Dysheme të nxehtë UJIT duart VET

Author: | 2018/08/23

Gratë takohen nezamuzhnimiOdinokie janë në kërkim për një marrëdhënie serioze. Regjistrohu dhe për të gjetur të çiftit! RegistratsiyaZnakomstvo me zhenschinamiZnakomstvo me muzhchinamiloveeto.ruSkryt Ads
Alte alte me duart tuaja! Shih se si ju mund të bëni marshmallows në shtëpi! SalatySupyVtory blyudaVypechkahlebosoul.ruSkryt Ads

Tani, shumë banorët e shtëpive private të vendosur për ngrohje ngrohje primar apo sekondar kati rrezatues. Ajo ka përparësi të shumta: rritja e rehati, uniforme nxehet në dhomë, nuk kërkon të dhëna shtesë të energjisë (p.sh. për funksionimin e një kazan me radiatorëve ..). Udhëzimet në këtë artikull do të bëjë instalimin e ngrohje underfloor ujë, madje edhe pa përvojë. Megjithatë, para se kjo është me vlerë eksploruar të gjitha nuancat.

dysheme të nxehtë dhe pardesy

Ajo është e mirë për të ngrohur sistemin kat ujit kombinon me shtrimin e një granit dhe tjegull.

Sigurisht, ngrohje kat mund të bëhet në bazë të petëzuar nën linoleum, pllaka PVC dhe madje edhe një qilim, me një shenjë të veçantë.

Por, për shembull, ngrohje qilim nuk ka kuptim, dhe nuk mund të kalojë një temperaturë të sipërfaqes më lart 31 ° C, sipas prerje 41-01-2003. Përndryshe, ajo do të shkaktojë lirimin e substancave të dëmshme.

zonëtemperature dysheme, ° C
banesë26 ° C (mesatar)
Objektet me lagështi të lartë31 ° C (mesatar)
Jo-banesore lokalet31 ° C (mesatar)
mbi tub35 ° C (maksimum)
Parket dhe dysheme laminuara27 ° C (maksimum)
Prania e vazhdueshme e fëmijëve (sipas normave sanitare BCH-49-86)24 ° C (maksimum)

Ndoshta, shumë qiramarrësit kanë mendime të tyre të lidhur "falas" underfloor ujë sistemit të ngrohjes ngrohje qendrore ose ujë të nxehtë. Dhe disa edhe të bëjë atë, por në shumicën e rasteve kjo është e ndaluar me ligj vendor.

Për shembull, në Moskë ekziston një numër dekret qeveritar 73 PP nga 8 shkurt, 2005, në shtojcën №2 shkruar në mënyrë të qartë për të ndaluar kthimin e sistemeve të furnizimit me ujë publik për pajisje ngrohje kat.

Shkelja e rregullave, në rastin më të mirë, ju mund të merrni një gjobë në para vizitës plumbers. Dhe në të keqe - rreziku i largimit fqinjët pa ngrohje.

Në disa rajone, ndalimi nuk zbatohet, por për të lidhur provimin e nevojshme, në mënyrë që të mos prishin sistemin.

Në përgjithësi, nga një pikëpamje teknike, mishërime të ngjashme janë të mundshme, por vetëm në lidhje me një pompimit të veçantë dhe njësisë përzierjen dhe ruajtjen e presionit të sistemit në prizë.

I kushtoj vëmendje! Nëse pompë jet (ashensor) në këmbë në një pallati, mos e përdorni metalike-plastike dhe tuba polypropylene.

Metodat për vendosjen në katin e

Ka disa mënyra për të organizuar një kat të ngrohtë ujë.

 • Më të popullarizuara dhe të besueshme prej tyre - mallë konkrete. Ndryshe tub elektrike specieve 16 mm në tjegull ngjitës fshehur është e pamundur, dhe nuk do të kthehet. Prandaj derdhur mallë të paktën 3 cm mbi gypa.
 • Metoda e dyta - hedhjen tuba në brazdat gdhendur polisterol. Grooves të bëra me dorë, të vendosura brenda tub, pastaj derdhi mallë.
 • Opsion tjetër është përdorur shpesh në shtëpi me një dysheme prej druri, edhe pse ajo kërkon shumë përpjekje - është hedhjen në lojëra elektronike druri. Për këtë qëllim, kati i ishte mbushur bordet që të krijojnë lug formën e dëshiruar për stacking.

Radiant Floor

Për dysheme me ujë të ngrohtë të përshtaten tre llojet e gypave.

 • Tuba bërë nga polietileni Crosslinked (PEX-EVOH-PEX) - papërshtatshëm për të punuar, sepse është e vështirë për t'i dhënë atyre formën e dëshiruar (kur të nxehtë ata shpjegoj). Por mos kini frikë nga ngrica dhe maintainable.
 • Plastike tub - alternativa më e mirë: me kosto të ulët, lehtësinë e instalimit, stably mbajë formën.
 • tuba bakri - janë të shtrenjta, kur duke përdorur një mallë që ata duhet të jenë të mbyllura me një shtresë mbrojtëse për të parandaluar ekspozimin për alkali.

Llogaritja e katit të ujit të ngrohtë

Para instalimit dhe prokurimin e materialeve të nevojshme për të kryer llogaritjen e ngrohje në dysheme. Për ta bërë këtë, të nxjerrë një diagram me konturet, të cilat do të vijnë në volitshëm më vonë gjatë punës së riparimit, të njohin pozicionin e tubave.

 • Nëse ju jeni të sigurt, se në një vend të caktuar gjithmonë do të qëndrojë mobilje apo pajisje hidraulike në këtë vend tubi nuk përshtaten.
 • gjatësi rruga e 16 mm në diametër nuk duhet të kalojë 100 m (maksimum prej 20 mm e 120 m), ose presioni në sistem do të jetë i varfër. Kështu, çdo qark zë jo më shumë se rreth 15 katrore. m.
 • Dallimi në mes të gjatësisë së disa qarqeve duhet të jetë i vogël (më pak se 15 milion), dmth ata të gjithë duhet të jetë me gjatësi uniforme. Dhoma të mëdha, përkatësisht, janë të ndarë në disa qarqe.
 • Optimal hap tub hedhjen është 15 cm me izolim të mirë termal. Nëse ngricat e dimrit janë shpesh nën -20, katran është reduktuar në 10 cm (kjo është e mundur vetëm në murin e jashtëm). Dhe në veri nuk mund të bëjë pa radiatorëve shtesë.
 • Kur stacking hap tubat e rrjedhës 15 cm është rreth 6.7 m për hapësirën katror, ​​kur hedhjen çdo 10 cm - 10 m.

Në përgjithësi, çështja se si për të llogaritur një kat të ngrohtë me ujë, kërkon marrjen në konsideratë të veçantë, që është për të marrë parasysh kur dizajnimin e një sërë nuancat: .. humbjen e nxehtësisë, fuqinë dhe kështu me radhë ..

Grafiku tregon densitetin e fluksit të temperaturës mesatare të ftohës. Vija e nderprere treguar diametër tub prej 20 mm, dhe linjat e ngurta - 16 mm.

Planifikojë një pipelaying hap

Grafiku tregon të dhënat të cilat janë të vlefshme vetëm kur duke përdorur çimento mallë 7 cm të trasha, të veshura me pllaka. Nëse trashësia e mallë për të rritur, për shembull, 1 cm, dendësia rrjedha ngrohjes është ulur me 5-8%.

 • Për të gjetur densitetin e fluksit, shuma e humbjes së nxehtësisë në ambientet Watts janë të ndarë në zonën tub Hedhjen (zbres offsets nga muri).
 • Temperatura mesatare llogaritet si një vlerë mesatare në input për qark dhe dalje të rrjedhës së kthimit.

Temperatura optimale në gji dhe dalje nuk ndryshon me më shumë se 5-10 gradë. Temperatura maksimale nuk duhet të kalojë 55 ° C.

Për të llogaritur gjatësinë e lak, zona aktive e ngrohjes në metra katrorë është e ndarë në një hap të hedhjen në metra. Kjo vlerë është shtuar bends madhësinë dhe distanca për të kolektorit.

Sipas kësaj skeme, ju mund të kryejnë vetëm një llogaritje të përafërt dhe të bëjë rregullimin përfundimtar për shkak të njësisë përzierjen dhe thermostats. Për të sakta dizajnimin sigurt që të konsultoheni me një pajisje profesionale ngrohje.

Teknologji stacking kat të ngrohtë e ujit përbëhet nga disa shtresa të cilat janë bërë pirg në sekuencë. Në përgjithësi trashësia tortë është 8-14 cm, dysheme ngarkesës - deri në 300 kg / sq. m.

Nëse bazë - një pllakë betoni:

Skema për pllakë betoni underfloor
papërshkueshëm nga uji;

 • shirit flutur rreth perimetrit;
 • izolimin;
 • përforcuar rrjetë;
 • tub ngrohje dysheme ujë;
 • mallë.

Hidroizolim është e lejuar që të përdorin një film konvencionale polietileni apo materiale të veçanta. shirit fikje është bërë nga fije të prera trashësi izolimin prej 1-2 cm, ose blerë versionin gati me mbështetjen ngjitës.

Zgjedhja e izolimit varet nga disa faktorë: rajonin e materialit bazë. Për shembull, për dysheme në terren janë përdorur dhe extruded trashësi shkumë plastik të paktën 5 cm (optimale 10), dhe në qoftë se një kapak të ngrohtë është nën dyshemenë e katit të parë, është e mundur për të aplikuar versionet hollë prej 3 cm.

Qëllimi kryesor i izolimit - ngrohjes direkte nga ngrohje dhe për të parandaluar një humbje të madhe e nxehtësisë.

Ajo do të jetë interesante:   DO Birthday kartë DUART VET

Nëse baza - dyshemetë mbi tokë:

Hedhjen e ngrohjes kat në terren
backfill 15 cm;

 • zhavorr 10 cm;
 • sand 5 cm;
 • roughing derdhjes;
 • papërshkueshëm nga uji;
 • shirit flutur rreth perimetrit;
 • plastik extruded prej jo më pak se 5 cm;
 • përforcuar mallë me coolants.

shtresa përgatitore për roughing mallë është e rëndësishme për të ram kujdes layered. Kur baza e dendur kompakt dhe duke përdorur extruded shkumë plastik për të bërë mallë përafërt nuk është e nevojshme.

Supozojmë bazë të mirë të përgatitur tashmë: pllakë e lëmuar konkrete apo shtresa e mbushjes pa luhatje të forta. Dallimet nuk duhet të kalojë 7 mm kur kontrolluar hekurudhë me dy metër. Nëse ka parregullsi, ato mund të jetë e mbushur me rërë.

Dikush vë hidroizolim nën izolimin, dikush, në të kundërtën, krye, dhe disa përdorim këtu dhe atje.

Në qoftë se ju përdorni plastik extruded, ajo pothuajse nuk ka nevojë për hidroizolim, kështu që pozita e saj nuk është aq kritike. Por ajo nuk ka dhënë epiderma e betonit të depërtojnë në seams në mes të izolimit dhe pjatë hap dhe do të frenojnë tej lagështi nga poshtë.

Nëse ju të rregulluar atë në fund të ngrohës, atëherë kapem tub në ngrohje në dysheme mund të jetë direkt në izolim. Nëse hidroizolim yje up, atëherë për tuba fiksim kërkojnë hedhjen në rrjet në rritje.

Hidroizolim hedhur mbivendosjes në mur 20 cm, dhe në krye të njëri-tjetrit. Nyje ngjitës shirit per mbyllje.

Nëse keni blerë një kasetë të gatshme - vetëm zam atë në perimetrin. Ajo zakonisht ka një trashësi prej 5-8 mm dhe një lartësi prej 10-15 cm. Lartesia duhet të jetë mbi nivelin e mbushur, çdo tejkalim është e prerë me thikë. Nëse kasetë është bërë me duart e tyre, të jetë i sigurt për të zam ose vida të kapem atë në mur.

Linear zgjerim beton është 0.5 mm metër, kur ngrohet në 40 ° C.

izolimin fletë për dysheme me ujë të ngrohtë është hedhur me nyje kompensuar në mënyrë që ajo ishte e lidhur fort.

Shtresa e parë e rrjetë përforcimit është hedhur zakonisht në një ngrohës dhe përdoret si një bazë për qarqet rritje dhe shpërndarjen uniforme të ngrohjes mbi sipërfaqe. Një lidhje mes tela rrjetë. Për një najloni rrjetë për të siguruar clamps tub.

Diametri i shufrave të rrjetit të 4-5 mm dhe madhësia e qelizave - në varësi të hap të hedhjen tub për montim të përshtatshëm.

Gjithashtu, të jetë i sigurt për të hedhur në krye të përforcimit tub, t. Për. Edhe kur duke e përdorur atë poshtë rrjet do të japë pothuajse asnjë efekt në qoftë se ajo është e shtrirë në pjesën e poshtme. Ose gjatë derdhje për të vënë një rrjet në qëndrim, duke krijuar një boshllëk.

ngrohje rrezatues kat mund të jetë hedhur në disa mënyra, lista e tyre.

Metodat e tubave në rritje
Shtrëngimi pirg bërë prej poliamide. Përdoret për tuba shpejtë fiksim në rrjet në rritje. prurja - rreth 2 njësi në 1 m.

 • Montimi i tela çeliku. Ajo është përdorur edhe për instalimin në rrjet, rrjedha është e njëjtë.
 • Stapler dhe clips. Të përshtatshme për fiksimin e shpejtë në izolimin tub. Konsumimi i kllapat 2 copë per 1 m.
 • Fiksimin kamion. Kjo është një rrip U-formë bërë nga PVC, e cila shërben si një bazë për hedhjen gypave në atë 16 ose 20 mm. Fort fiksuar në dysheme.
 • Mats për kat të ngrohtë e ujit te plastik. grooves mesme tub përshtatet në mes të hekurave.
 • pjatë alumini shperndarjes. Përdoret për instalimin në dysheme druri, ajo pasqyron në mënyrë të barabartë dhe shpërndan nxehtësinë gjithë sipërfaqen.

Tabelë sipas metodave të instalimit tub
Aplikimi i llojeve të ndryshme të gypave fasteners

Tubes janë vendosur me një hapësirë ​​nga muret 15-20 cm Çdo qark është shumë e dëshirueshme për të bërë nga një tub të vetme, pa saldim, dhe gjatësia e tyre nuk duhet të jetë më shumë se 100 m katran në mes të mureve të tubave është 10 cm, më afër qendrës - .. 15 cm.

Skema shtrimin e ngrohjes kat mund të jenë të ndryshme, psh, gjarpri ose spirale. Në muret e jashtme janë duke u përpjekur për të marrë një hap të hedhjen më shpesh apo të kalojnë një qark nga furnizimi pranë mureve të ftohta. Shembull qarqeve për ngrohjen e zgjeruar e mureve të jashtme është treguar në foto, ky opsion është përdorur më mirë në rajonet e ftohta:

Skemat hedhjen tuba

hedhjen skemë për ngrohje të zgjeruar të mureve të jashtme

Në raste të tjera, zakonisht vënë konturet spirale (spiral) është një opsion i gjithanshëm.

Në zonat me një përqendrim të lartë të gypave, për të shmangur mbinxehje sipërfaqen, disa prej tyre tub të ngushtë ngrohjes-izoluar.

Metal-16 mm dhe 20 mm është e lehtë për të bëj me dorë, pa përdorimin e mjeteve të posaçme. Të bëj tub rreze saktësisht vogël qoshe dhe nuk japin atë për të goditur, qoshet palosur në disa kalon (përgjimin e duarve).

Në një kënd prej 90 ° ajo merr rreth 5-6 ndjekjet. Kjo do të thotë, së pari, pushimi bravo tuaj, të bëjë kthesë të vogël, atëherë një ndryshim të vogël në duart e anën e përkuljes dhe të përsëritur veprimin.

Duhet të jetë i lirë nga Kinks në tubacione në fushat e kthehet të mprehtë.

Polypropylene tub bend është shumë më e vështirë, sepse ata pranverë. Prandaj, ata janë të nxehtë të lakimi ose duke bërë saldim me përdorimin e pajisje të veçanta, por në rastin e ngrohje underfloor - vetëm të bashkëngjitni net, duke e bërë kthesa më pak të mprehtë.

Montimi underfloor ujë lidhjen nachinayutm me fund parë tub të shumëfishtë të shpërndarjes, dhe pas hedhjen dhomë menjëherë lidhë vijën e kthimit (në fund të dytë).

Në shumicën e rasteve konturet janë të lidhura nëpërmjet njësisë së shpërndarjes. Ai ka disa funksione: duke rritur presionin në sistemin, kontrollit të temperaturës, rrjedhjen uniforme në shtigjet e shumta, një kombinim me radiatorëve.

Ka një shumëllojshmëri të skemave të lidhjes në kazan, që kemi shkruar në lidhje me artikullin rreth pompimit dhe njësive përzierjen: me rregullim manual, me automatikë të motit dhe autoregulation me ndihmën e Aktivizuesit dhe sensorë.

kon montim

Tuba lidhur me kolektor me anë të fiksim pajisje "kon".

Kur të keni përfunduar instalimin e të gjitha qarqeve të nevojshme për të kryer teste të sistemit pneumatik për rrjedhjet. Për ta bërë këtë me ndihmën e kompresorit është crimping. Për të provuar për një kompresor të vogla familjare me presion prej më shumë se 6 bar. Presioni Sistemi është i rregulluar në 4 bar dhe të lënë atë në të gjithë kohën, për të drejtuar sistemin.

Që nga molekulat e ajrit është shumë molekulat më pak ujë do të jetë e mundur për të zbuluar edhe depressurization vogël. Përveç kësaj, uji mund të ngrijë në qoftë se ju nuk keni kohë për të lidhur ngrohjes dhe ajrit të nuk bëhet asgjë.

Plotësoni mallë bëhet vetëm pas instalimit të të gjitha qarqeve dhe testet hidraulike. Është e rekomanduar për të përdorur konkrete nuk është nën M-300 (B-22,5) me fraksion 5-20 mm grimcuar gur. Trashësia minimale prej 3 cm mbi tub nuk është vetëm për të marrë forcën e dëshiruar, por edhe për shpërndarjen uniforme të ngrohjes mbi sipërfaqen. Pesha e 1 katrore. m. derdhjes me një trashësi prej 5 cm deri 125 kg.

trashësia derdhjes

Kur trashësia e mallë 15 cm ose më shumë nën ngarkesa të larta të kërkojë llogaritjen shtesë të shtetit termike.

Duke rritur trashësinë e mallë, ajo merr më shumë kohë për të ngrohur atë në një temperaturë të caktuar, pasi kalimi në, por edhe rrit inercinë e sistemit. Sa më i ulët përçueshmëri termike e mallë, sa më e lartë temperatura e ftohës është e nevojshme për të bërë.

boshllëqet Zgjerimi
Shembuj të zonës ndarjes në një hapësirë ​​të madhe

Missing apo e gabuar temperatura boshllëqet pozicion është shkaku më i shpeshtë i dështimit mallë.

joints tkurrje e bëra në rastet e mëposhtme:

 • Hapësira ka një sipërfaqe prej 30 katrore. m.
 • muret kanë një gjatësi prej më shumë se 8 m;
 • gjatësi dhe gjerësi e dhomës ndryshojnë nga më shumë se një faktor prej 2;
 • mbi nyje zgjerimit të ndërtimeve;
 • dhoma është forma shumë izgibistuyu.

Për ta bërë këtë, në seams rrethues janë të përcaktuara fikje kasetë. Në vend të rrjetit bashkoj përforcim duhet të ndahet. Hendeku deformimi duhet të jetë në bazë të 10 mm. Pjesa e sipërme është e trajtuar me sealant. Nëse dhoma ka një formë me porosi, ajo duhet të ndahen në elemente të thjeshta të formës drejtkëndëshe apo katrore.

zgjerim Skema përbashkët

Stacking tuba të përmes nyje zgjerimit

Nëse tubat kalojnë nëpër joints zgjerimin në mallë, në ato vende ku ata janë të barten në një tub të valëzuar me rrudha e 30 cm në çdo drejtim (sipas PS-41-102-98 - 50 cm në çdo anë). Është e rekomanduar për të mos ndarë nyje një zgjerimin qark, ajo duhet të kalojë përmes tubit të furnizimit dhe të kthehet tub.

Ajo do të jetë interesante:   receta Belevsky pastat e mollë në shtëpi

vënien tub përmes nyje zgjerimit
Shtigjet rrjedhën e duhur përmes nyjeve teknologjike

Kur hedhjen pllaka në joints zgjerimin më shumë të ngjarë se fatkeqësi për shkak të zgjerimit të ndryshme të pllaka ngjitur. Për të shmangur këtë, pjesa e parë është vendosur në ngjitës tjegull dhe pjesa e dytë është i lidhur me një sealant elastike.

Për ndarjen shtesë mund të përdorni joints zgjerimin e profilin e paplotë. Ata janë bërë duke përdorur një mistri, me një trashësi prej 1/3. Pas ngurtësimit të betonit dhe të mbyllur me sealant. Nëse ata kalojnë nëpër tub, ata janë të mbrojtur edhe nga çorape Flexi.

shpeshta fenomen mjaftueshme - pamja e çara në mallë pas tharjes. Kjo mund të shkaktojë një numër arsyesh:

 • izolimin densitet të ulët;
 • solucion varfër vulosës;
 • mungesa e plasticizer;
 • Trashësia shumë e madhe e mallë;
 • mungesa e nyjeve tkurrje;
 • tharje shumë të shpejtë të betonit;
 • proporcione të pasakta zgjidhje.

Shmangur ato është shumë e thjeshtë:

 • izolimin nevojë për të përdorur densitetit të lartë të 35-40 kg / m3;
 • Lidhjet zgjidhje duhet të jetë i urtë gjatë instalimit dhe me shtimin e fibrave dhe një plasticizer;
 • në dhoma të mëdha duhet të bëhet nyje tkurrjes (shih më poshtë).
 • gjithashtu nuk mund të japin konkrete shpejt mori për këtë ajo është e mbuluar me mbyllur plastike për të nesërmen (një javë).

Për ngrohje underfloor duhet të përdorni një plasticizer për të përmirësuar fleksibilitetin dhe fuqinë e betonit. Por ju duhet të përdorni lloje të veçanta të plasticizer jo ajrit-argëtues për ngrohje underfloor.

Pa përvojë për të bërë një mallë çimento-rërë për ngrohje underfloor pa zhavorr / zhavorrit nuk punon, dhe e drejta të keq DSP do të kushtojë fabrika më konkrete. Prandaj, për të shmangur plasaritje për shkak të shkeljeve të përbërjes zgjidhje, e plotësoni atë me rrënoja konkrete.

Një zgjidhje e M-300 çimento klasës M-400 e rërës lahen dhe zhavorrit është në përmasa të mëposhtme.

 • Perberja volum te 10 litra çimento P: HP (k) = 17:32.
 • Nga 10 litra çimentos marrë 41 litër zgjidhje.
 • Pesha volumetrike e kësaj shume konkret M300 2300-2500 kg / m3 (Betonet rënda)

Plasticizer për ngrohje në dysheme në beton

tekstil me fije qelqi

betonierë

Gjithashtu, ka një tjetër mishërim përdorur granit braktisjes në vend të rërës, për përgatitjen e tij, elementet e mëposhtme:

 • 2 kova fraksion 5-20 mm grimcuar guri;
 • 7-8 litra ujë;
 • superplasticizer JS1 400 ml solucion (pluhur 1.8 L holluar në 5 litra ujë të nxehtë);
 • kove 1 çimento;
 • 3-4 kova braktisjes granit 0-5 mm fraksion;
 • volum Bucket - 12 litra.

konkrete cilësor nuk duhet të japin off ujë gjatë hedhjen (delaminate). Nëse bëhet si duhet dhe temperatura e ajrit 20 ° C, ajo ka filluar të vendosë pas 4 orësh dhe pas 12 orë nuk do të të lënë gjurmë në këmbë.

3 ditë pas mallë të marr gjysmën e forcës së saj dhe ndërpreu plotësisht pas 28 ditësh. Nuk është e rekomanduar që të përfshijë sistemin e ngrohjes deri në këtë pikë.

ngrohje derdhjes dysheme

Pema nuk është aq efektive kryen ngrohjes, ndryshe nga betoni, por në rritje ajo është gjithashtu e mundur. Për këtë qëllim pjatë shpërndarja e aluminit. Tubes janë vendosur në grooves druri të bëra nga bashkëngjitur bordet para-rregulluar.

Instalimi i ngrohjes kat në dysheme druri

Skema e paketimit nën linoleum dhe dru i petëzuar katin e

Për rritje të linoleum, qilim dhe materiale të tjera që kërkojnë sipërfaqe të sheshtë është hedhur mbi gypat leveling shtresë e bordit grimcë, kompensatë ose fibra gips. Nëse pardesy do të përdoret parket ose një kat i petëzuar ndërtimi ngrohje mund të thjeshtohet pak, pa një shtresë leveling.

Kur zgjedh kompensatë dhe bordi grimcë, sigurohuni që ata janë higjienike dhe termo-mekanik të treguesit në përdorimin e tyre së bashku me dysheme të nxehtë.

Çmimi i një kat ujë të ngrohtë është formuar nga disa komponente:

 • Kostoja e materialeve (tuba, izolatorëve, fasteners, etj ...);
 • vlera njësi pompë-mikser dhe kolektor;
 • punojnë në harmonizimin e bazës dhe të mbushur shtresa e sipërme kravatë;
 • shpenzimet e instalimit underfloor.

Çmimi mesatar i underfloor ujit instalimit të ngrohjes nën "gardian" së bashku me të gjitha materialeve dhe punës do të kushtojë rreth 1500-3000 rubla .. per 1 katrore. m.

Më poshtë është një vlerësimet shembullore për shtëpinë 100 katrore. m., por çmimi i ngrohjes underfloor ujit është fort i varur në rajon, kështu që është e mirë për të përzënë për të dhënat e tyre dhe të bëjë një llogaritje të pavarur. Kjo nuk është marrë në konsideratë koston e instalimit dhe blerjen e radiatorëve, kaldaja, pallto përfunduar dhe kravatë.

Vlerësimet për instalimin e ujit kati sistemit të ngrohjes 1 kat.
numërIdentifikimi i substancësU rev.akuzëçmimshumë
1plastik stampuara 5 cmm29622721792
2Montimi rrjetë 150 * 150 * 4m2106303180
3Filmi polietileni 250 mikronëm2105404200
4Tuba 16mm metalikem. p.7003927300
5Flutur shirit substratem230501500
6Collector VALTEC 1 ", 7 x 3/4", «kon»copë.216003200
7Lidhja përshtatshëm për një manifold (Eurocone) 16x2 mmcopë.141151610
8Pompimin dhe njësia përzierjencopë.11450014500
9Fixing vidacopë.3001.5450
10rritje kasetëm. p.5011550
11Komponentet e tjera për dysheme me ujë të ngrohtëpos1
gjithsej Materiale78282
Emri i punësU rev.akuzëçmimshumë
1mallë përafërtm296605760
2Rritje kasetë fluturm. p.160609600
3hedhjen hidroizolimm2100606000
4Hedhjen e rrjetit në rritjem211015016500
5Hidraulikm29630028800
6Një test presionm296201920
punimet totale68580
1gjithsej Materiale78282
2punimet totale68580
3vetëm146862
Kostot indirekte të transportit10%14686
instalimin e përgjithshme e parashikuar e sistemit të ngrohjes kat me ujë 1 fl.161548

Instalimin e dysheme të nxehtë ujit është treguar në video:

Radiant Floor vetë duart e: Skema TECHNOLOGY INSTALLATION

Mount Radiant Floor
Radiant Floor Ngrohje

Skemat hedhjen ngrohje underfloor ujit

Para së gjithash, ne duhet të kujtojmë se metoda e hedhjen e ngrohjes katin e ujit varet nga uniformitetin e shpërndarjes së ngrohjes në dhomë. Kjo për shkak se uji kalon nëpër tubacione, gradualisht fitilin poshtë. Prandaj, ju duhet të fillojnë montimin e mureve, duke lëvizur në qendër të shtrimin skemës ose dalje.

Skemat hedhjen ngrohje underfloor ujit:

 • "Snake";
 • "Snail";
 • Të kombinuara.

Skemat hedhjen e ngrohjes underfloor ujë -
Skemat hedhjen e ngrohjes underfloor ujë - "Snail" dhe "shenje"

Skemat hedhjen ngrohje underfloor ujit për muret e zgjeruara të jashtme
Skemat hedhjen ngrohje underfloor ujit për muret e zgjeruara të jashtme

Skema stacking "snake" tub parë çon rreth perimetrit të mureve të jashtme, pastaj në një mur është kthyer me onde. Skema e paketimit "kërmill" vazhdimisht shkon rreth perimetrit të dhomës, me çdo raund i ri konik drejt qendrës (është e nevojshme për të hedhur një tub në një rresht, për të lënë hapësirë ​​për të kundërt). Kombinuar stacking skemë përfshin dy e më lart. Për shembull, gjysma e dhomave mund të jetë hedhur "gjarpër", gjysmë - "kërmill".

Stacking teknologji kati ujit ngrohje

Kati rrezatues mund të jetë ngritur në një nga 3 teknologjive:

 • Kati betoni;
 • Në Mats të plastik zgjeruar;
 • Grooves e bordeve druri.

Rreth procesit të instalimit ne përshkruajmë më poshtë, por së pari, e konsiderojnë lidh tub kolektor, sepse ajo është e gjitha puna fillon me të.

Instalimi dhe lidhja e kolektorit për ngrohje në dysheme të ujit

Mbledhësit janë vendosur në kabinetin e kolektorit. Madhësia e rrethuar kolektorit barabartë me rreth një të katërtën metër katror (50 × 50 × 60 cm ose 40 cm), një trashësi prej 12-15 cm., Në varësi të faktit nëse gazsjellësi është gjithashtu e mundur që të rritet kabinetin hapura ose të mbyllura të ketë një mur ose të derdhet mbi të ngushtë .

Pas instalimit të rrethuar aty kolektorit të lindë një furnizim (ujë të nxehtë) dhe një kthim (ujë të ftohtë) tub. Në përputhje me rrethanat, në tub ushqyer nëpërmjet montim (ose përshtatës nëse diametra të ndryshme tub) shumëfishtë të lidhur për dispenzim ftohës, dhe një tub kthimit të lidhur me manifold docking me tub përfundon nëpërmjet të cilit ftohës është e ftohjes poshtë.

Ajo do të jetë interesante:   NFC në telefonat ÇFARË ËSHTË SI TË PËRDORET

Mbledhësit për ngrohje në dysheme ujit
Mbledhësit për ngrohje në dysheme ujit

Në mes të tubave të ujit dhe rezervuarëve duhet të jetë i instaluar valvula mbyllese në rastin e riparimeve. Në anën e kundërt të kolektorit duhet të jetë një valvul ikjes.

Më shumë gjasa, ne do të shkruaj një artikull të veçantë në lidhje me kuvendin dhe lidhjen e kolektorit. Tani ne mund të themi vetëm se për rregullimin më të saktë të temperaturës dysheme në mbledhësit duhet të jetë i instaluar valvulave të kontrollit dhe ndoshta një mikser. Nëse keni të holla të mjaftueshme, ju mund të blej një rezervuar të integruar për ngrohje në dysheme të ujit, kit i cili do të përfshijë gjithçka që ju nevojitet.

Manifolds mund të jenë të dizajnuara për të disa dhomave ose disa skemave tub hedhjen. Për shembull, në qoftë se mbledhësit veprojnë në 3 dhoma me circuitry audio në çdo stacking, furnizimi dhe rezervuari pranues do të dalë 3 për lidhje me tuba. Dhe në qoftë se mbledhësit janë duke punuar në të njëjtat 3 dhoma, por me dy qarqe stacking në secilin, atëherë prodhimi nga kolektori do të jetë 2 herë më shumë - 6 copa.

Nëse ju lidheni ngrohje autonome në sistemin e ngrohjes qendrore, mbushje baruti pompë nuk është e nevojshme. Dhe në qoftë se ju keni një sistem më vete për katin e ujit (The bojler), pompë do të duhet të bie në ujdi dhe të pompimit.

Instalimi në underfloor ujë konkrete mallë

Procesi i montimit ngrohje kat me ujë me një bashkues:

 1. Pastrimi dhe leveling sipërfaqe. Pas pastrimit, ju duhet të kontrolloni sipërfaqen e bazës dhe dallimet lartësi. Nëse diferenca është më pak se 1 cm, ju mund të filloni hedhjen në dysheme. Nëse diferenca prej 2 cm apo më shumë, është e nevojshme për të lidhur në sipërfaqe. Ajo është mirë të përshtatshme për këtë kat vetë-leveling. Si për të bërë një projekt-dysheme pjesa më e madhe, kemi shkruar në artikuj të mëparshëm.
 2. Hidroizolim. petë hidroizolim është vendosur me qëllim të mbrojtjes ftohës nga lagështia e mundshme nga poshtë.
 3. Izolimi Edge. Muri është hedhur dhe flutur fikse kasetë të gjithë lartësinë e katit të ardhmen.
 4. izolim termik. Trashësia izolimin e 1-5 cm (në varësi se si të ngrohtë kat ju po bëni dhe çfarë kushtet klimatike) duhet të jetë e pjatë. Ju gjithashtu mund të blej një ngrohës me një sipërfaqe reflektuese.
 5. pengesë avull.
 6. Përforcim. Është e këshillueshme për të blerë një rrjetë me një rrjetë prej 15-20 cm, sepse ajo është e lehtë për të hedhur ngrohje underfloor ujit tub. Shumë të bëjë përforcime para hedhjen tubacionet e ujit në dysheme, por është e këshillueshme për të bërë atë më pas, si në këtë rast, valvola në mënyrë të barabartë do të shpërndajë ngarkesën në tub.
 7. Vënien e ngrohjes underfloor ujit. Së pari, kemi lidhur tub ushqyerit në manifold prizë. Nëse jeni duke bërë një kat të ngrohtë vetëm burimin e ngrohjes, hedhjen tub me kufijtë minimale direkt në rrjet (hap në mes të tubave prej 15-20 cm). Nëse Ndezur Kati - sistem ndihmëse ngrohje, hapi stacking mund të jetë deri në 30 cm, por jo më shumë. Fixing në tub rrjetit prodhuar nga clips të veçanta shumë të lehtë (hapi rritet rreth 1 metër), por nuk duhet të fort malin: tub mund të zgjerohet pak nga të nxehtit. Ajo është gjithashtu e mundur për të rregulluar shiritat fiksimin tub (kamion) ose drawstrings. Nëse styling është deri në përforcim, që është, clips të veçanta për fiksimin në tokë. Nëse ju bërë pirg në katin e skemës "kërmilli", mos harroni në lidhje të kundërt. Gjatësia optimal i tub për një rrugë është 70-80 m. Nëse një prej lokaleve nuk është kohë e mjaftueshme, ndani me zonën 2 qark. Në premisat e 10 m 2 , në një hap në mes të tubave në tub prej 15 cm gjatësi do të jetë 67 metra (vetëm optimale). Pas hedhjen gjithë gjatësinë tub ne të lidhë atë në prodhimin e rezervuarit pritës.
 8. Verifikimit. Pasi montuar sistem ngrohje underfloor ujit duhet të lejojë disa orë për të siguruar cilësinë e instalimit. Presioni duhet të ulet me rreth 0,03 MPa në orë, temperatura e ujit duhet të jetë e njëjtë.
 9. Plotësoni mallë. Trashësia e gypave të ngrohjes underfloor ujit mallë duhet të jetë më e lartë ose përforcim prej 2-3 cm. Si të lidhin një kat me lagështi, kemi shkruar në një artikull të mëparshëm.

Pajisje për tubat e ujit underfloor: shiritat, shiritat mbajtëse, clips
Pajisje për tubat e ujit underfloor: shiritat, shiritat mbajtëse, clips

Procesi i instalimit të ujit kat të ngrohtë me duart e tyre
Procesi i instalimit të ujit kat të ngrohtë me duart e tyre

Kur mallë thatë (1 muaj), të vazhdojë për hedhjen izolimin dhe mbulesa. A nuk përfshijnë ngrohje kat për të përfunduar mallë shërimin: mallë nuk mund të detyrohet të thatë - të plasaritur.

Instalimi i Mats ngrohje underfloor ujit në plastik zgjeruar

Ajo ndryshon nga mungesa e mëparshme e lidhjeve dhe një ngrohës (e cila në vetvete është zgjeruar mat plastik). Mbi të gjithë zonën e mat në një distancë të barabartë gunga përveç të vendosura në mes të cilat është hedhur tub. Pas lidhësit Mats tub-hedhjen mbushur, atëherë pirg materiale të shëndoshë-izolues dhe dysheme mbulon.

Procesi i ujit underfloor instalimin në Mats e polisterol
Procesi i ujit underfloor instalimin në Mats e polisterol

Gjithashtu, stacking mund të bëhen në pllaka e plastik. Por para se ju duhet për të krijuar skemën e në rritje për shkak të kësaj, ju do të hedhur pllaka. Pllakat kanë pikë në të cilat janë bërë pirg pjata e aluminit (per ngrohje), në të cilat janë bërë pirg tashmë dhe bashkangjitur tub. Pas aplikimit dhe inspektimin e efikasitetit të ngrohjes kat ujit është hedhur mbi të dhe të mbuluar izolimit të tingullit.

Instalimi Procesi underfloor ujë për pllaka modulare e plastik zgjeruar
Instalimi Procesi underfloor ujë për pllaka modulare e plastik zgjeruar

Rritje underfloor uji dërrasa druri në lojëra elektronike

plate druri me brazdat dhe pllaka të aluminit janë të njëjta sistem modular si pllaka plastik të zgjeruar. Dhe instalimi i njëjtë, me përjashtim të nevojës për hedhjen izolimin para hedhjen bordet druri. Pastaj, në të njëjtat pllaka kështu pirg pjatë alumini, në të cilin tuba dhe e gjithë kjo është e mbuluar papërshkueshëm nga zëri dhe veshja.

Rack-lloj instalimi i ngrohjes kat ujit
Rack-lloj instalimi i ngrohjes kat ujit

Ekziston edhe një raft dhe i lidh duart lloj Kati hedhjen. Racks janë përdorur në vend të targave. Dhe grooves nuk janë në binarët, dhe në mes tyre. Që është e nevojshme për të hedhur binarët në mënyrë që të hedhur në mes të pjatë alumini (që mbulon rreth 80% të sipërfaqes), dhe ata kanë tub. Druri teknologji stacking underfloor ngrohjen e ujit janë përdorur kryesisht në shtëpitë prej druri.

Radiant Floor ngrohje. Se si të saktë! - YouTube

Në këtë video, ne tregojmë se si instalimin e ujit ngrohje në dysheme, e cila tregon për të marrë parasysh kur instalimi.

Nevojë për një kat rrezatues ngrohje ju këtu: //vition.ru

Ne kemi nevojë për materiale për ngrohje në dysheme: //vition-magazin.ru/

_________________________________________________________________

Ne xhiruar videot në objektet "live", për të treguar abonentët e saj të gjithë procesin e kapitalit dhe riparime kozmetike banesa. Nga video tonë ju do të mësoni se çfarë dizajni dhe renovimin e banesave, dizajni i banjove, apartamente dhe mbarimit ballkone trim, instalime elektrike dhe instalimin elektrotochek, hidraulike, shtrimin e pllakave, instalimin e tavaneve, drywall, Kati hedhjen, riparimin dhe të projektimit e kuzhinës. Ne do të këshillojë ata që duan për të riparuar duart e tyre se si të bëjnë: remodeling banjo, riparim tualet, kuzhine rinovuar, ballkon rinovuar. Ne mësojmë se si për të hedhur pllakave qeramike, si për të ul receptorin e telefonit letër-muri, se si për të rregulluar izolimit të tingullit, si për të mbledhur panel elektrike, si për të ngritur shitore, si për të vendosur çelsin. Gjithashtu në video tonë ofron shqyrtimet e mjeteve dhe materialeve për riparim. Dhe për ata që janë të ndërtuar një shtëpi, ne kemi përgatitur një tutorial interesante video se si të ndërtuar një shtëpi me duart e veta, si të zgjidhni materiale për ndërtimin e një shtëpie, si për të ndërtuar një shtëpi jashtë blloqeve shkumë.

# # Ngrohje underfloor vodyanoyteplyypol

_________________________________________________________________

Ne jemi në rrjetet sociale:

https://www.facebook.com/vitiongroup/

https://vk.com/vition_group

https://www.instagram.com/vitiongroup/

Radiant Floor ngrohje. HANDS vet. - YouTube

KOMBINUAR koleksionist NGROHJE PJESA 2 - "kat të ngrohtë" opsion Ekonomisë.

Faza Video mësim ngrohje kat të ujit të sistemit stacking, e ashtuquajtura "kat të ngrohtë", e cila është pjesë e sistemit të kombinuar të ngrohjes koleksionist.

PJESA 1: "Radiatorëve" //youtu.be/RqBdKdukRfY

PJESA 3 "HEADER": //youtu.be/zmflRMRfGbQ

Shto një koment

e-mail juaj nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar *