SIMPTOMAT LARYNGOTRACHEITIS dhe trajtim në të rriturit

Author: | 2018/08/03

laryngotracheitis

laryngotracheitis- sëmundje inflamatore me lezione kombinuara të laringut dhe trake, e cila është e shkaktuar nga shfaqja e infeksionit viral ose bakterial. Tabloja klinike karakterizohet nga funksion të dëmtuar zë laringotraheita, kollë me Muco-purulent pështymë, siklet dhe dhimbje në fyt dhe gjoks, lymphadenitis rajonale. Kur diagnoza kryhet laryngotracheitis ekzaminimin pacientit, goditje dhe dëgjim të mushkërive, mikrolaringoskopiya CT laring dhe trake, radiografi, ekzaminimin bakteriologjike dhe mikroskopike e pështymë, ELISA, Rif dhe zbulimin PCR e patogjen. masa terapeutike në laryngotracheitis është për të kryer një terapi antivirale ose antibakteriale, përdorimin e antitusivë, mukolitike, antihistamines, droga anti-temperaturë, fizioterapi.

laryngotracheitis

Laryngotracheitis është një inflamacion infektive përhapet në laring (laringjit) dhe laringut (trakesë). Laryngotracheitis mund të shfaqet si një komplikim te faringjit, pezmatim i fytit, grykët, adenoids, rinitit, sinusit. Në të njëjtën kohë, ajo mund të jetë i komplikuar nga përhapja e inflamacionit në traktin poshtëm respirator me zhvillimin e bronkit, bronkioliti apo pneumonia. Për shkak të moshës strukturën e laring tek fëmijët nën 6 vjet laringotraheita background shpesh vërehet ngushtim të laring, duke çuar në probleme të frymëmarrjes - imët guri rreme.

Shkaqet e laryngotracheitis

Laryngotracheitis ka një natyrë ngjitëse. Shpesh lindin laryngotracheitis virale. Ata janë të vëzhguar në infeksionin adenoviral, infeksion respirator akut viral, parainfluenza, gripi, rubeoles, fruthit, li pule, skarlatinë. laryngotracheitis bakteriale mund të shkaktohet nga beta-hemolitike streptokok, stafilokok, Pneumokoke, në raste të veçanta me Mycobacterium tuberculosis (tuberkulozi i laringut), Treponema pallidum (me sifilisit terciar), mykoplazmat dhe infeksioneve klamidiale. Infeksioni ndodh me pikat nga një person i sëmurë, veçanërisht nëse ajo kollitet apo teshtima. Megjithatë, kur një gjendje të mirë të sistemit imunitar dhe virulencë të ulët dhe e agjentit infektiv laryngotracheitis zhvillimi pas infeksionit nuk mund të ndodhë.

Faktorët favorizuar laryngotracheitis pamjen dhe kontribuojnë kalimit të tij në formën kronike janë dobësuar gjendjen e trupit të pacientit për shkak të supercooling ose sëmundjeve kronike (gastrit kronik, hepatiti, cirroza e mëlçisë, glomerulonefriti, pyelonephritis, reumatizma, diabeti, sëmundjen e arterieve koronare, tuberkulozit), proceset ndenjur respirator rrugët në astma, bronchiectasis, emfizemë, fibrozë pulmonare; frymëmarrje përhershme goja për shkak të çrregullimeve të hundës të frymëmarrjes në rinitit alergjik kronik, një lakim të septumit nazal, atresia choanal, sinusit dhe rhinosinusitis tjetrin; Parametrat negative thithur ajrit (të ftohtë ose shumë i nxehtë, shumë e thatë ose me lagështi); Rreziqet profesionale (pluhuri ose prania e irritues ajrit aty; respirator zgjeruara ose ngarkesë zë), pirja e duhanit.

laryngotracheitis klasifikimi

Për shkak të shfaqjes dallimin në virale, bakteriale dhe të përziera (virale dhe bakteriale) laryngotracheitis. Në varësi të vendit të ndryshimeve morfologjike në Otolaryngology laryngotracheitis kronike klasifikuara në catarrhal, hypertrophic dhe atrophic.

Nga inflamacion izolohet laryngotracheitis akute dhe kronike. laryngotracheitis akute zgjat disa javë dhe përfundon në shërim të plotë. Sipas faktorëve të pafavorshëm që shoqërojnë atë mund të marrë një kohëzgjatje të zgjatur dhe të vazhdojë për laryngotracheitis kronike, e cila është karakterizuar nga një kurs të zgjatur me periudha të remissions dhe acarimin, shpesh ndodhin në vjeshtë dhe dimër.

Karakteristikat morfologjike të formave të ndryshme të laryngotracheitis

Në akute laryngotracheitis një hyperemia dukshme të mukozës ngjyrë të kuqe të ndritshme, akumulimi në lumen e laring dhe trake e një numri të madh të qelb-si exudate, trashje mukozale për shkak të impregnim saj me lëngun exudative. Në fillestar exudate periudhë laryngotracheitis ajo ka një qëndrueshmëri të lëngshme, si sëmundja përparon ajo kondensohet në mukozën të shfaqet filmi i fibrinës. Në rastin e streptokokeve ose laryngotracheitis Stafilokoket, formimi i crusts verdhë-gjelbër mbushje lumen udhë ajrore.

Forma kataral kronik laryngotracheitis karakterizuar hyperemia mukozës me ngjyrë ndenjur cyanotic, trashje mukozale për shkak të zgjatjes së saj pershkueshmerine e enëve të gjakut dhe të submucosal prani të melkotochechnye submukoza (petechial) hemorragji të shkaktuar nga rritja e pershkueshmerise vaskulare.

Në laryngotracheitis kronike hypertrophic ndodh hyperplasia mukozale epiteliale, qelizat e indit lidhor dhe submucosal gjendra mukoze, infiltrimit laryngeal brendshëm dhe fibrave muskulore trakeal, duke përfshirë muskujt dhe litarët vokale. Trashje e litarët vokale kur laryngotracheitis hypertrophic mund të përhapur ose të veshin kanë lokalizimin kufizuar në formën e nodules. E fundit quhen "nodules vokale", pasi ato janë vërejtur më shpesh në individë puna e të cilëve është e lidhur me rritjen e zë ngarkesa (këngëtarë, pedagogët, mësuesit, aktorët). Në prolapsi hypertrophic laryngotracheitis mund të shkaktojë barkushe laryngeal ose kontakti ulçerë e laring, formimin e cysts.

Forma kronike atrofik laryngotracheitis shoqërohet nga zëvendësimin e një mucociliary mukozës cilindrike squamous keratinizuar, elementë lidhës sklerozirovaniem submukoza dhe atrofi muskulare gjendra endolaryngeal mukoze. Ka një hollimi i kordat e zërit, tharje sekretimin e gjendrave mukoze në formën e crusts mbulojnë laring dhe trake murin.

Simptomat e laryngotracheitis akute

Në mënyrë tipike, simptomat e laryngotracheitis akute shfaqet në sfondin e manifestimeve tashmë ekzistuese të infeksionit traktit të sipërm respirator: ethe, rrufë, kongjestion i hundës, dhimbje gërvisht ose fytit, siklet kur gëlltitjes. shenjat klinike laryngotracheitis viral mund të ndodhë pas ulur temperaturën e trupit te subfebrile.

laryngotracheitis akute karakterizohet nga një kollë e thatë, e cila është për shkak të ngushtimit të laring në litarët vokale mund të veshin një "leh" karakter. Gjatë kollë dhe një periudhë festuan pas tracheitis dhimbje tipike gjoks. Kollitjes vërejtur shpesh në mëngjes dhe gjatë natës, ajo mund të manifestohet në formën e sulmit. provokon kollitjes mbytje përshtatje e ajrit të ftohtë ose me pluhur, duke qeshur, duke qarë, nganjëherë vetëm të marrë frymë thellë. Kolla shoqërohet me lirimin e një sasi të vogël të pështymë trashë mukozës. Si pështymë laryngotracheitis bëhet më e hollë dhe plentiful, ajo bëhet karakter mucopurulent. Së bashku me kollë ose ngjirurit e zërit shënuar ngjirurit e zërit, siklet në fyt (gudulisje, djegie, thatësi, ndjesi e trupit të huaj).

Pacientët me laryngotracheitis akute shpesh zbuloi një rritje në dhimbje dhe grupeve të qafës së mitrës nyjeve limfatike (limfadenit). Kur trokitje trokitje ndryshimi i shëndoshë nuk është vërejtur. Dëgjim auscultated frymëmarrje të zhurmshme, nganjëherë srednekalibernye ralet thatë ose me lagështi, të lokalizuara kryesisht në degëzim trakeal.

Simptomat e laryngotracheitis kronike

Në pacientët laryngotracheitis kronike ankohen për shkelje të zë, kollitjes dhe parehati në fyt dhe gjoks. Shkelja e zë (dysphonia) mund të ndryshojnë nga ngjirurit e zërit të butë, duke u paraqitur kryesisht në mëngjes dhe në mbrëmje dhe nuk ka treguar gjatë ditës, deri në një ngjirurit e zërit të vazhdueshme. Disa pacientë që vuajnë nga laryngotracheitis kronike, shënoi lodhje pas një zë të ngarkesës. Mundur përkeqësim të dysphonia në kushte të pafavorshme klimatike, në periudhën e acarimit të laryngotracheitis kronike, gratë - me riorganizimin hormonale (shtatzënia, menopauza, në fillim të menstruacioneve). Constant dëshmi dysphonia i ndryshimeve morfologjike të chords vokale, kryesisht hypertrophic ose keratosis karakter. Për profesione të caktuara, madje edhe një ndryshim të lehtë të zërit, si rezultat i laryngotracheitis kronike kursit mund të jenë faktorë të vështira që çojnë në gjumë trazirat, depresion, krizë nervash.

Kollë në laryngotracheitis kronike është e përhershme. Pështymë është e ndarë në një sasi të vogël. Në periudhën e laryngotracheitis akute me kollë të vazhdueshme sulme kollë të ndodhë, ka një rritje në sasinë e pështymë. kollë e vazhdueshme në pacientët shpesh shkaktohet nga shkakton ndjesi të pakëndshme në fytin e tij: gudulisje, e thatë, gudulisje dhe kështu me radhë.

Komplikime laryngotracheitis

Përhapja e infeksionit nga trake në pjesët më të ulta të sistemit të frymëmarrjes krijon trakeobronkiti dhe pneumoni. Në laryngotracheitis kronike mund të ndodhë pneumoni zgjatur. Fëmijët mund të shkaktojë bronkiolit. Zhvillimi kundër sfondit të komplikimeve bronkopulmonale laryngotracheitis karakterizuar nga rritja e temperaturës së trupit dhe shenjat në rritje të dehjes. Kolla bëhet i përhershëm. Në mushkëri dëgjim auscultated përhapur thatë dhe crackles fokale. dullness Ndoshta lokale.

Ajo do të jetë interesante:   SI TË MERRNI TË Veliky Novgorod nga Moska

Që dalin në akumulimin akute lagingotraheite e mukusit në lumenin e laringut dhe muskujve laryngeal refleks vrull në fëmijët e vegjël mund të çojë në një sulm të rremë të imët guri. Shoqërues imët guri pengim të rënda mund të shkaktojë asfiksin, paraqet një rrezik të vdekshëm për pacientin.

Konstant në kollës dhe acarimi i laringut dhe trake rezulton në inflamacion kronike në laryngotracheitis kronik mund të provokojë tumor beninje të laringut ose trake. Përveç kësaj, laryngotracheitis kronike, sidomos forma hypertrophic referohet shteteve precancerous, sepse ajo mund të çojë në të transformimit qelizave malinje mukoze me zhvillimin e kancerit të laringut.

diagnoza laryngotracheitis

Laryngotracheitis diagnostikuar në bazë të ankesave të pacientit dhe të dhënave të saj historisë; Rezultatet e inspektimit, perkusion dhe dëgjim të mushkërive; rezultatet laringotraheoskopii e ekzaminimit bakteriologjike, me rreze X dhe diagnoza CT.

Laryngotracheitis diagnostikuar dhe për të përcaktuar formën e saj ndihmon mikrolaringoskopiya, lejon marrjen e mostrave të materialit biopsi, nëse është e nevojshme. laryngotracheitis identifikimi patogjen kryer nga bakteriologjike pështymë mbjellëse dhe Smears fyt dhe hundë, dhe pështymë mikroskopi për pështymë AFB (bakteret kislorodoustoychivye), studime ELISA, dhe Rif-PCR. Me zbulimin e tuberkulozit etiologji laringotraheita duhet të konsultoheni me një TB. Në rastet kur laryngotracheitis është një manifestim i sifilisit, pacienti është shqyrtuar së bashku me venereologist otolaringolog.

Pacientët me të gjatë në këmbë laryngotracheitis kronike, sidomos zbulimin gjatë ndryshimeve laringotraheoskopii hypertrophic duhet të konsultoheni me një onkolog, duke mbajtur pjesën e përparme të CT laring dhe biopsi endoskopike. Për diagnozën e komplikimeve bronchopulmonary laryngotracheitis treguar radiografi.

Laryngotracheitis duhet të diferencuara nga difteria, laringut trupit të jashtme dhe të trake, pneumoni, laryngeal papillomatosis dhe tumoreve malinje, astma bronkiale, abscesit retropharyngeal.

trajtimi laryngotracheitis

Në shumicën e rasteve, terapi laryngotracheitis kryer mbi një bazë pacient i jashtëm. Rastet e rreme imët guri mund të kërkojnë shtrimin në spital. Një pacient me acarimit akute të laryngotracheitis kronik ose laryngotracheitis rekomanduar futje e një sasi të madhe të lëngshme të ngrohtë (pershtatet, lëng, pelte). Në dhomën ku pacienti duhet të jetë me ajër të mjaftueshme lagështi të ngrohtë.

trajtim shkaktues i laryngotracheitis viral është caktimin e barnave antivirale (interferon, rimantadinës, umifenovir, proteflazidum). laryngotracheitis bakteriale dhe përzier është një sistemike droga antibiotik spektër të gjerë (cefuroxime, tseftriokson, amoksicilina, azitromicina). terapi simptomatike laryngotracheitis konsiston në aplikimin antitussive, antihistamine, mucolytic dhe barna antipiretike. efekt të mirë në pacientët me laryngotracheitis kanë të naftës dhe alkaline inhalations, elektroforezë në zonën e laring dhe trake.

Trajtimi i laryngotracheitis kronike plotësohet terapi immunomodulating (bronkopulmonare mun likopid, Immunal), me qëllim të vitaminës C, komplekset multivitamin karbotsesteina. Në laryngotracheitis kronike përdorur gjerësisht teknika Physical Therapy: UHF, iontophoresis, inductothermy, terapi mbytje, masazh.

Trajtimi kirurgjik është treguar në disa raste të laryngotracheitis kronike hypertrophic kur terapi të drogës nuk jep efektin e dëshiruar, dhe ekziston rreziku i shfaqjes së kancerit. ndërhyrja kirurgjikale mund të jetë për të hequr cysts, heqjen e prolapsi ventrikulit, heqje e indeve të tepërta të laring dhe litarët vokale. Operacionet kryer endoscopically përdorur teknika microsurgical.

laryngotracheitis

Laryngotracheitis - me shoqërues lezione inflamatore sëmundje të laringut dhe trake, e cila është e shkaktuar nga shfaqja e infeksionit viral ose bakterial. Tabloja klinike karakterizohet nga funksion të dëmtuar zë laringotraheita, kollë me Muco-purulent pështymë, siklet dhe dhimbje në fyt dhe gjoks, lymphadenitis rajonale. Kur diagnoza kryhet laryngotracheitis ekzaminimin pacientit, goditje dhe dëgjim të mushkërive, mikrolaringoskopiya CT laring dhe trake, radiografi, ekzaminimin bakteriologjike dhe mikroskopike e pështymë, ELISA, Rif dhe zbulimin PCR e patogjen. masa terapeutike në laryngotracheitis është për të kryer një terapi antivirale ose antibakteriale, përdorimin e antitusivë, mukolitike, antihistamines, droga anti-temperaturë, fizioterapi.

laryngotracheitis

Laryngotracheitis është një inflamacion infektive përhapet në laring (laringjit) dhe laringut (trakesë). Laryngotracheitis mund të shfaqet si një komplikim te faringjit, pezmatim i fytit, grykët, adenoids, rinitit, sinusit. Në të njëjtën kohë, ajo mund të jetë i komplikuar nga përhapja e inflamacionit në traktin poshtëm respirator me zhvillimin e bronkit, bronkioliti apo pneumonia. Për shkak të moshës strukturën e laring tek fëmijët nën 6 vjet laringotraheita background shpesh vërehet ngushtim të laring, duke çuar në probleme të frymëmarrjes - imët guri rreme.

Shkaqet e laryngotracheitis

Laryngotracheitis ka një natyrë ngjitëse. Shpesh lindin laryngotracheitis virale. Ata janë të vëzhguar në infeksionin adenoviral, infeksion respirator akut viral, parainfluenza, gripi, rubeoles, fruthit, li pule, skarlatinë. laryngotracheitis bakteriale mund të shkaktohet nga beta-hemolitike streptokok, stafilokok, Pneumokoke, në raste të veçanta me Mycobacterium tuberculosis (tuberkulozi i laringut), Treponema pallidum (me sifilisit terciar), mykoplazmat dhe infeksioneve klamidiale. Infeksioni ndodh me pikat nga një person i sëmurë, veçanërisht nëse ajo kollitet apo teshtima. Megjithatë, kur një gjendje të mirë të sistemit imunitar dhe virulencë të ulët dhe e agjentit infektiv laryngotracheitis zhvillimi pas infeksionit nuk mund të ndodhë.

Faktorët favorizuar laryngotracheitis pamjen dhe kontribuojnë kalimit të tij në formën kronike janë dobësuar gjendjen e trupit të pacientit për shkak të supercooling ose sëmundjeve kronike (gastrit kronik, hepatiti, cirroza e mëlçisë, glomerulonefriti, pyelonephritis, reumatizma, diabeti, sëmundjen e arterieve koronare, tuberkulozit), proceset ndenjur respirator rrugët në astma, bronchiectasis, emfizemë, fibrozë pulmonare; frymëmarrje përhershme goja për shkak të çrregullimeve të hundës të frymëmarrjes në rinitit alergjik kronik, një lakim të septumit nazal, atresia choanal, sinusit dhe rhinosinusitis tjetrin; Parametrat negative thithur ajrit (të ftohtë ose shumë i nxehtë, shumë e thatë ose me lagështi); Rreziqet profesionale (pluhuri ose prania e irritues ajrit aty; respirator zgjeruara ose ngarkesë zë), pirja e duhanit.

laryngotracheitis klasifikimi

Për shkak të shfaqjes dallimin në virale, bakteriale dhe të përziera (virale dhe bakteriale) laryngotracheitis. Në varësi të vendit të ndryshimeve morfologjike në Otolaryngology laryngotracheitis kronike klasifikuara në catarrhal, hypertrophic dhe atrophic.

Nga inflamacion izolohet laryngotracheitis akute dhe kronike. laryngotracheitis akute zgjat disa javë dhe përfundon në shërim të plotë. Sipas faktorëve të pafavorshëm që shoqërojnë atë mund të marrë një kohëzgjatje të zgjatur dhe të vazhdojë për laryngotracheitis kronike, e cila është karakterizuar nga një kurs të zgjatur me periudha të remissions dhe acarimin, shpesh ndodhin në vjeshtë dhe dimër.

Karakteristikat morfologjike të formave të ndryshme të laryngotracheitis

Në akute laryngotracheitis një hyperemia dukshme të mukozës ngjyrë të kuqe të ndritshme, akumulimi në lumen e laring dhe trake e një numri të madh të qelb-si exudate, trashje mukozale për shkak të impregnim saj me lëngun exudative. Në fillestar exudate periudhë laryngotracheitis ajo ka një qëndrueshmëri të lëngshme, si sëmundja përparon ajo kondensohet në mukozën të shfaqet filmi i fibrinës. Në rastin e streptokokeve ose laryngotracheitis Stafilokoket, formimi i crusts verdhë-gjelbër mbushje lumen udhë ajrore.

Forma kataral kronik laryngotracheitis karakterizuar hyperemia mukozës me ngjyrë ndenjur cyanotic, trashje mukozale për shkak të zgjatjes së saj pershkueshmerine e enëve të gjakut dhe të submucosal prani të melkotochechnye submukoza (petechial) hemorragji të shkaktuar nga rritja e pershkueshmerise vaskulare.

Në laryngotracheitis kronike hypertrophic ndodh hyperplasia mukozale epiteliale, qelizat e indit lidhor dhe submucosal gjendra mukoze, infiltrimit laryngeal brendshëm dhe fibrave muskulore trakeal, duke përfshirë muskujt dhe litarët vokale. Trashje e litarët vokale kur laryngotracheitis hypertrophic mund të përhapur ose të veshin kanë lokalizimin kufizuar në formën e nodules. E fundit quhen "nodules vokale", pasi ato janë vërejtur më shpesh në individë puna e të cilëve është e lidhur me rritjen e zë ngarkesa (këngëtarë, pedagogët, mësuesit, aktorët). Në prolapsi hypertrophic laryngotracheitis mund të shkaktojë barkushe laryngeal ose kontakti ulçerë e laring, formimin e cysts.

Forma kronike atrofik laryngotracheitis shoqërohet nga zëvendësimin e një mucociliary mukozës cilindrike squamous keratinizuar, elementë lidhës sklerozirovaniem submukoza dhe atrofi muskulare gjendra endolaryngeal mukoze. Ka një hollimi i kordat e zërit, tharje sekretimin e gjendrave mukoze në formën e crusts mbulojnë laring dhe trake murin.

Simptomat e laryngotracheitis akute

Në mënyrë tipike, simptomat e laryngotracheitis akute shfaqet në sfondin e manifestimeve tashmë ekzistuese të infeksionit traktit të sipërm respirator: ethe, rrufë, kongjestion i hundës, dhimbje gërvisht ose fytit, siklet kur gëlltitjes. shenjat klinike laryngotracheitis viral mund të ndodhë pas ulur temperaturën e trupit te subfebrile.

laryngotracheitis akute karakterizohet nga një kollë e thatë, e cila është për shkak të ngushtimit të laring në litarët vokale mund të veshin një "leh" karakter. Gjatë kollë dhe një periudhë festuan pas tracheitis dhimbje tipike gjoks. Kollitjes vërejtur shpesh në mëngjes dhe gjatë natës, ajo mund të manifestohet në formën e sulmit. provokon kollitjes mbytje përshtatje e ajrit të ftohtë ose me pluhur, duke qeshur, duke qarë, nganjëherë vetëm të marrë frymë thellë. Kolla shoqërohet me lirimin e një sasi të vogël të pështymë trashë mukozës. Si pështymë laryngotracheitis bëhet më e hollë dhe plentiful, ajo bëhet karakter mucopurulent. Së bashku me kollë ose ngjirurit e zërit shënuar ngjirurit e zërit, siklet në fyt (gudulisje, djegie, thatësi, ndjesi e trupit të huaj).

Ajo do të jetë interesante:   GPA ÇFARË ËSHTË NË SHKOLLË

Pacientët me laryngotracheitis akute shpesh zbuloi një rritje në dhimbje dhe grupeve të qafës së mitrës nyjeve limfatike (limfadenit). Kur trokitje trokitje ndryshimi i shëndoshë nuk është vërejtur. Dëgjim auscultated frymëmarrje të zhurmshme, nganjëherë srednekalibernye ralet thatë ose me lagështi, të lokalizuara kryesisht në degëzim trakeal.

Simptomat e laryngotracheitis kronike

Në pacientët laryngotracheitis kronike ankohen për shkelje të zë, kollitjes dhe parehati në fyt dhe gjoks. Shkelja e zë (dysphonia) mund të ndryshojnë nga ngjirurit e zërit të butë, duke u paraqitur kryesisht në mëngjes dhe në mbrëmje dhe nuk ka treguar gjatë ditës, deri në një ngjirurit e zërit të vazhdueshme. Disa pacientë që vuajnë nga laryngotracheitis kronike, shënoi lodhje pas një zë të ngarkesës. Mundur përkeqësim të dysphonia në kushte të pafavorshme klimatike, në periudhën e acarimit të laryngotracheitis kronike, gratë - me riorganizimin hormonale (shtatzënia, menopauza, në fillim të menstruacioneve). Constant dëshmi dysphonia i ndryshimeve morfologjike të chords vokale, kryesisht hypertrophic ose keratosis karakter. Për profesione të caktuara, madje edhe një ndryshim të lehtë të zërit, si rezultat i laryngotracheitis kronike kursit mund të jenë faktorë të vështira që çojnë në gjumë trazirat, depresion, krizë nervash.

Kollë në laryngotracheitis kronike është e përhershme. Pështymë është e ndarë në një sasi të vogël. Në periudhën e laryngotracheitis akute me kollë të vazhdueshme sulme kollë të ndodhë, ka një rritje në sasinë e pështymë. kollë e vazhdueshme në pacientët shpesh shkaktohet nga shkakton ndjesi të pakëndshme në fytin e tij: gudulisje, e thatë, gudulisje dhe kështu me radhë.

Komplikime laryngotracheitis

Përhapja e infeksionit nga trake në pjesët më të ulta të sistemit të frymëmarrjes krijon trakeobronkiti dhe pneumoni. Në laryngotracheitis kronike mund të ndodhë pneumoni zgjatur. Fëmijët mund të shkaktojë bronkiolit. Zhvillimi kundër sfondit të komplikimeve bronkopulmonale laryngotracheitis karakterizuar nga rritja e temperaturës së trupit dhe shenjat në rritje të dehjes. Kolla bëhet i përhershëm. Në mushkëri dëgjim auscultated përhapur thatë dhe crackles fokale. dullness Ndoshta lokale.

Që dalin në akumulimin akute lagingotraheite e mukusit në lumenin e laringut dhe muskujve laryngeal refleks vrull në fëmijët e vegjël mund të çojë në një sulm të rremë të imët guri. Shoqërues imët guri pengim të rënda mund të shkaktojë asfiksin, paraqet një rrezik të vdekshëm për pacientin.

Konstant në kollës dhe acarimi i laringut dhe trake rezulton në inflamacion kronike në laryngotracheitis kronik mund të provokojë tumor beninje të laringut ose trake. Përveç kësaj, laryngotracheitis kronike, sidomos forma hypertrophic referohet shteteve precancerous, sepse ajo mund të çojë në të transformimit qelizave malinje mukoze me zhvillimin e kancerit të laringut.

diagnoza laryngotracheitis

Laryngotracheitis diagnostikuar në bazë të ankesave të pacientit dhe të dhënave të saj historisë; Rezultatet e inspektimit, perkusion dhe dëgjim të mushkërive; rezultatet laringotraheoskopii e ekzaminimit bakteriologjike, me rreze X dhe diagnoza CT.

Laryngotracheitis diagnostikuar dhe për të përcaktuar formën e saj ndihmon mikrolaringoskopiya, lejon marrjen e mostrave të materialit biopsi, nëse është e nevojshme. laryngotracheitis identifikimi patogjen kryer nga bakteriologjike pështymë mbjellëse dhe Smears fyt dhe hundë, dhe pështymë mikroskopi për pështymë AFB (bakteret kislorodoustoychivye), studime ELISA, dhe Rif-PCR. Me zbulimin e tuberkulozit etiologji laringotraheita duhet të konsultoheni me një TB. Në rastet kur laryngotracheitis është një manifestim i sifilisit, pacienti është shqyrtuar së bashku me venereologist otolaringolog.

Pacientët me të gjatë në këmbë laryngotracheitis kronike, sidomos zbulimin gjatë ndryshimeve laringotraheoskopii hypertrophic duhet të konsultoheni me një onkolog, duke mbajtur pjesën e përparme të CT laring dhe biopsi endoskopike. Për diagnozën e komplikimeve bronchopulmonary laryngotracheitis treguar radiografi.

Laryngotracheitis duhet të diferencuara nga difteria, laringut trupit të jashtme dhe të trake, pneumoni, laryngeal papillomatosis dhe tumoreve malinje, astma bronkiale, abscesit retropharyngeal.

trajtimi laryngotracheitis

Në shumicën e rasteve, terapi laryngotracheitis kryer mbi një bazë pacient i jashtëm. Rastet e rreme imët guri mund të kërkojnë shtrimin në spital. Një pacient me acarimit akute të laryngotracheitis kronik ose laryngotracheitis rekomanduar futje e një sasi të madhe të lëngshme të ngrohtë (pershtatet, lëng, pelte). Në dhomën ku pacienti duhet të jetë me ajër të mjaftueshme lagështi të ngrohtë.

trajtim shkaktues i laryngotracheitis viral është caktimin e barnave antivirale (interferon, rimantadinës, umifenovir, proteflazidum). laryngotracheitis bakteriale dhe përzier është një sistemike droga antibiotik spektër të gjerë (cefuroxime, tseftriokson, amoksicilina, azitromicina). terapi simptomatike laryngotracheitis konsiston në aplikimin antitussive, antihistamine, mucolytic dhe barna antipiretike. efekt të mirë në pacientët me laryngotracheitis kanë të naftës dhe alkaline inhalations, elektroforezë në zonën e laring dhe trake.

Trajtimi i laryngotracheitis kronike plotësohet terapi immunomodulating (bronkopulmonare mun likopid, Immunal), me qëllim të vitaminës C, komplekset multivitamin karbotsesteina. Në laryngotracheitis kronike përdorur gjerësisht teknika Physical Therapy: UHF, iontophoresis, inductothermy, terapi mbytje, masazh.

Trajtimi kirurgjik është treguar në disa raste të laryngotracheitis kronike hypertrophic kur terapi të drogës nuk jep efektin e dëshiruar, dhe ekziston rreziku i shfaqjes së kancerit. ndërhyrja kirurgjikale mund të jetë për të hequr cysts, heqjen e prolapsi ventrikulit, heqje e indeve të tepërta të laring dhe litarët vokale. Operacionet kryer endoscopically përdorur teknika microsurgical.

laryngotracheitis

Laryngotracheitis - me shoqërues lezione inflamatore sëmundje të laringut dhe trake, e cila është e shkaktuar nga shfaqja e infeksionit viral ose bakterial. Tabloja klinike karakterizohet nga funksion të dëmtuar zë laringotraheita, kollë me Muco-purulent pështymë, siklet dhe dhimbje në fyt dhe gjoks, lymphadenitis rajonale. Kur diagnoza kryhet laryngotracheitis ekzaminimin pacientit, goditje dhe dëgjim të mushkërive, mikrolaringoskopiya CT laring dhe trake, radiografi, ekzaminimin bakteriologjike dhe mikroskopike e pështymë, ELISA, Rif dhe zbulimin PCR e patogjen. masa terapeutike në laryngotracheitis është për të kryer një terapi antivirale ose antibakteriale, përdorimin e antitusivë, mukolitike, antihistamines, droga anti-temperaturë, fizioterapi.

laryngotracheitis

Laryngotracheitis është një inflamacion infektive përhapet në laring (laringjit) dhe laringut (trakesë). Laryngotracheitis mund të shfaqet si një komplikim te faringjit, pezmatim i fytit, grykët, adenoids, rinitit, sinusit. Në të njëjtën kohë, ajo mund të jetë i komplikuar nga përhapja e inflamacionit në traktin poshtëm respirator me zhvillimin e bronkit, bronkioliti apo pneumonia. Për shkak të moshës strukturën e laring tek fëmijët nën 6 vjet laringotraheita background shpesh vërehet ngushtim të laring, duke çuar në probleme të frymëmarrjes - imët guri rreme.

Shkaqet e laryngotracheitis

Laryngotracheitis ka një natyrë ngjitëse. Shpesh lindin laryngotracheitis virale. Ata janë të vëzhguar në infeksionin adenoviral, infeksion respirator akut viral, parainfluenza, gripi, rubeoles, fruthit, li pule, skarlatinë. laryngotracheitis bakteriale mund të shkaktohet nga beta-hemolitike streptokok, stafilokok, Pneumokoke, në raste të veçanta me Mycobacterium tuberculosis (tuberkulozi i laringut), Treponema pallidum (me sifilisit terciar), mykoplazmat dhe infeksioneve klamidiale. Infeksioni ndodh me pikat nga një person i sëmurë, veçanërisht nëse ajo kollitet apo teshtima. Megjithatë, kur një gjendje të mirë të sistemit imunitar dhe virulencë të ulët dhe e agjentit infektiv laryngotracheitis zhvillimi pas infeksionit nuk mund të ndodhë.

Faktorët favorizuar laryngotracheitis pamjen dhe kontribuojnë kalimit të tij në formën kronike janë dobësuar gjendjen e trupit të pacientit për shkak të supercooling ose sëmundjeve kronike (gastrit kronik, hepatiti, cirroza e mëlçisë, glomerulonefriti, pyelonephritis, reumatizma, diabeti, sëmundjen e arterieve koronare, tuberkulozit), proceset ndenjur respirator rrugët në astma, bronchiectasis, emfizemë, fibrozë pulmonare; frymëmarrje përhershme goja për shkak të çrregullimeve të hundës të frymëmarrjes në rinitit alergjik kronik, një lakim të septumit nazal, atresia choanal, sinusit dhe rhinosinusitis tjetrin; Parametrat negative thithur ajrit (të ftohtë ose shumë i nxehtë, shumë e thatë ose me lagështi); Rreziqet profesionale (pluhuri ose prania e irritues ajrit aty; respirator zgjeruara ose ngarkesë zë), pirja e duhanit.

laryngotracheitis klasifikimi

Për shkak të shfaqjes dallimin në virale, bakteriale dhe të përziera (virale dhe bakteriale) laryngotracheitis. Në varësi të vendit të ndryshimeve morfologjike në Otolaryngology laryngotracheitis kronike klasifikuara në catarrhal, hypertrophic dhe atrophic.

Ajo do të jetë interesante:   Çfarë është dallimi në biosintezën karbohidrate NGA biosintezën e proteinave

Nga inflamacion izolohet laryngotracheitis akute dhe kronike. laryngotracheitis akute zgjat disa javë dhe përfundon në shërim të plotë. Sipas faktorëve të pafavorshëm që shoqërojnë atë mund të marrë një kohëzgjatje të zgjatur dhe të vazhdojë për laryngotracheitis kronike, e cila është karakterizuar nga një kurs të zgjatur me periudha të remissions dhe acarimin, shpesh ndodhin në vjeshtë dhe dimër.

Karakteristikat morfologjike të formave të ndryshme të laryngotracheitis

Në akute laryngotracheitis një hyperemia dukshme të mukozës ngjyrë të kuqe të ndritshme, akumulimi në lumen e laring dhe trake e një numri të madh të qelb-si exudate, trashje mukozale për shkak të impregnim saj me lëngun exudative. Në fillestar exudate periudhë laryngotracheitis ajo ka një qëndrueshmëri të lëngshme, si sëmundja përparon ajo kondensohet në mukozën të shfaqet filmi i fibrinës. Në rastin e streptokokeve ose laryngotracheitis Stafilokoket, formimi i crusts verdhë-gjelbër mbushje lumen udhë ajrore.

Forma kataral kronik laryngotracheitis karakterizuar hyperemia mukozës me ngjyrë ndenjur cyanotic, trashje mukozale për shkak të zgjatjes së saj pershkueshmerine e enëve të gjakut dhe të submucosal prani të melkotochechnye submukoza (petechial) hemorragji të shkaktuar nga rritja e pershkueshmerise vaskulare.

Në laryngotracheitis kronike hypertrophic ndodh hyperplasia mukozale epiteliale, qelizat e indit lidhor dhe submucosal gjendra mukoze, infiltrimit laryngeal brendshëm dhe fibrave muskulore trakeal, duke përfshirë muskujt dhe litarët vokale. Trashje e litarët vokale kur laryngotracheitis hypertrophic mund të përhapur ose të veshin kanë lokalizimin kufizuar në formën e nodules. E fundit quhen "nodules vokale", pasi ato janë vërejtur më shpesh në individë puna e të cilëve është e lidhur me rritjen e zë ngarkesa (këngëtarë, pedagogët, mësuesit, aktorët). Në prolapsi hypertrophic laryngotracheitis mund të shkaktojë barkushe laryngeal ose kontakti ulçerë e laring, formimin e cysts.

Forma kronike atrofik laryngotracheitis shoqërohet nga zëvendësimin e një mucociliary mukozës cilindrike squamous keratinizuar, elementë lidhës sklerozirovaniem submukoza dhe atrofi muskulare gjendra endolaryngeal mukoze. Ka një hollimi i kordat e zërit, tharje sekretimin e gjendrave mukoze në formën e crusts mbulojnë laring dhe trake murin.

Simptomat e laryngotracheitis akute

Në mënyrë tipike, simptomat e laryngotracheitis akute shfaqet në sfondin e manifestimeve tashmë ekzistuese të infeksionit traktit të sipërm respirator: ethe, rrufë, kongjestion i hundës, dhimbje gërvisht ose fytit, siklet kur gëlltitjes. shenjat klinike laryngotracheitis viral mund të ndodhë pas ulur temperaturën e trupit te subfebrile.

laryngotracheitis akute karakterizohet nga një kollë e thatë, e cila është për shkak të ngushtimit të laring në litarët vokale mund të veshin një "leh" karakter. Gjatë kollë dhe një periudhë festuan pas tracheitis dhimbje tipike gjoks. Kollitjes vërejtur shpesh në mëngjes dhe gjatë natës, ajo mund të manifestohet në formën e sulmit. provokon kollitjes mbytje përshtatje e ajrit të ftohtë ose me pluhur, duke qeshur, duke qarë, nganjëherë vetëm të marrë frymë thellë. Kolla shoqërohet me lirimin e një sasi të vogël të pështymë trashë mukozës. Si pështymë laryngotracheitis bëhet më e hollë dhe plentiful, ajo bëhet karakter mucopurulent. Së bashku me kollë ose ngjirurit e zërit shënuar ngjirurit e zërit, siklet në fyt (gudulisje, djegie, thatësi, ndjesi e trupit të huaj).

Pacientët me laryngotracheitis akute shpesh zbuloi një rritje në dhimbje dhe grupeve të qafës së mitrës nyjeve limfatike (limfadenit). Kur trokitje trokitje ndryshimi i shëndoshë nuk është vërejtur. Dëgjim auscultated frymëmarrje të zhurmshme, nganjëherë srednekalibernye ralet thatë ose me lagështi, të lokalizuara kryesisht në degëzim trakeal.

Simptomat e laryngotracheitis kronike

Në pacientët laryngotracheitis kronike ankohen për shkelje të zë, kollitjes dhe parehati në fyt dhe gjoks. Shkelja e zë (dysphonia) mund të ndryshojnë nga ngjirurit e zërit të butë, duke u paraqitur kryesisht në mëngjes dhe në mbrëmje dhe nuk ka treguar gjatë ditës, deri në një ngjirurit e zërit të vazhdueshme. Disa pacientë që vuajnë nga laryngotracheitis kronike, shënoi lodhje pas një zë të ngarkesës. Mundur përkeqësim të dysphonia në kushte të pafavorshme klimatike, në periudhën e acarimit të laryngotracheitis kronike, gratë - me riorganizimin hormonale (shtatzënia, menopauza, në fillim të menstruacioneve). Constant dëshmi dysphonia i ndryshimeve morfologjike të chords vokale, kryesisht hypertrophic ose keratosis karakter. Për profesione të caktuara, madje edhe një ndryshim të lehtë të zërit, si rezultat i laryngotracheitis kronike kursit mund të jenë faktorë të vështira që çojnë në gjumë trazirat, depresion, krizë nervash.

Kollë në laryngotracheitis kronike është e përhershme. Pështymë është e ndarë në një sasi të vogël. Në periudhën e laryngotracheitis akute me kollë të vazhdueshme sulme kollë të ndodhë, ka një rritje në sasinë e pështymë. kollë e vazhdueshme në pacientët shpesh shkaktohet nga shkakton ndjesi të pakëndshme në fytin e tij: gudulisje, e thatë, gudulisje dhe kështu me radhë.

Komplikime laryngotracheitis

Përhapja e infeksionit nga trake në pjesët më të ulta të sistemit të frymëmarrjes krijon trakeobronkiti dhe pneumoni. Në laryngotracheitis kronike mund të ndodhë pneumoni zgjatur. Fëmijët mund të shkaktojë bronkiolit. Zhvillimi kundër sfondit të komplikimeve bronkopulmonale laryngotracheitis karakterizuar nga rritja e temperaturës së trupit dhe shenjat në rritje të dehjes. Kolla bëhet i përhershëm. Në mushkëri dëgjim auscultated përhapur thatë dhe crackles fokale. dullness Ndoshta lokale.

Që dalin në akumulimin akute lagingotraheite e mukusit në lumenin e laringut dhe muskujve laryngeal refleks vrull në fëmijët e vegjël mund të çojë në një sulm të rremë të imët guri. Shoqërues imët guri pengim të rënda mund të shkaktojë asfiksin, paraqet një rrezik të vdekshëm për pacientin.

Konstant në kollës dhe acarimi i laringut dhe trake rezulton në inflamacion kronike në laryngotracheitis kronik mund të provokojë tumor beninje të laringut ose trake. Përveç kësaj, laryngotracheitis kronike, sidomos forma hypertrophic referohet shteteve precancerous, sepse ajo mund të çojë në të transformimit qelizave malinje mukoze me zhvillimin e kancerit të laringut.

diagnoza laryngotracheitis

Laryngotracheitis diagnostikuar në bazë të ankesave të pacientit dhe të dhënave të saj historisë; Rezultatet e inspektimit, perkusion dhe dëgjim të mushkërive; rezultatet laringotraheoskopii e ekzaminimit bakteriologjike, me rreze X dhe diagnoza CT.

Laryngotracheitis diagnostikuar dhe për të përcaktuar formën e saj ndihmon mikrolaringoskopiya, lejon marrjen e mostrave të materialit biopsi, nëse është e nevojshme. laryngotracheitis identifikimi patogjen kryer nga bakteriologjike pështymë mbjellëse dhe Smears fyt dhe hundë, dhe pështymë mikroskopi për pështymë AFB (bakteret kislorodoustoychivye), studime ELISA, dhe Rif-PCR. Me zbulimin e tuberkulozit etiologji laringotraheita duhet të konsultoheni me një TB. Në rastet kur laryngotracheitis është një manifestim i sifilisit, pacienti është shqyrtuar së bashku me venereologist otolaringolog.

Pacientët me të gjatë në këmbë laryngotracheitis kronike, sidomos zbulimin gjatë ndryshimeve laringotraheoskopii hypertrophic duhet të konsultoheni me një onkolog, duke mbajtur pjesën e përparme të CT laring dhe biopsi endoskopike. Për diagnozën e komplikimeve bronchopulmonary laryngotracheitis treguar radiografi.

Laryngotracheitis duhet të diferencuara nga difteria, laringut trupit të jashtme dhe të trake, pneumoni, laryngeal papillomatosis dhe tumoreve malinje, astma bronkiale, abscesit retropharyngeal.

trajtimi laryngotracheitis

Në shumicën e rasteve, terapi laryngotracheitis kryer mbi një bazë pacient i jashtëm. Rastet e rreme imët guri mund të kërkojnë shtrimin në spital. Një pacient me acarimit akute të laryngotracheitis kronik ose laryngotracheitis rekomanduar futje e një sasi të madhe të lëngshme të ngrohtë (pershtatet, lëng, pelte). Në dhomën ku pacienti duhet të jetë me ajër të mjaftueshme lagështi të ngrohtë.

trajtim shkaktues i laryngotracheitis viral është caktimin e barnave antivirale (interferon, rimantadinës, umifenovir, proteflazidum). laryngotracheitis bakteriale dhe përzier është një sistemike droga antibiotik spektër të gjerë (cefuroxime, tseftriokson, amoksicilina, azitromicina). terapi simptomatike laryngotracheitis konsiston në aplikimin antitussive, antihistamine, mucolytic dhe barna antipiretike. efekt të mirë në pacientët me laryngotracheitis kanë të naftës dhe alkaline inhalations, elektroforezë në zonën e laring dhe trake.

Trajtimi i laryngotracheitis kronike plotësohet terapi immunomodulating (bronkopulmonare mun likopid, Immunal), me qëllim të vitaminës C, komplekset multivitamin karbotsesteina. Në laryngotracheitis kronike përdorur gjerësisht teknika Physical Therapy: UHF, iontophoresis, inductothermy, terapi mbytje, masazh.

Trajtimi kirurgjik është treguar në disa raste të laryngotracheitis kronike hypertrophic kur terapi të drogës nuk jep efektin e dëshiruar, dhe ekziston rreziku i shfaqjes së kancerit. ndërhyrja kirurgjikale mund të jetë për të hequr cysts, heqjen e prolapsi ventrikulit, heqje e indeve të tepërta të laring dhe litarët vokale. Operacionet kryer endoscopically përdorur teknika microsurgical.

Shto një koment

e-mail juaj nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar *