Tretësirë ​​e chernoplodki në shtëpi recetë e lehtë

Author: | 2018/08/27

Tretësirë ​​e chokeberry në shtëpi. recetë e lehtë

Produkti më unike dhe të vlefshme është një tretësirë ​​e chokeberry. Në shtëpi, një recetë e thjeshtë nuk është e vështirë për t'u përdorur, dhe të bëjë një pije të përdorin atë për të mirën e shëndetit.

pronat e shërimit

Berries chokeberry qëndrueshmëri presionin e ulët të gjakut. Sigurisht për ata që kanë presionin e ulët të gjakut dhe kështu që nuk do të përfshihet në manaferrat, por është e qartë një efekt hypertensive, dhe pas një kohë nuk pranoi të gjithë antihipertensivët. Chokeberry rrit ton e mureve të enëve të gjakut, dhe duke përgatitur si një tretësirë ​​normalizes presion.

Chokeberry dhe tretësirë ​​e saj është një zgjidhje e shkëlqyer për diarre. Substancat, pektin dhe taninet, efekti i butë në zorrë dhe të kontribuojë në ndërprerjen e proceseve të fermentimit.

Shih gjithashtu: piper hidhur në dimër: receta me fotot, Yum

Ku për të marrë tretësirë ​​kokrra të kuqe, dhe si për të ruajtur?

Natyrisht në shkurret apo në treg. Por në qoftë se një shumë e manave dhe vodka apo dokrra për infuzione në këtë moment. Atëherë akti është shumë e thjeshtë. dyqan Berries në frigorifer.

Rraskapitës, ndryshimi dhe manaferrat drenazhuar, shtoni ato në një qese plastike dhe ta dërgojnë atë në frigorifer. Kur do të kemi një pije alkoolike, në sasinë e duhur të marrë nga manaferrat, pa shkrirjes hedhjen në kavanoz dhe të veprojë në përputhje me recetë.

Tretësirë ​​e "Fast"

Për të përgatitur tretësirë ​​duhet të presë për pjekurinë e plotë. Dozrev, ata bëhen të ëmbël, pak humbasin astringency e tyre, të marrë një ngjyrë të veçantë dhe amëz interesante. Është e pijeve të tilla të chokeberry zezë në dokrra.

Për të përgatitur këtë pije do të duhet:

 • chokeberry 1-1,2 kg;
 • krijoj 1-1,5 litra;
 • Banka e 3 litra;
 • kapaku plastike në një enë;
 • dhomë të errët.

Më tej, në vijim teknikë:

 1. Berries janë të renditura jashtë, my, ne hiqni kërcellin dhe fle në një kavanoz. manaferrat e tërë mund të jetë gjysma e bankave, ose pak më shumë;
 2. Plotësoni Berry krijoj në mënyrë që ajo ishte e mbuluar plotësisht, ajo mund të jetë pak më shumë;
 3. Mbuluar me një kapak dhe të vënë në një vend të errët në temperaturë dhome për 1-1,5 muaj;
 4. Ne kemi marrë nga përballojë pije është filtruar nëpërmjet napë dhe shishe;
 5. Berry pour dokrra përsëri në të njëjtin raport, dhe përsëri të vënë në vystoyku, por tani në 2.2-3 muaj.

Nuancë nga recasting do të jetë pak më e dobët se shije dhe aroma, por megjithatë nuk do të humbasin pronat e shërimit.

Infuzion mund të ruhet në temperaturë dhome, i ftohtë, por kjo është veçanërisht e shijshme. Kjo mjafton për të përdorur 30 g tretësirë ​​përditshme në rritjen e presionit të mos shqetësuar.

Tretësirë ​​"Lady"

Për të kënaqur të gjithë anëtarët e familjes dhe të mirë chokeberry është përdorur tretësirë ​​në recetë shtëpi për të cilat është treguar më poshtë po përgatit gjithashtu po aq i dehur shumë shpejt. Kjo pije ka një shije delikate dhe gjurmët gjatë amëz. Produkt si një agjent terapeutik (për diarre dhe si një vitaminë) mund të jepet edhe për fëmijët 1-2 lugë.

Tretësirë ​​e chokeberry në shtëpi. recetë e lehtë

Përgatitja kryhet në rendin e mëposhtëm:

 • një jar 3-litër bien manaferrat larë në gjumë dhe të lëvizur të aronia si në bankë ishte e mbushur për gjysmë;
 • bie në gjumë 300-400 g sheqer;
 • shtoni 500 ml ujë të ftohtë;
 • shtoni 1-1,2 dyqan vodka ose shtëpi-vendas;
 • Mbuluar jar me një kapak plastike dhe të vënë në një kabinet kuzhinë të errët;
 • Ne arrijnë në bankë në baza ditore dhe të shkundur fuqishëm në mënyrë që sheqeri shpërbëhet gradualisht;
 • Shaking ishte vazhduar deri në shpërbërjen e plotë e sheqerit (ditët 8-10);
 • jar vendosur në një vend të errët në temperaturë dhome të qëndrojë për 1-1,5 muaj.

Duke marrë një tretësirë, filtruar në shishe, dhe ri-kokrra të kuqe mund të jetë e mbushur me të njëjtat përbërësit, dhe ju mund të shtoni një sasi të caktuar të manave ngrira.

Përfunduar tretësirë ​​është ruajtur në një vend të freskët.

Lexoni gjithashtu: Përgatitja për borscht për supë dimrit në tenxhere

Tretësirë ​​"Assorted"

Nëse në dispozicionin tuaj është jo vetëm chokeberry, receta likeri mund të ndryshojnë. Rowan është e kombinuar të përkryer me manave të tjera që kanë të njëjtën ngjyrë të pasur.

Rowan tretësirë ​​e ëmbël, dhe në qoftë se ne shtoni rrush më të papjekur, të tilla si rrushi, shija e tij është ndryshuar dhe jo për keq.

Për të krijuar përmasa optimale absolutisht asnjë duhet të peshojnë saktë manaferrat. Mjaft receta testuar tashmë për të zëvendësuar një numër të manave të tjera Aronia.

pije të përsosur në qoftë se ajo kthehet në mal hirit është shtuar:

 • rrushi (fisnikëria ajo i jep hije);
 • tardive manaferra (shije të bëhet e trashë dhe ekzotike);
 • currants zi dhe Jost (të ngrira më parë, një Assorted shumë të këndshme)
 • prunes (edhe gustator kurrë nuk do të mendoj përbërjen e tretësirë).

Duke praktikuar këto apo të tjera kombinime, ju lehtë mund të diversifikuar dhe për të krijuar një koleksion të shkëlqyer të lutem.

Lexoni gjithashtu: Si për turshi lakër në shtëpi, e shijshme dhe të shpejtë

Rowan me erëza

tretësirë ​​shtëpi e chokeberry, e cila recetë shërbyer më lart mund të përmirësohet duke shtuar erëza.

Tendosje shishe infuzion mund të eksperimentojnë. Është më mirë për të marrë vëllime të vogla, vetëm në rast, në qoftë se ju thjesht nuk e pëlqejnë shijen.

Për përgatitjen e tretësirë ​​aromatike mund të aplikohet:

 • buds e karafil (burbuqe 3-4 0.5 l tinctures gati, amëz dhënë 7-10 ditë;
 • allspice dhe koriandër (lindore shënime Delight shumë gustator);
 • kanellë dhe kardamom (duke përdorur këto erëza, nuk e teproj atë, pjesa tashmë e vogël e këtyre potions, beckons shijen tuaj);
 • ju mund të vendosni off shijen duke shtuar portokalli ose limoni gjallëri. Citrus vëren në harmoni të plotë me aronia.

Try it, të lidhë, shije, dhe ju me siguri do të gëzojnë tretësirë ​​përgatitur me duart e tyre.

Infuzion NGA chernoplodki 6 Recipes në shtëpi

E pra, ne do të duhet të eksperimentojnë me pijeve shtëpi dhe tretësirë ​​intoxicating e chokeberry. Por ne ende kemi një ACE në vrimë dhe është liker e chernoplodki.

Kjo pije bëhet mjaft e ëmbël, por në qoftë se ju preferoni një pije me përmbajtje më pak sheqer, respektivisht, në përgatitjen e shumës së tij duhet të reduktohet.

Secili nga pesë recetave të propozuara përfshin para-përpunimit të manave, i cili përfshin:

 1. Getting shpëtoj e manave të zeza të malit hirit mbi kreshtat dhe fruta prishur.
 2. Të plotë larje chernoplodki fruta nën ujë të rrjedhshëm.
 3. tharje të lehtë me peshqir letre, e cila ndihmon të shpëtoj prej ujit të tepërt.

Për përgatitjen e liker ju mund të përdorni një alkool të ndryshme: të alkoolit Food, vodka, ChaCha, plain ose fruta krijoj.

Përfunduar chokeberry homepage nalivka është shërbyer mirë me akull apo si një shtojcë në çaj të nxehtë.

Më shumë nga chernoplodki bëjë: verë, likere, tinctures

Infuzion i chernoplodki 6 recetave në shtëpi

Infuzion i chernoplodki shtuar gjethe qershie

përbërësit

 1. Black chokeberry - 1 kg
 2. Cherry lë - 200 g
 3. alkool ushqimit (95.6%) - 1 liter
 4. Sheqer - 400 g
 5. Uji - 500 ml
 6. Mjaltë - 100 g
 7. Vanilje Ekstrakt - 1.5 lugë.
 8. Karafil - 4 cope.
 9. Limon - 2 copë.

metodë

 1. chernoplodki përgatitura derdh në një tigan me një fund të trashë dhe të shtoni gjethet qershi, ujë, lëvore limoni dhe gjysmën e sheqerit.
 2. Përzierje është sjellë një çiban dhe pastaj të vazhdojë për ngrohje të ulët për të vlim për një tjetër 40 minuta.
 3. Pastaj, hiqni nga të nxehtit supë dhe të lënë për një ditë në temperaturë dhome.
 4. Ditën tjetër, është e nevojshme që të thahet dhe shtoni sheqer mbetur dhe një të ngrohtë pak, ajo është shpërbërë plotësisht.
 5. Pas ftohjes supë duke shtuar me to lëng limoni dhe përzierje mjaltë, dhe pastaj derdhur në një enë qelqi.
 6. Pastaj derdh komponentin alkoolit dhe erëza shtuar. Ne u japim të krijoj për 4 muaj në një vend të ftohtë të errët.
 7. Përfunduar pije bashkohen me sediment dhe filtër.
 8. Para provë shishe raki derdhjes dhe të mbahen për një tjetër disa ditë në frigorifer.
Ajo do të jetë interesante:   SI trajtuar brenda QV me vajzën

Simple liker chokeberry Aronia

Shuma e përbërësve duhet të llogaritet në bazë të vëllimit të enës.

përbërësit

 1. manaferrat chernoplodki
 2. Sheqeri është një bardhë kristalor
 3. alkool rrushi 60%
 4. Leh lisi - 1 çikë
 5. acid citrik - 1 lugë ..

metodë

 1. Manaferrat përgatitura bie në gjumë në kavanoz 3-litër për 3/4 e vëllimit të saj dhe duke shtuar sheqer të bardhë, rreth 1/10 e chokeberry vëllimit.
 2. Mbyllni kapakun enë dhe të insistojnë 4-5 ditë në një vend të freskët.
 3. Pastaj hedhin leh lisi, acid limoni, dhe buza e rrushit derdh Chachu alkoolit apo ndonjë birrë tjetër fruta. Ne u japim të krijoj për 30 ditë në një vend të errët të ftohtë.
 4. Një muaj më vonë bashkohen liker dhe manaferrat bjerë në gjumë përsëri me të njëjtën sasi e sheqerit, si herën e parë. Pastaj rezervoj jar në temperaturën e dhomës për 4-5 ditë, pastaj bashkojë shurup rezulton dhe përzierje me Aronia tretësirë.
 5. Tani mbaroi raki kaluar nëpër një filtër dhe derdh atë në shishe.
 6. Para provë japin 1-2 muaj për plakjen.

liker Spicy nga chernoplodki

përbërësit

 1. Berries chernoplodki - 1 kg
 2. alkool ushqimit (95.6%) - 1 liter
 3. Vodka - 1 litër
 4. rrënjës xhenxhefil (podsushenny) - 3 cm
 5. Kardamom - 3 farë
 6. Vanilla Bean - 1 pc.

metodë

 1. Chernoplodki bie në gjumë në një tas qelqi, shtoni të gjithë përbërësit dhe derdh në pije e përgatitur.
 2. Ne këmbëngulin Brandy në një vend të ftohtë të errët për 3 javë.
 3. Pastaj filtruar atë nëpërmjet një sitë dhe filtër përmes filtrit të vetë-bërë ose të blera.
 4. shishe Ready pije dhe t'i jepte një pushim 6 muaj në një vend të ftohtë të errët.
 5. Pastaj raki mund të shërbejë.

liker aromatike bërë nga hirit Black Mountain me mjaltë

përbërësit

 1. hirit mal i zi - 1 kg
 2. Mjaltë - 500 g
 3. alkool ushqimit (95.6%) - 500 ml
 4. Vodka - 500 ml
 5. Pluhur sheqer - 200 gram

metodë

 1. Berries bie në gjumë në një kavanoz qelqi dhe pure me një lugë druri, pastaj shtoni sheqer dhe të lënë në temperaturën e dhomës për 1-2 orë.
 2. Kur formuar lëng, mjaltë dhe derdh përgatitur alkool.
 3. Tërësisht përzierje përmbajtjen e enës dhe transferuar atë në 1.5 muaj në një vend të errët të ftohtë.
 4. Pas infuzion, pije butësisht shkrihen me sediment, disa herë ne të filtruar dhe shishe atë në shishe.
 5. Përfunduar tretësirë ​​duhet të përballojë disa muaj në një vend të ftohtë, dhe pastaj do të vazhdojë në provë.

Infuzion i chernoplodki "99 gjethe" në krijoj

përbërësit

 1. Berries chernoplodki - 250 g
 2. Gjethet e qershi - 33 cope.
 3. Gjethet mjedër - 33 copë.
 4. Rrush pa fara i zi lë - 33 copë.
 5. Sheqer - 200 g
 6. Brew - 500 ml
 7. acid citrik - 1 lugë ..
 8. Uji - 800 ml

metodë

 1. Pretreated zhvendoset manaferrat dhe gjethet në një tenxhere, shtoni ujë dhe të sjellë në vlim. Pastaj, vlim për ngrohje të ulët për një tjetër 30 minuta.
 2. Pastaj supë duhet të hapet nëpër sitë në një enë të veçantë dhe të shtoni acid limoni dhe sheqer. Kujdes llokoçis deri sheqerit është shpërbërë.
 3. Pasi shurup është ftohur deri në temperaturën e dhomës, pour vodka dhe thirrje pije në një vend të ftohtë të errët për 1-2 javë.
 4. Pas kësaj kohe, liker përfunduar duhet të filtrohen dhe derdh atë në shishe.

Infuzion i chokeberry dhe mollë

përbërësit

 1. Berries chernoplodki - 400 g
 2. molla Antonov - 400 g
 3. Sheqer - 400 g
 4. Mjaltë - 1 tbsp. l.
 5. Uji - 1 litër
 6. Vodka - 700 ml

metodë

 1. Berries janë të qarta nga rrënjët e mbetjeve dhe pije mirë.
 2. Molla Grate ose pres imët.
 3. Uji me sheqer vlim. Dhe hudhni Rowan, dhe pas 5 minutash, shtoni peshë molle dhe kuzhinier për 5 minuta.
 4. Atëherë hiqni pan nga të nxehtit dhe të lejojë përzierje të ftohtë, pastaj derdh në një kavanoz, shtoni vodka, të mbuluar dhe të lënë në një vend të errët në temperaturë dhome.
 5. Llokoçis përzierje 2-3 herë në javë. Pas 3 javësh, tendosje dhe shtrydh përzierje me napë në 4-5 shtresa.
 6. Lëngu që rezulton është filtruar nëpërmjet një leckë të trashë, shtoni mjaltin, derdh në një kavanoz dhe të lënë për një tjetër 1 javë.
 7. Përfunduar raki kujdes derdh në një shishe pa e prekur topth dhe të japin infuzione për një muaj tjetër. Infuzion është gati.
 8. Nëse një beftë, derdhur raki mjeshtërisht në kapacitete të reja, është e rëndësishme të mos prekë topth. [U] [/ u]

KapustaKvashenaya turshi lakër shijshme përzemërt recetë dhe përgatitjen e shumë të thjeshta .master-recipes.comSkryt Adsreceta të shkëlqyera dhe të shijshme! Vizitorë juaj do të jetë shumë i kënaqur. Ajo është thjesht e shijshme. Të gjithë të gëzojnë !!! retsept.netSkryt AdsHome Brew. Top retseptyChitat Beetle dhe shkarko librin në PDF. Pa registratsii.litres.ru18 + Fshih reklama

Infuzion NGA chokeberry AT HOME

Aromatik, me lëng, të trasha, e shijshme. liker frutash nga chokeberry pastruar trupin e toksinave, të rritur imunitetin, presionin e ulët të gjakut, dhe në vjeshtë dhe dimër të gjatë mbrëmjeve të na kujtuar ditët me diell të verës. Edhe pse receta e ngjashme pijnë aty Nemer, ne ju ofrojmë ato provuar vetëm. Këtu janë pesë e më të mirë!

Infuzion i infusions chokeberry ndryshon nga teknologjia e prodhimit, dhe një përmbajtje të ulët të alkoolit të përqendrimit më të madhe të sheqerit. Përshkruani gjitha bukuri chernoplodki këtë herë unë nuk do të. Pronat e dobishme e këtij kokrra të kuqe ka qenë e shënuar në artikullin me verë recetë, si dhe shënimin receta të tinktura, të cilat ju do të gjeni këtu. E vetmja gjë që duhet të kujtojmë, si ajo është në lidhje me një chokeberry veçantë black:

Pije nga chernoplodki e mundur dhe për të marrë të nevojshme nga vitaminat trupit dhe minerale, por me siguri kokrra të kuqe ul presionin e gjakut në masë të madhe, kështu që përdorin tinktura, cordials, likeret dhe verërat nga chokeberry është e nevojshme në sasi të kufizuar. Sigurisht, ju nuk duhet të pini ato për njerëzit që kanë probleme me presionin e ulët të gjakut.

Gatshme liker i chokeberry zezë në vodka.
aronia vodka

Shumë nga Cordials chernoplodki, dhe kjo është unike e tyre, janë të përgatitur nga trajtimit të ngrohjes. Kështu, ne kemi arritur nxjerrjen maksimale e shije frutash dhe aromatike, por ndoshta shkatërruan shumë elemente të dobishme, kështu që recetave që ne japim më shumë pa trajtim të ngrohjes. Ajo është gjithashtu e nevojshme për të kuptuar se trajtimi i ngrohjes në mënyrë të konsiderueshme zvogëlon kushtet e infuzion dhe maturimit të mëtejshëm pije - një raki për të pirë disa ditë pas përgatitjes së tyre, e cila me siguri është një tjetër avantazh i recetave me manave gatim.

Infuzion i aronia me gjethe qershie

 • 1 berries kg chokeberry
 • 1 l i alkoolit ushqimit të pastër 95.6%
 • 500 ml të ujit të pastër
 • 400 g të sheqerit
 • 200 lë g qershi (rreth 300 copë)
 • 100 g mjaltë aromatik
 • ½ vanilje mbështjellëse (8 g vanilje sheqerit ose 1-1,5 orë. L. Ekstrakt)
 • 2 limon i madh
 • 4 karafil bud

Rowan qartë e ridges, larë, të thata dhe i lau me gjethe Cherry vënë në një tigan me një fund të trashë. Shtoni gjysmën e sheqerit, ujit dhe lëvore limoni pa Albedo, të sjellë në vlim dhe zierje për 40 minuta. Leave krijoj deri të nesërmen vetëm. Të nesërmen, thahet lëng rezulton, kokrra të kuqe butësisht shtrydh, bagasse dhe lë hedhin, dhe shtoni lëng në pjesën e dytë të sheqerit dhe pak ngrohur, nxitje të vazhdueshme deri sa të shkrin. Cool, shtoni mjaltë dhe lëng e limon 2, përzierje mirë. Hidh çdo gjë në një vëllim të përshtatshëm kavanoz, shtoni erëza dhe alkool. Jar fort dhe të lënë në një vend të errët të ftohtë për të paktën 4 muaj. Para provë hiqni sedimenteve, filtër, derdh në një shishe të pastër dhe le pushim për disa ditë.

Infuzion i aronia me gjethe qershie.
Infuzion me gjethe qershie

Hidhur e ëmbël të mjaftueshme, kështu që nëse ju nuk e pëlqen, pastaj shtoni sheqer është shumë më pak 200-300 gram, për shembull. Por ky opsion është ideal për libacionet moderuar. raki Pirja e mirë me akull ose shtuar në çaj. Ju gjithashtu mund të përpiqen për përzierje me shampanjë - të dendësisë dhe ëmbëlsi e pije si një francez liker Creme de Cassis.

Infuzion i chokeberry "100 fletë"

Shumë pije të shijshme, për të gatuaj se nuk është e vështirë. Vështirë për të gjetur përbërësit, por si rregull, këto produkte janë të lehtë për të blerë gjyshet në kolaps. Nëse jo tani, atëherë ne mund të negociojë me gjyshet e ardhshme ditë - këtë lloj ata nuk zazhmut saktësisht. Nga rruga gjethet janë vetëm 99 - rrumbullakuar për të "qetë" titullin.

 • Cherry fletë 33
 • 33 fletët e rrush pa fara e zezë
 • mjedër 33 fletë
 • 200-250 g chokeberry
 • 200 g të sheqerit
 • 0.5 L vodka, krijoj mirë ose alkool
 • 0.8 l ujë
 • 1 lugë acid citrik (lëng limon në shije)

Gjethet dhe manaferrat me ujë të rrjedhshëm, për të zgjidhur, palosur në një tigan smalt dhe shtoni 800 ml ujë. Përzierje duhet të sillen në një çiban dhe zierje mbi një ngrohje të ulët për rreth 30 minuta. Atëherë ju keni nevojë për të hequr gjethet dhe manaferrat duke përdorur një kullesë dhe hidhni, ata nuk duhet të na. Supë shtoni sheqer dhe acid limoni (lëng limoni), llokoçis në ngrohjes ulët derisa sheqeri është shpërbërë. Ne u japim shurup të ftohet pak dhe shtoni 0,5 litra vodka. Është e mundur për të pour 200 ml 95.6% alkool dhe 300 ml ujë. Pije rezulton është e nevojshme për të derdh në një kavanoz dy-litër dhe le të qëndrojë në një vend të errët të ftohtë për 1-2 javë. Para mbushjes së shisheve liker duhet të filtruar nëpër një filtër pambuku.

Ajo do të jetë interesante:   ÇKA iPhone 5 i ndryshëm nga 6

liker frutash nga chernoplodki mbi alkoolin

Sigurisht, nuk janë receta dhe pa valë. Ajo merr shumë më shumë kohë për t'u përgatitur, por pija është e vlefshme.

 • fruta chokeberry
 • sheqer pluhur
 • alkool ushqimet 60%

Manaferrat kalojnë nëpër dhe pije mirë. Mbuluar ato në çdo ¾ kapacitet për vëllim, për shembull, në një kavanoz tre-litër. Shto një grimë e sheqerit, rreth 1/10 e chernoplodki pengoj volum. Prisni për 4-5 ditë dhe për të mbushur një kokrra të kuqe buzë 60% alkool (mundësisht rrushit, për shembull, Chacha ose ndonjë fruta). Lënë të mbush në një vend të errët të ftohtë për 1 muaj. Pastaj infuzion i drenazhuar dhe kokrra të kuqe bien në gjumë me të njëjtën sasi e sheqerit, dhe për herë të parë. Ne jemi duke pritur për një tjetër 3-4 ditë dhe të shkrihej formuar shurup alcoholized. Përzierje me infuzion e parë, filtër dhe shishe si të nevojshme. Në ekspozim ajo është e rekomanduar që të ndajë 1-2 muaj. Në këtë liker në skenë, ju mund të shtoni një majë e infuzion i leh lisi për shije pikante, 0,5-1 orë. L. acid citrik (lëng limon shije) dhe / ose 0.3 ore. l. vanillin.

Infuzion i chokeberry zi mbi alkoolin
Aronia në alkool

Simple chokeberry liker me mjaltë

Të vërtetë të thjeshtë, të vërtetë e të përzemërta. Honey do të forcojë vetëm pronat e dobishme e pije, e vërteta do të filtruar liker është problematike. Por një kohë të gjatë ekspozimit dhe puna e madhe për të ndihmuar.

 • 1 berries kg chokeberry
 • 500 ml alkool ushqimit të pastër 95.6%
 • 500 ml vodka / krijoj 40-50%
 • 500 g mjaltë aromatik
 • 200 g të sheqerit

Manaferrat janë të lirë nga kreshtat, pije, e thatë dhe vendin në një vëllim të përshtatshëm të bankës. Shto sheqer dhe shtrydhje me një lugë druri, pastaj u largua si i tillë për rreth një orë. Kur Berry le lëng, shtoni mjaltin, vodka dhe alkool. Jar fort, shkundur mirë dhe të lënë në një vend të errët të ftohtë për 5 javë. Çdo disa ditë, përmbajtjet duhet të jenë të përziera. Kur afati është i përshtatshëm, pijeve drenazhuar përmes disa shtresa të napë, butësisht shtrydh mbetje solide filtruar nëpërmjet pambuku apo kafe filtri dhe derdh në një shishe të pastër. Ekspozimi për disa muaj është i mirëpritur.

Infuzion i aronia me xhenxhefil në dokrra.
Aronia me xhenxhefil

Infuzion i xhenxhefil me chernoplodki

Përgatitur pa trajtim të ngrohjes dhe pa gjethe, por xhenxhefil rrënjë dhe erëza të ndryshme. shije këmbëngulës i chokeberry thyen kardamom dhe vanilje shënime. pije shumë të ekuilibruar!

 • 1 berries kg chokeberry
 • 500 g të sheqerit
 • 1 litër alkoolit të pastër 95.6%
 • 1 L i vodka / vodka
 • 1 vanilje mbështjellëse (16 g vanilje sheqer 2 h. L. Ekstrakt)
 • Fara 3 kardamom
 • 2-3 cm e rrënjës thata xhenxhefil

Aron qartë nga kreshtat, larë, të thata dhe zhvendosje shumë në një kavanoz të përshtatshme. Shtoni sheqer, erëza, pour vodka dhe alkool. Jar fort dhe të lënë në një vend të errët të ftohtë për 3 javë. Mos harroni për ta shkundur jar çdo ditë. Pas 3 javësh ikjes infuzion nëpërmjet një sitë ose disa shtresa të napë, nëse është e nevojshme filtruar përmes një pambuku apo kafe filtra. Hidh përfunduar liker në shishe të pastër dhe do të ruhet në një vend të errët të ftohtë për rreth 6 muaj për plakjen, dhe pastaj do të vazhdojë në provë.

Tretësirë ​​e chokeberry në vodka, alkoolit, apo dokrra

Përshëndetje të gjithëve!

Sot unë do të ndajnë një recetë shumë e thjeshtë, por e shijshme. Më saktësisht, edhe dy. Edhe pse artikulli është quajtur "tretësirë ​​e chokeberry në Moonshine, vodka apo alkoolit", por përveç liker unë sjell më shumë dhe recetë liker. E para është më e lehtë - mbledhur, të mbushura dhe të gatshëm. E dyta pak më e komplikuar, por të dyja të japë rezultate të shkëlqyera.

përmbajtje

 1. përbërësit

përbërësit

Numri i përmendin në kavanoz 3-litër. Ai është këtu që kam bërë, është e enët shumë e lehtë në këtë rast.

 • Për tinctures:

2,5 litra vodka Brew 40-45% alkool ose holluar të njëjtë fortesë

Rreth 3 litra chernoplodki

 • Për likeret:

Same + 400 gram fruktozë (mund të ndryshohet për të 600-700 gram sheqer)

recetë tretësirë

 1. Bien në gjumë në manaferrat kavanoz 3-litër, në mënyrë që deri në qafë ishte 4-5 centimetra.
 2. Plotësoni përmbajtjen tërë apo dokrra vodka. Dhe alkooli mund të jetë i holluar me 40-45%. Pour është e nevojshme në mënyrë që manaferrat janë fshehur plotësisht, por qafa ishte ende disa centimetra. Në kavanoz 3-litër ajo merr mua rreth 2.5 litra vodka. Shumë i habitur se si shumë të arsyeshme, duke pasur parasysh se banka është e mbushur pothuajse tërësisht me aronia.
 3. Close (I roll) mund dhe të fshehur në një vend të ngrohtë të errët për 3 muaj. Në parim, një muaj më vonë pija është marrë shumë i mirë, por pas tri ajo bëhet qetë, rrumbullakosura shije. Nëse ju ende nuk mund të presim, ju gjithashtu mund të zvogëlojë kohën - pour vodka apo alkool të fortë. Gradë 70. Pastaj, e mjaftueshme për dy deri tre javë. Atëherë ai do të jetë i holluar vetëm në shkallën e dëshiruar. Por unë ende preferojnë të drejtë të këmbëngulë mbi këtë bazë, dhe se unë do të pini, pa shtuar ujë.
 4. Pasi kemi zbuluar enë infuzionit me napë dhe të shkrihej. Pije është gati.

recetë liker

 1. Chernoplodki bie në gjumë në një kavanoz shtresa - një shtresë e manave, fruktozë të lartë ose sheqer, pastaj përsëri manaferrat. Fruktoza I pëlqen më, dhe maja është më e lehtë për të bërë rabotat.Tak disa shtresa, ndërsa deri në qafë do të mbeten të gjithë të njëjtën 4-5 cm. Disa herë tronditur enë.

 1. Vënë jar mbi vulën e ujit dhe vënë ato në një vend të errët, të ngrohtë. Vendi duhet të jetë vetëm e ngrohtë - nga 22 deri në 30 gradë.

 1. Në një gjendje të tillë banka mban 7 ditë. Gjatë kësaj kohe ai duhet të fillojë procesin e fermentimit - bllokohet fermentimit do të prodhojë gaz apo nëse fiks, ai fryn.
 2. Pas një jave të hequr vulën e ujit, plotësoni të gjitha ose Moonshine vodka. Roll up jar dhe për të hequr atë të qëndrojë për të paktën një muaj.
 3. Një muaj më vonë bashkohen raki me napë dhe pini me kënaqësi.

prona të dobishme dhe contraindications

Chokeberry është shumë e pasur me vitamina të ndryshme të tilla si vitaminë P aty është 20 herë më e madhe se sa mollë apo portokall. Edhe një shumë të mineraleve të ndryshme hekur, magnez, jod, taninet dhe pektin.

Chernoplodki përdoret në të diabetit, sëmundje tiroide. Berry ul presionin e gjakut, ul kolesterolin, nxit tretje.

Ju lutemi të jenë të vetëdijshëm se Aronia është i kundërindikuar në hipotension, dhe gastrit rrit aciditetin e stomakut lëng.

përshtypjet e mia

Siç e kam thënë, tretësirë ​​rezulton shumë e shijshme. Me një ngjyrë të bukur të zezë, një shije të theksuar dhe erë. Madhe për të këmbëngulur në edhe dokrra me cilësi të ulët, pikturë mbi të aroma e tyre të gjitha të metat e saj.

I rekomandojmë të përdorni një raki recetë, ajo është një më të butë dhe delikate. Tretësirë ​​në krahasim me atë rougher. Edhe pse është e mundur të qetë shtimin e sheqerit ose të njëjtën fruktoza për shije.

Pini si dy burrat dhe gratë. Ajo është dehur lehtë. Era e alkoolit nuk është ndjerë pothuajse.

Më pëlqen për të pirë një gotë raki në gllënjka të vogla para se të darkë si një aperitiv. Pra, nëse ju keni një chokeberry shtëpi, atëherë unë rekomandoj që të përpiqen për të përgatitur këtë recetë.

Bye gjithë. Pavel Dorofeev.

Tretësirë ​​e chokeberry: recetë e thjeshtë | WONDER COOK

Në artikullin e fundit kemi biseduar, të dy nga chernoplodki kuzhinier pijeve shtëpi. Sot, ne e kuptojmë të gjitha intricacies e përgatitur një tretësirë ​​e chokeberry.

Që nga kjo kokrra të kuqe është e pasur me vitamina dhe elementët gjurmë të ndryshme, pijeve shtëpi në moderim, do të ketë një efekt pozitiv në trupin tuaj. Përfshirë ndihmuar të përballen me rritjen e presionit.

Për të përgatitur tretësirë ​​e chokeberry mund të përdorni pothuajse çdo alkool: alkool Food, vodka, dokrra dhe raki të lira. Ju gjithashtu mund të shtoni preferuara herbs tuaj dhe erëza nëse e dëshiruar (karafil, arrëmyshk dhe kanellë).

Procesi i përgatitjes së një tretësirë ​​është mjaft e thjeshtë, por kjo kërkon kohë për të njom plotësisht manaferrat kanë kohë për të pirë shije, aromë dhe pronat e dobishme.

Më shumë nga chernoplodki bëjë: verë, likere, cordials

Tretësirë ​​e chokeberry: 7 receta në shtëpi

tretësirë ​​klasike e chokeberry

Në këtë recetë, ju mund të përdorni manaferrat përsëri. Pini infuzion i dytë do të jetë më i butë, por jo i ngopur, dhe më pak të shijshme.

përbërësit

 1. Black chokeberry - 1 kg
 2. Vodka - 1 litër
 3. Sugar - 300-500 gram

metodë

 1. Berries duhet të jetë për të zgjidhur, shpëlarje tërësisht dhe lehtë të thatë me peshqir letre.
 2. Konteineri qelqi me madhësi të përshtatshme dhe bie rowan gjumë përhap bazë alkoolike 1 cm sipër manave. Opsionale, shtoni sheqer 300-500 gram. Ne këmbëngulin tretësirë ​​për 2 muaj në një vend të errët, të ftohtë.
 3. 2 muaj më vonë përfundoi tretësirë ​​është e nevojshme që të thahet dhe derdh në shishe.
 4. Para provë pije, është e dëshirueshme për të dhënë një "pushim" të vogël rreth 3-4 ditë.
Ajo do të jetë interesante:   SI TË BËJE Cake në një gotë e madhe

Tretësirë ​​e aronia me shije agrume

përbërësit

 1. ash Black Mountain - në varëse rrobash 3 litrovki
 2. alkool ushqimit (40-50%) - 500 ml
 3. Limon (i madh) - 3 cope.
 4. Pluhur sheqer - 200 gram
 5. Uji - 200 ml

metodë

 1. Berries duhet të jetë për të zgjidhur, shpëlarje tërësisht dhe lehtë të thatë me peshqir letre.
 2. Pastaj plotësoni ato në kavanoz 3-litër për shumicën e varëse rrobash.
 3. Tani, shtoni ujë, sheqer, lëng limoni (prej 3 limon) dhe do të mbushin komponentin alkoolit. Ne këmbëngulin tri javë në një vend të ftohtë të errët, dhe se sheqeri është shpërbërë plotësisht banka duhet që periodikisht të shkundur.
 4. Pas infuzion, gatshëm për të pirë filtruar dy herë nëpërmjet një sitë gjobë dhe pastaj derdhur në një shishe qelqi.
 5. Para provë rezervë tretësirë ​​në frigorifer për 1-2 javë për të stabilizuar shije.

Një recetë e thjeshtë e tretësirë ​​e chokeberry

përbërësit

 1. Fresh chokeberry - 1 kg
 2. Vodka - 1 litër
 3. Sheqer - 500 g
 4. Karafil - 3 buds

metodë

 1. Zgjidhni dhe manaferrat të pastër të bie në gjumë në një kavanoz dhe me një lugë druri pure atë në një masë e butë.
 2. Atëherë ju duhet të shtoni sheqer dhe karafil. Përzierje tërësisht, mbuluar hapjes shishe me garzë dhe të lënë atë për 2 ditë në temperaturën e dhomës.
 3. Pas kësaj, pour bazën pije alkoolike dhe të insistojnë 2 muaj në një vend të ftohtë të errët.
 4. Pas 2 muajsh përfunduar tretësirë ​​është filtruar nëpërmjet një sitë, dhe pastaj kaloi nëpër një blerje apo filtër shtëpi.
 5. Hidh në shishe liker dhe ruajtur atë në një vend të freskët pa marrë ditës.

tretësirë ​​aromatike e chokeberry Cognac

përbërësit

 1. hirit mal Black - 2.5 gota
 2. Konjak - 1L
 3. Mjaltë - 3 tbsp. l.
 4. Leh lisi - 1 çikë

metodë

 1. Manaferrat përgatitura bie në gjumë në një enë qelqi, duke shtuar lëngshme mjaltë dhe leh lisi.
 2. Pastaj, derdh një litër raki dhe insistojnë për 4-5 muaj në një vend të errët, të ftohtë. Në të njëjtën kohë, duke mos harruar për 1 ditë në javë për të shkundur enë, dhe në muajin e fundit vetëm lënë tretësirë ​​të beftë kishte plotësisht të vendosen në fund.
 3. Pas 4-5 muajsh e pije përfunduar duhet të drenazhuar kujdes nga sedimenteve, dhe pastaj të kalojë nëpërmjet blerjes ose filtri shtëpi.
 4. Hidh tretësirë ​​e shisheve chernoplodki dhe të lënë për 2 javë në një vend të ftohtë në mënyrë që të "pushoi".

Tretësirë ​​e chokeberry kuq e zi

përbërësit

 1. Chokeberry - 1 kupë
 2. E kuqe e rowan - 1 kupë
 3. Mjaltë - 2-3 tbsp. l.
 4. Vodka - 500 ml

metodë

 1. Të dyja llojet e manave Rowan pemë me bishtin e tyre për të vënë në një kavanoz, pour vodka, shtoni mjaltin, afër fort dhe të lënë për 15 ditë në një vend të errët.
 2. Pastaj thahet, filtër dhe derdh në shishe.

Aronia liker me aromë qershie

përbërësit

 1. Kokrra chokeberry - 1 kupë
 2. Cherry lë - 100 copë.
 3. Sheqer - 1/3 kupë
 4. Ujë - 1.5 l
 5. Vodka - 700 ml

metodë

 1. Cherry lë, është e dëshirueshme që të përdorin të freskëta, por ju mund të përgatisë ato në verë, dhe pastaj të ngrijë. Në një çikë, ju mund të përdorni në vend të lë, twigs të rinj të qershi.
 2. manaferrat Chernoplodki dhe qershi lë larë, e thatë, të vënë në një tigan, të mbuluar me ujë, të sjellë një çiban dhe vlim për 15 minuta, pastaj tendosje, shtoni sheqer dhe llokoçis deri atëherë, deri sa ai tretur.
 3. Pas kësaj, pour vodka, derdh në shishe, tape dhe ngrij. Ju mund të pini disa ditë.

Një recetë alternative chernoplodki me aromë qershie

përbërësit

 1. Kokrra chokeberry - 1 kupë
 2. Cherry lë - 1 filxhan
 3. Sheqer - 500 g
 4. acid citrik - 1 tbsp. l.
 5. Ujë - 1.5 l
 6. Vodka - 1.5 L

metodë

 1. Gjethet qershi dhe manaferrat siç përshkruhet në këtë recetë, të vënë në një tenxhere, shtoni ujë, të sjellë në vlim, pastaj shtoni sheqer dhe kuzhinier 45 minuta.
 2. Pastaj shtoni acid limoni, dhe pas 1-2 minutash hiqni nga të nxehtit dhe le të ftohtë.
 3. ikjen Supë, pour vodka, filtër, derdh në shishe dhe tape.
 4. Infusions të japin të paktën 15 ditë. Pije është gati.

Recetë me foto supë të shijshme recetë me Foto supë e shijshme është e thjeshtë dhe e lehtë, supë të shijshme, me gjithë shpirt dhe nasyschennyymaster-recipes.comSkryt AdsHome Brew. Top retseptyChitat Beetle dhe shkarko librin në PDF. Pa registratsii.litres.ru18 + Fshih reklamareceta të shkëlqyera dhe të shijshme! Vizitorë juaj do të jetë shumë i kënaqur. Ajo është thjesht e shijshme. Të gjithë të gëzojnë !!! retsept.netSkryt Ads

Infuzion NGA CHERNOPLLODNOY Rowan: recetat më të mira në ...

liker gatuar si duhet nga chokeberry në vodka ka një të këndshme, pak thekshëm, shije, ngjyrë të bukur të errët ngjyrë gështenjë, aroma e shijshme . Alkooli është konsideruar të jetë dekorimin e tabelës në tubime me miqtë apo të afërmit. Gjëja kryesore është që të gjeni recetë e duhur për të përgatitur liker kishte shënuar avantazhe.

Infuzion i chernoplodki në xhami dhe kokrra të kuqe të ngushtë

Si për të përgatitur një kokrra të kuqe?

Chornoplodnoy ripening Rowan ndodh në fund të shtatorit , por të mbledhura pas manaferrat e parë acar humbasin gjysmën e tartness natyrore, e cila përmirëson ndjeshëm shijen e alkoolit shtëpi. Nëse mbledhja është e nevojshme për të bërë në mot të nxehtë, fruta duhet t'i nënshtrohet trajtimit artificiale të ftohtë, duke i lënë ata në frigorifer për 2-3 ditë.

Shënim. Mbledhur dhe ruajtur shenjat chernoplodki furçë, picking manaferrat pak para se të përdorni.

Alkooli mund të jenë të përgatitur në të thatë, fruta të freskëta, të ngrira. Është më mirë për të zgjedhur të mëdha, asnjë dëm, manaferrat pjekur , Rowan liker nga të cilat punojnë me cilësi të lartë.

Nuk rekomandohet për një kohë të gjatë për të mbajtur manaferrat Rowan në ujë, ata duhet të lahen në një sitë ose kullesë nën drejtimin rubinet.

Low raki Alkooli

Klasik thjeshtë likeret recetë Rowan:

 1. berries selektiv (1 kg) është e nevojshme për të mbushur 300 g të sheqerit. Për manaferrat më të shpejtë infuzion mund të shtypë një shtyp prej druri.
 2. Shtoni përbërësit për 1 litër vodka ose krijoj të lëngshme dehur mbulon plotësisht shtresa e manave.
 3. Mbush rekomanduar në temperaturë dhome pa qasje në rrezet e diellit. Procesi është shtyrë për 2-3 muaj , dhe pastaj thahet raki të jetë nga manaferrat dhe për shishe.

Jeta raft është praktikisht e pakufizuar, dhe shijen e alkoolit është vetëm bëhet më mirë me kalimin e kohës.

shije Chernoplodki shkon mirë me aroma e erëza: karafil, piper allspice, kardamom, Dittany, vanilje. Kur përdoren të gjithë së bashku apo individualisht erëza, kur chokeberry këmbëngulur mbi bazën e pije alkoolike merret me cilësi fisnike shkëlqyer.

Recetë për liker pikante nga aronia:

 • 2 kg e manave Rowan Frenimin e zezë shtyp prej druri;
 • Të përhap 2 L e krijoj kualitetit feedstock pa shije të veçantë (vijon: shkatërrimi recetat malodor krijoj);
 • shtuar një kupë e mjaltit të lëngshme;
 • vënë 3-8 karafil buds, 5 bizele allspice, pod vanilje në një qese garzë;
 • insistojnë në temperaturën e dhomës për 10 ditë dhe pastaj të largohen nga enë erëz;
 • vazhdojnë këmbëngulur në bodrum për 2-3 muaj;
 • drenazhuar dhe shtrydh lëng me vakt;
 • pini një javë, ju mund të provoni.

mënyra të lehtë për të përgatitur

recetë e lehtë për një liker të fortë nga Rowan:

 • jar litër larë manaferrat dhe u zhvendos në derdh kavanoz tre litër;
 • pour rrëshqitje të lartë 800 g sheqer;
 • përhap krijoj pastruar (45-50 °) per hallkë konteiner;
 • roll up fort kapak hekuri.

Gatishmëria produkt alkoolike vjen në 4 muaj. Këmbëngulur duhet të kryhet në bodrum.

Recetë sa shpejt u përgatitur liker e chokeberry zi në shtëpi:

 • në kavanoz tre-litra manaferrat Rowan zezë të mbushur dhe të mbuluar kapakun enë;
 • vënë në enë në një tigan të madh të mbushur me ujë, në mënyrë që niveli të lëngshme në tenxhere të mbuluar fruta;
 • nxehtë 2 orë në një banjë me ujë simmered;
 • kur përmbajtja e të ftohtë, kullimin e lëng, shtrydh manaferrat;
 • për litër lëng Rowan shtoni 1-2 litra birrë të fortë (55-70 °), vetë-rregullimi forca e dëshiruar pije;
 • volum shtohet rezulton 1 / 4-1 / 3 të sheqerit. llokoçis Sweetness deri tretur plotësisht;
 • këmbëngulin në bodrum 10-14 ditë.

Recetë për alkool shtëpi e Rowan thata pak:

 1. fruta Rowan është e nevojshme për të zgjidhur, të larë dhe të thatë në një peshqir të pastër.
 2. Ngroh paraprakisht furrë në 70 ° C dhe të thatë ushqim të përgatitur me derë të hapur në një shtet të butë.
 3. Atëherë përhap kokrra të vëllimit të barabartë vodka ose krijoj, shtuar raport sheqerit prej 1: 4 te peshes kokrra të përbërjes.
 4. Të përmirësuar shijen e pije mund të shtohet në shkop kanellë.

Insistojnë pijeve duhet të jetë në bodrum për 2-4 muaj.

Infuzion i chokeberry ka shumë veti shëruese, kur përdoret me një dozë të vetme nuk kalon 10 ml.

Raki në tryezë e kokrra të kuqe Aronia dhe
vakt miqësore me një gotë liker shijshme në duart e tij - kjo është vetëm argëtim, jo ​​duke aplikuar për një efekt terapeutik.

Shto një koment

e-mail juaj nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar *