Leviathan Çfarë do të thotë

Author: | 2018/08/29

Materіal e Vіkіpedії - Enciklopedia e vіlnoї.

Gdhendje nga Gustave Dore "Znischennya Levіafana". Në її stvorennya Dore nadihnula Bіblіya: "Dhe dita e Zotit navіdaє Svoїm solid, i duzhim se një levіyatana fortë shpatë, zmіya Prudkyy, i levіyatana, zmіya zvivkogo, i dragon, karrierës shkollore në morі, zab'є" (Іsaya 27: 1)

Levіafan, abo levіyatan (algebras לִוְיָתָן ,. Lіv'yatan ) - bіblіyne mořské chudovisko. Fjala levіafan ishte sinonіmom chudoviska madhe, potvori, përbindësh. jak Levіafan zgaduєtsya në legjendat folklorike numerike folkloru (psh. Yormunґand në mіfologії skandinavskіy), kështu që unë në lіteraturі suchasnіy (jak sinonіm fjala "përbindësh"). Në të vjetër Zapovіtі іnodі ototozhnyuєtsya іz Satanit. [1] .

Movoyu їdish levіafan (vimovlyaєtsya lіvyosn ) perekladaєtsya jak whale .

zobrazhaєtsya Levіafan në Bіblії jak potvora tmerrshme, forca nadіlena velicheznoyu, yakoї zhahayutsya i od yakoї hovayutsya navіt naybіlshі silachі. Levіafan stvoreny patrembur i në zemlі Yomou Mungon ngjashmëri.

"... mbi vete viglyad Yogo upadesa. Nema smіlchaka, banorët Yogo vіn zbudiv ... " (Yaw 41: 1-2)

"... Navkolo zubіv Yogo zhah! Yogo prapa - schitіv Channel, poєdnannya їh - krem'yanaya shtypjen. Odne të një të ardhura, dhe vіter mіzh ata të dështuar. Odne në një pritverdzhenі, spoluchenі, unë nuk vіddіlyatsya. Yogo Chan zasvіchuє Svitlo dhe ochі yogo jak povіki zori svіtovoї! Buhaє polum'ya e paschі yogo, virivayutsya іskri ognennі! Іz nіzder Yogo fajësuar pakësuar, Nemov e kësaj kipit pot, karrierës që bіzhit. Yogo podih vugіl rozpalyuє, i buhaє polum'ya e paschі yogo. Fuqia e nochuє në shiї yogo, dhe frika e saj utіkaє. M'yaso insides yogo mіtsno trimaєtsya, Vono në nyoma ngurta, jo hitaєtsya. Yogo Serce, mov i vilite guri, unë në mënyrë të vendosur, jak ato dolіshnє gur! Jak pіdvoditsya vіn, perelyakuyutsya silachі, është i pari i hovayutsya zhahu. Kjo karrierës shpatë dosyagne yogo nuk vstoїt, anі lista thirrje, anі ratische th Panzer. Për kashtë zalіzo vvazhaє dhe mіd kalbur Dereviny! Xing hark nuk strіla Primus utіkati Yogo, kamіnnya іz praschі për Demba zmіnyaєtsya në sіno. Mace uvazhaє vіn në straws, i smієtsya іz ratischa bilbil. PID atë GOSTR cherep'ya, lyagaє në GOSTR, Nemov në moçal. Repair vіn karrierës kipit glibochіn, mov Horn, i obertaє okrіp detit. Stitch svіtit atë dhe bezodnya zdaєtsya Yomou Sivina. Mungon ngjashmëri Yomou në zemlі, vіn stvoreny patrembur, vіn bachit cunguar, tempulli karrierës, CAR vіn mbi usіm pishnim zvіr'yam "! (Yaw 41: 6-26)

zgaduєtsya Levіafan në Bіblії abo jak prapanicë nezbagnennostі tvorіnnya hyjnor:

"SSMSC chislennі DILA Tvoї Zot, Tee mençuri kapi e usіh їh, Tvogo tvoriva Povny tokë! Aksi Sea biçikletë th rozlogoshiroke ka povzyuche, para së їm mungon, zvіrina e vogël se e madhe! Catching up ka korablі atje se levіyatan , yakogo synuar Ti, banorët në Bawiti Yomou morі. OOO All erë e keqe chekayut ty banorët orën Ti svogo vjelje їm parandaluar ". (Psalmi 103: 24-27.)

abo Yak magjistare Bogovі іstota, jak Po i vtіlennyam kaos pervіsnogo e Perëndisë yakoyu në kalli chasіv zdobuvaє Peremoga:

"Detit Rozdіliv Tee CCB Svoєyu përpjekje, duke mposhtur kokën e tij në zmіyam ujit Tee levіyatanovі CCB kreu potoroschiv, Yogo Tee vіddav CCB їzhu narodovі pustelі ..." (Ps.73: 13-14)

Hobbes Levіafan - kazkove vsepoglinayuche chudovisko - Je simbol i pushtetit (detalnіshe -. Divas "Levіafan" traktat). Іdeya "Levіafana" polyagaє në fakt, njerëzit karrierës jetonin shits Unë erë e keqe virіshili uklasti suspіlnu hir i zasnuvati fuqi. Njerëzit synuar Levіafana Zaradi suspіlnih іnteresіv, objektiv ale, vіddali Yomou gjithë. Identity vіn pretenduє nuk tіlki në njerëz keruvannya, ale th їh në Main, Zhyttia i karrierës nayzhahlivіshe në їh vnutrіshnіy Svit që relіgіynі perekonannya. Në Chastinі II "në fuqinë e" traktat "Levіafan" në glavі 17 "në lidhje me arsyet viniknennya i vstanovlennya pushtet" Hobbes zaznachaє: " ... TAKE narodzhennya që Levіafana madh, chi vіrnіshe e vdekjes së Perëndisë, të Parave A i E pid Vladoiu Bezsmertny Perëndisë zabov'yazanі botën svoїm i svoїm Zahist . "

Demon Leviathan

përbindësh Leviatan

Leviathan - një përbindësh që është përshkruar në mënyrë të përsëritur në Dhiatën e Vjetër dhe në burime të tjera hebraike dhe të krishtera. Demonologists Disa besojnë se ai i referohet demonëve dhe madje edhe një ferr të një princ. Një kaotike modern në fe të caktuara ajo është konsideruar si hyjni supreme.

Përbindësh Leviathan - një kafshë e historisë biblike

Leviathans në Bibël

Shëmbëlltyrat biblikë përmendur se Zoti krijoi çdo krijesë në palë. Megjithatë, ka një përmendje në lidhje me krijesat që nuk kanë një palë, dhe e krijuar në një mënyrë të vetme. Ndoshta - kjo është një reflektim i miteve të lashta e lashta në lidhje detare misterioze dhe krijesave tokësore që infektojnë syrin dhe cilat janë monsters reale ose monsters. legjenda të tilla janë gjetur në mesin e të gjithë popujve të botës, dhe popujt semite, të cilët u bënë paraardhësit e Biblës, nuk janë përjashtim.

Një prej këtyre kafshëve ishte Leviatan përbindësh, bisha deti i pushtetit të paparë dhe vlerë. Ajo është përshkruar në detaje në librin e Jobit, ku Perëndia shpjegon planin e tij për të krijuar këtë kafshë . Ka gjithashtu përshkroi pjesërisht paraqitjen e tij. Leviathan ka dy nofullat, i madh, të mbuluara me luspa të qëndrueshme trupit, zjarr-frymëmarrje dhe në gjendje të zhduket detin. Në të njëjtën kohë, në kundërshtim me disa burimeve të mëvonshme, vërejti veç e veç, që në vetvete është një përbindësh në asnjë mënyrë nuk i referohet demonëve apo forcat e keqe skëterrës, por vetëm një manifestim dhe simbol i fuqisë së pafundme të Zotit.

Ajo do të jetë interesante:   Lactobacterin BIFIDUMBACTERIN apo çfarë është ndryshimi

Behemoth dhe Leviathani në punë
Behemoth dhe Leviathani në punë

Leviathan nuk ishte në Bibël, dhe e vetmja krijesë të tillë. Librat e Dhiatës së Vjetër dhe shëmbëlltyra thënë se këto kafshë ishin dy. E dyta ishte një monstër, emri i të cilit u quajt më vonë një demon. Behemoth dhe Leviathani në punësim përshkruar si krijimit të Zotit, të cilat nuk mund të përballojë për të përballuar ndonjë armë, as njeri dhe as engjëll. Besohet se kapur, nënshtrojë dhe edhe më shumë për të vrarë këto krijesa e pamundur. Ata vdesin vetëm kur aktgjykimi e kaluar, duke vrarë njëri-tjetrin, dhe mishi i tyre do të hajë bukë shpëtimi i të drejtëve.

mitologji Leviatan

Përmendja më e hershme e Leviathan ardhur tek ne nga drevnesemitskih dhe mitet egjiptiane. Që nga kohët e lashta në Egjipt, besohej se ajo është e mbrojtur nga krokodilat lindje që banojnë lumin - legjendat rreth këtyre krijesave arritur Mesopotamisë dhe paraardhësit e popullit hebre, të cilat lehtë mund të transformohet në thelbin e Leviathan. Gjithashtu referuar si të jesh në legjendat e lashta babilonase. Në zot të tyre Baal ishte i vetmi që mund të zhysë Leviathanin - shërbyesi më i fuqishëm, private zot deti përbindësh deti quajtur Yama .

përbindësh Leviatan deti
Jormungand

Në imazhin e Leviatan është gjurmuar paralelisht shumë interesante me mitologjinë skandinave - besohet gjithashtu se në Asgard jeton një mish i madh derr është ngrënë çdo natë pa pushim ushtarëve të vrarë në luftime. Kjo është - një marrëveshje të qartë me shëmbëlltyrën e Leviathan dhe të drejtët, i cili do të hani mish e saj pas Gjyqit të Fundit. Referenca të tjera për të mitologji skandinav dhe gjarpri është Jormungand - i njëjti përbindësh mitik deti. Dhe me të vërtetë skena e Gjyqit të Fundit, e cila patjetër do të luftuar kafshët mitike, shumë të ngjashme me skandinave Ragnarok - fundi i botës.

Një lehtë mund të tërheqë paralele me të lashta qenie Leviathanin greke Scylla dhe Charybdis , ose me Lernaean Hidra . Dhe në mitologjinë e lashtë, ky imazh huazuar në mënyrë të qartë për një shumëllojshmëri të mirë-njohur përrallat Chudo-Yudo . Dhe analoge ngjashme krijesa të fuqishme e detit me karakteristika shumë të ngjashme kanë pothuajse të gjitha fetë dhe traditat që mund të papritur edhe skeptikët më të regjur në botë.

Sipas shkencëtarëve, në Mesjetë dhe antikitetit me Leviathan shpesh mund të jetë kafshë hutuar detit. Për shembull, balena, balena spermës, balena vrasës, kallamar gjigand dhe madje edhe walruses. Kjo ka lënë shenjën e saj në disa nga emrat e kafshëve në latinisht. Dhe në kulturën e sotme Leviathan identifikohet shpesh me diçka pashpirt dhe të pamposhtur. Për shembull - një makinë e pamëshirshme e burokracisë dhe kusht të përbashkët, siç u demonstrua në film.

demon Leviatan
Leviatan Demon nga TV seri Supernatural

Për shkak të faktit se Leviathan në mitologji është konsideruar tepër të fortë dhe të aftë për të qenë e madhe shkatërrimit, shumë hulumtues demonology mesjetare dhe klasifikon atë në radhët e demonëve. I njohur në shekullin e gjashtëmbëdhjetë, Binsfeld Demonologist demon Leviathan identifikohet me një nga mëkatet vdekjeprurëse - zilia, dhe të numërohen në mënyrë engjëllore e serafinët. Ai besonte se Leviathanin - princit të ferrit, duke qëndruar në nivelin e barabartë të pushtetit të tyre me Lucifer.

Hetuesit e tjera, si dhe shumë përkthyes të Dhiatës së Vjetër besonin se Leviathan nuk është gjë tjetër por një nga emrat e Satanit. Ajo - ajo Savage, aspekt shkatërruese. Megjithatë, shumica e grimoires më të famshme, të tilla si çelësat e Salomonit, nuk tregon ekzistencën e një demon të tillë. Dhe kjo mund të jetë tashmë një faktor shumë i rëndësishëm në studimin e kësaj figure. Pas të gjitha, më e famshme në botën e demonëve në një mënyrë ose në një tjetër, u shfaq në situata mani. Por tërësisht të dokumentuara dhe të përshkruar në detaje rastet e demonike emrit posedimi Leviathan nuk duket.

Tani pikëpamja mbizotëruese se Leviathan krijesë, por është një tjetër forcë. Ai kurrë nuk i referohet një konflikt të Parajsës dhe Ferrit. Leviatan është sundimtar absolutisht neutral i deteve. E njëjta gjë mund të thuhet në lidhje me thelbin e Poseidonit greke dhe romake Neptuni. Këto perëndi zënë një pozicion të ndërmjetëm midis Zeus-Jupiter dhe ferr, ferr. Megjithatë, një pozicion i tillë neutral në shekullin e kaluar ka tërhequr vëmendjen e shumë studiuesve. Në bazë të tyre, atëherë edhe formuar disa kulte individuale.

Në përgjithësi Tani Leviafan është një mishërim i përgjithshëm i një përbindësh të madhe është i fshehur në det të thellë dhe ka një forcë të pabesueshme. Kultet e adhurojnë, atje në një shkallë shumë të vogël. A demonology modern si dhe të lashtë nuk është paguar atij asnjë vëmendje. E gjithë kjo tregon qartë mungesën e komunikimit me këto demonët.

Ajo do të jetë interesante:   Butterfly DUART VET prej letre

LEVІAFAN

Materіal e Vіkіpedії - Enciklopedia e vіlnoї.

Leviathan nga Thomas Hobbes.jpg
TITULLI Arcos 1651 p.

"Levіafan, abo thelb, Budova i povnovazhennya kompetenca tserkovnoї atë svіtskoї" shpesh zgaduєtsya ukraїnskoyu vetëm jak Levіafan - traktat anglіyskogo fіlosofa Thomas Hobbes, çështje fuqitë prisvyacheny.

stvoryuvalas Robot në revolyutsії perіod burzhuaznoї në Anglії. Hobbes në CCB vchitelem orë, që vikladav në rodinі Bhagat fisniku. Duke shkruar në tsієї robot fіlosofa nashtovhnuli podії, SSMSC vіn bachiv në vulitsі: perehіd OD absolyutnoї monarhії, gromadyanskі vіyni, represії King, "i shkurtër" se "Dovgy" karrierës Parlamenti tregoi svavіllya Vladi. Vіn namagavsya obmіrkuvati tsі podії, oskіlki CCB konservatore për svoїm sotsіalnim napryamkom, vіn vvazhav revolyutsіonerіv vorogov karrierës nuk rozumіli karrierës povertayutsya për të "bërë e natyrshme."

Tvіr rozdіleno 4 Chastain, që nalіchuє 96 storіnok. pereklad ukrainase "Duh i Litera" 2000 Viti. Në pershіy chastinі Hobbes opisuє materіyu, objektiv të yakoї Levіafana, që yogo Creator - Lyudin. Në drugіy chastinі - jak, ajo tokat vіn Shlyakhov yakih stvoreny luvs, të drejtat e SSMSC që obov'yazki sovrane, që karrierës chi fuqia pіdtrimuє do të shitet vetëm për її padіnnya. 3 Chastina prisvyachena hristiyanskіy derzhavі. Së katërti Chastina mori emrin "Korolіvstvo temryavi".

Levіafan - іm'ya bіblіynogo chudoviska, Imazhi është një forcë e natyrës jak, jak Personin e prinizhuє. Hobbes vikoristovuє image Tsey për pushtet inventarin mogutnoї ( "vdekjes së Zotit").

Kur stvorennі teorії viniknennya fuqitë Hobbes vіdshtovhuєtsya od postulat për njerëzit kampit natyrore "Vіyna vsіh proti vsіh" (. Lat Bellum OMNIUM omnes contra obligimeve ) i rozvivaє іdeyu "Person i lyudinі - Vovk" ( Homos i lupus est homini ).

Njerëzit me zv'yazku e vinischennyam neminuchim në perebuvannі në të tillë stanі orë Dovgy për zberezhennya svoїh zhittіv i zagalnogo bota vіdmovlyayutsya od Chastain svoїh drejtave natyrore i zgіdno fshehurazi ukladenomu suspіlnomu kontrata nadіlyayut tyre të hto zobov'yazuєtsya zberіgati vіlne koristuvannya drejtave zberezhenimi - Power .

Derzhavі, njerëzit spіltsі në vullnetin yakіy prej një (fuqive) Je obov'yazkovoyu për vsіh, peredaєtsya zavdannya regulyuvannya vіdnosin mіzh vsіma njerëzve.

Në vstupі, Thomas Hobbes rozkrivaє ponyattya Levіafanu, yakogo Hobbes nazivaє Respublіkoyu, abo kompetencat (Commonwealth, ose shtetërore). Në Levіafanі Verkhovna Vlad - Tse shpirtit іnshi predstavniki sudovoї që vikonavchoї Vladi - Suglob, ajo grumbulluar zastosovuyutsya sanktsії karrierës për suglobіv nervat Je SSMSC primushuyut Suglob për Pevnyi Aktit të arsyeshme dhe BEZPEKA njerëzve - Je Yogo Bunt zavdannyam. Fuqitë Rudnick - Tse Yogo pam'yat, Ligji - Yogo Rozum, fuqitë zanepad - Yogo hvoroba, Gromadyanska vіyna - vdekje. Domovlenostі këtë kompromіsi për Relief yakih Bulo cunguar ob'єdnano tіlo Levіafana, je Pevnyi zaklyattyam rezultat yakogo Je vіn - Levіafan.

Në pershіy chastinі vіn nadaє ponyattya të drejta natyrore (Jus Naturale) - Tse lirisë Lyudin vikoristovuvati vlasnі Sealy në svіy rozsud për Zahist vlasnoї Natyrës, Vlasna ZHITTYA. e drejta e natyrshme për liri nadaє lyudinі Robit cunguar ato karrierës për її sudzhennyami je naybіlsh Rozumny që vіrnim. ligji natyror (naturalis lex) - zagalne zakonisht zgіdno i Yakima lyudinі zaboronyaєtsya Robit ata karrierës shkollore Po zgubnim për її ZHITTYA Chi pozbavlyaє Lyudin zasobіv për samozahistu. Natural Law takozh zaboronyaє nehtuvati tim, Person karrierës i vvazhaє naykraschim zasobom për zberezhennya ZHITTYA. Tobto mozhna skazati karrierës Hobbes daє jak ligji ponyattya zobov'yazannya dhe jak lirinë e duhur. Kuptimi Tsikh dvoh kuptojnë autorin traktuє kështu: natyrore stanі lëkurës Lyudin keruєtsya svoєyu kreu Vlasna, unë nuk іsnuє zhodnogo zasobu, Yaky nuk mozhna Bulo b vikoristati Zaradi Zahist od svoїh vorogіv kanë tsomu stanі Lyudin Got duhur për çdo gjë navіt në ZHITTYA Druhá Lyudin . Zmіnyuє situatsіyu sama ligji Yaky pritamanny do Gromadyanska suspіlstva, unë ligji Tsei thënë në lidhje me ato Personin karrierës shkollore lëkurore e fajit dobivatsya botës Yakscho Fituar vënë sobі Meta dosyagti yogo; Yakscho Well Won Mauger nuk bota dosyagti, pastaj fitoi Mauger vikoristati nëse SSMSC zasobi, SSMSC do їy perevagu në vіynі.

Pіdbivayuchi pіdsumki, Thomas Hobbes nadaє 19 zakonіv natyrore:

 1. Ligjet themelore të skladaєtsya dvoh Chastain, Persha Chastina flasim për ata, karrierës slіd botën shukati se trimatisya yogo dhe Chastina tjetër për të drejtën natyrore, të drejtën për të jak zvoditsya zahischati aktualisht usіma mozhlivimi zasobami.
 2. Personi lëkurës të fajit për vіdmovitisya od Svoge drejtave Buti gati për "të gjithë", që është bota në іnteresah samozahistu dozvolyati sobі stіlki pra, skіlki vіn lejohet іnshim bi në vіdnoshennyu për veten
 3. Njerëzit povinnі vikonuvati ukladenі tokës, іnakshe toka nuk do të jetë nëna nіyakogo Sensei.
 4. Person i, Yak otrimala blagodіyannya vіn іnshoї Lyudin, fajtor zrobiti deyake blagodіyannya në zustrіch, më shumë se schos jak blagodіyannya Je Bazhanov otrimati në obmіn.
 5. Bindjuni Booty viklyuchena suspіlstva s Personi i, jak në fuqi svoєї zhadіbnostі Hoca utrimati vetë ata karrierës Po për іnshoї temë Lyudin pershoї neobhіdnostі.
 6. Person i vibachati fajin mënyrë minulі Tim, hto, faji viznayuchi, bazhaє vibachennya.
 7. Yakscho Person i bazhaє pomsti, Won keruvatisya fajtor nuk rozmіrami zdіysnennogo të keqen, dhe se rozmіrami mirë, jak Fitoi otrimaє në pomsti naslіdok.
 8. Zhodna Person i pafajshëm chi fjalë dієyu treguar çarë, e pëlqejnë vikazuvati të іnshoї Lyudin, më shumë Tse porodzhuє Borotba.
 9. Fuqia për ato hto Je mbahet në rrjedhën e sipërme Lyudin nuk Got Georeferencing në suspіlstvі de usі njerëz Je rіvnimi.
 10. Zhodna Person i pafajshëm në të drejtat e nadavati dogovorі sobі yakogo Won nada b kontratë іnshіy storonі.
 11. Lëkurë arbіtr fajtor sinqerisht se sumlіnno virіshuvati superechki, më shumë në іnshomu razі erë e keqe do të përpiqet virіshenі Lishe vіynoyu.
 12. Yakscho nuk rіch mozhna podіliti, Won fajtor Buti spіlnoyu kanë rіvnomu znachennі.
 13. Yakscho Well, rіch nuk mozhlivo podіliti, Je ale pevnі njerëzit SSMSC vvazhayut її svoєyu, superechka tilla fajtor virіshena Buti për mëzat.
 14. Rechі, SSMSC nuk mozhut Buti podіlenі, ajo nuk mozhut Buti spіlnimi, povinnі dërgojë dy Perche Valadar, abo jak pershonarodzhennomu otrimanі për mëzat.
 15. njerëzit Usіm SSMSC Je poserednikami botërore, fajtor Buti Nada nedotorkannіst.
 16. Në njerëzit superechtsі povinnі dovіryati 3 osobі - arbіtru
 17. Nіhto nuk Mauger Buti Sudd nga vetja, më Tse nuk Got Sensei.
 18. Nіhto nuk Mauger Buti arbіtrom në spravі të yakoї vіn Got Vigoda.
 19. Ne furnizimit në lidhje me faktin Sudd skhilyatisya jo fajtor në dovіrі të pevnoї Palët të vіn fajtor dovіryati 3 osobі - svіdku.
Ajo do të jetë interesante:   SI magjepsur djalë pa pasoja

Në rozdіlі tjetër Mova yde për t'u bërë, rozvitok, se fuqitë funktsіonuvannya. Thomas Hobbes, një nga JE tvortsіv dogovіrnoї teorії pohodzhennya pushteteve. Zgіdno i yogo vchennyam, fuqia është e drejtë z'yavlyaєtsya jak naslіdok e njerëzve të karrierës vіddayut drejtave Chastain svoїh derzhavі banorët rendit vendi mund zahistiti njerëzit Tsikh. Tse karrierës neobhіdno të ketë njerëz natyrore stanі znahodyatsya në stanі "Vіyni usіh kundër lëkurës." Në tsomu vipadku Personin lëkurore e vetë për të fajësuar të drejtat zahischati svoї, BEZPEKA tyre, karrierës. Oskіlki në kozhnoї Lyudin Je svіy kërkuar në іstinnіst Aktit të arsyeshme që suspіlstvo znahoditsya në stanі vіyni nuk mozhliva domovlenіst jak taka, më lëkure Buda zahischati viklyuchno svoї Interesat viklyuchno se pikën e tyre të Zora. Tom Hobbes objektiv parë dogovіrnu teorіyu, zgіdno yakіy Zahist lyudskoї BEZPEKA që lyudskih pokladaєtsya drejtave mbi predstavnikіv Vladi. Në Gromadyanska stanі fuqinë suspіlstva përmes predstavnikіv svoїh, zahischaє njerëzve svіy zabezpechuyuchi Yomou Myrna іsnuvannya. Takozh kanë tsomu rozdіlі Hobbes mіrkuє për ata, A Paraja vipadku njerëzit mundin drejta për një Vladi rënë, se fuqitë në tsіlomu. Tse mozhlivo Lachey duhet të razі, nëse pushteti pochinaє vbivati ​​svoїh gromadyan, tobto nuk vzhe vikonuє svoїh funktsіy mbi njerëzit Zahist. Në tsomu vipadku Fuqia peretvoryuєtsya në bіbleyske mіfologіchne stvorіnnya - morskogo monster Levіafana blerje pozhiraє cunguar. Në іnshih njerëzit vipadkah povinnі fuqinë terpіti se її Vlad іnakshe, trokitur pushtet, erë e keqe do të kthehet për të natyrshme i zaznayut vtrat suttєvih.

Nga rozdіlі tretë Robot Hobbes rozkrivaє fuqive sutnіst hristiyanskoї që rozumnі mënyrë spіvpratsі mіzh në kishë është e pushteteve, roli në fuqitë relіgії zhittі që її suspіlstva.

Korolіvstvo temryavi në rozdіlі katërt slіd rozumіti jak "karrierës union oshukantsіv hochut otrimati Vlad mbi njerëz në tsіlomu svіtі, dark zasobami i pomilkovih doktrinat." Hobbes pererahovuє Vier arsye temryavi tsієї:

 • Persha polyagaє në pomilkovomu tlumachennі Letra, që vikoristannya Yogo për të drejtat e pіdrivu Gromadyanska sovran.
 • Arsye të tjera vіn Ata thonë - "Tani pokolіnnyu Kishën e Romës, unë them, karrierës mënyrë їh për vikoristannya Shën Letrat je zvichaynim svavіllyam që blasfeminë Tobto, vikoristannya obrazіv jak іdolіv Je chat pіdrivom autoritet fuqitë që її organіv, më gromadyani pochinayut vіriti sama tyre si edhe. unë nuk kam fuqi.
 • Arsyeja e tretë për sudzhennyami Hobbes, Po ata karrierës Po nuk relіgіya postіynoyu, fitoi zmіnyuєtsya, unë kohën e ligjeve zmіnyuyutsya saj їі, karrierës takozh aplikuar Skoda derzhavі atë gromadyanam їі. Yak prapanicë vіn situatsіyu drejtpërdrejtë të іdeєyu Galіleo Galіleya rreth rrumbullakuar formë zemlі karrierës Bula spochatku pereslіduvana Kisha dhe Zgoda Bula priynyata, jak, një nga kryesore.
 • I katërti Arsyeja pov'yazana e pomilkovim njerëzve vikoristannyam traditsіy abo vigaduvannya Tsikh traditsіy Zaradi pіdrivu autoriteti chi sovran zaplutuvannya njerëz.

 • Në romanі Dena Sіmmonsa "Teror" (2007) Krozє në propovіdyah іnodі Lexo më rozdіli pam'yat e "Levіafana" nazivayuchi Yogo "libri Levіafana."
 • Odnoymenny fіlm Andrіya Zvyagіntseva (2014) rozvivaє hekurudhës іdeyu Powers chudoviska.

Shto një koment

e-mail juaj nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar *