NISEMI ROCK arritur me makinë nga Gelendzhik

Author: | 2018/08/27

Sail Rock ishte identifikuar si i detyrueshëm për të vizituar një tërheqje turistike. Por ndryshe, kur të gjithë kriklla dhuratë, magnet dhe saucers zbukuron këtë monument unik natyror? Eshtë e panevojshme të jetë në Gelendzhik dhe jo vizitoni Sail shkëmb ishte e papranueshme për ne. Situata është e komplikuar nga fakti thjeshtë. Lundrojnë në shkëmb të vështirë për të marrë më vete, por është e nevojshme të përcaktojnë se të gjitha vështirësitë që lidhen me një udhëtim të lundrojnë vetëm ata që vendosin të shkojnë në një shkëmb në kontakt "sezonin off."

Si për të marrë në lundrim shkëmb

Kaq të çuditshme të mjaftueshme, por ka shumë mënyra për të marrë të lundrojnë rok:

  • Mënyra më e qartë është që të përzënë apo të marrë një taksi. Në rrugën nga Gelendzhik, kalon Divnomorskoe dhe Dzhanhot, arrijmë Praskoveevka dhe të shkojnë në det në plazh. Gjatësia e rrugës nga fshati Gelendzhik Beach Praskoveevka prej jo më shumë se 30 km .
  • Në problemet e sezonit të verës me transferimin nuk do të ndodhë, në qoftë se vetëm për shkak se rok up anijet lundrojnë shkoni ndonjë gjë. Çmimi i 700 rubla shkëmb lundrim ekskursion me një të rritur dhe 350 per fëmijë . Kjo shëtitje zgjat për 4 orë. Nga deti udhëtarët janë dorëzuar në veprim velat rok dhe lejoi 2 orë kohë, pas së cilës anija është kthyer.
  • Nuk është një tjetër mundësi për të marrë në shkëmbinj vela nga Dzhanhot fshati përgjatë bregut. Së pari, kjo është një shkëmbor plazh 5 km në gjatësi, së dyti, për të Dzhanhota është e njëjtë si më parë autobusi Praskoveevka.
  • Dhe më në fund në lundrim shkëmb nga suburbane autobus (të vjetër) në Gelendzhik Praskoveevka ecën anijes autobus №108 . Orari Bus №108 Gelendzhik-Praskoveevka 2016: 5-25, 6-30 (verë), 8-10, 9-00 (verë), 13-15, 15-00 (verë), 18-10, 19- 00 (verë) . Dhe një tjetër tipar është se fundi i autobusit - fshat plazh Praskoveevka është e tillë vetëm në verë, ndërsa në autobus "jashtë sezonit" shkon vetëm për të ndaluar fshatin Praskoveevka ku plazhi ende do të duhet të ecin rreth 5 km.
Ajo do të jetë interesante:   Çfarë është dallimi në biosintezën karbohidrate NGA biosintezën e proteinave

Sail shkëmb
Sail shkëmb

Ne kemi mbledhur një seri të plotë të vështirësive të përmendura më lart, kemi pasur llojin e vela Jackpot rock. Makina ne nuk e kemi, varkat e ekskursionit nuk kishte filluar ende procesion e tij triumfale përmes sezonit "Vera 2016", dhe autobusi №108 na mori vetëm për të ndaluar fshatin Praskoveevka. Nga rruga mos harroni të kontrolloni me shofer ose orarin e kundërt për të parë atë në stacionin e fundit. Nga një humor të keq ne shpëtuam vetëm nga fakti se të gjitha këto vështirësi, ne ishim gati. Zgjidhja e vetme që ne dyshim këtë mundësi zgjedhje: të marrë në Praskoveevka dhe të ecin 5 km në plazh, në rrugë ose me makinë për të Dzhanhota dhe të shkojnë 4 km në plazh me guralecë. Duke marrë parasysh faktin se rrip bregdetar nga Dzhanhota mund të jetë shumë e ngushtë, ne kemi vendosur për të ndaluar në rrugë nga Praskoveevka. Rruga ishte shumë e bukur, dhe trafiku i saj është shumë i dobët, kështu që ka pak që do të pengojë që ju të gëzojnë natyrën dhe zvarrisës vreshta këtu. Qëndro në rrugë është e pamundur, ajo është një dhe nxjerr direkt në plazh.

Sail shkëmb
Sail shkëmb

Sail shkëmb
Sail shkëmb

Sail shkëmb
Sail shkëmb

Sail shkëmb
Sail shkëmb

Sail shkëmb
Sail shkëmb

Sail shkëmb
Sail shkëmb

Sail shkëmb
Sail shkëmb

Edhe pse sipërm mbuluar me re qiell dhe la të kuptohet për ne në lidhje me diçka që nuk ka nxitim dhe arritur ngadalë në rreth 40 minuta në plazh. Fshati Praskoveevka është një nga vendet e preferuara për pushime spa. Ka disa shtëpi pritjeje dhe hotelet më afër në plazh. Në plazh ka një kafene disa dhe disa dyqane suveniresh, kështu që kur stina e verës në Gelendzhik nuk ka vend për të lëkundur vjeshtë, atëherë Praskoveevka mund të jetë një zgjedhje shumë të mirë.

Booking Sistemi Booking.com më i vjetër në tregun rus. Qindra mijëra opsionet e akomodimit nga banesat dhe bujtina për hotele dhe hotelet. Ju do të jetë në gjendje për të gjetur një alternativë të përshtatshme akomodimit në një çmim të mirë. Këtu ju mund të lexoni për të gjitha të mirat e rezervime hoteli me Booking.com.

Ajo do të jetë interesante:   SI TË MERRNI TË Veliky Novgorod nga Moska

Mos Rezervoni këtë hotel tani të drejtuar rrezikun e pagesën dhe pastaj. strehim libër përmes Booking.com

Plazhi nuk është rërë Praskoveevka ai guralecë, pebbles, të mëdha dhe në disa vende ka gjurmë të rockfall.

Sail shkëmb
Sail shkëmb

Sail shkëmb
Sail shkëmb

Sail shkëmb
Sail shkëmb

Sail shkëmb
Sail shkëmb

Sail shkëmb
Drejt nga plazhi Praskoveevka vela dukshme shkëmb derisa ajo ishte jo më shumë se 500 metra nga plazhi me guralecë. Përmes boulders nuk ngjitet e nevojshme, ndoshta mbeturinat e viteve të fundit pastruar me sukses, kështu që rruga për lundrim është bërë një përshtatshëm dhe të lehtë.

Sail shkëmb
Sail shkëmb

Sail shkëmb
Sail shkëmb

Sail shkëmb
Sail Rock është veçuar nga gur ranor. Rock Reservoir nuk është vetëm vertikalisht doli nga toka, por arrin të rezistojë, duke krijuar një mrekulli e natyrës.

Sail shkëmb
Sail shkëmb

Sail shkëmb
Sipas llojit të shkëmbit të vërtetë duket si një anije me vela, pra emri i këtij shkëmbi i thjeshtë. Lartësia e saj prej 25-30 metra.

Sail shkëmb
Sail shkëmb

Sail shkëmb
Sail shkëmb

Sail shkëmb
Sail shkëmb

Në një lartësi prej 2.5 metrash në shkëmb ka një vrimë të madhe në vend në këtë kuti mund të përshtaten lehtë njerëzit se sa të lumtur dhe të gëzojnë të gjitha campers. Arsyet për formimin e hapjeve të tilla të konsiderueshme nuk janë zbuluar, dhe zgjidhja është lënë në diskrecionin tuaj.

Sail shkëmb
Sail shkëmb

Sail shkëmb
Sail shkëmb

Sail shkëmb
Sail shkëmb

Sail shkëmb
Sail shkëmb

Sail shkëmb
Sail shkëmb

Sail shkëmb
Sail shkëmb

Sail shkëmb
Alpinistë Rock shpesh lokale dhe vizitojnë tifozët e alpinizëm, por në verë është suvatuar fjalë për fjalë me fund shkëmb në krye.

Sail shkëmb
Sail shkëmb

Sail shkëmb
Sail shkëmb

Sail Rock është shumë e bukur. Majestically ajo u rrëzua në mish detit. Moti me re e bën këtë betejë dramatike, si dhe mungesën e plotë të njerëzve sezonet mbizotëruese atmosferë një kontakt të trishtimi dhe vetmia. Ne ishim me fat në këtë mënyrë dhe të kërkuar për të parë në veprim velat. Natyrisht, kjo është dashur të pajtohet me disa kushte që janë të realizueshme vetëm në kohë të caktuara të vitit. Në muajt e verës, ky vend nuk do të jetë aq i vetmuar, por këtu dhe atje ajo do të jetë shumë më e lehtë. Edhe pse Sail Rock dhe është simboli jozyrtar i qytetit të Gelendzhik, në listën e duhet-shih tërheqjet, unë do të nuk përfshihen. Për disa kjo mund të duket i mërzitshëm, kështu që nëse ju jeni të udhëtonte me makinë, vizitoni Sail shkëmb domosdoshmërisht, përndryshe mendoni përsëri para se të shpenzojnë 700 rubla, ose një ditë të tërë vetëm për një herë të notuar në det, edhe pse afër këtë shkëmb unik në bregun e Detit të Zi të Rusisë.

Sail shkëmb
Artikujt:

Shto një koment

e-mail juaj nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar *