Nekroza ÇFARE ESHTE

Author: | 2018/08/25

[Edit | redaktoni kodin]

lezione nekrotike e gjymtyrëve të ulëta

Nekrozë (nga νεκρός greke «vdekur".), Ose nekroza - një proces patologjik, i shprehur në vdekjen lokal të indeve në vivo, si rezultat i ndonjë prej ekzogjene apo endogjene plagët e saj. Nekroza shfaqet në ënjtje, denaturation dhe koagulimin e proteinave citoplazmës, shkatërrimin e organeleve qelizore dhe në fund, të gjithë qelizë. Shkaqet më të shpeshta të dëmtimit nekrotike indeve janë: (. Toksina, proteina që shkaktojnë një reagim hypersensitivity, et al) humbja e furnizimit me gjak (e cila mund të çojë në infarkt, gangrenë) dhe ndikojnë bakteret patogjene ose produkte virus.

Gangrenë e gishtave

 • Drejtpërdrejtë (toksike, traumatike)
 • Indirekt (alergjik, ishemike, trofonevrotichesky)

Të shkaktojë vdekjen e indeve mund të jetë shkatërrimi i menjëhershëm i çdo agjent kimik (fizike apo), si dhe ndryshimet rrjedhimore: reaksione alergjike, çrregullime nervore dhe qarkullimi i gjakut.

Efekti në temperaturë të indeve mbi 60 ° ose më poshtë -15 ° çon në shkatërrimin e tyre të shpejtë, nekrozë (djegiet, morth). acide të fortë, coagulating proteinat e qelizave të shkaktojë koagulimit nekrozë të thatë; alkalet fortë, shpërbërjen proteinat dhe yndyrna janë saponified, të çojë në zhvillimin e indeve liquefactive nekrozës (djegiet kimike). toksina microbial gjithashtu mund të çojë në nekrozë të qelizave, indeve, p.sh., (gangrenë gazit të ekstremiteteve, gangrenizuar apendiksit et al.).

Zenker (i lëmuar) nekroza - nekroza e thatë e muskujve, ku xhepat kanë një ngjyrë gri-verdhë me famë yndyrshëm (ngjashmëri me qiri). Vëzhguar në tiofide, tifoja, trauma, shtetet konvulsive.

Shpërndahen nekrozë Girgolava - fillestar gangrenë faza në morth rëndë; e karakterizuar nga nje ndara, por jo te perziera bashku faqet nekrozës shpërndara (shpërndahet) ne indet.

nekroza Marantichesky - zhvillohet nga një compression gjatë compression të indeve. Sidomos e theksuar në pacientët kequshqyer, në të cilën ai shkon në shtrat plagë.

Gummatozny nekroza - ndodh si rezultat i sifilisit. Gunma - Edukimi granulemnoe, shpesh në fytyrë, e shkaktuar nga reagimi indeve ndaj spirochete. Qendra nekrotike i rrethuar nga e ashtuquajtura demarkacioni inflamacion në gummas zemrës - masë pa formë të shkrihet indeve.

Organizata - zëvendësimi i nekrozë indeve lidhës.

Ngurtësim - zevendesimi nekrozë kripera kalciumi.

Kockëzimi - zëvendësimi i kockave nekrotike.

Autoamputation (amputim spontan) - refuzimi i indit.

Nekroza - ÇFARE ESHTE, DHE LLOJET E FAZA drogës ...

Shkaqet e nekrozë indeve

Para trajtimin e sëmundje të rrezikshme, është e rëndësishme të dini se çfarë faktorët ajo është provokuar. Kryesisht vdekja e indeve fillon për shkak të çrregullimeve të qarkullimit të gjakut. Në disa raste, nekroza zhvillon për shkak të diabetit mellitus, nervat mëdha dëm, lëndimet e shtyllës kurrizore. Në vijim janë shkaqet e mundshme të tjera shpërbërja indeve:

Ajo do të jetë interesante:   ÇKA iPhone 5 i ndryshëm nga 6

 1. necroses fizike zhvilluar nën ndikimin në organizmin temperaturë të ulët apo të lartë, rrezatimi, rryma elektrike, trauma të shumta, plagë dhe si.
 2. nekroza biologjike indeve të shfaqet nën ndikimin e baktereve dhe viruseve.
 3. nekroza alergjik ndodh për shkak të sëmundjeve infektive, provokuar nga stimuj të caktuara, duke shkaktuar dëme fibrinoid indeve.
 4. nekroza toksike shfaqen nën ndikimin e agjentëve toksikë në trupin e pacientit.
 5. nekrozë vaskulare (infarkt) ndodh kur qarkullimin e gjakut në indet dhe të organeve të brendshme.
 6. vdekja trofike provokojnë plagë dhe plagë të hapura. Zhvillimin e një gjendje të pas çrregullimeve microcirculation gjaku ose procesi innervation (organeve, për shkak të sistemit nervor qendror).

Lloje të nekrozës indeve

Për të vlerësuar natyrën e patologjisë dhe të përshkruajnë trajtim të drejtë, ju keni nevojë për të përcaktuar llojin e dëmtimit nekrotike. Sëmundja klasifikohen sipas karakteristikave klinike, etiologjik dhe morfologjike. Që i përkasin një grupi të varet nga kushtet e zhvillimit të sëmundjes, karakteristikat e indit të prekur. Llojet e mëposhtme të nekrozë:

 1. Thatë (koagulimit) ndikon Strukturat proteina të pasur (shpretkë, veshkave, mëlçisë). Ajo karakterizohet nga vulë dehidratim. Ky lloj përfshin djathë (tvorogoobraznye), ZENKER (i lëmuar), lezione fibrinoid, nekrozë të indit dhjamor.
 2. Lagësht (kollikvatsionny) prek strukturën e lagështisë pasur (kurrizore ose trurit). Sëmundja zhvillohet për shkak të shpërbërjes autolitike provokuar hedh lëng.
 3. Miokardi zhvillohet për shkak të një procesi organet papritur sëmundjet e qarkullimit të plotë ose të pjesshëm.
 4. Bedsores janë lezione lokale për shkak të çrregullimeve të qarkullimit të gjakut të shkaktuara nga compression vazhdueshme.
 5. Gangrenë zhvillon kur kontakti indeve me mjedisin e jashtëm. Në vendin e lokalizimit është i ndarë në një gaz, e thatë dhe i lagësht. Ajo karakterizohet nga ënjtje, crepitus, në varësi të llojit të veçantë.
 6. Sequestration - struktura necrotic porcion (kryesisht kockave), e cila nuk është nënshtruar autoliza (vetë-shpërbërjen).

Origjina e gjendjes patologjike është gjithashtu i rëndësishëm. Në këtë parametër indet e vdekur është i ndarë në llojet e mëposhtme:

 1. Traumatik (primar ose sekondar) - zhvilluar në ndikimin e agjent patogjen hyn numrin e nekrozë direkte.
 2. Ishemike të ndodhë për shkak të problemeve me qarkullim, trombozë, përmbajtje periferike oksigjenit të ulët në mbyllje enë gjaku.
 3. Alergjik i përkasin grupit të lezioneve indirekte necrotic. Nuk është ky lloj i sëmundjes për shkak të reagimeve individuale ndaj stimujve.
 4. Toxigenic zhvilluar nën ndikimin e substancave toksike të llojeve të ndryshme.
 5. lezione Trofonevroticheskie duket për shkak të mosfunksionim të sistemit nervor qendror ose periferik, provokojnë çrregullime nervore e lëkurës ose të organeve të brendshme.

Mjeku thotë se

simptomat

Filloni strukturat pakthyeshme vdekjen e trupit është e karakterizuar nga ndjesi shpimi gjilpërash, mpirje në këmbë apo të armëve, humbja e ndjesi në zonën e prekur. Përveç kësaj, lëkura e pacientit bëhet zbehtë, e shkëlqyer. Me kalimin e kohës, për shkak të ndërprerjes së qarkullimit të bëhet cyanotic parë, jeshile më të errët dhe madje edhe të zezë. Nëse lezione nekrotike të shkaktuara nga helmimi, shëndeti i përgjithshëm i pacientit mund të përkeqësohet, sistemi nervor është i rraskapitur. Përveç kësaj, pacienti ka lodhje.

Ajo do të jetë interesante:   formatimit kartën në kujtesën nëpërmjet kompjuterit

Në kohë për të ndërmarrë veprime, ju duhet të i kushtoj vëmendje të shenjave të para të sëmundjes. Simptomet kryesore të lëkurës vyshkur, kockat apo organet e brendshme janë si më poshtë:

 • humbja e ndjesi;
 • shtyer të lëkurës;
 • mpirje;
 • ftohtë në gjymtyrë;
 • ënjtje;
 • konvulsionet;
 • gulçim;
 • ndryshimi i ritmit respirator;
 • dobësi përgjithësi;
 • rritje të përhershme në temperaturën e trupit;
 • humbja e oreksit;
 • ulcerat trofike;
 • rritje në normën e zemrës.

fazë

Nga natyra e tyre, lezione nekrotike janë sëmundje e tmerrshme. Sëmundja ka disa faza, secila prej të cilave ka karakteristikat e veta karakteristike. Më poshtë janë faza e zhvillimit të gjendjes patologjike:

 1. Paranecrosis (ose qelizat agonia). Në këtë fazë procesi i vdekur është i kthyeshëm, nënshtrohet një trajtim të duhur. kujdes me kohë mjekësor mund të parandalojnë komplikime.
 2. Necrobiosis. Në këtë hap, procesi i shkatërrimit është bërë e pakthyeshme. Kur necrobiosis metabolizmi indeve është ndërprerë, qelizat e reja të shëndetshme nuk janë formuar.
 3. Shuarja. Nëse apoptoza është e natyrshme, shkaktoi gjenetikisht vdekjen, vdekjen e qelizës, në këtë rast zhvillohet nën ndikimin e faktorëve patogjen dhe ka pasoja negative për organizmin.
 4. Autolysis. Në këtë fazë, nuk është një dekompozim të plotë të strukturave të vdekur trupit. Procesi fillon në kurriz të enzimave sekretuar nga qelizat e vdekura.

Diagnostics

Të sigurojë ndihmë ekspertësh për pacientin dhe koha për të filluar trajtimin, është e rëndësishme për të përcaktuar se ku indet nekrotike dhe çfarë është shkalla e problemit. Për këto qëllime, këto metoda janë përdorur në diagnozave mjekësore:

 • tomography llogaritur;
 • Rrezet X;
 • rezonancë magnetike;
 • radioizotopi skanim.

llojet e paraqitura e hulumtimit mund të ndihmojë të përcaktojë lokalizimin e saktë e plagë, madhësinë e saj, karakteristikat. Për shkak të zbuluar ndryshimet karakteristike, dhe formon fazën e sëmundjes, një diagnozë të saktë mund mjekët përshkruajë trajtimin efektiv të pacientit. lezione sipërfaqësore nekrotike nuk paraqesin vështirësi për diagnozën. Këto përfshijnë gangrenë të gjymtyrëve dhe kështu me radhë. Zhvillimi i sëmundjes përcaktohet nga ankesat e pacientit, prania e ngjyrës kaltërosh ose të gjelbër në zonën e prekur.

tomography llogaritur

indeve nekroza Mjekimi

diagnoza në kohë dhe identifikimi i shkaqeve të nekrozë janë komponentë të rëndësishëm të një terapi të suksesshme. Kjo sëmundje kërkon dhoma menjëhershme pacientit në spital. Drogës-nxiti terapi nekroza e indeve ka për qëllim zakonisht në restaurimin e rrjedhjes së gjakut . Nëse është e nevojshme, terapi detoxification mund të kryhet, antibiotikët administruar. Në raste të rënda, pacienti është dërguar në operacion.

nekrozë e lëkurës në fazat e hershme mund të trajtohen në shtëpi. Për këtë qëllim, në vijim efikasitetin e mjekësisë tradicionale:

 • tabaka e gështenjë fruta;
 • lis ash;
 • vaj me sallo
 • shuar gëlqere.

thatë nekroza Therapy

Varësisht nga lloji i terapisë sëmundjes mund të ndryshojnë. nekroza e thatë trajtohen në dy faza. Tharja indet e para përçueshëm, rivendosjen e qarkullimit te gjakut dhe parandalimin e përhapjes mëtejshëm të sëmundjes. Zona përreth zonës së prekur është trajtuar me nekrozë antiseptik. Pas pjesa dezinfektim ajo shirit njomur me acid borik, alkool etilik ose klorheksidin. Gjatë fazës së parë të trajtimit nekrozë sëmurë indeve të thata. Për ta bërë këtë, ata janë trajtuar me një zgjidhje të Permanganat kalium ose bojë të gjelbër.

Ajo do të jetë interesante:   Apartamentet numër kadastral si të mësojnë

Hapi i dytë është kryer prerje e indeve nonviable. Në varësi të shtrirjes së pacientit nekrotike plagë mund të prerë këmbë ose të bëjë një heqje të falangën. Të gjitha veprimet duhet të synojnë rivendosjen e qarkullimit të gjakut në organet e prekura. Përveç kësaj, është e rëndësishme për të eliminuar shkakun, për të provokuar çrregullim. Për të shmangur ndotjen bakteriale e pacientit indeve nekrotike është antibiotikë. Përndryshe, potenciali për komplikacione të rënda, duke përfshirë edhe vdekjen.

terapi lagësht nekrozë

Në rastet e tipit lagësht trajtimit nekrotik lezione është dhënë në masën e dëmtimit të organeve. Ky lloj i gjendjes patologjike është më e rrezikshme për njerëzit. Mjekët fillimisht përpiqen për të përkthyer lagësht shkarkimi nekrozë të thata. Fazat e hershme të sëmundjes të bëjë të mundur për të bërë këtë. Në qoftë se ju të ndryshojë shkarkimin nekrozë nuk ka sukses, atëherë pacienti është dërguar në operacion.

trajtim lokal me një gjendje patologjike është i bazuar në larjen e plagëve me një solucion peroksid hidrogjeni (3%). kryhet domosdoshmërisht një xhepat autopsi dhe streaks, kullimit aplikuar në mënyra të ndryshme. Është e rëndësishme që vazhdimisht të bëjë një fashë në zonën e prekur me antiseptik. Për këtë qëllim, të përshtatshme Furatsilinom acid borik, Chlorhexidine. Një masë tjetër është trajtimi lokal i immobilization (superimposition e Longuet suva).

Në pacientët nekrozës lagështi plotësuese caktuar trajtim të përbashkët. Ai përfshin disa metoda të ndryshme:

 1. terapi antibiotik. Në këtë rast, pacienti merr antibiotikë intravenoz.
 2. terapi vaskulare. Një masë që synon rivendosjen e procesit rrjedhjen e gjakut në zonat e prekura të nekrozë.
 3. terapi detoksifikimin. Gjatë trajtimit, është e rëndësishme për të parandaluar infeksionin dhe nekrozë e jetesës qelizat e shëndetshme, dhe çfarë masa.

Chlorhexidine drogës

ndërhyrje operative

Disa lloje të sëmundjes nuk mund të shërohet me mjete konvencionale (nekrozës së lagësht i indeve të buta, etj). Në mënyrë për të shpëtuar jetën e pacientit, në këtë rast operacioni është përshkruar. Kirurgjia përfshin disa hapa:

 1. përgatitja paraoperative. Ky hap përfshin terapi infuzion, antibiotikët dhe dezinfektimin ditës së indit.
 2. Operacioni. Procedura hap përfshin heqjen e nekroza në fushën e indeve të qëndrueshme. Mjekët, të vetëdijshëm për mundësinë e përhapjes së agjentëve patogjenë, preferojnë të amputim "të lartë", në të cilin excised zonat e prekura së bashku me një pjesë të strukturave të shëndetshme.
 3. Periudha postoperative. Nëse nekrozë përfundoi operacion, pacienti duhet t'i referohet për rehabilitim. Mbështetja në këtë rast kërkon jo vetëm fizike, por edhe psikologjike.

video

Shto një koment

e-mail juaj nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar *