Maskë zbokth NË SHTËPI

Author: | 2018/08/25

Maskë zbokth
Maskë zbokth

Zbokth, për fat të keq, është vizituar nga shumë prej nesh - dikush në baza të rregullta, dhe për disa kjo është një surprizë të pakëndshme.

maskë shtëpi është një komponent i shkëlqyer i trajtimit të zbokth, në çdo rast. Maska duhet të zbatohen rregullisht, normat e 8-10 maska.

Nëse zbokth atje ju në mënyrë dramatike dhe të papritur, edhe në këtë rast, ka maska ​​të përshtatshme një veprim më radikal - për shembull, një maskë me thupër tar.

Shtëpi maskë - është e përshtatshme, natyrore, të sigurt dhe efektive! Pick maskë më të përshtatshme për shtëpi zbokth për veten tuaj!

Si për të trajtuar komplekse zbokth lexoni këtu >>>

maskë shtëpi nga zbokth thatë

- vezëve veze, vaj kastori, Calendula tretësirë.

Mix një vezë e verdhë veze, një lugë gjelle vaj pluhur dhe një lugë çaji tretësirë ​​e Calendula. Tërësisht rubbed në lëkurë e kokës, polietileni dhe mbahet nën një peshqir për 2 orë për të larë larg me shampon. Aplikoni këtë maskë 2 herë në javë për 1-2 muaj.

- kos, veze veze, ndonjë vaj bazë

Në 4 lugë dhallë 1 lugë gjelle çdo vaj bazë (ulliri, rodhe, pluhur) dhe vezë e verdhë veze. Flokët para se të përdorni një maskë nuk është e nevojshme për të larë.

Shpërndani përzierje mbi gjithë gjatësinë e flokëve dhe tërësisht fshij në lëkurë e kokës. Polietileni dhe mbahet nën një peshqir për rreth dy orë, për të larë off me shampon. Efekti është i dukshëm fusha e parë e maskë. Përdorni maskë mund të jetë 2-3 herë në javë.

- lëng qepë, vaj pluhur, vodka

Në këtë maskë nuk është një pengesë e tillë, si aroma e qepëve, të cilat mund të mbetet në flokë të gjatë dhe të vështirë. Ai më torturuan të paktën një javë pasi një nga maska ​​të tilla. Por nëse ju guxojnë të provoni atë, rezultati do të mbulojë këtë pengesë.

Fërkim qepë në rende, për të marrë 1 lugë tryezën e lëng. Shtoni në të 2 lugë vodka dhe 1 lugë gjelle vaj pluhur. Fshij në lëkurë e kokës dhe për të mbajtur për rreth një orë nën një peshqir. Del me të larë me shampo, për të hequr erën e qepëve, ju mund të përdorni balsam dhe shpëlarje flokët tuaj me ujë dhe lëng limoni. Aplikoni maskë 1-2 herë në javë.

Ajo do të jetë interesante:   si për të mundësuar laptop Bluetooth

- verdhat e vezëve dhe lëng limoni

Dy yolks, të ndara me kujdes nga përzierje e proteinave me lëng të gjysmë limoni. Ju mund të shtoni një lugë çaji vaj pluhur. Nëpërmjet një gjysmë ore pije me ujë të ngrohtë pa shampon. Mund të përdoret në një ditë.

- Çdo produkt qumështi mund të përdoret si një maskë dhe shampo zbokth në të njëjtën kohë. Për ta bërë këtë, aplikoni një kos ose kos për gjysmë ore në të gjithë gjatësinë e flokëve, atëherë vetëm pije me ujë të ngrohtë.

- Maskë Oil me vajra esenciale

Dy lugë të vajit bazë (pluhur, rodhe, ulliri, avokado), vajra esenciale: + 5 pika rozmarinë ose dy pika të eukalipt portokalli + 4 pika tre pikat e portokalli ose 5 pika rozmarinë, pemë çaji dhe barbarozë.

Përdorni këtë maskë 2 herë në javë për të trajtuar zbokth ose 1 herë në javë për profilaksi.

maskë flokët nga zbokth vaj

- Lëng limoni

lëng limoni - një zgjidhje e shkëlqyer për të kokës me vaj me zbokth. Holluar lëng limoni të përzier me ujë dhe fshij në lëkurë e kokës. Dërgo në për 15-20 minuta dhe lani flokët tuaj në mënyrë të zakonshme. Përdorni këtë maskë 2 herë në javë për një muaj.

- Calendula tretësirë

Fshij në tretësirë ​​kokës alkoolit e Calendula, gjysma kreu një orë mund të lahen. Tretësirë ​​lufton kërpudhat që shkakton zbokth dhe forcon flokët. Ju mund të përzierje tretësirë ​​e Calendula me vaj pluhur ose rodhe. Aplikoni një gjysmë ore, pastaj del me të larë me shampon.

- Aloe

Për të përdorur lëng aloe thyer off disa nga gjethet ulëta të aloe dhe vendin në frigorifer për disa ditë. Pas kësaj, lëng aloe mund të rubbed në lëkurë e kokës, pa i larë. Aloe promovon edhe përmirësimin e përgjithshëm të lëkurës dhe moisturize atë, dhe më e rëndësishmja eliminon zbokth vaj.

- Nettles

Ajo do të jetë interesante:   si për të gjetur formulën e TRIANGLE AREA drejtkëndëshe

50 gram çiban hithër në 500 ml ujë për 10-15 minuta. Grass shtrydh dhe të aplikojnë tul në lëkurë e kokës për 1.5-2 orë, pastaj lani flokët, flokët tuaj të thatë dhe shpëlarje ato mbetur supë acaroj. Përdorni maskë mund të jetë 2 herë në javë.

- Vaj pluhur, mjaltë, lëng limoni, lëng aloe, majonezë

Përzierje të gjithë përbërësit në proporcione të barabarta, shuma në varësi të gjatësisë së flokëve, mesatarisht - 1 lugë çaji çdo komponenti. Fshij maskë në lëkurë e kokës dhe të lënë atë nën polietileni dhe një peshqir për një orë. Shpëlaj me shampo dhe pije me ujë me lëng limoni. Përdorni maskë 1-2 herë në javë.

- Maskë Oil me vajra esenciale

Si të naftës bazë mund të jetë çdo të naftës, për flokët me vaj rekomandohet vaj bajame, Calendula ose Wort Shën Gjonit. Një lugë gjelle vaj bazë që ju mund të shtoni disa pika vaj esencial të pemë çaji, eukalipt, livando, dëllinjë, selvi.

- Maskë zbokth me argjilë jeshile

balta e gjelbër ofron një efekt të shkëlqyer për flokët me vaj të prirur për zbokth. 2 lugë jeshile balta holluar zierje e bimëve me një qëndrueshmëri të trashë, shtoni 1 verdhë veze veze dhe 1 lugë gjelle uthull molle. Cover kokën me polietileni dhe peshqir dhe të lënë për 20-40 minuta. Shpëlaj off maskë për të tërësisht me ujë të ngrohtë dhe shampon.

Të jetë i sigurt për të përdorur balsam për flokët nuk ka qëndruar një pak e vështirë pas një maskë të tillë. Ju mund të shpëlaj flokët tuaj mbetet zierje bimor, i cili holluar balta.

- Maskat me thupër tar.

Si mjete radikale për zbokth mund të përdoren tar thupër. Nëse ju nuk kanë frikë nga ky mjet dhe ju guxojnë të provoni atë, rezultati vjen pas maskë të parë, dhe efekti zgjat për një kohë të gjatë. Pas katranit ka aktivitet antiinflamatore dhe antifungal.

Ajo do të jetë interesante:   SI TË të marrë gjak seksin e fëmijës

Aplikoni këtë maskë ka kuptim nëse keni flokë me vaj dhe zbokth për ju nuk është tipike, por u shfaq papritmas një ditë, për asnjë arsye të dukshme. Në këtë rast, më shumë gjasa të shkaktuara nga kërpudhat zbokth dhe tar promovon shërim të shpejtë nga ajo.

Për më shumë informacion në lidhje me të katranit, shampoos katranit dhe maska, shih artikullin tar sapun - një ilaç për zbokth >>>

Artikuj interesante:

Maja që bën birrë për flokët. Dobi apo dëm?

Shto një koment

e-mail juaj nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar *