vaj Vishnevsky Çfarë përdoret

Author: | 2019/01/10

Struktura dhe përbërja

Vishnevsky vaj, ose emri zyrtar i balsamic vaj për fërkim të drogës në Wisniewski bërë në formën e një vaj për fërkim, të përfshira në kavanoza qelqi prej qelqi të errët ose në tubas. Formulimi: tar thupër, xeroform, vaj pluhur.

dëshmi

Vaj Wisniewski - një përgatitje të kombinuar të destinuara për përdorim të jashtëm, antiseptik, efekt lokal irrituese dhe në mënyrë të konsiderueshme përshpejton rigjenerimin.

Wisniewski vaj është përdorur gjerësisht në kirurgji, për shkak të faktit, drogës ka një shkallë të lartë të efikasitetit dhe kështu është absolutisht e sigurt.

Vishnevsky vaj është përdorur për të trajtuar abscese, vlon dhe carbuncles. Dhe përdorimi i saj është e përshtatshme në trajtimin e lezioneve skaj të ulët vaskulare, bedsores, djegiet, ngrirja, fshirë endarteritis, thrombophlebitis, ulcerat venoz, variçe venat, psoriaza, lymphangitis dhe limfadeniti.

contraindications

Vaj Wisniewski nuk ka efekt toksik, dhe për këtë arsye zbatimi i tij është i mundur në shumicën e sëmundjeve. Një nga contraindications të mëdha në përdorimin e saj është konsideruar të jetë hypersensitivity për komponentët e këtij vaji. Përveç kësaj, vaj për fërkim nuk është treguar për zona të mëdha të shkatërrimit, ekzemë cysts e gjëndra dhjamor, tumoret yndyrore, dhe proctitis. Drogës nuk është përdorur në trajtimin e pacientëve që vuajnë nga çrregullime të veshkave.

Ndërveprimi ointments Wisniewski me droga të tjera nuk është themeluar, kështu që kur ajo është përdorur së bashku me droga të tjera duhet të jenë shumë të kujdesshëm.

Përveç kësaj, thupër tar në masë të madhe rrit ndjeshmërinë e lëkurës ndaj rrezatimit ultravjollcë, kështu që aplikimi i vaj për fërkim Vishnevsky nuk prodhojnë në lëkurën e ekspozuar në pranverë dhe verë.

Aplikimi i shtatzënisë dhe ushqyerjes me gji

Për shkak të faktit se siguria e përdorimit të ointments terapisë Vishnevsky në shtatzënë dhe të ushqyerit me gji nuk është vërtetuar, qëllimi i saj kjo kategori e pacientëve është e mundur vetëm pas një raport të kujdesshëm të përfitimeve për shëndetin e nënës dhe rrezikut të fetusit ose një fëmijë i cili është gji.

Lexo më shumë:   çfarë të bëjë në këmbë ndrydh

Dozimi dhe Administrimi

Vaj Wisniewski përdoret vetëm për aplikim të jashtëm. Ilaçi nuk duhet të përdoren për zbatimin e mukozës orale, sytë dhe organet gjenitale. Kur përdorni hollë vaj për fërkim shtresë është aplikuar në zonën e prekur të lëkurës dhe fashë është i mbuluar nga lart. Drogës është e rekomanduar për përdorim dy herë në ditë. Nëse është e nevojshme, është e mundur për të aplikuar vaj të parfumuar mbi leckë steril, e cila është e fiksuar pas me shumë shtresa plagosin salcë.

mbidozë

Me përdorim të zgjatur, ointments Vishnevsky nuk vërejtur simptomat e mbidozë akute, por në vende ajo është aplikuar mund të zhvillojë reaksione alergjike të lëkurës manifestuar kruarje, skuqje, skuqje dhe rritjen e Deskuamimi. Kur një aplikim i reaksioneve alergjike drogës duhet të ndalet.

efekte anësore

Kur përdorni vaj të parfumuar Vishnevsky rrallë shihet në zhvillimin e efekteve anësore, por në disa raste, në qoftë se ju jeni të ndjeshëm ndaj vaj për fërkim në fushën e aplikimit mund të shkaktojnë ënjtje, skuqje, koshere, skuqje, kruarje dhe flaking rritur. Ndodhja e ngjarjeve negative vërehet më shpesh gjatë terapisë afatgjatë të drogës.

Kushtet dhe afatet

Vishnevsky vaj duhet të ruhen jashtë të arrijnë të fëmijëve dhe të mbrojtur nga drita. Vaj për fërkim Jetëgjatësia - 5 vjet.

Vishnevsky vaj nga ajo NDIHMON

Vishnevsky vaj është në pothuajse çdo kabinetin e mjekësisë në shtëpi. Ajo është përdorur nga të gjithë dhe rregullisht. Ajo trajtuar bruises, shkurtime, plagët, abscese, vlon, pezmatim i lëkurës - në çdo gjë të përgjithshme që mund të trajtohen me vaj. Por tani mjekët moderne fuqishëm kundër përdorimit të këtij vaj, dhe fakti ka një numër arsyesh adekuate.

Vishnevsky përbërje pomade

Edicioni i "vetëm kështu!" Vendosi për të gjetur se çfarë është pika, është e mundur që të përdorin Vishnevsky vaj dhe sa është i sigurt.

Trajtimi me vaj të parfumuar Vishnevsky

Vishnevsky vaj, vaj për fërkim balsamic ose me Wisniewski, ishte shumë popullor në të madhe Bashkimin Sovjetik. Ai shpiku gjelbër substancë Alexander Vishnevsky në vitin 1927. Ajo ka shkuar nga bota deri më sot. Kjo është vetëm mjekësia moderne e saj në mënyrë të qartë nuk është i kënaqur, por më shumë për këtë më vonë.

Lexo më shumë:   Çfarë mund të jetë i gatuar nga derri shpatull

Vishnevsky vaj të parfumuar shqyrtime

Le të flasim për komponentët e këtij vaji të mrekullueshëm. i parë dhe kryesor përbërës - tar thupër, i cili është i njohur për vetitë e saj antiseptik. Një substancë, pjesë e fondeve - xeroform. Këto komponente në çdo gram vaj deri 30 mg, pjesa tjetër - vaj pluhur. Gjatë Luftës së Madhe Patriotike, vajrat shumë të mira ka qenë përdorur gjerësisht për shkak të drogave të tjera të fuqishëm nuk ekzistojnë në sasi të duhur.

90 vjet më parë Vishnevsky qasje për trajtimin e plagëve ka qenë shumë të vlefshme. Pastaj mjeku kishte shpëtuar shumë jetë. Tani, megjithatë, është e paqartë nëse ka merita në këtë komponent me melhem. Ndoshta një rol më i madh i luajtur nga opinioni kirurg se është e nevojshme për të tërësisht të pastër plagë dhe fashë ngushtësi, e cila është aplikuar në krye të vaj për fërkim.

Vishnevsky vaj

Në vitet e pasluftës, shumë mjekë kanë insistuar për të ndaluar përdorimin në praktikën e Vishnevsky vaj. Ai ka thënë se përdorimi i drogës çon në një numër të madh të komplikimeve, përveç efektiviteti i kotë i vajit nuk është vërtetuar shkencërisht.

Mekanizmi i veprimit të melhem ishte e thjeshtë: mbulon plagë me një film hermetike, ajo stimulon ngrohje indeve dhe tërhequr qelb. Por kjo ngrohje të shpejtë dhe të stimuluar rritjen e mikrobeve nën një shtresë e vaj rezulton në komplikacione deri në gangrenë.

Përkundër të gjitha sigurimet e mjekëve dhe shkencëtarëve, vaj ende ruhet popullaritetin e saj. Në CIS, ajo është duke u shitur deri më tani, dhe njerëzit janë ende duke u përpjekur për të shëruar me ndihmën e hemorroide, lezione zorrëve mukozale, vlon, dhe shumë më tepër. Vetëm tani mjekët dhe studiuesit arritën në të njëjtin përfundim - Vishnevsky krem ​​është pashpresë vjetëruar.

Vishnevsky krem ​​është e padobishme

Ndoshta 90 vjet më parë, dhe vaj ishte efektive kundër disa lloje të baktereve, por efektiviteti i ointments kundër reja tensionet, mutated të mikroorganizmave është shumë e diskutueshme. Më shumë gjasa, ata kanë përshtatur kohë që dhe vaj nuk sjell atyre ndonjë dëm. Për më tepër, sipas disa raporteve, përdorimi i zgjatur i vaj rrit rrezikun e kancerit të lëkurës dhe leukemisë. Dhe në rrezik të jo vetëm pacientit, por edhe atë që bën vaj.

Lexo më shumë:   Si të krijoni furçë në Photoshop

vaj në përgjithësi i ndaluar në shumë vende të CIS dhe pjesës tjetër të botës dhe nuk është i njohur. Vite përvoje ka konfirmuar se është i paefektshëm në trajtimin e plagëve. Tar pengon shërimin plagë hypergranulation duhur. ointments vaj me bazë privon plagë oksigjenit që ofron kushtet më të mira për zhvillimin e infeksioneve anaerobe. Kjo do të thotë se vaj vetëm mund të përkeqësojnë gjendjen e plagës, por jo të kuruar atë.

Vishnevsky vaj dëm

Nga e gjithë kjo mund të konkludojmë se kjo është akoma më mirë për të përdorur një vaj. nuk mund të jetë ilaç efektiv për kaq shumë kohë, sepse bakteret dhe organizmat tjerë të gjallë, ato evoluojnë dhe mund të zhvillojnë rezistencë ndaj të gjitha barnave. Përveç kësaj, mendoni për atë: nuk mund thupër tar me vaj pluhur të jetë shërim për të gjitha sëmundjet në të njëjtën kohë. plagët e ndryshme kërkojnë qasje të ndryshme, të cilat ju mund të them vetëm mjeku.

Nëse, megjithatë, mjeku juaj do të ju përshkruaj një pomadë Vishnevsky, atëherë nuk ka arsye për të dyshuar profesionalizmin e tij. Mos harroni, vaj për fërkim në çdo rast nuk mund të përdoret në mastitit, sëmundjet gjinekologjike, abscese, fistulat, artrit, artrit, alergji dhe diatez. Gjithsesi tani është e vështirë për të gjetur, nga ajo që ndihmon Vishnevsky vaj . Përdorimi i vajrave më shumë dëm sesa të kuruar çdo gjë!

Çfarë mendoni për këtë? Na tregoni në komentet dhe mos harroni të ndajnë artikullin me miqtë tuaj. Kjo nevojë të dinë çdo gjë!

  • Share në Facebook

autori

Catherine Hodyuk
Hobi kryesore Catherine Hodyuk - letërsi. Dhe ajo i pëlqen për të parë një film të mirë, gëzojnë rënien, stroking macet dhe të dëgjuar në grupin "shpretkë". Ai është i dhënë pas kulturës japoneze, mënyrën e të menduarit dhe mënyrën e jetës së japoneze, të kërkuar për të vizituar vendin. Kate ka tendencë për të jetuar një të pasur, përvojat e plotë të jetës dhe udhëton. Libri i preferuar një vajzë - "Lehtësia e papërballueshme e qenies", Milan Kundera.

Shto një koment

e-mail juaj nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar *