Tiramisu me mascarpone receta FOTO Hap pas hapi në HOME

Author: | 2018/12/31

Tiramisu - një hap pas hapi fotot recetë

Unë propozoj që të ju sot për të gatuar Tiramisu ( Tiramisu ) - shumë i ajrosur, delikate ëmbëlsirë italiane, me një kontrast të mahnitshme të krem ëmbël gjalpë dhe shije e hidhur e kafe të fortë. Megjithatë, është e kotë që të shpjegojë se çfarë Tiramisu shije, vetëm të saj një vlerë të provoni. Recetë për të Tiramisu klasik domosdoshmërisht përfshin: i butë djathë mascarpone (mascarpone), vezë, kafe ekspres, sheqer dhe biskota Savoyardy (Savoiardi), në krye të një ëmbëlsirë, spërkatën zakonisht me pluhur kakao.

Tani Tiramisu është shumë popullor në të gjithë botën, por ajo është shtëpi për Italinë. Përkthyer nga Tiramisu italian do të thotë "Lift me up", ose "më ngriti» (Tira - Tang, MI - Me, su - up). Ky emër i çuditshëm është interpretuar në mënyra të ndryshme, për shembull, se ëmbëlsirë është aq delikate dhe të ajrosur, kjo është një vlerë të provoni - ju gjeni veten në retë. Ende nuk ka një version që do të thotë "më larton", por më shpesh emri i "Lift me up" e lidhur me versionin që ka disa fuqizuar Tiramisu, efekt stimulues dhe parisë italiane ngrënë këtë ëmbëlsirë para caktimin.

përbërësit


 • vezë pule 6 cope.

 • krem djathi mascarpone 500 g

 • sheqer 150 g

 • Cookies Savoyardy 250 g

 • ekspres 300 ml

 • pluhur kakao 1-2 tbsp. lugë

 • konjak (opsionale) 30-50 g

Çelësi i suksesit në të bërë Tiramisu - ingrediety të cilësisë, në mënyrë për të filluar, le të shohin ato. Unë mendoj se pyetja më e rëndësishme që mund të lindin - si për të zëvendësuar djathë mascarpone? Përgjigja është - asgjë! Sigurisht, ju mund të përdorni djathrave gjizë si Filadelfia, por atëherë ju nuk do Tiramisu dhe disa ëmbëlsirë tjetër me krem ​​gjizë. Dallimi është se kryesor (dhe zakonisht vetëm) përbërës është mascarpone krem ​​dhe shije të butë të tij, në vend se djathë.

Përbërësit e mëposhtme, të cilat mund të shkaktojnë probleme - Këto cookies Savoyardy (Savoiardi) - Biskota zgjatur formë të sheshtë, në krye me sheqer, mund të shitet nën emrin shkopinj Savoyardy apo zonjat gishtat (Lady Fingers). Nëse ju nuk mund të gjeni Savoyardy në dyqane, ju mund të gatuaj atë vetë, më vonë unë do të përpiqet për të hedhur jashtë një recetë.

Lexo më shumë:   Sa vite ne si shtet

Pika më e rëndësishme, sepse ëmbëlsirë nuk është e përshtatshme për trajtim termik, mos harroni të larë vezë në ujë të ngrohtë dhe sapun.

Siç mund ta shikoni, konjak nuk është në përbërës tonë recetë thelbësore. I gatuar pa raki dhe unë si të vërtetë një Tiramisu, por edhe me konjak kthehet ftohtë, raki harmoni të përkryer me kafe, kështu që atëherë ju vendosni.

preparat

Përgatitja e të gjithë përbërësit. Ne gatuaj një ekspres të fortë dhe të lënë atë fitilin.
Tiramisu - një hap pas hapi fotot recetë

Vezë e mia tërësisht në ujë të ngrohtë me sapun. Butë ndarë proteinat nga yolks. Është e rëndësishme që një pikë e vetme e proteinave verdhë veze nuk ka marrë në një tjetër proteina nuk vzobyutsya. Hiq proteina ndërsa në frigorifer, ata do të jenë të nevojshme më vonë.
Tiramisu - një hap pas hapi fotot recetë

Të yolks shtoni sheqer.
Tiramisu - një hap pas hapi fotot recetë

Beat yolks vezë me sheqer derisa përzierje bëhet i bardhë, ajo mund të marrë disa minuta. Ndoshta ju do të keni një sheqer pak undissolved, në qoftë se ajo nuk është shumë, atëherë mos u bëni merak, ai do të shpërndajë më vonë. Nëse sheqeri mbetet shumë më tepër lëvizje peshë.
Tiramisu - një hap pas hapi fotot recetë

Vendos yolks veze të rrahur dhe sheqer në një enë të madhe, të shtoni në mascarpone.
Tiramisu - një hap pas hapi fotot recetë

Përzierje yolks vezë me sheqer dhe mascarpone deri homogjene, ajo mund të jetë një mikser me shpejtësi të ulët.
Tiramisu - një hap pas hapi fotot recetë

Proteinat lëvizje me një majë e kripë deri në majat e qëndrueshme, ajo mund të marrë rreth 3-7 minuta, në varësi të kapacitetit të mikser.
Tiramisu - një hap pas hapi fotot recetë

Nëse keni ndonjë dyshim, të bardhët whipped deri në shtetin e dëshiruar ose jo, vetëm me butësi të përpiqet për ta kthyer enë me proteina. Nëse bardhët rrahur, edhe në qoftë se ju kthehet enë me kokë poshtë, bardhë veze të rrahur do të mbetet në enë.
Tiramisu - një hap pas hapi fotot recetë

Përhapjen të bardhët rrahur vezë në një yolks peshë dhe mascarpone. Tani blender nuk mund të përdoret, është e nevojshme për të punuar me kujdes, përndryshe krem ​​mund të humbni butësi. Me përzierje krem ​​teh në një lëvizje rrethore nga poshtë lart, dmth, heqë krem ​​në fund të cookware lart. Nuk ka nevojë të nxitojnë, të bëjë gjithçka me shumë kujdes, ne kemi nevojë për të mbajtur lajmin e ajrit të bllokuar në bardhë veze të rrahur.
Tiramisu - një hap pas hapi fotot recetë

Lexo më shumë:   si për të blerë bileta për WORLD CUP 2022

Ne kemi marrë një Tiramisu shumë të ajrosur dhe delikate krem.
Tiramisu - një hap pas hapi fotot recetë

kafe të ftohtë, derdh në një tas me një fund të sheshtë, në të cilin një Savoyardy shkop. Një enë e vogël plastike është e përshtatshme shumë mirë këtu. Nëse ju bëni Tiramisu me raki, pastaj shtoni raki në kafe.
Tiramisu - një hap pas hapi fotot recetë

Çdo Savoyardy shkop i zhytur në një kafe dhe menjëherë të largohen nga. I mbajtur për rreth 2 sekonda, edhe nëse në të parë duket se biskota të mbetet e thatë, atëherë ajo është plotësisht ngjyhet dhe bëhet e butë. Në qoftë se ju mbani biskota në kafe më të gjatë, duke rezultuar në ëmbëlsirë, ajo bëhet mjaft i lagësht.
Tiramisu - një hap pas hapi fotot recetë

Ngjyhet në shkopinj kafe përhapur në pjesën e poshtme të formularit. Këtu ju mund të përdorni një formë të madhe, siç e kam, dhe ju mund të marrë moulds vogla ose gota dhe desserts për t'i bërë ato vetëm një shërbejnë. I pëlqen opsioni i dytë është më pak, sepse atëherë e tërë frigorifer do të shkaktojë një bandë e bukur, por të ushqyerit e tyre, sigurisht, më të lehtë. Nga rruga, forma ime është madhësia e 17h26 cm, lartësi 5.5 cm.
Tiramisu - një hap pas hapi fotot recetë

Në krye të shtresës u përhap kremra afërsisht gjysma Savoyardy, palos.
Tiramisu - një hap pas hapi fotot recetë

Krem Mbi përhapur një shtresë të dytë kafe mbarsur pastë.
Tiramisu - një hap pas hapi fotot recetë

Vënë krem ​​mbetur në krye, lidhur dhe për të hequr në frigorifer për disa orë, mundësisht brenda natës. Sa më gjatë që të mbajë Tiramisu në frigorifer, më të mirë krem ​​për të mbajtur formën. Pas disa orësh ju ende nuk mund të merrni jashtë formës një pjesë zoti i ëmbëlsirë, ju vetëm mund të hani atë me një lugë, edhe pse shija nuk është prekur. Brenda 8-10 orë Tiramisu do të jetë shumë më mirë për të mbajtur formën dhe ju tashmë do të jetë në gjendje për të prerë një copë të bukur. Tiramisu im ishte duke pritur në frigorifer për më shumë se 12 orë.
Tiramisu - një hap pas hapi fotot recetë

Para se të shërbejnë, spërkat me ëmbëlsirë kakao. Ju mund të zëvendësojë atë me çokollatë integruar, por unë si kakao.
Tiramisu - një hap pas hapi fotot recetë

Lexo më shumë:   se si të paraqesin duart tuaja në ditëlindjen e gjyshe prej letre

Dhe, së fundi, tona Tiramisu gati. Try it, ajo është e madhe! Ju bëftë mirë!
Tiramisu - një hap pas hapi fotot recetë
Tiramisu - një hap pas hapi fotot recetë

Recipe inç TІRAMІSU H

Tіramіsu i z krye mascarpone

Tіramіsu i z krye recetë mascarpone

Tіramіsu - Nadzvychaina sytuatsia i shijon një vіdomy bukur ëmbëlsirë në svіtі vsomu. Gotuєtsya vіn vetëm ale іngredієnti për yogo prigotuvannya povinnі Buti sama tilla jak potrіbno, іnakshe shijon Buda zovsіm іnshim.Proponuyu recetë e tіramіsunë krye të ...

ІNGREDІЄNTI

 • Cava chalking 50 f.
 • Yaєchny zhovtok-3 cope.
 • Zukor pіsok 60-p.
 • Rohm svіtly 40 ml.
 • Mascarpone 350 f.
 • Vershki 30-33% 250 ml
 • Tsukrova pluhur 30 p.
 • Bіskvіtne pechivo (savoyardі, gishtat lady) 200 p.
 • pluhur kakao 30 p.

PRIGOTUVANNYA

 • Zavarіt Duzhe mіtsnu Kava prej 50 g KAVIS i i 350 ml aq ostudіt yogo. Bindem viyti KAVIS 300 ml.
  Në ostigly Kavi Doda rum, bajame dhe raki abo lіker.
 • Në zhovtki Doda Zukor i zbivayte їh në vodyanіy banі, erë e keqe Pokey nuk do svіtlimi i trashë. Potіm znіmіt i prodovzhuyte zbivati, Pokey masa nuk oholone. Marrë të gjitha pіti 6-7 hvilin.
 • Rozіmnіt mascarpone i Doda për Demba zhovtki. Peremіshayte të odnorіdnostі.
 • Duzhe holodnі zhirnі krye zbiyte pluhur tsukrovoyu te otrimannya gustoї stіykoї konsistentsії.
  Oberezhno krye z'єdnayte e zhovtkovo-Sirny sumіshshyu, ruhami znizu Vgoru.
 • Në formën vіdpovіdnu zavvishki 8-10 cm krem ​​vikladіt tas 1,5-2 cm zavtovshki.
 • Pechivo savoyardі zanuryuyte Shvydko në të ftohtë e Kavi dvoh storіn i vikladayte në formën në krem.
 • Në pechivo vikladіt çarë tretina krem, herë potіm çarë ukladіt prosyaknutih top bіskvіtіv. Pokriyte їh zalishilisya krem ​​rozrіvnyayte i dendur posipte kakao pluhur.
 • tіramіsu Postavte në frigorifer për 4-5 Godin abo në nich, banorët rrjedhur të gjithë të mirë. Shërbyer oholodzhenim.
 • Ëmbëlsirë Duzhe nіzhny i ​​Yogo vazhko narіzati, çfarë Yakscho vi planuєte podavati Yogo në shenjtë ruajtur rrjedhën e sipërme gotuvati tіramіsu në më të vogël në kremanki portsіynih.

  oreksi Priєmnogo!

  Shto një koment

  e-mail juaj nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar *