PSE djerse CAR GLASS BRENDA BRENDSHME

Author: | 2018/08/03

Pse djerse xhami në makinë

Good shikimit - një nga parametrat kryesorë të makinave të ngarje të sigurt. Shoferi duhet të monitorojë situatën rreth makinave 360 ​​gradë të, dhe për këtë kokë-më, anë dhe dritaret e pasme dhe pasqyra, duhet të mbahen të pastra. Në dimër ose kur bie shi ajo mund të shihet një situatë ku xhami djersitje në makinë nga brenda. Për shkak të kësaj, seriozisht përkeqësuar shikimit dhe funksionimin e makinave nuk është e rekomanduar në raste të tilla. Si pjesë e këtij materiali, ne do të shpjegojë se pse në një gotë makinë djerse brenda, si dhe japin këshilla se çfarë duhet të bëni në situata të tilla.

Arsyet për shkak të cilat qelqit djersitjes në makinë

Arsyet për shkak të cilat qelqit djersitjes në makinë

Shpjegoni pikëpamja fizike, procesi është veson mjaft e thjeshtë. Për shkak të ajrit të ftohtë jashtë dhe të ngrohtë brenda në makinë, në kufirin e kondensimit të përbashkët. Lagështi nga ajri të ngrohtë avullon dhe zgjidh në pika të vogla në xhami. Si vjen ajri i ngrohtë nga ana e automjetit, ai vendos mbi pasqyrat rear-view, të cilat janë të errët edhe në temperaturë të ulët jashtë e ajrit.

Për të minimizuar procesin e fogging të syzet në makinë, ju duhet sa më shumë të jetë e mundur "të thatë" ajrin e ngrohtë. Me fjalë të tjera, ajo është e nevojshme për të krijuar kushte brenda automjetit në të cilën ajri është më pak i lagësht. Nga kjo del se shkaqet kryesore të dritareve të makinave fogging si më poshtë:

 • vende me lagështi, këpucë ose pads;
 • fryma e njeriut, aq më shumë pasagjerët në kabinën, xhami më i errët;
 • Duke punuar ngrohës makinë. Ajo tërheq ajrit nëpër vrimë, në të cilën shi apo dëborë shkrirë, e cila çon në një rritje të lagështirës brenda makinë.

Nga arsyet e mësipërme, veson në makinë, ne mund të konkludojmë se në mënyrë për të zgjidhur këtë çështje, të minimizuar sasinë e lagështisë në ajër qarkullojnë në kabinën e makinës.

Ajo do të jetë interesante:   SI TË MERRNI TË Veliky Novgorod nga Moska

Çfarë ndodh nëse djerse xhami në makinë

Në shumicën e rasteve, se xhami në makinë jo mjegull up, thjesht ndiqni rregulla të thjeshta:

 1. Kur mbjelljen në makinë xhiruar poshtë bora apo shiu bie nga këpucët;
 2. A nuk e vënë gjërat lagësht në brendësi të automjetit. Nëse rruga është shi, dhe ju ombrellë lagësht, dele atë në qese dhe vulë maksimale;
 3. Mats, vende duhet të mbahen në një gjendje të thatë;
 4. Verifikoni pastërtinë e sistemit të kullimit nën kapuç. Para se të shkoni në një udhëtim, sidomos në sezonin e vjeshtës apo dimrit, hiqni gjethet / bora nga grilë individualitet, ose kur ju ndizni sobë shkrirë bora dhe pas një lagështi merr në makinë.

Rekomandimet e mësipërme për të minimizuar sasinë e lagështisë brenda automjetit, i cili zvogëlon gjasat e veson. Nëse xhami është ende vazhdojnë të mjegull up, ju keni nevojë për një qasje më serioze ndaj problemit.

Synojnë kondicioner dritare

Çfarë ndodh nëse djerse xhami në makinë

Një nga mënyrat më të lehta për të hequr qafe problemin e veson - është që të dërgoni atyre ajer te kondicionuar. Për ta bërë këtë, ju doni për të mundësuar qarkullimin e ajrit me shpejtësi maksimale për goditje ajrore direkt mbi xham. Për të parandaluar lagështi shpejt e la e brendshme e automjetit, është e mundur për të bllokuar vrimat e ajrit qendrore. Nga vetë, ajer te kondicionuar dries ajrin në pasagjerëve dhe heq lagështi.

Me ajër të kondicionuar ju lejon të shpejt të përballuar me një xham makina fogging, por për ngrohjen e kabinës, dhe "tharje" Ajri ai ka nevojë për më shumë kohë, kështu që të pasme dhe anësore dritare të janë në rrezik për të qenë të papërshtatshme për ngarje.

Përdorni "kimi" që pengon fogging syzet

Çfarë ndodh nëse djerse xhami në makinë

Ka shumë mjete të posaçme detyra e të cilit është për të luftuar formimin e piklave në sipërfaqe xhami. Njerëzit e thjeshtë janë quajtur "antirain", "antikondensat" ose "demister", dhe ato krijojnë në sipërfaqe xhami, e cila nuk lejon të ujit të grumbulluar. Duke përdorur "antirain" përshtatshme nga jashtë duke mbuluar xhami e tyre dhe në kabinën. Këto mjete vijnë në 2 lloje:

Ajo do të jetë interesante:   NFC në telefonat ÇFARË ËSHTË SI TË PËRDORET

 • qelqi antikondensat djerse, që bëjnë

  Në një lëng. Në shumicën e "antirain" të lëngshme furnizuar atomizers, për shkak të cilat ajo lehtë mund të aplikohen në sipërfaqe xhami. Kur zgjedh një shënim të tillë llak si punon mjet. Disa prej tyre sprapsin lagështi formuar - janë më të përshtatshme për pjesën e jashtme të xhami. lëngjeve të tjera "antirain" parandaluar formimin lagështi, dhe ato janë të mira përdoren në kabinën. Lëngu nuk duhet të zbatohet për të automjetit xhami neto të mjegulluara, dhe pastaj bluaj atë. Rezultati është një film transparent, i cili do të konkurrojnë me lagështi.

 • Në formën e mastikë. Më efektive dhe rrugët e përqendruar do të thotë se strukturalisht ngjajnë mastikë se lëngshme. Aplikoni tyre është tamam si fonde likuide. Avantazhi i tyre është se ata kombinojnë pronat parandaluar formimin e lagështisë dhe neveri e saj. Hermetizuesi aplikuar eshte transparent, shtresa e marrë është më i trashë sesa kur aplikohet lëngshme, ku mjeti të tillë mund të parandaluar më shumë veson.

Nëse ka një problem me fogging e syze në dimër, ju mund të përdorni të rregullt ose të washers të klasës "antiled". aplikimi i tyre në xhami brenda makinës do të lejojë për të kapërcyer problemin me formimin e kondensimit mbi 2-3 ditë, ndërsa mjetet e specializuara janë shumë më të gjatë.

Ndryshimi polen filter

filtra kabina janë djersitje xhami

Kur shtrohet pyetja, çfarë të bëni nëse ju jeni djersitje xhami në makinë, madje edhe me kondicioner, ju duhet menjëherë të mendoni se e filtrave kabinës. Kur ndotje ndodh pengesë për të dalë në ajër kabinës me lagështi të tepërt, dhe ai vendos në gotë e makinës.

modele të ndryshme të filtër kabinës makinave mund të jenë të vendosura në vende të ndryshme, dhe gjetjen më të lehtë për të përcaktuar se nga dokumentacioni i makinës. Gjithashtu në fletën e të dhënave është informacioni i regjistruar në frekuencën e ndryshimit të filtrit kabinës, por në praktikë shoferi për të ndryshuar "Konsumit" më shpesh se të rekomanduara, për shkak të asaj dhe ka probleme me qarkullimin e ajrit në kabinë. Në këtë rast, të ndryshojë filtri kabina me duart tuaja është mjaft e thjeshtë, dhe ajo duhet të kujdeset nëse dritare errët në makinë.

Rekomandimet për largimin condensate nga qelqi

Heqja e condensate qelqi

Nëse format e kondensimit në xhami të makinës, atëherë ajo duhet të hiqet, edhe nëse njësia është kthyer tashmë në. Disa shoferë kanë filluar të fshij gotë me një leckë, që ata të pastër ndotesve të ndryshme në makinë, por ju nuk mund të bëjë. Merrni një sfungjer ose leckë microfiber të veçantë për të fshirë xhami në brendësi. Fshini xhami duhet të jetë diagonalisht, për të lënë asnjë vija.

  Të dhënat të ngjashme

Shto një koment

e-mail juaj nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar *