PSE Nizhny Novgorod Kremlin figurativisht quajtur fortesën Vollga

Author: | 2018/08/29

Nizhny Novgorod Kremlin në natën-1.jpg
Një pamje e karrige lëkundëse e kullës Kremlinit

Nizhny Novgorod Kremlin (skema Rus) .svg
Nizhny Novgorod Kremlin (rajoni Nizhny Novgorod Nizhny Novgorod)

Nizhny Novgorod Kremlini - një fortesë në qendrën historike të Nizhny Novgorod dhe ana e saj më të vjetër, kompleksi kryesore socio-politik, historik dhe artistik të qytetit.

Qëndrimi zyrtar i përfaqësuesit të plotfuqishme presidentit rus në Rrethin Federal Vollga, guvernatorit të rajonit Nizhny Novgorod dhe kryetarin e Nizhny Novgorod.

E vendosur në bregun e djathtë të lartë, në bashkimin e Vollgës dhe Oka. Pjesa veriperëndimore të Kremlinit poshtë pothuajse për këmbët e shpatet, jug-lindore pjesë shkon në sheshin e Minin dhe Pozharsky, jugperëndim dhe - kulla mbi përroskë të thellë dhe zona Pochainskim e Unitetit Popullor.

Anija "Frederik" në Nizhny Novgorod. 1636.

Plani i Nizhny Novgorod Kremlinit shekujt XIII-XIV.

Siç dëshmohet nga të dhënat, në 1221 Duka i Madh i Vladimir Yuri Vsevolodovich u themelua Nizhny Novgorod, i cili shërben si mbrojtje e drurit dhe fortifikimeve prej balte. Përpjekja e parë për të zëvendësuar krepostitsy prej druri ([gjuhës së folur.] Forts) mbi një gur të Kremlinit i referohet 1374. Në atë kohë, Prince Dmitry Konstantinovich hedhur bardhë-guri Kremlinit.

Kur Ivan III Nizhny Novgorod luan rolin e qytetin kufitar, të paturit e një ushtri në këmbë, dhe shërben si një vend të detyrës ushtarake në veprimet e Moskës kundër Kazan. Në mënyrë për të forcuar mbrojtjen e qytetit u ri-filluar punën në mure pajisjes. Fillimi i ndërtimit të gurit Kremlinit e Nizhny Novgorod u bë tab në 1500 në pjesën e sipërme të qytetit të Tver (tani Dyqani) kullë. Puna u ndërpre nga bastisjes së një luzmë e Khan Mohammed Amin në 1505. Ndërtimi u rifilloi në 1508. Kjo ruan një lis të vjetër Kremlini u shkatërrua në një zjarr të dhunshme në vitin 1513. Ndërtimi prezumohet të jetë diku pas 1516. Punimet kryesore në ndërtimin e Kremlinit kryhet nën drejtimin e dërguar nga Moska arkitekti Pietro Francesco (Peter Fryazin). [2] Në shekullin e XVI, Kremlini ishte nënshtruar në mënyrë të përsëritur për të sulmeve dhe rrethimeve (në 1521, 1536 dhe 1574, respektivisht) [3] , në të njëjtën kohë ajo kurrë nuk ka qenë i vënë nxitje ushtrisë. Nga 1697 Kremlini humbi rëndësinë e saj ushtarake.

Kishte një dy-kilometrash Kullat mur 13: 5 - drejtkëndëshe në plan - janë karrexhata ose porta 8 dhe kullat - shurdhër rrumbullakët. Para Dmitrov kullë ka pasur një forcim tanker - një urë guri me kulla shkarkimit, e cila ishte një risi në arkitekturë rob ruse.

Me anën e malit Kremlin ishte i rrethuar nga të ashtuquajturit "hendekut të thatë" thellësi prej 2,5-4 m dhe një gjerësi prej rreth 25-30 m. Besohet se hendek mund të ketë pjesë të veçanta të inçizuara të mbushura me ujërave nëntokësore. Kjo vlen për zonën e kullës Dmitrov. Por Pistsovoj regjistrohen 1622, shtetet e gërmimi thellësinë minutës sazhen 1 (rreth 2.5 m) dhe një gjerësi prej rreth 4 oborreve (10 m) në frontin e të gjithë linjës muret në krye. Gjithsesi, ajo mund të jetë një hendek në llogore ( cuvettes ), hendek thatë provuar që të pamjaftueshme. Në këtë hendek të ri dhe mund të qëndrojë ujit në tokë. Një ujë hendek e thatë nuk mund të jetë, pasi kulla ishin të zhytur në to në një fazë të [4] . Vakumi që niveli, së bashku me pretekstet në casemates anësore shtesë pryasel (mureve) ishin më të ulëta ose betejë shputës . (. Në shekullin XVII Hendek i thellë u shfaq në pjesë kodrinë - një zonë të vogël në pjesën e përparme të kullës Ivanovo.) Ka pasur raporte të rasteve të zbulimit të galerive nëntokësore të vendosura betejës më të thellë shputës dhe lidh disa kulla. Por kjo çështje nuk është hetuar.

"Stone City" kishte një garnizon të përhershëm. Një artilerie Kremlini në shekullin e XVI. asgjë nuk është e njohur. Edhe pse pajisja kështjella lejon për të rritur artileri të përsëritur nëse është e nevojshme, në një XVII. armatim artilerie Nizhny Novgorod Kremlin ishte relativisht i vogël për shkak se, pas marrjes rus Kazan në 1552 rëndësia e saj ushtarake dhe të mbrojtjes ka rënë në mënyrë të konsiderueshme. Në vitin 1621, në Kremlin ka pasur 22 armë, në vitin 1663 - 20, në vitin 1619 - 19. Shumica e armëve të tij - një vend i vogël-kalibrit Zatin (dmth bujkrobërit), "squeaked një veshje të vogël" - volkoni dhe shumë më pak të ishte arquebuses mesme dhe të kalibrit të madh. Ka pasur edhe të vetme dyshekët duke gjuajtur fraksionet . Shumica e armëve ishte e bakrit, dhe vetëm disa - prej hekuri. Një pjesë e armëve të qëndronte në piedestalet - "qentë", pjesë - në qerre me rrota. Gjithashtu në artileri të mbrojtjes, sigurisht, aplikuar dhe pistoleta, p.sh. pischali- gakovnitsy (serf armë), dhe në bodrume kullat ruhet, së bashku me një furnizim të pluhur, artikujve të ftohtë çeliku.

Një pamje e Posad poshtme (pazarit) dhe Ivanovskaya kullë. Vasily Vereshchagin. 1872

Në janar 1714 u formua provinca Peter I Nizhny Novgorod. Që nga ajo kohë, Kremlini u bë qendra administrative e krahinës Nizhny Novgorod dhe qendra e Nizhny Novgorod.

Kur Catherine II në 1785-1790 vjet u promovua riparimin e Kremlinit, gjatë të cilit u shpërbë çati, shtrirë në dhëmbët e murit, dhe vetë dhëmbët janë shkurtuar me më shumë se gjysmën [5] . Pas largimit të kulmit, nën ndikimin e reshjeve, muret murature e Kremlinit filloi të përkeqësohej gradualisht. Ajo u shpërbë forcimin largët e kullës kryesore, dhe në 1834-1837 biennium. Ajo ishte e mbushur hendek që ulur lartësinë e Kremlinit rreth 4 m. Në këtë rast, nivelet më të ulëta të kullave ishin nën tokë, e cila çoi në ujërave nëntokësore tyre zataplivaniyu dhe shkatërrimin gradual. Në të njëjtën kohë Kremlini ishte e gjitha whitewashed, dhe kulmi i saj ngjyrosur në të kuqe [6] .

Për një kohë të gjatë për Kremlini nuk kanë kujdesin e duhur. Kur Lufta e 1812, nga muret e saj shkuar Nizhny Novgorod milicisë. Në këtë kohë Kremlini nuk ishte një fortifikim, por rindërtimi i kullës Dmitriev ka filluar në vitin 1894. Autori i projektit dhe kreu i rindërtimit ishte arkitekti Nikolai Sultanov. Ai është autorizuar për ta ribërë atë nën Kunsthistorisches Museum. Për këtë qëllim ishte e nevojshme për të rivendosur kullë e pozitës së saj udhëheqëse në Kremlin. Muzeu u hap në 1896. Demetrius Tower kur ajo përsëri ndryshuar në masë të madhe duke blerë huaj imazhin Nizhny Novgorod Kremlinit. Në krye të kulmit ishte vendosur një të dyfishtë-kryesuar eagle - emblemën e Perandorisë Ruse. E gjithë Kremlini ishte përsëri whitewashed plotësisht.

Në mënyrë që të marrë në Kremlin, nga ana e teleferikut Krishtlindjeve rrugë është ndërtuar në 1896. Me ndihmën e vizitorëve u rrit nga Staples në territorin e kalasë. Por ai kaloi një kohë relativisht të shkurtër. Në vitin 1926, teleferikut u mbyll, si linja tramvaji është ndërtuar përgjatë Kongresit Zelensky, lidh një rrugë e Krishtlindjeve dhe ndërmjetësimin e Madhe [7] .

Me ardhjen në pushtet të bolshevikëve kanë qenë ndryshime të rëndësishme në Nizhny Novgorod Kremlin. Ai u repainted përsëri në të kuqe dhe kulmet e kullave filloi të gjelbër. Gjithashtu me Dhimitër kulla u hoq shqiponjë dykrenore; në vend të kësaj, qeveria e re sovjetike varur flamurin e Bashkimit Sovjetik. Atëherë fati i trishtuar i territorit Kremlin: bolshevikët rrënuar katedrale Shpërfytyrimi katedralen dhe është ndërtuar në vendin e vet Shtëpia e sovjetikëve. Të gjitha ekspozitave nga Muzeu i Artit (Demetrius kullë) janë eksportuar dhe shpërndarë në muze rreth qytetit, dhe disa prej tyre thjesht shkatërrohen, si një shenjë e qeverisë së mëparshme.

Projekti i Zhvillimit Zona Institute Giprogor. 1936

Në vitet 1935-1937 mbi Kremlin kanosës kërcënim të ri. Autoritetet kanë vendosur për të zgjeruar zonën sovjetike. Dhe për këtë ishte e nevojshme për të shkatërruar një pjesë e mureve dhe kullat e Kremlinit 3: Storage, Dmitrievskaya dhe pluhur. Sipas projektit të Institutit zonës Leningradit "Giprogor" Është dashur të kalojnë nëpër territorin e Kremlinit deri në Shtëpinë e sovjetikëve. Kremlini është parë në ato vite si një "monument i autokracisë lakmitar feudale dhe cariste, një dëshmitar i faqeve të tmerrshme të përgjakshme të së kaluarës" [8] .

Arkitekt "Giprogor" Nikolai Ushakov ka shkruajtur:

Muri me pamje nga zona Sovjetik, restaurime vonë lirë e vlerës së saj dhe bukuri. Kullat, sidomos DMITROVSKAYA ndryshuar në mënyrë të konsiderueshme. Në të njëjtën kohë ajo është këtu që muret e Kremlinit mbyllur zonë me bukuri të veçantë dhe pamjet në lindje të Vollgës nga gjelbërim brenda Kremlinit. Prandaj, nga Shtëpia e sovjetikëve në kullën e Shën Gjergjit në mur kalate, këto janë planifikuar për prishjen. Demolition edhe disa ndërtesa brenda Kremlinit. Got një zonë të madhe të rrumbullakët. Në qendër të saj, vendi i Dmitrov kullës, ngriti një shok monument. Sverdlov, i rrethuar nga një unazë thyer Square. Kundër ndërtimit të Institutit Bujqësor në vendin e arsenalit të vjetër, e ndërtuar një pjesë të madhe në ndërtimin e Komitetit Rajonal të partisë dhe të komitetit ekzekutiv, përveç ndërtesat e tyre të vjetra. Zona e rëndë landscaped brenda Kremlinit do të jetë i rrethuar nga ushtria Shtëpia e Kuqe, të vendosura në ish-vendin e Trupave Kadet. Sverdlov Rruga zgjerohet në 40 metra për shkak të anën e majtë. Të gjitha ndërtesat në këtë anë janë gradualisht duke u prishur dhe zëvendësuar me të reja.

Por fillimi i Luftës së Parë Botërore penguar zbatimin e këtij plani. 22 qershor 1941 në Kremlin, takimi i Rajonale Gorki. Në zonën sovjetike në ditën ishte një tubim, i cili u drejtua nga Kryetari i PKBS (B) dhe drejtuar Gorki me një apel për të mbrojtur atdheun nga pushtuesit nazistë. Më vonë, në afërsi të Kremlinit u takuan Gorky Divizioni dhe shkoi në pjesën e përparme.

Kremlini mori në atë kohë një vend të rëndësishëm në mbrojtjen e Gorki. Gjatë luftës Tainitski mbulim, Veriut dhe të gjitha kullat janë demoluar dhe në katet e sipërme janë të instaluar armë anti-ajrore. [9] Pra, kalaja mbrojtur hapësirën ajrore të qytetit nga forcat ajrore gjermane. pilotët naziste u përpoq për bombë Kanavinsky urë, por u takua me Kremlinit kritikë e ashpër On afrohet atij.

Pas luftës, në afërsi të mureve të Kremlinit, sheshi i Minin dhe Pozharsky (riemëruar zonë Sovjetik), u mbajt një paradë madhështore fitore, e cila i dha fund një fishekzjarre të mëdha.

30 janar 1949 lëshoi një urdhër të Këshillit të Ministrave RSFSR në restaurimin e Nizhny Novgorod Kremlin. [10] Restaurimi, e cila u udhëhoq nga Svyatoslav Agafonov, zgjati deri në vitin 1981: janë vënë në mënyrë që të gjitha muret e mbetura dhe kullat, atyre (përveç Dhimitri) rikrijuar tenda druri, rindërtuar Borisoglebskaya Tower, shkatërruar më parë nga një lumë votash. Në kohën e mëvonshme gjithçka ishte e kufizuar në zonat pereoblitsovannoy masoneri.

Që nga viti 1973 shënon fillimin e praktikës së transferimit kështjellën e lokaleve për pronat komerciale (dhomë provë në kullë qilar). 8 maj 1975 në Kremlin, u përurua ekspozita "Gorky - para", dedikuar për kujtimin e bëmat e punës gorkovchan gjatë Luftës së Madhe Patriotike. Në vitin 1979, Këshilli i qytetit vendosi të Gorky:

"Nga 35-vjetorit të ekspozitës armëve Fitores në Kremlin caktuar statusin e një memoriali. Vendosur në territorin e shenjës memorial përkujtimor. "Gorky - Front" "

Pas rënies së Bashkimit Sovjetik në vitin 1991, punimet e restaurimit në përgjithësi ndalur. Rreth 2005 mur Kremlini në disa vende dha çarje të rrezikshme. Për më tepër, në shumë vende shkatërruar mure, mbuluar me myshk dhe liken [11] [12] . Që nga viti 2005, Kremlini rifilloi punimet restauruese. Në këtë rast, jo çdo gjë është bërë në nivelin e duhur. Ka shembuj të ndryshimeve të gjerë të cilat në masë të madhe shtrembëruara formën e një kështjelle.

Duke përdorur fortifikimi si një turne të objektit në dekadën e fundit gjithashtu ka marrë vetëm keq. Kjo është për shkak të përdorimit të saj të papërshtatshme dhe ndikimin e kullave organizatat jashtë. Në shumë niches e murit Kremlinit në maskën e organizatës "Qyteti i Masters" janë të pajisura me pavionet pazar për shitjen e suvenireve. dyqane suveniresh janë gjithashtu në Dhimitër Kulla Travel dhe vende të tjera të papritura. Në Spence konvertuar kullë dhe në niches rreth kullat Dmitrov janë vende ushqimore.

Zachatskoy rindërtimi i kullës është kryer në vitin 2012, pas së cilës unaza muri Kremlini u mbyll. Megjithatë, në Kremlin, në një vend arkeologjik (të cilat mund të jenë muzeefitsirovat), në krah të Kuvendit ekzistues Legjislativ të Nizhny Novgorod rajon, e ndërtuar një ndërtesë qeveritare.

Shiko të Kremlinit.

George dhe Boris dhe Gleb Tower

Nizhny Novgorod Kremlin

Deri më sot, të ruhet ose të gjitha 13 kullat e Kremlinit u restauruar. kundër akrepave të sahatit:

 1. Boris dhe Gleb Tower - emrin për kishën në nder të Shën Boris dhe Gleb, i cili ishte në këmbë poshtë Kremlin, në brigjet e Vollgës. Me 1622 ajo u rindërtua përsëri. Si rezultat i mocioneve përhershme terren kulla u shemb dhe u shkatërrua më në fund në 1785. Në vitin 1966, eshtrat u zbuluan Borisoglebskaya kullë, dhe në vitin 1972 kulla u ri-ndërtuar në vendin origjinal.
 2. Konceptimi (Zachatskaya) Kulla - i quajtur për të vendosur në afërsi Konceptimi Konventës. Nganjëherë referuar si Zhivonosnovskaya kullë (në kishë dhe manastir pas burim jetëdhënës) ose të bardhë (në analogji me vendet fqinje). Bunk kullë katrore me një portë. Shkatërrua nga një lumë votash në shekullin e XVIII, restauruar në vitin 2012. [14]
 3. White Tower - emëruar pas gur të bardhë përballet të pjesës së poshtme të fasadës jashtme. Më vonë emri i shekullit XVII-XVIII - Simeonit , nga Manastiri Simeon ndodhet pranë saj në Kremlin. Round Tower 4-shtresore.
 4. North Tower - në pozicionin e saj verior në lidhje me kullat e tjera të Kremlinit; Ai ishte i njohur edhe si Elias , për shkak të një gjetje të kundërt Posad Kishën e Elian, profetin, në Zapochaine.
 5. Taynitskaya Kulla - mbi "kalimin sekret" në mur pranë saj deri në lumin Pochaina. Ajo quajtur si Mironositskaya - në kishë jeune-bartësit në anën tjetër të luginës Pochainskogo - dhe në të gjelbër - në një përroskë nën kullë ishte "oborr zeleyny" - mulli pluhur me një mulli me ujë, si Pochainskoy .
 6. Dmitrov (Dhimitri) Kulla - emëruar pas Grand Duka Dmitry konstantinovich e Nizhny Novgorod. Sipas një versioni tjetër, emri është i lidhur me Kishën e Shën Madhe Dëshmorit Dhimitri, e ndërtuar nga Prince Dmitry përballë kullës në 1378. [15] Për herë të parë përmendet në vitet 1372-1374, duke u konsideruar kulla vjetër, por imazhi modern ka marrë në vitin 1895 në pajisjen nën Muzeun e Artit (tani një sallë ekspozitë ndodhet aty). Ajo është e vendosur stemën dhe ikona porta kanonizua themeluesin e qytetit, Princi Yuri Vsevolodovich.
 7. Powder Kulla - përdoret për të ruajtur barut dhe municione të tjera. Emri i vjetër - Spassky (e vendosur në afërsi Shpërfytyrimit Katedrales) dhe Streletskaya (afër Streltsi Sloboda). Round Tower 4-shtresore. Vakumi e para në nivelet më të ulëta nuk është i pranishëm, nuk është një kullë luan një rol në sjelljen e zjarrit caponier shputës përgjatë mureve ngjitur.

Michael Katedralja Archangel

Në territorin e Nizhny Novgorod Kremlin ishin shumë tempuj, por në këtë moment, të ruhet vetëm Michael katedralen kryeengjëlli ndërtuar jo më vonë se mesi i shekullit XVI dhe rindërtuar në 1628-1631 gg. - ndërtesat më të vjetra mbijetuar në Kremlin. Katedralja është varri i Kuzma Minin.

Obelisk për Minin dhe Pozharsky

Në fund të shekullit XVIII në qendër të Kremlinit ishte festimet thyera zona (paradë terren). Sheshi ishin ngritur strehim vend zyrtare (1782-1785), pallati i zëvendës-guvernatorit (1786-1788) dhe Shtëpinë Garrison (1791-1801).

Në vitet 1837-1841 guvernatori ushtarak i shtëpisë është ndërtuar (sot shtëpitë ndërtimin e Muzeu Art), në vitet 1840-1843 me urdhër të Nicholas I, u ndërtua nga Arsenal. Në lidhje me riorganizimin e Kremlinit vetëm në 1837-1841 vjet të kalasë është marrë në fund të gjitha ndërtesa private.

Në fund të shekullit XIX në ekspozitën industriale dhe arti All-Rusi në 1896 ajo u ndërtua dy ashensorët e skive, të cilat janë të referuara Kremlin dhe Pohvalinsky, në emrat e ashensorë tyre.

Në vitin 1931 në vendin e Katedrales Shpërfytyrimit është ndërtuar nga Dhoma e sovjetikëve. Ndërtesa është në stilin e konstruktimit dhe të lartë i ngjan një aeroplan. Tani ndërtesa është Duma qytetit dhe administrimin e Nizhny Novgorod.

Në vitin 1965, pranë obeliskut K. Minin dhe Dmitry Pozharsky u ndez flaka e përjetshme dhe Kompleksin Memorial në nder të gorkovchan i cili vdiq në Luftën e Madhe Patriotike.

Nga 1928 në 1968 në Kremlin në një ish-depo tramvaj Manege.

Në vitin 2012, kishëz është ndërtuar Spassky. Ajo u ngrit në frontin e Administrimit të Nizhny Novgorod në kujtesën e të shkatërruar gjatë kohëve sovjetike Shpërfytyrimi Katedralja Kremlini i dioqezës Nizhny Novgorod [16] .

Në territorin e Nizhny Novgorod Kremlinit janë:

 • Gjykata e Arbitrazhit e Nizhniy Novgorod rajon;
 • Arsenal i Nizhny Novgorod Kremlinit të - qendrën e ekspozitave;
 • Kremlini Concert Hall - vend për aktivitete të ndryshme;
 • Nizhny Novgorod State Historik dhe Muzeu arkitektonike "Nizhny Novgorod Kremlinit";
 • Federal Departamenti i Thesarit i rajonit Nizhny Novgorod.

 • Minin dhe Square Pozharsky
 • Zona e Unitetit Popullor
 • Monument për Minin dhe Pozharsky
 • Memorial "Gorky - Front"
 • Pokrovskaya Rruga
 • street Christmas
 • street Elias
 • Upper Volga argjinaturë
 • Kisha e Lindjes
 • Kisha e Shën Gjon Pagëzorit

 1. ↑ Gërmimet arkeologjike në frontin e Pallatit të Punës tregoi se hendek thatë në këtë pikë është shumë më e gjerë se sa në raport kronikë apo planin e vjetër (deri në rreth njëqind metra), e cila është reflektuar në renovimin e fundit të tipit kullë Dmitrov, ku në frontin e tij është një liqen të tërë. Në fushën e kullës DMITROVSKAYA thellësi të ujërave nëntokësore prej rreth 3 m nga sipërfaqja aktuale. Në të vërtetë, uji tepërt duhej të shkarkohet në fund të hendek. ndërprerje të tjera në këtë fushë nuk është gjetur.

Nizhny Novgorod Kremlin - UDHËTIMI Hedgehog

Fjala "Kremlini" vjen nga e vjetër ruse Chrome dhe është përkthyer si një qytet, qytet apo kështjellë, kala.

Si rregull, në qytetin e lashtë ishte i rrethuar nga një mur të fortë me bedena dhe kulla. Ajo është e këto fortifikime janë quajtur tani Kremlini, në shekullin XIV, Kremlini i quajtur detintsem. Në shumë qytete ajo ishte e vendosur jashtë periferi mur Kremlinit, për mbrojtjen e të cilit është ngritur shpesh outworks shtesë; në këtë rast, Kremlini i quajtur pjesë mure qendrore të qytetit. Në qytetet e lashtë Rus quheshin vetëm ato vendbanime, të cilat janë ndërtuar si një fortesë. Kremlini - zemra e qytetit të lashtë.

Nizhny Novgorod Kremlin është ndërtuar në fillim të shekullit XVI. dhe ruan imazhin e një kështjelle mesjetare: Kulla e shurdhër në nivelet, mur të pathyeshëm me slits ngushta difektet. Fortifikimet në planin janë në formën e një poligonin parregullt, qoshet e të cilave janë të vendosura kullë.

Nizhny Novgorod Kremlini është e vendosur në një kodër të lartë me një pamje të mrekullueshme të pjesës Zarechnaya të qytetit.

Kremlini në Nizhny Novgorod
Kremlini në Nizhny Novgorod

Gjatë ekzistencës së saj Nizhny Novgorod Kremlin mbijetuar shumë sieges. Kazan Khanate sulmuan atë disa herë, por nuk kanë qenë në gjendje për të marrë kontrollin. Me kalimin e kohës, rëndësia ushtarake e Kremlinit ishte e humbur, dhe ai filloi të prishen. Pas formimit të Perandorisë Ruse në Kremlin lëvizur të gjitha forcat e rendit rajonin Nizhny Novgorod. Atëherë restaurimi i tij i parë është bërë. Gjatë luftës, ai shërbeu si objekte mbrojtjes e qytetit reflektuar sulmet e hidhura mbi kullat e saj. Restaurimi i tij i dytë i plotë është bërë në gjysmën e dytë të shekullit XX. Tani ajo është një muze i hapur e ajrit, të arritshme për të gjithë.

Kremlini në Nizhny Novgorod
Kremlini në Nizhny Novgorod

Gjatësia e murit Kremlinit me kulla -. 2045 m trashësia e mureve të tre dhe një gjysmë deri katër metra e gjysmë. Lartësia e kullave 18 deri 22 m, lartësia e mureve të dhëmbëve - 12 m.

Emrat për kullat janë zgjedhur në bazë të përdorimit të tyre dhe destinacion, ose me emrin e ndërtesave të afërta.

Kremlini në Nizhny Novgorod
St. George kullë

Kulla e Shën Gjergjit mori emrin e vet nga afër ekzistuese dhe të ruajtur për këtë ditë të njëjtin emër Posad Kisha e Shën Gjergjit.

Kremlini në Nizhny Novgorod
Kremlini në Nizhny Novgorod

North Tower zë këndin veri-perëndimore të pjesës malore të Kremlinit dhe bëri thirrje në një kohë më vonë në vendndodhjen gjeografike. Në dokumentet e shekullit XVII. Kulla e quajti ose Elia ose "naugolnoy" t. e. qoshe. Emri "Elia" rrjedh nga të vendosura në anën e kundërt të luginës Pochainskogo Kisha e Elias profeti, sipas legjendës, vendosur në vendin ku kreu i Nogai u vra gjatë rrethimit të Nizhny Novgorod në 1505

Kremlini në Nizhny Novgorod
kulla e sahatit

Kulla e Sahatit është emëruar në bazë të vendosur mbi të në orët e shekullit XVI.

Kremlini në Nizhny Novgorod
Kremlini në Nizhny Novgorod

Kremlini në Nizhny Novgorod
Koromyslova kullë

Koromyslova kullë emrin e saj në legjenda detyrohet themelet e saj varrosur nën një vajzë e re me një zgjedhë. Në një tjetër version të kullës së bashku me muret më të gjata të qytetit nga larg ngjan një karrige lëkundëse. Dallimi kryesor nga kullat e tjera - përdorimi për ndërtimin dhe rregullimin e brendshëm të gëlqeror të bardhë.

Kremlini në Nizhny Novgorod
Nikolskaya kullë

. Nikolskaya Tower, të quajtur pas kishë aty pranë ndërtuar nga Shën Nikollës, dallohen nga disponueshmëria e tjera të kullave shtesë në çati - kullë vëzhgim. Pasi të marrë në kështjellë nëpër kulla Nikolskaya ishte e mundur vetëm me ndihmën zbret mbi urë zinxhirët pezullimit nëpër hendek i thellë. Në 80-tat. shekullit të kaluar përmes Kongresit Zelensky ndërtuar urë këmbësorësh.

Kremlini në Nizhny Novgorod
Kremlini në Nizhny Novgorod

Kremlini në Nizhny Novgorod
Kremlini në Nizhny Novgorod

Kremlini në Nizhny Novgorod
Kremlini në Nizhny Novgorod

Kremlini në Nizhny Novgorod
Kremlini në Nizhny Novgorod

Kremlini është qëndrimi zyrtar i kryetarit të Nizhny Novgorod dhe në rajon guvernatorit Nizhny Novgorod. Gjithashtu në territorin e saj ka ndërtesa administrative, muzetë, monumentet, flaka e përjetshme dhe Michael Archangel Cathedral.

Kremlini në Nizhny Novgorod
Kremlini në Nizhny Novgorod

Kremlini në Nizhny Novgorod
Kremlini në Nizhny Novgorod

Kremlini në Nizhny Novgorod
Kremlini në Nizhny Novgorod

Kremlini në Nizhny Novgorod
Kremlini në Nizhny Novgorod

Kremlini në Nizhny Novgorod
Nizhny Novgorod Stema

Kremlini në Nizhny Novgorod
Demetrius kullë

Demetrius Tower në pozitën e tij zë një vend kryesor në Nizhny Novgorod Kremlin. Ajo është e vendosur në qendër të zonës malore dhe mbikëqyr sheshin e Minin dhe Pozharsky.

Për herë të parë kulla sipas burimeve në 1372-74 vjet., Dhe për këtë arsye ajo është konsideruar më i vjetër i kullave të Nizhny Novgorod Kremlin. Megjithatë, fusha kërkimore nuk janë Masoneria që i përkasin shekullit XIV, ajo nuk është zbuluar - kulla, me sa duket rindërtuar plotësisht në shekullin e XVI.

Nga fundi i ndërtimit, porta Demetrius kullë ka shërbyer si hyrja kryesore për në kala, dhe e vendosi atë në një numër të armatimit është superior për fuqinë e armëve dhe kulla të tjera bëhet qendër Dmitrievskaya kryesore të mbrojtjes nëpër krye të Kremlinit. Sipas të dhënave të ndryshme, Kulla origjinale kryesor ishte nga 4 deri në 6 nivele, por për shkak të rindërtimit të madh në kullë fund të shekullit të 19 nuk mbajtur formën origjinale. Që nga viti 1965, mbi kullën shigjetë e stemën e Nizhny Novgorod - kromuar dreri ecje.

Kremlini në Nizhny Novgorod
konceptimi kullë

Në vitin 2012, ne kemi ndërtuar kullën rrënuar e Konceptimi, duke shënuar restaurimin e plotë të kompleksit të Nizhny Novgorod Kremlin . Ndryshe nga shumica e kullave të tjera të Nizhny Novgorod Kremlin, Konceptimi vetëm nga pamja e jashtme identik me pamjen e saj origjinale: elementet fortifikuese janë të simuluar, dhe ndërtimi i kullës dhe muret fqinje të uritur dhe të ndërtuar mbi një bazë moderne.

Kremlini në Nizhny Novgorod
Kremlini në Nizhny Novgorod

Kremlini në Nizhny Novgorod
White Tower (nëse nuk është i gabuar)

Kremlini në Nizhny Novgorod
House Guvernatori Ushtarak, sot Muzeu i Artit

Kremlini në Nizhny Novgorod
Kremlini në Nizhny Novgorod

Kremlini në Nizhny Novgorod
Kremlini në Nizhny Novgorod

Kremlini në Nizhny Novgorod
Kremlini në Nizhny Novgorod

Kremlini në Nizhny Novgorod
Kremlini në Nizhny Novgorod

Kremlini në Nizhny Novgorod
Kremlini në Nizhny Novgorod

Kremlini në Nizhny Novgorod
Kremlini në Nizhny Novgorod

Kremlini në Nizhny Novgorod
Kremlini në Nizhny Novgorod

Kremlini në Nizhny Novgorod
Kremlini në Nizhny Novgorod

Kremlini në Nizhny Novgorod
Kremlini në Nizhny Novgorod

Kremlini në Nizhny Novgorod
kulla e sahatit

Kremlini në Nizhny Novgorod
Kremlini në Nizhny Novgorod

Kremlini në Nizhny Novgorod
Kremlini në Nizhny Novgorod

Kremlini në Nizhny Novgorod
Kremlini në Nizhny Novgorod

Kremlini në Nizhny Novgorod
Kremlini në Nizhny Novgorod

Kremlini në Nizhny Novgorod
Kremlini në Nizhny Novgorod

Mjerisht, Nizhny Novgorod Kremlini "zbukuruar" me autografe moderne, nga kjo sëmundje e kohës sonë nuk mund t'i shpëtojnë.

Kremlini në Nizhny Novgorod
Kremlini në Nizhny Novgorod

Kremlini në Nizhny Novgorod
Kremlini në Nizhny Novgorod

Kremlini në Nizhny Novgorod
Kremlini në Nizhny Novgorod

Kremlini në Nizhny Novgorod
Kremlini në Nizhny Novgorod

Kremlini në Nizhny Novgorod
Kremlini në Nizhny Novgorod

Kremlini në Nizhny Novgorod
flaka e përjetshme

Kremlini në Nizhny Novgorod
Kremlini në Nizhny Novgorod

Kremlini në Nizhny Novgorod
Kremlini në Nizhny Novgorod

Kremlini në Nizhny Novgorod
Kremlini në Nizhny Novgorod

Kremlini në Nizhny Novgorod
Kremlini në Nizhny Novgorod

Kremlini në Nizhny Novgorod
Kremlini në Nizhny Novgorod

Kremlini në Nizhny Novgorod
Kremlini në Nizhny Novgorod

Kremlini në Nizhny Novgorod
Kremlini në Nizhny Novgorod

Kremlini në Nizhny Novgorod
Kremlini në Nizhny Novgorod

Kremlini në Nizhny Novgorod
Kremlini në Nizhny Novgorod

Kremlini në Nizhny Novgorod
Kremlini në Nizhny Novgorod

Kremlini në Nizhny Novgorod
Kremlini në Nizhny Novgorod

Në pranverë dhe verë në mur Kremlinit ju mund të ecin. Gjatë udhëtimit tim pranverën e kaluar tashmë pjesë e murit ishte e hapur, por, mjerisht, në mbrëmje dhe unë nuk e goditi murin.

Kremlini në Nizhny Novgorod
Kremlini në Nizhny Novgorod

Kremlini në Nizhny Novgorod
Kremlini në Nizhny Novgorod

Kremlini në Nizhny Novgorod
Kremlini në Nizhny Novgorod

Nizhny Novgorod Kremlin - RUSSIA 10

Nizhny Novgorod Kremlin (Rusi) - përshkrimi, historia, vendndodhja. Adresa e saktë, numrin e telefonit, internetit. Komente, foto dhe video.

Nizhny Novgorod Kremlin

Nizhny Novgorod Kremlin - tërheqjen kryesore të qytetit. Ai filloi të ndërtojë në fillim të shekullit të 16-të, në fund u kthye në tërë qytetin, e cila ishte menduar për të mbrojtur kundër sulmeve të Tatarëve. mur dy kilometrash u fortifikuar kullat e Kremlinit 13 - kishte vetëm dymbëdhjetë. Nuk ishte një garnizon i përhershëm dhe më shumë armë artilerie. Sapo Kremlini humbi rëndësinë e saj ushtarake, këtu filloi të lëvizë qeveritë.

Trembëdhjetë kullat e Kremlinit - ajo është George, Sts, Zachatskaya, White, Ivanovo, Clock, North, Taynitskaya, Koromyslova, Nicholas, Pantry, Dmitrov dhe pluhur. Në territorin e Kremlinit janë gjykata e arbitrazhit, prokuroria, shefi i gjendjes civile, Duma City, Filarmonia Hall, një muze arti, një zyrë postare, një vendrojë, zjarri i përjetshëm, një kafene disa, një rrugicë e dashurisë dhe shumë vende të tjera interesante.

Sipas legjendës, diku thellë në dungeons e Nizhny Novgorod Kremlinit bibliotekën fshehur të famshme të Ivanit të Tmerrshëm, i cili u mor nga gjyshja e tij - Sofia Paleolog - nga Bizanti. Deri më tani, një koleksion të librave (nëse ka) nuk janë gjetur për shkak të terrenit të vështirë dhe afërsisë së ujërave nëntokësore.

Në sallën e ekspozitës "Demetrius Tower", i kryer ekspozitë historike, e cila paraqet ekspozita e fondeve të muzeut-rezervë; Ivanovo kullë ekspozitë e përhershme "Unity Feat National", e cila është dedikuar për të milicisë Nizhny Novgorod në vitin 1612. Nga maji deri në nëntor, është organizuar për vizitorët të ecin nëpër një mur të Kremlinit, nga Dhimitri në Zachatskoy kullë dhe mbrapa.

Ekspozimi Zachatskoy kullë është fragmente vërtetë e kalasë dhe themeli, fotografitë e marra gjatë gërmimeve arkeologjike dhe restaurimi gradual të kullave të lashta. Ka dy ekspozita. "E kaluara arkeologjik i Nizhny Novgorod Kremlin" është gjen bërë nga arkeologët në territorin e Kremlinit dhe afërsi imediate të tij). Ekspozita "Nga ushtar rus përmes moshave" është rindërtimi i kostume luftarake, armëve ushtar rus dhe kundërshtarët e tij 9 deri në shekullin e 16, si dhe veprat nga artisti-ndjekës Victor Morozov.

Adresa: Nizhniy Novgorod

Orari: Demetrius Tower (çdo ditë nga ora 10:00 deri 17:00, një ditë pushimi - e hënë). Ivanovo kullë (çdo ditë nga ora 10:00 deri 17:00, një ditë pushimi - e hënë). Muri Kremlini (çdo ditë nga maji deri në gusht prej orës 10:00 deri 20:00, nga shtatori deri në 15 tetor, nga ora 10:00 deri 18:00, nga 15 tetori deri më 30 nëntor nga ora 10:00 deri 17:00, zyra e biletave mbyllet gjysmë ore para përfundimit të muzeut). Zachatskaya kullë (çdo ditë nga ora 10:00 deri 18:00).

MOSKË KREMLIN - K2X2.INFO

 • Kapitulli 1. farkëtarit në kryeqytet
 • Karakteristikat teknologjike Blacksmith periudhë Golden Horde, ne fillim me qytetin materiale kryeqytetit. Fati i këtyre monumenteve nën zgjedhën tartare u formua në mënyra të ndryshme. Është e njohur se qendrat kryesore lashtë ruse artizanale të Novgorod dhe Pskov për të shmangur fatin e trishtuar të shumicës së qyteteve ruse. Megjithatë, zgjedhën mongol kishte implikime të rëndësishme për zhvillimin e kulturës Novgorod. Fakti më i dukshëm është ndërprerja e ndërtimit në gur deri në fund të shekullit XIII. (Rybakov 1948: 667). Novgorod Situata u bë edhe më e rëndë për shkak të intensifikuar që nga fillimi i shekullit të XIII. rreziku kërcënuese nga West (Karger 1970: 24). Që në tremujorin e fundit të shekullit të XIV. mbi fatin e Novgorod filluar të ndikojë në ndryshime të mëdha në jetën e Rusisë, lidhur me rritjen e Moskës dhe me fitoren e Dimitri Donskoy në fushë Kulikovo. Konfrontim Novgorod dhe Moska përfundon në 1478, kur trupat Ivan III zënë Novgorod dhe qeveria Moska ka hequr gjurmët e fundit të pavarësisë së Novgorod. Gjatë viteve të 80 deri në 90-ta në XV. Qeveria Moska ndoqi një politikë të zhvendosjes së detyruar Novgorod (bojarëve dhe "popullit zhitih"). Në vend të të dëbuarve u zhvendosur në Novgorod "njerëzit më të mirë, të ftuar dhe kalorës" të vendit Moskës (Karger 1970: 37-38).

  Si dhe në Novgorod, pushtimi Tatar-Mongol nuk ka pasur një ndikim të drejtpërdrejtë në Pskov. Por duke qenë në ekstrem veri-perëndim të tokave ruse, qytetit gjatë shekullit të XIII. përjetuar nga vazhdueshme kërcënim Rendit gjermanik: Knights e Pskov precipituar në mënyrë të përsëritur dhe të nënshtruar në shkatërrim dhe plaçkitje. Në fund të shekullit të XV. Pskov bëhet i varur nga Moska princ. Deri në fillim të shekullit XVI. Pskov pothuajse humbi pavarësinë e saj.

  Në mesin e viktimave të pushtimit të qyteteve ruse të Tver ajo ishte. Në 1238 qyteti u shkatërrua nga Tatarisht-Mongolët, por shpejt mbulohen nga disfatës. Kronikë Ringjallja pohon se pas restaurimit të Tver Batu shkatërrimit udhëhequr Princi Jaroslav Vsevolodovich. Në 1247 Tver u bë kryeqyteti i principatës Tver. Pozita gjeografike e Tver në një rrugë të rëndësishme tregtare që lidh Novgorod me verilindore Rus, dhe fluksi i njerëzve që kërkonin sigurinë në buzë të pyjeve, pothuajse të pakalueshme për një kalorësia Tatarisht, çoi në rritje të qytetit. Rritja qyteti është kryesisht për shkak të faktit që ndryshoi rolin politik të Tver. Në 1264 Princi Jaroslav e Tver u bë princin e Madh të Vladimirit, megjithatë, vazhdoi të jetonte në Tver. Dëshmi e rritjes së fuqisë së Tver ishte fakti se në 1293 komandanti Duden Tatar-Mongol nuk guxuan për të sulmuar qytetin. Në fillim të shekullit të XIV. Grand Buffet shkon për Mikhail Yaroslavich të Tver. Tver princave, duke luftuar me hordhi dhe sundimit të madh të Vladimirit, një qytet forcuar vazhdimisht.

  Pas disfatës së Tver, të Tatarisht-Mongolët në 1327, në shenjë hakmarrjeje për vrasjen e ambasadorëve Khan tverichi fuqia Tver bie. Kjo humbje ishte fillimi i rënies së ndikimit politik të Tver. Megjithatë, shekuj shelg XIV-XV. ajo mbeti një tregti të madhe dhe artizanale dhe qendra kulturore, një nga qytetet më të zhvilluara ruse.

  Moska, si dhe shumë e qytetit veri-lindje të Rusisë, janë bastisur. Në fund të janarit 1238 trupat Batu mori dhe shkatërruan qytetin. Chronicles thonë se përveç 'Tungjatjeta "djegur ngjitur" të gjitha manastiret dhe fshatrat. " Si pasojë, në gjysmën e parë të shekullit XIII. rreth Moskë, ka pasur një sistem të tërë të vendbanimeve, i cili sugjeron ekzistencën e lidhjeve ndërmjet tyre dhe qytetit (monumenteve arkitektonike të Moskës, 1983, 27). Shërim të shpejtë të qytetit, zhvillimin e saj të mëtejshëm dhe rritjen e ndikimit të Moskës princët kontribuar në një pozitë të favorshme gjeografike, mbrojtjen nga sulmet e vazhdueshme të nomadëve margjinale principata ruse, duke qenë në kryqëzimin e lumenjve dhe tokës rrugëve (Likhachev, 1980, 8). Popullsia e Moskës është rritur në kurriz të refugjatëve nga qytetet dhe fshatrat e tjera të shkatërruara nga Tatarëve. Procesi i shërimit është i dokumentuar arkeologjike Moskën. Studioni shtresa kulturore e Kremlinit dhe Great Posada tregoi se ka pasur një periudhë e gjatë e neglizhimit, qyteti si një zeje dhe qendrës tregtare shpejt u rrit në të njëjtin vend (Rabinovich, 1964: 133; Panova 2003a: 101-102).

  Rritja dhe konsolidimi i Moskës në gjysmën e parë të shekullit XIV. lidhur me emrin e Ivan Kalita. Gjatë sundimit të Ivan Kalita Moskës u bë kryeqyteti de facto i vendit Vladimir-Suzdal. Qyteti është kthyer në një qendër e madhe politike, ekonomike, kulturore dhe fetare.

  Shekullin e pesëmbëdhjetë ishte kulm i Rusisë në Moskë. Dhe asnjë Tatar dhe Lituanisht bastisjet, ose njëzet e shtatë grindjet mbretëror nuk mund të ndalojë lëvizjen e shtetit Moskës në rrugën e bashkimit të tokave ruse. Në gjysmën e dytë të shekullit XV., Gjatë sundimit të "Perandorit të gjithë Rusisë," Ivan III Moska më në fund u bë kryeqyteti i shtetit të centralizuar rus.

  Fati i qyteteve të vogla nën zgjedhën tartare është shumë e ngjashme me historinë e kryeqytetit të rajonet qendrore të tokave ruse veri-lindore. Qytetet si Kolomna, Ryazan Rostislavl, Zvenigorod, Moskë, u shkatërruar nga trupat e Batu, por rikthehet shpejt të mjaftueshme në fillim të shekullit XIV. dhe vazhdoi të veprojë si komunitete urbane.

  Vetëm në listën e monumenteve, të cilat materiale ne shqyrtuar vlerë kështjellën Izborsk, i cili u ngrit në fillim të shekullit XIV. si rezultat i transferimit nga bërthamat urbane zgjidhjes Izborsk Truvorov Jeravi në kodër, e cila ishte shkaktuar nga nevoja për të rritur madhësinë e zonës së mbrojtur me mure (Artem'ev 1998: 25). Materialet e këtij monumenti tërhequr për të zgjeruar idetë tona rreth zhelezoobrabotke në tokë Pskov.

  Me interes të veçantë për temën tonë janë materialet e rurale x vendbanimeve . Monumentet e këtij lloji të periudhës Golden Horde përgjithësisht e njohur dobët archaeologically. Në të njëjtën kohë, studimi i produkteve fallsifikimit nga fshatrat mund të zgjidhin çështje të tilla si shkalla e zhvillimit të prodhimit falsifikim rurale në krahasim me qytet, natyra e marrëdhënies me qytetin, dhe kështu me radhë. D.

  Në rastet kur ka dëshmi të bazuara në periudhën para-mongol e monumenteve të listuara, ne kemi prezantuar ato në analizën krahasuese në mënyrë që të tregojë ndonjë vazhdimësinë ose ndërprerje në traditën e smithing.

  Kapitulli 1. farkëtarit në kryeqytet

  Novgorod

  sasi e madhe e materialit faktik të marra si rezultat i shumë viteve të gërmimeve arkeologjike dhe themelimi i një kronologjisë absolute të Novgorod Antikiteteve lejojnë quajtur me të drejtë Novgorod historike reference për të gjithë zonën e mesjetare Rusisë. Një qëndrim i tillë i një lehtësuar ruajtjen e shtresës kulturore, stratigrafike pastërtisë dhe aplikimit metodave të saj Dendrochronological takim.

  Studimet mbi smithing Novgorod kryer që nga vitet '50. shekullit të XX. dhe praktikisht nuk ndalet sot (Kolchin 1953 1959; Zavyalov, Rozanov, 1990, 1992, 2004; Terekhova et al 1997.). Në materialet e gërmimeve Novgorod ishin në gjendje për të ndjekur ndryshimet tipologjike, teknologjike dhe strukturore në prodhimin e mjeteve për shekuj X-XV. (Kolchyn 1959).

  Më qartë ndryshimet evolutive në dizajn dhe teknologji e objekteve të hekurit u shfaq në mosmarrëveshje - vegla universale, të cilat, siç u përmend tashmë, është një nga zbulimet më të njohura arkeologjike. Gjetjet janë bërë e mundur në sajë të jashtëzakonshme në sasi dhe sigurinë e mbledhjes së thika Novgorod.

  Në fund të viteve 50-ta. shekullit të XX. BA Kolchin ishte propozuar skema e evolucionit teknologjik dhe tipologjike e thika lashta. Që atëherë, ajo jo vetëm që nuk ka ndryshuar në mënyrë të konsiderueshme, por u shty me materiale qytete të tjera të Rusisë lashtë. shumica e thika lashtë Novgorod janë thika me një teh të ngushtë pykë-formë. Këto instrumente kanë zgjatur përmasa, kërcell, me dyfishin e gjatësisë së teh. Teh gjerësi në raport me trashësi jo obushka kalon 3: 1 (Kolchyn 1959: 48). Këto thika janë quajtur edhe "thika tipit grumbull gurësh", pasi që ata janë gjetje të zakonshme në mounds druzhina rajon Ladoga, Dnieper dhe Vollga. Ky lloj i të njëjtën formë si blades e klasifikimit të grupit IV RS Minassian (Minassian 1980). Origjina e tillë klasifikimit thika autorit lidhet me fiset e Veriut gjermane. Sipas BA Kolchin thika të tilla në Novgorod portretizuar në X - XII në pjesën e parë. (Kolchin 1982: 163).

  Në fillim të shekullit XII. teh thikë bëhet më i gjerë dhe shumë më të hollë. Raporti i gjerësia teh me trashësi të saj është rritur në 6: 1. Këto thika janë të ngjashme në formë me blades e grupit II RS Minasyan se gjysma e dytë e mijëvjeçarit I. e. Ato janë forma kryesor i monumenteve sllave (Minassian, 1980, 70). Në kohën e mëvonshme, ky lloj i thikë në Novgorod bëhet një i madh, duke ndryshuar vetëm disa nga elementet e dizajnit të tij. Kështu, me kalimin e kohës, gjithnjë e më shumë rrit teh ndërsa prerja është shkurtuar: në shekullin XIII. tejkalon gjatësinë e gjatësisë Blade në hap me 1.3-1.9 herë, në një XIV. - në 1,5-2,3 herë, av XV. - në 1,7-2,3 herë (Kolchin 1959: 48).

  BA Kolchin gjurmohen dhe prirje kryesore në prodhim flowsheets thika Novgorod. Më i vjetër në mesin e produkteve Novgorod dhe më ekspresive e dizajnit ishte një thikë me një teh tre-shtresa, e cila ka dy grupe anësore - hekur dhe strip çeliku u mbajt me pamje nga teh në mes tyre. Blades tre-shtresa janë bërë në X - gjysma e parë e shekullit të XII, që është, kjo teknologji ka qenë karakteristikë e llojeve më të hershme e thika Novgorod (Kolchin 1982: 164) .... Në shekullin e XII. multi-blades janë zhvendosur thika, të bëra në teknologjinë fund saldim fytyrë. thika të tilla kanë mbijetuar deri në mes të XIV. Kur armë, të bëra në lateral teknologji saldim pjerrët që ka ekzistuar në Novgorod XIV dhe XV cc shpërndarë. (Kolchin 1982: 164).

  vazhdoi Studimi gjerë e Novgorod arkeologjike të çon në rritjen e qëndrueshme në materialin fiks. Gjatë kohës që ka kaluar që nga data e veprave të fundit të prodhimit BA Kolchin, gjen Fondi është rritur disa herë. shqyrtimi pasues metallographic e fallsifikimit të produkteve në përgjithësi konfirmoi teknologjitë ndryshim farkëtarit propozuara BA Kolchin skemë me kalimin e kohës (Zavyalov, Rozanov, 1990, 1992, 2004).

  Në kushtet e punës sonë, ne i kushtoj vëmendje të veçantë për periudhën e shekujve XIII-XV. Në aspektin e përgjithshëm historik të kjo ishte koha kur mbretëritë e lashtë filloi të shërimit, u shkatërrua nga pushtimi mongol dhe grindjet feudale. Ndërkohë, në Veliky Novgorod, nuk e kishte mbijetuar shkatërrimin, vazhdoi zhvillimin progresiv të zanateve. Në atë kohë ajo rrit kapacitetin e tregut Novgorod, siç dëshmohet nga fakte të tilla si rritja e prodhimeve artizanale, racionalizimin e teknologjive të prodhimit, diferencim të mëtejshëm dhe specializimin e zanateve (Kolchin, Janina 1982: 124).

  Nga shtresat kulturore të shekullit XIII. duke përdorur analiza metallographic, të 113 thika nga gërmimit Trinity. Sipas studimit tonë, për prodhimin e kësaj kohe, teknologjinë ndërtimet më tipike ngjitur (85 ind.). Midis tyre mbizotëron diagram teh çeliku bashkoj (69 kopje)., Ndërsa mjetet e bërë të skemës tre-shtresa përfaqësuar një sasi të vogël (16 kopje.). Për shumicën dërrmuese të thika hetuar karakterizohen me cilësi të lartë të teknologjisë ngjitur, siç dëshmohet nga seams të pastra dhe të hollë bashkoj. Përpunimi termik - forcim në ujë - edhe pse nuk paraqesin mbi të gjitha subjektet, kishte, me sa duket, një tërësisht në përdorim. Mungesa e strukturave të thekur për numrin e kopjeve mund t'i atribuohet Pjekja rastit në lidhje me një produkt godit në një zjarr.

  Në shembullin e materialeve nga Novgorod ne ilustruar skemën bazë teknologjike të prodhimit të thika (Fig. 2-9). Shifrat tregojnë imazhet e objekteve të etiketuar kampion duke u zhvilluar flowsheet grafike pjesë e imazhit treguar fikse në Fotomikrografi vetë fotomikrograf marra me 100x.

  Përmend të veçanta duhet të jetë në një grup thika tselnozheleznymi (11 ind.), pa ndonjë teknika të tjera për të përmirësuar cilësitë teh të punës (Fig. 2, A-C), dhe të gjitha-çeliku blades (12 Ind.) (Fig. 2, D-E). I rëndësishëm është fakti se thika hekuri të shfaqet në mesin e materialeve Novgorod vetëm në shekullin e XIII., T. E., pas disfatës së mbretërive të lashta e Tatarisht-Mongolët. Sa më shumë që ata nuk ndodhin shtresa më parë. Ndërkohë, në materialet e X monumenteve të - fillimi i shekullit të XIII. territoret jugore të Rusisë, të tilla si Kiev (të reja në arkeologjinë e Kiev 1982: 273), Staraya Ryazan (Tolmachev, 1983, 251) dhe disa thika të tjera me blades çeliku përbëjnë një përqindje të konsiderueshme. Prandaj, duket version mjaft bindës e paraqitjes në artizanët Novgorod nga varfra qytetet jugore ruse që ishin bartës të një teknologji të thjeshtë.

  Fig. 2. Novgorod. Gërmimet Troitsky, XIII shekull. An. 3219:. A - një thikë (më tej prerëse tregohet marrë vendin e mostrës), fundi XII në; B - Procesi i qark prodhimit (më tej drejtëkëndëshave microstructures pictures tregojnë pozicionin); B - Photo microstructure (ferrite, inclusions ndotura shllak), SW. 70; en. 4086: D - në fund thikë, XIII shekull;. D - proces i prodhimit qark; E - Photo microstructure (martensiti troostite), SW. 70

  Në shekullin e XIII. në prodhimin e thika Novgorod mbizotërues produktit Technology Group II (bërë në teknologjitë e ngjitur) - ata përbëjnë 75% të të gjitha blades të kësaj periudhe. Kur kjo teknologji është saldim kryesor teh çeliku për bazë hekuri, e zakonshme në dy mishërime:.. (. Figura 6-8) në fund fytyra (36 kopje) (. Figura 3-5) dhe një anë zhdrejtë (33 kopje). Ka edhe qark tjetër saldim, por pjesa e tyre në prodhimin e vogël (Fig. 9).

  Nga XIV - gjysmën e parë të shekullit XV. 183 përfshijnë një thikë kemi studiuar. Në këtë kohë, ai vazhdon të dominojë Grupi Teknologjia II - 124 kopje. Por duhet theksuar disa (deri 67.8%) rënie në pjesën e strukturave ngjitur.

  Në grupin I procesi është dominuar nga instrumentet, të krijuar tërësisht i hekurit dhe çelikut të papërpunuar (38 kopje.). Metal karakterizohet nga ndotja konsiderueshme të inclusions skorje.

  Pothuajse të gjithë e thika, çeliku e cila është në gjendje për të absorbuar trajtimin e ngrohjes strukturat metastabël ruhet. Metoda kryesore e trajtimit të ngrohjes u shua në ujë (Martens). Për të gjitha-çeliku thikë është fiksuar në disa raste me përdorimin e forcim të butë (struktura troostite, sorbitol, Fig. 2, E ). Kur bën të gjitha-çeliku thika janë përdorur përgjithësisht karbonit-pasuruar çeliku në mënyrë të pabarabartë. Kjo shmang embrittlement tepruar ndodhi kur i nënshtrohen trajtimit të ngrohjes.

  Le të ndalem në një numër të rasteve të shekujve XIV-XV, kishte karakteristika të caktuara teknologjike.

  Fig. 3. Novgorod. Troitsky gërmimet. An. 3225: A - një thikë, në fillim të shekullit XIII;. B - Procesi i qark prodhimit (fundi anëtar çeliku navarka bazë hekur teh me trajtim të mëvonshëm të nxehtësisë); B - një Fotomikrografi prej substratit (ferrite e kontaminuar inclusions skorje) JP. 70; T - Fotomikrografi bashkoj band (ngrohje-trajtuar çeliku), SW. 70

  Fig. 4. Novgorod. Troitsky gërmimet. An. 3222: A - një thikë, e treta e parë e shekullit të XIII;. B - Procesi i qark prodhimit (fundi rrip anëtar navarka çeliku për bazën e hekurit); B - Fotomikrografi e një saldimi, SW. 70

  Kështu, zgjidhje interesante teknologjike për prodhimin e tehut gjetur në fund Lyudin (Trinity gërmimit, VIII, 6-731) në shtresën e fillon të XIV. Në prodhimin e tehut, siç tregohet nga studimi microstructural, duke përdorur e njohur në këtë kohë diagram saldim në fund të përballet me bazën çeliku teh hekuri, e ndjekur nga shuarje të martensiti. Në mes të hekurit dhe çelikut, një pjatë hollë hekuri fosfor, i cili pas lustrim dhe gravurë teh bashkangjitur një tërheqës dhe front view shkak formuar në modelin e avionit teh të alternuara të errët (çeliku) dhe me shkëlqim (hekuri) grupe të bardha (Zav'yalov, Rozanova 1990: 184 Fig. 6, një. 5125). Teknologji hekuri insertions fosfor praktikohet gjerësisht në blacksmithing Evropën Perëndimore. Në farkëtarit mesjetar këtë teknikë është përdorur më shpesh kur të krijuar blades e saldimit Damaskun (Pleiner 1962: 205-206, 1979a: 393-410). Dëshmitë e përdorimit në Evropën Perëndimore tilla fut thika nga Wroclaw janë në mes të bazës së hekurit dhe çelikut teh shekullin e XIII. (Mazur, Nosek 1972: 291-303). Ajo thika thikë nga Wroclaw ne hetuar gjen ngjashmëri në teknikë.

  Fig. 5. Novgorod. Troitsky gërmimet. An. 3234: A - një thikë në mes të XIII;. B - Procesi i qark prodhimit (fundi rrip anëtar navarka çeliku për bazën e hekurit); B - Fotomikrografi e një saldimi, SW. 70; en. 2371: D - thikë, në fund të shekullit XIII;. D - proces i prodhimit qark (fundi rrip anëtar navarka çeliku për bazën e hekurit); E - Fotomikrografi e një saldimi, SW. 70

  Fig. 6. Novgorod. Troitsky gërmimet. An. 3223: A - një thikë në mes të XIII;. B - Procesi i prodhimit qark (zhdrejtë navarka strip çeliku në bazë të çelikut të papërpunuar); B - Fotomikrografi e një saldimi, SW. 70

  Struktura interesante gjendet në teh në tremujorin e dytë të XV. Fundi i (gërmimit Nutny, 5-10-100) sllavonas. blade Base ky instrument është ngjitur nga alternuara bandat e hekurit fosfor dhe çeliku e notave të ndryshme. Saldimet janë rregulluar pingul me planin teh (Zav'yalov, Rozanova 1992: 188, Figure 96, en 3255 ..). Rritja e përmbajtja e fosforit në hekur rezultuar në një rritje të konsiderueshme në ngurtësinë e tij (deri në 274 kg / mm2). Kur gravurë të tillë një teh formulime të veçanta të njohura farkëtarët mesjetare në modelin sipërfaqe thikë është treguar i dritës paralele (hekuri) dhe të errët (çeliku) bare. E. Pyaskovsky identifikon qark të tillë si një të veçantë metodë teknologjike saldim ngushtë trëndafiltë (Piaskowski 1960: 91).

  Fig. 7. Novgorod. Troitsky gërmimet. An. 5091: A - një thikë, në fillim të shekullit XIII;. B - Procesi i qark prodhimit (pjerrët navarka rrip çeliku për bazën e hekurit); B - Fotomikrografi e një saldimi, SW. 70

  Fig. 8. Novgorod. Troitsky gërmimet. An. 2400: A - një thikë në mes të XIV;. B - Procesi i qark prodhimit (navarka pjerrët me një bazë pirg); B - bazat mikrografisë, SW. 70; G - Fotomikrografi e një saldimi, SW. 70

  Fig. 9. Novgorod. Troitsky gërmimet. An. 5133: A - një thikë, në fund të shekullit XIII;. B - Procesi i qark prodhimit (V-formë navarka bazë hekur); B - Fotomikrografi e një saldimi, SW. 70; en. 4064: D - thikë, në fund të shekullit XIII;. D - proces i prodhimit qark (V-formë teh navarka çeliku bazë hekur); E - Fotomikrografi e një saldimi, SW. 70

  Siç vuri në dukje tashmë, smiths rrallë Novgorod drejtuar në pritje të tillë arkaike si produkte të çimentimit. Në koleksionet studiuar në shekujt XIV-XV. shtatë blades tilla të 183 kopje. Në disa pjesë të këtyre mostrave të çelikut karakter widmannstätten strukturë që tregon overheating gjatë procesit falsifikim të carburization fituara. Vëzhgimet Microstructural sugjerojnë se grouting lokale të përdorura në prodhimin e thika tha.

  Ndër produktet e XIV Novgorod nozhevnikov - gjysmën e parë të shekullit XV. është tërhequr vëmendja që të përdoret si bare bosh ngjitur nga shumë pjesë të metaleve të ndryshme - të ashtuquajturën metodë të materialeve të paketimit. Në disa raste, i derdhur është kryer me përzgjedhje të kujdesshme dhe pllaka të rregullt stacking, në të tjerët - rastësisht (Figura 8 ,.). Në shumicën e rasteve, në bazë të një thikë bërë pirg është ngjitur teh çeliku dhe një operacion i përfunduar u forcim.

  Sipas funksionit instrumente studiuar mund të klasifikohen si universale. Disa thika i përkasin kategorisë së tabelës. Ata shquhen proporcione zgjatur dhe blades ngushta. Një thikë mund t'i atribuohet armë të këpucar (Trinity gërmimit, 5-423), që nga ana tip i tehut ka një kurbë të butë. Siç tregohet edhe nga ekzaminimi mikroskopik, teknologjia e prodhimit të saj plotëson kërkesat e armëve të tilla: shirita çeliku ngjitur mbi të dy anët e tehut dhe shtrihen deri në pjesën e prapme.

  Typologically dy thika dal nga mbledhja studiuar. Cannon tremujorin e parë të shekullit XV. (Gërmimi Nutny, 5-10-153) ka një teh të ngushtë çeliku. Pa dyshim, ky është një shembull i armëve ushtarake. thikë Trajtuar fiksohet me oboymitsy bakrit. Procesi skemë prodhimit thikë mund të përkufizohet si saldim e dy hekurit dhe çelikut shirita. Saldim banda kryer në një nivel të lartë - bashkoj hollë, të pastër. Operacioni i fundit ishte një forcim të mprehtë, për të dhënë lëndën e luftimeve cilësi.

  Një tjetër mjet i të njëjtën kohë (gërmimi Nutny, 5-10163) ka një teh masiv (gjerësi - 2.5 cm, trashësi obushka - 0.5 cm), i cili kaloi pjatë, të trubitsey palosur në mënyrë që lëkure formuar socketed. Qëllimi i veçantë i këtij mjeti nuk është në dyshim, por analogjia dhe funksionalitetin e saj nuk është ende e njohur për ne. Ajo shpif një thikë nga hekuri syrodutnyh, slags ndotura rëndë. blade ruajtur mirë sugjeron se nuk ka operacione të tjera për të përmirësuar atë janë kryer.

  Përmbledh materiale Rishikimi XIV - XV. Në pjesën e parë, mund të vërehet se në këtë kohë, procesi i përdorimit të teknologjisë aktive ngjitur. Ky anëtar në fund, dhe të zhdrejtë saldim V-formë. mostrave të vetme paraqitur blades tre-shtresa. grouting teknologji, si në kohën e mëparshme, nuk është tipike (Tabela 2).

  Përmbledh të dhënat e vëzhgimeve dhe të dhënave tona të marra BA Kolchin në materialet nga gërmimet Nerevskogo mund të nxirren përfundimet e mëposhtme.

  Tabela 2. Shpërndarja kronologjik hetuar nga thika nga grupet teknologjike Novgorod: I - tërësisht prej hekuri; II - tërësisht nga çeliku; III - packetization; IV - kimiko; V - qese tre-shtresor; VI - saldim i; VII - navarka zhdrejtë; VIII - navarka anëtar fund; IX-V-formë navarka

  material dekorativ në prodhimin e thika ishin të hekurit dhe të papërpunuara të lartë çeliku të karbonit. Dhe hekur dhe çelik të para karakterizohet nga ndotja e fortë nga inclusions skorje (Fig. 2, B). Megjithatë, farkëtarët nuk kërkojnë të përmirësuar cilësinë e bazave tehut metalike me ndihmën e fallsifikimit afatgjatë, dhe të fokusohet në prodhimin e tehut me cilësi të lartë, në të cilën ka pasur, si rregull, çeliku të lartë të karbonit (Fig. 3, B-D). Një tipar dallues i çelikut të para, dmth. E. prej çeliku të prodhuar në procesin metalurgjik, ajo ka qenë përmbajtje shumë të pabarabartë të karbonit dhe shpërndarjen. Ndryshe nga çeliku të papërpunuar me një përmbajtje të karbonit të lartë të marra nga një metodë të veçantë të përbërë në boshllëqet shtesë carburization në enët hermetikisht të mbyllura me materiale qymyrgurit (qymyr druri, kockave dhe m. P.). çeliku i tillë është vlerësuar shumë, ajo është më e shtrenjtë dhe është përdorur vetëm për të ngarkuar (duke punuar) një pjesë të armëve.

  Në Novgorod në një raport prej dy grupe të procesit midis X-XII cc. në prodhimin e thika pozicioni mbizotërues merr Technology Group II (Zav'yalov, Rozanova 1990: 179, Tabela 4.). Tipari kryesor i prodhimit Novgorod nozhevennogo ishte pozita dominuese e teknologjisë ndërtimeve ngjitur. Skema të tilla mund të përmirësojë ndjeshëm punës cilësitë armë. Megjithatë, vlera e kapitalit e secilit prej tyre në intervale të caktuara kohore është e ndryshme. Nëse X-XII shekuj. pjesa më e madhe e blades janë prodhuar në përputhje me skemën e paketës tre-shtresa, në shekullin XIII. Kjo bëhet qark saldim baza kryesor hekuri teh çeliku. Në kohën e mëvonshme (XIV - XV., Në gjysmën e parë), përqindja e këtij prodhimi skemë nozhevennom Novgorod mbetet i lartë. Ne mund të themi me siguri se gjatë gjithë periudhës në shqyrtim gjendjen e Novgorod farkëtarit mbetur i qëndrueshëm, dhe dinamika e zhvillimit të saj ishte progresiv.

  karakterizuar nga treguesit e mëposhtëm për prodhimin Novgorod nozhevennogo: standardizimin tipologjike, kompleksiteti teknologjik e harton dhe cilësi më të lartë të performancës. Në këtë rast, këto karakteristika janë ruajtur gjatë gjithë historisë e zanateve Novgorod, që na lejon të flasim për mungesën e ndikimeve negative në sektorin e prodhimit në periudhën Golden Horde. Shpërndarjes, duke filluar nga shekulli XIII., Teknologjitë e thjeshta (grup teknologji I) ne shok me fluksin e Novgorod në traditat jugore mediat ruse të prodhimit. Kujtojnë se ajo ishte për tokat farkëtar jugore ruse dhe u karakterizua nga prodhimin e produkteve në skemat teknologjike të Grupit I.

  Pskov

  Jo më pak të rëndësishme për rindërtimin e farkëtarit në Golden Horde materialeve periudhe qytet tjetër të kapitalit. Pas Novgorod Pskov materiale të trajtuara. Siç e dini, në shekujt e parë të historisë së saj të Pskov ishte anëtar i Republikës Novgorod. Në shekullin e XIV. Pskov fiton pavarësinë.

  Si rezultat i hetimeve arkeologjike deri më sot janë studiuar mirë dhe qyteti Chrome Dovmontov, zona të mëdha të zbuluara në mes dhe qytete të tërthorta. Si rezultat, akumuluar një sasi të madhe të materialit, tërësisht përshkruar hekur-artizanale. Mbledhja e artikujve të bëra nga metali hekuri nga Pskov përzgjedhura për ekzaminim metallographic përbëhet nga 309 artikuj. Koleksioni përfshin artikuj nga gërmimet e Dovmont dhe qytete të mesme. Baza e mbledhjes së përbëhet nga thika (287 ind.). seri të vogla janë paraqitur objekte për qëllime shtëpiake (gërshërë, rroje, stralli, sickles, rrethore, groomer, në pranverë të bllokohet) dhe sende të armëve (thika, shtiza).

  Materialet mbledhja mbulon periudhën prej shekujve X-XI të XVII. (Ascension 1996, Rozanov, 1997, 2000b Zakurina). Për periudhën e interes për ne shekujt XIII-XV. janë 127 thika dhe 18 armë të tjera.

  Në prodhimin e një shumëllojshmëri të artikujve shtëpiake të përdorura si një teknologji të thjeshtë - tërësisht i hekurit dhe çelikut të papërpunuar (fotografi gozhdë, gërshërë, gërshërë të mëdha tëharrje, hala, buron nga kështjellës, chisels, stërvitje, flints) dhe produkteve me një brisk yndyrore: gërshërë, sëpata, stralli, fol .

  Objektet trillojnë armët bërë tërësisht nga çeliku, ose të papërpunuara - një shtizë, një shpatë - ose çimentuar - shtizën.

  Karakteristikat teknologjike Blacksmith periudhë Pskov para-mongol ne ofrojmë në bazë të analizave të produkteve farkëtar nga qyteti Dovmont. Gjatë kësaj periudhe, Piktura zbukuruese Smiths shërbejnë klasat e ndryshme të hekurit (me fortësi normale dhe të lartë), dhe çeliku papërpunuara carburized. strukturave të çelikut të përdorura në yndyrore në pjesën e punës e mjet Carburized. teknologjia e prodhimit thikë përbëhet nga gjashtë skemat kryesore teknologjike: tërësisht e hekurit, tërësisht i çelikut të papërpunuar, qese tre-shtresa, saldim prej, anëtari fund dhe një saldim zhdrejtë lateral. Në këtë skemë ishin dominant, shoqëruese me grupin procesit II (Rozanova 1997).

  Mbledhja e qytetit Dovmont me interes të veçantë janë dy organizon. Një prej tyre është e përfaqësuar nga një shembull (Fig. 10, al. 2270). Ajo ka një lenticular seksion kryq. Tjetri - me një diamanti formë seksion kryq e stilolaps - fragmente të ruajtura (Figura 10, 2271 en ..). Në të dyja rastet, baza e stilolaps deri dy band zakonshëm hekur (microhardness - 151-170 kg / mm2) është futur në mes të hollë hekuri pjatë phosphine (ferrite microhardness - 236-274 kg / mm2). Futja e hekurit fosfor është pingul me planin e stilolaps dhe vjen në të dy një avion në formën e një rrip të ngushtë, i cili krijoi një efekt të caktuar dekorative: pas lustrim paste fituar këtë argjend me gaz. Objektet (thika, organizon), të bëra nga skema e procesit të përshkruar janë gjetur në materialet e lashtë është shumë e rrallë, e cila mund të tregojë importuar tyre. Një model i ngjashëm nga një numër i studiuesve referuar versionin më të thjeshtë të saldimit të Damaskut. Produktet e bëra në këtë teknologji janë të njohura në mesin e materialeve nga Balltikut dhe Evropës Qendrore (Anteyn 1973; Mazur, Nosek 1972; Pleiner 1979b).

  Pjesa kryesore e subjekteve të studiuara metallographically shekuj XIII-XV. bëjnë thika. Ashtu si në qytete të tjera, Evolution formë thika Pskov ka qenë në drejtim të rritjes së gjerësinë e raportit të ndryshimit teh dhe gjatësi teh në gjatësinë e prerjes (2: 1). Tashmë në shekullin XIII. thika të bëhet një formë standarde, e cila është ruajtur dhe në një kohë më vonë. Në shekullin e XIV. ka thika me pjatë të trajtojë, të cilat grushta disa vrima për të bashkëngjitur pads. Ndoshta thika me pjatë trajtuar janë enët.

  Fig. 10. Pskov. Organizon me inlays e hekur fosfor, skemën teknologjike të prodhimit dhe Fotomikrografi fut SW. 70

  Siç tregohet nga ekzaminimi metallographic, prodhimin thika Pskovian dhjetë skemat teknologjike të përdorura në periudhën në shqyrtim: tërësisht prej hekuri, i çelikut të papërpunuar, e çeliku me cilësi të lartë, të bërë pirg paraformoj teh të çimentimit lokal, një paketë tre-shtresa, saldim të, përpara, anëtar fund, saldim V-formë teh çeliku (Tabela. 3).

  Ajo është gjetur se në prodhimin e produkteve nga fallsifikimit Pskov përdorur hekur nxjerrë nga ore bog. Në shumicën e rasteve hekuri ka një microhardness konvencionale ferrite - nga 151 deri në 206 kg / mm2. Ndonjëherë ka një të ngurta (fosfor) hekuri ferrite microhardness 236-350 kg / mm2. Tërësisht nga një material prodhuar tri thika dhe gërshërë. kopje disa thika të prodhuara në ndërtime yndyrore hekur fosfor ishte baza e blades.

  Në prodhimin e të gjitha-çeliku produkt papërpunuara është përdorur karbonit-pasuruar çeliku të pabarabartë (me një përmbajtje të karbonit prej 0.5%, duke e lejuar atë të pranojë trajtimin e ngrohjes). Në ndërtimet ngjitur përdorura në teh carburized çeliku të lartë të karbonit. Pothuajse të gjitha mjetet me blades çeliku iu nënshtrua trajtimit të ngrohjes (shuarje të shpejtë).

  Gjetjet sugjerojnë se blacksmithing Pskov, si dhe Novgorod, ishte në nivelin e zhvillimit, kur metodat e shter përpunimit standarde të përdorura.

  Shpërndarja e kontaktit izoluar një studim metallographic e dy flowsheets periudhat kronologjike (para-Mongolian -. X-XII shekuj, Golden -. XIII-XV cc) zbulon karakteristika tipike teknologjike për çdo segment dhe ndjekur ndryshimet e mundshme në kohën e [1].

  Si më poshtë nga të dhënat në Tabelën 3, në CC X-XII. në farkëtarit Pskovian dominon Technology Group II - 69,3%, përkatësisht Grupi I - 30,7%. Për më tepër, në grupin procesin e bazoj përbëjnë diagramet e rrjedhës tërësisht e hekurit dhe çelikut të papërpunuar carburized pabarabartë, dhe në grupin e procesit II numërimin e parë e zënë nga një teknologji tre-shtresa dhe saldim të paketës (Fig. 11).

  Fig. 11. Pskov. Thika, skemat teknologjike të prodhimit të tyre dhe fotografisë së microstructures, SW. 70 (en 2257 -. Saldimin e, en 2255 -. Qese tre shtresa)

  Gjatë shekujve XIII-XV. Përfaqësimi i të dy grupeve të qasjeve teknologjike: Technology Group I - 48,8%, Technology Group II- 51,2%. Ajo rrit vlerën e artikujve tërësisht të çelikut në grup procesin e I. Tashmë në shekullin XIII. praktikisht zhduken produkte të bërë në tri shtresa dhe ngjitur-teknologji dhe teknologji Grupi II zë një teknologji kryesor pozicion zhdrejtë saldim teh çeliku.

  Tabela 3. shpërndarja kronologjik hetohen thika Pskov nga grupe teknologjike [2] I - tërësisht i hekurit; II - tërësisht i çelikut të papërpunuar; III - bërë tërësisht nga çeliku inox; IV - packetization; V - kimiko; VI - qese tre-shtresor; VII - saldim i; VIII - navarka pjerrët; IX - fundi navarka; X-V-formë navarka

  Një përqindje e lartë e grupit të procesit të prodhimit II, i lidhur me weldments në periudhën e hershme e X-XII cc. Ajo tregon se Forgings Pskov zhvilluar në traditat e veçanta të veriut (Novgorod) rajonin e Rusisë lashtë. Ashtu si në Novgorod materialeve Pskovian teknologjisë shfaqin ndryshim (teknologji në grupin II) të tre-shtresa pako në një XII c retreaded. Në periudhën Golden Horde Pskov Blacksmithing vazhdon të zhvillohet në bazë të traditave Veriut ruse. Asnjë agresionit të jashtëm apo paqëndrueshmëria e brendshme politike nuk ka ndryshuar vektor të zhvillimit në industri të tilla të rëndësishme si çeliku dhe metali. Një tipar i farkëtarit Pskov është një pjesë në rritje të grupit teknologjisë I. Në këtë kohë, Pskov, të vendosura në kufirin perëndimor të tokave ruse, u detyrua të qëndrojë vetëm kundër Lituanisë dhe Urdhri Livonian "me të paqartë dhe shpesh direkt armiqësor Novgorod" (Klyuchevskii 1957: 92). Kjo kërkonte një rritje të konsiderueshme në volumin e produkteve farkëtar, i cili është kryer me përdorimin e tabelave të thjeshta rrjedhës.

  Tver

  Përmendja e parë në Tver kronikat në 1209 qyteti filloi një rol të rëndësishëm për të luajtur që nga mesi i shekullit të XIII. Në këtë kohë, Tver u bë kryeqyteti i një principate të pavarur. Gërmimet arkeologjike në Tver kryer relativisht vonë. Në 90-ta. shekullit të XX. Tver është duke u bërë një nga qytetet më të hulumtuar të Rusisë. Si rezultat i këtyre hetimeve u zbulua se kapaciteti i shtresës kulturore në pjesën historike të qytetit është e pabarabartë. Pjesa më e informative pikëpamje arkeologjike është e vendosur në brendësi të Tver Kremlin XIV në kufijtë e qytetit ku ruhet shtresa lagur kulturore që promovon ruajtjen e produkteve të bërë nga materiale organike dhe metaleve (Tver Kremlinit 2001: 5-20) ..

  Në dekadën e fundit, vëmendje e veçantë i është kushtuar studimit të produkteve arheometallograficheskomu farkëtar nga Tver mesjetare (Rozanov, Terekhova 2001: 109-137). objekte hekuri Collection vjen nga gërmimi i shtresuar 11 nga territori i Kremlinit (Lapshin, 2001: 221-224). Mbledhja e 183 kopje dhe përfaqësohen kryesisht nga grupe të tilla si thika (179 kopje.). Koleksioni përfshin gjithashtu tre sëpatë dhe një thikë kamë. Produktet studiuara janë bërë pirg në kuadër kronologjike nga fundi i XIII deri në mesin e shekullit XV., Me shumicën e subjekteve (165 ind.) Vjen nga shtresat me datat dendrochronological. Materialet ndodhin me pjesët e gërmimit 1, 3 (1994), 1, 1a, 2, 3 (1995), 4, 5 (1996).

  Formën e thika ndryshojnë pak me kalimin e kohës. Ato mund të ndahen në uzkolezviynye dhe shirokolezviynye. Sharing është theksuar në të dy rastet, ledges në të dyja anët. gjatësi teh me thika uzkolezviynyh është 6-8 cm, gjerësia - 1 cm, prerja gjatësia - 5.4 cm; shirokolezviynyh Gjatësia teh thikë - 14-15 cm, gjerësi - 1,5-2 cm, prerja gjatësia -. 8.7 cm Në një periudhë të mëvonshme (XV c.) numri shirokolezviynyh e blades rritet.

  Fig. 12. Tver. Fundi i XIII thika shekullit. dhe skemat teknologjike të prodhimit të tyre

  Fig. 13. Tver. Thikat e shekullit XIV. dhe skemat teknologjike të prodhimit të tyre

  Në shekullin e XIV. thikë oboymitsy duket për fiksim të trajtojë (2 mostra hetuar metallographically.). Nga shekujt XIV-XV. janë thika me dorezë dhe pjatë vrima për bashkëngjitur pads.

  Interpretimin e të dhënave për të përcaktuar natyrën e traditave teknologjike, ne vërejmë në vijim. Kur produktet e prodhimit duke përdorur nëntë flowsheets mjeshtër. Pjesa më e madhe e predhave të formuara në mishërime të ndryshme të qarkut për saldim bazën çeliku teh hekuri - fundi fytyra (61 kopje.), V-formë (6 mostra.), Pala zhdrejtë (33 kopje.). Përveç kësaj, trillim pas zbuloi skemën thika: tërësisht e hekurit trillojnë 27 kopje. thika e çelikut të papërpunuar carburized uniforme -. 29 kopjet e çeliku me cilësi të lartë - 1 kopje të paraformoj bërë pirg -. 18 mostrave, në një paketë qark tre-shtresa -. 1 kopje në skemën e saldimit të një teh çeliku në një bazë të hekurt -. 3 mostrave. Shumica e saj ishte ngrohjes-trajtuar blades çeliku.

  Fig. 14. Tver. Thikat e shekullit XIV. dhe skemat teknologjike të prodhimit të tyre

  Fig. 15. Tver. Thikat e shekullit XIV. dhe skemat teknologjike të prodhimit të tyre

  Kështu, në mesin e skemave të ndryshme të përpunimit në konsideratë mbledhja kryesore navarka është, përqindja e të cilit është 55.2%. Në përgjithësi, produktet e lidhura me grupin teknologjike II (mundësitë e ndryshme për saldim, qese tre-shtresa, saldim i) dominojnë (57.5%). Vini re se përqindja e teknologjive të thjeshta (të plotë të hekurit dhe notave të ndryshme çeliku, paketimit) është gjithashtu e lartë - 42.5%.

  Duke iu referuar karakteristike e një material dekorativ, duhet theksuar se në thelb ajo është një ngurtësinë konvencionale hekuri (vargjet ferrite vlerë microhardness nga 143 deri 206 kg / mm2). Megjithatë, duke zbuluar një përqindje të lartë të produkteve të cilat i përdorin të lartë ngurtësinë (fosfor) hekur (17.1%), i microhardness i ferrite në këtë rast është 254-350 kg / mm2.

  Në një thikë që i përket në fund XIII në., Kur saldim fytyra fundi mes teknologjinë bazë hekuri i tehut të teh dhe çeliku bashkoj vuri në dukje përdorimin e një litari të ngurta (fosfor) hekur (Fig. 12, një. 9060).

  Fig. 16 . Tver. Thikat e shekullit XIV. dhe skemat teknologjike të prodhimit të tyre

  I farkëtarit e lashtë për një pritje të pazakonta. Me sa duket, si dhe shtizë lartpërmendur nga Pskov dhe thikë nga Novgorod, ajo është një importimit.

  Për të importuar raste (Evropës Perëndimore) mund të caktohet një thikë (Fig. 12, një. 9104) që ka një vulë në pjesën e teh të tehut. Teknologjikisht ajo nuk është liruar nga masa e produkteve (formuar në zhdrejtë teknologjinë e saldimit anë).

  Në përgjithësi, mund të konstatojmë se kemi studiuar mbledhja përshtatet në traditën e karakteristike teknologjik të rajoneve veriore të Rus lashtë.

  Siç është cekur tashmë, shumica e produkteve të analizuara (165 ind.), Ka datat dendrochronological nga 1280 me 1440, përshtaten në gjashtë periudha kronologjike (Fig. 12-18). Shpërndarja e skemave teknologjike për ato periudha ju lejon për të vënë çështjen e dinamikën e farkë në periudhën Golden Horde.

  Nga kjo pikë e fundit Shiko periudhës së shekullit të XIII. (1280-1290 gg.). Në këtë kohë, ka një të konsiderueshme (më shumë se dy herë) prevalenca mjaft i flowsheets komplekse bashkoj (përkatësisht, 68.5% në 31.5%). Kjo mund të thotë se zeje të lashtë e Blacksmithing zhvilluar Tver në traditën ruse Veriore (Fig. 12).

  Mbylle proces përputhen traditat e në fund të XIII Tver. artizanale Novgorod janë në të njëjtën kohë, ku raporti i teknologjisë komplekse dhe të thjeshtë është 75.2% në 24.8%.

  Tabela 4. Shpërndarja kronologjik hetuar nga thika nga grupet Tver teknologjike: I - tërësisht prej hekuri; II - tërësisht nga çeliku; III - packetization; IV - anëtar fund navarka; navarka V-V-formë; VI - navarka pjerrët; qese tre-shtresor - VII; VIII - saldim i

  Në kohën e mëvonshme, në shekullin e XIV, në zeje Tver grupit teknologjisë së produktit pjesa II është ende e madhe -. 56.2%, edhe pse të rritet ndjeshëm dhe përqindja e teknologjive të thjeshta (Figura 13-17.).

  Fig. 17. Tver. Thikat e shekullit XIV. dhe skemat teknologjike të prodhimit të tyre

  Në përgjithësi, duke përmbledhur të dhënat që kanë të bëjnë me cc periudhën XIII-XV., Është e mundur të vërehet një epërsi të qartë të artikujve që kanë të bëjnë me grupin procesit II (tab. 4).

  Kështu, ne mund të themi se, pavarësisht nga ngjarjet shkatërruese të 1238-1240 gg., Ekonomia e qytetit restauruar mjaft shpejt, të paktën në fushën e smithing. Dhe gjurmimi traditat qëndrueshme teknologjike që shkojnë prapa, me sa duket, në periudhën para-mongol, sugjeron vazhdimësinë e aftësive të prodhimit, dhe ndoshta një kthim në qytetin e bartësit traditës vetë.

  Fig. 18. Tver. Fund thika XIV - gjysma e parë e shekullit XV. dhe skemat teknologjike të prodhimit të tyre

  Të gjeturat tona janë konfirmuar në mënyrë indirekte nga vëzhgimet mbi vazhdimësinë e marrëdhënieve tradicionale të tregtisë e popullatës lokale dhe ruajtjen e vëllimit të ardhurat e shitjes në tregun e Tver në gjysmën e dytë të shekullit XIII-XIV. (për shembull, rrathë qelqi) (Young (Safarova) 1997: 225).

  Në lidhje me rritjen e peshës së ulët të teknologjisë në farkëtarit Tver në shekullin XIV., Kjo është ndoshta për shkak të rritjes së vëllimet e prodhimit, kërkoi të prodhimit së bashku me produkte të shtrenjta sende të lirë. Një fenomen i ngjashëm mund të vërehet në qytete të tjera të lashta, për shkak të zhvillimit të përgjithshëm të qëndrueshëm ekonomik.

  Moska

  Zgjidhja në Cape (Borovitsky Hill), i formuar nga bashkimi i Neglinnaya dhe Moskës, nga e cila të rritet në të ardhmen, në qytetin e Moskës, nuk kishte jo më vonë se mesi i shekullit XII. Tashmë në atë kohë fshati veshur një tregti, karakter industrial. Vlera e Moskës, në fillim për të dalë jashtë në mesin vendbanimet tjera vyaticheskih vendin e duhur këtu rrugët tregtare të rëndësisë ndërkombëtare (nga jugu - nga Kievi dhe Chernigov, dhe pastaj nga Konstandinopoja dhe nga lindja - nga Ryazan dhe Vollga Bullgarisë në veri - në Novgorod dhe veri-lindje - në Vladimir, Rostov, Suzdal). Në fund të XII - të tretën e parë të shekullit XIII. kalaja Kufi Moska transformohet në një qytet të vogël në kufirin jugor të vendit Vladimir-Suzdal. Që nga fundi i shekullit të XIII. qyteti u bë kryeqyteti i një principate të pavarur. Nga mesi i shekullit të XIV. princat Moska pretendojnë të udhëheqjes politike në Rusi Veri-Lindore. Rritje Fuqia ekonomike në Moskë, e cila u shfaq në ndërtimin e një kala guri - një nga të parët në Rusi në periudhën e Hordhia e Artë (Panova 2003b: 24-25).

  Moska ishte ndër të parët nënshtruar shkatërrimit Tatarisht-mongol. Megjithatë, të dhënat arkeologjike tregojnë se shkatërrimi i qytetit në dimër 1238 nuk ka çuar në një pushim në zhvillimin e tij. Jeta në qytet vazhdon, siç tregohet nga zhvillimi i ndërtesës, duke mbuluar të gjitha faqet e reja Borovitsky Hill (Panova 2003b: 30).

  Nga 1959 në kohën e tashme në territorin e Kremlinit bërë hapja e puseve dhe hapjen arkeologjike e shtresës kulturore në lidhje me ndërtimet e reja dhe restaurimin e monumenteve arkitektonike. Si rezultat i viteve të hulumtimit ia dolëm për të mbledhur një koleksion përfaqësues të artikujve të bërë prej metaleve me ngjyra, e cila përfshin një shumëllojshmëri e mjeteve, armë, sende shtëpiake.

  Metallographic studiuar 78 subjekte. Ato datojnë që nga gjysma e dytë e shekullit XII-XVII. Në mesin e objekteve të studiuar - kategori të tilla si thika, sëpata, scythes, sickles, gërshërë, brisqe, Duke thika, chisels, stërvitje, awls, fotografi, shata, yzengjitë, nxit, Psalmet, Horseshoes, sekirki, daggers, vtoki, thonjtë, paterica, gjemba. Baza e mbledhjes së përbëhet nga thika (48 ind.).

  Për fat të keq, karakteristikat teknologjike të produkteve të para-mongol farkëtar nga Moska bit të dhënave analitike. Studiuar pesë thika këtë kohë (Fig. 19, al. 9985, 9986, 9988, 9992, 9994). Të gjithë ata të krijuar prej çeliku të papërpunuar. Tre prej tyre kanë qenë të ngrohjes-trajtuar.

  Fig. 19. Moscow. Thika XII-XIII shekuj. dhe skemat teknologjike të prodhimit të tyre

  Fig. 20. Moscow. Thika XIV-XV shekuj. dhe skemat teknologjike të prodhimit të tyre

  Për periudhën Golden Horde janë 20 thika. Në shumicën e rasteve ata kanë një gjerësi teh prej 2.1 cm dhe një gjatësi prej 8 deri në 12 cm dhe 2-3 mm të trasha. Fidan qëndron në të dy anët e ledges, me një gjatësi prej 5-6 cm, në disa raste, në kryqëzimin e tehut në dorezë e klipeve ruajtur. Kjo e zakonshme thika shtëpiake (Fig. 19-22). Dy thika janë ndarë madhësi të madhe (Fig. 20, një. 9995, 10018). . Gjatësia e tyre është, respektivisht, 27 cm dhe 32 cm në një instrument (Figura 20, en 9987 ..) është ndarë formën e saj - teh ka një pelerinë pjerret.

  Fig. 21. Moscow. Thika XIV-XV shekuj. dhe skemat teknologjike të prodhimit të tyre

  Fig. 22. Moscow. Thika XIV-XV shekuj. dhe skemat teknologjike të prodhimit të tyre

  Si themeluar në bazë të studimeve metallographic në prodhimin e thika përdorur gjashtë skemat teknologjike: tërësisht nga hekuri (. 2 ind) prej çeliku të papërpunuar (. 6 mostra) te bosh pirg (. 1 sp), me një brisk çeliku yndyrore - anëtari fund (7 ind.), diagonale (3 mostra.) dhe (1 sp.) saldim V-formë. Të gjitha prodhimet janë të natyrës së metalit mund të thithin forcim, janë trajtuar ngrohjes.

  Përveç një armë të tillë universale, si një thikë, dhe mjete të tjera të shqyrtuar - awls dhe hala. Siç tregohet nga ekzaminimi metallographic, të gjitha këto produkte janë bërë në teknologjitë e thjeshta: tërësisht e hekurit (Figura 23, një 10.334 ..) Dhe prej çeliku të papërpunuar (Figura 23, një 10352 ..).

  mjeteve Njoftime paraqitur stërvitje, Vizatim thika, sëpata, një daltë. Katër produktet janë bërë në fund teknologji saldim face: stërvitje (Figura 24, një 10351 ..), kruese (Figura 25, një 10323 ..) Ax (Figura 24, një 10330 ..). . Scraper (Figura 25, një 10332.) Forge tërësisht i çelikut të papërpunuar; stërvitje (Figura 24, një 10335 ..) dhe daltë (Figura 25, një 10.329 ..) - Cilësia e detalit çelikut.

  zbaton bujqësore paraqitur braids, drapërin, shat (Fig. 23). Dy tresses (en. 10319, 10327) dhe drapër (en. 10338) të prodhuara në teknologji zhdrejtë saldim, një bishtalec (En. 10357) dhe shat (en. 10321) Forge prej çeliku të papërpunuar.

  Fig. 23. Moscow. zbaton bujqësore dhe skemat teknologjike të prodhimit të tyre

  Fig. 24. Moscow. mjetet Njoftime dhe skemat teknologjike të prodhimit të tyre

  Nga pikat e armatimit dy daggers dhe vtok shqyrtuar (Fig. 26). Një kamë (en 10341.) prej çeliku me cilësi Forge, tjetër (en 9975.) - i boshllëqet bërë pirg. Vtok (en. 10328) falsifikuar të çelikut të papërpunuar.

  Disa artikuj në lidhje me kalë Gear (Fig. 27). Ky cheekpieces (en. 10349), e stirrups (en. 10324, 10325), një nxisë (en. 10358), një patkua (en. 10346, 10347). Të gjitha sendet në teknologjinë e trillojnë vetëm ose tërësisht prej hekuri, apo e çelikut të papërpunuar. Nga Forge çeliku të para dhe groomer (en. 10331).

  Duke përdorur teknologji të thjeshta të bëra gozhdë (en 10356.) patericë (en 10337.), Ice-do kulm (en 10345.) - Fig. 25.

  Fig. 25. Moscow. Produktet e falsifikuara dhe skemat teknologjike të prodhimit të tyre

  Fig. 26. Moscow. Produktet e falsifikuara dhe skemat teknologjike të prodhimit të tyre

  Fig. 27. Moscow. Objektet pajisje kalë dhe skemat teknologjike të prodhimit të tyre

  Karakterizuar lëndën e parë falsifikim, mund të vërehet se farkëtarit përdorur hekurin si (fosfor hekur) fortësi konvencionale dhe të zgjeruara. Mbizotëroi uniforme çeliku të papërpunuar karbonit-pasuruar. Aplikimi i çelikut të gradës së lartë është i fiksuar në disa raste (stërvitje, daltë). Ky lloj i lëndëve të para të përdorura në ndërtimet yndyrore. trajtimi i ngrohjes ishte operacioni i detyrueshëm për të përmirësuar vetitë e mjeteve të punës.

  Në përfundim të produkteve farkëtarit procesit të rishikimit nga territori i Kremlinit të Moskës, ju do të vini re se pajisjet cilësore, mjetet, zbaton bujqësore janë prodhuar kryesisht në teknologji komplekse saldim.

  Bazuar në një krahasim të thika të datës Karakteristikat tekniko-teknologjike të premongolian Artë dhe periudha (Tabela 5-6.).

  Tabela 5. Shpërndarja kronologjike hetuar thika nga grupet teknologjike Moskë: I - tërësisht prej hekuri; II - tërësisht i çelikut të papërpunuar; III - bërë tërësisht nga çeliku inox; IV - packetization; V - kimiko; VI - qese tre-shtresor; VII - saldim i; VIII - navarka pjerrët; IX - fundi navarka; X-V-formë navarka

  flowsheets shpërndarjes kronologjik (tab. 6) tregon se thika në të dytin XII gjysmë. trillojnë tërësisht i çelikut të papërpunuar (Technology Group I). Artikuj që lidhen me procesin e grupit I, materialet e dominuar në mesin Moskë deri në fund të shekullit XIII. artikuj individuale me blades yndyrore janë të fiksuara në shtresat e shekujve XIII-XIV. Të dhënat tona sugjerojnë se ndryshime të rëndësishme në teknologjinë e prodhimit të produktit të ndodhë XIV:. mbizotërojnë në pikat e bëra në teknologji yndyror (kryesisht anëtari navarka fund). Që nga ajo kohë, në mesin e trillojnë produktet e Moskës të luajë një grup produkt i rëndësishëm roli i teknologjisë II. I njëjti model është vërejtur në shekullin e XV. Me sa duket, kjo është për shkak të ardhjes së mjeshtrave Moskës, i cili e dinte teknologjinë e saldimit. Në këtë fakt, ne mund të shohim një tjetër manifestim i qeverisë politikës së centralizimit të ndjekur nga princat Moskës: në kryeqytetin e principatës nga artistët më të mirë dhe mjeshtrit të aftë.

  Tabela 6. Shpërndarja kronologjik të produkteve të hekurit nga grupet teknologjike Moskës

  Sipas MG Rabinovich, tashmë në vitet e para të Moskës në territorin e tenements saj të prodhimit metalurgjik është zhvilluar. Gjatë kërkimeve arkeologjike në territorin e sotëm Kremlini ka arritur për të kapur mbeturinat domnitsy. Duke pasur parasysh gjendjen e dobët të objekteve ruajtjen e ndërtimit të saj ishte e pamundur të identifikohen. Ai mbijetoi vetëm gropë gërmuan në kontinent, në të cilën është vendosur një shtresë e rërës fort kontinentale calcined, skorje dhe akumulimin e hekurit. Kjo domnitsa daton në shekullin e XII. Ajo ishte vendosur në rrethinat veriore të qytetit të Posada.

  Një tjetër kompleks i lidhur me prodhimin e hekurit u hetuar në periferi lindore të Posada, në krye. Ai mbijetoi nga disa gërmuar në grooves kontinent formuar drejtkëndësh drejtë matjen 6.5? 4.5 m. Në jug dhe jug-lindje të thellë (1.2 m) puset në formë të çrregullt janë hedhur mbeturinat. Shkalla e prodhimit tashmë ka thënë se zgjyrat dhe Critz nga gropa dhe grooves mbledhur një numër të madh. si pjesë e një balte të larë këtu dhe gjetën fragmente të nozzles balte përmes të cilit ngarkuar domnitsy ajrit duke përdorur shakull.

  Takim i këtij kompleksi të prodhimit është e vështirë pikërisht sepse ajo ishte në periferi të qytetit, e cila më vonë u ndërtua një kohë të gjatë. Brazda dhe gropa mbyllur gardhe lidhur me shtresë të kulturës XI-XIV cc. Ne mund të supozojmë se kjo është një hekur dhe çelik relativisht shkallë të gjerë të prodhimit ekzistuar në buzë të tenements në XII-XIII shekuj. një kohë të gjatë. Por, pasi ajo u braktis dhe u shkatërruan, zona ku mbetjet e ndërtesave nuk janë populluar për një kohë të gjatë (Rabinovich, 1964: 83).

  Çeliku bri mesi i shekullit XVII. Ajo hetuar si rezultat i gërmimeve arkeologjike në territorin e manastirit Kitaigorodskii Manastirit Trinity-Sergj. Interesante, burimet e shkruara nuk përmbajnë të dhëna për praninë e fallsifikimit në mes të këtij shekulli në manastir oborr (luftëtarëve 1995).

  Në territorin e kalasë mesjetare të Moskës, në Kremlin, gjatë gërmimeve arkeologjike dhe vëzhgimet e dokumentuar në mënyrë të përsëritur provat e industrive të ndryshme: përpunimin e kockave dhe të drurit, për prodhimin e këpucë lëkure, artizanale bizhuteri. Studimet e kryera në 1994-1995. në një zonë të gjerë pranë Portës Nikolsky, dhënë të dhëna të rëndësishme në lidhje me vendosjen në Kremlin gjatë gjysmës së dytë të shekullit të katërmbëdhjetë dhe të pesëmbëdhjetë. komplekse për prodhimin dhe përpunimin e hekurit.

  Vëzhgimet u kryen në territorin e ish-ndërtesës së Senatit - në fund të pallatit të shekullit XVIII (në oborret e saj qendrore dhe të vogla, bodrumet) - dhe në rrugët përreth. Ndërtesa, e ndërtuar në kuadër të projektit të arkitektit rus M. Kazakov, mori një pjesë të madhe të territorit të Kremlinit, e ndërtuar në shekullin e katërmbëdhjetë dhe tetëmbëdhjetë. Gjykatat e fisnikërisë, klerit, shtëpitë manastirit të farmsteads dhe kishave; duke përfshirë objektet duhet të përmendim kishën e Kozmait dhe Damian - patronalny tempulli Blacksmithing vëllazërisë. topografi historike e zonës në gjysmën e dytë të ISKSH-shekullit të pesëmbëdhjetë. Ajo rikonstruktuar përmes të dhënave arkeologjike.

  fakte të bollshme për të punuar me metal të tërhequr vëmendjen edhe në rrjedhën e vëzhgimeve të vazhdueshme arkeologjike të kryera në portën Nikolsky gjatë riparimin dhe restaurimin e pallatit, sistemet e ekonomisë komunale (kanalizime dhe kështu me radhë. D.). Nga objekte metalurgjike janë kryesisht pjesë e skorjeve me Bloom ngjyra e saj blu (që kanë mbledhur rreth 200 kg); disa prej tyre kishin oplavivshuyusya sipërfaqe qelqtë pabarabartë. Në studimin e një prej ndërtesave, të humbur në një zjarr, vatër Camber fikse që lejohet të para-përcaktuar atë si trillojnë.

  Gjen zhelezoproizvodstvom lidhur, të regjistruar në sedimentet e gjysmës së dytë të XIV - XV. një pjesë e konsiderueshme e: në këndin jug-perëndim të gjykatës qendrore, në oborr të vogël jugor, si dhe në jug dhe perëndim të pallatit, ngjitur me muret jugore dhe perëndimore të rrugëve (Fig 28.).

  Për të karakterizuar dhe për të identifikuar këto të gjetura në studimin e metodave natyrore gdhend laboratorike shkenca Institutit të Arkeologjisë RAS analizat makro dhe mikroskopike janë kryer (Panova, Rozanov, Terekhova 1997).

  Fig. 28. mbetje Vendosja zhelezoproizvodstva në Kremlin Moske në shekujt XIII-XV. (A - shllak Dukuritë, - një vend i shpif strehim në - Vendndodhja e Kozmait dhe Damian Kishës)

  Sipas objekte formale vizuale paraqitur katër grupet e zgjedhura.

  grupi i pare permban fragmente të mëdha (në një diametër prej 40 cm) mases argjilore të përzier me rërë, skorje hekuri dhe qymyr (20 kopje.). Peshë mjaft të lirshme, poroze, të lehtë thyen dorën; Ajo ka shenja të dukshme të ekspozimit të zjarrit (në seksionet gjurmë balte valë). Pesha - 0,8-4 kg. Më shpesh kjo është pjesë pa formë, por ndonjëherë fragmente të ruajë formën e profilin e disa strukturave që lidhen me ekspozimin temperaturë të lartë.

  Grupi i dytë përfshin artefakte përfaqësojnë pjesë e një masë që përmban hekurit çrregullt (në një diametër prej 5 deri në 20 cm) me një sipërfaqe të bluish gjurmë karakteristike poroz (27 kopje.). Peshë varion nga 200 g deri 2 kg. Nëse një masë e fortë ndikimi çekiç thyen deri në fragmente.

  Grupi i tretë përbëhet nga të vogla, deri në 7 cm në diametër, mostrat (2 kopje.) Që ka një peshë të dendur trup metalik - 100-150 g Mirë rezistonin shokut ngarkimit. Mostra për shqyrtim të mëtejshëm metallographic mund të merret vetëm nga rrethore.

  Grupi i katërt është e përfaqësuar nga një gjetje e vetme. Kjo formë lepeshkovidnoy objekt që ka një sipërfaqe mjaft të dendur trup metalik me një nuancë kaltërosh. Njëra anë është pak konveks, të tjera - konkave. Diametër - 14 cm, trashësi prej rreth 5 cm; peshë - 2 kg.

  Nuk ka dyshim se të gjitha katër grupet e artefakteve të lidhura me proceset temperaturë të lartë prodhimin e metaleve me ngjyra. Megjithatë, ajo ishte e nevojshme për të sqaruar: Çfarë është prodhimi - nëse një prodhim i vetë metali apo vetëm një trajtim?

  Sa për grupin e parë të objekteve, ata në mënyrë të qartë i referohen strukturave furre (qoftë fragmente të rreshtim ose vetë furrat profilit).

  Për të identifikuar të gjeturat e dytë - Grupet e katërt u provuan për ekzaminim mikroskopik.

  Ajo është themeluar që të gjitha mostrat e grupit të dytë kanë komponente strukturore të cilat janë karakteristike për shllak metalurgjik: Mostrat Base - qelqi gjëndrave, kundër të cilit kristalet janë ndarë fayalite (Fe2SiO4), dhe wustite (Feo), grimcat e reduktuara hekuri janë vërejtur. Mostrat ndryshojnë vetëm formën, madhësinë dhe proporcionet e komponentëve kryesorë strukturore.

  Natyra e mostrave të testit është prova të pakundërshtueshme se ai është proces syrodutnyh mbeturinave.

  Analiza mikroskopike e grupit të tretë të mostrave tregoi se ata janë në hekur reduktuar nga përzierjet skorje. Microstructure prej hekuri - trashë, jo-uniforme: përveç zonat ferrite ka zona ferrite-pearlite karakter vidmanshtettnogo (mikro - 95,8-116 kg / mm2). Shenjat e ndikimit mekanik është zbuluar.

  Nga të dhënat mikroskopike me siguri mund t'i atribuohet një mostrat eksperimentale drejtpërdrejtë metalurgjike syrodutnyh produktit - Gornova lulëzim.

  Nakhodka, na referuar grupit të katërt, gjithashtu një produkt i prodhimit të çelikut - domethënë, rivendosur gjatë procesit të hekurit syrodutnyh. Kjo është gjithashtu lulëzim, megjithatë, ndryshe nga vatër e lartpërmendur, të mbajtur përpunimit për vënien e metalit, skorje dhe të refuzojë për të dhënë atë një formë të veçantë. Në këtë rast, është standard për formën e lashtë farkëtar lepeshkovidnuyu.

  Në bazë të të dhënave të saj mikroskopike përbëjnë ferrite, janë faqet e ferrite-pearlite; një shumë e predhave, atëherë (ngjitur pjesërisht). inclusions shllak janë të pranishëm në numër të madh, por ata janë ulur në madhësi, ndonjëherë zgjatur në drejtim të fallsifikimit. Formën dhe parametrat kryesore (pesha, madhësia), kjo lule ka analogji të drejtpërdrejtë në gjetjet nga Novgorod (Rozanov Terekhova 1997: 7-9) dhe mund të konsiderohet si një lulëzim të holla. Gjetjet e analizuara në mënyrë kronologjike të ndarë si më poshtë: grupin e parë - XV, të dytë dhe të tretë - në gjysmën e dytë të shekullit XIV, i katërti - shekullin e XIII.

  Gjetjet topographically e grupit të parë janë të përqendruar në territorin e oborrit jugore të ndërtesës së Senatit dhe, me sa duket për shkak të rënies së trillojnë. Karakteristike, nuk ka shenja të prodhimit metalurgjik në vend është gjetur. Gjen të përfshirë në grupet e dytë dhe të tretë - skorje metalurgjik, vatër Kritsa - origjinën kryesisht nga territori i oborrit qendrore të ish ndërtesave të Senatit dhe ngjitur në murin perëndimor të rrugës. Në të njëjtën bazë ndodh dhe Bloom mall (grupi i katërt), por shtresa nga kohë më parë, siç u përmend më sipër.

  Kështu, në zonën artizanale pranë Nicholas Portës Moscow Kremlin, ndër të tjera, fikse dhe Mjeshtëri zhelezoproizvodstvo. Ekzistenca e fallsifikimit e materialeve dokumentuar shekuj XIII-XV. Në shekullin e XIII. lëndë e parë për këtë prodhim erdhi në formën e mallrave Critz. . Në shekullin e XV, siç tregohet nga hulumtimet arkeologjike, nuk ka qenë gjithmonë një trillojnë (Panova, Rozanov, Terekhova 1997: 120).

  Mbi rolin e fallsifikimit tregon ndërtimin në zonën e kishës së Kozmait dhe Damian (Damian). Temples përkushtim i tillë i ndërtuar tradicionalisht në qytetet e mesjetare Rusisë në zgjidhjen e mjeshtrave të profesionit zjarrit. Është e rëndësishme që në rrjedhën e hulumtimit arkeologjik në vitin 1994 ishte në gjendje për të sqaruar historinë e kishës së Kozmait dhe Damian, gjatë së cilës baza tani është e nevojshme për t'iu referuar në mesin e shekullit XIV. (Përmendja e parë e regjistruar e saj mbeti në përshkrimin e një prej zjarreve të Kremlinit në 1476) (Moska Chronicle 1949: 304).

  Në fund të shekullit të XV., Kur Grand Prince Ivan III të, qëndrimi i Moskovit dhe kreu i Kishës Ruse është përditësuar në mënyrë të konsiderueshme. Në atë kohë, ajo u ndërtua një kështjellë të re, rindërtuar shumë tempuj, e ndërtuar gurin e parë në Pallatin e Madh, Dhomës faceted, Gjykata e Thesarit. Në këtë drejtim, Ivan III dëbuar nga territori i grupit të Kremlinit të konsiderueshme të njerëzve, dhe në vend të parë - nuk i përkasin fisnikërisë. Ajo pastaj zhduket nga kryeqyteti i qendrës Principata farkëtarët e zonës plan, një kujtesë se deri në fund të shekullit XVIII mbetur në Kishën Kremlinit e Kozmait dhe Damian.

  Sa për industrinë metalurgjike, gjurmët e të cilat janë gjetur në shtresat e gjysmës së dytë të shekullit të XIV., Fakti i pranisë së tij në qytet është të paktën e çuditshme. Fakti që prodhimi është konsideruar tradicionalisht syrodutnyh fshat peshkimi. Në të vërtetë, prodhimi është shumë e punë-intensive, të ndezshme dhe në humbje urban. Meqenëse rendimentit metali i procesit syrodutnyh ulët (vetëm 20% të mineralit përdoret) (Kolchyn, rreth 1965: 214), shpërndarjen e kërkuara vëllimit të madh të dy ore dhe qymyr. Përveç kësaj, ajo ishte e nevojshme për të rinovuar furrë ose të ndërtuar atë përsëri pas çdo ngrohjes.

  Megjithatë, gjurmët e prodhimit metalurgjik është regjistruar ndonjëherë në qytetet e Rusisë lashtë, por vetëm në territorin e tenements, duke përfshirë në Moskë (Belenky 1967: 119-123).

  Në këtë rast ne po flasim për territorin e vendbanimeve të mëdha dhe metropolitane, dhe është koha që ha dhe prodhimi zjarri mund të ndodhë këtu vetëm nëse disa situata ekstreme - për shembull, nën rrethim.

  Natyrisht lind menduar për mundësinë e lidhjes së konkluzioneve tona me disa ngjarjeve historike. Në këtë aspekt, ju mund të përdorni prova udhëzimet chronicle rreth ngjarjeve të gjysmës së dytë të shekullit të XIV. Për shembull, në analet e regjistruar në këmbë në rrethimin e Kremlinit nën Lituanisht Grand Duka Algirdas së në 1368 dhe 1370 vjet. (Ustiug kronikë 1950, faqe 145-146). Një nevojë urgjente për të metalit mund të ndodhë në projektet e ndërtimit në shkallë të gjerë, të cilat janë të lidhura me ndërtimin e bardhë-gur Kremlinit në 1367-1368 gg., Ose në rimëkëmbjen e qytetit pas shkatërrimit të Moskës Tokhtamysh në 1382 Me sa duket, për raste të tilla, dhe furnizimet e materialeve strategjike të para janë dhënë ( ore, qymyr), siç e pamë, duke identifikuar në mesin e gjetjeve produkt i drejtpërdrejtë i procesit metalurgjike dhe prodhimin e mbeturinave.

  Në përfundim, theksojmë edhe një herë se nëse farkë në Kremlin në Moskë ka qenë një pamje e vazhdueshme e veprimtarisë zejtare në një kohë të caktuar, metalurgjike kryer herë pas here në situata të jashtëzakonshme.

  Kapitulli 2. Produktet farkëtimin e qytetet e vogla

  Kolomna

  Medieval Kolomna ishte vendosur në kufirin midis veri-lindje dhe jug-lindore Rus. Në XII-XIII shekuj. Kolomna ishte pjesë e principatës Ryazan, por për shkak të pozicionit të saj gjeografik në arrin të ulët të lumit të Moskës me rrethet e qytetit gravitated kryesisht të principatës Vladimir-Suzdal. Që nga ndodhja e principatës Moskës (XIV në fillim.) Kolomna të arsyeshme mund të konsiderohet si pjesë e Veri-Lindore (Mazur 2001).

  Gjatë hulumtimit të sigurisë në Kolomna në 1989-2002 gg. Gërmimi stacionare sipërfaqe prej rreth 3500 m2 (: 78 Mazur 2005) zbuluar. Formuar një koleksion përfaqësues të antikave, shumë prej të cilëve janë nga objektet ngjyra metalike.

  Për studime metallographic mbledhjen e thika shekujve XII-XV zgjedhur. Koleksioni përfshin 15 copë e thika. Gjerësia e teheve - 1.2-2.5 cm, gjatësia - 6-8 cm, gjeth izoluar në të dyja anët grupe, gjatësia e saj - (. Figure 29-30) 5-7 cm. Thikat janë një lloj i familjes universale.

  Në studimin analitik zbuloi se në prodhimin e thika u përdorur gjashtë skemat teknologjike: tërësisht e hekurit - 2 kopje, tërësisht të çelikut para - 2 kopje, bërë tërësisht nga çeliku inox - 4 kopje të paraformoj bërë pirg - 1 mostra duke .... teh çeliku saldim - 6 mostra;. dy prej tyre - në teknologjinë zhdrejtë 4 - saldim në fund. Pothuajse të gjitha produktet janë të natyrës së metalit mund të marrë trajtimin e ngrohjes u verbuan (11 Ind.).

  Fig. 29. Kolomna. Thika XII-XII shekuj. dhe skemat teknologjike të prodhimit të tyre

  Fig. 30. Kolomna. Thika XIV-XV shekuj. dhe skemat teknologjike të prodhimit të tyre

  Analiza e të dhënave tregon se lëndët e para ishin farkëtarët syrodutnyh hekuri para dhe çelik. treguesit Hekuri ndryshonin nga microhardness konvencionale: qenë kurrë e regjistruar nga përdorimi i një (phosphine) hekur të ngurta. I shënim është përdorur në katër raste në prodhimin e të gjitha-çeliku çeliku thika me cilësi carburized. Në të njëjtën kohë, në prodhimin e strukturave ngjitur në blades është përdorur shpesh çeliku të papërpunuar (pesë nga gjashtë blades ngjitur). Dallimi shihet më qartë në këto produkte kur treguesit krahasohet kanë thika çeliku microhardness të krijuar prej çeliku carburized, dhe blades me blades yndyrore: Në rastin e parë - 514-824 kg / mm2, në rastin e dytë - 193-322 kg / mm2 (në çelik të gjitha rastet ishin ngrohjes trajtohet).

  Kur krahasohen grupet hetuara e thika në mbizotërim teknologjike dukshëm grupit I (6 deri në 9).

  Shpërndarja e flowsheets periudhave kronologjike të treguara në tabelën 7. Analiza e të dhënave tregon se në çdo periudhë kronologjike është vërejtur produkteve dominimi Technology Group II. Mbi këtë bazë, mund të konstatojmë se Kolomna ishte pjesë e vendeve të rrethit ku prodhimi hekur-artizanale vazhduar me traditën jugore ruse.

  Tabela 7. Shpërndarja kronologjik hetuar thika në Ithaca në grupet e teknologjisë: I - tërësisht prej hekuri; II - tërësisht i çelikut të papërpunuar; III - bërë tërësisht nga çeliku inox; IV - packetization; V - kimiko; VI - qese tre-shtresor; VII - saldim i; VIII - navarka pjerrët; IX - fundi navarka; X-V-formë navarka

  Zvenigorod Moska

  Zvenigorod, Moska është e vendosur 60 km në perëndim të Moskës (Moskë Kremlinit), në bregun e majtë të arteries më të rëndësishme të transportit të tokës Moskë - p. Moska. Prova e parë e besueshme historike e Zvenigorod është përmendja e tij në testamentin shpirtëror të Ivan Kalita (rreth 1336). Megjithatë, në bazë të dëshmive arkeologjike, qyteti duket shumë më herët - në shekullin e XII. Sipas këtyre të dhënave, së bashku me Moskën Zvenigorod ishte margjinal, post jug-perëndimore të principatës Vladimir-Suzdal (Jusko 2005: 62). kulm të qytetit bie në mbretërimit të Yuri Dmitrievich (1389-1433 gg.).

  Hulumtimi më i rëndësishëm arkeologjik Zvenigorod Moscow mbajtur A. Jusko në mesin e viteve 70. shekullit të XX. Ajo u zbulua sipërfaqe më të madhe se 800 m2. Analiza e Stratigrafia e shtresës kulturore të materialit fiks dhe i lejuar për të nxjerrë përfundime të rëndësishme në historinë e qytetit (Jusko 2005).

  Tabela 8. Shpërndarja kronologjike hetuar thika Zvenigoroda Moskës nga grupet teknologjike: I - tërësisht prej hekuri; II - tërësisht i çelikut të papërpunuar; III - bërë tërësisht nga çeliku inox; IV - packetization; V - kimiko; VI - qese tre-shtresor; VII - saldim i; VIII - navarka pjerrët; IX - fundi navarka; X-V-formë navarka

  Mbledhja zgjedhur për kërkimin teknologjik vjen nga gërmimet e A. Jusko. Ai përbëhet nga 28 thika që i përkasin shekujve XII-XV. (Jusko, Chomutov 1981). Koleksioni përfshin thika shtëpiake, pak më ndryshe në formë dhe madhësi. Thikat më të zakonshme, blades që kanë një gjatësi prej nga 6 deri në 14.5 cm dhe një gjerësi prej 0.9-1.8 cm. Sharing izoluar nga të dy anët ledges të qarta blades të shkurtër (6-8 cm gjatësi). Ka raste të një pjatë të trajtuar, e cila ka vrima për fiksim pllaka druri dhe kockave. Një kopje është trajtuar socketed.

  analiza metallographic zbuloi se në prodhimin e thika përdorur 5 skemat teknologjike :. Tërësisht prej hekuri - 5 mostra të çelikut para - 8 mostra duke teknikat e saldimit (qese tre-shtresa - 2 kopje, navarka blades çeliku në bazë hekuri - 16 mostrave .. ., nga të cilat anëtare fundi navarka - 12 kopje, zhdrejtë navarka -. 4 kopje) ..

  Author gërmimet A. Jusko sipas Stratigrafia identifikon dy periudhat kronologjike në historinë e qytetit: e para - XII-XIII shekuj, e dyta - shekujt XIV-XV .. flowsheets kronologjike shpërndarjes jep foton e mëposhtme (Tabela. 8). Në periudhën e dominuar Listat e para të fluksit të lidhura me grupin e procesit II (12 kopje.). Kjo është - qese tre-shtresa, anëtari navarka fundi, zhdrejtë navarka. Produktet e prodhuara në të thjeshtë teknologji (Technology Group I), rrallë - vetëm dy raste. Në shekujt XIV-XV. - gjatë kulm të qytetit - përqindjen e produkteve të prodhuara në teknologji të thjeshtë, është rritur katër herë në krahasim me periudhën e mëparshme. Në të njëjtën kohë, pjesa e produkteve të prodhuara nga saldim, dhe është përgjysmuar gjashtë mostra.

  Në bazë të materialeve studiuar nga Zvenigorod Moska mund të nxjerrë konkluzionin e mëposhtëm. Origjina e aftësive të prodhimit në zhelezoobrabotke që ne shohim në ditët e para, të shkojnë prapa në traditën veriore. Me kalimin e kohës, duke filluar nga shekulli i XIV., Rritja përqindjen e grupit teknologjisë I.

  Torzhok

  Përmendja e parë e shkruar e Torzhok referohet viteve 30-të. shekullit të XII. Por duke gjykuar nga data dendrochronological (urë prej druri në Novotorzhsky Kremlin) - Line X-XI - gjysmën e parë të shekullit XI - qyteti u themelua shumë më herët (Malygin 1984: 82-83) .. Torzhok predispozuar në rrjedhën e mesit. Tvertsa, kontrollonte rruge të rëndësishme tregtare me të cilin veprohet në bukë Novgorod nga vendi baze. Qyteti me rrethet e saj përkiste fshatra të Novgorodit, nuk ishin pjesë e ndarjes së pestat, por është në një pozicion të veçantë. Vlera e Torzhok ishte aq e madhe që në mesin e shekullit të XII. qyteti shkon në pronësinë e përbashkët të Novgorod dhe Grand Prince Vladimir e (më vonë Moskës) (Klyuchevskii 1957: 57). Në fund të XII - XIII në fillim të shekullit. Torzhok po përjeton një periudhë të prosperitetit ekonomik. Kjo dëshmohet nga gërmimet arkeologjike: të bojarëve dhe pasuritë tregtare të identifikuara objekte importit (amforat, qelibar, produktet e prodhuara si BOXWOOD, arra). Qyteti ishte shkatërrim dimër Tatar-Mongol 1238 First Novgorod Kronikë tregon e mbrojtjes heroike të Torzhok: Tatarisht-Mongolët në dy javë shkrepura kështjellën. Thyerja në qytet "dhe sekosha gjithë" tregon kronistit. kockat fuqinë shtresa zjarri arrin 30-50 cm, ajo është gjetur e njeriut (Malygin 1984:: 95) Hulumtimet arkeologjike në vitin 1981 tregoi pasojat shkatërruese të marrë të qytetit.

  Pas disfatës së qytetit po përjeton një krizë të thellë ekonomike dhe politike. Jeta këtu pushimeve të gjata dhe vazhdon vetëm në kohë Moskë - në mesin e shekullit XIV. (Malygin 1989, 42-50).

  Mbledhja e thika (. 101 ind) është zgjedhur për procesin e studiuar një rezultat i ekzaminimit mikroskopik zbuloi tetë skemave teknologjike në prodhimin e blades të produkteve: tërësisht prej hekuri - 12 kopje, tërësisht të çelikut - 40 kopje .. e një paraformoj bërë pirg (23 mostra ruhet trajtimit të ngrohjes.) - 1 mostër. (Heat-trajtuar) në një paketë qark tre-shtresa me qasje në strip teh çeliku - 7 mostra. (Të gjitha mostrave ruajtur trajtimit të ngrohjes), saldim të tehut çeliku - 7 mostrave. (. Blades 4 mostra ngrohjes trajtohet) në fund të përballet me saldim çeliku blade - 13 mostra. (11 përpunuara termikisht), i zhdrejtë lateral teh çeliku saldim - 17 mostra. (. 12 mostra ruhet trajtimin e ngrohjes), V-formë navarka - 4 mostra. (Të gjitha rastet e ngrohjes-trajtuar).

  Produktet e bëra në flowsheets ndryshme, karakterizuar nga tipare të veçanta teknike. Për shembull, thika me teh të hekurit, hekur falsifikuara, i kontaminuar rëndë inclusions skorje. Në hekurit blades janë vërejtur asnjë metodat teknologjike që mund të përmirësuar vetitë mekanike të metalit: ata ishin të falsifikuara me mjete konvencionale një dorë të falsifikuara të lirë (Figura 31, një 11425; Figura 32, një 11418, 11421, 11422 ....).

  Të gjitha thika çeliku me blades në mbledhjen studiuar - 40 kopje. Në të gjitha-çeliku blades ishte në shumicën e rasteve (31 kopje). Çelikut Raw, karbon të pasuruar në mënyrë të pabarabartë, me përmbajtje të ndryshme të karbonit dhe shpërndarjen (nga 0.1 në 0.8%) dhe ferrite pastër pjesë (fig. 33, an. 11388, 11390 , 11393). Ajo duhet të theksohet se farkëtarët ishin në gjendje për të identifikuar vendet më të karbonit në metal, dhe se ata ishin duke punuar në prodhimin e produktit.

  Në këtë grup të produkteve ka disa blades (6 mostra.), Të cilat blades Forge prej çeliku i butë (karboni-zhanie nuk përmban më shumë se 0.3%). Praktikisht, kjo çeliku nuk ndryshon nga hekuri konvencionale: ai normalisht ka të njëjtat vlera ngurtësinë si hekuri, dhe nuk pranon trajtimin e ngrohjes (Figura 32, një 11428, 11430, Fig 33, një 11389, 11392 ....). Produkti që rezulton ka një cilësi të ulët të punës.

  Fig. 31. Torzhok. Thika XIV-XV shekuj. dhe skemat teknologjike të prodhimit të tyre

  Fig. 32. Torzhok. Thika XIV-XV shekuj. dhe skemat teknologjike të prodhimit të tyre

  Ka një koleksion të artikujve, edhe pse rrallë (5 kopje.), Forge bërë tërësisht nga çeliku inox (Figura 32, një 11432; .. Figura 33 en 11407; .. Figura 34 en 11361 ..), e cila karakterizohet nga një shpërndarje uniforme të karbonit ( 0,6-0,8% C).

  Kimiko, t. E. carburization pjesë e punës së mjeteve, u takua hetuar në mbledhjen për një kopje, përfaqësohet nga një përmes punës seksioni carburizing ndjekur nga shuarje (Fig. 35, një. 11385).

  . Technology Group saldim, i përbërë nga 49 kopje, Listat tilla fluksit të paraqitura si një paketë me tre shtresa (7 kopje;. Figura 31, një 11423; .. Figura 34, një 11363, 11365 ..), Saldim i lezy çeliku (8 kopje. Figura 34 en 11352; .. Figura 36 en 11374), dhe format e ndryshme të saldimit (Figura 34 kopje;. 34 en 11355; .... Figura 36 en 11366; .. Figura 37, nje 11437, 11.443 .. , 11450).

  thikë përmendet nen numrin 11364 (Fig. 36). Pavënë re në dukje, ajo është, siç tregohet nga ekzaminimi mikroskopik, ka një teknologji origjinale të prodhimit. Teh përbëhet nga tri pjesë: The Blade - çeliku të lartë të karbonit, baza - çelikut të para, dhe shtrihet mes tyre një rrip të ngurta (phosphine) hekuri, e cila sipërfaqe shtrihet përgjatë gjithë teh shirit me shkëlqim. Blade thekur. Ju mund të specifikoni në analogji të vetme, ky produkt është në materialet e Shestovits Tver, Avtunichey. Sigurisht, thika të tilla duhet t'i atribuohet produktet e importuara.

  Fig. 33. Torzhok. Thika XIV-XV shekuj. dhe skemat teknologjike të prodhimit të tyre

  Fig. 34. Torzhok. Thika XIV-XV shekuj. dhe skemat teknologjike të prodhimit të tyre

  Gjithashtu për të importuar raste (Evropës Perëndimore) duhet të përfshijë thikë (en. 11377, Fig. 34) duke pasur në anën e majtë të tehut, pranë kalimit të tehut në bisht i gjethes, vulën në formën e pesë korniza të rrumbullakëta të rregulluar në një domino e lojës. Nga një pikë teknologjik të parë, kjo nuk do të dal nga numri i përgjithshëm i produkteve (formuar në saldim flowsheet zhdrejtë anësor me shuarje të mëvonshëm). Kjo mund të vërehet vetëm se teh baza është ngjitur nga dy shirita asgjësuar përgjatë tehut. Duhet të theksohet se të dy produktet e importuara vijnë nga një gërmim të vetme - gërmimit 2.

  Fig. 35. Torzhok. Thika XIV-XV shekuj. dhe skemat teknologjike të prodhimit të tyre

  Fig. 36. Torzhok. Thika XIV-XV shekuj. dhe skemat teknologjike të prodhimit të tyre

  Fig. 37. Torzhok. Thika XIV-XV shekuj. dhe skemat teknologjike të prodhimit të tyre

  Karakterizon material dekorativ, ne theksojmë se metali është hetuar produkte inclusions shumë i ndotur skorje. Për të përmirësuar cilësinë e metalit mund të jetë nëpërmjet një falsifikim të gjatë dhe të kujdesshëm, megjithatë, siç dëshmohet nga të dhënat analitike Smiths nuk kanë paguar vëmendjen për shkak të cilësisë së materialit dekorativ.

  feedstock Metal është nota të ndryshme: të ngurta (fosforit), "normal" dhe "të butë" hekuri, çeliku carburized dhe të papërpunuara. Një tipar i mbledhjes së produkteve të hekurit nga Torzhok është përdorimi i çelikut të papërpunuar për themelet, si dhe për produktet e blades. Në disa raste, në bazë të çelikut të papërpunuar është ngjitur në teh të njëjtën cilësi metalike. Ky fakt mund të shpjegohet me dominimin e prodhimit stereotip: zakon për të punuar në një standard teknologji të veçantë është më e fortë se nevoja për të ndryshuar operacionet prodhuese në drejtim të thjeshtimit.

  Tabela 9. Shpërndarja kronologjik hetuar thika torzhka nga grupet teknologjike: I - tërësisht prej hekuri; II - tërësisht i çelikut të papërpunuar; III - bërë tërësisht nga çeliku inox; IV - packetization; V - kimiko; VI - qese tre-shtresor; VII - saldim i; VIII - navarka pjerrët; IX - fundi navarka; X-V-formë navarka

  Me takim metallographic e hulumtimit të fundit nga Torzhok (dhënave të paraqitura nga autori strofkë PD Malygin në bazë të analizave dendrochronological), ne kemi ndarë grumbullimin e materialeve në dy periudha historike: para-Mongol (. Mesi XII - gjysma e parë e shekullit të XIII) dhe Hordhia e Artë (XIII-XIV c.).

  Grupet Teknologjia dedikuar janë të shpërndara në mënyrë kronologjike si më poshtë (Tabela 9).

  Siç është e qartë nga të dhënat e marra në para-Mongolian kohë në kulturën zhelezoobrabotki torzhka dy grupet teknologjike janë lobes ngushtë 53 dhe 47%, respektivisht. Ora Golden Horde është ruajtur në afërsi të përqindjes së para-Mongolian periudhe: 51.4 dhe 48.6%.

  Duke përmbledhur rezultatet e studimeve metallographic, ne mund të konkludojmë se karakteristikat teknologjike të fallsifikimit të prodhimit Torzhok gjatë gjithë periudhës shekujve XII-XIV. përcaktojnë dy të qëndrueshme që nga viti i njohur në Rusi: Afrika ruse dhe Veriut rus.

  Analiza e analizës së procesit të dhëna tregojnë se në formimin e farkëtarët lashta Blacksmith Torzhok përfshirë në mënyrë aktive - vendasit e Novgorod dhe Rostov-Suzdal tokave. Jo më pak (dhe ndoshta më shumë) Roli i luajtur nga mjeshtrit që punojnë në traditat jugore ruse. Në kuadër të zgjedhën e Hordhia e Artë në hekur-artizanale Torzhok ndryshime shkatërruese të ndodhë.

  Rostislavl Ryazan

  vendbanim Rostislavl lashtë ndodhet në rrethin e Ozersk e rajonit të Moskës, është mbetjet e kronikë qytetit Rostislavl e Ryazan, e cila u themelua në 1153 si një qytet fortesë ka Principata Ryazan, i cili përfshinte dhe vazhdon të bashkuar Ryazan të Moskës principatë në 1521 (Koval 1995: 250- 253; Mongait 1961: 235). Pas kapur Moskë Kolomna me Juri Danilovich Rostislavl bëhet post veriore Ryazan terren. Nga fillimi deri XIV. Rostislavl vlerë rritet. Nga radhët e kalasë në veri-perëndimore kufijtë e vendit Ryazan, ai bëhet një nga pikat kryesore në konfrontim midis principatave të Ryazan dhe Moskës. Një rol të madh në rritjen e Rostislavl luajtur vendndodhjen e saj gjeografike (distancë nga kufijtë Horde, një pozicion kyç në rrugët e lumenjve dhe tokës, kontrolli i Ryazan-Moskës jashtë vendit) dhe situata politike (sipas disa burimeve, përkatësisht nga Rostislavl në shekullin XIV. Ka disa Ryazan madhe princat) (Koval 2004a: 13-15).

  Gërmimet sistematike stacionare kryer në monumentin që nga viti 1994 (liderit ekspeditë Vy Koval). Deri më sot, si rezultat i kësaj pune ne kemi akumuluar një sasi e madhe e materialit të lejuar për të bërë konkluzione paraprake për kulturën materiale të monumentit, historinë e saj, përmban kompleks qeramike (Koval, 1995, 1996, 2004b). Ajo ka qenë e vërtetuar se vjetër zgjidhje ruse në zgjidhjen ekzistuar në cc XII-XVI.

  Përbërësit e gjetur në një monument të bërë nga objekte metalike të zeza ndryshme. Kjo objekte të përditshme (thika, flints, awls, kyç), mjetet (sëpata, sqepar, scythes, sickles), armëve (arrowheads, si universale dhe për të luftuar), gear kalë (bit, nxit, groomer).

  Studimi Arheometallograficheskoe mori 30 subjekte, që daton që nga koha e Artë: 19 thika, chisels, dy scythes, sickles, flints, tre arrowheads, fëndyell, groomer dhe kyç (Fig 38.). Duhet të theksohet se të gjitha objektet hetuar metalike datë metallographically ruajtur mjaft mirë.

  Pak më shumë se gjysma e blades (10 kopje.) Ishte prodhuar në flowsheets thjeshta (procesi Grupi I). Shumica e mjeteve në këtë grup të krijuar prej çeliku të papërpunuar. Vetëm një thikë shfaq tselnozheleznym. Por ruajtja e dobët e tehut nuk përjashton aplikimin në procesin e saj të prodhimit skemat më komplekse. Flowsheet teh të vetme (Fig. 39, një. 9552) sugjeron aplikimin e në përpunimin e saj prodhimin himikotermicheskoy (kimiko përmes). Bazat e hekurit bloomery trillojnë falsifikim cilësi të mirë. Operacioni i fundit për të përmirësuar vetitë e punës e armëve ajo ka një të mprehtë thekur.

  Në grupin e procesit II (9 kopje). Thika dominuar prodhuar nga flowsheet saldim anë zhdrejtë (fig. 39, një. 9230, 9231A, 10457). Saldim të dy mostrat nuk ndryshojnë me cilësi të lartë. Kjo sugjeron se këto thika janë bërë nga farkëtarët të cilët nuk kanë aftësi të mjaftueshme të prodhimit.

  Dy thika kanë blade bashkoj-te-fund (Fig. 39, një. 9963A, 9964A). Edhe dy thika të përdorura në hartimin e navarka blade V-formë (Fig. 39, një. 9234A, 9551). Të gjitha produktet e këtij grupi të teknologjisë janë nënshtruar një trajtimit të ngrohjes - në shumicën e rasteve një forcim të mprehtë.

  Duhet të theksohet se në kohën e mëparshme (në gjysmën e dytë XII -. XIII para gjysmë c) në prodhimin e thika dominuar procesin Grupi I skemë (të papërpunuara tërësisht nga çeliku). Raporti i mjeteve të bëra duke përdorur procesin e saldimit (Procesi i grupit II), është më i madh se 35% (Zav'yalov 2004: 206). Ajo mund të supozohet se nën ndikimin e qendrave më të mëdha urbane në Hordhia e Artë nga popullatës lokale është shpërndarë produktet e prodhuara në teknologji yndyror. Ndërsa është e vështirë të thuhet nëse shpërndarja e produkteve të ndodhur me brisk yndyrore përmes shkëmbimit tregtar dhe teknologjitë e reja duke u zhvilluar nga mjeshtrit vendas.

  Fig. 38. Produktet e farkëtuara shekuj XIV-XV. Rostislavl e Ryazan

  Fig. 39. Procesi Skemat e prodhimit të produktit falsifikim të Rostislavl Ryazansky

  Ndër mjetet e grumbullimit të Artë forgings fallsifikimit vëmendjes kohë është tërhequr për të daltë. Zbulimi i këtij mjeti tregon praninë në vendin e prodhimit të metaleve. Daltë trillojnë nga bosh lartë (përmbajtja e karbonit prej 0.7-0.9%, në disa zona ka strukturë çeliku hypereutectoid), të cilat ishin teh çeliku është ngjitur. Operacioni i fundit u pasua nga blades shuarje kalitje të ulët (Fig. 39, një. 11062).

  Tabela 10. Shpërndarja kronologjik hetuar thika Rostislavl Ryazansky nga grupet teknologjike: I - tërësisht prej hekuri; II - tërësisht i çelikut të papërpunuar; III - bërë tërësisht nga çeliku inox; IV - packetization; V - kimiko; VI - qese tre-shtresor; VII - saldim i; VIII - navarka pjerrët; IX - fundi navarka; X-V-formë navarka

  Të braids prodhuar sipas tehut teknologji zhdrejtë side saldim çeliku (Fig. 39, një. 8794, 9240). Drapër trillojnë i bosh paketes (përdorimi sekondar i metalit).

  flints hetuar prodhuar farkëtuara flowsheet tillë tradicional - saldim çeliku pjatë ndikimit ndjekur nga prerja e shuarje.

  I hekurit top trillojnë groomer, Arrowhead dhe kyç.

  Arrowheads dhe awl falsifikuara nga çeliku të papërpunuar (Fig. 39, al. 9164, 9166). Përmbajtja e karbonit në çelik deri në 0.3%.

  Siç shihet nga rezultatet e mësipërme, në periudhën e Artë në mesin e thika Rostislavl Ryazansky grupet teknologjike I dhe II përfaqësuar pjesë përafërsisht të barabarta. Por saldim prej shumicën e objekteve nuk ndryshojnë me cilësi të lartë. Këto të dhëna analitike të lejojë të them me një farë besimi se Hordhia e Artë, traditat e prodhimit të periudhës së mëparshme nuk është ndërprerë. Pavarësisht nga fakti se pjesa e prodhimit Technology Group II rritet, cilësia e produkteve që lidhen me këtë grup nuk ka ndryshuar: ende duke përdorur para (jo cilësi) çeliku, nuk saldim është e cilësisë së lartë. Produktet e fallsifikimit të Ryazan Rostislavl dokumentuar hekur-artizanale qytet të vogël, të largët nga qendrat kryesore të prodhimit. Artizanët e qytetit të përmbushur nevojat e një të vogël lokal, në vëllimin e saj të tregut.

  Serena

  Hillfort Serena është e vendosur në rajon Kaluga zonën Meshchovsk në bregun e djathtë të lumit. Serena në bashkimin e përroit paemër. Për herë të parë në analet e Serena përmendur në 1147 Mound përbëhet nga dy pjesë: qytezës dhe rrethrrotullimit të qytetit, i cili ndan Detinets stom të lartë dhe një gropë e thellë. dating sites përgjithshme - shekuj XII-XVI. Horizonti sipërme e shtresës kulturore daton nga beloglinyanoy trashë-mur chernoloschenoy qeramike dhe shekujt XIV-XVI. Më poshtë është një shtresë të lirshme zezë me inclusions e qymyr, balta shkarkuar dhe gëlqere. Sipas TN Nikollës, gjen në këtë shtresë dokumentimin e qytetit gjatë disfatës së pushtimit mongol: qethje në një shpatull të ngushtë - të llojit që nuk është karakteristikë e arrowheads lashta. Rreth fatkeqësi ndodhi të flasin qytetit dhe të gjenden në pjesë të ndryshme të skeleteve të njerëzve (Nicholas 1981: 140).

  Shtimi i horizonteve më të ulët të shtresës kulturore ka ndodhur në periudhën para-mongol. Në këtë shtresë, kemi gjetur eshtrat e ndërtesave të banimit dhe industriale, dhe mbledhur gjen të shumta nga XII-XIII shekuj. Midis tyre, një pjesë e konsiderueshme përbëhet nga sendet e bërë nga metali hekuri. Shllak gjen tregojnë zhelezoproizvodstve lokal (Nicholas 1981: 136).

  Fig. 40. Serena. Produktet e falsifikuara gjysmën e dytë të shekullit të XIII-XIV. dhe skemat teknologjike të prodhimit të tyre

  Për të shqyrtuar procesin e produkteve trillojnë përzgjedhur 56 artikuj: thika, sickles, scythes, sëpata, stralli, arrowheads (Figura 40.).

  Në prodhimin e gjashtë blades janë aplikuar skema teknologjike: tërësisht e hekurit e çelikut të papërpunuar prej çeliku carburized (mostrave 1.), anëtari fund (17 kopje.) (3 mostra.) (2 ind.)

  pjerrët (5 mostra.) dhe navarka V-formë (3 mostra.). sickles hetuar koha Golden bërë nga skemat teknologjike saldim ndjekur nga trajtimit të ngrohjes. blades yndyrore kishte Braids, sëpatë dhe sqepar. Teknologjia saldim prodhuar dhe flints. Të gjitha arrowheads hetohen ishin tselnozheleznymi.

  Duke marrë parasysh lëndën e parë falsifikim, mund të vërehet se hekuri është liruar dobët nga inclusions shllak, shpesh kanë inclusions të mëdha skorje. Disa të pastër çeliku, por shllak kontaminuar gjithashtu.

  Tabela 11. shpërndarje kronologjik hulumtohet nga thika nga grupet teknologjike Serena: I - tërësisht i hekurit; II - tërësisht i çelikut të papërpunuar; III - bërë tërësisht nga çeliku inox; IV - packetization; V - kimiko; VI - qese tre-shtresor; VII - saldim i; VIII - navarka pjerrët; IX - fundi navarka; X-V-formë navarka

  Shpërndarja kronologjike e studiuar prodhimit mbledhja farkëtarit sugjeron se në periudhën para-mongol në prodhimin e thika mbizotëronte Technology Group I. Vetëm në fillim të shekullit XIII. zbaton të gjitha-çeliku thika janë të zhvendosur me brisk yndyrore (Tabela. 11). produkte të tjera me cilësi të lartë në të gjithë ekzistencën e qytetit ishin bërë sipas saldim skema bazë e hekurit teh çeliku (Chomutov 1973).

  . Fakti se ndryshimi teknologjik i prioriteteve në farkëtarit Serena në fillim të shekullit XIII, sipas mendimit tonë, është për shkak të ngjarjeve politike të 1208, kur "Grand Princi Vsevolod dërguar guvernatorit të saj Stepan Zdilovicha për Serena dhe pozhzhe gjithë qytetin" (kronist 1851: 108). Është e mundur që pas pushtimit të qytetit të Suzdal ishin mjeshtra - media të ndryshme Tradita (veriore) të prodhimit. Kjo traditë është forcuar në një kohë të shkurtër në një farkëtar lokal dhe ka vazhduar gjatë pushtimit mongol.

  kala Izborsk

  Hulumtimet arkeologjike Izborsk Kalaja, e themeluar në shekullin e XIV., i dha një material të pasur për karakterizimin e jetës dhe aktivitetit të popullsisë. Ajo u gjet se puna kryesore e banorëve të Izborsk para fillimit të shekullit XVI. Ata ishin bujqësi dhe blegtori. Roli degë luajtur nga peshkimi. Edhe pse kalaja gjetur një numër të madh të objekteve të hekurit, gjurmët e punësuar popullsisë së metalurgjisë zezë dhe metali zbuluar (Artemiev 1987: 29).

  Periudhën e fundit të funksionimit të datave të kalasë nga fundi i shekullit XVI-XVII. Sipas librat e shkruesit gjatë shekullit XVII. Banorët Fortress kishte, ajo ishte vetëm një garnizon prej 100 shtiza (Artemiev 1998: 30). Në tremujorin e tretë të shekullit XVII. në kala ka pasur një zjarr i madh, pasi që jeta e tij nuk është përtërirë.

  Nga zbulimet arkeologjike të Izborsk kalaja 30 objekte hekuri studiuar metallographically (Fig. 41).

  Fig. 41 kala Izborsk. Produktet e falsifikuara shekuj XIV-XV. dhe skemat teknologjike të prodhimit të tyre

  Numri më i madh i rasteve të paraqitura në një studiuar thika e mbledhjes, shumica e tyre - në formën e fragmenteve. Gjatësia e gjithë kopjet ndryshon në rangun e 10-14 cm. Trashësi prej teheve varion nga 0.2 cm deri 0.6 cm trashë me një mbizotërim të teheve 0.2 dhe 0.3 cm. Gjerësia e teh varion nga 1.6 në 2.4 cm. trajtuar është vendosur në një bisht të lidhur me anë të pllakave të sipërm (ka raste me vrima ose me këmbët ruajtur në dorezë). Një shembull është e përfaqësuar nga një thikë (Fig. 41, një. 6458), një dorezë e cila është e lidhur me anë të në fund palosur të trajtuar, duke e lënë jashtë.

  Në mbledhjen konsiderohet prej pesë thika (Fig. 41, al. 5818, 5819, 5820, 5821, 6470) kanë shenjën. Shenjat dalluese të vendosura në anën e majtë të web e tehut, në pjesën e sipërme, në afërsi të prerjes. Dërguar metodë vdesin pullë. Tre armë me pulla kanë pjatë të trajtojë, të trajtojë një është vendosur në kërcell. Ne duhet të konsiderojë vulë e tehut fundit (al. 6470). Ndërsa kopjet e mbetura të një markë është e përfaqësuar nga karaktere të ndryshme, ajo duket si një germa thikë pullë. letra të dallueshme: AST.STE. Letra formojnë vijën e pabarabartë (shih Fig. 42). E merr përshtypjen se çdo karakter është rrahur jashtë veç e veç. Nuk ka dyshim se blades me vulat janë produkte të artizanale të Evropës Perëndimore, ku Instituti artikuj shënuar kryera artikull cilësisë funksionin e Kontrollit (Svanidze 1964: 136; Pleiner 1993: 80-81).

  Fig. 42 kala Izborsk. Produktet e rreme: 1 - një thikë me një markë; - flints; - një pin me një kokë looped; - thikë boot

  Sipas funksionit thika në mbledhjen studiuar mund t'i atribuohet ekonomike, të gjithanshëm. Vetëm një teh (.. Figura 41, një 6452) që ka një teh masiv, të gjerë dhe të shkurtër me një anë të rrumbullakosura mirë në fund tip të tehut, një lëkurë mjet dhe shoemaking dhe i takon llojit të panelit sizing (Kolchyn 1953: 128).

  Hetimet bazuar metallographic gjetur se pesë qarqeve e mëposhtme përpunimit të përdorura në prodhimin e thika kalasë Izborsk: (. 1 kopje) tërësisht nga hekuri, çeliku (7 ind.), Anëtari fund çeliku navarka bazë hekuri teh (2 ind.), V- navarka formë (1 sp.), i pjerrët navarka laterale (4 mostra.).

  Siç shihet nga mishërimet thika teknikat e prodhimit më lart, ato janë të bazuara në përdorimin e pjesës së punës të materialit çelikut. Vetëm një thikë (al. 6457) kishte tselnozhelezny teh. Microhardness ferrite karakterizuar nga tregues të 181, 193, 236, 322 kg / mm2.

  Çeliku përdorur varieteteve të ndryshme. Në shumicën e rasteve, një çeliku të cilësisë, ku përmbajtja e lartë të karbonit dhe një shpërndarje uniforme. Në disa raste, fiks çeliku të papërpunuar i butë me një përmbajtje të karbonit prej 0.1-0.15%, dhe karbonit-pasuruar në mënyrë të pabarabartë.

  Një tipar interesant në teknikën e prodhimit të gjurmohen të dy blades thikë (Figura 41, një 6450; .. Figura 42, 6452.). Të dyja janë në fund fytyrën e teknologjive të saldimit teh thike nga çeliku të lartë të karbonit. Një strip çeliku i njëjtë ngurtësinë është caktuar për të gjithë gjatësinë e pasme të tehut. Në pjesën e mesme të tehut, si të thuash në mes të dy shirita çeliku - onto pjesa blade dhe obushnoy - të kalojë band të hekurit të butë. Kjo është veçanërisht shihet edhe në sipërfaqe makrotravlennoy teh thike Prerje (Fig. 42, 4 ). Të dy kopjet ndryshojnë blades veçanërisht hollë (me trashësi obushka - 0.2 cm). Me sa duket, strip çeliku në anën e pasme dhe u është ngjitur me qëllim të forcimit brisk, dhe në qendër ndërmjet teh çeliku rrip dy çeliku të bërë në të njëjtën kohë elastike.

  Karakteristika Microstructural sugjerojnë metalike që përdoret për prodhimin blades feedstock - hekur dhe çelik të para - të ketë ndotje të fortë nga inclusions skorje. Çeliqet me një përmbajtje të lartë të karbonit është zakonisht e lehtë shllak Kontaminimi (zakonisht ata janë të vogla dhe të zgjatur në formën e linjave të hollë). Natyrisht, në këtë rast paraformoj carburized përdorura, trajtohen posaçërisht për lirimin e inclusions jo-metalike, duke parandaluar procesin carburization.

  Një nga treguesit kryesorë të përvojës dhe aftësi është mesjetare weldments shfrytëzimit farkëtar, kushtet e trajtimit të ngrohjes, si dhe cilësinë e performancës së tyre. Vlerësimi nga kjo pikë e parë është konsideruar si një koleksion të thika, ne mund të konkludojmë se përballuar me këtë detyrë mjaft sukses farkëtarët.

  Marrëdhënia në mes të thikë dhe llojin e teknologjisë së prodhimit nuk mund të gjurmohen. A nuk qëndrojnë në performancën teknike të pjesës tjetër të grumbullimit dhe thika me pulla. Në mesin e tyre janë të krijuar si nga lartë (en. 6470) dhe çeliku carburized uniforme (en. 5818, 5820) dhe prodhuar nga fund teknologji fytyrë (një. 5821) dhe zhdrejtë (al. 5819) saldimit (fig. 43).

  Fig. 43. Fotografitë microstructures Thika me pulla: 1 - një. 5819, navarka pjerrët; 2 - en. 5821, navarka anëtare fund; 3 - en. 5820, ferrite me perlite. Rritja në vitet '70. TRAVEL nitalem

  E produkteve të cilësisë sondazh metallographic iu nënshtrua një drapër, dhe perovidnoe spirale stërvitje, gërshërë, flints, awls (Fig. 41).

  Tabela 12. shpërndarje kronologjik hetohen thika Izborsk (XII-XIII cc.) Fortesa Izborsk (XIV-XV cc.) Sipas grupe teknologjike: I - tërësisht i hekurit; II - tërësisht i çelikut të papërpunuar; III - bërë tërësisht nga çeliku inox; IV - packetization; V - kimiko; VI - qese tre-shtresor; VII - saldim i; VIII - navarka pjerrët; IX - fundi navarka; X-V-formë navarka

  Në bazë të hetimeve metallographic prodhimin farkëtarit e kështjellës Izborsk marrë një shumëllojshmëri të karakteristikave të hekur-prodhimit për disa shekuj. Siç u tha, mjeshtër të përpunimit të metaleve me ngjyra duke përdorur lloje të ndryshme të lëndëve të para: hekur e notave të ndryshme (të buta, normale, të forta), çeliku të papërpunuar, çeliku të lartë të karbonit carburized. Përzgjedhja e çelikut të papërpunuar është kryer me dashje, në varësi të llojit të produktit. Është e rëndësishme që produktet me cilësi të lartë (thika, gërshërë, flints, stërvitje), kishte në pjesën e punës prej çelikut, e cila është zakonisht mjaft i përmbushin kërkesat teknike për një lloj të veçantë të produktit.

  Shpesh e përdorur dhe një metodë e tillë për të përmirësuar cilësitë e performancës të tilla si trajtim të ngrohjes. Në mënyrë tipike, kjo është një forcim të mprehtë. Megjithatë, është e sigurt të them se, nëse është e nevojshme, aplikuar dhe mënyrat e tjera të trajtimit të ngrohjes, të tilla si forcim, kontaktin e butë fikse të vidhos pjesë e stërvitje.

  Duke pasur parasysh materialet studiuar metallographically mbledhja Izborsk kala, ne vërejmë se në shekujt XIV-XV. disa produkte të mbizotërojnë grup teknologji II (Tabela. 12). Nëse ne shikojmë në materialet e XII-XIII shekuj. Izborsk e zgjidhjes, e cila erdhi nga dhe formoi kështjellën Izborsk, ajo është gjithashtu e mundur që të theksohet kryesor pozitën Technology Group II (Rozanova 1998: 322).

  Kapitulli 3 Blacksmithing monumentet rurale

  Në studimin e historisë së problemeve të lashta farkëtarit të prodhimit bujqësor, për fat të keq, janë lënë pas dore. Ndërkohë, një apel për produktet e farkëtarit nga vendbanimet mund të zgjidhë pyetje të tilla të rëndësishme historike, të tilla si specifikat e farkëtarit rurale, marrëdhënia me tregtinë e qytetit, shkalla e përfshirjes së fshatit në tregtinë.

  BA Kolchin, në një kohë studiuar punën e lashtë farkëtarit rus, arriti në përfundimin se farkëtarët e lashtë e fshatit ishin të angazhuar vetëm në prodhimin ose riparimin e pajisjeve hekuri rurale të nevojshme për jetën e përditshme. Duke u gjetur në të njëjtat produkte zonat rurale, të krijuar nga (cilësisë) çeliku të lartë ose duke përdorur produkte të sofistikuara të teknologjisë saldim ishin qyteti, artizanët Banorët të cilët kanë punuar në treg (Kolchin 1953: 194).

  GA Ascension studiuar teknologjinë e prodhimit fallsifikimit të produkteve nga jugore qendrat ruse qyteteve dhe komuniteteve të zakonshëm, në një botim të kohëve të fundit ai sugjeroi se tokat Southern Rus në periudhën para-mongol në produktet marrëdhëniet e pazhvilluara të tregut të cilësisë 'shfaqeshin në monumentet rurale, nuk ishin produkte të artizanët urbane dhe trashëgimisë punojnë "për të porositur" (Ascension, 1999, 24).

  Akumulimi i materialeve arkeologjike nga faqet e fshatit ju lejon të kthehet edhe një herë për problemin e bashkëveprimit në mes farkëtar urbane dhe rurale. Në këtë drejtim, me interes të madh janë hulumtuar në vitet e fundit në afërsi të ekspeditës Moskës arkeologjike të Institutit të Arkeologjisë ras Fshatrat Myakinino Myakinino-1 dhe-2 (kreu i gërmimit VY Koval).

  Fshatrat janë të vendosura në një distancë prej 1,5-2 km nga njëri-tjetri. Selyshche Myakinino-1 është e vendosur në bregun e radikale e djathtë të lumit Moskva në kulmin e 10-25 m mbi lumë, në afërsi të vendbanimit të Spas-Tushino (Engovatova, Kowal 2004).

  Myakinino-2 e vendosur në një lagje të ulët kodrinor në përmbytjes. Moska, në bregun e djathtë, 400 metra në rrjedhën e sipërme nga autostrada moderne Ring Road Bridge. Fshatrat lartësi mbi buzë ujit në lumin e Moskës nuk i kalon 5.5 m. Në bregun e djathtë të lumit Selishtë ndarë depresioneve cekët formuar, me sa duket, bërryl i lumit të Moskës. Zona nënshtruar lërohet vjetore monument, e cila rezultoi në shtresën kulturore mbi sipërfaqen kontinentale ka Stratigrafia theksuar. Fuqia shtresë kulturore e cila ka mbetur kryesisht në puset nëntokësore dhe ekonomike, shkon nga 0.25 në 1.45 m (Raporti 1996: 12).

  Myakinino-1 ndodh në gjysmën e parë - XII në mes. dhe pushon së ekzistuari në gjysmën e parë të shekullit XV. Myakinino-2 fillon për të vepruar në kthesën e XII-XIII cc. dhe zgjati deri në fund të shekullit XVI. Kështu, si monument për një kohë të gjatë bashkëjetonin.

  Countryside Myakinino Setunsky hyrë në kampin e rrethit Moskës, përmendja e parë e cila është e përmbajtura në shkrim-lexim shpirtëror Vladimir Andreyevich e Serpukhov, që daton në fillim të shekullit XV. Tradicionalisht kamp Setunskom ishin grand-i Dukës dhe kishës tokat. North Mill kënd (fshati Rublyovo, Heath Meadow Village Myakinino, Strogino) në fillim të XVII. takoi boyars Romanov dhe pjesërisht Princes Luikov (Raporti 1996: 2).

  Myakinino-1

  Sipas V. J. Koval, materialet kryesore vijnë nga shtresa kulturore dhe mbushjen vrima që i përkasin gjysmës së dytë të XII - gjysmën e parë të shekullit XIII. artikuj Pjesa vijnë nga e sipërme (lërim) shtresa e dhe gropa të XIV-XV cc.

  Produktet metallographic hekur mbledhjes së shqyrtimi i është nënshtruar në vlerë prej 48 kopje. [3]

  Lëndët studiuara janë të ndarë në kategori produktin e mëposhtme (shih Figurën 44-46.): Thika (35 ind.), Sickles (3 kopje.), Akset (2 kopje.), Tesla (1 sp.), Gërshërë (1 Ind.) . flints (4 kopje) arrowheads (1 sp.), shufra (1 sp.).

  Bazuar në analizën metallographic zbuloi se pesë skemat teknologjike të përdorura në prodhimin e blades thikë: tërësisht e hekurit - 5 mostra. (.... Figura 44, nje 11301, 11303, 11317, 11.323, Figure 46, një 11327) tërësi prej çeliku të papërpunuar - 21 mostrave. (Figura 44, 46 ,. en 11.296-11.300, 11.309-11.313, 11319, 11324, 11326, 11.329, 11.331-11.337, 11339.); tërësisht nga çeliku të lartë të karbonit - 3 kopje. (Figura 44, një 11302, 11318, .. Figura 46 en 11320 ..); vrimat e paketuar - 3 mostrave. (Figura 44, një 11304, 11316, .. Figura 46 en 11342 ..); saldim duke përdorur teknologji brisk çelik futur në mishërime të ndryshme: 5 mostrave. në fund - 3 kopje. (Figura 44, një 11321; .. Figura 46 an.11330, 11338.); anësor pjerrët - 1 kopje. (Figura 46 ;. en 11328.); në formën e shkronja latine V - 1 mostër. (Fig. 46, an.11340).

  Në prodhimin e sickles përdorur dy skema teknologjike: tërësisht të çelikut para - 3 kopje. (Figura 45, një 11.305, 11310, 11.322 ..) Dhe boshllëqet paketuar - 1 mostrës. (Fig. 45, al. 11314).

  Gërshërë janë bërë tërësisht nga çeliku të papërpunuar (Fig. 45, një. 11306).

  Kur prodhimit Tesla flowsheet përdorur e sipërfaqes carburizing e tehut (Fig. 45, një. 11307).

  I dy akseve një rast të krijuar tërësisht i lartë fosfidi vështirë të hekurit (Figura 45, një 11.344 ..), e dyta - ishte një teh çeliku, për të prapanicë trupin bashkoj sëpatë (Figura 45, një 11308 ..).

  Tre nga katër stralli të ecur në të zakonshme për këtë kategori e saldimit fund brinjë të ndikimit të teknologjisë në bazë të hekurit (Fig. 45, al. 11315, 11345, 11346). Një kopje është bërë tërësisht nga çeliku të lartë të karbonit (Fig. 45, një. 11347).

  Fig. 44. Myakinino-1. Thika shekuj XIII-XV. dhe skemat teknologjike të prodhimit të tyre

  Arrowhead ecur tërësisht i hekurit (Fig. 45, një. 11.325).

  Rod rrumbullakët në seksion kryq, i trillojnë carburized uniforme Çelikë me pjesë të ndarjes fosforik papërpunuara (Fig. 45, një. 11343).

  Fig. 45. Myakinino-1. Produktet e falsifikuara shekuj XIII-XV. dhe skemat teknologjike të prodhimit të tyre

  Përgjithësuar të dhënat e procesit, mund të konstatojmë se shumica e produkteve (32 kopje.) Prodhuar nga "normal" të para hekur dhe çelik t. E. prej çeliku të prodhuar pa qëllim gjatë procesit të shkrirjes. Kjo është kryesisht çeliku i butë përmban karbon në rangun e 0.1-0.3%. Për vetitë mekanike, ajo ndryshon pak nga hekuri, sepse ata nuk e kuptojnë trajtim të ngrohjes përmirëson ndjeshëm cilësinë e produktit.

  prodhuar posaçërisht nga billets çeliku me cilësi të kimiko dukje shumë e rrallë. Nga një çeliku të ecur në të gjitha tre produkte. Në thelb ajo është përdorur si një saldim në pjesën e punës e thika, stralli, sëpata. Skemat proces ngjitur janë gjithashtu mjaft të rralla në mbledhjen hetuar (9 kopje). dhe paraqitur teh skemë saldim çeliku. Në një kopje të vetme e pranimit të tillë arkaike zbuluar si carburizing punës buzë të produktit të përfunduar (teh Tesla).

  Fig. 46. Myakinino-1. Thika shekuj XIII-XV. dhe skemat teknologjike të prodhimit të tyre

  Në terma kronologjike, sipas V. J. Koval, materialet ne studiuar një koleksion të Myakinin-1 është i ndarë në dy faza: para-Mongol (gjysma e dytë e XII - gjysma e parë e shekullit të XIII.) Dhe Hordhia e Artë (mes të XIII-XV c.).

  Siç themeluar në rrjedhën e kërkimeve në para-Mongolian kohë në kulturën zhelezoobrabotki Fshatrat Myakinino-1 grupit dominues I, t. E. një teknologji të thjeshtë. Nga teknika të tjera që kërkojnë nallban veçantë njohurive për të përmirësuar cilësinë e produktit, përpunimin termik është përdorur në formën e një shuarje të ngurta (në ujë). Grupi II është një pjesë e vogël. Pozita Golden Horde koha ndryshon: përqindja e grupit Procesi II rrit, afrohet sasiore të Grupit I (Rozanov Terekhova 2005). Për fat të keq, përfaqësimi sasior i materialeve në këtë periudhë për të nxjerrë konkluzione përfundimtare derisa të vogla. Prandaj, në këtë fazë të studimit, ne mund të flasim vetëm për trendet e reja. Megjithatë, ky trend është konfirmuar nga të dhënat indirekte, në materiale të veçanta që rrjedhin nga Kremlini.

  Kujtojnë se në periudhën para-mongol në shumë qendra urbane të Rus lashtë Blacksmithing tashmë ekzistojnë specializuar urbane, bazuar në përdorimin e teknologjisë racional të saldim çeliku pjesë pune. Megjithatë, në qoftë se ju krahasoni produkte të qytetit me produktet e para-mongole Fshatrat periudhës Myakinino-1, të bëra në teknologji yndyror, ne mund të shohim dallime të rëndësishme në përzgjedhjen e materialit dhe mjeshtëri. Kuznetsov, për të prodhuar këto produkte duket të mos jetë në gjendje për të ngjitur hekurin nga çeliku të ngurta, megjithatë paraformoj bazë ose ishte e mbushur metalike (Figura 44, një 11321; .... Figura 46, një 11338), ose të përdoren çeliku të papërpunuara (en. 11.328, 11.330, 11340). Saldimet lidhin nota të ndryshme të metalit - përafërt, të gjerë, ra inclusions skorje.

  Këto vëzhgime tregojnë se vendi i zgjidhjes Myakinino Layer-1 produkteve të para-mongole me blades çeliku yndyrore janë produkte të farkëtarët rurale. Duhet të kujtojmë se Moska dhe produktet e farkëtarët në kohën e karakteristikave të tyre teknike nuk ndryshojnë nga fshat. Moska vetë deri në fund të shekullit XIII. Ajo nuk ishte ende një qendër e madhe urbane, dhe paraqet vetëm një qytet të vogël kufijtë e Suzdal, larg nga qendrat e saj kryesore - Rostov, Suzdal, Vladimir (Klyuchevskii 1957: 6-7). Megjithatë, si rritja e qytetit dhe formimin e zanateve urbane produkteve të shfaqet në zonat rurale.

  Në periudhën Golden Horde Selishtë Myakinino-1, të vendosura në afërsi të Moskës, sigurisht që është përfshirë në marrëdhëniet tregtare me qytetin. Nuk ka asnjë dyshim në faktin se produkte të tilla si stralli (Fig. 45, al. 11315, 11345, 11346), një sëpatë (Fig. 45, al. 11308), të bëra në teknologji, me cilësi të lartë saldim, janë produkte të artizanët urbane. Kjo teknologji përfshin kualifikimin e lartë të zotit, që nënkupton njohuri profesionale për vetitë e klasave të ndryshme të metaleve, kushtet Temperatura optimale për saldim të cilësisë, rend proces aderimi.

  Myakinino-2

  Zbulimet më të shumta individuale në monumentin ishin prodhim hekuri. Ekzaminimi metallographic kaluar 105 artikuj. Nga këto, Golden koha (. Gjysma e dytë XIII-XV c) të datës 44 nenet 34 brisk, çekiç, stralli, fëndyell, Arrowhead, copa dhe pesë thonjtë.

  Ndër zbulimet e thika hekuri mbizotërojnë, shumica e të cilave i takon kategorisë së universal. Gun Periudha para-Mongol - janë të pakta (Gjysma e dytë e XII e treta e parë e shekullit të XIII.): Hetuar një total prej shtatë thika. Ata trillojnë nga të gjitha-metalike bosh (katër çeliku dhe tre prej hekuri topin).

  Kur studimi metallographic thika kohën e Artë e fshatrave Myakinino-2 gjashtë Listat rrjedhin fikse.

  Fig. 47. Myakinino-2. Thika XIV-XV shekuj. dhe skemat teknologjike të prodhimit të tyre

  I hekurit top të ecur tri thika (Fig. 47, al. 8446, 9276). Duhet të theksohet predha ruajtur më të dobët të këtij grupi, që e bën të pamundur për të krejtësisht të mohojnë përdorimin e operacioneve të tjera për të përmirësuar vetitë teknike të tehut. Një mostër është gjetur hekur me përmbajtje të lartë fosfori, siç tregohet nga microhardness ferrite: 236-254 kg / mm2.

  Në grupin e produkteve të çelikut të para përbëhet nga gjashtë brisk (Fig. 47, një. 8410, 8418, 8420, 8430, 8438, 8444, 8448). Të gjitha produktet në këtë grup janë trajtuar ngrohjes. trajtimi i ngrohjes në të shumtën e rasteve ka pasur një forcim të mprehtë.

  Kimiko është fiksuar në pesë thika (Fig. 47, al. 8442, 8445). kimiko Dominuar teh njëanshëm. Përmbajtja e karbonit në disa zona ka arritur 0.5-0.7% (al. 8442). Vetëm një armë e këtij grupi nuk ka qenë ngrohjes-trajtuar. trajtimi i ngrohjes në shumicën e rasteve është një forcim dramatike.

  I boshllëqet paketuara dy thika të ecur. Në prodhimin e këtyre mjeteve të përdorura skrap. Saldimet janë mjaft të hollë; vendndodhja e zonës strukturore është kaotike. Të dy produktet janë nënshtruar shuarje të shpejtë.

  blades Grupi me saldim fund përbëjnë pesë armë (Fig. 47, al. 8409, 8447). Saldimet në shumicën e thika janë mjaft të gjerë. thika metalike është i bllokuar nga inclusions skorje. Të gjitha prodhimet janë nënshtruar trajtimit të ngrohjes.

  Ajo flowsheet zhdrejtë teh çeliku saldim fikse në shtatë thika (Fig. 47, një. 8414, 9274, 9278, 9285). armë saldim kryer shumicën e nivelit të lartë - kjo është treguar nga një saldimet hollë të qarta. Baza për një armë (Fig. 47, një. 9274) ka shërbyer si paraformoj bërë pirg (duke përdorur skrap). Si dhe thika dhe saldim me në fund, të gjitha thika e këtij grupi të teknologjisë nënshtrua trajtimit të ngrohjes - në shumicën e rasteve ajo ishte një forcim të mprehtë.

  zbaton bujqësore paraqitura Coulter, trillojnë e bloomery falsifikuar edhe hekur, sickles dhe tre, një nga trillojnë para çelikut një - të një (fosfidi hekuri) të ngurta dhe një pas rajonet kufitare forcon ishte nënshtruar carburization.

  Dy flints ovale tregoi teknika të ndryshme të prodhimit. Një prej tyre është bërë sipas skemës së fund pjesës së saldimit në paraformoj puna çeliku grumbull. Blue përmirësuara forgings cilësisë nga shuarje. flints tjera Forge e bloomery paraformoj ndjekur përmes kimiko.

  forgings hetuar janë bërë kryesisht nga çeliku dhe para "normale" hekuri. Përdorimi ngurta (fosfine) hekurin fikse rralla.

  Duke përmbledhur rezultatet e studimeve analitike duhet të theksohet dominimin në mbledhjen e Myakinino-2 instrumente përfaqësojnë Technology Group I. duke pasur parasysh përdorimin e shpeshtë të çelikut të papërpunuar të ulët të karbonit, cilësia e ulët forcon operacioneve, mund të konkludohet në lidhje me prodhimin e objekteve më të studiuara smith-rounder. Një model i ngjashëm është vërejtur në studimin e produkteve fallsifikimit nga Myakinino-1.

  prirje territoriale dhe kulturore të të dy vendeve na lejon për të kombinuar materiale sinkron. Procesi i shpërndarjes i skemat e prodhimit thika Myakinino Myakinino-1 and-2 grupe janë paraqitur në një tabelë kronologjike. 13. periudhë Mongolian përfaqësuar nga materialet e Myakinino-një, Golden - materialeve nga Myakinino-2.

  Tabela 13. shpërndarje kronologjik skemat teknologjike thika prodhimin Myakinino-1 dhe -2 nga grupe teknologjike: i - tërësisht i hekurit; II - tërësisht i çelikut të papërpunuar; III - bërë tërësisht nga çeliku inox; IV - packetization; V - kimiko; VI - qese tre-shtresor; VII - saldim i; VIII - navarka pjerrët; IX - fundi navarka; X-V-formë navarka

  Siç është e qartë nga tabela, në të gjitha periudhat në kronologjike Myakinino-1 dhe -2 vendbanimet dominuar thika prodhuara nga Flow diagramin I. grupit aksione armë bashkoj rrit gjatë gjysmës së dytë të XIII-XIV në. Kjo rritje është kryesisht për shkak të artikujve të bëra nga një teknologji të zhdrejtë saldim side. Duhet të theksohet se në mesin e thika me teh bashkoj pothuajse të gjitha janë trajtuar ngrohjes. Në përgjithësi, rezultatet e marra nga thika metallographic studimore e të dy fshatrave, të lidhen me thika analiza e Kremlinit, ku rritje në sasinë e produkteve që lidhen me grupin e procesit II, të fiksuar edhe me XIV në., Që e bën atë shumë e mundshme përfundimin e prodhimin e pjesëve të objekteve të hekurit të Myakinino-2 farkëtarët Moskës.

  Nastas'ino

  Zgjidhja Nastas'ino është 200 metra në veri nga fshati. Nastas'ino, në bregun e majtë të një lumë të vogël Severka 12 km nga turmë e saj me lumin e Moskës. Monumenti është vendosur në tarracë e dytë të lumit. Severka, në një kodër të natyrshme, formuar përroskë lindje fryrë të gjerë, në të cilën përroi lashtë, dhe nga perëndimi - një lug të vogël (Engovatova 2004: 5).

  Duke gjykuar nga të dhënat në rrjedhën e gërmimeve, zona u vendos në epokën e bronzit, herët Iron Age (VI pes -... II shekullit të AD ...) Dhe në Mesjetë (shekujt XIII-XV.).

  Një koleksion i inventarit metalit të zi, të zbuluar gjatë gërmimeve të vendbanimeve të lashta Nastas'ino, ka rreth 380 artikuj. Në një qëllim funksional janë disa grupe: mjete bujqësore, zbaton shtëpiake, armë dhe veshje kalë.

  analiza metallographic i mbledhjes së fallsifikimit të produkteve nga Nastasya na lejon për të dhënë karakteristikat teknike dhe teknologjike të produkteve farkëtarit (Terekhov, Rozanov, 2004). Mbledhja e Nastasya bëjë thika - (. 40 ind) mjet universal. Të gjitha rezultatet në blades Selishtë mund të jenë të ndara nga metoda Nasad trajton dy llojet e thika me pjatë të trajtuar dhe rrezatimit Cerenkov. Ndër kërcell thika disa raste me hekur dhe bakër collars në bazë të tehut.

  Përveç kësaj, studimi ka pësuar dy zbaton bujqësore - drapër dhe kosë.

  Metallographic e mbledhjes ekzaminim produktet hekur mesjetare nga Nastas'ino gjetur se në prodhimin e përdorur shtatë skemave teknologjike: produktet e fallsifikimit të krejtësisht të hekurit, tërësisht nga çeliku, paraformoj bërë pirg përdorur pritjes cementimin e produktit të përfunduar, anëtari fund dhe zhdrejtë teh çeliku saldim për bazë hekuri, saldim të teh çeliku bazë hekuri. Trajtimi Active ngrohjes përdorur - praktikisht të gjitha produktet për të cilat përmbajtja e karbonit çeliku mund të marrë trajtim të ngrohjes, ruajnë gjurmë të operacionit.

  Për thika, e bërë tërësisht prej hekuri, janë katër raste (Fig. 48, al. 10572, 10686, 10693, 10697). Të gjitha blades janë thyer off; tre thika mbajtur prerje Gjatësia 4.5-5 cm. Në dy raste (en. 10572, 10697) të tokës teh shumë jashtë, kështu që të flasin pa mëdyshje se ata ishin fillimisht tselnozheleznymi nuk është e mundur.

  Fig. 48. Nastas'ino. Thika XIII - fillim të shekullit të XV. dhe skemat teknologjike të prodhimit të tyre

  Për thika, trillojnë tërësisht nga çeliku, janë 11 kopje. Të gjitha mjetet e paraqitur në rrënojat. Vetëm një instancë (Figura 48, një 10714 ..) A; gjatësi saj 11.5 cm, gjerësi teh në krahun e sheshte me thumba ruajtura - 1.2 cm.

  Pjesa më e madhe (. 9 mostra) janë bërë të papërpunuara, jo-njëtrajtshme çeliku carburized marrë vatër direkt syrodutnyh (Figura 48, një 10574, 10690, 10692, 10695, 10699, 10701, 10702, 10704, .. Figura 49, një 10714 .. ). Përmbajtja e karbonit varion nga 0.1 deri ne 0.6%. Katër subjekte nuk janë gjurmët e trajtimit të ngrohjes (Fig. 48, al. 10573, 10695, 10701, 10702).

  Ndër të gjitha thika çeliku me blades janë dy kopje (Figura 48, një 10688; .. Figura 49, një 10712 ..) të cilat janë bërë prej çeliku, veçanërisht hekuri të marra nga carburizing paraformoj. Njëri prej tyre ka një pjatë të trajtojë, të siguruara me thumba, të tjera - stalked. Blades janë nënshtruar trajtimit të ngrohjes - shuhet në ujë të ftohtë.

  kimiko lokale identifikuar gjashtë kopje (Figura 48, një 10570, 10573, 10684, .. Figura 49, një 10705, 10709, 10711 ..). Ajo përdoret workpiece butë çeliku. Pastaj, më pas gruri u nënshtruar carburization. Hapi i fundit - shuarje e ujit. Vetëm një shembull i strukturës (en 10705) -. Perlite sorbitoobrazny - tregon se thikë ishte nënshtruar pas shuarje rinxeh mundshme aksidentale. Edhe pse të gjitha gjashtë ekzemplarët janë të përfaqësuar nga fragmente, megjithatë tërhoqi vëmendjen e një shumëllojshmëri të formave dhe madhësive (Fig. 48). Këtu ka blades të vogla Cerenkov (blade gjatësi - 06.08 cm, gjerësi - 1 cm -. 10570 Al, 10709), një thikë e madhe Cherenkov (gjatësia ruajtur e tehut - 11 cm, gjerësia teh në dorezë - 2 cm, gjatësia prerja - 5 cm - en 10711) .. Cerenkov thikë (. En 10573) ka oboymitsu metali nonferrous dhe tjetrin (en 10705.) - me ruajtur gozhdoj pjatë grip. Një thikë (en. 10684) ka një teh konveks të rrumbullakosura dhe brisk dhe, me sa duket, është një mjet i specializuar.

  Nga detalit bërë pirg të krijuar katër thika (Figura 48, një 10682, 10696, .. Figura 49, një 10707, 10710 ..). Duke gjykuar nga mostra, të paktën tre kishte prerje. Boshllëqet për këto thika ngjitur shërbyer për të bllokuar dy ose më shumë grupe të çelikut (ndoshta skrap përdorur). Të gjitha blades janë nënshtruar trajtimit të ngrohjes - shuhet në ujë të ftohtë.

  Fundi teknologji saldim Fytyra në bazë të hekurit prodhuar shtatë blades (Figura 48, një 10680, 10681, 10687, 10689, 10691, .. Figura 49, një 10703, 10708 ..). Midis thika ruajtura formojnë një dorezë ka një pllakë (en 10703.) A izoluar dy ledges prerjes nga të dyja anët, një - nga ana e prapme. Steel, i cili doli në shirit yndyror përgatitur posaçërisht nga kimiko. Forcim mbajti gjitha blades. Në thikë me një pjatë të trajtojë ka gjurmë rinxeh (struktura - perlite sorbitoobrazny). Baza e tehut tre thikë (en. 10680, 10681, 10691) shërbeu çeliku të papërpunuar me një përmbajtje të karbonit prej 0.1-0.6%. Një teh (en. 10680) baza bërë pirg, dmth. E. Disa strips ngjitur nga çeliku. blades thikë thekur.

  teknologji zhdrejtë saldim është treguar në shtatë kopje (Figura 48, një 10571, 10575, 10683, 10698, 10700, .. Figura 49, një 10706, 10713 ..). Thika, që lidhen me skemën teknologjike, mënyrë të ndryshme të zgjedhjes dhe të prerjes teh madhësive. Teh vogël (en 10575.) Koha - 5 cm, gjerësia në prerje - 1 cm; thikë ka një prerje (gjatësia - 4.2 cm) në të dyja anët e kornizave zgjedhur. Një tjetër ekzemplar ruhet në tërësi (en. 10571) ka një gjatësi prej 8.3 cm në teh në hap me gjerësi prej 1 cm. Artikujt kryesore (en. 10683, 10700) kanë blades 9.5-10 cm të gjatë, me një gjerësi prej 2 cm në prerje . Prerje nuk kanë mbijetuar, por duke gjykuar nga gjurmët e mbetura, ata ishin të izoluar nga të dy anët ledges. Dy thika (en. 10706, 10713) kanë një pjatë të trajtojë, të mos ndahet nga ledges teh. Dizajni përfundimtar i trajtuar është bërë nga thumba, të cilat janë të ruajtura në një rast (en. 10713).

  Fig. 49. Nastas'ino. Thika, drapër (en. 10685) dhe bishtalec-salmon (en. 10577) dhe diagramet e tyre rrjedhës prodhimit

  Baza e këtyre blades thikë përbëjnë ose hekur (en. 10571, 10683, 10698, 10700), ose të papërpunuara, jo-uniforme karbonit-pasuruar çeliku (en. 10575, 10706, 10713). Iron përdorur të varieteteve të ndryshme.

  Çeliku, i cili shkoi në pjesën e punës, karakterizohet nga një përmbajtje të lartë të karbonit, e cila është tipike e çelikut carburized përgatitur posaçërisht.

  Në një rast të përfaqësuar nga saldim e teknologjisë strip çeliku në një bazë hekuri me trajtim të mëvonshëm të ngrohjes (Fig. 48, një. 10694). teh thikë thyer off, kërcell ledges izoluara të vogla fuzzy. Në bazë të hekurit ngurta teh çështje, në teh - çeliku kualitativ carburized; trajtim të ngrohjes - forcim dhe kalitje. Është e mundur se pushimi ishte një aksident, ndërsa thikë mesme bie në zjarr.

  Përveç çekiç dhe thikë hetuar Spit. Nga drapër mbetur vetëm një fragment i vogël - një ishull (gjatësi 9 cm), në të cilën dukshme prerje (Figura 49, një 10.685 ..). Siç tregohet nga ekzaminimi mikroskopik, çekiç trillojnë nga një çeliku jo-uniforme carburized që ka një përmbajtje të karbonit prej 0.1-0.8%. strukturë ferrite ka një strukturë të degëzuar me anë të rritjes së përmbajtja fosfor (ndarje faza). Me këtë të njëjtën lartë microhardness komponentëve të lidhur strukturore (254-297 kg / mm2). trajtimit të ngrohjes është nënshtruar një armë, por karakteristikat e tij teknike është metali postuar një qëllim funksional.

  Spit Salmon (Figura 49, një 10577 ..) Madhësia (gjatësia ruajtur webs - 27 cm, ka humbur vetëm gjerësia majën - 3 cm, prerja gjatësi - 7.5 cm) dhe forma referohet llojit jugore për të cilat teh karakterizuar gjerë dhe pjesa Cerenkov prerë (Kolchyn 1959: 96). Siç tregohet nga ekzaminimi mikroskopik, Forge kosë e hekurit të butë (microhardness ferrite - 110-116 kg / mm2) dhe pastaj nënshtruar kimiko njëanshme. Hapi i fundit - shuarje në ujë të ftohtë.

  Kështu, bazuar në studimin tonë metallographic zbuloi se në prodhimin e Nastas'ino farkëtar mesjetare përdorur lloje të ndryshme të materialit dekorativ: hekur e notave të ndryshme, dhe çeliku papërpunuara carburized. Hardware është e karakterizuar nga të ndryshme microhardness ferrite performance nga të ulët - 86,9-143 kg / mm2 (hekur butë) të lartë - 236-322 kg / mm2 (hekur e vështirë), të krahasueshme me çeliku me cilësi të performancës. Ajo mund të shërbejë si një tregues të tërthortë të përdorimit të burimeve të ndryshme të lëndëve të para. Çelikut është përdorur si Raw marrë direkt në vatër metalurgjike dhe carburized, të hekurit të marra nga carburization e paraformoj. Një grup i diagrameve të rrjedhës së procesit të përdorura në prodhimin e produkteve, ishte gjithashtu e ndryshme. Ajo duhet të theksohet se diagrame rrjedhës nuk janë të lidhura me një formë të veçantë të thikë që është ilustruar edhe nga pjatë thikë me dorezë. Siç është treguar, produkte të ngjashme janë të prodhuara në teknologji të ndryshme: tërësisht e çelikut të papërpunuar, tërësisht nga çeliku me cilësi të lartë carburized duke përdorur teknika Grouting dhe gjithashtu duke përdorur fytyrën fund dhe saldim zhdrejtë.

  Operacioni forcon, puna sidomos ngjitur bërë në mënyrë efektive: gjurmët e mbinxehje ose burnout e metalit, dhe nuk subcooling. Saldimet hollë, të pastër, t. E. Welding është kryer nën temperatura të zgjedhura siç duhet.

  E gjithë kjo tregon se kemi të bëjmë me prodhimin e mjeshtrit të aftë, dhe zotërojnë aftësi smithing.

  Shpërndarja hetuar thika në dy grupe teknologjike tregon dominimin e teknologjisë prodhuese Grupi I (25 ind.). Në këtë drejtim, mbledhja e thika Fshatrat Nastas'ino përshtatet në traditën jugore farkëtarit. Megjithatë, duhet të theksohet në mënyrë të mjaftueshme forgings përqindje të lartë ngjitur - në grupin procesin II përfshijnë 15 subjekte. Një pjesë e madhe e produkteve të salduara tregon prania e artizanëve urbane janë produkte që mund të vijnë nga qendrat e afërt urbane si Kolomna, Moskë.

  fushë Selishchev Kulikova

  Në vitet e fundit, territori i fushës Kulikov u hulumtim të gjerë ndërdisiplinor. Një nga objektivat kryesore të këtij hulumtimi është për të studiuar historinë e zgjidhjes dhe zhvillimin ekonomik të territorit. Studimet arkeologjike të monumenteve mesjetare kanë dhënë material të mjaftueshëm për të ngritur çështjen e farkëtarit në rajon. Gjithashtu një numër i madh i artikujve që gjenden në monumente të bëra prej hekuri dhe çeliku, janë të dukshme në shkallë të ndryshme janë studiuar 22 arkeologjik objekt fund XII - XIV në mes të përmbajnë mbetje metalurgjike dhe përpunimit primar hekuri (Gonyany, Naumov 1992: 30) .. Duhet theksuar faktin e zhvillimit intensiv të prodhimit metalurgjik të Kulikovo në shekullin e XIV. Fenomenale ky fenomen qëndron kryesisht në faktin se prodhimi i hekurit në këtë kohë, është llogaritur AN Naumov, disa herë më e madhe se nevojat e tyre lokale (Naumov, 2006).

  Në mënyrë të studiuar specifikat e materialeve teknologji Forge përfshirë të dy fshatrave mesi i shekullit XIV. - Gryaznovka-2 dhe Buchalki. Ditën e parë të këtyre monumenteve janë mbetjet e industrive metalurgjike dhe ndoshta metalike-pune.

  Monument për zbulimet në vitin 1991 veprat e ekspeditës arkeologjike Upper Don (Gonyany Katz, Naumov 1997: 72). Zgjedhja e mbledhjes së këtyre monumenteve për arheometallograficheskogo studim për shkak të faktorëve të mëposhtëm. Zgjidhja dating kanë relativisht të ngushtë - në XIV mesme, dmth menjëherë i paraprijnë Kulikovo betejë .... (ndoshta 40-60 s.) Gjatë punimeve arkeologjike në Selishtë Gryaznovka-2 u lokalizuar rajonin në të cilin do të mbetet e përqendruar për falsifikim dhe prodhimit të hekurit. Sipas autorëve gërmimet syrodutnyh bri, studioi në vendbanimin, ishte lloji i tokës dhe mund të arrijnë një lartësi prej 1 m (Gonyany Katz, Naumov 1997: 72). Next për objektet e prodhimit akumulimet e skorje, hekurishte dhe mbeturinat metalurgjike prodhimit të vendosura. Shtresa e kulturës u ngopur slags, karboni, pjesëve të larë argjilore, hundë hekur ore çakëll argjila, hekurishte në formën e trungje pllaka, shufra, telat e diametra të ndryshëm, fragmente të gozhda thika, dhe m. P. Found në Gryaznovka-2 dokument lagja ciklin e plotë procesi për prodhimin e hekur dhe prodhimin e objekteve prej saj. Siç tregohet më poshtë, mjeshtrit lokale nuk ishin të kufizuara për prodhimin e metalit të zi, por ajo u bë e kategorive të caktuara të armëve.

  Për studimin e një koleksion të fshatrave Gryaznovka-2 janë përzgjedhur forgings 44: 31 thikë, çekiç, teh sëpatë, një gozhdë, dy Kritsa, gjysëm-të gatshme dhe shtatë copë. Një koleksion të artikujve nga zgjidhjes së Buchalki është 17 kopje: 15 blades, teh i një sëpatë dhe detalit. Thika në shumicën e rasteve të përfaqësuar nga fragmente, kështu që të flasin të llojeve të tyre dhe madhësive pamundur. Një aspekt pozitiv i studimit ishte se pothuajse të gjitha produktet hetohen nga metale me ngjyra, të përshtatshme për analiza metallographic.

  Fig. 50. Gryaznovka-4. Fallsifikimit semifinished bosh dhe

  Nga mbledhja e artikujve që kanë të bëjnë drejtpërdrejt me prodhimin e metalurgjike, dy fragmente metallographic hetuar Critz. Në seksionin e hollë e njërit prej tyre zbuluar strukturën ferrite, inclusions të ngopura skorje. Metalike gjetur nezavarennye poret. Inclusions shllak janë të dukshme për të rivendosur kokrra hekuri, e cila tregon një humbje të konsiderueshme të metaleve gjatë shërimit të tij nga ore. Ky objekt mund të përkufizohet si Gornova lulëzim - syrodutnyh procesin e produkteve metalurgjike, nuk është subjekt i stresit mekanike (Terekhova et al 1997: 18.). Një Bloom ka kaluar goditje me çekan paraprak: poret të mëdha dhe skorje në metal mungojnë. struktura metalike - ferrite dhe pearlite me ferrite (përmbajtje karboni - deri në 0.3%). Bloom ka gjurmë nadruba - teknikat e përdorura për të kontrolluar cilësinë e metalit (Kolchyn 1953: 43).

  Objekte lidhur me zeje Blacksmithing, janë produkte gjysëm-të gatshme dhe boshllëqet. Gjysëm-të gatshme produkt - një produkt i hap përpunimit përfundimtar Kritsa. Kjo është një masë monolit prej metali, preforms fallsifikimit të përshtatshme (Terekhova et al 1997 :. 19). Hetuar semifinished (.. Figura 50, një 9523) ka një formë bar dimensione subrectangular sektorial 7,5 2 1 Analiza cm tregoi se produkti semifinished nga syrodutnyh trillojnë hekuri:?. Struktura Ferrite me një microhardness prej 135-170 kg / mm2.

  Faza e ardhshme e përpunimit të metaleve me ngjyra pasqyrojnë boshllëqet që janë produkt i fazës fillestare të procesit teknologjik të prodhimit të produkteve fallsifikimit (Terekhova et al 1997 :. 19). Shumica e subjekteve të studiuara, sipas formës dhe madhësisë, është një thika paraprake. Ecur nje material (Fig. 50, një. 9520) ishte hekur bloomery (struktura ferrite). Tjetri tre (Fig. 50, një. 9515, 9516, 9519) e çelikut trillojnë e parë me një përmbajtje të karbonit në 0,3-0,4%. cilësia falsifikim metalike është i kënaqshëm: zbrazëtia dhe mbetjet e mëdha pa formë nr. Në mostrën № 9522 zbuluar strukturën ferritoperlitnaya melkodispersnaja (çeliku betonuar). Përmbajtja e karbonit në paraformoj është 0,6-0,7%. Tjetër shufër metalike çeliku (Fig. 50, një. 9521) i është nënshtruar shuarje të shpejtë (struktura martensiti).

  Një qark kompleks është zbuluar në mostrën № 9518. Në këtë detalit në bazë të çelikut të papërpunuar (përmbajtja e karbonit - deri në 0,3-0,4%) ngjitur mbi një pjatë hollë çeliku. Kjo bosh është nënshtruar edhe për shuarje të shpejtë. Në një fund të prerë bosh në mënyrë të qartë gjurmë të dukshme: para otkogotovki prerë në mënyrë të qartë gjurmë të dukshme: para Forge dëshiruar objekt smith prerë nga pjesa detalit të gjatësinë e dëshiruar.

  thika hetuar ndryshme në madhësi (Fig. 51). Note këpucëve raskroechny thikë (en. 9480) dhe tre lugë thikë trajtuar me një pjatë dhe kunjat për fiksim trajtuar (en. 9482, 9486, 9500).

  Fig. 51. Gryaznovka-4, Buchalki. Thikat XIV në pjesën e dytë.

  Ekzaminimi metallographic e fushës blades vendbanimet Kulikova zbuloi një gamë të gjerë të skemave teknologjike. Koleksioni përmban pothuajse të gjitha të teknologjisë, me përjashtim të një pakete tre-shtresa dhe saldim të.

  Në mbledhjen studiuar e katër thikë tselnozheleznyh (al. 9478, 9510, 9936, 9944) kanë gjetur (Fig. 52). Është interesante të theksohet se blades e grupit teknologjisë trillojnë e notave të ndryshme të hekurit. Ndryshe nga rastet e tjera thikë № 9510 metalike Forge me përmbajtje të lartë fosfori. Është e mundur që në këtë rast nuk është një zgjedhje e qëllimshme si materialet e papërpunuara hekur fosfor.

  Grupi më të shumta e thika falsifikuar të çelikut të papërpunuar - 15 kopje. (Fig. 52). çeliku Raw nuk ndryshojnë me cilësi të lartë: në mënyrë tipike, ai ishte i butë, dhe karbonit të shpërndara aty në mënyrë uniforme. Më përmbajtje armë e karbonit nuk e kalon 0,3-0,4%. Vetëm në microsection № 9497 në disa zona ka arritur 0.6-0.7%. Tre produktet e këtij grupi janë të ngrohjes-trajtuar (al. 9491, 9505, 9511).

  cilësi më të lartë ishin thika trillojnë e carburized çelikut (të marra në veçanti) (Fig. 52). Nuk janë vetëm tre (al. 9492, 9504, 9941). Çeliku të gjitha armët janë të falsifikuara mirë: në skorjeve metalike janë të vogla, të mesme të rralla, të rrumbullakosura forma mbizotërojnë inclusions skorje. cilësi Blue thikë № 9492 përmirësuar mprehtë shuarje lokale teh (trajtimi i ngrohjes pësuar vetëm një avantazh të ngushtë prerjes).

  Tre mjete janë përmirësuar vetitë operative himikotermicheskoy trajtim (Fig. 52, al. 9485, 9494, 9512). Siç e dini, kjo metodë teknologjike janë relativisht të rralla në mesin falsifikim farkëtarit mesjetare për shkak të kohë të gjatë e nevojshme për formimin e shtresës karbonizuar thellë të mjaftueshme. Megjithatë, disa nga monumentet e mjeteve me blades forcoi përbëjnë një pjesë të rëndësishme. Për shembull, në përqindjen e armëve të tilla të vjetra Ryazan ishte 14% (Tolmachev, 1983, 257).

  Microstructure pesë thika (Fig. 52, al. 9479, 9487, 9488, 9947, 9948) sugjerojnë se metal (reforging produktin thyer) është përdorur në prodhimin e tyre. Saldimet janë gjetur në seksionet, janë kaotike. Përmbajtja e karbonit në seksione të çelikut arrin 0,3-0,4%. Thikë 9479 ka pësuar trajtimin e ngrohjes.

  Fig. 52. Gryaznovka-4, Buchalki. Thika. Listat rrjedhin përfshirë në grupin procesi I

  teknologji ngjitur hetohen mishërime të ndryshme të paraqitura saldim mbledhjes: fundi fytyrë, lateral dhe zhdrejtë V-formë (Fig 53.).

  Fig. 53. Gryaznovka-4, Buchalki. Thika. Listat rrjedhin përfshirë në grupin e procesit II

  Fundi navarka gjetur tri thika (al. 9482, 9502, 9942). Numri thikë 9482 i referohet llojit të thika ngrënie me kërcell pjatë. armë bazë - çeliku lëndëve me përmbajtje të karbonit deri në 0.3%. Në teh - çeliku carburized me shpërndarje homogjene të karbonit (0.7%). Saldim kryer në nivel të lartë. (. Al 9502, 9942) në dy thika të tjera saldim bëhet shumë më keq: shllak bashkoj është e përfaqësuar nga një zinxhir. Të dy produktet janë nënshtruar një trajtimit të ngrohjes: Knife numri 9502 - një forcim të mprehtë, dhe numri thikë 9942 - shuarje të butë.

  Dy raste është një diagram rrjedha e saldimit formë V (en. 9503, 9940). thikë metalike të falsifikuara me kujdes numrin 9503. Saldim kryer në nivel të lartë. Operacioni i fundit ishte një forcim të mprehtë. Cilësia e thikë Buchalok (. Al 9940) është shumë më e keqe në teh është ngjitur çeliku të papërpunuar me një përmbajtje të karbonit prej rreth 0.2%.

  Ndër teknologjitë më përfaqësuese Skema ngjitur ishte një navarka anë zhdrejtë. Ajo gjeti 12 thika. trajtimi i ngrohjes nuk gjendet vetëm në dy kopje (al. 9484, 9935). Lloji kryesor i procesit të trajtimit të ngrohjes në këtë grup ka pasur një forcim të mprehtë. Përjashtimet janë dy mostra (një. 9483, 9490), të cilat gjenden strukturën, duke i lejuar për të folur në lidhje me armët e larta pushime. Duhet të theksohet, megjithatë, se pushimi mund të ndodhë pa qëllim, p.sh. duke gëlltitje të objekteve në zjarr zjarri. Baza e blades mund të shërbejë si hekuri (en 9483, 9507, 9513, dhe në një rast - en 9507 - kjo ishte fosfor hekur ..) dhe çeliku papërpunuara (en 9481, 9486, 9490.), dhe madje edhe paraformoj bërë pirg.

  Është e lehtë të vërehet se në mesin e thika studiuara mbizotërojnë instrumente kanë të bëjnë me grupin teknologjike I (60% e të gjitha blades hetuara). Teknika themelore ishte kështu objektin e rajoneve kufitare të çelikut para fallsifikimit (rreth 40% e thika hetuara). Proporcioni i ngrohjes trajtohen thika mes Grupit I të papërfillshme - 6 kopje (thika pakalitur çeliku 11 Përmbajtja e karbonit mund të lehtë të marrin trajtim të ngrohjes).

  Në mesin e thika Technology Group II i vendbanimeve fushën e Kulikova, siç u përmend më lart, një pjesë e madhe e zhdrejtë thika anësore blades saldimit (26% e thika numri total testuar). Ajo duhet të theksohet prodhimin me cilësi të lartë të këtyre artikujve. Pothuajse të gjitha armët që kishin blades yndyrore janë trajtuar ngrohjes. Ajo është në këtë teknologji ka bërë një thikë tryezë të trajtojë me pjatë dhe këmbët për të bashkëngjitur trajtuar. Ky lloj i thika vjen nga Europa Perëndimore (thika dhe scabbards 1987: 92, PL 63; Belenkaya, Rozanova 1988. 21). Por, duke marrë në Rusi, ai është i shpejtë bëhet një "modë" dhe shënuar në përmbledhjet, madje shumë larg nga qendrat tregtare të monumenteve.

  Pra, ne mund të krijojë një epërsi të qartë të procesit të prodhimit të grupit I në mbledhjen e zgjidhjes Gryaznovka Buchalki-2 (Tabela. 14). Në secilin grup, procesi ka një skemë dominuese: rajonet kufitare mjetet fallsifikimit nga çeliku të para në Grupin I dhe navarka zhdrejtë lateral në grupin II. Ajo është mjaft e mundshme që shumica e thika Grupit I ishin produkte të farkëtarët lokale. Tregu i ngushtë, numri i vogël i artistëve, mungesa e një marrëdhënie mjaft të forta industriale penguar zhvillimin e farkëtarit lokale dhe dyqane atë në prodhimin e komunitetit. Thikat është bërë në strukturat e salduara janë kryesisht produktet e qendrave urbane. Vini re se i zoti i zgjidhjes Gryaznovka-2 pothuajse tërësisht të kënaqur nevojat e produkteve farkëtarit lagjes, ndërsa produktet nga qendrat urbane përfaqësuar nga forgings prestigjioze falsifikim (p.sh. thika tabelën) dhe produkte të cilësisë më të lartë. Por pjesa e produkteve të importuara në një jetë të banorëve të zgjidhjes ishte e parëndësishme.

  Tabela 14. Përqindja e grupeve të teknologjisë në materialet e monumenteve në terren Kulikova

  çekiç dhe një teh sëpatë u hetuar nga mjetet. Hammer (al. 9495) mbajti vetëm një pjesë të vogël të tehut. Subjekti atribuohet pranisë së pikë në teh. Drapër trillojnë nga një shufër metalike çeliku. Një tipar i prodhimit të kësaj arme u ngrit temperaturën gjatë falsifikim.

  Trupi sëpatë (en. 9514) i tehut të hekurit top Forge dhe çeliku është ngjitur në metodën zhdrejtë saldim side. Operacioni i fundit për të përmirësuar vetitë e punës e armëve ajo ka një të mprehtë thekur.

  Duke përmbledhur studimin arheometallograficheskomu produkteve farkëtar nga vendbanimet e kohës Golden Horde në fushë Kulikovo, ju mund të nxirren përfundimet e mëposhtme. Në mesin e objekteve të identifikuara prodhimin e produkteve të hekurit (Gornova dhe shkon Kritsa, paraformoj semifinished). Kjo jep arsye për të folur se si lokal zhelezodobyvayuschem dhe hekur-mbi prodhimin. Materialet kryesore për farkëtarit shërbyer çeliku të para dhe, në një hekur të vogël bloomery masë. cilësi primare të përpunimit të metaleve mund të konsiderohet mjaft e kënaqshme. Është e mundur që mjeshtri mund të bëjnë dallimin në mes të "thjeshtë" dhe hekur fosfor. Operacioni themelore ishte një dorë e lirë falsifikim për prodhimin e mjeteve. Saldim, trajtimi termik dhe kimik-termike është përdorur rrallë. farkëtarët lokale pothuajse tërësisht të kënaqur nevojat e komunitetit në subjektet e metalit të zi. Në të njëjtën kohë për banorët e vendbanimeve erdhën produktet e farkëtarit (megjithëse në numër të kufizuar) nga qendrat e zhvilluara falsifikim. Kjo është veçanërisht e vërtetë me brisk thika yndyrore çeliku.

  Për krahasim me falsifikim artizanale premongolian kohë të materialeve të përdorura nga monument Kulikovka-4. Monument vendosur në banesë shpatin tarracë e parë dhe të lartë u largua nga përmbytjet bankare p thjeshtë. Don pranë fushës historike Kulikov. Në vitin 1986, 1991 dhe 1999. ngarkuar kryer mbi të materialit fiks përdorur metoda gjeofizike sipas procedurës së zhvilluar në ekspeditë arkeologjike Tula. Sipas materialeve të sektorit qeramike dhe individit gjen datat monument nga fundi i XII - gjysmën e parë të shekullit XIII. (Gonyany Katz, Naumov 2000). dhënat Arheometallograficheskie janë dhënë në tabelën.

  Siç shihet nga tabela 15, ndryshime të rëndësishme në teknikën zhelezoobrabotki periudhës së artë në krahasim me kohën e kaluar në vendbanimet terren Kulikova nuk ndodh. All gjithashtu dominon prodhimin e armëve të çelikut të papërpunuar. Në periudhën e Artë zhduken thika prodhuara nga skemat teknologjike dhe saldim prej paketës tre-shtresa. Por kjo është një pasqyrim i zhvillimit të një teknikave Blacksmith gjitha-ruse, kur këto teknologji të bien në mospërdorim në gjysmën e dytë të shekullit XII. Ndër weldments rol në kohën Golden Horde luajtur flowsheet saldim zhdrejtë, e cila reflektohet në shumë monumente të kësaj periudhe kryesore. Kështu, në periferi të monumenteve rurale në periudhën Golden Horde ka ndryshime të rëndësishme në smithing teknologji.

  Tabela 15. Shpërndarja e thika anketuar monumenteve fushën Kulikova e grupeve teknologjike: I - tërësisht prej hekuri; II - tërësisht i çelikut të papërpunuar; III - bërë tërësisht nga çeliku inox; IV - packetization; V - kimiko; VI - qese tre-shtresor; VII - saldim i; VIII - navarka pjerrët; IX - fundi navarka; X-V-formë navarka

  Bazuar në të dhënat analitike që kemi marrë në studimin e produkteve farkëtarit të monumenteve të lashta të llojeve të ndryshme - të kryeqytetit (Novgorod, Pskov, Tver, Moscow), "e vogël" të qytetit (Zvenigorod, Kolomna, Torzhok, Serena, Rostislavl, fortesa Izborsk), vendbanimet rurale ( Myakinino, Nastas'ino, Gryaznovka, Buchalki) - janë identifikuar karakteristikat teknike dhe teknologjike të Artizanatit farkëtarit së, tipike të shekujve XIII-XV.

  Duke u kthyer në analizën krahasuese të të dhënave analitike përgjithësuar, ne kujtojmë se ne i përdorim në raportin tonë të ndërtimeve të të dy grupeve të teknologjisë. Grupi I përfshin diagramet e rrjedhës kanë të bëjnë me prodhimin e të gjitha-metalike produkteve (hekur, çelik) dhe të paketuara boshllëqet përdorur. Këto skema kanë rrënjët e tyre në Epokën e Hekurit të hershëm. Grupi II përfshin skemat teknologjike të bazuara në strukturat ngjitur (hekur saldim teknologjike dhe çelikut me një të jepnin prej këtij të fundit në pjesën e punës) të cilat janë të shpërndara gjerësisht në kohët e lashta.

  Nga analiza e korrelacionit të dy grupeve të përpunimit në periudhën e artë të bazuar në qendra të ndryshme duket se qendra të tilla si Novgorod, Pskov, Tver karakterizohet dominimi Technology Group II. Nuk ka dyshim se kjo është për shkak të vazhdimit të traditave të kohës mëparshme që kemi parë në materialet e Novgorod dhe Pskov XII shekuj. (Fig. 54). Këto qendra e ngjitur dhe Tver, Blacksmithing cila zhvilluara në traditat specifike për pjesën veriore të Rusisë.

  Fig. 54. Grupet e kronologjike teknologji të shpërndarjes në materialet Novgorod, Pskov dhe Tver në periudhën e Artë

  Moska tregon një pamje të ndryshme. Ndërsa Moska duket si një post i principatës Vladimir-Suzdal, e cila u zhvillua në traditën veriore farkëtarit në praktikën e Moskës të farkëtarët në fazën fillestare (XII-XIII cc.) Ishin të fortë jugore Tradita industrial (Technology Group I). Shpjegimi për këtë mund të gjenden në prova historike në lidhje me fluksin e popullsisë në Moskë nga tokat jugore ruse. Siç vuri në dukje Kliuchevsky, "Moska origjinën në kufirin në mes të jug-perëndim, Dnieper, dhe në veri-lindje, Vollga, Russ. Ajo ishte rajoni i parë, në të cilën kolonistët nga jug-perëndim ... "Ky proces është veçanërisht e intensifikuar pas disfatës së principatave jugore ruse të Tatarisht-Mongolët. "Që nga fundi i shekullit të XIII., Edhe para qyteti i Moskës ka filluar të luajë një rol të rëndësishëm në fatin e veriut të Rusisë, në raundin e saj do servitors fisnike e Murom, më të ulët, Rostov, Smolensk, Chernigov, madje edhe nga Kiev dhe Volyn . Pra, përsëri në Prince Yuri Danilovich kam ardhur në shërbim të Kyiv Rodion zotit fisnike dhe solli me vete tërë oborrin tuaj në 1700 njerëzit "[theksimi i shtuar] (Klyuchevskii 1957: 9-10). Një model i ngjashëm - dominimi i traditave industriale jugore - u vu re në analizën e materialeve nga Yaropolcha Zaleski, një monument për Vladimir dhe Suzdal (Chomutov 1978).

  Materialet Novgorod, Pskov dhe Tver, me kufij të qartë kronologjike, të na lejojë për të gjetur dinamikën e raportit të dy grupeve të teknologjisë për shekuj (Fig. 54).

  Stably zhvilluar artizanale Novgorod tregon konstante dominimi teknologjik grupppy II. Paraqitur në Fig. 54 histograms lidhur me XII dhe XIII shekuj., Trego vazhdimësinë në zhvillimin e smithing Novgorod. Një rritje e lehtë në përqindjen e grupit teknologjisë unë, ndoshta për shkak të ardhjes së mediave jugore ruse janë traditat industriale - vendasit e Tatarisht-mongolët tokës shkatërruara. Në shekujt e mëvonshëm, ky trend vazhdon të rritet, që është. E. I ndarë grupi teknologji vazhdon të rritet.

  Një tablo e ngjashme del dhe materialet e XII dhe XIII shekuj. Pskov: ka edhe një rritje në përqindjen e teknologjisë grupit I, por në Pskov, kjo prirje është më dinamike.

  Fig. 55. Dynamics proces rritja yndyror flowsheets midis grupit II armë në periudhën Artë

  Në kontrast me Novgorod dhe Pskov, Tver iu nënshtrua shkatërrimit të vazhdueshëm nga Mongolët. Pavarësisht nga kjo, teknike dhe teknologjike stereotip farkëtarit Tver tregon stabilitet: për tre shekuj qenë dominimi i grupit teknologjisë II. Prirja rritëse në grup teknologji unë, gjurmohen në materialet e Novgorodit dhe Pskov, Tver në farkëtarit, të paktën deri në shekullin e XV., Nuk ka zhvilluar. Kjo, me sa duket, mund të shpjegohet me faktin se përbërja e popullsisë së qytetit nuk ka ndryshuar. traditat artizanale janë ruajtur.

  Për të verifikuar gjetjet Ne kemi marrë në shembuj të tjerë, le të kthehet në analizën e dinamikës së më demaskuese në procesin e qark saldim grupit II. Duke dalë në shekullin e X., Në shekullin XII, në kopje të vetme. Kjo teknologji zë një vend të rëndësishëm në farkëtarit e Rusisë lashtë. Sipas të dhënave tona, në shekujt e mëposhtme (shekujt XIII-XV.) Teknologji Fatty zë një pozitë udhëheqëse (Fig. 55). Për më tepër, ky proces ndodh si në monumentet e ekspozuar Tartar-mongolian dyndjet (Tver) dhe për të shmangur ato (Novgorod, Pskov). teknologji yndyror Vështirësia presupozon njohjen e pronave materiale, kushtet e temperaturës metalike ndryshëm saldimit nota të zeza, operacione të ndryshme sekuenca flukse forcon, dhe kështu me radhë. G., kërkon transferimin e njohurive nga mjeshtri në t të studentëve. E. ekzistencën e mësimit të profesionit Instituti. Do të ishte e natyrshme të supozohet se kushtet shkatërruese të zgjedhën Tatar-Mongol (shkatërrimi i infrastrukturës urbane, duke marrë në shkelje të plotë të mjeshtrave të lidhjeve tregtare, dhe kështu me radhë. N.) do të krijojnë një teknikë regresionit. Megjithatë, ne nuk e respektojnë. Për më tepër, trendi në farkëtarit e vjetër, të përshkruara në herë para-mongol (rritjen e numrit të produkteve të bëra në teknologji yndyrore), është zhvilluar më tej (Fig. 55). Ky fakt mund të shpjegohet me faktin se nga mesi i shekullit të XIII. teknologji saldim tashmë është themeluar në mënyrë të vendosur si një traditë të fortë në zeje të lashtë të Blacksmithing. Transportuesit e kësaj tradite jo vetëm arriti të mbajë atë, por edhe për të përcjellë për gjeneratën e ardhshme të mjeshtrave.

  Ruajtja e traditave të prodhimit të vërejtura në materialet e qyteteve të vogla (Kolomna, Rostislavl Ryazan, Torzhok, Serena, Izborsk). Në këtë drejtim, situatë ilustruese Serena, ku një ndryshim i prioriteteve në farkëtarit vjen për të shkatërruar qytetin Tatarisht-mongolët, dhe pas restaurimit të mjeshtrave Serena vazhdojnë të punojnë në traditën e themeluar në fillim të shekullit XIII.

  Mbizotërimi i procesit të grupit I vërejtur në periudhën në shqyrtim në materialet e monumenteve rurale. Kjo është për shkak, me sa duket, për karakterin e farkëtarit të fshatit, duke përfshirë punën e një farkëtar, veturë, mos e përdorni në praktikën e metodave komplekse teknologjike. Produktet e prodhuara nga skemat II i grupit teknologjisë, erdhi në vendbanimet rurale, kryesisht nga qendra zejtare urbane.

  Kështu, duke pasur parasysh shpërndarjen e të dhënave materialeve kemi analizuar, dhe para së gjithash i referohet XII dhe XIII shekuj., Tregojnë se në prodhimin e traditave hekur-thyer, të cilat mund të supozohet si rezultat i pushtimit mongol, nuk është vërejtur.

  Megjithatë, ne duhet të pranoj se në aspektin e përgjithshëm ekonomik zgjedhën Tatarisht-mongol konsiderueshme ngadalësuar zhvillimin e industrisë metalurgjike. Kjo është veçanërisht e dukshme në sfondin e industrisë së çelikut lulëzon në Evropën Perëndimore, ku tashmë në shekullin e XV. madhësive domnits rritet dhe futja e mekanike makinë Critz lejohet të rritet në 100-150 kg, dhe hidhen në prodhimin shënjestër e hekurit (Beckert 1988).

  Vërejtje:

  1

  Kur shpërndarja kronologjik i skemave teknologjike që kemi në mendje vetëm teknologjinë e thika e prodhimit, si faktori më i rëndësishëm.

  2

  Tabela e përdorur Materialet BA Kolchin (1953), G. A. Ascension (1996), LS Rozanova (1997) dhe T. J. Zakurinoy (2000a), si dhe materiale nga studimi arkiv metalografi metodat natyrore Laborator IA RAS.

  3

  Ne shprehim mirënjohjen tonë ndaj kreut të ekspeditës në afërsi të Moskës IA RAS AV Engovatovoy dhe autor gërmimit Vy Koval, të sigurojë materiale për ekzaminim metallographic.

  Ajo do të jetë interesante:   dekor Faqja duart nga materiale skrap

  Shto një koment

  e-mail juaj nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar *