Mjeshtëri duart prej metali

Author: | 30/12/2018

falsifikim i parë artistik ka shfaqur në kohët e lashta. Megjithatë, ajo mund të bëjë vetëm mjeshtrit të talentuar. Mjeshtëri Metal janë bërë modë në shekullin e XI dhe është ende duke fituar popullaritet. Këto ditë, ju mund të bëni vetë vepra artizanale të bëra nga metali me duart e tyre atë që ne vetëm të marrë një sy.

Gjatë operacionit, të vëzhguar masat e sigurisë!

Metal Owl

Metal Owl

Ju do të duhet: letër, karton, laps, gërshërë, Bullgarisht, fletë metalike (1.5 mm i trashë), një çekiç, daltë, him.rastvoritel ndryshk bar saldator 6-8 mm, dy bulonave dhe dy washers.

master klasë

 1. Draw buf.
 2. Vizualisht çmontimit në elemente të veçanta buf dhe transferuar atë në elementet e fletëve kartoni.
 3. Pritini Owl pika templates.
 4. Bashkangjisni metalike fletë template dhe prerë nga owls pjesë mulli.
 5. Bëni një vrimë në sytë e bufi sipas bulonave, duke përdorur një daltë dhe çekan.
 6. Bëni Notch një daltë për çdo detaj - kjo do të jetë një buf pupla.
 7. Prerë copa nga shufra të këmbëve dhe kuzhinier tjetër.
 8. Bëni sqep e copë të fletë metalike.
 9. Fut bulonave dhe washers në vrimë për sytë, ata janë ngjitur në anën e pasme.
  Metal Owl
 10. pjesë bashkoj me pjesën e prapme të buf në rend të saktë.
 11. Saldimi sqep dhe këmbëve.
 12. Pastroni buf nga ndryshku përdorur him.rastvoritelya.
 13. Cover buf lustër të veçantë për metal.

Metal Rat

Metal Rat

Ju do të duhet: fletë metalike 2 mm i trashë, një stërvitje me një stërvitje për metalike, bullgare, gërshërë të mëdha metalike, rrethit në mulli për pastrimin, saldim elektrike, shufra (diametër 4.6 mm 10,12,14), topa metalike 3 nga tela mbajtur.

master klasë

 1. Merrni dy copa të tub metalik dhe të bëjë kokën e parë. Prerë rreth diametër të njëjtën pjesë, si në imazhin, dhe pastaj gatuaj ato.
 2. Sand copë nga bullgarët me një rreth.
 3. Bëni trungu është më pak se kokë në të njëjtën mënyrë.
 4. kreu bashkoj me trupin e miu.
 5. Krijo dhe transferimi skicon putrat, veshët në fletë metalike, pastaj prerë ato.
 6. Merrni një paraformoj gyp putrat, djegur ato dhe striptiz.
 7. Bashkoj këmbët në trupin nga saldim elektrik dhe veshët në kokën e tij, striptiz.
 8. Make-furçë rat kthetrat e shkopinj si vijon: këmba e sipërme shufra 4 mm në 10 mm është ngjitur në brinjë, të 6mm ulët në 12mm. Të futur në gyp dhe saldim djegur.
 9. Bëni bishtin e shufra 14mm dhe bashkoj atë me trupin.
 10. Bërë vrima për sytë (i bëjnë ato më të vogla se sa topat e vinçave), fundosje topa në vrima dhe bashkoj. Gjithashtu bashkoj hundë-topin stërvitje vrima për mustaqe dhe futur tela.
 11. Strip mulli rat dhe të bëjë flokët e saj në një mënyrë të tillë: të ngushtë së bashku, të aplikojnë saldimet gjatësore.
  Metal Rat
 12. Mjeshtëri Strip dhënë të shkëlqejë dhe të mbuluar me llak.

Metal Rose

Ju do të duhet: fletë metalike 0.5 mm i trashë, gërshërë metalike, yew, një gur zmeril, një tela çeliku 6 mm, një çekiç, pincë, Bullgarisht, makinë saldim, bojë në metal.

master klasë

 1. Pritini 30 nga fletë metalike 2 dhe petals u rrit si vijon: të fillojë me 15mm lobes përfundojë 80mm.
  punëtori Rose metalike
 2. Smooth buzë e gur zmeril petal.
  punëtori Rose metalike
 3. Prerë nga spikes metalike trëndafila 10-15 mm.
 4. Bëni një bosh për rrjedhin e telit. Hammer bëj rrjedhin.
 5. Krijo një Rosebud në këtë mënyrë: për të mbajtur tisah 2 petals të vogla dhe të bëj në gjysmë. Forma harkut 8 petals nga qendra, çdo detaj, dhe ne të pastër bashkoj.
 6. Forma petals hark mbetura. Bëj në krye të petals me një çekiç, çdo detaj, dhe ne bashkoj të pastër.
 7. studs bashkoj të rrjedhin dhe rrip mulli.
 8. Pirg rrit vise fletë, atëherë razozhmite me brez të majtë, bëj skajet e pincë, është ngjitur për të rrjedhin dhe të bëjë pastrim.
  punëtori Rose metalike
 9. Bashkoj burbuqe të rrjedhin, të bëjë një spastrim dhe ngjyra.

Peshku nga metali (panelet)

peshku bërë nga tela dhe rruaza

Ju do të duhet: tela të trashë dhe të hollë, rruaza, rruaza, letër, gërshërë, laps të thjeshtë.

Lexo më shumë:   si për të mbrojtur Maynkraft

master klasë

 1. Vizatoni një skicë e peshkut.
 2. Made nga trashë peshku kafaz tela me arrestimi.
  peshku bërë nga tela dhe rruaza
 3. Made nga tela të trashë bluzë.
 4. Plotësoni peshku me rruaza rruaza dhe në këtë mënyrë: për të bashkëngjitni kornizë të rrumbullakosura dhe një tel i hollë i lidhur në rruaza e saj dhe rruaza.
  peshku bërë nga tela dhe rruaza
 5. Sigurt telave në anën e pasme të peshkut.

Mjeshtëri Metal janë perfekte për dekorimin e kopshtit ose kopsht. Do të bëhet dhurata ekskluzive dhe të qëndrueshme të bëra me duart e tyre.

1 Star2 yje3 yje4 yje5 Stars
Loading ...

artikujt e bere nga lugë plastike me duart e tyreArtikuj prej lugë plastike

Mjeshtëri e disqe për shtëpinë me duart e vetaMjeshtëri nga disku

buf jastëk me duart e tijOwl jastëk me duart e tij

artikujt e bërë nga shishe plastike me duart e tyreArtikujt e bërë nga shishe plastike

Mjeshtëri nga kopertinat me duart e vetaMjeshtëri nga kapakët

Mjeshtëri nga trungje për kopsht me duart e seminareve të tijMjeshtëri nga trungje

artikuj prej gomave të vjetra me duart e tyreArtikuj prej gomave

Lule prej letre me duart e vetaLule prej letre me duart e veta

dhuratat e vjeshtësFall vepra artizanale nga dhuratat e natyrës

VET Sales Produkte IZMETALLA RUKAMINA, për shtëpitë dhe cottages

produkte metalike me duart e tyreDekoroj e brendshme e shtëpisë tuaj ose kopsht periferike nuk mund vetëm dyqan xhingla, por edhe prej metali produktet e bërë me duart e tyre. Dhe kjo është në dispozicion për të gjithë, si ajo kërkon një grup minimal të mjeteve dhe diturisë. Kur kjo gjë e tillë mund të bëjë për të dekoroj çdo brendshme.

Duke menduar për krijimin e objekteve të tilla, të gjithë mund të zgjedhin për veten e tyre teknologjinë e prodhimit , duke u përqëndruar në përvojën dhe njohuritë e tyre. Edhe pse në çdo rast pajisjet e përzgjedhur do të kërkojë shpenzime të caktuara të nevojshme për blerjen ose prodhimin e pajisjeve të veçanta.

Fuqia e secilit për të krijuar një shumë të ndryshme të produkteve të metalit, të rregulluar me ta në kopsht. Ajo mund të jetë aq zanate dhe mobilje, si dhe ura të ndryshme dekorative dhe artikuj fallsifikimit.

 • Simple gjëra metalike

  • mjetet e nevojshme
 • Si për të bërë një acar?
 • Si është një të ftohtë falsifikim?

  • Mjetet për falsifikim të ftohtë
  • faza e prodhimit
 • përfundim
 • artikuj prodhuese bërë nga metali Teknologjisë

  Çfarë mund të bëhen prej metalipunimeve nga metalet e krijuar me duart e tyre janë në gjendje të bëjë ndonjë dizajn më tërheqëse, duke përfshirë stola, mbulesave, mobilje dhe gjëra të tjera. Për më tepër, pronari mund të zgjedhin stilin në të, duke i kushtuar vëmendje për faktin se gjëja e krijuar harmonike shikuar në një fushë të caktuar.

  Dyqanet e punimeve nga metalet janë të ofruara me çmime relativisht të larta për shkak të faktit se ata janë bërë me dorë. Megjithatë, në qoftë se ju dëshironi, ju mund të zotëruar shkencën e krijimit të këtyre gjërave të tyre, në mënyrë që ju mund të kurseni shuma të konsiderueshme në të . Të vetmet Shpenzimet që mund të lindin këtu, do të jetë i lidhur me blerjen e materialeve.

  Për të krijuar modele dhe pjesë metalike, ju mund të zgjidhni çdo teknikë të preferuar. Mjaft të zakonshme në mesin e tyre janë falsifikim, vulosje, prerja, gnuto, vulosje dhe filigran. Pas kësaj, kur skema do të jetë në dispozicion, ose produkt vizatimi si dhe të përgatitur materialet e nevojshme, një person do të jetë gati për zbatimin e planit për të krijuar një sende të pazakontë dhe të bukur.

  Metal është materiali nga i cili ju mund të krijoni një përbërje të tërë të një shumëllojshmëri të zanateve për kopsht.

  Prandaj, ka shumë metoda të ndryshme që ju mund të krijojë në shtëpi është gjëra mjaft origjinale:


  • Hedh. Thelbi i kësaj teknologjie qëndron në mbushjen e aliazh të lëngshme në formë të veçantë.
  • Falsifikim. Kjo metodë bazohet në ndikimin në detalit me një çekiç, temperatura, media dhe teknika të tjera deformim.
  • Gnuto. Kjo teknikë është shumë e ngjashme me falsifikim, ajo është e bazuar në elemente riveting dhe saldim të produktit.
  • Difovka. Kjo metodë është e karakterizuar nga përdorimi i një çekiç me të cilin fletë e hollë e hekurit japin formën e duhur.
  • Vulosje dhe prerja. Duke përdorur këtë teknikë, ju effortlessly mund të ndryshojë formën e detalit, si dhe për të krijuar një vrimë.
  • Filigran. Kjo metodë përfshin përdorimin si lëndë e parë apo tela të qetë të hedhura nga të cilat produkti është krijuar nga bashkim elementet Bent model.
  • Chasing. Kjo metodë e përpunimit karakterizohet nga thjeshtësia, dhe thelbi i saj konsiston në vendosjen materialin e punës në një mjet të veçantë, e cila ndikon në çekan, duke ndryshuar formën e artikullit.

  Ka disa mënyra që lejojnë për të prodhuar një vizatim për prodhimet metalike . Ajo mund të zhvillohet me dorë ose përdorin programe të veçanta kompjuterike. Për shkak të tërhequr të jetë e mundur për të ditur paraprakisht se sa material sa është e nevojshme për të krijuar gjëra. Në radhë të parë është e domosdoshme për ata që planifikojnë për të bërë sende të mëdha, të tilla si dyer, hekura. Duke pasur skemë përfunduar, mjeshtri do të jetë më e lehtë për të kuptuar para fillimit të punimeve, si harmonike do të duket si në vendin e zgjedhur për vendndodhjen e saj.

  Lexo më shumë:   ÇKA guy ISH ëndërr me të cilin ndanë LONG

  Simple gjëra metalike

  Nëse ju nuk kanë përvojë në prodhimin e këtyre gjërave me duart e tyre, atëherë ju këshillojmë që të fillojë me krijimin e objekteve më të thjeshta të bëra nga metali. Të tilla mund të kryejnë kuti metalike, e cila mund të jetë jo vetëm një element dekorativ, por edhe për të kryer një funksion praktik.

  mjetet e nevojshme

  Si bazë për qasjen e saj kallaji zakonshëm . Për të bërë një kuti të tillë, ju duhet të përgatisin një numër të mjeteve:

  • produkte metalike për shitjeletër zmerile;
  • gërshërë;
  • sundimtar;
  • Lapsa;
  • Një bazë solid i cili është përdorur si një sipërfaqe të punës;
  • Gazeta, e cila do të shërbejë si bazë për vizatim.

  Ajo fillon procesin e bërjes së duarve të tyre kutinë për të pastruar sipërfaqen e kanaçe e bojës, e cila është përdorur letër zmerile . Është e dëshirueshme për të kryer operacionin, kur banka është e mbushur ende. Përndryshe të kryejë trajnim të tillë do të ketë më me kujdes, sepse në qoftë se metali është deformuar, atëherë ju kanë gjasa për të bërë një kuti të bukur.

  Pas kësaj, të vazhdojë në prerjen e bankave: është e nevojshme për të bërë kështu që drejtkëndëshe bosh kthyer. Para se ju duhet të prerë pjesën e poshtme, pastaj prerë përgjatë pjesën e sipërme. Gjatë këtij operacioni do domosdoshmërisht parregullsi në skajet, e cila është e dëshirueshme menjëherë regrind.

  Më tej, ajo duhet të vendoset në një sipërfaqe të fortë, ku një imazh është aplikuar tashmë të përfshira në vizatim, me një laps. Pas kësaj fillojnë direkt në krijimin e një model. Ju nuk do të ketë kufizime në zgjedhjen e ornament për kutive, por është e dëshirueshme që ende përdorin detaje simetrike. Për të krijuar një model të duhet një stilolaps , me të cilat ju mund të shtyjë alumini lehtë. Të arritur efektin e të theksuar textured e mundur në qoftë se linjat e kontur model ju do të shpenzojnë më shumë se një herë. Pas përfundimit hapat e mësipërme, ju do të duhet vetëm për të mbledhur kuti.

  Në praninë e pajisjeve të saldimit dhe trajtimin e aftësive, ju mund të bëni duart e veta buf tuaj shumë të bukur metalike. Përveç kësaj, ju do të duhet të përgatisin mjetet e mëposhtme:

  • sende dekorative me duart e tyreletër;
  • laps;
  • kartoni;
  • gërshërë;
  • metalike hollë;
  • bullgare;
  • çekiç;
  • daltë;
  • Welding Equipment;
  • Washers dhe bolts;
  • bare çeliku ose telave.

  Hapi i parë është për të përfaqësuar në skemë buf letër , pas së cilës ajo është transferuar në karton. Kështu që ju lehtësuar për veten e tyre të prerë elementet individuale. Për të krijuar owls ne kemi për të bërë sytë, trupin, duke përfshirë edhe pupla, krahë dhe bisht. Për ta bërë më të lehtë për të prerë pjesët metalike, ju mund të përdorni mulli.

  Krijimi i një sy për një buf, të sigurt se ata kanë më shumë vrima në të cilën ajo do të jetë e mundur për të futur në bolts janë bërë. Në të gjitha shkallët ju keni për të krijuar prerje përmes të cilit do të sigurohet efekti i pupla. Për ta bërë këtë ju duhet të përdorni një daltë. Këmbët mund të bëhet me lidh pjesë shufra me njëri-tjetrin duke përdorur saldim. Për të krijuar sqep copë metali prirje është përdorur. Gjatë produkt kuvendi sqep dhe këmbët duhet të jenë të ngjitur deri në fund. Kur të gjitha elementet do të jetë në vend, buf mund të dekoroj me tej duke e trajtuar atë me një lustër të veçantë.

  Si për të bërë një acar?

  dekoratë bukurProdhimi i acar nuk është një kohë shumë e gjatë për procedurën, por në të njëjtën kohë ajo mund të sigurojë një imazh mjaft spektakolare e produktit, duke i dhënë asaj një ngjashmëri me mjeshtrave të vjetër të produktit. Në shumë aspekte, kjo kontribuon në shfaqjen e strukturës kallaj që duket si kristale. Për të prodhuar acar, ajo është e rekomanduar për të përdorur kanaçe, sepse sipërfaqja e tyre ka një shtresë e kallaji.

  Wink tërhequr si më poshtë: ajo do të kërkonte shkëndijë mbi të cilat duhet të mbahen, ndërsa pjesët e veçanta të metalit. Ngrohje banka duhet të bëhet brenda një kohe të përcaktuar në mënyrë rigoroze. Nëse ju teproj atë, ajo do të çojë në dëmtim të produktit. Qëllimi kryesor për t'u arritur gjatë ngrohjes të shtresës kallaj - të japë atë për të manifestuar.

  Gjithashtu, për të bërë duart model ftohtë prej metali mund të vendosen paraprakisht nëse kallaji në sipërfaqen e pllakave të çelikut, dhe pastaj ajo ishte e nxehtë apo të shkrirë .

  Për këtë qëllim, ndezjes të përshtatshme: në sajë të një flakë të qëndrueshme, ju lehtë mund të ngrohjes seksionin e dëshiruar fletë. Siç mund të shihet, si famë ndodh në ngrohjen atë si kallaji, e cila zhduket pas disa sekonda. Mundohuni për të trajtuar fletë metalike në një mënyrë të tillë që pjesë të tij janë të nxehtë në mënyrë të pabarabartë, sepse përndryshe ju do të keni një model uniform. Për të dhënë pamjen origjinale të detalit, duke krijuar një model të veçantë, ajo është e mjaftueshme për të ngrohur fletë në qoshet.

  Lexo më shumë:   çizme PA thembra e çfarë duhet të veshin

  Kur modeli i dëshiruar është marrë, është e nevojshme në mënyrë drastike për të ulur temperaturën e fletë metalike. Për këtë qëllim është e zhytur në ujë të ftohtë ose sasi e vogël. Për të krijuar një model shihet në fletë sa më qartë të jetë e mundur, në sipërfaqe mund të trajtohet më tej me acid klorhidrik. Për sigurinë është e nevojshme për të përgatitur një mjet - një shkop për të cilën është lidhur një shtupë pambuku .

  Ndonjëherë pas ngrohjes nuk mund të arrijë pastrimin e nevojshëm. Në këtë rast, sapo ju të hiqni atë me letër zmerile. Përsëriteni këtë teknikë nuk është e rekomanduar, sepse përndryshe ajo do të çojë në heqjen e plotë të shtresës kallaji.

  Për qëllimet e ornament dhe mund të aplikojnë për të pikturuar dylli, e cila është trajtuar me pjesë të caktuara të pjatë metalike, pas së cilës ata janë të nxehtë. Për të siguruar rezistencë ndaj model e krijuar mund të jetë banka duke e trajtuar atë me një lustër të veçantë. Edhe më mirë, në qoftë se ju aplikoni atë në një llak ngjyrë transparente, të cilën gjë e juaj do të duket edhe më origjinale.

  Si është një të ftohtë falsifikim?

  Metoda e ftohtë falsifikim mund të përdoret gjithashtu për të krijuar produkte metalike në shtëpi. Me këtë teknikë, ju mund të bëni gjëra me duart e tyre, ka një formë të pazakontë, ajo është bërë me ndihmën e shtypit. Kur një trashësi të vogël të metalit nuk është e nevojshme të mbështetet për të ngrohur atë, ajo do të ndihmojë për të shmangur shumë vështirësi.

  Mjetet për falsifikim të ftohtë

  Si për të bërë një dekoratë të brendshme me duart e tyreEdhe pse kjo metodë e prodhimit është më e thjeshtë dhe në kontrast me artin e krijimit të produkteve nga falsifikim metalike të nxehtë, por këtu kërkon mjete të caktuara:

  • Gnutik me të cilin bends workpiece do të kryhet për të dhënë formën e dëshiruar;
  • Kërmilli, e cila është përdorur edhe për të shtrembëroj fletë metalike;
  • elektrik dore të veçantë, e përdorur për endje;
  • Vala që lejon për të prodhuar modele me onde;
  • Twister lejuar një kthesë midis shufra në këtë mënyrë të mundshme për të marrë elemente helikale.

  faza e prodhimit

  Para prodhimit të produkteve metalike me falsifikim nuk parandaluar përshkruajnë skicë ose produkte diagram .

  Pastaj, duke përdorur mjetet në dispozicion, të vazhdojë me prodhimin e komponenteve të produktit dhe më pas janë të lidhura me njëri-tjetrin me saldim.

  Faza e fundit e prodhimin e artikujve metalike nga falsifikim të ftohtë është eliminimi i nyjeve, bluarje dhe aplikimi i veshjeve të veçanta.

  Ne kemi shqyrtuar variante më të zakonshme të fallsifikimit të ftohtë, por ajo mund të kryhet në një mënyrë disi të ndryshme - në formën e fjalë e sajuar. Për të përdorur këtë metodë, nuk ka nevojë për të blerë mjete të posaçme komplekse . Baza e kësaj teknike është duke punuar me një detalit, mbi të cilin model të paracaktuar krijuar nga extruding metalike. Pas kësaj do të përgatitet një model skemë apo imazh, ajo duhet të jetë prerë. Pastaj ju duhet të kujdeset për praninë e dhomës të bëj materialin.

  Pas kësaj, shtresa rrëshirë bordit të veshura, i cili është përhapur tashmë mbaruar workpiece. Nga ky moment fillon procesin e regjistrimit duke transferuar modelin mbi të.

  përfundim

  Si për të punuar me mjete metalikeDekoroj shtëpinë tuaj, ju nuk mund vetëm me pajisje moderne, dhe detaje të bukura që janë në dispozicion në dyqane. Nëse e dëshiruar, ju mund të bëni vetë metalike tuaj gjëra që do të duken të mira. Natyrisht, në mungesë të aftësive në prodhimin e produkteve të tilla nuk përjashtohet që kutinë e parë apo ajo gjë tjetër që do të bëhet nga duart tuaja, nuk do të jetë aq e bukur si ju dëshironi.


  Megjithatë, si honing aftësitë tuaja ju do të jetë në gjendje për të përballuar më mirë me këtë problem, dhe pastaj ju nuk do të jetë e vështirë për të krijuar gjëra më komplekse . Kjo do t'ju lejojë të kthehet hobi juaj në një profesion mjaft fitimprurës. Pas të gjitha gjërat që janë bërë me duart e tyre, ata janë vlerësuar shumë.

  • Author: Fedor I. Artyomov
  • shtyp

  Vlerësoni këtë artikull:

  1. 5
  2. 4
  3. 3
  4. 2
  5. 1

  (2 vota, mesatarja: 5 nga 5)

  Share me miqtë tuaj!  Related hyra:

  Workbench në garazh me duart e tij: karakteristika të projektimit, fototWorkbench në garazh me duart e tij: karakteristika të projektimit, fotot

  Ftohtë forcon dhe foto mostrat e produkteveFtohtë forcon dhe foto mostrat e produkteve

  Si për të bërë një sharrë rrethore me duart e vetaSi për të bërë një sharrë rrethore me duart e veta

  HANDS PODELKIIZMETALLAFOTO RABOTSVOIMI

  Shto një koment

  e-mail juaj nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar *