Trajtimi i grykët kronike në të rriturit

Author: | 2018/08/28

Foto: Poprotskiy Alexey / Shutterstock.com

Adenoid sëmundje - një sëmundje të traktit respirator sipërme të karakterizuar nga inflamacioni i procesit grykës gjatë. Arsyeja për zhvillimin e grykët kronike shpesh bëhet trajtim i paefektshëm ose jo të plotë të formave akute të grykët. reduktimi zgjatur e imunitetit lokal çon në formimin e vatrave të inflamacionit, i cili në fillim të një rëndim të patogjenëve të sëmundjes janë aktivizuar.

Prevalenca e grykët kronike është mjaft e lartë: sipas disave, sëmundje të ndjeshëm në 10% të popullsisë së vendeve evropiane dhe Rusisë. Përveç shqetësimit përjetuar nga pacienti me grykët kronik, sëmundjes prani të rrezikshme e infeksionit fokale përhershëm dhe inflamacionit në trupin që të çon në komplikimeve grykët tillë si reumatizma, pyelonephritis, sëmundja reumatike zemrës, artritit, sëmundjeve autoimune, etj.

Shkaqe të grykët kronike

bajamet Palatine, i përbërë nga indet limfoide, janë të përfshira në sistemin e përgjithshëm imunitar. Qëllimi i tyre kryesor - lufta kundër agjentëve infektivë që depërtojnë në fyt e një njeriu. Flora normale njerëzore përbëhet nga një jo-patogjene oportune dhe mikroorganizmave patogjene, në një gjendje të baraspeshës natyrore për shkak të punës së kombinuar të të gjitha organeve të sistemit imunitar. Kur jashtë bilancit, depërtimi i organizmave patogjene tensionit lokale imuniteti çon në shkatërrimin e viruseve, kërpudhave dhe baktereve. Për tension të zgjatur imunitetit, një numër i madh i patogjene, uljen e rezistencës totale trupi indet limfoide nuk janë në gjendje për të prodhuar Interferonet mjaftueshme, limfocitet, gamaglobulinë për t'iu kundërvënë agjentë infektivë.

Me inflamacion të shpeshta dhe / ose të zgjatur të bajameve Palatine faringut humbin aftësinë e tyre për të rezistuar organizmave patogjene shprehur, pastruar indet vetë të bëhet fokusi i infeksionit që të çon në grykët kronike. Ajo bajamet Palatine janë më të ndjeshëm ndaj inflamacion kronik për shkak të pranisë së këtyre mangësive - tanke grupe të qelizave epiteliale dhe mikroorganizmave të ndryshme. Në sipërfaqen e bajamet e pacientëve grykët nga rezultatet e analizës së microflora izoluar rreth 30 patogjene të ndryshme, Lacunas bakteriale analiza përmbajtja shpesh zbulon një përqendrim të lartë të streptokokeve dhe staphylococci.

Foto: Aleksandra Suzi / Shutterstock.com

Më shpesh, një formë kronike e sëmundjes është zhvilluar pas inflamacion akut, dhimbje të fytit. Herë pas here, në 3 nga 100 raste, inflamacion kronik vatër formuar pa formë të mprehtë në retrospektivë të menjëhershëm. Zhvillim i sëmundjes kontribuojë në formën kronike e patologjive dhe sëmundjeve të etiologjisë bakteriale dhe virale e mëposhtme:

 • purulent sinusit, sinusitin, adenoiditis, si dhe çdo proceseve inflamatore dhe patologjitë e strukturës së pasazhet hundës, lloji nazal kalim të frymëmarrjes;
 • karies, gingivitis dhe përqendrimi tjetri vatra i mikroorganizmave patogjene në kavitetin oral;
 • Prania në historinë e afërt të fruthit, fruth i keq, tuberkulozi procesi aktual dhe infeksione të tjera, reduktimin e imunitetit të përgjithshëm, sidomos kur e fshehur, trajtimit të rënda ose të pahijshme e sëmundjeve.

Alokimi rolin e sensibilitet gjenetik në grykët dhe forma kronike e një sërë faktorësh që kontribuojnë në reduktimin e imunitetit lokale në nasopharynx:

 • pamjaftueshme, përbërja e dietë monoton, mungesa e vitaminave, mineraleve;
 • futje e pamjaftueshme fluide, cilësia e dobët e ujit;
 • e rëndë dhe / ose të hypothermia zgjatur, ndryshime të shpeshta papritura në temperaturën e ambientit;
 • shprehur dhe / ose afatgjatë psiko-emocional lodh, lodhje mendore, depresioni;
 • Kushtet e pafavorshme të jetesës, punës, ndotja, tejkalim i përqendrimeve të lejuara të substancave të dëmshme;
 • zakone të këqija: pirja e duhanit, abuzimi me alkoolin.

Në prani të përqendruar inflamatore kronike është zëvendësuar indeve limfoide në lidhës, dhëmbëza, ngushtimi boshllëqet hapjen e jashtme, e cila shkakton formimin e tape lacunar, purulent ndenjur përqëndruar rritjen totale inflamacion organeve. patogjenët lacunary thërrmuese, grimcat e ushqimit, sekrecione purulent rezultojë në depërtimit në gjak dhe përhapjen e baktereve dhe emetimet e toksinave dhe produkteve të shkatërrimit nëpër trup, duke shkaktuar dehje kronike. Rrit ndjeshmërinë e indeve dhe organeve te irritues dhe proteinave të huaja, ka alergjike, proceset autoimune, komplikimet rënda të grykët.

Llojet, simptomat dhe komplikimet e sëmundjes kronike grykët

Diferencimi i diagnozës është i bazuar në simptomat lokale dhe sistemike, me anamnezë, analiza e ankesave të pacientit dhe foto klinike sindromi përgjithshëm tonsillar. Simptomat lokale me vlerë në diagnozën, çdo simptomat përfshijnë inflamacion i indeve të bajamet. Simptomat sistemike u formuan nën ndikimin e citokineve dhe produkteve të indeve prishjen shtues nga burimi i inflamacionit në gjak, dhe substanca toksike lëshuar për shkak të pushtimit mikrobike shprehur në indet limfoide e bajamet. Në varësi të frekuencës së acarimin dhe reagimit të përgjithshëm të organizmit ishte e izoluar disa lloje të grykët kronike:

 • Thjeshtë grykët periodik kronike, me grykët shpeshta akute.
 • grykët thjeshtë zgjatur, me shenja të inflamacionit konstante ngadaltë.
 • kompensohet thjeshtë, me periudha të gjata për faljen dhe rikthim të rralla.
 • Toksike dhe alergjik grykët.

Forma toksik-alergjik i sëmundjes përfshin dy lloje:

 • në varietetet e hershme të simptomave të përmirësuar sensibilizimin dhe toksiciteti manifestuar hipertermia, dhimbje në zemër, lodhje, dhimbje në nyje. Shenjat nuk janë të shoqëruara me çrregullime funksionale të organeve dhe sistemeve;
 • në një të dytë shenja hap të toksicitetit konfirmuar në anketat: zbuluar aktivitetin kardiak, rezultatet e testit konfirmojnë proceset inflamatore në nyje, organe, sistemit urogjenital, veshkat, mëlçinë.

 • exacerbations shpeshta grykët në formën e angina (në një formë të thjeshtë - 3-5 herë në vit) për shkak të hipotermi, lodhje, urinë, infeksioneve virale ose bakteriale;
  thatësi e fytit, dhimbje, ndjenja e trupit të huaj gjatë gëlltitje;
 • Periodikisht (at toksike dhe alergjik formë të dytë të tipit - konstante) rritje të temperaturës të subfebrile tregues të;
  prania e halitosis;
 • rritur, dhimbje mandibular nyjeve limfatike;
 • lodhje të përgjithshme, dhimbje koke, ulur rezistencën e trupit;
 • Në Ekzaminimi zbuloi hyperemia faringut, trashje, ënjtje të harqe qiellzor dhe bajamet, prania e bllokimit lacunar.

Rëndim të ardhurave kronike grykët si angina, të shoqëruar nga simptoma lokale (dhimbje të fytit, të rënda bajamet edematous eritemë dhe harqe Palatine), një rritje të mprehtë në temperatura, shenjat e dehjes së një organizmi (ethe, dhimbje koke, dhemb muskuj dhe nyje, të përzier, dobësi dhe t . d.).

Gjatë acarimit të simptomave kronike grykët dhe trajtimi mund të ndryshojnë për shkak të karakteristikave individuale të pacientit, etiologji të sëmundjes, e cila kërkon konsultuar me një mjek për diagnostikimin dhe diferencimin e rrjedhës së terapisë.

Foto: Okssi / Shutterstock.com

Grykët si një sëmundje më të zakonshme në periudhën e fëmijëve të moshës, por shpesh vërejtur në të rriturit, të ndryshme prevalenca lokale të simptomave të shenjave të zakonshme të sëmundjes. simptoma kronike tonsillar në moshë të rritur është shpesh një pasojë e vetë-trajtimin e një sëmundje, angina, infeksionit akut adenovirusit. Arsyeja mund të jetë prania e një fokus infektive në zgavrën me gojë: gingivitis, karies etj ...

të moshuarit kanë një proces të natyrshëm të ulur sasinë e indeve limfoide dhe një rënie në përqendrimin e qelizave imune, dhe grykët, pra akute dhe kronike të ndodhë me simptoma të fshirë, fotografia klinike është e rrallë vërehet indikatorët febrile temperaturën e trupit dhe dhimbje të forta, duke i dhënë rrugë për një hipertermia afatgjatë në varg të ulët-grade dhe shenja të dehjes së një organizmi.

grykët kronike është e rrezikshme nga prania e një fokus të vazhdueshëm të infeksionit në trup, e cila kontribuon në zhvillimin e parregullsive të rënda në punën e organeve dhe sistemeve. The raportuar më së shpeshti efektet e tipit reumatike, të tilla si:

 • sëmundja reumatike të zemrës;
 • revmopoliartrity (në lezionet e membranës synovial);
 • revmohoreya që ndikon në sistemin nervor te trupit;
 • pezmatimi i lëkurës dhe reumatike.

ethe reumatike zhvillohet nën ndikimin e dy faktorëve: ndikimin e patogjenëve toksinave të caktuara në indet kardiak dhe ngjashmëria e antigjeneve të disa shtame Streptococcus të qenësishme në trupin e njeriut. Faktori i dytë është një përgjigje patologjike sistematike autoimune ku qelizat imunitare kanë filluar për të goditur qelizat e një personi, duke i menduar ato si të huaj. Përveç efekteve shëndetësore të përgjithshme proces inflamator mund të zhvillohet në nivel lokal, duke shkaktuar formimin paratonzillity parafaringealnogo dhe absces retropharyngeal.

terapi medikament për forma kronike të grykët

Zgjedhja e duhur të barnave ndihmon për të kryer një trajtim efektiv konservatore e grykët në të rriturit dhe fëmijët. Ilaçet që përdoren në sëmundje të drejtuara në efektet sistemike dhe lokale, në varësi të historisë, inflamacion klinike, prania e komplikimeve, dhe rezultatet e analizave.

Grupi i drogës e zgjedhjes së parë për rëndim të formave kronike janë antibacterials. zgjedhja e saktë e antibiotikut është kryer në vlerësimin e përqendrimit të mikroorganizmave patogjene në përmbajtjen e mungesave bajamet dhe ndjeshmërinë e tyre ndaj grupeve të ndryshme të antibiotikëve. Në 70% të grykët ajo lind për shkak të lezioneve hemolitike indeve Streptococcus bajame, dhe disa penicilina sintetike për këtë arsye më shpesh për terapi e saj janë të caktuara dhe derivateve të tyre semisynthetic. Kur droga janë grup tepër i ndjeshëm penicillanik zgjedhur antibiotikë të spektrit të gjerë. Në përcaktimin e një patogjen të sëmundjeve inflamatore është e nevojshme për të zgjedhur të veprimit antibacterial shënjestër ekspozimit.

Trajtimi i veçantë i agjentëve antibacterial është i rrezikshëm jo vetëm efikasitet të ulët, por edhe paraqitja e tolerancës në mikroorganizmave patogjene të agjentit antibiotikëve aktiv që mund të komplikojë ndjeshëm trajtimin e mëvonshme të sëmundjes.

terapi antibiotik nuk është përdorur në formë latente të sëmundjes në shuarje. Kohëzgjatja e trajtimit me antibiotikë përcakton specialist. Kur terapi afatgjatë me agjentë antibacterial, droga spektrin e gjerë, doza të larta të barnave, në prani të sëmundjeve të traktit gastrointestinal, problemet e tretjes është e këshillueshme për të kombinuar antibiotikë me përgatitjet probiotic për restaurimin e microflora zorrëve.

Gjithashtu e mundur për të përdorur efektin lokale të antibiotikëve në formën e sprays me acarimin e mushkërive, por zgjedhja e substancës aktive duhet të bazohet në rezultatet e analizave të mbjellëse bakteriale. Përdorimi i këtij lloji të barnave nuk është metoda kryesore e trajtimit, që nga bajamet sipërfaqja e ujitjes përbërja antibacterial ka një efekt të përkohshëm dhe nuk është e favorshme për akumulimin e substancës aktive në indet limfoide. Përdorimi i zgjidhjeve antibacterial për shpëlarje formën kronike e sëmundjes është aktualisht konsiderohet trajtim të pajustifikuar: Efekti lokale nuk është efektive, por mund të nxisin formimin e florës rezistente ndaj antibiotikëve.

Foto: Africa Studio / Shutterstock.com

Kur dhimbje shprehur në fyt përshkruajnë qetësues, ju lutem lokale dhe veprimet e përgjithshme. formulime tabletë e agjentëve nonsteroidal anti-inflamator (nimesulid, ibuprofen, paracetamoli, ibuklin) të përdorur në exacerbations akute të formave kronike të sëmundjes.

Terapia është efektive në përdorimin e antiseptics: sprays, zgjidhje të vajos në fyt, shpëlarje. Reduktuar peshën e ënjtje harqe qiellzor dhe bajamet, si dhe të zvogëlojë alergji përgjithshme të ndihmojnë trupin të antihistamines përdoren sistematikisht.

Për të reduktuar siklet në sipërfaqet mukozale fyt përdorura janë emollients lokale. Shumica e formulimet e barnave të përdorura në grykët, kombinuar antiseptik zbutës veprim,, anti-inflamator. E mundur që të përdorin Brines vetë-prodhuar decoctions e bimëve me metoda antiseptik shpëlarje Alternative Medicine (fitomasel, bimor) nën rekomandimet specialist dhe mungesa e contraindications.

Që të rëndësishëm në trajtimin e sëmundjeve inflamatore kronike ka një nivel shërim të imunitetit të përgjithshëm dhe lokal, mundësinë e emërimit agjentët, immunostimulants, dhe të jetë i sigurt për të mbajtur një mënyrë jetese të shëndetshme, me faljen afatgjatë - përmirësimin e një organizmi me metodat e forcim, stërvitje, dietë të përshtatshme, pjesa tjetër në kohë, përjashtimit rreziqet.

trajtim konservativ dhe kirurgjikale grykët

Metodat e terapi konservative ofron një gamë të gjerë të trajtimeve, të përfshira në trajtimin e përbashkët komplekse të formave kronike të sëmundjes. Në shumicën e rasteve, metodat e terapisë konservative duke respektuar rregullat e trajtimit është e mjaftueshme për rimëkëmbjen e pacientit.

Lavage i Lacunas e bajamet zgjidhjeve pa mikrobe është metoda më e zakonshme dhe të arritshme të trajtimit konservativ për grykët. Objektivi - lacunary hequr priza, epiteli akumulimi i vdekur, qelizat e bardha të gjakut dhe grimcat e tjera të indeve dhe këmbëngulës në boshllëqet për shkak të ndryshimeve sklerotike në indet, duke parandaluar vetë-pastrimin e bajamet. Procedura është kryer duke përdorur një shumëllojshmëri e mjeteve: Përdoret shpesh, edhe pse më pak efektive është përdorimi i një shiringë mjekësore me një pipëz lakuar. Më shumë nozzles moderne speciale ushqyer zgjidhje pa mikrobe lejon nën presion dhe për të arritur boshllëk të plotë të pastrimit. Në larjes mund të kombinohen administrimin e barnave në boshllëqet në formën e një zgjidhje nëpërmjet një hundë shiringë apo një aparat tejzanor larëse që gjeneron slurry zgjidhje antiseptik. Për të arritur dëshiruar efekt terapeutik kurs larëse mesatare e përcaktuar prej 10-12 trajtimeve në lidhje me trajtimin me sipërfaqe bajame zgjidhje Lugol.

terapi fizik ne trajtimin e grykët referohet metode të njohur dhe efektiv ne trajtimin kompleks të sëmundjes. Drejtuar më së shpeshti për ultravjollcë rrezatim zonën e bajamet, sipërfaqe faring me qëllim të metodave përshtatje fizike dhe ngrohjen fyt. Metodat përfshijnë përdorimin e efekteve fizike të terapi me lazer për të reduktuar peshën e edemë dhe inflamacion të mukozës, dhe efektet vibro-akustik, duke bërë të mundur mikroqarkullimin përmirësuar dhe rrjedhjen e gjakut në indet e bajamet.

përdorur më parë teknika, dhe boshllëqet nxjerrje provuar suctioning përmbajtjes efikasitet më të ulët dhe rrit rrezikun e traumatizimit duke shkaktuar inflamacion si një përhapje dhe të përshpejtojë formimin e indeve mbresë. Në këtë moment, këto metoda janë përdorur vetëm për qëllime të hequr përmbajtjen e studimit.

Trajtimi gjithëpërfshirës që synojnë reduktimin ashpërsinë e inflamacionit, rigjenerimin e indeve dhe restaurimin e microflora e bajamet, është kryer normat. Kombinimi i drogës dhe trajtimin mjekësor do të kryhen gjatë një periudhe faljen pa shenja të përkeqësimit. Për të arritur terapi klinike kurë është nga 2 deri në 4 herë në vit në varësi të përgjigjes individuale të pacientit.

grykët kronike është gjithashtu subjekt i metodave operacionale të terapisë. trajtimi radikal kirurgjikale kryhet nga heqja e bajamet. Që në këtë rast, trupi është i privuar nga një prej organeve të sistemit imunitar, ajo mbështetet në në rastet kur grykët përparon dhe teknika konservatore nuk kanë efektin e dëshiruar.

Tregues për trajtimin kirurgjikal jane:

 • rrugeve te frymemarrjes pengimin gjate gjumit, interference me frymëmarrjes hundës, gëlltitjes për shkak të edemë konstante që është rezistente ndaj terapi ose tejrritje ind grykës;
  zëvendësuar shumicën e indeve limfoide në trupin e bashkimit, e cila çon në një reduktim të ndjeshëm në funksionalitetin e saj;
 • progresion të sëmundjes në sfondin e kurseve të rregullta të trajtimit konservativ për një vit ose më shumë;
 • shprehur forma toksike dhe alergjike e sëmundjes;
 • grykët shoqëruar nga komplikimeve të rënda: ethet reumatike akut, sëmundja reumatike të zemrës, glomerulonefriti dhe të tjera;
 • exacerbations shpeshta të sëmundjes (më shumë se 5 në vit) për shkak të trajtimit konservativ;
 • abscese në grykës indet.

heqja kirurgjikale e vatrave bajamet indeve eliminon proceseve inflamatore, sëmundjet e suportit dhe heq radikale shëron grykët kronike. Megjithatë, kur ju hiqni indet limfoide aftë për rigjenerimin dhe shërimin, trupi është i privuar nga një prej organeve të "pengesë" rezistojnë infeksion në hyrje të rrugëve të frymëmarrjes, kështu që prania e indikacioneve për ndërhyrje kirurgjikale duhet të vlerësohet në mënyrë rigoroze nga ekspertët. Nëse është e mundur, të shpëtuar dhe shëruar bajamet nuk lënë pas dore mjetet e trajtimit konservativ dhe menjëherë konsultohuni me mjekun tuaj në simptomat e para të formave akute.

Kundërindikimet për kirurgji në diagnozën e "grykët kronike" konsiderohen disa sëmundje kronike dhe mosfunksionim të organeve dhe sistemeve me një rrezik të lartë të dekompensim, të tilla si:

 • hipertension;
 • hemofili;
 • çrregullime funksionale të veshkave dhe kështu me radhë. d.

contraindications e përkohshme në kirurgji janë konsideruar të jetë një pjesë e sëmundjes në të gjithë pacientët dhe statusin fiziologjik e grave:

 • çdo formë akute e sëmundjeve të traktit nasopharynx e sipërme të frymëmarrjes dhe acarimit të sëmundjes kronike (sinusit, sinusit, faringjit, bronkit, etj ...);
 • karies;
 • gingivitis, stomatitit, inflamacion origjine bakteriale në kavitetin oral;
 • menstruacioneve;
 • shtatzënisë.

Ndërhyrja kirurgjikale është kryer nën ndikimin e drogës anestezisë lokale në klinikë. Kohëzgjatja e përgjithshme e procesit të heqjes bajame merr disa minuta në një orë, në varësi të moshës së pacientit, kohëzgjatjes së fazës përgatitore, fazën e përhapjes së indeve. Periudha e rimëkëmbjes pas një operacioni zgjat nga 3-4 ditë deri në 7. Metodat moderne të përdorura për rekomandimet ndërhyrjes instrumental kryesore periudha e rimëkëmbjes po hanë e pinë në varg temperatura 25-30 ° C, përbërja e dietës në ditët e para pas drithëra kirurgji mukozale, e butë, supave pureed, pure patate, duke përjashtuar, ushqimet pikante kripura, acid irritojë fyt, si dhe rritjen e stresit në litarët vokale, pirja e duhanit, ndonjë efekt ngacmues mbi poverhnos plagë s faring deri në shërimin e saj të plotë.

Si për të kuruar grykët kronike - Otolaryngology

Sot përfundoi kursin tim të trajtimit cron ... Anna,

Sot përfundoi kursin tim të trajtimit të grykët kronike, unë dua të them thank ju mjeku! Ndjeva përmirësim nga procedura e parë, dhe aq i mirë sa është tani, unë nuk do të ndjehen për një kohë të gjatë. Ju faleminderit për ndjeshmërinë tuaj, të kuptuarit dhe dëshirë për të ndihmuar, në qoftë se ajo tani duhet të trajtohet vetëm të vijnë tek ju. Ju uroj suksese, pacientit të mirë dhe shëndet të mirë!

Thanks.
Dua të falenderoj ... Natalia,

Thanks.
Unë do të doja të falënderoj Vladimir Mikhailovich për shpëtimin nga grykët kronike! 3 vjet unë u torturuar nga konstante, javore (!) Së Ftohtë, të dridhura, dobësi kronike. Jo për të përmendur shumë të përflakur, e kuqe, bajamet sëmura dhe fyt përjetësisht dhemb dhe vrullshëm. Pas një kursi të procedurave gjendja ime e përgjithshme është përmirësuar aq shumë sa që unë mund të merrni me lehtësi në 6 të mëngjesit për të drejtuar dhe të kërcejnë, lodhje zhdukur, zhdukur krejtësisht të ftohtë, bajamet nuk do të dëmtojë më shumë))) urra! Ju faleminderit, Doktor me një letër të kapitalit!

Mirëdita. Dua të falenderoj ... Irina,

Mirëdita. Unë dua të shpreh mirënjohjen ndaj Vladimir Mikhailovich për qasjen e tij kompetent dhe individuale të pacientit. Djali im vuan hr.tonzillitom për shumë vite. Pas trajtimit, të mbuluara me Vladimir Mikhailovich, fëmija filloi të ndjehen shumë ludshe. Ne do të vazhdojmë të kërkojmë ndihmën e një mjeku. Ju faleminderit shumë !!!!!

Erdhi Dr. V. Zaitsev, të paturit e një p ... Olga,

Unë kam ardhur për Dr. V. Zaitsev, duke pasur drejtimin e operacionit për të hequr bajamet, adenoid grumbulluar për subfebrile temperaturën. Operacioni nuk të vërtetë duan të lexuar në lidhje me pasojat e mundshme. Klinika zgjodhi internetin, të jetë i sinqertë, në bazë të lokacionit dhe pajisje nuk është veçanërisht duke u mbështetur në suksesin. Pas trajtimit të aparatit Tonzillor, kombinuar me disa pajisje të tjera (tejzanor, infra të kuqe, kuarc, sipas mendimit tim, emision) dhe mjekim të caktuar (pa antibiotikë) ndjeva mirë! Dobësia dhe temperatura e kaluar në fyt në rregull. Trajtimi zgjati pak më shumë se 2 javë (7 procedurat, 7-kontrollit). Të gjitha pyetjet e mia për parandalimin e acarimin kam marrë përgjigje, madje edhe ato që hutuar mjekët gospoliklinike. Megjithatë, profesionistët mund të shihet menjëherë. Mbani në mend ata që trajtojnë grykët kronike: nevoja duke u trajtuar, edhe kini kujdes e, për sa i përket furnizimit me energji elektrike, të nxehtë-ftohtë, nuk irritojë, të mos mendojnë pastaj se ky trajtim nuk do të ndihmojë .. Faleminderit, dr Zaitsev! Nga mua dhe bajamet e mia! Ju uroj shëndet dhe konsumatorët! Ndërsa ju keni ato, dhe në mënyrë të mjaftueshme

Thirrje Vladimir Mikhailovich me Chro ... Irina,

Thirrje Vladimir Mikhailovich me tonzilitom kronike, dhimbje të lënduar më shumë se një vit, shtëpia ka grumbulluar një farmaci të tërë, për të nuk ka dobi! Unë tashmë kishte filluar një panik, shumë të frikësuar se sëmundja do të rritet në diçka më të madhe, por mjeku shpjegoi gjithçka për mua, siguroi ... dhe kjo është kur unë me të vërtetë zbuluar një procedurë e pestë që trajtimi ndihmon ... Faleminderit shumë Dr. Zaitsev! Më shumë forcën, shëndetit dhe durim!

Faleminderit mjek, Zaitsev, Vladimir Micha ... Jura,

Faleminderit mjek, Zaitsev, Vladimir Mikhailovich, shërohet grykët tim pa ndonjë procedurat kirurgjikale. Mjeku punon në mënyrë profesionale. Me dëshirat më të mira, edhe një herë faleminderit Zaitsev VM!

Vladimir!
Save ... Valentine,

Vladimir!
Ju faleminderit shumë për punën tuaj!
Ju nuk jeni vetëm një mjek i mirë, por jo njerëzit indiferent.
Ky mjek (me një letër të kapitalit).
Good luck dhe shëndet të mirë!

1.5 vjet më parë I ri ached ang fortë ... Banana Julia,

1.5 vjet më parë I ri pectoris sëmurë të fortë, pasi ajo doli grykët kronike.
Unë jam vazhdimisht kollitjes, çdo dy javë, një dhimbje të fytit, bajamet ishin rimbushje, hunda nuk të marr frymë, kam mbajtur dripping pika në hundë.
Kjo është e gjitha kaq të lodhur, dhe duke ecur të mjekëve dhe blerjen e paketave të drogës, por ndjenja nuk ishte.
Unë rastësisht gjenden në mjeku internet Zaitseva, kam vendosur të provoni dhe nuk i vjen keq.
Pas 6 lan bajamet dhe hundë unë filluan të ndjehen mirë.
Faqja vënë re edhe ajo kishte kollë shkuar që ia zunë frymën me 1.5 vjet, ditë e natë, frymëmarrje hundë, kjo është një gëzim të tillë që unë nuk kam askund për të kryer një rënie hundës dhe natyrisht fytin tim, kjo nuk bother mua anymore.
Vladimir, ju faleminderit shumë!
Faleminderit për të na ndihmuar.
Perëndia të dhëntë shëndet të mirë !!!

Unë dua të falënderoj Vera ... Hope,

Unë dua të falënderoj në klinikë mjeku Svetlana Zueva Vyacheslavovna për profesionalizëm, saktësi dhe vëmendje.
Mua dhe hunda ime tani lumtur ajo është shumë mirënjohës.
Ju faleminderit!

Dy vjet në një rresht shkoi te mjeku Zaitsev ... Maria,

Dy vjet në një rresht shkoi te mjeku Zaitsev.
Periodikisht "nxjerr" grykët kronike, gjendra bllokuar.
Dr. Zaitsev ofron dhe kryen cilësi gjëndra aparat pastrimi "Tonzillor" dhe kujdes ekstra me çmime të përballueshme që studentët e zakonshëm, si unë, është mjaft e përshtatshme.
procedurat e panevojshme mjeku nuk imponon, të gjitha brenda arsye.
Kryen të gjitha me shumë kujdes dhe me saktësi, dhe në të njëjtën kohë shpejt, për të cilën një të veçantë ju falënderoj për atë!
Shëndeti, mjeku, dhe sukses!

Unë dua të shpreh mirënjohjen time Vladimi ... Vitali,

Unë dua të shpreh mirënjohjen time për Vladimir Mikhailovich!
Vërtetë më ndihmoi me grykët kronike tim !!))
Unë me të vërtetë menduar se nuk ka zgjidhje tjetër përveç heqjes ...
ju çiltër më çoi përsëri në jetë !!!)))
Dhe si gjeti një klinikë në internet, duke lexuar të njëjtat komente)))
unë sinqerisht rekomandoj atë!
Gëzuar festat për ju dhe të gjithë të mirat!

Drejtuar te mjeku me kronike bajame ... Daria,

Drejtuar te mjeku me grykët kronike muaj më parë.
Pas pesë trajtimeve gjendja është përmirësuar dukshëm.
Gone erë të keqe në gojë.
Cork zhduk.
Ju faleminderit shumë Dr. Zaitsev, një mjek të mrekullueshme.

Faleminderit mjek, Zaitsev, Vladimir Micha ... Yuri Maximov,

Faleminderit mjek, Zaitsev, Vladimir Mikhailovich, shërohet grykët tim pa ndonjë procedurat kirurgjikale.
Mjeku punon në mënyrë profesionale.
Me dëshirat më të mira, edhe një herë faleminderit Zaitsev VM!

Unë nuk e di nëse përgjigjet e tjera doganore, një ... Valeria,

Unë nuk e di, me porosi nëse kritikat e tjera, por patjetër vullneti im të jetë i pranishëm))) Me grykët e saj kronike kam pasur gjithmonë probleme (sëmundje e shpeshtë dhe angina), por pas duke lëvizur në Moskë (ndoshta për shkak të "ajri i pastër", mund ende pse ) të gjithë u kthye në tmerr - temperatura ishte një vit e gjysmë, vazhdimisht ached, por asgjë nuk ndihmoi.
Sipas kritikat në net dhe gjeti një mjek Zaitseva, pavarësisht nga çmimet e Moskës, atëherë për mua një shumë shumë e rëndë, shkoi në pritje.
Pas 4 procedura kryhet në efektivitetin e të cilit, unë jam në krye, unë sinqerisht nuk besoj fare, kaluar të gjitha, duke përfshirë edhe temperatura.
Unë jam me vitin paraprak (dmth më shumë se 9 muaj) nuk lënduar, e cila për mua nuk ndodhi kurrë (unë isha një fëmijë është vazhdimisht i sëmurë !!).
Kështu që është e deri tek ju, sipas mendimit tim, është një rezultat i shkëlqyer.
Zaitseva rekomandojë për të gjithë miqtë!

Unë kam grykët kronike për më shumë se ... Darya Novikova,

Unë kam grykët kronike për më shumë se 10 vjet.
Drejtuar për shumë mjekë, por vetëm Vladimir më ndihmoi. Për këtë shumë mirënjohës.
rrjedhën e trajtimeve kaluar, çdo gjë ishte pa dhimbje dhe shumë transparent.
Ky mjek dallohet nga shumë cilësi të tjera të tilla si profesionalizmit dhe një dëshirë të vërtetë për të ndihmuar pacientin dhe jo për të rrëmbyer prej tij një shumë të holla.
Ju faleminderit shumë!

Kam grykët kronike.
P ... Alena,

Kam grykët kronike.
Pas disa trajtime para ndjeva shumë më mirë tani vizitoni mjekun Zaitseva kohë në 2 vjet !!!
Ju faleminderit shumë !!!

Mirë se vini!
Unë do të doja të ... Irina,

Mirë se vini!
Unë do të doja të shpreh mirënjohjen time për Dr. Zaitsev VM!
U zhvendos në Moskë një vit më parë dhe nuk e di ku të drejtohem me këtë problem, unë kam grykët kronike!
I stumbled upon faqen Dr. VM Zaitsev dhe kam vendosur për të bërë një takim.
Kur ajo erdhi, mjeku foli në detaje në lidhje me sëmundjen time dhe trajtimin e duhur!
Pas pesë trajtime rezultati nuk presim - kam kaluar të gjitha dhe bajamet ishin të pastër!
Procedurat ishin krejtësisht pa dhimbje dhe jetëshkurtër, ajo ishte shumë e rëndësishme për mua.
Faleminderit për Dr Zaitsev për qasje profesionale dhe respektit për pacientët!

Faleminderit mjeku mrekullueshme & # ... Miriam,

Faleminderit mjeku i mrekullueshëm!
Të gjitha procedurat për pastrimin e bajamet ishin absolutisht pa dhimbje dhe në kohë).
Faleminderit për punën e mirë dhe profesionalizmit.

Unë dua të falënderoj VLA ... Svetlana,

Unë dua të falënderoj Vladimir Mikhailovich shpenzuar për trajtimin e grykët kronike tim!
Kam vuajtur 6 vjet dhe vetëm ishte në dëshpërim, unë nuk besoj se diçka ende mund të ndihmojë!
Ashtu si të gjithë "shërohet" në klinikat dhe klinikat tjera private përshkruar antibiotikë, e cila nuk është thjesht të dobishme.
Next ofruar për të hequr bajamet.
Laure Zaitsev tha se për bajamet e mia ende mund të tejkalohen.
Dhe ne luftuam!
Dr. vetë metodologji gjithëpërfshirëse për trajtimin e grykët kronike (shih përshkrimin e detajuar në këtë faqe interneti).
Unë kam qenë shumë i habitur se edhe pa antibiotikë.
Procedurat janë kryer në klinikë dhe mjeku ende i jep "detyrat e shtëpisë" në shtëpi (lista e barnave dhe rekomandimet).
Unë jam duke shkruar një shqyrtim 8 muaj pas dozës së parë !!!
Dua të konfirmoj se rezultati atje dhe ai është i madh në krahasim me atë që ishte!
Ai iu nënshtrua disa kurse e trajtimit, çdo herë bajamet u shkojnë më mirë.
Sot erdhi për të trajtuar veshin përflakur!
Mjeku tha se bajamet e mia janë të afërt me idealin!
Unë jam vetëm i lumtur!
Vladimir, ti je shpëtimtari im!
Duhet të theksohet se Dr. theksohet me pacientët dhe ka një qëndrim pozitiv ndaj trajtimit.
Kjo është shumë e rëndësishme!
Këto cilësi mungon në shumë mjekët konvencionale në klinika.

do të doja të falënderoj sinqerisht VLA ... Tatiana,

Unë do të doja të falënderoj përzemërsisht Vladimir Mikhailovich për profesionalizmin e tij, durim, dhe tregoni historinë tuaj.
Si fëmijë kam qenë shpesh i sëmurë, kanë një dhimbje të fytit, probleme të fytit, por atë që kam grykët kronike mësuar kohët e fundit.
Mjeku lokal nga klinika nuk ka vënë një diagnozë të tillë, dhe unë nuk është trajtuar seriozisht, shumica ose ajo sprays disa "karamele" për fyt.
Rreth sëmundjes njohur nga mjeku gjinekolog-fitoterapevta, për të cilat adresuar problemin e infertilitetit, dhe gjëja e parë ajo më pyeti në pritje, kjo është çdo gjë është në rregull në fytin tim dhe të shqyrtohet, ai tha se grykët kronike patjetër duhet të trajtohet.
Nga rruga, mjeku është shkolla e vjetër dhe kam besim e saj, për shkak se Ajo erdhi në rekomandimin e një personi shumë të besuar.
Është e rekomanduar për të trajtuar në Institutin e Sechenov dhe duke marrë në drejtim klinikën lokale, unë shkova atje.
Si rezultat, gryka më disa herë larë me një shiringë, mjeku, "psherëtiu, u shtang," çfarë një dhimbje të tmerrshme, pasi unë edhe larë nxënësin si studentët marrin praktikë atje dhe se ishte ajo.
Mjeku nuk ka rekomanduar edhe për parandalimin e fytit në shtëpi, sapo filluan të flasin në të njëjtën kohë, se amygdala sipas mendimit të saj është më e mirë për të fshirë.
Problemi është se njerëzit shpesh shkoni te mjeku në mënyrë të drejtë nisjen fytin e tij dhe nuk kanë nevojë për trajtim për të rivendosur aftësinë e pastrimit e bajamet. Mjekët kuptojnë se dhe nuk duan të shqetësojë, është më e lehtë për të hequr, dhe pastaj ju do të jenë të angazhuar nga dikush tjetër, për shembull. pulmonologist.
Nga rruga një herë për "tifozët" e Tonzillor origjinale paketim në Sechenov më tha se ata nuk e përdorin Tonzillor pikërisht për shkak të kësaj shtojcë, që ajo është traumatike dhe duke dëmtuar një dhimbje të fytit tashmë.
Vladimir Mikhailovich përdor një hundë të modifikuar, e cila është shumë më e butë efekt në fyt, plus një mjek "mbushur dorë" dhe unë nuk kam asnjë dhimbje, kur për të kryer procedurën, gag refleks ishte vetëm hera e parë, dhe madje edhe atëherë shumë pak.
Për të qenë i sinqertë, unë kam qenë edhe i kënaqur kur kryhet nga larja procedurën bajamet.
Prandaj, të gjithë ata që janë të frikësuar për të larë, unë mund të them një gjë - më mirë një herë ndjeni se të dëgjuar me qindra herë.
Në sajë të Vladimir Mikhailovich dhe shëndet të mirë !!!

Faleminderit shumë, Vladimir ... Maria Fedotova,

Ju faleminderit shumë, Vladimir!
Cilësia e punës tuaj, metodat e trajtimit dhe qëndrim veçanërisht të ngrohtë për të ndihmuar pacientit të shëruar shpejt!
Unë kam ardhur për ju në pritje disa vjet më parë, mjekët të kërkuar për të hequr bajamet e mia, por ju janë ofruar një trajtim alternativ dhe shumë efektive, si rezultat i asaj që ne kemi bërë, pa heqjen e bajameve.
Ju faleminderit shumë!

Sot kam përfunduar kursin në procedurat e Lech ... Lily Strokina,

Sot kam përfunduar një kurs të procedurave për trajtimin e grykët kronike, Vladimir Mikhailovich.
Diagnoza është bërë këtë vit, eci me disa klinika problemit (Jini të shëndetshëm, KredoEksperto).
Unë kam qenë i zhgënjyer me qëndrimin e ekspertëve dhe mosgatishmërinë sinqertë për t'u marrë me problemet e mia.
Kam vizituar 3 mjekë. All Gjithsesi, çdo herë që të largohet nga zyra me ndjenjën se askush sores tuaj nuk keni nevojë dhe të bëjë mjekët se nuk ka dëshirë ...
Unë u tha për BudZdorov që e bëjnë 5 lan, kjo nuk do të ndihmojë - heqja e bajamet. Pas 3 lan me shiringë konvencionale me një zgjidhje, kam vendosur për të ndaluar.
Në internet, kam ardhur të gjithë faqen e internetit Dr. Zaitseva. Ai regjistroi. Unë të marrë një qasje krejtësisht të ndryshme.
Lavage kryer në aparatin Tonzilor me nozzles të drejtave të autorit.
Mjeku përdor një pullat jo-standarde dhe trim bërë urdhër ndalues.
Procedura është e rehatshme, çdo gjë është bërë me butësi dhe me kujdes.
Mjeku e pyeti një milion pyetje dhe çdo herë ka marrë përgjigje të qarta, pa acarim dhe negativitet.
Unë për këtë kohë Vladimir Mikhailovich shumë i lidhur, si një person.
Tani të gjitha unë rekomandoj atë, sepse unë e di se sa e vështirë është për të gjetur një mjek të mirë Ent.
Kjo sëmundje kërkon vëmendje të vazhdueshme, kështu që në nëntor është planifikuar kursin parandaluese.
Me ata që janë tani në dyshimet e kërkimit dhe ndoshta, të gatshëm për të ndarë përvojat e tyre.
Adresa ime email: [email protected] Me mirënjohje për ju, Vladimir Mikhailovich dhe kolegu juaj, Svetlana Vyacheslavovna. Pacienti juaj, Lily.

Ai kishte grykët kronike.
E fundit ... Dmitry,

Ai kishte grykët kronike.
Pas procedurës, grykët kaluar, nuk është më i sëmurë.
Në sajë të Vladimir Mikhailovich)))

Kam grykët kronike dhe rinitit. PA

Kam grykët kronike dhe rinitit.
Sipas dëshmisë së Institutit të Imunologjisë ajo ka qenë e vendosur që të i kushtoj vëmendje për atë dhe të shkojnë për trajtim në një specialist.
Pas inspektimit diagnozën është konfirmuar dhe propozoi një kurs të trajtimit që është e përshtatshme varion nga 5 deri në 8 trajtimet.
Vetë Procedurat (pastrim Tonzillor, ultratinguj dhe manipulimet e tjera) merr rreth 15-20 minuta.
Nuk ka dhimbje, disa prej të cilave tregojnë rrjetin nuk është i pranishëm, për shkak se Procedura e Ent profesional aktual që e di biznesin e tij.
Pas përfundimit të kursit, ju mund të them se unë u bë shumë më e lehtë, por ajo patjetër do të kishte kaluar nëse një ndryshim i përhershëm në vendin ku klima me diell dhe një mjedis të mirë, dhe realitetin e ashpër të kursit ruse është e rekomanduar për të kryer 1-2 herë në vit.
Nëse dikush ka një problem të ngjashëm, dhe ju mendoni se, për t'u trajtuar apo të prerë bajamet, ajo është shumë e rekomanduar për të parë nënshtrohet trajtimit, dhe të zbatojë të gjitha rekomandimet e Dr. V. Zaitsev, dhe pastaj të mendojnë se për të hequr ato.
Faleminderit mjeku!

I drejtuar Dr. Vladimir Mikhailovich ... Maxim Glotov,

I drejtuar Dr. Vladimir Mikhailovich, pas tre viteve të trajtimit të pasuksesshëm të grykët kronike në klinikën lokale dhe mjaltë. qendra e qytetit të tij të vogël.
Të gjithë më ka dërguar që të operacionit për të hequr bajamet dhe adenoids.
Gjatë gjithë kohës isha i sëmurë dhe nuk ndihej mirë, antibiotikët nuk do të sjellë lehtësim, por e kundërta.
Në shqyrtimin fillestar, mjeku diagnostikuar mua një bandë e tërë e sëmundjeve Ent.
Pas tri procedurave të parë herë të parë në disa vite, ndihet e lehtësuar.
Deri më sot, sigurisht trajtimi është e përfunduar.
Procedura doktori bën një hollësi shumë profesionale, rreth tyre thotë.
Ndihem mirë.
Shumë faleminderit për shërim!

I foli mjeku me një ton kronike ... Ekaterina,

I foli mjeku me grykët kronike.
I mësuar në lidhje me klinikën me vend Dr. Zaitseva.
I kapur një shumë informacione të dobishme në lidhje me opsionet e sëmundjes dhe trajtimit, kuptova se mjeku "ka gishtin e tij në pulsin" dhe është e interesuar në të gjithë kohën, dhe më e rëndësishmja të aplikojnë metodat më të mira për trajtim.
Në fakt, për t'u bërë një profesionist i tillë merr vite, dekada e mësimit dhe zhvillimit të vazhdueshëm profesional.
I përkryer kuptojnë dhe trajtojnë këta njerëz me respekt.
Njohur personalisht, isha i bindur se kjo është një mjek shumë i zhytur në mendime dhe jo indiferent, profesional, që për momentin mund të gjendet shumë rrallë (duke përfshirë, kur lechishsya për para).
Dr. gjitha pyetjet e mia kanë dhënë përgjigje shteruese.
Më parë në klinikën "lirë" me gjithë kohës nuk pranoi për të hequr bajamet.
Dr. Zaitsev më shpjegoi rreziqet dhe pasojat që lidhen me një operacion të tillë, por gjëja e rëndësishme është se në rastin tim trajtimi i kryer siç duhet mund të sigurojë një përmirësim të dukshëm në situatën.
Efekti i larjes, ndjeva nga procedura e parë, por në mënyrë që të këtë qëllim ishte afatgjatë duhet një kurs që unë jam duke shkuar përmes.
Një aspekt i rëndësishëm i çdo trajtim është një kontakt i mirë i njeriut me një mjek, dhe edhe më e rëndësishme - qëndrim personal pozitiv çdo pacient.
Vetëm me besimin se trajtimi është i suksesshëm, ai do të jetë rezultati.
Prandaj, në qoftë se ju vendosni për të filluar trajtimin dhe shkoni te mjeku, Naladte kontakt me të, të akorduar në për sukses, dhe pastaj çdo gjë do të kthehet.
Nëse ju nuk keni kontakt të vendosur - një sy, mjeku "e tyre".
I duket për të "vet" gjendet.
I vendosur një shumë pozitiv dhe shpresoj që të përmirësojë ndjeshëm gjendjen e tyre shëndetësore.

I shpreh mirënjohjen time të thellë te mjeku në ... Edward,

I shpreh mirënjohjen time të thellë për Dr. VM Zaitsev në trajtimin e suksesshëm të grykët kronike.
Më parë, për tre vjet ai u kthye ekspertëve të ndryshëm, por trajtimi nuk ka prodhuar rezultate.
Dr. VM Zaitsev fjalë për fjalë një mrekulli.
Sekreti qëndron tek individi, dhe më e rëndësishmja një qasje gjithëpërfshirëse në trajtimin e sëmundjeve.
Përveç kësaj, mjeku në arsenalin tuaj është pajisje më moderne mjekësore.
Falë Dr VM Zaitsev grykët për mua në të kaluarën tani!

trajtim pëson Zaitsev VM në ... Eremin Andrey

trajtim pëson Zaitsev VM për shkak të acarimit të grykët kronike,
si në një spital normal ndyrë ruse unë në përgjithësi këshilluar për të hequr bajamet, dhe madje edhe të shkruani nga një drejtim për operacionin.
Vladimir Mikhailovich pastruar amygdala, ka caktuar një kurs të trajtimit, unë të ndjehen të drejtë tani është e pranueshme.
Një specialist i mirë, kompetent, e di stuff e tij.
Nëse është e nevojshme, unë do të kontaktojë përsëri.
Faleminderit, Vladimir.

Nga fëmijëria e hershme, ai vuante nga angina. Peter,

Nga fëmijëria e hershme, ai vuante nga angina.
Sick ethe aq shpesh që të lartë, kollë dhe dhimbje të fytit janë bërë të zakonshme.
Provuar gjithçka, madje edhe në qoftë se ajo ishte një lehtësim, pastaj në një kohë shumë të shkurtër, dhe pastaj të fillojnë të gjithë përsëri. Ngecur në këtë faqe interneti, unë nënshkruar për emërimin e parë dhe pas një kurs një-javor ishte tashmë i shëndetshëm! Unë do të doja të shpreh mirënjohjen time për Vladimir Mikhailovich Zaitsev dhe qasjen e tij kompetent për kujdesin e pacientit.
ekspert i vërtetë Dr. Zaitsev në fushën e tyre.
Falemnderit.

Thirrje Vladimir Mikhailovich me ton ... Olga S.,

Ai i bëri thirrje Vladimir Mikhailovich me grykët pas një muaji të pavarura përpjekjeve (të pasuksesshme) në trajtim, duke përfshirë antibiotikët.
Mjeku emëruar larje komplekse dhe terapi fizike, dhe pesë seanca ishte e mjaftueshme për të përmirësuar në mënyrë të konsiderueshme (plus mjetet juridike homeopatik dhe antiseptics ditës, pa antibiotikë).
Pëlqente si mjekët e kujdesit për të gjitha çështjet në zhvillim dhe saktësinë (larja nuk ishin aq të tmerrshme që të jetë)))

Nënshtruar trajtimit për kronike bajame ... Andrew,

Nënshtruar trajtimit për grykët kronike Dr Zaitseva me 01.05.2014 në 15.01.2014, i
dhimbje në fytin e tij kaloi, e thatë dhe të ashpër, too.
Asistenca është ofruar në mënyrë korrekte, me edukatë dhe profesionalisht.
Faleminderit, Vladimir!

Ju faleminderit! Unë kam qenë i torturuar me një vit e gjysmë ... Stella,

Ju faleminderit! Kam një vit e gjysmë u torturuar me sëmundje dhe ORL mjekët e dhe të tjera shrugged dhe nuk mund të kuptojnë se çfarë trajtimi është e nevojshme për të caktuar Diagnoza ime - kronike grykët.
10 Dhe pjesë e saj nuk i është dhënë trajtim, e cila është në artikullin tuaj.

Dhe unë do të bëj dy cent e mia me vlerë.
Me deri në ... Lidia,

Dhe unë do të bëj dy cent e mia me vlerë.
Me Dr. Zaitsev kënaqësi për t'u marrë me: një të qetë, korrekte, kontaktoni, sillen absolutisht profesionalisht.
Në këtë rast, nuk ka "arrogancë profesorëve."
Shqyrton dhe kryen procedurat është shumë delicately dhe me kujdes.
Dhe më e rëndësishmja - ajo ndihmon kuruar!
Unë jam duke konkurruar për grykët kronike tim ai caktoi procedurat kursin e pesë seancave, dhe kjo ishte e mjaftueshme.
Që atëherë, ai mori më shumë se një muaj, dhe unë patjetër mund të them se ndihem shumë i mirë: kaluar dhimbje të pafund të fytit dhe temperaturë të ulët të keq.
Kështu që ata që janë duke menduar për të shkuar këtu apo atje, mos hezitoni, shkoni në: t'ju ndihmuar, dhe paratë shtesë "divorc" nuk do të funksionojë!

Klinika trajtuar për kursin angina en ... Tatiana,

Klinika trajtuar për kursin angina e antibiotikëve dhe gargling me infuzion të kamomil.
Kjo nuk ka ndihmuar. Ajo ishte gjithashtu e vështirë për të marrë në klinikë mjekët për LCA për shkak të rradhëve të mëdha.
radhë elektronike nuk është ruajtur. I nënshkruar me mjekun Ent nëpërmjet faqes së internetit.
Shumë i përshtatshëm për ata që punojnë dhe nuk kanë kohë as për të thirrur.
Many thanks për Vladimir Mikhailovich!
Diagnostikuar dhe të përshkruajnë trajtim për grykët.
I ruajtur qafën time.
Unë kam një alergji të rënda për kvartsevanie.
Vladimir Mikhailovich trajtuar me mirëkuptim dhe trajtimin përshtatur.
Unë do të këshillojë miq të kontaktuar Dr Zaitsev VM

Vladimir Mikhailovich (Zaitsev) vetëm shpëtoi ... Marina,

Vladimir Mikhailovich (Zaitsev) vetëm shpëtoi bajamet e mia.
Në fillim trajtuar pa sukses me lacunar grykët në klinikë, dhe pastaj të dërguar në infektive sëmundjeve spital. Përkeqësimi arritur të marrë me antibiotikë, megjithatë, nuk mund të shërohet plotësisht - tha se nevoja për të ngritur çështjen e heqjes së bajamet.
Unë vendosa që unë nuk do të heqë dorë dhe janë trajtuar në mjeku Zaitseva.
Dhe, së fundi, ka arritur rezultatet e dëshiruara - përkeqësimin e grykët shkuar))).
Ju faleminderit!

Faleminderit te mjeku për trajtim.
Dia ... Tatiana,

Faleminderit te mjeku për trajtim.
Diagnoza - grykët kronike.
2 muaj pas procedurës nuk është e dhimbshme.
Son 10 vjet.
Në janar, kemi ardhur përsëri në kurs profilaktik.

I shpreh mirënjohjen time te mjeku Ent - W ... Anna,

I shpreh mirënjohjen time te mjeku Ent - Zaitsev Vladimir Mikhailovich.
Trajtohet një fëmijë prej tre vjetësh, diagnozën e grykët kronike.
Faleminderit mjeku për një qasje të shëndoshë, për vëmendjen tuaj dhe për profesionalizmin tuaj.
Nga mjekët Qasja fëmija i mirë pa lot kam kaluar të gjitha procedurat.
Ju faleminderit! Ne nuk kemi mjekë.

Unë kam ardhur në pritje të Vladimir Mikhailovich ... Fedoseyev Marina,

Unë kam ardhur në pritje të Vladimir Mikhailovich me fazat e avancuara të grykët kronike (dhimbje të vazhdueshme të fytit, pasi temperatura u rrit në javë).
Mendova se mjeku do të kryejë disa procedura bajamet e rehabilitimit, por në vend të Vladimir Mikhailovich propozuar një grup procedurash (lloje të ndryshme të lazer, ultravjollcë, ultrazërit, bajamet sanitare vakum, bajamet përpunimit disa antiseptics).
Ai gjithashtu e përshkruar një sasi mjaft mbresëlënëse të barnave për vetë-trajtimin në shtëpi - një kurs që përfshin antiseptik, agjentët probiotic, shpëlarje - të gjithë bimor homeopatik apo se të ndarë e madhe.
Rezultati tashmë ishte e dukshme pas vizitës së parë - për të zvogëluar bajamet dhe nyjet limfatike, për herë të parë në 30 vjet!
Deri më sot, unë kam qenë i trajtuar (ajo mori me pesë vizita të tilla) dhe ishte i kënaqur me rezultatin.
Faleminderit, Vladimir Mikhailovich për profesionalizmin tuaj dhe vëmendjen për problemin tim!
Unë jam shumë i kënaqur që ju të gjetur - tani unë do të mbajnë gjurmët e fytit tuaj))

Unë dua të falënderoj VLA ... Alla Komarova,

Unë dua të falënderoj Vladimir Mikhailovich për ndihmë profesionale në trajtimin e grykët kronike, e cila u përpoq më kot për të kuruar në klinika të tjera gjatë gjithë vitit.
Faleminderit shumë, Vladimir, për punën tuaj fisnike, për një zemër të mirë, qëndrim të ndjeshëm dhe të vëmendshëm!

Unë do të doja të falënderoj Vladimir Mikhailovich ... Alex,

Unë do të doja të falënderoj Vladimir Mikhailovich në trajtimin e grykët kronike.
Metodat e tij ishin më shumë efektive se sa në klinikat e tjera.
Përveç pacientit ajo lidhet ngushtë me mirësjellje dhe profesionalizëm.
Ju faleminderit shumë! 🙂

Unë dua të falënderoj VLA ... Anna,

Unë dua të falënderoj Vladimir Mikhailovich!
Pas trajtimit të pasuksesshme të grykët kronike një mjek tjetër ENT, I ishte drejtuar në heqjen e bajameve.
Shtudiruya Internet në kërkim të spitalit, aksidentalisht stumbled upon faqen Dr Zaitsev.
I zbritur një shumë informacione të dobishme në lidhje me gjendjen e tyre dhe vendosi të shtyjë operacionin.
Unë të bëjë një takim Vladimir Mikhailovich dhe pas kalimit të 6 trajtimeve (krejtësisht pa dhimbje) kaloi në fyt!
Ju faleminderit shumë! Dhe fat të mirë në çdo gjë!

I shpreh mirënjohjen time te mjeku Ent - W ... Anna Kolesnikova,

I shpreh mirënjohjen time te mjeku Ent - Zaitsev Vladimir Mikhailovich.
Trajtohet një fëmijë prej tre vjetësh, diagnozën e grykët kronike.
Faleminderit mjeku për një qasje të shëndoshë, për vëmendjen tuaj dhe për profesionalizmin tuaj.
Nga mjekët Qasja fëmija i mirë pa lot kam kaluar të gjitha procedurat.
Ju faleminderit! Ne nuk kemi mjekë.

Unë do të them shkurtimisht 🙂
Vladimir Micha ... Julia,

Unë do të them 🙂 shkurtimisht
Vladimir mjekun shkëlqyer!
Ai iu nënshtrua një kurs të trajtimit të grykët kronike, otmuchilas e angina pafund.
Ju faleminderit shumë!

Throat është pika ime e dobët, dhe kjo është e mia ... Alexander Gemba,

Throat është pika ime e dobët, dhe kjo është dhembja ime e pafund.
3 vjet, unë nuk mund të pini ujë në temperaturën e dhomës, ju duhet të pini vetëm të ngrohtë.
Zakonisht, kur njerëzit flasin për një dhimbje të fytit ata takohen shkojnë te mjeku dhe ata vënë: për mjekësi dhe jo më shumë.
Ajo ishte edhe në një pritje në klinikën ENT MMA Sechenov dhe pritjes përfundoi streptotsida rekomandim.
Dr. Zaitsev, mjeku i parë që nuk po dërgon askund fillojë menjëherë trajtimin.
Unë nuk kam parë ende kurrë pajisjeve aq shumë.
Për pesë ditë e tërë procedura heq fazën akute të bajamet dhe u tërhoq nga të gjitha sekretin e akumuluar inflamatore.
Dhimbja shkon larg pas ditës së dytë të procedurës dhe përmirësimin menjëherë e dukshme.
Në shembullin tim me grykët kronike në një vizitë të kryer 7 procedura të ndryshme, njëra prej të cilave është shumë e dhimbshme për mua, për shkak të një gag refleks të fortë, por për hir të efektit, unë vuaj, për shkak se një pajisje e tillë është gjetur në ENT s jashtëzakonisht të rralla.
Kjo është makinë që tërheq sekrecionet kontaminuara nga bajamet.
Më të mirë vetëm për të trajtuar dhimbje që nuk do të bëjë një kronikë se si kjo ka ndodhur me mua.
I sigurtë rekomandoj këtë mjek, edhe njerëzit më të afërt.
Alexander Gemba.

I shpreh mirënjohjen time për Dr. Vladimir ... Diana,

I shpreh mirënjohjen time për Dr. Vladimir Mikhailovich Zaitsev për trajtimin e suksesshëm të grykët.
Gjashtë muaj nuk mundën ta shërojnë fytin e tij, dhe vetëm 5 trajtime me Dr. Zaitseva kam kaluar të gjithë!
I liked se mjeku ka folur në detaje për sëmundjen time dhe procedurat që janë të nevojshme për trajtim si ajo funksionon dhe pse ajo është e nevojshme.
Procedura Dr. Sami kryhet me shumë kujdes dhe nuk ishte lënduar.
Many thanks për mjekut për trajtim, dhe një qëndrim profesional dhe miqësor!

Përshëndetje
Lexo tuaj ... Anna Pestovën,

Përshëndetje
Kam lexuar artikullin tuaj në lidhje me grykët kronike.
Vetëm unë të kërkuar për të ju falënderoj nga zemra.
Shumë të detajuar dhe profesionale.
Many thanks përsëri.
Shpëtoi trupin tim nga humbjet e pajustifikuara.
Unë një herë erdhi në pritje të afërt tonë Moskë LORu kështu në një shikim dhe për të marrë - "Oh, çfarë bëri ju doni të luaj, për të larë, për pije, etj
Le të hequr dhe nuk ka probleme." )))
Faleminderit.
Fat i mirë për ju të gjithë. Sinqerisht
Anna Pestova

Mirëdita, të shëndetshëm dhe jo aq ... Dennis Liu,

Mirëdita, njerëz të shëndetshëm dhe jo-aq.
Nëse ju i përkisni e parë, atëherë ju mund të sigurtë të këshillojë Vladimir Mikhailovich miqtë e tyre.
Dhe në qoftë se për këtë të fundit, ju mund të përfundojë kërkimin e tyre për një mjek.
Vladimir Zaitsev - një kompetent dhe i matur mjeku Ent.
Kur unë iu afrua atij me grykët, ai më tha në detaje atë që kjo sëmundje është dhe se si ne e trajtojmë atë.
Duhet të theksohet se në një klinikë urbane (edhe dy), unë nuk mund të shërohet në 2 muaj.
Vladimir shërohet për 2 javë.
Sigurisht kjo nuk është një mrekulli, dhe qëndron për të parë mbi shëndetin, që kjo histori të mos përsëritet.
Por tani unë e di se ku unë mund të ndihmojë.
Ju faleminderit!

Unë dua të falënderoj Vladimir ... Sofia Kogotkova,

Unë dua të falënderoj Vladimir Mikhailovich Zaitsev ruhen për bajamet e mia!
E pyeta mjekun klinikë Zaitseva me grykët kronike.
Para kësaj, ishte me disa mjekë ORL dhe ata të gjithë thanë se zgjidhja e vetme - heqjen e bajameve, që unë me të vërtetë nuk duan të.
Vladimir ofruar një tjetër trajtimit të aparatit Tonzillor.
Pas trajtimit të kryer të ndjehen shumë më mirë dhe unë shpresoj se largimi nuk është e nevojshme.
Shumë mirënjohës për Vladimir Mikhailovich për qëndrimin vëmendshëm dhe pacientit për pacientët, ai iu përgjigj të gjitha pyetjeve të mia në lidhje me procedurat dhe zbatimin e tyre. Shumë të aftë, pajisje të përparuara, në mënyrë që të gjitha unë rekomandoj për të kontaktuar atë.

Unë jam një student dhe një mësues i shkollës fillore .... anna,

Unë jam një student dhe mësues i shkollës fillore.
grykët kronike në fëmijërinë time.
Unë nuk e kishte trajtuar atë shumë seriozisht.
Mendoj se me atë të jetojë!
Por me fillimin e praktikës mësimore përkeqësimit filluan të ndodhin më shpesh ...
Në profesionin tim vokal ngarkesës - problemit profesionale.
Vetëm atëherë fillova të shikoni për mënyra për të rimarrë disi nga kjo sëmundje bezdisshëm.
Unë kam qenë në disa klinika, por efekti më i madh kam marrë këtu.
Më shumë gjasa për shkak të procedurave të përzgjedhjes kompetente. (Ata ishin aty tërë komplekse).
Përmirësimi vënë re nga seancat e para.
Në gjendjen time, ajo mori një trajtim sistematik.
Vladimir më dha ndihmë profesionale!
Big sajë të tij!

Drejtuar ENT mjeku Zaitsev VM me XP ... Zheleznova Hope

Drejtuar ENT mjeku Zaitsev VM me grykët kronike.
Ata ishin emëruar në procedurë, dhe pas herë të parë ajo u bë më e lehtë.
Pas përfundimit të kursit të gjithë.
Kurë lumtur.
vetë procedurat janë pa dhimbje për pjesën më të madhe nuk shkaktojnë parehati.
Pëlqyer dhe qëndrimet mjek të dy të biznesit dhe të pacientit.
Shumë i sjellshëm, i sjellshëm dhe person i bukur!
Mirënjohës për trajtimin dhe të bëjë kohë sigurt i ardhshëm do të kthehet në VM Zaitsev

Zaitsev erdhi tek mjeku me një fëmijë 5 le ... Julia,

Zaitsev erdhi tek mjeku me një fëmijë 5 vjeç, diagnoza - grykët kronike dhe hypertrophy e bajamet.
Ne jetojmë në një vend në Evropën Perëndimore, ku situata të tilla nuk janë kryer trajtim konservativ, dhe bajamet ose prerë menjëherë, ose të zgjedhin për të bërë asgjë në të gjitha.
Shumë të kënaqur që Dr. Zaitsev propozoi një trajtim të plotë të disa procedurave - larë në Tonzillor ujitje në njësitë transparent, ultravjollcë, lazer dhe Vibroacoustics. Fëmija pësoi një e madhe të gjitha procedurat dhe nuk ankohen, si dhe në disa edhe duke qeshur).
Për fat të keq, ajo ishte e mundur për të shpenzuar vetëm 3 seanca, si erdhi në fund të festës. Por edhe pas këto procedura ishte një përmirësim të dukshëm, ajo u bë më e lehtë për të marrë frymë hundë. Të jetë i sigurt për të arritur më shumë në rastin e parë, kur ne edhe një herë në Moskë.
Homes gjithashtu do të trajtohen nga këshillat e mjekut, ai shpjegoi për ne që ne mund të bëjmë vetë në shtëpi.
Ne jemi shumë të kënaqur që kemi gjetur një specialist të tillë të mirë Ent.
Ai është e angazhuar për trajtimin dhe është duke bërë çdo gjë të mundshme për të ndihmuar.

Unë shkova te mjeku me kronike Zaitsev ... Maria,

Unë shkova te mjeku Zaitseva me grykët kronike.
Unë kam qenë këshilluar kohët e fundit për të hequr bajamet, por unë nuk të vërtetë duan të dhe kanë kërkuar këshilla alternative. Mjeku ENT gjetur Zaitsev VM në internet.
Mjeku është shumë e dobishme, çdo gjë që kam shpjeguar emëruar vakum dhe rrjedhën e barnave të larë për të rritur imunitetin.
Lista e barnave të bëra në funksion të faktit se unë jam dhënien e gjirit, e cila është e bukur: mjekët shpesh injorojnë këtë pikë. Larje Isha pak frikë, sepse unë kam një shaka refleks të fortë, por unë anestezi, dhe çdo gjë shkoi mirë.
Tani ndihem shumë më mirë.
Ju faleminderit shumë!

Unë dua të falënderoj mjekun për ... Svetlana,

Unë dua të falënderoj Dr. Zaitsev Vladimir Mikhailovich!
Unë kam ardhur në klinikë për trajtimin e grykët kronike përkeqësuar.
Rezultati është e përkryer!
Tani absolutisht asgjë të shqetësojë.
Më vete dua të theksohet profesionalizmin dhe vëmendjen te mjeku.
Unë kam ardhur në klinikë për këshilla dhe tani unë jam duke shkuar për të rekomanduar Dr. Zaitseva miqtë tuaj dhe të njohurit.
Ju faleminderit shumë!

I bëri thirrje të Vladimir Mikhailovich në ... Julia V.,

I thirrje Vladimir Mikhailovich për trajtimin e grykët kronike.
dehja torturohen, parehati të vazhdueshme në fyt.
I përdorur për të mendoj se procedura është shumë më e pakëndshme, por të gjitha veprimet e Vladimir Mikhailovich në mënyrë profesionale dhe të përsosur se të gjithë siklet është minimizuar.
Pas procedura e parë në mbrëmje në pasqyrë pa shkrifët, bajame përflakur flushed, kemi gjetur kontur.
Tani shteti i shkëlqyer i shëndetit.
Për këtë shumë në sajë të mjeku me një letër të kapitalit, janë profesionistë të vërtetë.
Vladimir është një shumë serioze dhe të vëmendshëm.
Ai gjithmonë e dëgjon, përgjigje të detajuara për të gjitha pyetjet.
Unë patjetër do të rekomandojë atë për të gjithë miqtë.

Mirëdita!
Unë dua të ndajnë tim ... Alex,

Mirëdita!
Unë do të doja të ndajnë përvojën e tyre në trajtimin e grykët kronike, dhe të shpreh mirënjohjen për Vladimir Mikhailovich për punën e tij dhe qëndrimin e shkëlqyer ndaj pacientëve.
Pjesa e trazuar e "ftohtë të përbashkët" të sëmundjes, siklet në qafë dhe fyt.
Unë kam qenë në pritje në disa mjekëve ORL, por askush nuk tregoi asgjë serioze. Vetëm specialisti i katërt diagnostikuar "grykët kronike" dhe do të rekomandojë një kurs të trajtimit. Por në klinikë nuk kanë pajisjet e nevojshme.
Aksidentalisht zbuloi faqen e VM Zaitsev dhe i foli atij. Diagnoza është konfirmuar atë. Trajtimi përbëhej nga një numër i procedurave të ndryshme, duke përfshirë thithje vakum të bajamet lacunae caseosa.
Procedura ishte pa dhimbje, siklet kur trajtimin vetëm gjatë procedurës së parë. Siklet rënë paksa pas procedurës së parë.
Ne shpenzuar gjashtë procedura. fyti i tij ishte ngjyrë normale, bajamet reduktuar në madhësi.
Tani ndihem mirë. Në pritjen që nuk është ndjerë më karakteristikë e nervozizmi dhe eksitim.
Në përfundim, dëshiroj të falënderoj edhe një herë për ndihmën tuaj, Vladimir Mikhailovich.

Vitin e kaluar, ajo trajtohet në Vladimir Mikhailov ... Julia K.

Vitin e kaluar, trajtohen me Vladimir Mikhailovich "nisur" një grykët kronike, të cilat më parë nuk mund të bëjë asgjë 2 vjet. Trajtimi ishte i suksesshëm.
Pastaj, Vladimir Mikhailovich tha se pas rreth 6 muajsh bajamet mund përsëri të fillojë të shqetësojë.
Dhe, me të vërtetë, çfarë ndodhi por pas 8 muajsh.
Këtë herë edhe pse fyti dhe filloi të lënduar, por gjendja e përgjithshme ishte shumë më mirë se herën e fundit, si dhe për trajtimin e mori më pak seanca.
Tani ndihem shumë mirë.
Shumë mirënjohës për Vladimir Mikhailovich për trajtimin e grykët kronike, e cila me të vërtetë jep rezultate!
Thank you so much!

Dear Vladimir!
Oche ... Olga,

Dear Vladimir!
Unë do të doja të ju falënderoj për vëmendjen tuaj të kujdesshëm dhe të trajtimit të aftë!
Që nga fundi i trajtimit të grykët kronike dy javë kanë kaluar, rezultati - pushuar jo vetëm dëm të tij fyt, por edhe gjunjët !!!
Forca kthye !!!
Ju faleminderit shumë!
Shëndeti, sukses, të gjithë shumë, shumë i mirë !!!!!!!

Mirë se vini! Emri im është Angelica.
... Angelica,

Mirë se vini! Emri im është Angelica.
Unë dua të ndaj me lexuesit faqen gëzimin që po përjeton nga një njohje të kohëve të fundit me Dr. Vladimir Mikhailovich Zaitsev.
Një mjek i cili trajton pacientët e tij me dashuri të madhe dhe profesionalizëm.
Për shumë vite unë ndjeva një ndjenjë e shurdhim dhe parehati në fyt. Drejtuar mjekëve, unë u diagnostikua me grykët kronike.
Filloi "agoninë" e shërimit.
Së pari, mora një kurs të trajtimit, i cili përbëhej nga larë lacunae mindaln shiringë.
Kjo procedurë ka pasur një ndikim në një afat shumë të shkurtër. Ashpërsia e fyt dhe nuk ka kaluar.
I gargarë me zgjidhje të ndryshme, pashë pilula me shpresën e gjetjes së një efekt pozitiv. Por lehtësim nuk ishte aq e madhe ... dhe trupi i huaj ndjesi në fyt nuk ka kaluar.
Kam vazhduar të shkoni te mjeku dhe të kërkoni ndihmë.
Disa ekspertë edhe të sugjeruar për të hequr bajamet.
Së fundi, në dëshpërim, unë edhe një herë filloi të kërkoni në Internet për informacion në lidhje me sëmundjen dhe trajtimin e mundshëm të grykët kronike.
Aksidentalisht zbuloi faqen e Dr VM Zaitsev. Lexo në këtë vend që më intereson informacionin, kuptova se është e mundur për të kuruar grykët kronike.
Gjithashtu në faqen e internetit e Dr. VM Zaitsev lexuar në lidhje me parandalimin e kësaj sëmundjeje.
I liked se të gjitha informatat është paraqitur në një formë të arritshme dhe të kuptueshme. I vendosur për të bërë një takim Vladimir Mikhailovich.
Në takimin e parë Vladimir shpjegoi se si ju mund të kuruar grykët kronike dhe kursin e trajtimit të rekomanduar për njësi Tonzillor.
Në fillim kam qenë i shqetësuar, pasi trajtimi do të zhvillohet, por pas procedurës së parë, të kryer nga Vladimir Mikhailovich kuptuar se Vladimir Master Profesional i zeje e tij, një mjek i madh.
Vladimir kaluar e gjithë procedura është pa dhimbje.
Tani ndihem mirë, dhe shumë mirënjohës për Vladimir Mikhailovich për punën e tyre të shkëlqyer dhe reagimi.
I uroj shëndet Dr. Zaitsev Vladimir Mikhailovich, suksesin dhe mirëqenien !!!

Vladimir - profesionale në e saj ... Alena,

Vladimir Mikhailovich - një profesionist në fushën e tyre dhe një person me metoda të avancuara të trajtimit të traktit respirator sipërme.
Rrallë kur ju të gjeni një qasje holistike në trajtimin e, dhe grykët kronike ime kërkon vetëm një trajtojnë të tillë.
Përveç kësaj, Vladimir Mikhailovich - person i ndjeshëm dhe me mendje të hapur dhe nuk do të emërojë shumë, ose për të mashtruar si, për fat të keq, të bëjë në klinikat tjera private. Nëse keni shpenzuar para në shëndetin e tyre, është më mirë për cilësinë e trajtimit, dhe çmimet janë konkurruese për Moskën.
Faleminderit, Vladimir!

Mirë se vini!
Kam kronike ... Anton,

Mirë se vini!
Unë kam grykët kronike, me ndihmën e mjekut klinikë trajtimin e propozuar Zaitseva, arriti të kapërcyer pasojat negative të kësaj sëmundjeje.
All kryer në mënyrë efikase dhe efektive!
Ju faleminderit!

Sa me fat që kam gjetur këtë ... Dr. Olga Shorin,

Sa me fat që kam gjetur një mjek të tillë!
Me grykët kronike të njohur për një kohë të gjatë.
Këtë vit, angina sëmurë rëndë.
Pas episodit të fundit të një periudhe të gjatë kohore (dy javë pas periudhës akute) ende ka mbetur dobësi të rënda, gulçim, dhimbje në zemër, dhemb gjunjët.
Kam gjetur në Internet e-vendin e Vladimir Mikhailovich regjistruar, dhe erdhi në pritje.
Dr. Zaitsev shumë i vëmendshëm, i përgatitur mirë në veçantitë e sëmundjes.
Ajo është si një qasje të integruar ndaj trajtimit: një kombinim i ilaçeve dhe terapi fizike metodat më moderne të ndikimit.
Ky doli të jetë shumë, shumë efektive.
Simple larja e shiringë asnjëherë nuk ka dhënë një efekt të tillë.
Tashmë, pas procedurës së parë është bërë shumë më e lehtë. Ka qenë forca (!!!), në gjunjë, dhe dyspnea harruar.
Fyt nuk ka lënduar në të gjitha! Ndihem shumë më mirë.
Unë jam një mbështetës i trajtimit konservativ i bajameve (pa kirurgji), kështu që të përpiqet për të marrë kurse parandaluese të trajtimit rregullisht: dy herë në vit.
I këshilloj të gjithë pacientët me grykët të mos vonojë trajtim, të kujdeset për veten - ju do të jetë shumë më e dobishme për familjet e tyre të forta dhe të shëndetshme se të sëmurët dhe të pafuqishëm.
Many thanks për Vladimir Mikhailovich!

Mjeku i shkëlqyer, një pajisje të denjë .... Igor,

Mjeku i shkëlqyer, një pajisje të denjë.
A Dr. Zaitseva procedurat Tonzillor.
Të gjithë shkruajnë se procedura nuk është e këndshme, por unë pothuajse nuk ndjejnë asgjë në çdo seancë.
I prirur të mendoj se ka manifestuar aftësitë mjeku.
Ju faleminderit shumë për mundësinë për të trajtuar grykët kronike tuaj.
Tani ndihem shumë më mirë.
Suksesi dhe rritja e aktivitetit tuaj profesional.

Vladimir, faleminderit! Më e komplikuar ... Sophia Tyagny,

Vladimir, faleminderit! Pjesa më e vështirë e trajtimit të rregullt - është për të filluar. Dhe kur ju filloni në pozitive, atëherë rezultati nuk do të mbajë veten në pritje të gjatë. Shumë konsiderohet informacion në internet, duke u përqendruar në mjek Zaitsev mirë-respektuar, dhe kurrë nuk i vjen keq. Unë shpresoj se së bashku ne mund të sjellë bajame tim të preferuar në një gjendje pune. Po, dhe një të veçantë ju falënderoj për konsultime me hundë. Të jetë i sigurt për të le ju e dini në lidhje me rezultatet e operacionit.

Many thanks Vladimir ... Simonov Familjes


Many thanks për Vladimir Mikhailovich nga familja Simonovyh.
Gjatë vuajtur nga grykët (dobësi, për dy muaj temperaturën).
Ata apeluan në klinikë rrethit dhe të paguar mjekët. Askush nuk mund të të ndihmojë.
A nuk heqë dorë nga shpresa për të gjetur një dije të mirë.
Gjetur në internet një artikull Laura Zaitseva, u bë i interesuar dhe të bëjë një takim.
Pas vizita e tretë është përmirësuar në mënyrë të qartë gjendjen e bajamet, gjendjen e përgjithshme të shëndetit.
Ky mjek ENT ka vet e tij, shumë efektive, teknikën e trajtimit të sëmundjeve transparent, vëmendje të saktë dhe të kujdesshëm ndaj pacientëve.
Ai jep rekomandime të detajuara dhe të sakta për shtëpi follow-up kujdes.
Vladimir Mikhailovich jo vetëm një mjek i mirë, dhe më të mirë profesionale në biznes !!!!

Emri im është Anastasia.
Për 6 l kaluar ... Anastasia,

Emri im është Anastasia.
Për 6 viteve të fundit, unë jetoj me grykët kronike.
Gjatë kësaj kohe ai është nënshtruar trajtimit, si në qendrat paguar mjekësore dhe për sigurimin MHI - dhe çdo herë procedura ishte për mua një sfidë e madhe.
Nga ana e mjekëve për të përmbushur dhe indiferencë dhe acarim.
Aksidentalisht gjendet në faqen e internetit mjeku ENT VM Zaitseva, dhe vendosi të kthehet tek ai për ndihmë. Pas konsultimit me Vladimir Mikhailovich, së pari kam besuar se unë mund të fitojë sëmundjen e tij.
Mjekimi është komplekse, dhe procedura është e shikoni më për mua hidhur.
Vladimir, ju faleminderit shumë !!!

Mirë se vini!
vjet më shumë se një vit e gjysmë në ... Julia K.

Mirë se vini!
vjet më shumë se një vit e gjysmë kam pasur grykët kronike, dhe nuk patën sukses për të gjetur një vend për të kryer një trajtim efektiv.
Në spitalin e rrethit për mua një herë "pastrohen" bajamet duke përdorur mjete moderne nuk është, dhe se trajtimi është e gjatë. Pastaj kam ardhur në departamentin ENT e një i madh spitaleve të qytetit. Atje unë u tha se ata direkt në spital nuk do të kuruar grykët kronike, dhe është e nevojshme për të aplikuar në klinikë në komunitetin ku unë kam qenë.
Pas kësaj unë u zhvendos në Kinë dhe u përpoq të trajtohen atje.
Mjeku kinez përshkruar më një shumë të bimëve të ndryshme dhe pije, por ajo nuk ka dhënë efekt.
Pas kthimit në Moskë, kam vendosur për të bërë një takim me një mjek Ent Vladimir Mikhailovich Zaitsev, vendi gjendet në internet.
Dhe tani, një javë më vonë, trajtimi im ishte mbi, dhe bajamet jetë e pastër.
Është e madhe se ajo ka qenë përdorur një qasje të integruar për trajtimin, që përfshinte si një trajtim i ditës me ndihmën e ndryshme të teknologjisë së lartë, dhe trajtim mjekësor që synon aspekte të ndryshme të kësaj sëmundjeje.
Unë jam shumë i kënaqur që ka gjetur më në fund një vend ku kam pasur asistencë të kualifikuar Ent dhe ndihmë për të zgjidhur në mënyrë efektive problemin e grykët kronike. Dhe kjo është bërë me dashamirësi të jashtëzakonshme, ndjeshmëri dhe vëmendje!
Vladimir, ju faleminderit shumë !!!

Mirëdita.
I shpreh mirënjohjen time ... Julia,

Mirëdita.
I shpreh mirënjohjen time për Dr. Vladimir Mikhailovich Zaitsev, për profesionalizmin dhe cilësinë qasjen e tyre në trajtimin e sëmundjeve Ent.
Në zyrën e mjekut, kanë arsenalin e nevojshëm për procedurat e transparent, gjithashtu do të përzënë nuk është e nevojshme.
Në veçanti, pajisja ka një "Tonzillor", e cila aktualisht është pajisja më efektive në trajtimin e inflamacionit të bajameve.
Pas një kursi të 5 trajtimeve në këtë njësi gjëndra të pastrohet, ndjenjë më të mirë.
Unë rekomandoj që të gjithë ata që vuajnë nga ftohjet e shpeshta apo grykët kronike, trajtimi me ndihmën e kësaj pajisjeje të lehtë-to-use.

Dear Vladimir!
Bo ... Alexander Fedorov,

Dear Vladimir!
Ju faleminderit shumë për ndihmën tuaj në zgjidhjen e problemeve të mia shëndetësore.
Kam vuajtur gjatë nga grykët kronike, shpesh (për 2 muaj) ulur në pushim mjekësor me një dhimbje të fytit dhe rëndim akute të grykët kronike. Në spitalin e rrethit dhe i vetmi spital shkarkohet.
Kur ju merrni në pritje, menjëherë kam marrë një të procedurave komplekse transparent, dhe rezultati nuk ishte gjatë në ardhjen.
Për 5 seancave të shërohet më.
Ju faleminderit shumë!
Kur simptomat e para - të vrapojë te ti!
Dhe së fundi, në rekomandimin tuaj, a keni të njëjtin koagulimin radio frekuencave të turbinates inferiore.
Tani unë hoqa qafe të nevojës për të pafund gërmoj pika hundë.
Faleminderit edhe një herë për punën tuaj, profesionalizmit dhe të mirë, qëndrim të ndjeshme ndaj pacientëve!

Many thanks për të mjeku Ent Vladimir Micha ... Anastasia,

Many thanks për të mjeku Ent Vladimir Mikhailovich Zaitsev për kujdesin e tyre mjekësor.
Mjaft nga aksidenti I stumbled upon Ent vend të tij, për shkak se urgjentisht nevojë për ndihmë te mjeku Ent.
Shko në klinikë në komunitet - është për të humbur kohë dhe nerva, dhe kjo është leshi në faqet e internetit të ndryshme Ent. Shkoi në Vladimir Mikhailovich, bekimi doli gjithë të drejtë tjetër të shtëpisë.
Si qasje ndaj mjekut ndaj pacientit.
Të gjithë, e përdorur terapi shumë profesionale fizike, në vend, do të ketë nevojë për të shkuar më tej, rekomandimet janë të qarta.
Në përgjithësi, nuk i zhgënjyer, shumë gëzuar atë.
Ju faleminderit!

I nderuar Dr. Zaitsev!
Faleminderit në ... Olga Ivanova-Muller,

I nderuar Dr. Zaitsev!
Faleminderit për ngrohtësinë, kujdesin dhe trajtimin e veçantisë (gjëndra si i ri !!!)! Ju - Genius !!!
Është mirë që të jenë të shëndetshme dhe të lumtur !!!

Me dëshirat më të mira dhe mirënjohje,
Olga Ivanova-Mueller

Faleminderit Dr Zaitsev VM, CCT saj ... Elena,

Faleminderit Dr V. Zaitsev, ndjeshmërinë dhe njohurinë e biznesit të tij.
Në një kohë të shkurtër ai pengoi grykët kronike.
Ne kemi qenë në kërkim për një njeri që e di biznesin e tij, Vladimir Mikhailovich ishte pikërisht lloji i personit.
I falënderoj atë për punën e tij.

Në këshillat e miqve ai u kthye tek mjeku Ent ... Manina Olga,

Në këshillat e miqve ai u kthye tek mjeku Ent Zaitsev Vladimir Mikhailovich.
Më parë, një kohë të gjatë ka vuajtur nga grykët kronike.
Trajtimi i kaluar ka dhënë rezultate të shkëlqyera. I liked qasje profesionale dhe cilësi të lartë të punës së kryer.
Është e rëndësishme të theksohet se klinika është "një hap" nga metro, i cili është shumë i përshtatshëm.
Many thanks për Vladimir Mikhailovich, do të vazhdojnë të lidhen me ju!

Kam marrë një takim me Vladimir Mikhailovich ... Fedorova Ekaterina,

Kam marrë një takim me Vladimir Mikhailovich me një djali 4-vjeçar pas trajtimit të pasuksesshëm të tonzilitta kronike në klinika të ndryshme të Moskës, duke përfshirë Dr. Sechinavy.
procedurat e shtrenjta, të gjata, dhe më e rëndësishmja të padobishme dhe të torturuar mua dhe fëmijën.
Në një pritje në mjeku e Zaitseva, kuptova se ne më në fund ra në duart e një profesionist.
Për një kurs të fizioterapisë (nga rruga zyra është e pajisur me një të madh) biri im shkoi bastisje mbi bajamet, të cilat u mbajtën për më shumë se një muaj.
Tani kemi ardhur në klinikë periodikisht për të larë bajamet për të ruajtur rezultatin.
Unë do të doja të shpreh mirënjohjen time te mjeku për duart e arta të një qasje individuale për pacientin, dhe vetëm për mirësinë dhe dashurinë e profesionit.
Sinqerisht, Ekaterina Fedorova.

Faleminderit shumë, Vladimir Mikhailovich W ... Natalia,

Faleminderit shumë, Vladimir Mikhailovich Zaitsev për ndihmë të shpejtë dhe në kohë në trajtimin e grykët.
Ky mjek me një letër të kapitalit. Shumë profesionale, ekspert kompetent.
Çdo gjë është në dispozicion, me durim dhe në mënyrë të qartë shpjegoi, dhe më e rëndësishmja është e qartë se njerëzit e interesuar në shërimin e pacientit, dhe nuk ndjekin qëllimet egoiste nuk mund të thuhet për disa nga "mjekët", e cila më parë kishte për të shkuar në qendrat e tjera.
Vetëm këtu ata më trajtuan me të kuptuarit dhe të kryer një numër të procedurave në të njëjtën ditë.
Unë jam shumë i kënaqur që ne kemi një mjek të tillë.
Pas një qasje të tillë të kujdesshëm, unë e dija që ajo kishte gjetur mjekun e saj, i cili ishte në gjendje për të aplikuar dhe ajo patjetër do të ndihmojë.
Faleminderit shumë, Vladimir për punën tuaj fisnike, për një zemër të mirë.
Perëndia të dhëntë shëndet !!!

grykët kronike: Simptomat dhe Trajtimi - Imudon

Bajamet në rrezik - e zhvilluar grykët kronike

Sipas hulumtimit mbi ankesat e njerëzve, grykët kronike kryeson listën e sëmundjeve të faring:

Kronike grykët - një inflamacion të gjatë dhe bajamet faringut. Zhvillohet pas kryerjes pectoris dhe sëmundje të tjera infektive të shoqëruara me inflamacion i mukozës ose dhimbje pa sëmundje paraprak akute. Ajo është e karakterizuar nga inflamacion dhe hipertrofisë së grykës për shkak të angina shpeshtë dhe sëmundje të tjera infektive akute në kavitetin oral. Sëmundja ndodh në të rriturit dhe fëmijët.

Adenoid pa trajtim efektiv dhe në kohë suppresses përgjigje imune dobëson reagimin mbrojtës të organizmit dhe në mënyrë të konsiderueshme zvogëlon cilësinë e jetës.

A nuk e ngatërruar grykët kronike dhe formën akute, të quajtur angina. grykët akute ndodh në çast, shkaku i më shpesh është grupi A streptokoket, dhe një bandë e tërë e viruseve nga grupi i SARS. Megjithatë, angina lehtë mund të zhvillohet në një formë kronike, e cila më pas do të thonë "faleminderit", dhe nga ana tjetër do të shkaktojnë paraqitjen e pectoris 1.2 .

Palatine bajame-barrierë

bajamet Palatine janë barrierë mbrojtëse kundër patogjeneve infektive, të cilat ne thith së bashku me ajrin. bajamet Palatine formë faringut unazë limfatik i cili merr në mënyrë, kur ata janë patogjene prekje. Grumbullimi i indeve limfoide përfshirë drejtpërdrejt në reaksioneve imune. inflamacioni kronik shkakton një shumëllojshmëri e infeksioneve, të cilat janë të agjentëve dëshirore e streptokok, stafilokok, Pneumokoke, adenovirus, herpes simpleks virus, klamidia dhe kërpudhave.

formacionet hypertrophied limfoide veprojë si vatra e infeksionit kronik në trup, mund të provokojë zhvillimin e ethet reumatike, endokardit infektive, anomalitë e veshkave.

Simptomat e grykët kronike

Me zhvillimin e grykët kronike toksike-alergjik në të rriturit mund të shfaqet shkeljet e zemrës, mëlçisë, veshkave dhe nyje. Mund të zhvillohet: sëmundjet e zemrës, si e fituar, artriti infektive dhe reumatizma.

Prandaj është koha e rëndësishme që të i kushtoj vëmendje për simptome kronike grykët dhe të fillojnë trajtimin. Sjellja në kohë e masave terapeutike dhe parandaluese për të minimizuar rrezikun e komplikimeve në të rriturit 3 .

Trajtimi dhe parandalimin e grykët kronike

Trajtimi dhe parandalimin e grykët kronike

Trajtimi kronike grykët ka për qëllim luftimin e simptomave të sëmundjes dhe shkakton rifillimi shpeshta. Zgjedhja e terapisë drogës janë lënë më të mirë për të profesionistëve me përvojë të cilët kryejnë një studim të plotë për të gjetur se cilat faktorët mbështetur procesin inflamator në zonën e fytit dhe bajamet.

Taktika trajtimit të përzgjedhur parasysh formën dhe faza e sëmundjes. Terapia konservative përfshin procedurat lokale që lejojnë bajamet për të pastruar qelb akumuluar.

rinses antiseptik dhe lozenges veçanta shkatërrojnë agjentët infektive në vend, e cila redukton shenjat e inflamacionit dhe ul dhimbje kur gëlltitjes. Agjentët immunomodulatory lokale normalizuar microflora e faring dhe për të përmirësuar mekanizmat e mbrojtjes të formacioneve limfoide.

Gjatë acarimit të grykët kronike trajtuar, përfshirë antibiotikët, por vetëm pas përcaktimit të ndjeshmërisë atyre të agjentëve infektivë. Sot microbial rezistencës vërehet në disa të rriturit me shumë agjentë antibacterial, të cilat në masë të madhe komplikon trajtimin e sëmundjeve akute infektive.

Mukozën e fytit me grykët kronike të ndjeshme për të stimujve të ndryshme termike dhe kimike. Është e nevojshme për të mbrojtur kundër të dy overheating lokale dhe supercooling indet orale. Ajo është gjithashtu e rekomanduar për të shmangur dëme ushqim i fortë faringut mukozën 4 .

Është e nevojshme që të i kushtoj vëmendje për cilësinë e ushqimit: mungesa e vitaminave dhe elementët gjurmë mund të nxisë zhvillimin e beriberi dhe zvogëluar aktivitetin e sistemit imunitar.

medikament Imudon® për trajtimin e grykët kronike

Si një agjent lokal imun-stimulues për trajtimin e të rriturit dhe fëmijët nga 3 vjeç mund të konsiderohet lozenges Imudon ® , e përdorur në grykët kronike.

Sipas statistikave, më shumë se 15% e fëmijëve dhe 10% e të rriturve vuajnë nga grykët kronike. Që nga grykët kronike shpesh çon në ndryshime patologjike të sistemit imunitar të njeriut, trajtimi mund të përfshijnë aktivizimin e sistemit imunitar. Lozenges Imudon ® janë përdorur për trajtimin dhe parandalimin e grykët kronike. Ato stimulojnë trupin e njeriut për të luftuar agjentë infektivë. Kështu, drogës Imudon ® nis reagime mbrojtëse, rritjen fagocitozën dhe interferon sintezën e vet. Përgatitja rrit sasinë e qelizave imunokompetent, nxit prodhimin e Lizozima dhe tipit imunoglobulina A në pështymë njerëzor.

Trajtimi parandalues ​​duhet të përfshijë jo vetëm administrimin e profilaktik i agjentëve imunostimulues, por edhe një dietë të ekuilibruar, stërvitje të moderuar, mjaft gjumë dhe pushim të rregullt, forcim, trajtimin në kohë të kariesit të dhëmbëve, sëmundjet e frymëmarrjes. Një qasje për trajtimin e grykët kronike të integruar, dhe të lejojë parandalimin efektiv ndjeshëm të reduktuar incidencën e rifillimi të sëmundjes themelore dhe për të përmirësuar shëndetin e përgjithshëm.

1 - Otorhinolaryngology Alekseeva NS / NS Alekseeva [et al.]. - M:. Izd GEOTAR Media, 2009. - 954 p.

2 - Pluzhnikov MS grykët: klinike dhe imunologjike aspektet / MS Pluzhnikov [et al.]. - M:. SPb, Dialog, 2004. - 222 p.

3 - Kunelskaya NL Angina: diagnoza dhe trajtimi / NL Kunelskaya, AB Turovsky, Ys Kudryavtseva // Medicine. - 2010. - №3. - me 1-9.

4 - Luchikhin LA Efficiency preparat Imudon ® ne trajtimin e pacienteve me sëmundjet akute dhe kronike inflamatore të faring / LA

Luchikhin [et al.] // Journal of Otolaryngology. - 2001. - №3. - 62-64 p.

Këto materiale janë zhvilluar me mbështetjen e Abbott për të përmirësuar vetëdijen e pacientit e shëndetit.

Informacioni në materialin nuk zëvendësim për këshilla e shëndetit. Konsultohuni me mjekun tuaj. RUIMD180384 në 02/02/2018.

Grykët në të rriturit

Grykët - ndoshta secili prej nesh të paktën një herë, por arriti të gëzojnë të gjitha "charms" të kësaj sëmundjeje infektive. Sipas statistikave të Organizatës Botërore të Shëndetësisë, 15% e njerëzve në moshë të rritur konfrontuar me këtë diagnozë. Çdo dhimbje të njohur në fyt kur gëlltitjes - pacienti nuk mund të hani normalisht, dhe sëmundja shoqëruese dhe dobësia e temperaturës përgjithmonë trokas nga ritmin normal të jetës. Në klimat e nxehtë sëmundja është diagnostikuar rrallë, por ne nuk ishin aq me fat me ju. persona të rritur më të ndjeshëm ndaj sëmundjeve gjatë sezonit të ftohtë, kur trupi është i dobësuar tashmë.

Grykët e quajti procesin inflamator në bajamet. Forma akute e grykët quhet angina. Nëse trajtimi i duhur nuk është një i rritur për të mbajtur si duhet, komplikimet serioze në të rriturit si dhe adoleshentët janë dhënë në njëqind për qind. Kjo do të duket, dhimbje të fytit - një situatë standarde. Pse shkoni te mjeku Ent? Ju në fakt mund të merren me sëmundjen vetë. Sidomos kur një ekran TV dhe pastaj vjen reklamat "më efektive" droga. reflektime të tilla, natyrisht, e gabuar. Në trajtimin e grykët mund të hiqni përkohësisht simptomat e pakëndshme në shtëpi, por nuk merret me agjent shkaktar i sëmundjes. Në rastin e formave të rënda të angina vetëm trajtimin kompetent dhe në kohë të grykët në rriturve në Moskë nën kontrollin e mjekut ENT do të zvogëlojë gjasat e komplikimeve dhe do të ndihmojë të shpejt të përballuar me një sëmundjeje të rëndë.

Pse kemi bajame?

Bajamet ose bajamet - është e çiftuar organin e sistemit imunitar njerëzor. Ato janë të vendosura në anët e orofaringut, janë të vogla dhe në formë si arra bajame (këtë ngjashmëri dhe i dha emrin autoritet). Bajamet janë një grup i indeve limfoide. ind absolut limfoide është i përbërë nga qeliza (makrofagjet) që rrethojnë dhe i mbulojnë bakteret, toksike dhe grimcat e tjera të huaja kapur ne trupin e njeriut. Kjo është, bajamet janë lloj i një filtër natyror. Të gjitha bakteret bllokuar në trup duke marrë frymë ose me ushqim, të takohen në gjëndrrat e tyre mënyrë. Pas kontaktit me patogjene, bajamet rritje në madhësi dhe bëhet i përflakur, ndërsa dërgimin e alarmit sistemin imunitar të njeriut.

bajamet sipërfaqe përbëhet nga kanale të thella, dredha-dredha boshllëqe. Ata janë një kurth unike për patogjene. Një person i shëndetshëm mund të mangësive të vetë-pastër të baktereve të vdekur dhe qelizat e bardha të gjakut. Por në qoftë se bajamet, për çfarëdo arsye, nuk mund të përballen me punën e tyre, bakteret fillojnë të shumohen në boshllëqet, dhe bajamet tashmë vetë pas një kohe u kthye në vendin e infeksionit, dhe kjo mund të çojë në acarimin e përhershme të sëmundjeve kronike në të rriturit.

Si mund të merrni?

Ka disa mënyra për të infeksionit: ajrore, kontakt, ushqim dhe endogjen. Kur bakteret ajrore Staphylococcus ose Streptococcus depërtojnë në trup gjatë kollitjes, teshtitjes, një person i sëmurë për një bisedë të shëndetshme. Kur Mënyra e kontaktit mund të jetë i sëmurë, madje edhe duke përdorur enët njëjta, linens, peshqir ose pacienti e njeriut. Lehtë për të marrë të sëmurë, konsumojnë të hahet ushqim infektuar me baktere COCCI. Kur bakteret hyjnë në infeksion endogjen e mjedisit të brendshëm. Burimi i infeksionit mund të bëjë dhëmbët e këqija, otitis, rinitit, që është tashmë i pranishëm në trupin e microflora patogjen.

Por nëse bakteret hyrë në trup nga një prej metodave të mësipërme, kjo nuk do të thotë se njerëzit domosdoshmërisht të merrni infektuar. Për zhvillimin e sëmundjes duhet faktorë të tillë si hipotermi, mungesa e higjienës nxitje, ata me sëmundje kronike, septum nazal lakuar, gjëndra të dëmtuara, dhëmbët e keqe, dietë të varfër, stresi, zakone të këqija, ulur imunitetin.

Si rregull, në qoftë se njëri prej këtyre faktorëve është mbrojtjet e trupit janë dobësuar, dhe personi bëhet i ndjeshëm ndaj sëmundjeve, dhe si rezultat nuk ka inflamacion. Nëse ju nuk e trajtojnë një dhimbje të fytit në të rriturit ose trajtimin e mjeteve akute dhimbje të fytit në shtëpi, duke refuzuar të kujdesit mjekësor të kualifikuar, nuk do të jetë kronicitetit e inflamacionit - ky është shkaku kryesor i grykët kronike.

Format e sëmundjes dhe simptomat e saj

Format kryesore të grykët - eshte nje akute (angina) dhe grykët kronike. Ky i fundit lind kundër trajtimin undertreated ose jo e saktë të angina. Me një inflamacion të tillë të bajamet janë burim i vazhdueshëm i infeksionit. Rëndim të grykët kronike zëvendësohet nga periudha e heshtjes (faljen) dhe pastaj kthehet përsëri simptomat. Kjo formë e sëmundjes është shumë e vështirë të shërueshme. Prandaj, trajtimi i grykët kronike në të rriturit duhet të kryhet vetëm me pjesëmarrjen e mjekut shumë përvojë otolaringolog.

Të rriturit me anginë shqetësuar zakonisht:

 • rritje të mprehtë në temperaturën e trupit;
 • ethe;
 • nyjet limfatike fryrë;
 • ënjtje të gjëndrave;
 • dhimbje tolerueshme në fytit;
 • formimi qelb dhe pllakë në grykës;
 • letargji, dobësi, të qenët i përgjumur.

Shenjat e sëmundjeve kronike nuk janë shprehur si të ndritshme shpesh një diagnozë e një personi mëson vetëm pritje në mjeku Ent, është në disponim gjatë acarimit të ardhshëm.

Komplikime

Disa trajtime popullore grykët, si dhe mospërfillje të plotë për shenja të sëmundjes - masat janë jashtëzakonisht joefikase dhe madje e rrezikshme. Inflamacion i bajamet nuk mund vetëm të kthehet në një sëmundje akute në një formë kronike, por edhe të shkaktojë komplikime të rënda, reumatizmi, sëmundje të zemrës, sëmundje të veshkave, abscesi rreth bajamet indeve, otitis, edemë laryngeal, meningjit, sepsë. Prandaj, trajtimi i purulent grykët domosdoshmërisht duhet të kryhet dhe monitorohet nga otolaringolog. Për të kuruar grykët dhe për të shmangur pasoja të rënda për shëndetin, ju lutem kontaktoni klinikën tuaj Ent në identifikimin e simptomave të para të sëmundjes!

Ne jemi trajtuar si duhet.

Në të rriturit, trajtimi i grykët është kryer nën mbikëqyrjen e otolaringolog. Në otorhinolaryngology izoluar metodat konservative për trajtimin e sëmundjeve dhe kirurgjikale. Nga metodat konservative përfshijnë terapi të drogës, trajtim i ditës, gjëndrat larje dhe trajtimet fiziologjike.

Si sëmundja është origjina bakteriale, agjent shkaktar do të ndihmuar të përballen me antibiotikë. medikamente mikrobiale për të rriturit (zgjedhja e drogës, dozen dhe trajtimin) cakton otolaringolog. Edhe në qoftë se ju mendoni se ka qenë shumë më të lehta, dhe Retreats sëmundje, ta ndaloj caktuar terapi në çdo rast e pamundur. Ndryshe, probabiliteti e përsëritjes ose inflamacioni kronik.

Nëse një ethe, ju duhet të marrë antipyretics. Në trajtimin e lehtësim dhimbje dhimbje të fytit të përdorni sprays veçanta ose pastilles për gjiri.

Trajtimi i mjeteve juridike popullore rritur mund të kryhet vetëm në lidhje me terapi tradicionale të drogës. Në trajtimin e mjeteve juridike grykët popullore rinses të ndryshme të përdorura. Gargarë për grykët efektivisht të kryer zierje e kamomil, i urtë, Wort Shën Gjonit. Para se të përdorni çdo mjet e nevojshme që të konsultoheni me mjekun tuaj.

Me simptomat e grykët kronike të suksesshëm për të ndihmuar të menaxhuar një procedurë të "vakum shpëlarje bajamet" efektiv, kryer në "Lor Klinika Dr Zaitsev" duke përdorur shtojcë të një autor i posaçëm për pajisjen "Tonzillor". Aktualisht, mënyra më efektive për të hequr purulent-caseous masën e zbrazëtirat e bajamet.

Të pacientit është e nevojshme për të krijuar kushte të favorshme për të lehtësuar shërim të shpejtë. Për të shmangur infektimin me pjesën tjetër të familjes, pacienti duhet të vendosen në një dhomë të veçantë të ventiluar mirë. Liri, peshqir dhe enët ajo duhet të jetë personal. Ditët e para të përshkruara pushim rreptë krevat dhe shumë pije. Rol të rëndësishëm në luan shërim dietë. Ushqimi duhet të jetë i butë për dhimbje të fytit: ajo mund të jetë supave, broths, drithëra, pelte. Ushqimi duhet të jetë e nxehtë, djegëse apo të ngurta.

Nëse, pavarësisht masave të marra, rëndim i anginë të ndodhë deri në disa herë në vit, ose shumë i madh rreziku i sëmundjeve të zemrës dhe sëmundjet e nyjeve, në rastin më ekstrem të mjekut Ent mund të rekomandojë një heqje e bajameve për grykët kronike. Kirurgji për të hequr bajamet quhet heqje e bajameve bilateral.

Për të kuruar një dhimbje të fytit shpejt dhe me efikasitet, mos prisni - ". Ent Clinic Zaitsev" kontaktojë Treat grykët kronike në Moskë duhet të ketë mjekë shumë përvojë Ent. Pas saktë zgjedhur një kurs të terapisë do të zvogëlojë numrin e acarimin dhe të zgjasin periudhën e faljen. trajtim efektiv i grykët - kjo është profilin tonë! Çmimet tona nuk kanë ndryshuar që nga viti 2013 dhe mbetet një nga më të mirë në Moskë. Ju lutem telefononi dhe të vijnë. Ne do të ju ndihmojë!

emërimet

shtyp

Kthehu në listën

emërimet

Orari i pritjes

videos aktuale

AT trajtimin e grykët kronike mund të marrë tre vjet - AMF

ekspert tonë - otolaringolog Ivan Leskov .

thjeshtësia imagjinare

Mjekët thonë se grykët kronike janë gjetur tani në çdo fëmijë dhjetë, dhe kjo shifër është katër herë më e lartë në mesin e fëmijëve të neveritshëm. Dhe shpesh, "Kronikë" fillon me një anginë banale të cilët ishin trajtuar në mënyrë të parregullt.

Çfarë është angina, të gjithë e dinë. më Versioni i "thjeshtë" të saj - Bluetongue në të cilën inflamacion nuk shtrihet në shtresat e thella të bajamet. Pas 4-5 ditësh, ai kalon. Përndryshe vazhdon me një tjetër hap. Në bajamet mund të duket verdhë-bardhë pruzyrki - qelbëzim (grykët). A mund të - dhe ishujt "bastisje". Kjo formë lacunar. Dhe në qoftë se procesi ka filluar, të dyja format mund të bashkohen.

Driving trajtim angina kanë antibiotikët tradicionale apo antiviralë plus pije apo llak. Nga moms nevojë për tri gjëra: koha për të thirrur mjekun, vetëm për të përmbushur qëllimin e tij dhe të përpiqemi për të mbajtur fëmijën disa ditë në shtrat, pasi temperatura u bë normale. Ky i fundit është i rëndësishëm, sepse kjo ju jep një dhimbje të fytit dehje të rëndë që ndikojnë zemrën.

Kërko fajtor

Për një kohë të gjatë është menduar se "fajtori" kryesor i sëmundjes - streptokokut. Por në vitet e fundit situata ka ndryshuar. Për shembull, doli se roli i "agjentëve provokatorë" grykët akute (angina sinonim) mund të bëjë klamidia dhe Mycoplasma.

Një arsye tjetër për rritjen grykët "popullaritetit" të - një prani konstante në trupin e të ashtuquajturit virusi Epstein-Bar ose adenovirus (shpesh ata mbeten në trup pas SARS). Vlen një fëmijë të lagur këmbët apo të pini ujë të ftohtë - fyt është përflakur, procesi ka filluar!

Por tani aq shumë droga të ndryshme, me të vërtetë e pamundur për të kuruar një dhimbje të fytit deri në fund? Ndoshta, natyrisht. Por parandalon inerci. Ne jemi ende shumë mjekë besojnë se faji për streptokokut dhe antibiotikë penicilinë. Klamidia dhe Mycoplasma janë mjaft interesante, dhe viruset - edhe më shumë. Dhe çfarë ndodh? Simptomat e jashtme pectoris si shkojnë jashtë, por në faktorët e parë të shkaktojë (SARS, hipotermi) inflamacion shpërthen me një zhurmë. Herë, dy herë, tri herë, e cila çon në grykët kronike.

Dhe për këtë arsye ju duhet të duhet të trajtuar një dhimbje të fytit nga fillimi. Dhe kjo do të thotë - në radhë të parë për të gjetur "fajtorin", duke shkaktuar sëmundje. Ne kemi nevojë për një diagnozë objektive. Në fakt - kjo është analiza e katër :

Smears citologjike;

PCR (metoda mollekulyarnoy diagnostikuese për zbulimin patogjene infektive);

testi të gjakut për antitrupa te virusit;

Kulture në florën.

Fillon dhe fiton

Për të hequr qafe të sëmundjes përgjithmonë, është e rëndësishme që të vazhdojë trajtimin pas tjetrit dhimbje të fytit lënë prapa. Mjekimi zakonisht zgjat rreth tre vjet: ne duhet të marrin kurs dy herë në vit. Nëse jeni duke përdorur teknikat e fundit dhe produktet nuk mund të zgjidhë problemin shumë më të shpejtë.

Hapi i parë - Riorganizimi i bajamet, që është shtyer drogë. Tani ajo është kryer duke përdorur një ultratinguj shtesë. Ka edhe më të sofistikuara "metoda", të tilla si thithje të tjera elektronike hequr përmbajtjen e zbrazëtirat - "xhepat", ku qelb akumulon, anti-inflamator droga janë të administruara për ta.

Hapi Dy - fizioterapi. Kjo procedurë mund të jetë UHF, electrophoresis, terapi kuantike, dhe kështu me radhë. D. Paralelisht, mjeku përshkruan një kurs të barnave anti-inflamatore dhe imunomodulatoreve.

Hapi i tretë - rehabilitimi. Më të mirë - për të marrë larg fëmijën për disa javë në det. Por në rajonet me ajër të thatë: Krime, Mesdhe. Deti, dielli, ajri i thatë trajtohen në mënyrë të përkryer.

Hiq ose të largohen?

Thjesht nuk mendoj se trajtimi konservativ i grykët kronike - është e lehtë dhe e thjeshtë. Mbaj një fëmijë mbi procedurën, për ta bindur atë që do të trajtohen. Prindërit shpesh janë të gatshëm të tërhiqen: Nuk ka bajamet - nuk ka probleme. Po, dhe më shumë! Sistemi ynë imunitar është ndërtuar mbi parimin e përzgjedhjes klonale, që është, kontakti me infeksionet mëson sistemin imunitar për të reaguar në mënyrë korrekte për të "armikut".

Heqje e bajameve në fëmijëri e bën sistemin imunitar "gjysmë të arsimuar", me të gjitha pasojat e saj. Dhe shpesh, operacioni nuk e ndryshon gjendjen: fëmija është ende i sëmurë, por nuk është më e dhimbje të fytit dhe pezmatim i fytit dhe tracheitis. Cilat janë shenjat klasike për heqje e bajameve? Them - tre.

Mungesa e efikasitetit të trajtimit konservativ, kur një mjek trajton një fëmijë dhe trajton, dhe grykët akute janë përsëritur me të njëjtën frekuencë. Por kjo nuk është një argument i formës së prerë "për". Së pari ju duhet të përgjigjet në pyetjen nëse ishte një trajtim të rregullt, deri në çfarë mase?

komplikimet toksike dhe alergjike. Kjo situatë, kur ata fillojnë të zhvillojnë sëmundje: sëmundjet e zemrës reumatike, joints, sëmundje të veshkave, etj Por këtu duhet prova e vështirë për një lidhje të drejtpërdrejtë mes grykët dhe sëmundjeve të tjera ... Bajamet nuk janë të përfshirë në lodh, për shembull, ose sëmundje të zemrës.

abscesi Peritonsillar. Kjo është vetëm tregues e vetme që, në fakt, kërkon kirurgji emergjente, për shkak se në këtë rast inflamacion kalon nga bajamet e indeve përreth. Prandaj, në këtë rast, ne nuk duhet të pres!

Laser, të ftohtë, me ultratinguj?

Ndërsa bisturi tradicionale në bajamet largimin nuk dorëzojnë pozicionet e tyre, kirurgët përdorin metoda më moderne. Natyrisht, në qoftë se operacionit - "në rendin e ditës", prindërit e interesuar zjarrtë në pyetjen: Cilat janë të mirat dhe të këqijat e secilit. Nga dhe të mëdha, në krahasim me një bisturi, vetëm avantazhin e - pak humbjes së gjakut. Dhe lazer, dhe me ultratinguj, kirurgu përdor si të njëjtën bisturi me të cilën shkatërron indet e sëmurë.

Dallimi kryesor në mes të metodës cryogenic (Moxibustion duke përdorur temperaturat e ulëta) se operacioni është kryer jo për një kohë, dhe gradualisht, në disa hapa me intervale kohore. Por kjo metodë nuk është e pranueshme nën grykët shkallës së tretë (kur bajamet janë zgjeruar në mënyrë që hendeku të vogël midis tyre). Dhe një tjetër disavantazh - temperaturat e ulëta pas ekspozimit ndaj ngadalë shpërndarë indeve të vdekur, ka dhimbje kur gëlltitjes, nyjet limfatike fryrë herë pas here.

Dhe kjo nuk vlen bëra shaka në lidhje me pro dhe kundra. Kjo nuk ka rëndësi. Çështja ende zgjidh një kirurg, si rregull, ai zgjedh dhe rruga ka shkëlqyer, pasi të gjitha, ai nuk ka nevojë për ndonjë rrezik shtesë të ndonjë problem panevojshme. Pra, me qëllim për të hequr bajamet, duke kërkuar për një mjek të mirë, jo metodë.

Shih gjithashtu:

grykët kronike në të rriturit: Shkaqet, formon sigurisht ...

Grykët në të rriturit

Kronike grykët - një inflamacion periodik i bajamet, e cila zhvillohet në sfondin e rënies lokale në imunitetin. Bajamet grykët kronike janë burimi i infeksionit, i cili helmon organizmin, ajo kontribuon në sensibilizimin e saj. Në qoftë se koha nuk lëshon sëmundje faljen vetë, në periudhën e acarimit të një njeriut rritet temperatura e trupit, ka gërvisht dhe dhimbje të fytit, nyjet limfatike rritje në madhësi.

Grykët është e rrezikshme për komplikimet e saj, duke përfshirë pyelonephritis, artrit, adnexitis, prostatitis dhe shumë të tjerë. Faktorët që kontribuojnë në formimin e grykët kronike, shumë. Shumë shpesh vuajnë nga banorët grykët e qyteteve të mëdha, dhe njerëzit e ekspozuar ndaj stresit të vazhdueshëm. Një ndikim negativ në dietë imunitetit lokale dhe të përgjithshme monoton dhe bollëkun e kimikateve në ushqim.

Shkaqet e grykët në të rriturit

Bajamet kryer në trupin e njeriut funksion më të rëndësishme të sigurisë. Ata të parandaluar thithjen e mikroorganizmave patogjene nga ushqimi, ujë dhe ajër thithur nga prodhimin limfocitet, dhe interferon gamaglobulinë. Crypts dhe zbrazëtirat e bajamet në një bazë të rregullt, nuk ka vetëm "të mirë" bakteret, por edhe flora kushtimisht patogjene.

Nëse sistemi imunitar të një personi është plotësisht funksional, inflamacion nuk do të zhvillohet, sepse përqendrimi i baktereve të dëmshme është i vogël, por rritja e tyre pengohet nga forcat natyrore të trupit. Ajo është gjithashtu transparent për të njeriut baktereve "të mira" janë duke luftuar patogjene që vijnë nga mjedisi i jashtëm. Megjithatë, për një numër arsyesh, ky ekuilibër i padukshëm mund të jetë ndërprerë, duke çuar në një rritje në numrin e bacilet me qëllim të keq dhe zhvillimin e angina, e cila karakterizohet me inflamacion akut i bajameve mund të ndodhë në folikulare dhe lacunar formën.

Ndonjëherë sëmundja bëhet kurs zgjatur, e vështirë për korrigjim mjekësore, që nënkupton uljen e mbrojtjes vendase. Si rezultat, amygdala nuk mund të përballen me funksionet e caktuara për ta, humbet aftësinë për të pastrohen, dhe një person zhvillon grykët kronike. Më shpesh kjo është një pasojë e angina undertreated akute, edhe pse rreth 3% të rasteve, sëmundja mund të zhvillohet pa inflamacion paraprak akut të indeve bajamet.

Në pacientët me bajame kronike grykët mund seeded rreth 30 lloje të baktereve të ndryshme të dëmshme. Boshllëqet vetë flora patogjene përfaqësohet zakonisht nga streptokokeve dhe staphylococci.

Grykët në të rriturit

Për të përcaktuar llojin e baktereve që shkaktojnë grykët, është e nevojshme për të kryer mbjellëse bakteriale e mukusit nga sipërfaqja e bajameve, me antibiotikogrammy mëtejshme. Ajo do të marr drogë, e cila është e dëmshme për florën ajo është provokuar nga sëmundja. Nëse ju merrni antibiotik në mënyrë të rastësishme, ka një mundësi të lartë se trajtimi nuk do të japë efektin e dëshiruar, apo do të shtyhet pafundësisht. Për më tepër, ajo nuk është përfunduar kurë dhimbje të fytit është shkaku më i zakonshëm i grykët kronike.

Ka sëmundje që veprojnë si faktorë që shkaktojnë grykët kronike:

 • Prania e polipe hundës, adenoids gungë, sinoziti bakteriale, sinusit, devijuar septumeve. Të gjitha këto sëmundje të veprojë si vatra e infeksionit nga të cilat bakteret mund të përhapet në amygdala. Përveç kësaj, sëmundjet e listuara të kontribuojë për një shkelje të frymëmarrjes hundës, të cilat gjithashtu mund të shkaktojë inflamacion.

 • Fruthi, tuberkulozi, fruth i keq dhe sëmundjet tjera infektive të çojë në përkeqësimin e rezistencës së trupit. Kjo është veçanërisht e vërtetë për ata pacientë të cilët nuk marrin terapi adekuate, ose sëmundja e tyre është kurs i ashpër.

 • predispozicion gjenetik ka një vlerë të caktuar në aspektin e zhvillimit të grykët kronike në të afërmve më të afërt të gjakut.

Për faktorë të tjerë të rrezikut përfshijnë:

Rreziqe të tjera faktorë përfshijnë
Rreziqe të tjera faktorë përfshijnë

 • Hipotermi.

 • futje e pamjaftueshme e ujit gjatë gjithë ditës, si dhe për pijet e pije me cilësi të ulët. nevojat e përditshme personi të paktën 2 litra ujë, dhe ajo duhet të kalojë nëpër një filtër apo fitojnë ujë tashmë pastrohet.

 • stresi shpeshta dhe ekzistojnë në një stres të vazhdueshëm mendor, cilësia e dobët e gjumit të pamjaftueshëm, depresioni dhe lodhje kronike.

 • Kushtet e pafavorshme të punës, puna në dhomat e pluhurosura dhe të ndotura.

 • Kushtet e dobëta mjedisore në vendin ku personi jeton. Rreziqet përfshijnë bimët industriale, bllokimet transportin rrugor, nivele të larta të rrezatimit, përdorimin e kimikateve të ulët të keq shtëpiake për sende shtëpiake. Është e nevojshme për të hequr qafe e qilima, mobilje, bërë e materialeve toksike, pajisjeve dëmtuar, kimikatet shtëpiake klor, detergjenteve me një përmbajtje të lartë të surfactant.

 • zakone të këqija: pirja e duhanit dhe abuzimi me alkoolin.

 • Gabime në dietë, konsumi i tepërt i ushqimeve të pasura me karbohidrate të shpejtë, prania e pamjaftueshme në tavolinë të freskëta perime, fruta, perime, dhe drithërat.

Në bajamet e indeve të shëndetshme limfoide është delikate, nuk ka plagët. Nëse një person vuan nga grykët kronike, indet pësojë ndryshime patologjike, e mbyllur, plagët janë zëvendësuar me materiale fijor lidhës qelizor. Scars bllokojnë qasjen në boshllëqet që provokon formimin e vatrave në të mbyllur të tyre, që përmban qelb. E ashtuquajtura tape lacunar. Ato grumbullohen mikrobet, grimcat e pluhurit, katran nga duhani, qelizat epiteliale nekrotike.

Mbyllur lacunae - Është e xhepat, e cila krijon kushte ideale për bakteret të rritet. Sa më shumë që ata të bëhen, aq më shumë ata lëshojnë substanca toksike. Ato depërtojnë në gjak dhe në përhapjen e saj aktuale në të gjithë trupin, depërtojnë në çdo organ dhe duke shkaktuar dehje kronike.

Sigurisht, kjo nuk është një proces i shpejtë, kjo ndodh gradualisht, por në mënyrë të qëndrueshme. Si rezultat i kësaj, vuan jo vetëm imuniteti lokale - ka qenë e dëmtuar nga një mekanizëm mbrojtës i organizmit në tërësi. Për më tepër, streptokoket mund të provokojë komplikime të rënda.

simptomat e grykët

simptomat e grykët
simptomat e grykët

Ka disa forma të sëmundjes, secila prej të cilave është e karakterizuar nga simptomat specifike:

 • grykët Simple përsëritura. Në këtë rast, personi shpesh vuan nga përsëritura fyt i lënduar. Simptomat janë të butë, sëmundje karakterizohet nga pengesë purulent në sipërfaqe tonsillar, ënjtje e tyre, nyjet limfatike zgjeruar. Personi ndjehet si në qoftë se ai është i pranishëm në fyt e trupit të huaj, e cila i jep siklet, ndërsa gëlltitjes ushqim. Kur është në faljen, të gjitha simptomat të zhduken krejtësisht. Dhimbje fyti me një formë të thjeshtë të grykët kronike të ndodhë në njerëzit, mesatarisht 3 herë në vit. Në këtë kohë ka një rritje në temperaturën e trupit dhe dobësi e përgjithshme. Pas çdo episod të sëmundjes për një kohë të gjatë trupi është restauruar.

 • Simple grykët zgjatur, kur sëmundja nuk ka ngadaltë gjatë dhe shtrihet mbi një kohë të gjatë.

 • grykët thjeshtë kompensuar, akute kur personi në fjalë është e rrallë.

 • Toksike dhe alergjik grykët. Ajo është e ndarë në dy nënlloje:

 1. Bajamet janë të përflakur, ka simptomat e sensibilizimit dhe dehje. Ai vuan nga të nxehtit, të bashkohen dhimbje në zemër, por të mbajtur EKG nuk zbulon ndonjë anomali. Gjithashtu, personi i lënduar joints, ka një lodhje të përgjithshme. sëmundjet infektive të tjera njeriu vuan mjaft e vështirë, periudha e rimëkëmbjes merr një kohë të gjatë.

 2. Bajamet përflakur pacientin në baza të rregullta, kështu që janë bakteret përhapen në të gjithë trupin. Kjo provokon ndryshime patologjike në veshkat, joints, mëlçisë, zemrës (në EKG ndryshimet Rhythm janë zbuluar, është e mundur formimi i sëmundjeve të zemrës). Në formë të tillë, grykët toksike dhe alergjike zhvillon reumatizmi, artrit, procesi patologjik përfshin sistemit urogjenital. Në këtë rast, temperatura e trupit mund të mbetet në vlerat subfebrile, dhe pacienti do të ankohen për lodhje dhe dobësi.

simptomat e grykët
Gjetur gabim në tekst? Zgjidhni atë dhe disa fjalë të tjera, shtypni Ctrl + Enter

A është e mundur për të kuruar grykët kronike përgjithmonë?

Mund të kemi ndonjëherë
Mund të kemi ndonjëherë

Permanently kurë grykët kronike është e pamundur, për shkak se bakteret patogjene janë të pranishme jo vetëm në ajër, ujë, ushqim, por edhe në trupin e njeriut. Megjithatë, për një sistem të shëndoshë imun, ato nuk janë të rrezikshme. Trupin të përballuar me ta më vete, dhe kjo luftë do të zhvillohet për njeriun heshtje. Kur sistemi imun dështon, çdo infeksioni është një kërcënim për shëndetin.

Një tjetër arsye që pengon një herë dhe për të gjithë të harrojmë për këtë sëmundje si grykët - është aftësia e baktereve për të përshtatur dhe për të përshtatur me ndryshimet në mjedisin e tyre përreth. Kjo është, këto mikroorganizmave kanë aftësinë për të zhvilluar rezistencë ndaj antibiotikëve. Pra, kjo është zakon shumë e rrezikshme është për të marrë antibiotikë në diskrecionin e tyre në rastet kur ato nuk mund të bëjë pa. Në përgjigje të baktereve të drogës prodhojnë enzime që mohojnë të gjithë efektin e tij terapeutik. Si rezultat i florës patogjene mbijeton dhe vazhdon të helmojnë trupin dhe transmeton mekanizmat mbrojtëse të trashëgimisë për brezat e tyre të ardhshëm.

Ka një arsye e tretë pse grykët kronike nuk mund të shmanget përgjithmonë. Sëmundja shpesh shkakton bakter është Staphylococcus aureus. Ajo është në mënyrë aktive shumëfishon, dhe pastaj formon një koloni që ekzistojnë në filma me shumë shtresa. Me ilaçe nuk arrin të shkatërrojë vetëm shtresa e lartë e mbrojtjes. Shtresat e mbetura të baktereve të mbetet plotësisht i zbatueshëm.

Rekomandime të përgjithshme për trajtimin e grykët. Se sistemi imunitar ka kapacitet për t'i rezistuar sëmundjes, ajo ka nevojë për ndihmë dhe mbështetje nga vetë njeriu.

Për të përmirësuar kapacitetin mbrojtës të nevojës vetë trupit të ndjekin udhëzimet e mëposhtme:

 • Luajnë sportive, të heqë dorë jetese i ulur.

 • Hani e drejtë, duke i dhënë përparësi të produkteve të dobishme.

 • Kryerja kalitje procedurave.

 • Të heqë dorë nga të gjithë veseve. Veçanërisht të prekur janë bajamet për shkak të tymit të duhanit, e cila redukton aftësinë e tyre për t'i rezistuar bakteret e dëmshme.

 • Rregullisht bëni pastrim lagësht në dhomë për të përdorur pajisjen për humidifying e ajrit.

Është e mundur që disa njerëz do të jetë kundër një ngjarje të tillë të dobishme si kalitje. Baza për këtë është arsyeja për sëmundje korrente në sfondin e hipotermi. Megjithatë, nevrik - kjo nuk do të thotë ashpër fillojnë të zhyten në vrimë, ose derdh ujë akull. Forcim të organizmit duhet të fillojë gradualisht, me një rënie të butë në ujë dhe ajër temperatura. Kjo do të lejojë mekanizma të trupit të vet adaptive përfshijnë, pa bërë një dalje të mprehtë nga zona e zakonshme rehati. Të rriturit duhet të marrë parasysh sistemin kalitje zhvilluar nga porfir Ivanovski. Fëmijët janë teknika të shkëlqyera Komarovsky, Tolkachev, Grebyonkina.

Për të thekur, ju mund të përdorni një dush të rregullt. Për këtë duhet të ndryshohet temperatura e ujit, duke e bërë atë të nxehtë, pastaj të ftohtë. Contrast temperatura e ujit nuk duhet të jetë i ashpër. Duhet të fillojë me një gradë pak, gradualisht në rritje mospërputhje.

Procedurat kalitje janë të ndaluara për të kryer në përkeqësimin e ndonjë sëmundje. grykët kronike nuk është përjashtim.

trajtimi grykët

trajtimi grykët
trajtimi grykët

Në qoftë se një person ka grykët kronike, e cila është jashtë fazës akute, dhe nuk shfaqet, antibiotikët nuk është emëruar. Në këtë rast, ajo mund të tregohet drogën futje antiallergic dhe përdorimin e sprays, posedojnë veti antiseptike. Për bajamet dezinfektimit mund gargling agjentët Dioksidin, Tonsilgon® H Furatsilinom.

Kur grykët akute, pacienti duhet të marrë antibiotikë. Ato ndihmojnë për të parandaluar rritjen e patogjeneve dhe për të parandaluar shumëzimin e saj intensive.

Perdorimi i antimicrobials e mëposhtme:

 • Flemoxin Solutab, Ampisid, Panklav (grupi penicilinë).

 • Sumamed (makrolid).

 • Tsefspan (grup cefalosporinave).

 • Amikacin (grup aminoglikoside).

Vetë-recetë e drogës është e papranueshme. Zgjidhni drogës duhet të jetë një mjek, përndryshe ju mund të dëmtojë seriozisht shëndetin e tyre.

grup penicilinë. Droga që lidhen me penicilinë, jo vetëm mund të lehtësojë gjendjen e pacientit, por edhe për të parandaluar zhvillimin e komplikimeve, të cilat shpesh shkaktojnë streptokokeve.

 • Flemoksin Soljutab. Ajo është prodhuar në formën e tabletave. Drogës është aktiv kundër streptokokeve, staphylococci dhe disa baktereve të tjera të cilat mund të shkaktojnë grykët. Për fëmijët Doza e zakonshme është 750 mg në ditë, për të rriturit - 1500 mg në ditë. Rëndim grykët kërkon administrimin zgjatur e drogës - jo më pak se 10 ditë. Lidhur me dozë, ajo mund të rritet në varësi të gjendjes pacientit dhe ashpërsia e sëmundjes.

 • Ampisid. Ky ilaç është në dispozicion si nje forme tabletash, ose në formë pluhuri për të përgatitur një slurry. Mund të gjenden në injeksione Ampisid. Drogës ka një spektër të gjerë të veprimit dhe në mënyrë efektive trajton edhe me shtame të baktereve kanë zhvilluar rezistencë ndaj antibiotikëve të tjerë. Futje mesatare ditore për fëmijë është 250 mg, dhe për të rriturit - deri në 2000 mg. Terapia duhet të vazhdojë për 14 ditë, por jo më shumë.

cefalosporinat Group dhe makrolidet. Përgatitjet makrolid mund të parandalojnë rritjen dhe zhvillimin e florës patogjene, që është, të ketë një efekt bakteriostatik. Ata janë në gjendje të depërtojnë membranën qelizore dhe infektojnë bakteret që janë brenda tyre.

Cefalosporinat - janë droga që mund të shkatërrojë bakteret zhvillojnë rezistencë ndaj grupit antibiotikët penicilinë.

 • Sumamed. Ky medikament ka forma të ndryshme lëshimit: kapsula, tableta, pluhur, granula, lyophilizate. Ajo në mënyrë efektive lufton kundër shtameve të ndryshme të baktereve, duke përfshirë staphylococci dhe streptokokeve. Doza ditore të një rritur - 0.5 g, per femijet 10 mg / kg. Marrjes së drogës në grykët akute gjatë 3 ditëve.

 • Tsefspan. Kjo përgatitje mund të gjenden në formë topth dhe në formë pluhuri përgatitje për injeksione të mëtejshme. Baza e medikamentit është një antibiotik të quajtur cefixime. Ajo në mënyrë efektive lufton bakteret që prodhojnë enzima mbrojtëse - beta-laktamazë. Doza ditore per femijet pesha e të cilit kalon 50 kg për të rritur është 400 mg, dhe për fëmijë peshë më pak se 50 kg - jo më shumë se 120 mg në ditë. Terapia duhet të vazhdojë për 10 ditë.

Aminoglycoside. Aminoglikoside - një grup i drogës antimicrobial që janë në gjendje për të trajtuar edhe infeksionet më komplekse, por ata kanë një pengesë e madhe - toksiciteti të lartë. Pra aminoglikoside administrohet vetem per trajtimin e grykët kronike dekompensuar. Preferencë duhet dhënë ilaçe për 3 breza, të cilat kanë toksicitet minimale.

Amikacin - një medikament që ka një formë e lirimit: pluhur për injektim. Drogës përdoret për trajtimin e grykët shkaktuar nga shtamet tilla të baktereve të cilat kanë zhvilluar rezistencë ndaj antibiotikëve penicilinë dhe cephalosporin grup. Doza e zgjedhur mjekun individualisht. Gjatë trajtimit duhet të monitorojë funksionin e veshkave, nervin e dëgjimit dhe aparatin vestibular.

Lavage e bajamet. Gjatë një përkeqësim të sëmundjes, mjekët rekomandojnë që të kalojë bajamet procedurës larëse. Për këtë qëllim përdorin antiseptics: Chlorhexidine Furatsilinom, Miramistin. Për të hequr qafe staphylococci dhe streptokokeve, mund të përdoret Bakterofagjet.

larje cilesore grykës mundur me boshllëk drejtim medikamenti jet. Me ndihmën e një mjeku të veçantë të pajisjes nuk mund të larë, por edhe thith bajamet abnormale përmbajtje. Si rezultat, inflamacion kalon shpejt, gjendjen Uluchay pacientit e shëndetit. Rëndim ndodhin shumë më rrallë.

Lavage e bajameve - një procedurë që mund të kryhet vetëm ENT mjeku. ajo nuk është në dispozicion në shtëpi.

Phytotherapy në trajtimin e grykët

Phytotherapy në trajtimin e grykët
Phytotherapy në trajtimin e grykët

Nëse grykët është e thjeshtë, pastaj në trajtimin e sëmundjes mund të tërheqë paratë e njerëzve. Thjeshte e tyre - kjo është gargling dhe inhalimi i avujve supë të bimëve. Ju mund të përdorni recetave popullore, jo vetëm gjatë acarimit të sëmundjes, por edhe në faljen.

Më efektive janë herbs në vijim:

 • Yarrow.

 • Sage.

 • Calendula.

 • Kamomil.

 • Eucalyptus.

Herbs mund të brewed në fitosbory, si individualisht ashtu edhe kolektivisht. Sa për mbytje, atëherë për këtë qëllim mund të përdoret si një tenxhere të zakonshme, të marrë frymë në avujve e saj shëruese, dhe aerosolet.

Trajtimi grykët me mjekësi bimor

Emri do të thotë

dozë

Si të gatuaj

Si të aplikoni, kohëzgjatja e trajtimit

Infuzionit për gargling recetë 1

Art. l. Sage + Art. l. + Milfoil të ujit të nxehtë (një kupë)

Herbs përziera, derdh ujë, këmbëngulin për një çerek ore, tendosje

Throat pije 5-7 herë në ditë. Infuzion duhet të jetë në formën e nxehtësisë. Pas shpëlarje për një orë nuk mund të hani ushqim dhe të pijë ujë. Kursi i trajtimit është 3 ditë

Infuzion për gargling, recetë 2

Spoon varkë Calendula daisy + + 250 ml ujë të vluar

Grass derdh ujë të vluar, të lënë për 20 minuta, tendosje

Numri i Shpëlarje një ditë - 7 herë, për rreth 1.5 orë përpara se të hahet. Ajo duhet të trajtohet për 7 ditë

Supë per inhalacion

Art. l. gjethe urtë eukalipt + + + daisy 2 L e ujit

Grass përzierje, derdh ujë dhe vihet në zjarr, zier për 3 minuta, ftohur në 60 gradë

Frymë mbi tenxhere, inhaling tymi gojën. Procedura duhet të marrë rreth 5 minuta. Në ditë duke bërë 1 mbytje, një kurs i plotë i trajtimit është 7 ditë

Zgjidhja për mbytje

Art. l. lë eukalipt + + filxhan ujë të vluar mineral (litër)

Bimë është e mbushur me ujë të vluar, të këmbëngulë për 15 minuta, uji jo-gazuara mineral është ndezur në 60 gradë, është e përzier me infuzion i lë eukalipt

Frymë mbi tenxhere për 10 minuta. Bëni 1 mbytje me një interval prej një dite. Kursi i trajtimit përbëhet nga 7 procedurave

Para fillimit të trajtuar mjete grykët popullore, është e nevojshme për të siguruar mungesën e një reaksion alergjik ndaj produktit të përdorur. Përndryshe ekziston rreziku i rritjes ënjtje të bajameve dhe përkeqësimin e indeve në gjendjen shëndetësore të pacientit.

trajtimi të naftës. Pothuajse të gjitha vajrat kanë veti antibacterial. Këto vajra mund të përdoret për trajtimin e grykët:

 • Basil.

 • Sage.

 • pemë çaji.

 • Eucalyptus.

Me vajra esenciale mund të jetë thithur për të bërë, por doza e vajrave duhet të jenë minimale, pasi të gjitha këto agjentëve të ketë një efekt të fuqishëm.

Për të marrë avull shërimin e nevojshme për litër të ujit të nxehtë shtoni 1 pikë vaj vetëm (pa marrë parasysh se çfarë lloj mjet është përzgjedhur). Breaths duhet të jetë i thellë, ju duhet të merrni frymë nëpërmjet gojës tuaj për 5 minuta. Procedurat janë kryer në një ditë. Një kurs të plotë të trajtimit të përbëhet nga 10 seanca.

temperatura e ujit, mbi të cilat është inhalimi kryer nuk duhet të kalojë 60 gradë Celsius. Përndryshe kjo është e mundur për të marrë polsta serioze djegur mukozës orale.

Se gjatë procedura nuk ka ndodhur reaksion alergjik, ju duhet së pari të kryejë një provë. Për këtë qëllim, një rënie të naftës është aplikuar për të përkulem bërryl dhe të lënë për gjysmë ore. Nëse lëkura është reddened vetëm pak, të naftës është e lejuar për t'u përdorur. Në qoftë se në këtë pikë nuk ka acarim, kruarje, të naftës nuk është i përshtatshëm për mbytje.

Lavage hundës. Shpëlarje e hundës me shëllirë do të zvogëlojë peshën e inflamacionit, dhe gjithashtu pjesërisht të hequr pllakën bakteriale nga bajamet.

Për të përgatitur zgjidhje do të kërkojë një lugë çaji kripë deti, e cila është holluar në një gotë me ujë të ngrohtë. Uji tërhequr një flegër, flegër tjetër kështu duhet të jetë e bllokuar. Pasi brenda ujit nxjerr jashtë përmes gojës.

Sensations gjatë procedurës vështirë se mund të quhet e këndshme, por përfitimet e larë mbulon e tyre. A keni nevojë për të larë 2 herë në ditë deri në shërim të plotë.

terapi operative

Ndihmë Kirurgu mund të kërkohet vetëm në raste ekstreme, kur mënyra të tjera për të përballuar me sëmundje nuk mund të jetë, dhe ajo bëhet e vështirë për të. Vetëm kirurgji siguron liri të plotë nga grykët, por mjekët janë të gatshëm për të shkuar në një masë të tillë radikal.

Fakti se amygdala është një organ rëndësishme e sistemit imunitar, ata mund të mbrojtur trupin nga alergene dhe agjentët infektive, përveç kësaj, që ata të prodhuar makrofagjet dobishme dhe limfocite. Nëse ju hiqni bajamet, trupi do të jetë pjesërisht privuar nga mbrojtja, e cila do të kontribuojë në dobësimin e imunitetit lokale.

Prandaj përpiqen në çdo gjë që ishte për të hequr bajamet nuk e bëjnë. Ju duhet të bëjë çdo përpjekje për të përballuar me grykët duke përdorur terapi konservative. Nëse trajtimi është që të ndërtohet saktë, cilësia e jetës do të rritet në mënyrë dramatike, dhe pas një kohe ai harroi për përsëritje të sëmundjes.

Neni Author: Lazarev Oleg Vladimirovich, mjek otolaringolog, sidomos për faqen ayzdorov.ru

Para se të bëni një pyetje, lexoni komentet ekzistuese, ndoshta ka një përgjigje për pyetjen tuaj!

Komentet dhe vlerësimet

Ajo do të jetë interesante:   Çfarë mund të blini për 50 rubla

Shto një koment

e-mail juaj nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar *