Përdorimi bordet apo dërrasë dyshemeje, mblidhen strukturë "Skvorechnik". Lirë për të zgjedhur madhësinë e dëshiruar. Por në qoftë se ju nuk jeni shumë të fortë në llogaritjet, ju mund të përdorni vizatim tualet për të dhënë një madhësi.

Siç mund ta shikoni, duke përdorur vizatime të thjeshta për të ndërtuar një tualet në vend me duart e tyre nuk është e vështirë. Detyra kryesore - për të përcaktuar saktë vendndodhjen e saj, si dhe për të zgjedhur metodën më të përshtatshme të dispozicion. Pjesa tjetër e imagjinatës tuaj për zgjedhjen e projektimit nuk është e kufizuar, dhe ju lehtë mund të japin përparësi për dizajn origjinal dhe të bëjë tualet në vend me duart e tyre (foto ekspozitë është e mirë).

Sipas materialeve: //remoo.ru

Ne ndërtojmë nevojtore në duart vilë VET | portal ndërtimi

Në mënyrë për të pajisur vendin dhe të bëjë atë të aftë për të jetuar në, ju keni nevojë për të ndërtuar mbi të tualet. Pas vetë-ndërtimin e WC në vilë e tyre verore, pronarët mund të jenë të angazhuar ka ndonjë gjë: të kujdeset për kopshtin, ose të pajisur shtëpinë. Në fazën e prodhimit të teknologjisë tualet në vend, konsiderohet si më poshtë.

Tabela e Përmbajtjes:

Si për të ndërtuar një tualet në vend: zgjedhjen e vendndodhjes për tualet

Ka disa standarde të caktuara që rregullojnë ndërtimin dhe vendndodhjen e tualeteve në lidhje me ndërtesat e banimit. Në procesin e objekteve të tualetit në vilë e tyre verore, ne duhet të marrë parasysh jo vetëm individin, por edhe nevojat e lagjes.

Zgjedhja e një vend në tualet në vilë, të marrë parasysh këto rekomandime:

 • distanca në mes të tualet dhe pusi duhet të jetë të paktën njëzet e pesë metra, dhe më të mirë tridhjetë metra, vetëm në këtë rast, do të jetë në gjendje për të marrë cilësinë dhe përshtatshmërinë e ujit për pije;
 • Përveç kësaj, tualet duhet të ndërtohet për një shtëpi banimi apo në anën e saj, vendi duhet të largohet nga shtëpia, për një përdorim të rehatshëm të ndërtesave;
 • Intervali midis tualet dhe kufirit me fqinjët duhet të jetë së paku një metër;
 • në praninë e një të zonave shpat, ndërtimi i WC fillon me zonat më të ulëta;
 • ajo është e rekomanduar për të pajisur tualet të paktën pesë metra nga shtëpia;
 • Gjithashtu mbani në mend erën, rajonin tuaj klimës për të shmangur bie odors urryer nga tualet në shtëpi.

Një tjetër pikë e rëndësishme - rregullimi i gropë, të cilat duhet të jenë të pajisura me qasje të lehtë në hyrjen e pajisjeve të specializuara.

Ndërtimi i një tualet në vizatimet dëshmojnë

Në tualet në vilë e tyre verore ishte e pastër, higjienike dhe të rehatshme për të vazhduar me ndërtimin e përcaktuar me parametrat e mëposhtëm:

 • Zgjidh sistemi ikjen mbeturinave - të zeza lokale, private apo të pa-në këmbë;
 • zgjidhni një vend për tualet në lidhje me të gjitha standardet e sanitare;
 • zgjidhni formë tualet - kabinë, materiale kabinë për ndërtimin dhe tapiceri e saj;
 • të përcaktuar llojin e trim dekorative për një tualet, përpiqen të jenë në përputhje me pjesën e përgjithshme të përpunimit stil;
 • Përmblidhni, të llogaritur kostot dhe për të përcaktuar sasinë e materialeve të përdorura në procesin e punës.

Fillimisht, ju duhet të kontrolloni përshtatshmërinë e tokave për tualet. Në disa raste, kapaciteti mbajtes i tokës të vogël si për të ndërtuar një pellg, nuk është e mundur.

Vlera minimale e mbajtur kapacitetin e tokës në faqen e internetit duhet të jetë shtatëmbëdhjetë kilogram për centimetër katror. Tualeti dhomë fjetjeje e vogël shpesh ka një sipërfaqe prej më pak se katër metra katrorë.

Nëse toka është e ngrirë për më shumë se dymbëdhjetë për qind, ajo konsiderohet të jetë heaving. Në këtë rast, ju duhet të betonohet plotësisht pellg, si dhe të sigurohet hidroizolim saj.

Më shpesh, për të vendosur taksi ndërtimin e një bazë në formën e tullave apo mbështetja elementeve të betonit. Ata janë një alternativë e mirë për themel, mund të instalohet lehtë në taksi mbajtur në pozicion.

Duke punuar në një kasolle prej druri për tualete pushime, do të duhet të ketë:

 • druri - kjo do të shërbejë si një kornizë, të jetë i sigurt për të ndaluar në madhësinë e 6x6 cm;
 • stolisje - ajo kryen një panel kat dhe vende;
 • bordet tehe - kjo mbuloj çati dhe muret e jashtme e tualet.

Bordi sheathing zëvendësohet plotësisht nga kompensatë me karakteristikat e ujit-rezistente. Përpara fillimit të punës, të përcaktuar formën e tualet. Opsionet e tilla janë përdorur më shpesh:

1. Toilet në formën e një tendë - është e karakterizuar nga struktura e thjeshtë, rezistent ndaj erërat e forta. Kostot e ndërtimit të saj, është shumë më e vogël sesa për ndërtimin e një tualet drejtkëndëshe formë. Dizajni tualet është origjinale.

2. Tualeti si një birdhouse - të thjeshta në dizajn sesa një tendë, por kërkojnë investime të mëdha për ndërtimin e saj. Hartimi i një plani të tillë është më pak rezistencë ndaj erës, e keqe ruan nxehtësinë brenda ndërtesës. Megjithatë, duke instaluar në çatinë e tank tualet që nxehet me ujë nga dielli, ajo fiton qëndrueshmëri më të madhe dhe funksione shtesë.

3. Tualeti në formën e një shtëpi të vogël - një vend komod për t'u çlodhur. shpenzimet materiale janë të njëjta si për ndërtimin e birdhouse, por përfitimet më shumë. Dhomë është e mban nxehtësinë në mure mund të bëhen nga çdo lloj të përfundojë, kabina është mjaft rezistente ndaj ndikimeve negative mjedisore.

4. Gjithashtu, disa mjeshtrit ndërtimin e një tualet në një kasolle - për prodhimin e tij do të kërkojë shumë përpjekje materiale dhe fizike. Për shkak të faktit se forma e tualet ka një avantazh të caktuar, ajo është e qëndrueshme dhe rezistente ndaj të gjitha llojet e ngarkesave. Në një shtëpi të tillë të vogël, ju gjithashtu mund të instaloni lavaman për larjen e duarve.

tualet mbledhje teknologji gropë ujërash të zeza

Versioni më të popullarizuara të tualet për të dhënë instaluar dhe rrugë - një tualet, e cila ka një tank septike. Ky tualet është mjaft e thjeshtë dhe të lehtë për t'u përdorur. Që nga mbetjet janë të organizuara posaçërisht gropë, pastaj pompohet jashtë pajisjeve të saj të specializuara ose me dorë. Varianti i ruajtjes së objektit, tokën e saj mbushja dhe ndërtimin e një tualet të ri. Kjo është e vërtetë në rastin e tokës ka dimensione mbresëlënëse. Përndryshe, ajo është e rekomanduar vetëm për të pastruar vrimë.

Ndërtimi i tualeteve në vend fillon me ndërtimin e gropës. Nga thellësi ajo duhet të jetë të paktën 200 cm. Në këtë rast, ajo është e rekomanduar për të pajisur gropë formë katrore me anët 100 cm.

Për të parandaluar derdhje e tokës gjatë operacionit të gropës, të jetë i sigurt për t'u kujdesur për forcimin e mureve të saj. Kjo do të kërkojë për të instaluar gatshme-unaza prej betoni të armuar. Për të siguruar ngushtësi e poshtme të vrimë, përdorni një mallë konkrete apo derdh ato me një shtresë e zhavorrit. Kur ka një kërcënim për tokë ndotjen e ujit, ajo është e rekomanduar për mure betoni dhe në fund të gropës, duke mbuluar ato me speciale kompozime lagështi pakëndshëm. Në këtë rast, tualet gropë për vendin do të shërbejë për dekada të tëra.

Puna më tej në lidhje me shtëpinë e prodhimit në tualet. Duke u përgjigjur në pyetjen se çfarë është më e mirë për të ndërtuar një tualet në vend, të përqëndrohet në pemë. Pas të gjitha materialet e përveç sigurinë e saj mjedisor gjithashtu ka një kosto të përballueshme dhe të lehtë për të sajojnë.

Gjithashtu, për prodhimin e fletë çeliku përdorimit tualet. Megjithatë, ajo krijon një serë shtëpie, dimër ajo lehtë liron ngrohjes dhe merr të ftohtë dhe në verë mban nxehtësinë brenda.

opsion i mundshëm i përfunduar tualet apo clapboard mur anësor. Këto materiale janë karakterizuar nga pamja tërheqëse dhe janë veçanërisht të rëndësishme në rastin dhe ndërtesa kryesore është e zbukuruar edhe me ta. Le ende në një version druri të tualet.

Për fiksimin e kuadrit drejtkëndëshe nën tualet, është e nevojshme për të pajisur perimetrin e themeleve zhvesh pit melkozaglublenny ose fondacionit mishërim kolone. Për të siguruar hidroizolim, mbulim përdorimin materiale. Ndërtimi i një tualet në vend me duart e tyre hap pas hapi:

1. Pjesë All druri përpara përdorimit, duhet të jenë të mbuluara me struktura të posaçme mbrojtëse. Ajo është gjithashtu e rekomanduar për të bërë ngjyrën e tyre.

2. Pas përpunimit të drurit, ajo lidhet me një drejtkëndëshe sistemet kornizë skelet. Struktura e ngritur është ngritur mbi shtylla themeli bërë më parë me tulla.

3. Më tej, fiksimi është bërë struts freestanding, për këtë qëllim, pllaka çeliku dhe fasteners në formën e bulonave. Me konvencionale vendndodhjen e nivelit të monitoruar uprights.

4. Vendi raft mbi të cilat janë të vendosura derën. Fix trarëve për instalimin e kulmit. Në qoftë se kulmi është i mbyllur, atëherë ndërtimi i saj është e nevojshme për të pajisur një pjerrësi të vogël për rafte e duhur e ujit.

5. pellg vendosur vend në një podium. Për ndërtimin e saj, përdorin rreze, e cila është e mbështjella pas me dërrasa.

6. Për të përfunduar propozoj çati tualet më shpesh përdoret instaluar në traversë mobiluar parë mbuluar me mbulim ndjerë.

7. Veprimet e mëtejshme për rregullimin tualet lidhur me zbatimin e veshja saj të brendshëm dhe të jashtëm.

8. Për këtë qëllim materiale mund të përdoren në formën e vesh me dru dru, mur anësor, fletë corrugated, etj

9. Next për dyert tualet janë instaluar, zgjidhjen ndriçim. Për organizimin e ditës të mjaftueshme për të prerë një dritare të vogël në krye të tualet.

Në tualet nuk ka grumbulluar erë të pakëndshme, është e nevojshme të organizojnë sistemin e duhur të ventilimit. Për ta bërë këtë, ajo duhet të ketë një tub plastik me një diametër prej rreth dhjetë centimetra. Për fiksimin tub në murin e WC përdorur clamps kallaji.

Një pjesë të tub është instaluar brenda gropë, dhe e dyta është nëpër çati shkon deri. Në këtë rast, tub është jashtë planin e kulmit me rreth njëzet centimetra, ndërsa në pellg është fjala për pesëmbëdhjetë centimetra. Me qëllim të përmirësimit të sistemit të ventilimit, ajo është e rekomanduar për të instaluar një tub hundë në formën e një reflektor.

Ndërtimi i një tualet në vend me duart e tyre foto

Nëse keni ndërtuar nevojtore gropë nuk mund të jetë, ajo është e rekomanduar për të instaluar një tualet të përkohshëm të quajtur pudrklozetom. Ky version i tualetit ka karakteristika të caktuara, të tilla si para së gjithash - është mungesa e nevojës për ndërtimin e gropë.

Zëvendësimi ajo është e vendosur brenda enë tualet i cili pas mbushjes është larguar dhe zbrazur e pjesës. Gjithashtu montuar brenda kutisë e tualet me lloje të ndryshme të materialeve pjesa më e madhe të tilla si torfe, tallash ose rërë. Pas përdorimit të tualetit, ata mbulojnë mbeturinat.

Përveç kësaj, një element kërkohet nga tualet - investuar edhe në sistemin e ventilimit, e cila është për të tërhequr erën e dhomës.

Korniza e banjo është ndërtuar edhe përdorimin dru, metal ose rreshtim. Në të njëjtën kohë, është e domosdoshme për të ndërtuar një kuti nën vend dhe të vendosur kapacitetin për materialet pjesa më e madhe.

Ky opsion është një tualet i përshtatshëm si një fix përkohshëm, më tutje rekomandoi që të gjitha është ende zëvendësohet nga latrines gropë.

Të ndërtuar një tualet në vilë: veçoritë e tualeteve

Në procesin e ndërtimit në banjë për të dhënë vëmendje të veçantë duhet t'i kushtohet për pamjen e saj. Kur zgjedh një pemë si një bazë për tualet, ju duhet të trajtojë atë të saktë.

Para së gjithash, të gjitha pjesët duhet të jetë i mbuluar me komponimet mbrojtëse me aktivitet antibacterial, prishja parandalimin dhe përkeqësimin e drurit. Ju pastaj mund të mbulojë tualet me llak ose bojë ngjyrën e dëshiruar.

Varianti i objekteve tualet të një shtëpie bllok. Një strukturë e tillë është e përshtatshme për shtëpinë e kuadrit. Për brendshme rreshtim saj kostum trim. Për të krijuar një ambient të rehatshëm në një dollap, të jetë i sigurt për të instaluar izolimin.

Duke zgjedhur materiale për mbulim, Veshje referohen ndërtesën kryesore në vilë verës. tualet duket mjaft tërheqëse, të mbuluara me herpes ose floorings.

Varianti i performancës individuale të përfunduar log për të porositur. Natyrisht, kostoja e kabinës përfunduar është më e shtrenjtë se prodhimi i saj i pavarur, por do të jetë në gjendje për të ruajtur një shumë kohë.

Nëse Ndërtesa kryesore është bërë nga tulla, dhe pastaj të të rekomandojë për të përdorur të njëjtin material për tualet. Kjo kabinë kujton një dhomë plot. Ajo përmban një pamje tërheqëse dhe ngurtësi.

Nëse ju dëshironi për të kombinuar çmim të volitshme për një dhomë fjetjeje e vogël tualet me një afat të gjatë të funksionimit të saj, ne ju rekomandojmë që të i kushtoj vëmendje për versionet plastike. Ata nuk kërkojnë përfunduar shtesë, të lehtë dhe të shpejtë si të montuar dhe zbriti. Varianti i transportit tualet të tillë nga një vend në një tjetër.

Nëse puna ndërtimore kanë mbetur gur padobishme në vend, Ndërtimi i një tualet nga ajo. Kjo dhomë është fortësi të ndryshme, forca, ajo do të jetë e mirë për të mbajtur ngrohtë, edhe në dimër.

Për shtesë ujdisje banjo, i vendosur në muret lulet e saj në tenxhere ose zgjidhjen pranë lehe e tij të vogël. Brenda banjo, ju mund të pokleit mbetjet e letër-muri të vjetër, ose të nxjerrë një foto. Në përgjithësi, gjëja kryesore - për të përfshirë fantazi dhe të fillojnë për të vepruar, dhe pastaj të kthehet në një banjo të zakonshëm në një vepër arti.

Si për të ndërtuar një tualet në video duke i dhënë:

tualet IDEA në vilë: 100 fotografi, vizatime, diagrame, udhëzimet

WC kopsht
WC kopsht

ide e mirë. Nuk ka tualet në vend nuk mund të bëjë . Nëse ka një furnizimi me ujë dhe kanalizimet, pse nuk e bëjnë një lehtësi normale në vend të më famëkeq, janë gjithmonë "në oborr?" Kjo varet vetëm nga vendimi i pronarëve. Jo domosdoshmërisht të përdorin shërbimet e ndërtuesve profesionale, ju mund të merrni vetëm këshilla të ekspertëve.

Sjellë sistemin e ujit dhe kanalizimit të organizojë, natyrisht, duhet të jenë në gjendje, por për ta bërë këtë në vend ende mjaft e mundshme. Ju duhet të kaloni në komunikimet, dhe procesi është mjaft e konsumon kohë, por rezultati është e vlefshme. Struktura, siç e shohim, shumë të pastra brenda dhe jashtë, ka një lavaman, pasqyrë, peshqir - rehati dhe komoditet mbi të gjitha.

Klasik vilë tualet me duart e tij

tualet në vend me duart e tyre

Sigurisht, i madh në qoftë se vilë juaj ka kullimit, por më shpesh, kjo është një gjë e rrallë, kështu që zakonisht ndërtojnë klasike prej druri nevojtore vilë gropë . Në përgjithësi, të gjitha varet nga kushtet dhe mundësitë, por një gjë është absolutisht e qartë, pa këtë ndërtesave interesante kudo. Dhe si tualet formë të vogla arkitektonike, ajo mund të bëjë dekorimin e faqes tuaj. E gjitha varet nga imagjinata, por në qoftë se asnjë, atëherë ndërtuar një shtëpi mini nga bare dhe pika mbi pellg të gjithë mund të , dhe të projektimit, kjo është një pyetje e mesme.

Këto nga ana e bazuar foto tregon se si për të bërë një suitë klasik vilë. Fotografitë tregon të gjitha dimensionet, në mënyrë që shuma e materialit mund të llogaritet. Përveç kësaj duhet vida për fiksim pajisje dhe komponente të tjera, pa, sharrë hekuri, daltë - vetëm të marrë të gjithë sërë marangoz. ndërtimi Booth kryhet siç tregohet në foto, në fillim të një kornizë bazë, dhe pastaj rreshtim, duke instaluar një çati dhe dyert.

Ajo do të jetë interesante:   si për të gjetur formulën e TRIANGLE AREA drejtkëndëshe

Pjesa më sfiduese, cesspit, ky rast nuk është e vështirë, por koha-konsumojnë. Thellësia e saj do të varet se sa shpesh do të përdorin institucionin, por metra të paktën një vit e gjysmë, një metër gjerësi në. Ky diagram tregon se si duhet të duket.

skema pellg

Ka opsione të tjera, kjo varet nga shumë faktorë, nga dendësia e tokës dhe vendndodhjen mbaron të faqes tuaj. Për shembull, në qoftë se është e mundur të nxjerr me pompë përmbajtjen e një makine cesspit assenizatorskaya, ndërsa në fund dhe muret bërë hermetik dhe të një madhësie që mori zorrën për të pompuar. Megjithatë, dimrit mund të jetë një problem, kështu që unë duhet të mendoj për ngrohjen jo vetëm ambientet, por edhe përmbajtja e gropës.

skema pellg

Llojet dhe projektimin e tualeteve dhe WC gropë mund të jenë të ndryshme - pluhurat, closets, torfe, WC Composting , dhe në qoftë se ka kullimit, të gjithë më të lehtë. Biotulety, natyrisht, të shtrenjta, por ju mund të bëni një banjë torfe , ky lloj i versionit alternative bio.

torfe tualet me duart e tij

Një gjë e tillë është e lehtë për të bërë me duart tuaja, kjo është kutia e zakonshme e kompensatë dhe bordet. Në foto ju mund të shihni hap pas hapi se si për ta bërë atë. Bërë kanal, në atë me torfe kovë paraqesin dhe të paktën heqjen përmbajtjen mbushje në tog plehrash. Këtu është një skemë e ndershëm të qarkullimit të substancave në natyrë.

frame tualet me duart e tij

Tualeti në vend nga materiale skrap me duart e tyre

Objektivi kryesor i këtij premisë thelbësore, për të fshehur nga sytë prying, estetikë, është ajo e dytë, kështu që çdo material i përshtatshëm për ndërtim. Ky tualet në vilë është bërë nga materiale të gatshme në dispozicion , dhe duket, si ju mund të shihni mirë. tulla Handy vjetër, një qoshet pak, propozoj dhe mur anësor. Procedura punon shfaqur edhe në një hap pas hapi fotot. Pak detaje janë përdorur derë të thjeshtë e vjetër, fletë thjesht veshur e bordit të valëzuar, dyshekët robëria e bërë nga betoni, mirë, ju duhet të jetë një pllaka pak kat.

Burimi: www.da4a.info

WC periferike Skema pajisje

Këtu, vizatimet janë skematike dhe mund të jetë e dobishme në qoftë se lind nevoja për ndërtimin e dhomës përkatëse.

Place Tualeti

Është e rëndësishme për të zgjedhur vendin e duhur për tualet , sepse ekziston gjithmonë mundësia që papastërtitë të hyrë në ujërat nëntokësore, të cilat, siç e dini, është i mbushur me problemet jo vetëm ju, por edhe fqinjët e saj. Nëse tabela e ujit është më e madhe se 2.5 metër, është e ndaluar për të pajisur pellg konvencionale vetëm lloj biotoilet apo të tjera të WC, ku përmbajtja e gropës nuk kontaktoni direkt me terren. Plus, është e nevojshme për të marrë parasysh drejtimin mbizotërues të rrjedhjes së ajrit, për arsye të dukshme. Ky diagram tregon disa nga rregullat e akomodimit, e cila është e dëshirueshme për të vëzhguar.

Tualeti Chalet 50 Fotografitë

Si ju zgjidhni një dizajn shtëpi, ajo varet nga imagjinata juaj. Tualeti edhe pse duke u përpjekur për të fshehur në pjesën e prapme të komplotit, por është ende pjesë e ansamblit arkitektonik, në mënyrë që me dashje mund të trajtohen në mënyrë krijuese. Të paktën kjo është e rastit. Ky topi mesjetar, dhe jo vetëm ndonjë trajner, dhe të gjitha zbukurime mbretërore. Në mes të çdo gjë, gjithashtu, e bërë në mirëbesim.

Burimi Foto godzilla.org.ua

Ju mund gjithmonë të dalë me diçka origjinale. Tualeti nuk është një belveder ku ju nuk mund të shikoni, këtu vijnë domosdoshmërisht, pra, me kosto të mendojnë për rehati dhe design jashtme. Nëse ju nuk keni idetë tuaja, të marrë një sy në këtë galeri mund të zgjidhni diçka interesante për kopshtin tuaj.

BËJE tualet në vilë duart vizatimet

tualet në vend me duart e veta madhësinë e vizatimeve
Tualeti në vend me duart e tyre - vizatime dhe dimensionet

Për ata që vendosën për të ndërtuar një tualet në vend me duart e tyre - vizatime, madhësia, imazhe thumbnail japin ndihmën e nevojshme, e cila nuk lejon që të devijojnë nga teknologjia e zgjedhur ose të ndërtuar një strukturë të vogël të përshtatshëm për përdorim. Para se të hyn në një zhvillim më të saktë, është e rëndësishme për të zgjedhur llojin e ndërtimit të tualeteve periferike, vendndodhjen e saj dhe parametra të tjerë. Ata, nga ana tjetër, varet nga kushtet operative, duke treguar nevojën për një analizë të detajuar nga këndvështrimi i. Për shembull, në qoftë se ka një mundësi që pas disa kohe do të rrisë numrin e njerëzve vizituar vilë, ose jeni duke planifikuar për të ndërtuar një shtëpi në mënyrë që ajo të mund të jetojnë më gjatë, të krijuar paraprakisht në banjë me shpresën e rritjes së ngarkesës, kështu që ju nuk duhet të bëj sërish .

llojet e tualeteve

Mënyra më e lehtë për të ndërtuar një tualet për vilat me duart e tyre druri - vizatimet e strukturave të tilla nuk është e vështirë për të gjetur, dhe në disa raste, një hap pas hapi instruksionet dhe pa ilustrime. Megjithatë, shtëpi e bukur dhe të sigurt nuk është e mjaftueshme për të siguruar rehati. Është e rëndësishme për të marrë kujdesin e mbeturinave. Nga ky këndvështrim, ka disa opsione vilë tualet.

Backlash-closets

Backlash-dollap është projektuar në mënyrë të tillë që mbetjet nga tas tualet janë lëvizur nga graviteti, mbledhur në pranuesit, e cila është pastruar në masën e mbushjes. Në mënyrë tipike, lëvizja mbeturinave kontribuon kat prirur tank që ka divergjente në një drejtim nga formë tas. Avantazhi i kësaj dizajn është mundësia e ndërtimit pa një sistem të plotë të kanalizimit për të instaluar tas tualet në një dhomë të ngrohtë në shtëpi dhe rezervuarit të duruar përtej tij , për të shmangur erën. Një pjesë e reagim-closets, në pjesën e jashtme, është e pajisur me një mbulesë, nëpërmjet të cilit është kryer pastrimi assenizatorskaya makinë. Për të siguruar izolimin hermetik ajo është ekzekutuar dhe multilayer (p.sh., metali dhe druri me një "shtresë" e një materiali izolues ngrohjes). Mungesa e reagim-closets në faktin se ajo është e ngulitur në mur duke mbajtur, që do të thotë që marrëveshja e tij për të kryer më mirë në fazën e ndërtimit të shtëpisë.

Skema tualet për të dhënë
Në foto-play skemë tualet

Pluhur-dollap

Pluhur-enë ka një disk, ku mbeturina alternative me shtresat e mbushjes ( "pluhur"). Si një mbushje e tillë është përdorur tallash, torfe, hirit apo një përzierje e këtyre komponenteve. Mbushja është kryer pas çdo vizite në tualet. Ne blerë modele për shpërndarjen e përzierje grimcave plotëson distributori veçantë. Vetë-bërë duke përdorur kovë konvencionale apo enë tjetër me një lopatë, e cila është instaluar në tualet.

Avantazhi i pluhurat-dollap janë:

 • Mundësia për të përdorur përmbajtjen e akumulator tualet periferike për plehra organike të sigurt (për këtë rezervuar kur të plotësojë atë është shkarkuar në një gropë plehrash për pjekjen)
 • Vendimi mbi shfrytëzimin (nuk ka nevojë për të thirrur assenizatorskaya makinë)
 • Punimet minimale gërmuese (ato janë të nevojshme vetëm për ndërtimin e ngritjen e themeleve, tank është vendosur në sipërfaqe)
 • mundësia e kompakte modeleve të pajisjes WC portative, të cilat mund të ruhen në shtëpi (p.sh., bazuar në një kovë konvencionale).

tualet për të dhënë në duart e tyre një vizatimet prej druri
Vizatim dru-pluhurat dollap me madhësinë e tipit "kasolle"

të ndërtuar një tualet në vend me duart vizatimet e tyre
Vizatim tipit pushime WC-pluhurat dollap e bordit të valëzuar në një "birdhouse"

closets kimik

WC portativ quajtur objektet në të cilat mbetjet riciklohen . Gjatë përmbajtja tank zgjerim është konvertuar në një yl uniform konsistencës, të sigurt, zë më pak hapësirë (dhe kështu që kërkon më pak zbrazje tank) dhe për të pompimit të përshtatshëm. Në mënyrë që të sigurohet se reagimi dekompozim, mbushëse janë përdorur në fabrikën tualete Composting, pasi që mund të jetë:

 • përzierje torfe,
 • reagente reaktive,
 • Biologics (thatë ose në formë të lëngshme), që përfaqësojnë një lloj të caktuar të bakteret koloni.

biotoilet pushime
Bio-tualet mund të përdoret si një shtëpi të izoluar në rrugë dhe në shtëpi

WC gropë

Summer WC me një pellg - një lloj klasik. Jo më të rehatshme, por alternativa më e lehtë dhe më e lirë. Të gjitha mbetjet grumbullohen në plesht, e cila është pastruar në mënyrë periodike duke përdorur kamionë vakum . Në disa raste, pellg i mbushur të mbuluara me tokë, duke e lënë shtëpinë në një vend tjetër. Në një gropë të tillë backfilled pas një kohë plehrash është prodhuar, e cila mund të përdoret për të fekonduar tokën. Më të zakonshme (por më pak miqësore me mjedisin) është një variant i tualet, ku pellg nuk ka fund. Saj vetëm herë pas here derdhi me zhavorr, zhavorr ose materiale të tjera përmes të cilave filtrimit është kryer nga pjesshme teper përmbajtjen në tokë.

E rëndësishme: Me nivelin e lartë të puseve të ujit tokësore modele të tilla është e këshillueshme për të zëvendësuar disqet mbyllur.

Madhësia tualet në vend me duart e tyre
Paraqet vizatim dimensioneve tualete periferike me pellg

Options karter marrëveshje

Pavarësisht nga prania e poshtme të mbyllur, tank septike tualet nevojë për ndërtimin e mureve. Së pari, ata të parandaluar kolapsin e vendit gërmuan gropë. Së dyti, mur parandalon rrjedhjet e mbeturinave në shtresat e sipërme të tokës. Për pajisje cesspools përdorin një shumëllojshmëri të fituar posaçërisht të mbetura nga ndërtimi i ndërtesave të tjera ose materiale thjesht në dispozicion. Konsideroni mundësitë më të zakonshme.

unaza konkrete

Unaza konkrete kombinuar fuqinë, besueshmërinë dhe qëndrueshmëri të materialeve më të mira të ndërtimit në një shpejtësi të lartë me të cilën ata mund të përdoret për të ndërtuar një rezervuar të vëllimit të dëshiruar. Unaza bashkangjitur në njëri-tjetrin "kolonë" me nyje llaç dhe vulosur veprojnë hidroizolim. E gjithë puna mund të bëhet në një ditë. Disavantazhi është versioni i madh i peshës së produkteve të gatshme konkrete. Sjelljen e tyre në tokë, shkarkoj dhe instaluar në mënyrë korrekte pa përdorimin e pajisjeve të veçanta heqjen nuk është e mundur, që do të thotë se për ndërtimin e tualeteve në një kosto shtesë.

në beton situ

Për ndërtimin e një pellg të materialit të përforcuar konkrete mund të dorëzohen lehtë në vend. Nje solucion është përgatitur në një mikser shtepiake ose cdo enë me trapan. Para se të vazhdojmë me përgatitjen e zgjidhjes rregulluar në gropë kallep. Ajo mund të jetë prodhuar nga çdo materiali në dispozicion (bordi, kompensatë, fletë metalike, etj ..). Për dhënien forcë më të madhe në strukturën me derdhje një zgjidhje e kornizës përforcuar instaluar në kallep. Në mur i lartë lartësi, ekspertët rekomandojnë mbush faza - jo më shumë se 50-70 cm në një kohë. një metodë e tillë kërkon më shumë kohë, si çdo nivel të ri është kryer vetëm pas ngurtësim të poshtme, por ajo është më praktike dhe të shmang sasi të vogël të materialit për të kryer formwork.

enë plastike

avantazhet padyshimtë e enë plastike është papershkueshmeri dhe rezistenca ndaj lagështisë tyre. Në sajë të këtyre tipareve cesspools tualetet periferike të ndërtuara prej plastike, të qëndrueshme dhe të besueshme. Disavantazhi i materialit është fleksibiliteti i saj. Epshmëri dhe petëzim prej plastike nuk e lejojnë atë për t'i rezistuar presionit të tokës, kështu që në mënyrë për të shmangur deformimin e Murit të përshtatshëm dhe të përforcuar llaç çimento. Në këtë drejtim, evrokuby më e përshtatshme që ofrohet fillimisht me një kornizë e jashtme bërë nga një tel të ngurta. Për të përforcuar strukturat e tilla mbetet për të mbushur hendekun midis mureve të gërmimit dhe një enë plastike me llaç. Përveç kub pajisje kontejnerët cesspools mund të përdoren dhe enë të tjera të bëra nga ky material, psh, fuçi.

evrokuby
Perdorimi i plastike kubike - një variant i lirë i pajisjes për tualeteve sipërfaqësore mbyllur

Masoneria e merr kohë, megjithatë, ky ndërtim i lejon gropë për të dhënë atë çdo formën dhe madhësinë e nevojshme për të përmbushur. E tulla mund të jetë hedhur jashtë raundin tank, drejtkëndëshe apo formë katrore. një material i tillë ndërtesë është e këshillueshme për të zgjedhur, kur në dispozicion atje janë mbetjet e një ndërtese me tulla pas objekteve të tjera. Për të siguruar fuqi të mjaftueshme e mureve për të kryer tufë në një gjysmë-tulla. Për tank tualet ajo kishte ngushtësi e dëshiruar, është e rëndësishme për të shmangur mangësitë në fazën e hedhjen dhe do të kryejë suvatimin ose veshja përbërjen e hidroizolim muret pas ndërtimit.

Torfe kopsht tualet
Peat WC Kopsht - një parim i veprimit, rishikimi i modeleve, komente

Më shumë informacion në lidhje me të fabrikës torfe tualet për pyetje dhe zgjedhja e tij prej jush do të gjeni në një vend të veçantë artikull. Ekziston edhe një përmbledhje e modeleve të njohura, dhe komente.

Nëse jeni të pyesin se si ju mund të bëni një dush për të dhënë polycarbonate me ose pa salcë atë, atëherë ne kemi në këtë temë, gjithashtu, nuk është një artikull.

Dhe si për ndërtimin e rrugës lavaman mund të gjenden këtu.

Zgjedhja e lokacionit për ndërtimin e

Është e vështirë për të formuluar kërkesat uniforme për zgjedhjen e lokacionit për ndërtimin e një tualet - shumë varet nga lloji i ndërtimit dhe me makinë integritetin (mbeturinave probabiliteti marrë në tokë). Kur të hartonin një tualet në vend me duart e tyre Vizatimet dhe dimensionet janë zgjedhur bazuar në një numër faktorësh. Kur zgjedh vendin e instalimit është e rëndësishme të marrin në konsideratë një erë u rrit në tualet nuk u bë një burim i banorëve parehati të cottages dhe fqinjëve të tyre. Nëse dizajni tualet kërkon periodik përmbajtje pompimit assenizatorskaya përdorur makina, duhet të ketë mundësinë e qasjes të përshtatshëm të pajisjeve të specializuara për objektin.

Kërkesat më të rrepta për rrjedhjen modele (në vend të parë - në gropë gropa pafund). Ata duhet të jetë i instaluar afërsisht në mes të lartësisë, nëse faqe është e karakterizuar nga terren të vështirë (në ultësira është një rrezik të lartë të kontaminimit të ujërave nëntokësore, dhe lartësi - shkatërrimi i strukturës së tokës nga erozioni). Është gjithashtu e rëndësishme për të vëzhguar heqjen e kërkuar të objekteve tualet kryesore (nga shtëpia - të paktën 12 metra, nga një burim uji - 25 metra nga landings - 4 metra dhe jo më afër se 1 metër nga gardhit).

Materialet dhe mjetet

Zgjedhja e materialeve për ndërtimin e një tualet në vilë e tyre verore është përcaktuar kryesisht nga zgjedhja e llojit të shërimit. Për shembull, kur ju instaloni gropë, ju duhet tulla, çimento, unaza konkrete apo enë plastike - në varësi të asaj që ju zgjidhni. Për shtëpinë kornizë të ndërtimit do të duhet:

 • bar me një seksion 100x100 ose 100x50 mm 3 m gjatësi për kuadrin dhe vertikale shtëpi uprights,
 • druri 50x50 mm "catwalk" ose faza në të cilën vendi është instaluar brenda,
 • Chipboard, pika, bordet apo materiale të tjera për të lëkurës brendshme dhe të jashtme,
 • Mbulim materiale ose propozoj dhe bordit të valëzuar për çati.

tualet druri në vilë
Në foto tualet përfunduar prej druri në zonën e

Ne nuk duhet të harrojmë se për strukturën stacionare ka nevojë për një themel - rrip (duhet çimento për një zgjidhje) ose kolone (çimento ose tulla) dhe hidroizolim (material për mbulim ose materiale të tjera të ngjashme), duke parandaluar strukturën e kontaktit dhe kornizë në mënyrë për të minimizuar dukuri e shkaterrmit.

Për ventilim nevojë tub plastik prej 100 mm diametër.

Për të bërë përdorimin e mirë të vendosur edhe në tualet periferike mbulimit - për të sjellë instalime elektrike dhe mali llambë ose të paktën për të siguruar ndërtimin e DORES rechargeable.

Dimensionet skemë dhe tualetet periferike

Skema periferike tualet ndërtuar njëjtë, ndryshe nga tanke parametrave të cilat janë llogaritur në përputhje me intensitetin e pajisjes përdorimit, numri i njerëzve që ndjekin vilë, sezonalitetit dhe kohëzgjatjen e vizitave të tilla.

Një klasik konsiderohet domik- "Starling" formë drejtkëndëshe. Është e lehtë për të hartuar dhe të lehtë për t'u përdorur. Për komoditetin e mjaftueshme për të kryer dimensionet e mëposhtme të tualet në vend me duart e tyre:

 • lartësia - 2200 mm,
 • Gjerësia - 1500 mm,
 • gjatësi prej 1000-1500 mm.

Nëse pronari i përmasave të tilla duken të pamjaftueshme, ju mund të ndërtojë një tualet në vend me duart e tyre, madhësia e të cilave do të jetë më.

estetikë Mbështetësit mund të preferojnë për të ndërtuar vilë tualet duart e tyre duke përdorur vizatimet ndërtime më të ndërlikuara - domika- "tendë" Duke pasur një fund të vogël dhe në thelb të përbërë nga dy avionëve të prirur.

shtëpi për banjë
Llojet e shtëpive për tualeteve verore - "çadër" dhe "birdhouse"

të ndërtuar një tualet në vend me duart e veta e madhësisë së
Përmasat tualet periferike

Skema e ndërtimit tualet periferike
Dimensionet e nevojtoreve gropë

Skema Ndërtimi i tualet në vend me duart e tyre
Skema Building vilë tualet

vizatime WC periferike
Vizatimet tualet periferike

Ndërtimi i hapave

"Birdhouse" për shembull, një punë fazore ndërtimit që kemi zgjedhur. Kjo skemë tualet për të dhënë më të thjeshtë në ekzekutim.

Para fillimit të punës së kryer duke shënuar pozicionin e ndërtimit të ardhmen në vend.

1. Drejtimin themelet. Shpesh instalimi shtëpizë rekomandojmë ndërtimit rrip, por shumë ekspertë për ndërtesa të lehta më praktike quajtur skelë themeli. Mënyra më e lehtë për pajisjen e saj - instalimit në gypave të asbestit terren, në të cilën një zgjidhje është e mbushur dhe deri në forcim e saj janë të vendosur mbështet vertikale prej druri. Është e rëndësishme për të monitoruar pozicionin e këtij të fundit në një nivel, të sigurojë që në procesin e kurimit zhvendosjen konkrete ka ndodhur.

instalimin e themeleve sipas kësaj skeme ka veçantitë e veta:

 • Asbest veshura tub para instalimit shtresa hidroizolim.
 • Instalimi i mbështet vertikale është kryer pas derdhje tub konkrete në një lartësi tretë dhe shërimin e kësaj pjesë të zgjidhjes.
 • Thellësia e tubave mbështetëse zhytje varet nga lloji i tokës dhe mesatarja është 0,5-0,7 m, por është e këshillueshme për të rritur thellësinë për tokat ranore të paqëndrueshme.

2. për të ndërtuar kuadrin e strukturave të ardhshme tualet. Mënyra më e lehtë për këtë qëllim për të përdorur 100x100 druri (50) mm dhe hardware për dru. Për të mbrojtur nga lagështia dhe të kalbur trarëve mund të trajtohet me impregnim ose primed dhe pikturuar. Struktura ndërgjegje do të sigurojë një kornizë metalike, megjithatë, pajisje të posaçme (makinë saldim) është e nevojshme për ndërtimin e saj.

Elementet kryesore të një kuadri të besueshëm:

 • mbanin mbështet vertikale (palë front më për shpatin e pasme çati)
 • dy frame horizontal-lidhëse - për instalimin e kulmit dhe në nivelin e vend tualet,
 • bare diagonale në anët e ndërtesave të japë strukturën e ngurtësi,
 • mbështet dhe pjesa horizontale e hapjes së derës.

3. Drejtimin zorrë tualet trupave të pajetë nga jashtë dhe brenda. Materiali mund të zgjidhet:

 • Bordi (optimale Gjerësia - 30 cm)
 • kompensatë,
 • profilizuar et al.

4. Vendosja e shtresës hidroizolim dhe materiale bazë e kulmit.

5. Dera varur, e cila ka dhënë më parë me një shul dhe një dritare të vogël për qasje dritë në dhomë (apo dritare mund të bëhet në hapësirën mbi derë).

6. ndriçim Kalorësisë.

7. Pajisje tualet përfshin vende Instalimi dhe mbulon, raftet për pajisje etj lavaman.

ventilim

Skema Ndërtimi i tualet në vend me duart e tyre nuk do të jetë i plotë pa ventilim. WC ventilim kryer të lehtë për të dhënë një tub plastik prej 100 mm diametër. Ajo rrjedh nga drive (kjo është e rëndësishme për të siguruar ngushtësi e nyjeve) dhe është i bashkangjitur në anën e jashtme të strukturës (klip përdorimi metalike). Pjesa e sipërme e tubit të pajisur me kapuç dhe për të përmirësuar mbrojtjen kundër rritjes shi reflektor mbi çatinë e 20-50 cm.

Shto një koment

e-mail juaj nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar *