Für Rex ÇFARE ESHTE

Author: | 2018/08/27

blog Single

Chinchilla i takon familjes së gjitarëve të Amerikës së Jugut brejtësit kujtuar një mouse të madh, por, megjithatë, kohët e fundit lesh chinchilla është ngatërruar shpesh me Rex lepuri dhe orilaga që janë aq të ngjashme me të në aspektin e cilësisë.

Në këtë drejtim, ajo duhet të mbahet mend se lëkurën e Chinchilla, në krahasim me ta, të vogla dhe shumë më të shtrenjtë, të paturit e një flokëve dhe mishi anën e mirë, gjë që e bën prodhimet e bëra nga Chinchilla lesh, thjesht papeshë. Megjithatë, rezistenca veshin në këtë lesh është mjaft i ulët, por ajo është, përveç bukurisë dhe lehtësinë ndryshon numër çuditërisht i madh i ngjyrave.

Për më tepër, furs dhe Mezdra-rex lepuri është shumë rougher se Chinchilla, dhe ata kanë një lesh krejtësisht të ndryshme gjeometri: kështu që nëse lëkurat lepuri janë katrore, atëherë lëkurat chinchilla është drejtkëndëshe.

Përveç kësaj, sot, për shkak të mutacioneve, janë marrë jo vetëm variacione të reja ngjyra, por lloje të reja Chinchilla lesh dhe, në veçanti, i ashtuquajturi Rex Chinchilla (Rex Chinchilla), ose chinchilla me flokë kaçurrel, i cili lidhet me reksovym shakull.

Rex-chinchilla lesh është mutacion shumë e rrallë ekspozuar siç konsiderohet në chinchillas me gjen zezak ngjyrë me ngjyrë të cilit transmetohet me mjete konvencionale, ndërsa curliness manifestuar recessively - flokët me onde në anën e pasme dhe stomak. Në të njëjtën kohë, në rastin e Chinchilla kaçurrel rex gjen largues nuk është i lidhur me ndonjë ngjyrë të veçantë të mbuluar lesh kështu që ajo mund të shfaqet në çdo zezak - si të zezë dhe kafe. Për më tepër, siç pritet, ajo është manifestim mjaft e mundshme në fenotipin e kadife të bardhë dhe zezak, dhe në fakt - një ngjyra të thjeshta dominuese.

fëmijët Rex duken si ruffled pak, clumps mbuluar me shkurre, me një onde me flokë në anën e pasme dhe me curls dukshme barkut. Në moshën e rritur, leshi nga këto kafshë pak korrigjohet, në mënyrë që të mbuluar lesh të kafshëve nuk duket me shumë kujdes, që, me sa duket, ishte arsyeja se chinchilla mutacion nuk ka marrë ende veçanërisht i përhapur.

Pavarësisht nga kjo, produktet e Rex-Chinchilla mori popullaritet të mahnitshme për shkak të leckë e saj të butë dhe të dashur. Sot, ky lesh sewn jo vetëm tunikat dhe mantelet lesh, por lesh e formularit të vogël - në veçanti, kapele origjinale prej gëzofi.

Ajo do të jetë interesante:   Si të Treat mitrës Endometrioza medikamentozno

Mac Sunglasses
pa detyrim

Für "kastor". ÇFARË ËSHTË? - RRETH Atelier «BLACK FOX

Meh "Bobryk." Çfarë është ajo?

Gjithnjë në Salons lesh, shitjet filluan të shfaqen Furs (mantelet, xhaketa, xhaketa) "Bobryk" lesh. Para së gjithash, ne duhet të kujtojmë se kafsha "kastor" dhe "Beaver" në natyrë nuk ekziston. Një brejtës që jeton në koloni përgjatë brigjeve të lumenjve pyjore, të quajtur "kastor".

"Bobrik" në fjalor e gjuhës ruse, ajo është një dendur trashë leshi rëndë pëlhurë me një trashë sy gjumë të qëndrojë nachosannym në anën e përparme

Nën lesh "kastor" shitësit nënkuptojnë një race të veçantë të lesh lepuri, e cila ishte edukuar në Francë në 1919. Race u quajt "Castor Rex" apo mbreti i Beavers. Sipas shumë gabimisht e quajti atë "chinchilla" sepse lëkura ngjyrë svoebrazny dhe furs strukturë të pazakontë. Ngjyra e lëkurës kuqalashe-kafe me një të errët mbrapa dhe anët të lehta, si një kastor, strukturën dhe cilësinë e lesh është shumë e ngjashme me një Chinchilla, për të cilat ata janë quajtur mbretër. lëkurat Rex lepuri janë më të shkurtra, pothuajse dyfishi i kokës se lepujt zakonshëm. 800-10.000 densitet fur per centimetër katror. Lëkurë është e hollë se ajo e kastor, por trashë se Chinchilla.

Sot, në shumë vende janë të angazhuar në përzgjedhjen e racave të lepujve. Orilag më të zakonshme kineze Rex, frëngjisht dhe Australian. Të gjithë ata janë të ndryshme në ngjyrat e tyre: ka gri-të bardhë tone fisnike, dhe kuqalashe-kafe dhe vetëm gri.

Si për të parë dallimin në mes produktit të kastor dhe lepuri?

- Dallimi kryesor mes lëkurat kastor nga lëkurat e gëzof lepuri është wearability. Produktet veshin Beaver është 85%, ndërsa lepuri vetëm 12%.

- Qendra kastor sewn nga disa pllaka (rectangles) matja 30 nga 50 ose 40 cm me 60 cm, lëkura dimensionet lepuri është përafërsisht 20-35 cm Nëse ju do të kthehet pallto, ju shihni pllaka janë sewn në të njëjtën kohë në gjendje për të parë cilësinë e mjeshtëri ..

- Drejtimin dorën e gëzof lepuri në çdo drejtim ju do të ndjehen të ndryshim. Für mbetet i butë, si një Chinchilla. Në Beaver anasjelltas. Në qoftë se ju mbani një dorë përgjatë vërtik lesh duket shumë i butë, në qoftë se një tjetër naprvalenii, ju do të ndjeni disa rezistencës Villi.

Ajo do të jetë interesante:   për shkak të formë clots në enët e gjakut

- Ka një ndryshim në Mezdra (lëkurat e poshtme shtresë). Në qoftë se në duart fshij një lepur vërtik atë "crunches", një cipë kastor mbetet e butë.

- lëkurë është lepuri shumë i butë, kastor në të kundërtën, shumë më të ashpra se sa lesh aktuale dhe të vlefshme.

Në çdo rast, raporti i çmimit dhe cilësisë së mallrave Rex lepuri vyigyshen gjithmonë. Mantelet e lesh Korolik Rex përkryer transferojë tekat e motit, duke përfshirë acar të ashpër apo dëborë lagësht. Me kujdesin e duhur dhe ruajtjen e paraqitjes dhe të cilësisë janë mbajtur më gjatë se periudha pesëvjeçare themeluar për produkte të tilla.

ORILAG - çfarë lloj lesh? - WOMANADVICE.RU

orilag çfarë lloj lesh

Tani dyqane lesh ju mund të gjeni modele shumë të bukura lesh si e bërë nga Chinchilla. Megjithatë, çmimi i tyre është shumë më e ulët se ajo duhet të jetë në këtë lesh të dashur dhe të bukur. Në pyetjen tuaj shitësi ka të ngjarë të ju them se kjo është një pallto lesh sewn nga orilaga. Çfarë lloj lesh - orilag?

lesh të cilit - orilag?

Orilag - një version special i lepuri, e cila ishte edukuar në mënyrë specifike në 80 për lëkurat, duke imituar Chinchilla. Për racë e re në Francë një grant i veçantë i është ndarë, dhe zgjedhja më e mirë e mbarështuesve punuar për 15 vjet. Në mënyrë që të sjellë një racë e re e lepujt janë përdorur vetëm përfaqësuesit më të mira të lepujt Rex. Dhe tani, pas një kohe të gjatë, race është marrë lëkura e të cilit plotëson të gjitha kërkesat: lesh ishte i trashë dhe i butë, duket shumë e shumë si Chinchilla lesh, me ishte më e lirë dhe më të qëndrueshme. orilag French u vlerësua pothuajse menjëherë nga designers dhe prodhuesit e produkteve lesh.

Tani kjo race lepujt janë ngritur në të gjitha njëzet e pesë familjeve franceze. Në këtë vend, një lepur në përgjithësi konsiderohet pronë publike. Kjo nuk është për t'u habitur se Fjalësh francez të gjitha përpjekjet për të hequr këto lepujt jashtë vendit dhe është një monopolist në prodhimin e orilaga lesh. Në vitin e fermave ekzistuese për shitje vjen deri tetëdhjetë mijë lëkurat e lepujt, por tregu ka ndjerë një deficit prej këtij lesh bukur dhe jo shumë të shtrenjtë.

Ajo do të jetë interesante:   Si për të rinovuar iPhone 4 AT

Në total ka dy lloje të ngjyrave natyrore orilaga "kastor", që është kuqalashe-kafe ngjyra, si dhe më e vlefshme blu-zi "chinchilla". Përveç kësaj, ky lepuri lesh pikturuar lehtë në ngjyra të ndryshme, duke ruajtur shkëlqim në sipërfaqe, e cila lejon për të bërë ndonjë nga këto lëkurat, edhe modelet më të pazakontë të veshjeve lesh.

Shumë gjithashtu nuk mund të ndihmojnë por pyes veten se si për të dalluar orilag nga Rex. Kjo nuk është befasuese, sepse vëllimi i kufizuar i prodhimit, si dhe të gjitha të kërkesës në rritje për lesh orilaga kafshëve tashmë të dhënë të rritet në një numër të madh të fakes, të cilat janë bërë nga sheared lepuri zakonshëm Rex. Skins orilaga mbushur më dendur, lesh është shumë e trashë, me këtë racë nuk ka ndarje e lepujt në qime roje dhe push. Skins-orilaga lepuri është shumë më i madh sesa Chinchilla vërtetë dhe trashësi cipë dhe elasticitet, duke e bërë më të lehtë për të punuar me të. Rritur në krahasim me lesh Chinchilla, dhe veshin lesh orilaga. Me kujdesin e duhur dhe përdorimin e kujdesshëm të pallto lesh të mund të zgjasë deri në gjashtë sezonet, duke ruajtur pamjen e shkëlqyer.

Shtresë e orilaga lesh

Kostoja si pallto do të jetë shumë më e lirë, pavarësisht nga fakti se ajo duket të shtrenjta dhe luksoze. Kështu, në krahasim me vizon, orilag vlerë më pak se rreth tetë herë.

Ngrohtë apo jo lesh orilaga - një dyshim mjaft i përhapur në lidhje me cilësinë e këtij lesh të rrallë. Që lëkura e kafshës në vend të dendur të mbushura flokët, dhe lesh kthehet të ngrohtë, në gjendje të përballoj edhe ekstrem të ftohtë dhe era. Përveç kësaj, lëkura në orilaga më të madhe se ajo e Rex ose Chinchilla, e cila minimizon numrin e seams që mund të kërkohen për veshjet qepëse e lesh të tillë.

orilaga cilësi lesh, e cila është prodhuar vetëm nën mbikëqyrjen e autoriteteve franceze, tejkalon të gjitha pritjet. Kjo lesh është tashmë një e preferuar e shumë designers, dhe një tepricë të konsiderueshme të kërkesës, në krahasim me kërkesën në treg, edhe një herë konfirmon - kjo pallto lesh lepuri do të ketë një pamje të vërtetë madhështore dhe të performancës.

orilag çfarë kjo meh1
orilag çfarë kjo meh2
orilag çfarë kjo meh3
orilag çfarë kjo meh4
orilag çfarë kjo meh5
orilag çfarë kjo meh6
orilag çfarë kjo meh7
orilag çfarë kjo meh8
orilag çfarë kjo meh9

Shto një koment

e-mail juaj nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar *