QIRINJTE NGA përshkruesit ÇFARË LIVAROL

Author: | 2019/07/01

Struktura dhe përbërja

prodhuar Livarol në formën e suppozitoriev vaginale. komponenti aktiv të drogës - ketokonazoli.

dëshmi

Livarol është përdorur për trajtimin e candidiasis akute dhe periodike vaginale. Gjithashtu ajo është përdorur për parandalimin e organeve gjenitale femërore të infeksioneve fungale me imunitet të reduktuar, trajtimi afat-gjatë me drogë antibacterial ose agjentët e tjerë që shkaktojnë shkelje të microflora natyrore vaginale.

contraindications

nuk Livarol të vendosen mbi gratë që kanë një mbindjeshmëri ndaj ketokonazoli, si dhe pacientët që janë në I tremujorin e shtatzënisë.

C kujdes neobhodimo të merren me emërimin e drogës për fëmijët nën 12 Le, II dhe III trimestrah shtatzënisë dhe gjatë takzhe laktatsii.

Trajtimi Livarolom mund të kombinohet me administrimin e barnave të tjera, pasi që ketokonazoli ka resorption të ulët dhe ka efekte kryesisht lokale.

Aplikimi i shtatzënisë dhe ushqyerjes me gji

kundërindikuar Livarol në trimestre e parë të shtatzënisë. Në emërimin Livarola vo II dhe III trimestrah shtatzënisë dhe gjatë takzhe gjirit vskarmlivaniya duhet të peshojnë me kujdes përfitimin raportin vreda nga përdorimi i tij.

Dozimi dhe Administrimi

Livarol futur vaginally. Para përdorimit, ajo është e rekomanduar për lirimin e supozitor nga paketimi konturnoy. Qirinj vaginally futur thellë në pozicionin e shtrirë në shpinë na mbrapa. Livarol emërojë 1 suppozitorii në ditë. Trajtimi Kurc varet nga ashpërsia e sëmundjes dhe mund të zgjasë nga 3 deri në 5 ditë.

Në trajtimin e pacientit kronike candidiasis emërojë një suppozitorii protyazhenii në ditë për 10 ditë.

Për të lehtësuar përdorimin e suppositories, vendosur në paketa të veçanta me flaps contoured siguruar lehtësinë e tyre maksimale të rikthim. Suppositories duhet të futet vetëm në pozicionin e shtrirë në shpinë na mbrapa.

Është rreptësisht e ndaluar pa leje për të ndërprerë rrjedhën e trajtimit me zhdukjen e simptomave, si ajo mund të lehtësojë tranzicionin e sëmundjes në formu kronike.

mbidozë

Në lidhje c atë ketokonazoli nuk ka të vërtetë të zhytur në gjak, trajtimi nuk ka qenë formalisht Livarolom zaregistrirovano mbidozimi. Odnako Livarola kur përdoret në doza terapeutike në mënyrë të konsiderueshme më të larta, në disa pacientë re e shfaqjes së djegies, skuqje dhe mukozës oteka vaginale dhe gjenitale organov naruzhnyh. Për të eliminuar simptomat e padëshiruar e agjërimit pacientit për pastrimin e vaginës, pacienti duhet të kryejë syringing me ujë të ngrohtë.

efekte anësore

Kur përdorimi i Livarola rrallë shihet në zhvillimin e efekteve anësore, të cilat shpejt zhduken pas drogës otmeny. Kur drogës naznachenii për gratë që vuajnë nga mbindjeshmëri ndaj ketokonazoli, pacientët mund të përjetojnë ngjarje të kruarje, djegie dhe acarim giperemii slizictoy vaginë dhe organet e jashtme polovyh. Edhe në trajtimin e Livarolom mund të zhvillojnë angioedema, mostretje, marramendje, dhe dhimbje koke.

Lexo më shumë:   VC nuk është duke luajtur muzikë ÇFARË DUHET BËRË

Kushtet dhe afatet

suppositories vaginale duhet të ruhen në upakovke origjinale, në një vend të errët dhe të prohladnom. Gjatë ruajtjes, droga është e rekomanduar për të mbrojtur nga nxehtësia. Livarola jeta shelfin - 2 vjet. Qirinj nuk mund të përdoret pas kalimit të afatit.

🤷 QIRINJTE LIVAROL: KËRKESA, mëllenjë, IN ...

përmbajtje

Microflora e organeve gjenitale femërore ka për zhvillimin e baktereve të ndryshme patogjene. rritje veçanërisht jonormale e infeksioneve të vërejtura në periudhën menstruale. Dhe, mbi të gjitha, një mjedis i ngrohtë dhe me lagështi është duke u bërë një inkubator për një sëmundje të tillë të pakëndshme, por shumë e zakonshme si mëllenjë apo candidiasis vaginale. Gjatë mujore për t'u marrë me këtë problem dhe të ndihmojë Livarol qirinj. Efekti ndodh pas aplikimit të parë.

Përshkrimi i përgatitjes

Qirinj Livarol - një droge të ndjeshme ndaj infeksionit fungale që ndikon vaginës dhe të jashtme organet gjenitale të grave. Ajo vepron menjëherë pas administrimit, duke shkatërruar organizmave patogjene fungale dhe eliminimin manifestimin klinik të sëmundjes. Përdorimi i këtij produkti medicinal është e mundur edhe për trajtimin e candidiasis vaginale, si dhe për parandalimin e tij.

Gjithashtu Livarol mëllenjë përkryer rikthen microflora e sistemit riprodhues të femrës pas shkatërrimit të sëmundjes. suppositories popullaritet në gjinekologji për shkak të veprimit të tyre, me regji - Livarol aktive vetëm në patogjene. Të gjitha komponentët që përbëjnë një agjent të caktuar terapeutik, nuk ka ndonjë efekt negativ në qelizat dhe indet e organeve të prekin. Ajo praktikisht nuk është e zhytur në gjak, nga e cila mund të konkludohet se Livarol - absolutisht e sigurt dhe praktikisht të padëmshme për mjekim trupin e femrës.

Struktura dhe përbërja

Qirinj livarol nga të cilat ata janë të caktuar

Shpesh gratë mjekët përshkruajnë qirinj Livarol në fazat fillestare të trajtimit, kur fotografia e përgjithshme klinike e sëmundjes nuk është shumë e qartë dhe të vendosur. Dhe të gjitha në sajë të përbërjes Livarola, e cila përfshin komponentët e mëposhtëm:

 • ketokonazoli;
 • butylhydroxyanisole;
 • oksid polietileni.

Ajo është aktive drogës përbërës ketokonazoli. Ajo ka një veprim këpurdhëvrasës, që synon shkatërrimin e vatrave të infeksionit fungale. Ketoconazole është efektive jo vetëm për candidiasis, por edhe në të gjitha llojet e dermatofitozës shkaktuara nga spore fungale. Ndalimin e prodhimit të ergosterol në kërpudhave, substanca është fillimisht në një mikroorganizmi patologjike eliminon mundësinë që të rritet, dhe pastaj shkaterron shtresa lipidet membrana e kërpudhave.

Qirinj nga maja e quajtur Livarol mund të përdoret edhe gjatë menstruacioneve. Shkarkimi i bollshëm nuk ndikon në aftësinë për të absorbohet nga trupi. Një cilësi depo ju lejon për të hyrë në supozitor në vaginë pa ndonjë problem.

Lexoni gjithashtu   🗓 tamponin Fohow Prodhuar medikament aktiv në formën e supozitorësh.

Indikacionet

livarol nga maja

Livarol ka indikacionet e mëposhtme:

 • Candidiasis vulvovaginal (faza akute dhe kronike, të tipit të përsëritura);
 • microflora çekuilibër i organeve gjenitale brendshme dhe të jashtme femra;
 • latente (ciklike) Candidiasis;
 • infeksion mikotik i këmbës vaginal;
 • parandalimin e sëmundjeve të shkaktuara nga fungal Candida si një agjent antibakteriale.
 • Ajo përdoret si një zëvendësues në microflora trajtuar vaginale gjatë trajtimit me antibiotikë;
 • gratë për të rritur imunitetin dhe për të parandaluar zhvillimin e infeksioneve maja pas kryerjes infeksion vaginal.
Lexo më shumë:   Si të instaloj GTA 5 për kompjuterin

A mund të vënë një qiri Livarol gjatë menstruacioneve? Përgjigja është e qartë - po! Livarol - një mjet që nuk do të zvogëlojë efikasitetin e saj në trajtimin e infeksioneve candidiasis vaginale gjatë ditëve menstruale. Veprimi i drogës është aplikimi i parë.

Nëse ju akoma keni dyshime rreth nëse është e mundur për të marrë këtë ilaç gjatë menstruacioneve, lexoni përshtypjet e njerëzve të cilët tashmë ndjejnë efektin e Livarol intravaginal supozitor përdorur për mëllenjë.

Dozimi dhe Administrimi

livarol gjatë menstruacioneve mund të përdoret

Së pari të inkurajuar për të lexuar udhëzimet për përdorimin e drogës. Ka pikturuar detaje se si të përdorin Livarol gjatë menstruacioneve dhe gjatë mungesës së tyre, dozen ditore, dhe rregullat tjera të dobishme për futjen e drogës në vaginë.

Për suppositories vaginale ishin në zonën e drejtë e ekspozimit, ata duhet të futet thellë në vaginë. Gruaja në këtë rast duhet të shtrihen në shpinë, këmbët të përkulem në gjunjë dhe të heqë gjoks. Është e ndaluar për të ndarë një supozitor në disa pjesë, siç duhet të përdoret menjëherë në vend se pas largimit nga flluskë vulosen dhe ruhen në kushte të papërshtatshme. Qëndrojnë në ajër të aftë për të ndryshuar përqendrimin e substancës aktive.

Doza e rekomanduar - 1 qiri 1 herë në ditë, mundësisht para gjumit. Ka oraret individuale pritje Livarola, të gjitha varet nga qëllimi për të cilin ata ishin të caktuar. norma minimale - nga 3 ditë pa pushim për të menstruacioneve, kur ajo filloi gjatë trajtimit. Dyshimi nëse është e mundur për të bërë suppositories gjatë menstruacioneve, nuk është e nevojshme. Manuali thotë qartë - është e mundur dhe e nevojshme, në mënyrë që të mos vonojë procesin e infeksionit nga kërpudhat Candida.

Shih gjithashtu   Nëse ju shtyjë menstruacioneve - Pulsatilla

Kundërindikimet për përdorimin e drogës

qirinj livarol gjatë menstruacioneve

Çfarë është një contraindication për përdorimin e? Livarol qirinj të ketë një listë të vogël të faktorëve, prania e cila është e nevojshme për të braktisin përdorimin e kësaj ilaçeve, ose për të zëvendësuar atë me një drogë me një mënyrë të ngjashme të veprimit.

 1. Hypersensitivity cdonjerit komponent i formulimit Livarola.
 2. Nuk është e rekomanduar për të përdorur vajzat deri në 12 vjet.
 3. Gjatë shtatzënisë nuk duhet të marrë Livarol në tremujorin e parë, dhe pastaj - vetëm nën mbikëqyrje të rreptë mjekësore dhe vetëm nëse përfitimi pritet të nënës tejkalon rrezikun potencial për fëmijën.
 4. Nëse ju keni qenë duke pirë alkool gjatë ditës, është më mirë që të përmbahen nga trajtimin e këtyre qirinj. Eksperimentet me trupin e tij mund të përfundojë shumë e papritur.

Overdose dhe Side Efektet

Kur duke përdorur Livarol drogës, dhe sidomos mbidozë e tij, efektet e mundshme anësore, të tilla si:

 • kruarje dhe skuqje e mukozës të organeve gjenitale të jashtëm;
 • urtikaria (rralle);
 • të përzier;
 • dhimbje barku;
 • marramendje;
 • shok anafilaktik (në rastin e intolerances individ një nga komponentët e përgatitjes).

Për të hequr qafe nga efektet anësore, ajo është e rekomanduar menjëherë të ndaluar trajtimin dhe të fillojnë douching me ujë, në mënyrë për të pastruar mbetjet e supozitor vaginale.

analoge Livarola

livarol dhe alkool

Replace Livarol në trajtimin e mëllenjë gjatë menstruacioneve mund të Terzhinanom ose Betadine. Këto barna janë të përbërë nga disa komponente të tjerë në mënyrën e tyre të ndikojnë në maja në vaginë. Le të marrin një vështrim nga afër analoge të dhënave për mëllenjë.

Lexo më shumë:   Çfarë duhet të bëni nëse kompjuteri juaj është kthyer mbi SCREEN

Terzhinan. Tableta vaginale me veprim të theksuar anti-inflamator krejtësisht të përballuar shkatërrimin e qelb dhe anaerobe bakteret, dhe bakteriet Candida. Substancat aktive - Nystatin dhe neomicin. Para përdorimit, tabletë është vendosur në një gotë me ujë për 30 sec., Kështu që është zbutur dhe pas futje në vaginë menjëherë "të përfshirë në punë."

Betadine. suppositories vaginale, i njohur për ndikimin e tyre të dëmshëm në të gjitha llojet e viruseve, E. coli, COCCI dhe kërpudhave. Pas një Betadine të vendosur në kavitetin vaginal, ajo fillon të marrë fund, në të cilën ingredienti aktiv është lëshuar - jod.

Warning! Ju nuk mund të përdorni një analogji, nëse pacienti ka të paktën një contraindication. Në këtë rast - alergjik ndaj jod, anomalitë tiroide, duke marrë droga të tjera me një përmbajtje të lartë të jodit.

Shqyrtime

livarol qirinj gjatë menstruacioneve

Vajzat dhe gratë që janë në gjendje për të vlerësuar efektivitetin e Livarola, ndanë pikëpamjet e tyre për efektivitetin e kësaj droge. Gjej shqyrtimet e pacientëve mund të jetë në çdo forum temë.

Shih gjithashtu   Si për të marrë Tranexam gjatë menstruacioneve të rënda

Alina, 33 vjeç, Sevastopol. "Njohja ime me mëllenjë filloi në 17 vjet. Gjatë 3 viteve unë kam provuar për të shpëtoj prej tij me mjete të ndryshme dhe metodat - tradicionale dhe jo. Por pa dobi! Thjeshtëzimin vjen në një maksimum prej 1 javë, dhe pastaj të gjitha filloi me një zhurmë. Kulmin e sëmundjes ndodhi kur isha në pritje të lindjes së foshnjës. Eksperimente nuk është veçanërisht i pëlqente, por ishte e pamundur të tolerojë. Dhe pastaj në farmaci isha rekomanduar Livarol qirinj. Pse kjo nuk bëhet gjinekologun tim - dhe mbetet një mister për mua. Por tani unë jam i të gjithë të drejtë! "

Lena, 27 vjeç, Rubezhnoe. "Para se problemi shtatzënisë mëllenjë ishte i panjohur për mua. Por pastaj unë ndjeva fuqinë e plotë të saj! Tani unë mund të vetë-diagnozë candidiasis në vetvete. Në sajë të mjekut tim, që më këshilloi Livarol qirinj. Relief vjen përafërsisht gjysmë ore pas administrimit. Në mjekësi tim kabineti është gjithmonë një Livarol sepse mëllenjë mund të kapur momentin më të pakohë ".

përfundim

Livarol - një mjet efektiv në trajtimin e infeksioneve të ndryshme fungale, duke përfshirë candidiasis. Ajo vret patogjene dhe rikthen microflora vaginale. Kur simptomat e para të infeksionit maja menjëherë të shkojnë në një konsultim me një gjinekolog për të sunduar nga sëmundje shumë të rënda. Një marrëveshje me candidiasis suppositories vaginale mund të ju ndihmojë Livarol. Rrjedhën e trajtimit 3-5 dite, efekti ndodh pas administrimit të parë të një supozitor. Ajo mund të aplikohet gjatë muajit pa cënuar performancën.

Shëndeti i grave intime s - një lidhje e rëndësishme në zinxhirin e të gjithë organizmit. Për mëllenjë nuk prish planet tuaja, përdorni Livarolom dhe jetë të shëndetshme!

QIRINJTE LIVAROL nga maja - WOMANADVICE.RU

Shto një koment

e-mail juaj nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar *