PSE trullosur kur ju rritet ose të shtriheni

Author: | 2019/03/01

Që do të thotë në qoftë se, kur në këmbë ose pozicionin shtrirë trullosur? Mund të ndihmojë në shtëpi dhe mjete popullore? Kur është koha për të kthehet te mjeku? Le të shqyrtojmë arsyet për shfaqjen e këtij problemi dhe se si për të luftuar atë.

Pra, pse i trullosur, kur ke rënë në shtrat apo të merrni up? Ndjenja trullosur - ajo është gjithmonë e pakëndshme dhe shqetësuese. Në këtë shtet nuk është gjithmonë një arsye, dhe ata shumë. Para se të filloni trajtimin, është e rëndësishme për të identifikuar provokim specifik dhe jo për të trajtuar simptomë vetë.

Marramendje në pozicionin e shtrirë në shpinë mund të jetë i parrezikshëm organizëm tipar apo alarm sinjal, i cili paralajmëron se sëmundja zhvillohet. Ndihma mjekësore është e nevojshme qoftë se ka lodhje me marramendje, dobësi, të përzier.

Thelbi i marramendje mund të konsistojë në faktin se truri nuk iu përgjigj menjëherë një ndryshim në pozicionin e trupit. Ndryshimi sjellje perceptohet më shpejt nga syri, dhe vetëm atëherë informacioni arrin në tru. Pavarësisht nga fakti se kjo është mjaft e pakëndshme, është e nevojshme për të vënë me këtë gjendje. Në qoftë se me të vërtetë nuk është një sëmundje, vetëm sa për të pushuar më shumë, punojnë më pak, fle më mirë dhe për të krijuar një dietë të ekuilibruar.

Mund të dëmtojë të rriturit, adoleshentët dhe fëmijët, burrat dhe gratë. Femrat shpesh marramendje mund të ndodhin gjatë shtatzënisë ose hipotension. Kjo gjendje është shumë e pakëndshme dhe të pakëndshme. Duket se bota fjalë për fjalë rrotullohet rreth. Njeriu është e vështirë dhe ndonjëherë edhe nga shtrati.

Çfarë është Vertigo

Ky është një fenomen në të cilën personi ka ndjenjën se ai lëviz në lidhje me hapësirën. Marramendje kur në këmbë, dhe kur ju shtriheni - kjo nuk është gjithmonë një simptomë e sëmundjes, impulset nervore thjesht nuk mund menjëherë të arrijnë në tru, për shkak se një person ndjen kusht të pazakontë. ajo ndonjëherë mund të duket në momentin kur një person merr një pozicion horizontal. Marramendje kur ndryshon pozicionin e trupit - një problem i zakonshëm.

Nga ajo që mund të ju merret mendja, kur ke rënë në shtrat

Vertigo gënjyer - një dukuri të pakëndshme dhe të shpeshta. Kur një person merr një pozicion horizontal, sistemi i tij kardiovaskular është për të ristrukturuar punën e saj, për të përshtatur për pozicionin e ri të trupit në hapësirë. Nëse ju merren mendtë sa më shpejt që të shtriheni në krevat, një gjendje e tillë mund të jetë një person i shëndoshë. Ajo gjithashtu mund të parandaluar zhvillimin e sëmundjeve të caktuara. Kjo mund të ndodhë nëse një person qëndron në shpinë të tij, në të djathtë, anën e majtë apo një ndryshim të mprehtë në pozicionin e trupit nga vertikal në horizontal.

Gjithashtu, siklet mund të ndodhë kur tilting kokën, ose kur një person është duke u përpjekur për të ndryshuar situatën në mënyrë dramatike. Njeriu mund nauseated, ju mund të përjetojnë dhimbje koke. Ai përpiqet për të shmangur ndryshime të papritura sjellje.

Nga rruga, mund të shoqërohet me marramendje, të dehurit, dhimbje koke. Njeriu i dehur vuan jo vetëm nga marramendje, e rriti presionin, quickens pulsin, ka konfuzion, gjendja e paqëndrueshme emocionale. Në këtë rast, duhet të braktisin përdorimin e alkoolit, dhe në qoftë se ju nuk mund ta bëjë këtë, ju keni nevojë për t'iu referuar narcologist.

Ndër faktorët që mund të provokojë marramendje të përfshijnë:

 1. Patologjia e veshit të brendshëm.
 2. çrregullime endokrine, ndërprerje hormonal.
 3. rritur presionin brenda syrit.
 4. Patologjia e enëve të trurit.
 5. sëmundjet e CNS.
 6. pezmatim nervi vestibular.
 7. dëmtimi i shtyllës (mbyllur ose hapur).
 8. kolaps Orthostatic.
 9. sindromi Meniere.
 10. Osteochondrosis. Për shkak të sjellje të gabuar në një kohë kur një person qëndron poshtë ose të marrë një pozicion vertikal, ajo nuk punon arterie vertebral. Ajo është mjaft i madh dhe furnizon gjak të gjitha pjesët e shtyllës kurrizore dhe trurit. Gjaku rrjedh dobët, dhe truri fillon të mosfunksionim.
 11. Inflamacion i meninges.
 12. Hipertensionit.
 13. hernia kurrizore.
 14. dystonia vegjetative.
 15. Infeksioni i nasopharynx, veshët.
 16. Trauma, alkoolizmi. Kjo çon në faktin se trazuar impulset nervore në disa pjesë të trurit. Kur konsumi i tepërt i alkoolit, si dhe në lëndim në kokë, shumë neuronet vdesin, komunikimin e thyer në mes qelizave të trurit.

Arsyet që kemi renditur, kurrsesi nuk janë të vetmit, por ata të çojë në marrje mendsh, më shpesh. Nëse gjendja ndërhyn me punën, të relaksoheni dhe madje edhe fle, është e nevojshme për të ndarë problemin me mjekun tuaj. Kjo do të ndihmojë për të përcaktuar faktorin provokimin, dhe në bazë të informacionit të marrë, do të përshkruajnë ilaçe më të përshtatshme individuale të pacientit. Vendimi përfundimtar lidhur me trajtimin është për një mjek.

Lexo më shumë:   Operatori Operatori MTS MTS se si për të thirrur

Të jetë i sigurt për të përshkruar mjekësore gjendje shumë detaje të jetë e mundur. Është e nevojshme për të treguar kur ka marramendje, sa kohë, në qoftë se dhimbje koke, të majtë apo të drejtën, nëse ka simptoma të tjera të tilla si të përzier, të vjella, lodhje, etj Nëse ka pasur një lëndim në kokë, na tregoni se cila anë e goditi kokën, çfarë ndjenja keni përjetuar.

simptoma të tjera

Një gjendje ku kreu është tjerrje, shpesh i shoqëruar nga një numër të simptomeve të tjera. Kjo mund të jetë një shenjë e sëmundjes. Se simptomat të tjera janë shpesh vendimtare për diagnozën. Është e rëndësishme që të tregoni mjekut në lidhje me çdo gjë që ju pengon, edhe në qoftë se ju personalisht kjo simptomë duket e parëndësishme.

Varësisht se si sëmundja ishte shkaku, një person mund të përjetojnë simptoma të tjera:

 1. Vertigo beninje. Marramendje në këtë rast janë të shqetësuar, kur një person merr një pozicion të caktuar (të shtrirë ose të rritet). Arsyeja e tij është që në veshin e brendshëm janë depozituar kripë. Nëse të njëjtin problem në aparatin vestibular, ka një marramendje e vërtetë. Ai është shoqëruar me palpitations, zhurma në vesh, fillon të ndjehen të sëmurë, ka një humbje të dëgjimit.
 2. Në veshin e brendshëm është i shqetësuar rrjedhjen normale të gjakut. Në të njëjtën kohë ka një dhimbje koke, duke rritur presionin, kujtesës paaftë.
 3. Plagosur Veshi i brendshëm. Nuk mund të jenë dhimbje koke, nauze, vjellje, probleme me dëgjimin.
 4. Labyrinthitis. Ky proces inflamator që ndikon në veshin e brendshëm. Kjo gjendje shoqërohet me marramendje të rënda, ajo është e shqetësuar, kur një person qëndron mbi kurrizin e tij ose të kthehet në një anë. Simptomat torturuar për disa ditë ose edhe javë. Mund të rrisë temperaturën.
 5. Pezmatim nervi. Kreu do të shndërrohet papritur kur një person merr një pozicion horizontal. Gjithashtu vjella është i pranishëm. Simptomat janë të shqetësuar kryesisht në mëngjes.
 6. Nëse marramendje shfaqet në ato momente kur një person qëndron poshtë, mund të shoqërohet me humbje të përkohshme të plotë të dëgjimit fillon të errësojë në sy.

Me një të mprehtë rritje nga një pozicion marramendje gënjyer mund të konsiderohet si normë, por vetëm nëse ajo nuk shoqërohet me simptoma të tjera. Një problem i ngjashëm mund të jenë hasur jo vetëm gjatë natës, por gjatë ditës. Ndonjëherë një ndryshim i pozitës menjëherë shkakton siklet për disa sekonda. Atëherë shteti kthehet në normale.

Nëse, megjithatë, për shkak të marrje mendsh vështirë për të dalë në mbrëmje, menjëherë kërkojnë kujdes mjekësor. Kjo gjendje mund të shkaktojë sëmundje serioze, madje edhe onkologji. Në disa raste është e nevojshme për të kryer një MRI.

trajtim

Shumë janë të shqetësuar rreth asaj se si të jetë, në qoftë se ju merren mendtë, kur një person merr një pozicion ulur ose shtrirë, në qoftë se ka pasur sëmundje lëvizje. Mjekimi nuk është reduktuar në një pranim të thjeshtë e tabletë. Është e nevojshme për të rregulluar mënyrën e jetës, zakonet, të mësojnë për të punuar si duhet dhe për të marrë pjesën tjetër të mjaftueshme.

Trajtimi varet se çfarë e shkaktoi këtë kusht. Në qoftë se kjo është e përkohshme, ai është i shpejtë, përsëritet rrallë, ajo është e vlefshme për të vëzhguar gjendjen e tij më tej. Kjo është vetëm nëse nuk ka simptome të tjera të lidhura. Nëse ka pasur siklet tjetër, mos humbni kohë dhe duhet të shkoni te mjeku. Veçanërisht serioze është shqetësimi shteti nëse merren mendtë kur ecin ose në këmbë, ka një ecje tronditëse. Person mund të merren këmbët, koordinimin e lëvizjeve shqetësuar. Marramendje gjatë ushtrimit mund të rritet. Kjo tregon trazirat në tru, sistemin nervor qendror. Arsyet mund të jenë të ndryshme - nga urtikarie në onkologji.

Në varësi të asaj që ke, ju do të duhet të konsultoheni me një terapist, neurolog, ENT, etj Shpesh kërkojnë ndihmën e një endokrinolog me përvojë.

Për të trajtuar këtë lloj problemi shpesh të vështirë. Faktor vendimtar - arsyeja. Shumë pacientë janë të përshkruara nonsteroidal anti-inflamator drogë, antibiotikët, multivitamina mjete për të ndihmuar në forcimin e sistemit imunitar.

 • Ndonjëherë ajo është shumë e mirë ushtrime të thjeshta të frymëmarrjes. Kjo është kryer në një pozicion ulur, ose ju mund të shtrihem. Ne kemi nevojë për të marrë një frymë thellë dhe pastaj nxjerr. Ky proces përsëritet për shtatë minuta. Ideja është që të njom gjakun me oksigjen shtesë.
 • Ju gjithashtu mund të bëjë vetë-masazh të qafës, kokës, fytyrë. Kur sulmi tjetër, provoni të shtypni një gisht në zonën në mes të ballit. Menjëherë nuk hiqni atë, dhe të mbajë disa sekonda në pikën e treguar.
 • Mundohuni të përqëndrohet në ndonjë objekt. Ajo duhet të jetë statike, që është e palëvizshme. Për disa sekonda, të mbajë shikimin tuaj në të.
 • Është e këshillueshme të pini rregullisht çaj jeshil është e mirë. Ajo soothes dhe tonet përvuajtur. Por mos e pi tepër e fortë.
 • Ajo gjithashtu mund të ndihmojë fizioterapi, reflexology.

Një disa këshilla më shumë

Kur keni vizituar mjekun tuaj, keni vendosur diagnozën dhe trajtimin, mos harroni se është e rëndësishme jo vetëm trajtohet si duhet, por duhet të ruajnë stilin e jetës e duhur. Ju nuk mund të japin në të stresit, nervor për ndonjë arsye, është e nevojshme që të heqë dorë nga zakone të këqija, nuk mund të hani ushqim yndyror shumë.

Lexo më shumë:   si për të blerë bileta për WORLD CUP 2022

Nëse jeni të shqetësuar në lidhje me marramendje, kur ju shkoni, mos harroni në vijim:

 • Shkoni në shtrat në kohë. Sleep duhet të marrë një minimum prej 7-8 orësh.
 • A nuk e lexojnë në shtrat. A nuk shikojnë TV, nuk e bëjmë gjëra të tjera, në qoftë se ju keni shkuar tashmë në shtrat, ajo është aq tepër të sforcohem sytë tuaj.
 • Mundohuni të mos kthesë të fortë dhe nuk e marrë deri. lëvizjet e papritura mund të sjellë aparatin vestibular e shtetit të qëndrueshme.
 • Koha ftohjet trajtuar apo sëmundje infektive. Nëse jeni të sëmurë, mos harroni në lidhje bedrest.
 • Vëzhgoni një mënyrë të arsyeshme të ditës. Puna në kohën e caktuar, nuk përpiqet për të bërë gjëra të vonë. Mos harroni se është e rëndësishme që të jetë në gjendje jo vetëm të punës, por edhe të pushojnë. Nëse koha nuk është e standardizuar, kjo është një mënyrë e drejtpërdrejtë për një "Burnout" profesionale dhe një rënie në performancë. Relax më shumë.

parandalim

Parandalimi i marramendje të jetë e mundur, dhe kjo është mjaft efektive dhe të thjeshtë:

 1. Duhet të hani produkte të shëndetshme të kualitetit të mirë. Ushqimi duhet të jetë sa më e natyrshme.
 2. Mos harroni për të kryer ushtrimin realizueshme.
 3. Fle më mirë në pillows ortopedike dhe dyshekë. Ata do të mbrojnë sistemin musculoskeletal e patologjive.
 4. Shpesh ecin rreth në rrugë. shëtitje të tilla të përkryer forcimin e imunitetit, për të përmirësuar shëndetin, njom trupin me oksigjen.
 5. Mos harroni për ta shtrirë ose ulur për të bërë ushtrime të frymëmarrjes në pozitë.
 6. A nuk duhet të joshet trupin tuaj me forcën e të gjitha llojet e dieta. Ata prishin metabolizmin, të reduktuar imunitetin.

Ju nuk mund të injorojë marramendje, kur në këmbë apo shtrirë. Ajo mund të jetë një shenjë e një procesi të sëmundjes, dhe madje edhe paraqitja e kancerit. Ne nuk mund të presim se problemi do të zgjidhet më vete. Është e mundur që kjo është vetëm një tipar i një organizmi apo një pasojë e rrugës të gabuar të jetës. Nëse arsyeja qëndron në një sëmundje të caktuar, mjekët do të ndihmojë për të kuruar atë.

Mos harroni se shëndeti i mirë varet nga ju. Mundohuni të mos japin në të tundimin për të mbi-stresit dhe të jepet punë.

PËRGJIGJE MAIL.RU: kur çohesh dhe të shtrihem shkurtimisht trullosur ...

Vertigo quajtur çrregullime të pakëndshme ndjesi e orientimit të trupit dhe lëvizjen e objekteve përreth. Ka shumë arsye për këtë fenomen, më shpesh ata janë të lidhur me furnizim të pamjaftueshëm të gjakut në tru. Në njerëz të shëndetshëm, kjo sëmundje ndodh kur një ndryshim të mprehtë në sjellje të trupit, sidomos kur një person qëndron nga një pozicion shtrirë. Por në qoftë se ju merren mendtë kur ke rënë në shtrat, ajo mund të tregojë një arsye tepër serioze.

Marramendje në njerëz të shëndetshëm

Një person i shëndetshëm ndonjëherë ndihet shumë i trullosur, por zakonisht kjo ndodh për pak kohë dhe shpejt. Në vijim përshkruan një situatë ku vertigo nuk duhet të trajtohet, dhe kur ai është i lehtë për të trajtuar më vete.

 1. Rotacioni Sharp (carousel, valle me elemente të xhirove dhe t. D.). Kjo mund të përfshijë edhe marramendje dhe të përzier në transportin. Ky është një reagim normal i aparatit vestibular në ngarkesë të tepërt, dhe ilaç më të mirë në këtë rast do të jetë një qëndrim të relaksuar.
 2. Lodhja, stresi dhe mungesa e gjumit gjithashtu shkakton marramendje të rëndë. Atëherë kjo është për shkak të mungesës së energjisë për të trurit, kështu që pacientët kanë nevojë për të qetësuar, për të ngrënë diçka të ëmbël dhe të fle.
 3. Gjatë shtatzënisë, ka një rënie të presionit të gjakut, e cila është arsyeja pse marramendje mund të ndodhë. Në këtë rast, ajo ndihmon fizioterapi, duke ecur jashtë dhe gjumë të shëndetshëm.
 4. Reagimet ortostatik ndodhin në të mprehtë në rritje, ndryshimi i pozitës, dhe gjithashtu në temperaturë të lartë .

Marramendje në njerëz të shëndetshëm të kalojë të tyre, në mënyrë që të merren me të nuk është e nevojshme për të përdorur ndonjë mjete të posaçme.

shkaqet patologjike të marramendje

Arsyeja për marramendje shpeshtë mund të jetë një sëmundje serioze shpinë, sistemin e qarkullimit të gjakut, truri dhe nervat kryesore. Ndër shkaqet më të shpeshta të sëmundjes osteochondrosis izoluar të qafës së mitrës. Në këtë rast, dhimbje dhe marramendje të ndodhë kur ju përpiqeni të shtrihem, të ulen, të ndryshojë qëndrimin në shtrat. Si terapi duke përdorur qafën dhe masazh supe, ngrohja deri procedurat, pillows ortopedike dhe dyshekë.

Lexoni gjithashtu:   Çfarë duhet të bëj në qoftë se koka është tilted poshtë trullosur?

Dystonia është konsideruar të jetë një shkak tjetër i marramendje. Ajo shoqërohet me dhimbje në qafë, të zgjeruara nga lëvizjet e kokës, anim anash dhe poshtë. Veçanërisht i fortë simptomat e sëmundjes, kur ndryshimet atmosferike presion (meteosensitivity). Trajtimi VSD zgjat një jetë, dhe përfshin një numër të masave të ndryshme për të parandaluar ndryshimet e papritur e presionit të gjakut.

Është gjithashtu e rëndësishme të përmendet këto shkaqet e marramendje, si sëmundjet kronike të veshit, hundë dhe fyt. Kështu, ka një grumbullim i lëngjeve në indet e buta që ndikojnë në gjendjen e aparatit vestibular. Ashpërsia e simptomave varet nga intensiteti i procesit inflamator. Marramendje është rritur kur pacienti është në pozicionin e shtrirë në shpinë për një kohë të gjatë.

Lexo më shumë:   AS NË WORD KOPJE faqe të tërë

Pezmatim nervi nervore vestibular në manifestimet e tij të ngjashme me sëmundjet e veshit të brendshëm. Në këtë rast, diagnoza e saktë kërkon një ekzaminim të saktë dhe procedurat e zgjatura diagnostike. Për trajtim emërohen agjentët antiseptik, agjentët neuroprotective.

proceseve inflamatore dhe neoplastike në tru, si dhe efektet e traumës trullosur dhe ngrirë dhimbje koke. Në këtë rast, ka simptome fokale që lidhen me dëmtimin e një zonë të caktuar të trurit, si dhe përkeqësimi i përgjithshëm i gjendjes së pacientit. Mjekimi kryhet në spital, të kërkojë gjithashtu një operacioni për tumoreve.

Diagnoza dhe rekomandime

Para caktimin e një droge të caktuar nga marramendje, mjeku kryen një ekzaminim të plotë dhe në pyetje të pacientit. Kjo do të zbulojë modelet e shfaqjes së simptomave - kur pacienti qëndron në shtrat, merr deri në këmbët e tij, në çdo ndryshim të pozicionit të trupit, etj Metoda kryesore instrumental i diagnozës konsiderohet MRI që zbulon shumica e shkeljeve në enët e gjakut dhe indit nervor të trurit ... Nëse MRI nuk është e mjaftueshme, përshkruajnë teste të tjera për të sqaruar diagnozën.

Rekomandime të përgjithshme për pacientët që vuajnë nga marramendje, janë mjaft të thjeshta. Kini parasysh regjimin e punës dhe pushimit, i kushtoj vëmendje të veçantë për dietën e tyre, e cila duhet të jetë në kohë dhe i plotë. Në orët e gjumit, është e dëshirueshme për të ndryshuar pozicionin, kodrina mbi mbi barkun e tij dhe mbrapa. Ju nuk duhet të bëjë ndonjë lëvizje të papritur, sidomos kur duke ndryshuar sjellje të trupit, dhe për të marrë nga shtrati nga një pozicion në njërën anë. Sigurisht, është e rëndësishme të kohës për të trajtuar sëmundjet e nasopharynx, shpinë dhe enët.

Shih gjithashtu:   marramendje dhe thatësi në gojë - Shkaqet dhe Trajtimi

Artikujt:

marramendje të rënda - shkaqet dhe trajtimi i sëmundjes
ushtrime vestibular për të parandaluar marramendje
Si për të përballuar me marramendje kur dystonia vaskulare
shkaktuar një marramendje të mprehtë dhe të ndihmës së parë

Pse nuk ju merren mendtë, të merrni deri kur prerë?

Marramendje në të moshuarit. 5 shkaqet më të shpeshta

Çfarë është ajo?

Nëse ju mendoni lëvizjen pakëndshme të trupit të tij, rotacionit, kjo është një patologji, e cila duhet të adresohen. Vertigo është konsideruar gjithashtu:

 • një ndjenjë e ashensor-bie përmes,
 • ndjenja e ritëm,
 • kur një person pushon të jetë i udhëzuar në hapësirë ​​(ngatërron lartë - poshtë), humbet ekuilibrin e tij.

- shpesh me marramendje ka ndjenja e ankthit, vjellje, temperaturë, një njeri i hedh në ethe, - thotë kreu i departamentit të fiziologjisë dhe patologjisë së sistemeve auditory dhe vestibular, SRC Instituti i Biomedical problemeve, ruse Akademia e Shkencave, Profesor Eduard Matsnev .

Vizitë në një neurolog apo otonevrologa nevojshme, veçanërisht në qoftë se marramendje periodik zgjat disa ditë, të shoqëruar nga një përkeqësim serioz të shëndetit.

Si për të trajtuar?

Të përcaktuar shkakun e testeve vestibular vertigo ndihmë, gjatë së cilës mjeku shqyrton lëvizjen e syve. Specialist mund të përshkruajnë analizat e gjakut, rezonancë magnetike të imazhit të trurit, EKG, anije kërkimore të kokës, qafës, dhe kështu me radhë. N.

Varësisht nga lloji i trajtimit marramendje është përshkruar. Kjo përfshin pranimin e barnave dhe ushtrime të veçanta për të ndihmuar të kontrolluar ekuilibrin. Ata kanë nevojë për të bërë disa herë në ditë për disa javë. Plus, mjeku mund të rekomandojë një procedurë për të përmirësuar shëndetin e përgjithshëm.

* Nëse ju përjetojnë sulme të rënda marramendje, para kryerjes së ushtrimeve, konsultohuni me mjekun tuaj.

Pse është gjithçka tjerrje?

Vertigo - një përçarje e sistemit vestibular të trupit. Kjo mund të ndikojë në sëmundje veshi i brendshëm, dhe çrregullime hormonale, sëmundjet e sistemit qendror nervor, zemrës, enët e gjakut, dëmtimin e shtyllës kurrizore, trurit - arsyet mund të jenë shumë. Mund të merren mendtë, në qoftë se një person ka pësuar një shumë të stresit - për shembull, e ashtuquajtura marramendje sëmundje Meniere nganjëherë zgjat për orë të tëra.

Pse trullosur kur ju rritet në mënyrë dramatike?

Nëse keni qenë, pastaj shpejt u rrit ndjeshëm dhe kthyer kokën e saj, ajo mund të fillojnë të tjerr. Konfiskimet zakonisht zgjasin vetëm disa sekonda. Ato ndihmojnë për të përballuar mjeku - me ndihmën e manipulimit të veçantë, kur ai e lëviz kokën e tij dhe trupin e njeriut në tre pozicione të ndryshme anatomike, duke eliminuar shkaqet e këtij lloji të marramendje. Shumica e pacientëve pas një vizite te mjeku nuk është ankuar për bezdisjen.

VLERËSUAR

Medikamente që mund të shkaktojnë marramendje

1. Ilaqet kundër depresionit (të caktuar për të rritur aktivitetin mendor, lehtësimin e ankthi, humor përmirësuar).

2. Antibiotikët (të përcaktuara për kontrollin e infeksioneve të caktuara, pengojnë patogjene mikro-organizmave).

3. Qetësuesit (qëllim për të hequr tensionin emocion-bëtare, të ketë një efekt qetësues).

Shih gjithashtu:

 • Pa tension! Si për të përballuar me mosfunksionim autonom →
 • Humbja e bilancit. Si spravitya me marramendje →
 • Po në qoftë se shpesh një dhimbje koke →

Shto një koment

e-mail juaj nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar *