MODEL e duarve sistemi diellor VET

Author: | 2018/08/23

Sistemi diellor me duart e tyre

Para fillimit të prodhimit të paraqitjen e sistemit diellor kontrolloni pozicionin e planeteve, studiuar ngjyrën e tyre dhe madhësinë. Në këtë artikull ne do të shikojmë se si të bëjnë një ndihmë vizuale e sistemit diellor me duart e tyre.

Të lehtë të mbani mend emrin e planetit, ka Zapominalka veçantë. Për shembull: Mary Fshesë Tokë Mel, Yuri ul Nora Spider - Mercury, Afërdita, Toka, Marsi, Jupiteri, Saturni, Urani, Neptuni, Plutoni.

Harta e qiellit

Harta e qiellit

Ju do të duhet: një bazë karton për paraqitjen, bojë akrilik në ngjyrë të zezë, të purpurt, blu, dhe argjendi, brushat, fletë A4 të letrës, letër valëzuar të verdhë dhe portokalli, gërshërë, ngjitës, bojë uji opake, ujë, sapun të lëngët, tub koktej, vezë shell bardhë , litar për të varur.

master klasë

 1. Paint bazën kartoni të zi shtrirjes akrilik bojë.
 2. Bëni spërkat me fill ngjyrë vjollce, të purpurt dhe argjendi bojë akrilik.

  Sistemi diellor me duart e tyre
  Draw orbitat e planeteve me bojë argjendi.
 3. Bëni disk e diellit "zvogëlimin" - Pritini letër krep në copa të vogla, pastaj zam ato të afërt me njëri-tjetrin, në mënyrë që ata janë ngritur lart.

  Sistemi diellor me duart e tyre
  Paint fletë bojë uji opake letër në planetet ngjyra.
 4. Për të bërë kratere dhe sipërfaqe lara-lara e disa planeteve, derdh në një tas bojë uji opake, ujë dhe sapun të lëngët. Merrni një kashtë koktej, goditje jashtë flluska dhe transferimin e tyre në letër.

  Sistemi diellor me duart e tyre
  Prisni derisa letër është e thatë, atëherë prerë planetin.
 5. predha zam si floes akull në Plutoni.
 6. Zam planetin në mënyrë që të layout.

  Sistemi diellor me duart e tyre
  Bashkangjitni një litar për pezullimin e mëtejshëm.

Sky Map është gati! Unë rekomandoj për të parë këtë video!

sistemi diellor fije

Sistemi diellor me duart e tyre

Ju do të duhet: vizatim letër, ngjyrë blu, fill zezë dhe të bardhë (vija të trasha) të ngjyrave të ndryshme, balona, ujë, zam PVA, gërshërë.

master klasë

 1. Paint bojë WHATMAN blu, prisni derisa ajo është e thatë, dhe pastaj aplikoni një shtresë të zezë.
 2. Bëni bardhë spërkat bojë.
 3. Përzierje ngjitës me ujë në një raport prej 1: 1.
 4. Vendi fill në zgjidhjen ngjitës dhe të lënë për 30 minuta për një mbarsje të mirë.

  Sistemi diellor me duart e tyre
  Fryj balona.
 5. Përfundojë topa fije në një mënyrë kaotike. Klasa e detajuar mjeshtër se si të bëjnë një top i fije, është përshkruar këtu.
 6. Hang topa dhe të lënë për disa orë për të thahet plotësisht.
 7. topa duke shpërthyer, atëherë hiqni ato.
 8. balls zam hollë në tabelë.

Sistemi diellor fije është gati!

Sistemi diellor origjinale

Sistemi diellor me duart e tyre

Ju do të duhet: letër për të krijuar botën, duke tërhequr kartoni letër, bojë akrilik blu, të verdhë dhe argjendi ngjyra, karton të verdhë, gërshërë, armë zam, dekorata e Krishtlindjeve, armë zam.

Sistemi diellor me duart e tyre

 1. ngjyrë Whatman bojë blu, dhe kur ajo është e thatë, të prerë jashtë rrethit.
 2. Bëni një top nga papier-mache, dhe pastaj bojë të verdhë.
 3. Draw orbitat e planeteve.
 4. Pritini një rreth në qendër të një rrethi të vogël blu.

  Sistemi diellor me duart e tyre
  Prerë nga rrezet e diellit dhe zam ato.
 5. Stick dekoratave Krishtlindjeve si planetet.

  Sistemi diellor me duart e tyre
  Pritini një asterisks pak, pastaj zam ato.

 6. Sistemi diellor me duart e tyre
  Bashkangjit tas papier-mache në rrethin e qendrës.

Sistemi diellor origjinal është gati! Përparësia e artefakteve të tilla është se ajo mund të rrotullohen si një fugë. Ideja e një tjetër zanateve mrekullueshme tregon në këtë video!

Ajo do të jetë interesante:   Çfarë mund të them një bibliotekën e shkollës

Planet i sistemit diellor

Sistemi diellor me duart e tyre

Ju do të duhet: 8 balona, gazeta, karton, letër, ujë, niseshte, akrilik ngjyra, brushat, abetare, bojë, gërshërë, sfungjer, gjilpërë.

master klasë

 1. Fryj balona në një shkallë planetare.
 2. Bëni një paste në këtë mënyrë: 3 niseshte tbsp, përzierje me një gotë e gjysmë me ujë të ftohtë. Shtoni 2 gota ujë të vluar, përzierje tërësisht dhe prisni derisa ajo fitilin poshtë.

  Sistemi diellor me duart e tyre
 3. Përgatitja strips gazetave, pastaj do t'i zhytë në një paste dhe obkleyte shtresës 3 secili topin mbi parimin e papier-mache, mos harroni se çdo shtresë para se të aplikoni të ardhshëm duhet të jetë e thatë.
 4. Kur të gjitha tre shtresa e letrës thahet, gjilpërë balls pierce, kujdes largimin e tyre, dhe të nënshkruar hapje shirita të letrës.

  Sistemi diellor me duart e tyre
  Cover planetin abetare dhe do të lejojë të plotësisht të thatë.
 5. Paint botën në disa shtresa, duke përdorur një sfungjer dhe të prisni derisa plotësisht të thatë.

  Sistemi diellor me duart e tyre
  Cover planetin llak.
 6. Bëni një rreth prej kartoni dhe zam në Saturn.

Planet e sistemit diellor në papier-mache gati!

Modeli lëviz i sistemit diellor

Sistemi diellor me duart e tyre

Ju do të duhet: topa të diametër shkumë - 12.7; 10.2; 7.6; 6.4; 5.1; 3.8; 3.2 cm (2 kërkuara për diametër topin 3.8; 3.2 cm) fletë shkumë 12.7 x 12.7 cm 1.3 cm e trashë (për unazë Saturn), acrylics, portokalli, e kuqe, të verdhë, jeshile, blu, drita blu, bruz, e zezë dhe të bardhë, zam, shufra druri me gjatësi 76 cm për rritje planetet, linjë transparent peshkimi, një tas, një lugë çaji, gërshërë, thikë shkrimi, furçë, ujë, shkopinj druri.

 1. Plug në çdo top në një shkop në mes.
 2. Vendi topa në këtë mënyrë - 12.7; 3.2; 3.8; 3.8; 3.2; 10.2; 7.6; 6.4; 5.1 cm.

  Sistemi diellor me duart e tyre
 3. unazë prerë e Saturnit në këtë mënyrë: të marrë një fletë shkumë dhe laps rrethi tas, pastaj të nxjerrë unazën e brendshme dhe prerë ata thikë shkrimi.

  Sistemi diellor me duart e tyre
  Qetë skajet e unazat me një lugë çaji.
 4. Paint shufra druri me bojë të zezë.

  Sistemi diellor me duart e tyre
  Paint botën dhe vënien e tyre në kavanoz të thatë.

 5. Sistemi diellor me duart e tyre
  Aplikoni zam në buzë të unazës Saturnit dhe veshje.
 6. Pritini fije për çdo diametër të ndryshme të planetit dhe në fund të çdo lidhë nyjë.

  Sistemi diellor me duart e tyre
  Hiq skewers me planetet dhe rrinë pako në vrimë e skewers.

 7. Sistemi diellor me duart e tyre
  Kapem fije me planetet në një bazë prej druri.

Modeli Celular Sistemi diellor është gati! Unë rekomandoj për të parë një galeri foto të ideve të sistemit diellor bërë me duart tuaja!

Në rendin e planeteve

Do të thërrasë çdo njërin prej nesh:

Time - Mercury,

Dy - Venus

Tre - Earth,

Katër - Mars.

Five - Jupiter,

Six - Saturn

Seven - Urani,

Pas tij - Neptuni.

Ai vjen teta në një rresht.

Dhe tashmë, atëherë për atë,

Dhe planeti i nëntë

Nën emrin Plutoni.

Modeli i sistemit diellor; duart veta për shkollat ​​nga ...

Gabimet jo të dukshme prindërit janë duke paguar për fëmijën. Testi i lirë për roditeleyyurkovskaya.com18 + reklama Hide
"Si për të përmirësuar të inteligjencës." SkachatPoluchite punimet fshehtë e mendjes tuaj për 8 minuta nga shkencëtari libër të lirë! Sheremetev.info18 + Fshih reklama
Alte alte me duart tuaja! Shih se si ju mund të bëni marshmallows në shtëpi! SalatySupyVtory blyudaVypechkahlebosoul.ruSkryt Ads

Në mënyrë për të studiuar strukturën e planeteve dhe të zhytet në botën e mistershme të astronomisë, nuk është e detyruar të shkojnë në planetar. Nuk është e vështirë për të bërë paraqitjen e sistemit diellor në shtëpi. Për ta bërë këtë, vetëm duhet të jetë i durueshëm dhe të gjitha materialet e nevojshme. Për të kryer punën në të njëjtën kohë të lënë kohë minimale dhe koston.

Layout i sistemit diellor me duart e tyre për të shkollës: çfarë mund të përdoren materiale

Model tyre e sistemit diellor nuk është e vështirë . Ky hack është vetëm në shikim të parë kjo mund të duket tepër e komplikuar. Në fakt, të gjitha tepër të lehtë. Ajo është vetëm e nevojshme për të vendosur se çfarë materiale do të përdoren në punë. Më shpesh, puna e kryer nga këto materiale:

Ajo do të jetë interesante:   SI TË gjëndër qumështit në shtëpi për një javë

 • argjila;
 • shkumë;
 • leshi;
 • gazeta;
 • kartoni;
 • letër me ngjyrë;
 • CD-disqe.

Kjo listë mund të vazhdojë për një kohë të gjatë. Pas të gjitha, e kufizojnë imagjinatën nuk ekziston. Një duhet vetëm të imagjinojmë se si ajo përfundimisht duhet të duken të kollitem dhe pasi të bëhet e qartë, se çfarë materiale do të jetë e nevojshme në këtë rast.

Layout i sistemit diellor me duart e tyre (video)

Si për të bërë një model të sistemit diellor nga plastelinë

Në mënyrë që të bëjë vetë sistemin tuaj diellor, mënyra më e lehtë për të përdorur balta. Rezultati është një shumë realiste Modeli tre-dimensionale, prodhimin e të cilat marrin jo më shumë se një orë.

Layout i sistemit diellor: ideja e krijimit të një zejtari vëllim
Në mënyrë që të bëjë vetë sistemin tuaj diellor, mënyra më e lehtë për t'u përdorur balta

Progress:

 1. E portokalli top balte Sculpt - merr diellin.
 2. Mix së bashku materialin e luleve kafe dhe portokalli dhe rrotull tullumbace diametër më të vogël - Mercury është marrë.
 3. E njëjta Manipulimi për të prodhuar dhe me topin e tretë, vetëm balta ngjyrë kafe për të shtuar një pak më shumë. Venus kthehet.
 4. Për të krijuar terrenin, mbështjellë topin blu dhe të mbyllë atë kalldrëm së bashku nga një sallam materiale të gjelbër. Smudge atë pak të gjithë copë.
 5. Nga përzierja balta e zezë dhe të kuqe të rrokulliset Mars.
 6. Të gdhend Jupiteri, rrokulliset topin kafe, dhe të mbyllë atë rreth disa salcice nga një peshë më të lehtë.
 7. Në mënyrë që të merrni Saturn, e gjithë bota për të formuar një unazë.
 8. E masës blu-gri e Urani bëjë.
 9. Duke përdorur materiale blu për të prodhuar Neptun.

Të gjitha planetet i lidhur në një ndeshje dhe bashkëngjitni të diellit.

Galeria: paraqitjen e sistemit diellor me duart tuaja (25 photos)

Layout i sistemit diellor nga balta në karton

Për të krijuar një model tre-dimensionale, që demonstron qartë njësinë e sistemit diellor, ju vetëm krahun plastelinë, karton dhe Ndjeva-tip stilolapsa. Kur të gjithë ju duhet në majë të gishtave tuaj, ju mund të fillojnë procesin krijues.

Layout i sistemit diellor: ideja e krijimit të një zejtari vëllim
Puna Plasticine mund të kryhet në karton

Progress:

 1. Roll topa të plastelinë, duke zgjedhur ngjyrat e duhura për të gjitha planetet.
 2. Të bashkëngjitni rrezet e diellit, prerja off seksione të vogla të tubave.
 3. Ndjeva-tip stilolaps mbi një copë kartoni të nxjerrë orbitë dhe të nënshkruajë vendin ku të gjitha topat do të vendoset në të ardhmen.
 4. Vendin çdo planet në vendin e saj.

Layout i universit për fëmijët me duart e tyre

Mblidhni një plan urbanistik të qartë dhe mund të jetë e topa shkumë. Ky proces, edhe pse i lodhshëm, por e thjeshtë dhe Addictive. Një punë e tillë është mjaft e mundshme për të kryer dhe me fëmijët e tyre. Për shkak të kësaj ata kanë gjasa për të kujtuar pamjen e secilit prej planeteve.

Layout i sistemit diellor: ideja e krijimit të një zejtari vëllim
Mblidhni një plan urbanistik të qartë dhe mund të jetë e topa shkumë

Çfarë është e nevojshme:

 • balls polisterol e diametra të ndryshme;
 • fletë shkumë;
 • bojë;
 • shufra e drurit;
 • fije ose monofilament;
 • ngjitës;
 • goditje;
 • thikë;
 • gërshërë;
 • kanaçe me avull;
 • lugë;
 • shkopinj druri;
 • gota plastike;
 • furçë.

Progress:

 1. Në çdo shkumë top rrinë shkop druri.
 2. Pritini unaza Saturn e fletë shkumë.
 3. Lugë çaji qetë skajet e unazës prerë.
 4. balona mbajnë Wand, bojë secili prej tyre në ngjyrën e dëshiruar.
 5. Prisni deri dries bojës, dhe pastaj do të vazhdojë me paraqitjen e kuvendit.
 6. Mblidhni Saturn unazë dhe lyej me zam.
 7. Thread të prerë në segmente me gjatësi të ndryshme dhe ata të bashkëngjitni për çdo tas.
 8. Shkopinj e planeteve tani duhet të nxjerrë.
 9. Fundi i dytë i secilit prej fijet lidhet tek shufra.
Ajo do të jetë interesante:   Nga ajo D Panthenol vaj të parfumuar

Në mur për të rregulluar goditje dhe ul receptorin e telefonit atë paraqitjen.

Si mund Sun

Ajo ka nevojë jo materialet e zakonshme për të bërë diellin layout. Ajo do të bëhet papier-mache. Hack kthen volumin dhe tepër të bukur. Për ata që kanë kryer tashmë punën në këtë teknikë, krijimi i Diellit do të jetë tepër e lehtë.

Çfarë është e nevojshme:

 • A balona;
 • gazetat e vjetra;
 • kartoni;
 • letër;
 • ujë;
 • niseshte;
 • bojë;
 • primer;
 • brush;
 • sfungjer;
 • gërshërë;
 • llak.

Progress:

Gabimet jo të dukshme prindërit janë duke paguar për fëmijën. Testi i lirë për roditeleyyurkovskaya.com18 + reklama Hide

 1. Fryj tullumbace.
 2. Përzierjen e ujit me paste niseshte përgatitur.
 3. Gazetat prerë shirita të çdo gjatësi dhe gjerësi.
 4. Çdo brez është i zhytur në një paste dhe paste në tullumbace. Të gjithë duhet të kenë të paktën tre shtresa të gazetës.
 5. Vrimat rreth bishtit topin domosdoshmërisht lënë të hapur.
 6. Pas formimit të çdo shtresë, për të dhënë pak kohë të thatë workpiece.
 7. Pas paste tashmë është kapur mirë, dhe korrje tharë, topi duhet të shpuar me kujdes me një gjilpërë në afërsi të bishtit.
 8. Ajri nga topin të bjerë ngadalë, dhe një hapje e cila është formuar, menjëherë nënshkruar letër.
 9. Cover ardhmen Sun abetare, sipërfaqja është plotësisht e qetë.
 10. Lejo kohë material të thatë.
 11. Aplikoni për të marrë bojë topin. Shtresa duhet të jetë i shumëfishtë.
 12. Për të dhënë cilësi e kërkuar me një sfungjer.

Pas tharjes produkt ende të mbuluar të mëtejshëm dhe llak. Për shkak të kësaj, ajo do të bëhet një pamje tërheqëse me shkëlqim.

Planeti Mars me duart e veta

Ky plan urbanistik nuk mund vetëm të dekoroj çerdhe, por edhe të marrë krenari në vendin në një shfaqje të shkollës. Duke e bërë atë të thjeshtë pse, por ende ka karakteristikat e veta. Vetëm nëse të gjitha rregullat do të jetë në gjendje për të krijuar një dizajn të tillë të pazakontë.

Çfarë është e nevojshme:

 • ngjitës;
 • Globe;
 • stuko;
 • letër;
 • llak;
 • bojë;
 • furçë.

Layout i sistemit diellor: ideja e krijimit të një zejtari vëllim
Vetëm nëse të gjitha rregullat do të jetë në gjendje për të krijuar një dizajn të tillë të pazakontë

Progress:

 1. Hiq globit nga baza dhe për të hequr kartën e ngjit mbi të.
 2. Përgatitja tul. Për këtë fletë lotsjellës letër për të thith ato në ujë dhe pastaj të përzier me copa nga ngjitës dhe stuko.
 3. Aplikoni tul përgatitur mbi të gjithë sipërfaqen e ish globit.
 4. Gjatë ditës, mos e prekni materialin e punës në mënyrë që ajo plotësisht e thatë.
 5. Për të formuar kratere.
 6. Aplikoni për bojë paraformoj pallto bazë.
 7. Pas tharje bojë aplikuar për produktin në një tjetër shtresë.
 8. Zgjidh përsëri kratere.
 9. Mars mbuluar llak, të paktën dy shtresa.

Sistemi Model Solar: kollitem në kopshtin e fëmijëve (video)

Krijimi paraqitjen e sistemit diellor - një e procesit më të fun dhe të dobishme krijuese. Variacionet e zeje të tilla, ka shumë, por nuk do të menjëherë të ndaluar në më të thjeshtë. Pas të gjitha, në qoftë se puna e paguar pak më shumë kohë dhe përpjekje, dhe rezultatet e punës do të jetë shumë më mirë. Dhe të gëzojnë procesin e krijimit të këtë dizajn do të marrë më shumë. Edhe e pamundur të imagjinohet se çfarë mund të jetë më interesante se për të krijuar universin tuaj.

MODEL e duarve sistemit diellor VET - YouTube

Një tjetër opsion interesant për hapësirën Mjeshtëri subjekteve.

Shto një koment

e-mail juaj nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar *