CBC si për të korrigjuar dorëzimin

Author: | 2018/08/23

Mjekësia moderne nuk është e mundur pa një diagnozë, dhe diagnostifikimi - pa analiza. Shumica prej nesh të paktën një herë në jetën e tyre për t'u testuar, për shembull, duke kaluar një ekzaminim mjekësor ose ekzaminim klinik. Në të njëjtën kohë, shumë njerëz harrojnë nevojën për t'u përgatitur për lloje të caktuara të hulumtimit. Dështimi për të ndjekur këto udhëzime mund të ndikojë negativisht në saktësinë dhe besueshmërinë e rezultatit të testit, dhe në të ardhmen - një zgjedhje e regjimi trajtimit.

Në këtë artikull ne do të flasim për rregullat e përgatitjes për testet më të zakonshme të tilla si të gjakut, urinës dhe feces.

testi i gjakut

Invitro laborator i pavarur në Nizhny Novgorod ofron një gamë të gjerë të testeve laboratorike: studime hormonale, diagnostifikimi infeksion, onkomarkory, mikrobiologji, alergeneve, dhe shumë të tjerë.

Një nga llojet më të zakonshme të diagnostikës laboratorike - test të gjakut. Ajo ndihmon për të identifikuar ndryshimet në gjendjen e përgjithshme të njeriut, karakteristikave funksionale e më të madhe të organeve dhe sistemeve të tij, shënuesit të sëmundjes.

a Kërkesat e testit të zakonshme të gjakut janë të zbatueshme për të gjitha analizat, përveç të veçanta - për këto studime janë futur kufizime të tjera, të cilat mund të gjenden në seksionet përkatëse www.invitro.ru faqe.

Pas dorëzimit të biomaterial për analizën e gjakut është e nevojshme të kujtojmë se besueshmëria e rezultatit mund të ndikohet nga faktorë të tillë si marrja e drogës, alkoolit, duhanit, mbingarkesë fizike dhe emocionale, fizioterapi, ekzaminimet instrumentale.

Nëse jeni duke marrë ndonjë ilaç, ajo është e rekomanduar që të konsultoheni me një mjek në lidhje me mundësinë e një studimi mbi pacientët që marrin drogë ose anulimin e mundshëm të marrjes së drogës përpara studimit (kohëzgjatja e anulimit përcaktohet nga një gjysmë-jeta e drogës nga gjaku).

Ju gjithashtu duhet të i kushtoj vëmendje për kohën e ditës kur tërhequr gjak, pasi ka ritmet circadian e aktivitetit njerëzor dhe, Përkatësisht, luhatjet e përditshme të shumë parametrave hormonal dhe biokimike. Për gratë fazë të rëndësishme të ciklit menstrual, kur një seri studimesh hormonale planifikuar. Prandaj, para se testimi duhet të kontrolloni me mjekun ditë optimale për marrjen e mostrave për të përcaktuar nivelin e gonadotrophins (FSH dhe LH), Hormoni, progesterone, estradiol, 17-OH-progesterone, androstenedione.

rregullat e përgjithshme të përgatitjes për analizën e gjakut:

- biomaterial për analiza të gjakut duhet të agjërimit të rreptë (ideal - jo më herët se 12 orë pas vakt e fundit). Darkë një natë më parë të jetë e lehtë dhe në fillim, pije - si zakonisht, dhe tërë ditën e mëparshme (ideale, madje edhe 2-3 ditë) duhet të përmbahen nga ushqimet yndyrore;

- Nëse është e mundur, ajo është e rekomanduar për të marrë Biomaterial në mëngjes, nga 8 deri në 11 orë;

- 24 orë për të përjashtuar çdo alkool, trajtimet termike (mëngjes dhe darkë) dhe stresi fizik;

- Analiza duhet të marrë deri procedura (X-ray, injeksione, masazhet, etj ...) dhe për të marrë drogë;

- në qoftë se studimet e nevojshme, të përsëritura, është e dëshirueshme për të bërë marrjen e materialit biologjik në një dhe të njëjtën kohë të ditës.

urinalysis

Urinalysis - një nga testet më të zakonshme në praktikën mjekësore, së bashku me një provë të përbashkët të gjakut. Por, pavarësisht nga kjo, shumica e pacientëve nuk e di se para dorëzimit të analizave të nevojshme për të kryer organet gjenitale higjienike tualet. Gratë nuk janë të inkurajuar për të marrë një test urina gjatë menstruacioneve. pacientët e tyre që janë planifikuar për të kaluar urinë, e pavarur Invitro laborator ofron një enë të veçantë me një ruajtës dhe një koleksion të detajuar manual biomaterial.

Si me analizën e gjakut, ndikon në besueshmërinë e dietës studimit dhe ilaçe. Në prag të dorëzimit të analizës është e rekomandueshme të mos hani perime dhe fruta që mund të ndryshojë ngjyra e urinës (panxhar, karrota, etj), nuk e marrin diuretikë (diuretike).

Për analizën e përgjithshme duke përdorur parë pjesë e urinës në mëngjes (urinim i mëparshëm duhet të jetë jo më vonë se 4-6 orë). Për të korrigjuar anketën në fillim të mëngjes urinës pavlefshme sasi të vogël (para 1 -. 2 sekonda) e nevojshme për lirimin tas tualet, dhe pastaj, pa ndërprerë urinim enë zëvendësim për urinë mbledhjen, e cila është mbledhur në rreth 50 ml të urinës.

analiza e feces

Fekal luan një rol të rëndësishëm në diagnostikimin e sëmundjeve inflamatore dhe infektive të traktit digjestiv, hemorragji të brendshme, prania e parazitëve. Me anë të një analize të përgjithshme të stol janë diagnostikuar sëmundjet ulcerative inflamatore të organeve të tretjes, duke kontrolluar funksionimin mëlçisë, pankreasit. Në studimin e gjakut okult është përcaktuar për organet e brendshme dëme, gjakderdhje. Studimi i microflora zorrëve (diagnoza dysbiosis) kryhet edhe jashtë - për të përcaktuar natyrën prishin komunitetin normale zorrëve ekologjike, duke pasur parasysh vlerësimin sasior e përfaqësuesve të zgjedhur të microflora.

rregullat e përgjithshme të përgatitjes për analizën e feces :

- 3 - 4 ditë para studimit është e nevojshme për të anulluar emërimin e laxatives, vaj ricini dhe vazelinë, administrimin ndaluar të suppositories zorrës së trashë;

Ajo do të jetë interesante:   akumulimi i kripërave në trajtimin nyjeve të mjeteve juridike popullore

- feces mbledhura në një enë të pastër, e disponueshme me një kapak vidë në një vlerë prej jo më shumë se 1/3 e vëllimit enë. Materiali që do të transmetohet në zyrën mjekësor brenda 3 orëve të grumbullimit. Shmangur ruajtje të zgjatur (më shumë se 5-6 orë) dhe ngrirjen e materialit biologjik;

- Nëse është e mundur, mbledhja e materialit për hulumtim të kryhet para se të antibiotikëve përshkrimin e recetave (nëse nuk është e mundur, atëherë vetëm 12 orë pas ndërprerjes së drogës). - nuk është subjekt i hetimit të materialit biologjik të mbledhura në prag.

Feces përftuara pas klizmë, barium dhe pas marrjes (at rreze X) përdoret për studim. Në kryerjen e studimit për praninë e gjakut okult në stol ju duhet 3-4 ditë për të eliminuar nga dieta e mishit pacientit, peshk, vezë. Këto masa janë të nevojshme për të parandaluar të ashtuquajturat teste të rreme pozitive.

Pacienti mund të aplikojë në zyrën mjekësore me një rekomandim nga mjeku i tyre i kujdesit parësor ose të vijnë me veten. Konsulent mjeku pas një bisede të detajuar me të mund të rekomandojë për të zgjedhur se çfarë hulumtim dhe në rezultatet - do të ndihmojë "deshifroj" Rezultatet e testeve që pacientët mund të merrni edhe në zyrë mjekësore ose me e-mail ose me postë.

orar fleksibil të punës, mirëdashësi e stafit, mungesa e radhëve dhe vëmendje të veçantë për respektimin e standardeve të larta të cilësisë së shërbimeve të ofruara - këto janë tiparet kryesore dalluese e zyrave mjekësore Invitro në Nizhny Novgorod.

Një Invitro pavarur laborator të ndihmuar pacientët e tyre për t'u kujdesur për shëndetin e çdo ditë! Ne jemi duke pritur për ju në zyrat mjekësore Invitro në Nizhny Novgorod.

Analiza QERA. SI TË dorëzoi analizën e gjakut, urinës dhe ...

Nuk ia vlen dukur para 'performancës' mjekët e tyre
Nuk ia vlen dukur para 'performancës' mjekët e tyre

Atëherë fotografia do të jenë treguesit më objektive. Kjo do të përshpejtojë diagnozë dhe përshkrues mjek. Pra, dhe shërimin tuaj të shpejtë. Ju ende nevojë për më shumë argumente për një përgatitje të plotë për analizë?

Pra, çfarë të bëni nëse ju doni të marrë ....

... GJAKUT

Nëse nuk ka rekomandim i veçantë i një mjeku, "dorëzim" të vijë herët në mëngjes, në një maksimum prej 10 orësh. Si rregull, atëherë i bie në kontejnerë me materiale biologjike për shqyrtim, ndërsa "drejt nga kallaji."

Është e rëndësishme që ju vijnë në një stomak bosh. Idealisht, në intervalin kohor midis vakt juaj e fundit dhe shqyrtim është jo më pak se tetë orë (përjashtim - teste për infeksionet dhe emergjenca) dhe darkë tuaj një natë më parë duhet të jenë të lehta dhe jo i yndyrshëm.

Por uji mund të jetë i dehur në çdo kohë.

Mundohuni të mos të jetë nervoz dhe për të eleminuar stresin fizik (running, të shpejtë, shkallët ngjitje) - ajo mund të ndikojë në performancën.

dashuruar e duhanit do të ketë një çift i orëve para diagnoza të ndaluar pirjen e duhanit.

Dhe kjo është e dëshirueshme të mos për të dhuruar gjak menjëherë pas terapisë fizike, masazh, ultrazërit dhe studime X-ray.

Nëse keni nevojë për të kontrolluar (ri) verifikimin, të përpiqet për të mbajtur atë në të njëjtin laborator në të njëjtën kohë dhe në rrethana të ngjashme.

... urina

12 orë para fillimit të analizës, por një ditë, harrojmë për alkoolin, ushqimet pikante dhe të kripura, produktet Ngjyrosje (të tilla si panxhar ose karrota).

Gratë nuk janë të inkurajuar për të marrë këtë analizë gjatë menstruacioneve.

Nëse nuk ka nevojë urgjente për të përpiqen për një ditë nuk do të marrë asnjë diuretics.

Mos harrojmë për higjienën: nuk do të jetë dembel për të marrë një dush, ose të bëjnë kërkime organet gjenitale higjienike tualet.

Për një analizë të përgjithshme të urinës në mënyrë ideale duhet të përdorin pjesën e parë të mëngjesit të urinës, atëherë ajo do të jetë më i koncentruar, dhe treguesit, përkatësisht, më i saktë. Në këtë pjesë të parë të vogël të urinës në ikjen tualet dhe të mbledhë në enë e mesme.

KAL ...

Asnjë enemas dhe laxatives - pa marrë parasysh çfarë gjendja juaj, të vërtetë të përpiqet, siç thonë ata, për të tërhequr çorape e tyre.

Nuk ia vlen dukur para performancës së mjekëve të tyre, "nuk do të përpiqet për të mbushur enë në buzë të një ose dy teaspoons - diagnostikues do të jetë e mjaftueshme.

Nëse jeni duke marrë testin për gjak okult në tri ditë para kësaj, nuk përpiqet për të ngrënë mish, mëlçisë, suxhuk gjakut dhe të gjitha ushqimet që përmbajnë hekur (mollë, bell peppers, spinaq, fasule të bardha, qepë jeshile, trangujve).

Mbledhur "korrat" është e dëshirueshme për të ofruar në laborator të paktën brenda 3 orësh.

... spermës

Burrat, të marrë të gatshme për të marrë një zotim të mospërdorimit! Por jo për kohë të gjatë. Ajo rekomandon maturi për 2-7 ditë para dorëzimit të spermës (optimale 3-4 ditë).

Gjatë kësaj periudhe, po ashtu nuk duhet të marrë alkool, drogë, vizitoni banjë ose sauna, Çelsi - të gjitha të cilat mund të ndikojnë në rezultatet e diagnostike.

Ajo do të jetë interesante:   QË Zhorik Revazova me një dorë

Pas tualet në mëngjes të bëjë procedurat higjienike, në mënyrë ideale një dush, dhe vetëm pastaj të shkojnë në laborator të dorëzohet. E pra, nuk do të të thuhet çfarë të bëjë tjetër ...

... shpifjeve

Një ditë para se të studimit duhet të përjashtohet douching, antiseptics dhe mjete të tjera për higjienë personale, qirinj dhe tampona para se analiza është e ndaluar gjithashtu.

Sex në prag dhe ditën e studimit - nën ndalim.

Gratë duhet të transferojë studimin me datë të mëvonshme, nëse fillimin e menstruacioneve. Burrat para testit do të duhet të përmbahen nga urinimi për 1,5-2 orë.

SHBA ...

Ekzaminimi me ultratinguj i mitrës dhe shtojca , si dhe fshikëzës është kryer në një fshikëz të plotë. Prandaj, pesë orë para fillimit të procedurës, të përpiqet të mos shkojnë në tualet, dhe për një gjysmë ore para se uji pije procedura litër pa gaz. Warning : në qoftë se hulumtimi është kryer metodë ransvaginalnym, fshikëz duhet të bënte të pavlefshme anasjelltas (pak para se të marrë klizmë).

Për të hetuar gjirit është koha më e mirë - nga 7 deri në 10 ditë pas fillimit të ciklit menstrual, ideale - ditën e tetë.

Ultrasonografia e barkut të një 2-3 ditë para testit për të bërë një klizmë spastrimit dhe për të përjashtuar nga produktet dietë që rrisin vanitet, në prag të hulumtimit për të marrë qymyr. Dhe të jetë në procedurën në mënyrë rigoroze në një stomak bosh. Para se procedura është jo-pirja e duhanit dhe duke përdorur çamçakëz.

... colposcopy

Ditët e menstruacioneve është një ndalim të procedurës në mënyrë që procedura do të keni për të lëvizur.

24 orë është e nevojshme që të refuzojnë seksin.

Douching, aplikacionet mjekësore, tamponin - të gjithë e ndaluar gjatë ditës para testit.

Kolposkopia nuk është kryer pas marrjes vija dhe me ultratinguj gjinekologjike e sondës intravaginal.

Gjithashtu në temën:

Çfarë duhet të marrë me ne, përveç për analiza? Para!

diagnoza mjekësore e "dysbiosis" nuk ekziston! Prandaj, në qoftë se ju janë ofruar për të dorëzuar këtë analizë, - në mënyrë të vendosur të refuzojë. Një situatë e ngjashme është me e shtrenjtë dhe të modës tani hulumtimet e statusit imunitar. Rëndë dëmtimi, dobësohet sistemi imunitar mund të jetë vetëm një teknika shumë të fuqishme: rrezatim, helmim të rëndë, të lindura apo të fituara mangësi imune - HIV. Vetëm në këto raste, kjo ka kuptim për të dorëzuar analiza mbi statusin imunitar. Çdo gjë tjetër - Hulumtimi budalla. Lexoni se si pacientët janë të edukuar në anketë padobishme të paguar dhe të vënë diagnoza nuk ekzistojnë.

KËRKESAT THEMELORE përgatitja durueshëm për realizimin e analizës së gjakut

1. Gjaku dorëzohet në mëngjes në një stomak bosh (ose në pasdite dhe në mbrëmje orë, pas 4-5 orë pas darkës së fundit). 1-2 ditë para studimit për të përjashtuar nga ushqimet tuaja dietë që janë të larta në yndyrë.

2. akuza gjakut mund të ndryshojnë në mënyrë të konsiderueshme gjatë ditës, kështu që është e këshillueshme për të marrë të gjitha testet në mëngjes.

3. Një ditë para studimit (për 24 orë) për të përjashtuar alkoolin, veprimtarinë intensive fizike, ilaçe (në konsultim me një mjek).

4. 1-2 orë për dhënien e gjakut që të përmbahen nga pirja e duhanit, mos pini lëng, çaj, kafe, ju mund të pini ujë jo të gazuara. Eliminimi i stresit fizik (running, të shpejtë, ngjitje shkallët), zgjimit emocional. 15 minuta para se të dhurimit të gjakut është e rekomanduar për t'u çlodhur, qetë poshtë.

5. Ju nuk duhet të dhurojnë gjak për testim laboratorik menjëherë pas Fizioterapi, ekzaminimit instrumentale, X-ray dhe ultratinguj, masazh dhe procedura të tjera mjekësore.

6. Kur testimi parametrat laboratorike në dinamikën është e rekomanduar për të përsëritur studimin në kushte të njëjta - në një laborator për të dhuruar gjak në të njëjtën kohë të ditës dhe kështu me radhë.

7. Studimet e gjakut duhet të kalojë para fillimit ilaçe apo jo para 10-14 ditë pas tërheqjes së tyre. Për të vlerësuar efektivitetin e monitorimit të trajtimin e ndonjë ilaç që ju duhet për të kryer kërkime 7-14 ditë pas dozës së fundit Nëse jeni duke marrë ilaçe, të jetë i sigurt për të njoftuar mjekun tuaj.

Rregullat e përgjithshme të zbatueshme për të gjitha analizave, por të specializuar trajnimi dhe kufizime shtesë e nevojshme për disa studime.

Analiza e përgjithshme

gjak

Gjaku dorëzohet në mëngjes në një stomak bosh (ose në pasdite dhe në mbrëmje orë, pas 4-5 orë pas darkës së fundit), për 1-2 ditë studim përjashtuar nga ushqimet dietë të lartë në yndyrë.

biokimi

ure1-2 ditë para se studimi është e nevojshme për të ndjekur një dietë: braktisin përdorimin e ushqimeve purine të pasura - mëlçisë, veshkave, si dhe për të kufizuar në dietë e mish, peshk, kafe, çaj. stërvitje intensive kundërindikuar
kolesterolit

lipoproteina

Gjaku duhet të mblidhen në terren 12-14 orë shpejtë. Dy javë para se hulumtimi është e nevojshme për të anulluar ilaçe që ju ulin nivelet e lipideve në gjak, nëse objektivi është për të përcaktuar efektin e terapisë lipid-uljen me këto barna.
glukozëPas dorëzimit të glukozës në gjak (përveç kërkesave themelore të përgatitjes për analizën) nuk mund të lahen dhëmbët tuaj dhe çamçakëz, dhe kafe në mëngjes / çaj (edhe pa sheqer) është e ndaluar. filxhan në mëngjes e kafe do të ndryshojë rrënjësisht vlerat e glukozës. Si ato ndikojnë kontraceptive, diuretics dhe medikamente të tjera.
hormonetGjaku në hulumtimet hormonal është e nevojshme për të marrë në një stomak bosh në mëngjes. Nëse kjo nuk është e mundur, disa hormone mund të dhurojë gjak pas 4-5 orë pas vakt e fundit të ditës dhe në mbrëmje orë (përveç për ato studime që gjaku duhet të trajtohen në mënyrë strikte në mëngjes. Gjatë testeve të para dorëzimit 1-2 ditë për të përjashtuar nga ushqime dietë me ushqime të lartë në yndyrë, vakti i fundit nuk duhet të jetë e bollshme. 1 ditë para për të studiuar nevojat psiko-emocionale dhe rehati fizike (shtetit të qetë pa mbinxehje dhe overcooling).
hormonetNë kontrollin nivelet fillore hormoneve tiroide për të shfuqizuar droga ndikojnë në gjëndër tiroide për 2-4 javë para se të studimit.
Në trajtimin e kontrollit - për të përjashtuar drogën në ditën e studimit.
Testi i gjakut për praninë e infeksionitGjaku dorëzohet në mëngjes (ose në pasdite dhe në mbrëmje orë, pas 4-5 orë pas darkës së fundit). 1-2 ditë para studimit për të përjashtuar nga ushqimet tuaja dietë që janë të larta në yndyrë. Para dorëzimit të gjakut për hepatitit viral 2 ditë para se të studimit, është e dëshirueshme
për të eliminuar nga dieta e agrume, fruta dhe perime portokalli. Rezultati i studimeve për praninë e infeksionit varet periudhës së infeksionit dhe sistemit imunitar, kështu që një rezultat negativ
nuk e përjashton plotësisht infeksionin. Në fazën fillestare të sëmundjes ndodh serokonvertim (mungesa e antitrupave në fazën akute të sëmundjes). Në raste të dyshimta është e këshillueshme për të ri-shqyrtuar pas 3-5 ditësh.
Kërkesat themelore për urinalysis përgatitje e pacientit1. Mbledhja e urinës pacienti mbart më vete (me përjashtim të fëmijëve dhe i sëmurë rëndë).

2. Është e nevojshme për të kryer urinën e duhur marrjen e mostrave, si me kujdes të jetë e mundur duke respektuar rregullat e higjienës.

3. Mos mblidhni urinën gjatë menstruacioneve.

4. paraprake tualet organet e jashtme gjenitale:

- gratë - me një shtupë pambuku zhytur sterile në ujë të ngrohtë me sapun mbajtur në banjë e organe gjenitale të jashtme (trafiku përpunimit labia në frontin e tampon dhe poshtë).

Tharë me një leckë të pastër, hekur presion para.

- në meshkuj - të kryera tualet hapjen e jashtme të uretrës me ujë të ngrohtë me sapun, më pas
shpëlarë me ujë të ngrohtë dhe të thata me një leckë të pastër, me presion hekur para-nxehtë.

urinalysisPër përdorim të pjesës urinalysis urinës së pari në mëngjes (urinim i mëparshëm duhet të jetë jo më vonë se 2 orë gjatë natës).

Të mbajë në banjë e organeve gjenitale të jashtme.

Men gjatë urinimit lëkurës dele plotësisht tërheq dhe lirimin hapjen e jashtme të uretrës.

Gratë shtytje labia.

Disa ml para të urinës në ikjen tualet. E gjithë pjesa e urinës mëngjes të mbledhura në një enë të pastër të thatë me urinim të lirë.
Të hedhur prej 40-50 ml volumit total të urinës në një enë të veçantë dhe mbyll kapakun fort. Ju nuk mund të marrë pshurr jashtë anijes, tenxhere.
urina mbledhur transportuar menjëherë në laborator. Urina mund të ruhet në frigorifer (në t + 2 ° + 4 ° C), por jo më shumë se 1.5 orë.

Kërkesat themelore të përgatitjes pacientit për studim

për kërpudha

Për 2-3 ditë para se të mostrave të materialit me fokuse të duhet të fshihen antiseptics trajtimin e lëkurës, përgatitjet alkoolit që përmbajnë, drogë.
Kërkesat themelore të përgatitjes pacientit e një studimi mbi DemodexNë ditën e analizës duhet të përjashtojë përgatitjet me bazë alkooli të trajtimit të lëkurës, antiseptics, si dhe përdorimin e kozmetikës dekorative (pluhur, krem ​​fondacion, krem ​​ushqyes) dhe në çdo anë të kujdesit të lëkurës.
Kërkesat themelore të pacientit për të kryer trajnime

zgjebja analiza

Një ditë para se të marrë materiale duhet të përjashtojë ndonjë agjentët e trajtimit të lëkurës për trajtimin e skuqjen dhe produkte te kujdesit të lëkurës. Lani lëkurën para se të
analizave të ujit jashtëzakonisht të pastër.
Kërkesat themelore të trajnimit të pacientit për të kryer ekzaminimin mikroskopik,

diagnostifikimi PCR për infeksion, sëmundjet seksuale (shpifjeve)

Para se të marrë mostra klinike nga pacienti uretrës nuk duhet të urinojë për 3-5 orë për të grumbulluar materiale të mjaftueshme për studime. organi gjenital i jashtëm, perineum dhe rajoni anus ziera larë tërësisht me sapun dhe ujë, shpëlarë me ujë të vakët dhe peshqir të thata, hekur presion para.
Ajo do të jetë interesante:   ÇFARË TË rrit gjoksin

Shto një koment

e-mail juaj nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar *