Gjak në urinë në meshkuj se ajo mund të jetë trajtim

Author: | 2019/06/01

Linja nëntë rresht në tumoreve malinje, sipas statistikore, mbaruar kancerit të fshikëzës (VLR). Në Federatën Ruse e kancerit të fshikëzës diagnostikuar çdo vit në 16,000 njerëz dhe vret rreth 6000 pacientë. Një përqindje e vogël e rasteve me kancer të fshikëzës metastatic mund të presin që të jetojnë më shumë se 5 vjet.

fshikëz Kanceri

Kanceri i fshikëzës është e zakonshme në mesin e njerëzve, por ndodh në gjysmën femërore të popullsisë. Sëmundja është diagnostikuar shpesh në pacientët e moshuar, por rreziku qëndron në faktin se, që ka lindur në moshë të re, sëmundja sillet më agresive dhe të zhvillojnë më shpejt.

Kontribuojë në shfaqjen dhe zhvillimin e sëmundjes mund të jetë:

 • duhanit aktive dhe pasive;
 • load Rrezatimi (rrezatimi jonizues);
 • ndikim negativ në faktorët e prodhimit që dobësojnë mbrojtjen imunitar;
 • bojë flokëve (ajo përmban derivate të benzen, arylamines);
 • kimikatet shtëpiake dhe detergjenteve;
 • doreza gome;
 • tekstile dhe produktet e lëkurës.

Për 30 vjet, shkencëtarët kanë qenë duke punuar në çështjen e krijimit të një mbrojtje efektive kundër tumoreve malinje. Në vitet e fundit, nuk ka agjentë të reja kemioterapeutike efektive kundër një tumori, shpjegon profesor, Ph.D. Boris Alexeev. Preparatet e bazuara në platin, janë në dispozicion mund të aplikohen gjerësisht në këtë rast, sepse ata nuk mund të përdoret në kundërshtim me veshkat.

Profesor, anëtar përkatës i Akademisë ruse të Shkencave, Ph.D. Vsevolod Matveev tregon immunotherapy si një metodë të përballueshme dhe efektive të trajtimit të përdorura në immunoonkologii.

Immunoonkologiya - dega e re e mjekësisë e cila jep shpresë për shpëtimin e miliona njerëz janë diagnostikuar me kancerin e fshikëzës. Aktualisht, ajo provoi se sistemi imunitar i njeriut mund të njohin dhe shkatërrojnë qelizat që dalin tumoreve malinje. Përkundër kësaj, qelizat e kancerit janë në gjendje për të maskuar veten e tyre, dhe mund të jetë i padukshëm për sistemin imunitar, por studimi i ri ka hapur mundësinë për të zgjidhur këtë problem.

Shkencëtarët kanë njoftuar kohët e fundit për krijimin e barnave efektive immunoonkologicheskih që rregullojnë sistemin imunitar në mënyrë të tillë që T-qelizat janë shumë të ndjeshme për receptorët delikate e qelizave të tumorit. Në kohën e zbulimit të saj nuk ka një përgjigje imune është që të shkatërrojë kancerin.

Immunotherapy është tashmë në dispozicion për pacientët në SHBA dhe në Rusi nuk do të jetë vitin e ardhshëm.

ekzaminimet parandaluese mjekësore

Një nga faktorët që ndikojnë në suksesin e trajtimit të kancerit - përgjigje në kohë ndaj shenjave paralajmëruese. Sipas statistikave, vetëm një përqindje e vogël e rasteve në kohë simptomave njoftimit të rrezikshme dhe të kontaktoni një specialist, të tjera "vuajnë" dhimbje dhe parehati, injorues ( "S'është nevoja të kalojë"), derisa sëmundja ka arritur në një pikë kritike.

Parandaluese mjekësore kontrollet në njerëzit e parë vend duhet:

 • më të vjetër se 50 vjet;
 • duhanpirësve (apo ish-duhanpirësve);
 • që jetojnë në kushte të pafavorshme të mjedisit.

Për atë që shenjat paralajmëruese që mund të jenë simptomat e kancerit të fshikëzës, është ajo? Kur Sëmundjet e mëposhtme duhet të konsultoheni me mjekun menjëherë:

 • Shfaqja e gjakut gjatë urinimit;
 • dhimbje pashpjeguar në barkut të ulta dhe mbështetur;
 • acarim konstant i fshikëzës;
 • dhimbshme, urinim të vështirë;
 • një rënie të mprehtë në peshë kotë;
 • infeksionet e traktit urinar që janë rezistente ndaj antibiotikeve;
 • mosmbajtjeje urinare.

Në një përpjekje për të rritur ndërgjegjësimin e kancerit të fshikëzës, kompania "Roche", së bashku me shoqërinë ruse oncourology kryer një fushatë ndërgjegjësimi që u shtri në më shumë se tre dhe një gjysmë milion njerëz - përdoruesit e rrjeteve sociale.

Urinë me gjak në meshkuj

Përmbledhje

Hematuria
(gjak në urinë) - ngritjen e nivelit të qelizave të kuqe të gjakut (eritrocitet) në urinë.
Hematuria është një simptomë e dëmtim të veshkave, 
traktit urinar, e cila ndodh në shumë sëmundjeve të këtyre
organeve.

Projekt
normal urinës qelizat e kuqe të gjakut mungojnë apo zbuluar në sasi nuk
kalon 1-2 qelizat në të gjitha fushat e studimit mikroskopike.

Prania e
gjakut në urinë, ajo shoqërohet me një skuqje të dukshme, e quajti
hematuria bruto. Në qoftë se prania e gjakut mund të zbulohet vetëm kur
ekzaminimin mikroskopik të urinës, ajo quhet haematuria mikroskopike.

shkaqet e


varësi në burimin e humbjes së gjakut dhe të dalluar glomerular
hematuria postglomerulyarnuyu.

Kur
hematuria glomerular, qelizat e kuqe të gjakut kalojnë nëpër shell
kapilarët glomerular janë të dëmtuara. Qelizat e kuqe të gjakut mikroskopike njohin të tilla
nga një formë të modifikuar të madhësisë të parregullt. Përveç kësaj, ata janë të privuar nga hemoglobinës,
duken si të vogël unazë të dallueshëm pangjyrë. Këto qeliza të kuqe të gjakut quhen
"leached" ose "hije e qelizave të kuqe të gjakut."

Kur
postglomerulyarnoy hematuria ndryshojë strukturën e qelizave të kuqe të gjakut nuk mund të zbulohet,
sepse burimi i gjakderdhjes është lokalizuar pas filtri glomerular.

Zakonshme
shkaqet e hematuria bruto:

 • Disa
  infeksionet e traktit urinar shkaktuara nga uropatogjene Coli specieve E.,
  e Staphylococcus saprophyticus;
 • Glomerulonefriti
  - nje semundje te veshkave, e karakterizuar nga lezione te glomeruli e veshkave;
 • Urinar guri
  sëmundje (gurët e fshikëzës);
 • Tumoret
  e veshkave (beninje ose malinje);
 • Tumoret e urinës
  fshikëzës (beninje ose malinje);
 • Tumoret e
  traktit urinar (beninje ose malinje);
 • Tumoret e prostatit (beninje ose malinje);
 • Shkelje e
  koagulimit të gjakut (p.sh., hemofili);
 • gurë prostatës
  prostatës;
 • Beninje
  familial hematuria - një çrregullim gjenetik (trashëguar në një
  autozomale dominante). Shfaqja kryesor është periodik
  dukuri e eritrociteve në urinë dhe proteina (proteinuria) që shpesh zhvillohet
  pas kryerjes infeksionet e traktit respiratore;
 • Urogjenital
  schistosomiasis - kronike rrjedh me një helmintiasis plagë preferueshem
  organeve urinare;
 • Semundja
  Berger (IgA nefropati-) - ndodh në infeksionet virale në prekshëm
  personat;
 • Përzierja e
  gjakut nga vagina në femra (sëmundjeve gjinekologjike, menstruacionet);
 • Night
  nate hemoglobinuria - një sëmundje e rrallë në të cilën
  hemoglobina e qelizave të kuqe të gjakut pëson hemolizën merr në urinë;
 • Dëmi
  i shkaktuar nga fshikëz kateterizimit;
 • Arteriovenoze
  keqformime veshkave - defekt kongjenitale në zhvillimin e eneve te gjakut, për të cilat
  është e karakterizuar nga jonormale anastomoses rrjetit arteriovenoze;
 • Dysmetabolic
  nephropathy - një grup i sëmundjeve karakterizuar nga lezione në veshka
  rezultojnë çrregullimeve metabolike (p.sh. diabetit).

 

Mpiksja e gjakut në urinë

Hematuria ose qelizave të kuqe të gjakut (gjak në urinë) - kjo nuk është një sëmundje e pavarur, por një simptomë e një prej sëmundjeve shumë.

mostrat e urinësArsyet për të cilat mund të shfaqen në gjak urinë - shumë: nga më të padëmshme (në prag të një njeriu hahet panxhar) për më të rrezikshme, të tilla si sëmundjet onkologjike. Por, vështirë se dikush panxhar është një produkt dominant në dietë, që do të thotë se shpesh njoftim gjak në urinë - një simptomë alarmante, kështu që njerëzit pa vonesë, duhet të shkoni në urolog dhe i nënshtrohen provimit të përshtatshme. Vendosja e shkaqet e gjakut në urinë kontribuon në një numër të shenjave laboratorike. Një trajtojnë, respektivisht, nuk gamaturiyu, dhe arsyeja pse ajo është quajtur.

Lexo më shumë:   Çfarë duhet të bëni nëse kompjuteri juaj është kthyer mbi SCREEN
Diagnostics

Në bazë të ankesave të pacientit për të zbuluar shkakton mjeku do të përshkruajnë në vijim analizon:

- urinalysis ;

- analiza e urinës në Nechiporenko;

- ekzaminimin nefrologjike për zbulimin e sëmundjeve të veshkave ose extrarenal;

- Qartësimi i natyrës së qelizave të kuqe të gjakut;

- Ekzaminimi instrumental (veshkave US, renografiya radioisotope, plain radiografi veshkave), dhe të tjerët.

- trombociteve kërkimore dhe koagulimit Hemostaza.

Diagnostics synon të përcaktuar traktit urinar, nga e cila ndodh gjakderdhje. Për këtë ajo është kryer ashtuquajturin mostër trehstakannaya , dmth të gjithë vëllimin e urinës është e ndarë në tri pjesë, dhe analizuar për praninë e papastërtive patologjike: gjak, mukusit, leukociteve, eritrociteve, qelb.

Gjaku gjendet në enë të parë mund të tregojë dëmtimin e uretrës. Gjakut në enë të dytë dhe të tretë flet për dëmtimin e qafës fshikëzës. Paraqitja e urinës fund mochepuska (fundore hematuria), mund të jetë në një inflamacion i qafës të fshikëzës, farë gungë, ose kanceri i prostatës ose BPH, tumori i fshikëzës qafës. Në rastin kur ka gjak në të gjitha pjesët, kanceri i veshkave dyshuar apo kancerit të fshikëzës, kancerin e prostatës është e mundur.

Nëse urina është me ngjyrë të njëtrajtshme me gjakun e të gjithë mochepuska, flasim për hematuria totale, e cila mund të jetë një shenjë e sëmundjeve të rënda të tilla si kanceri i veshkave, legen i veshkave, fshikëzës urinare dhe uretër. Gjithashtu hematuria përgjithshme mund të vëzhguar në dhjetra sëmundje të tjera, të tilla si tuberkulozi e organeve gjenitourinare, cisteve renale, urolithiasis, sëmundje të rënda të mëlçisë, hemofili, adenoma e prostatës, hemorragjike cystitis, lyumbalgicheski-hematuric sindromm, sëmundjeve të veshkave medikament, sistemik lupus eritematosus, semundjes Vergolfa dhe shumë më tepër.

Një tjetër parametër i rëndësishëm diagnostikues - numri i qelizave të kuqe të gjakut në urinë. Ajo përcaktohet me metodën Nechiporenko, Amburzhe ose Kakovskogo-Adis. Varësisht nga numri i qelizat e kuqe të gjakut hematuria është i ndarë në:

- pak (në 20 qelizave të kuqe të gjakut në fushën e parë);

- moderuar shprehur (20-200 në fushën e parë);

- theksuar (më shumë se 200 në fushë).

Forma mpiksjen e gjakut në mënyrë të tërthortë informon në lidhje me burimin e gjakderdhjes. Në prani të dyshuar gjakderdhje mpiksjes pa formë nga fshikëzës ose veshkave. Shenjat e gjakderdhje nga legen i veshkave, ureter dhe veshkave - mpiksja si krimb gjakut.

Kjo mund të shpjegojë pjesërisht natyrën e hematuria dhe dhimbjes: është i pranishëm ose jo, dhe ku. Për shembull, kur një person urolithiasis parë në dhimbje, atëherë gjakderdhje ndodh gjatë procesit tumor kundërtën gjakderdhje është paraprirë nga ndjesi të dhimbshme. Nëse një person është duke përjetuar dhimbje gjatë urinimit - kjo mund të tregojë kriza urate, gurët e fshikëzës dhe inflamacion të fshikëzës . Rreth dështim i veshkave, për shembull, gurë, tumoret apo infeksion raportuar dhimbje prapa dhe bark të ulët.

Nëse nuk ka dhimbje në të gjitha tumoret e fshikëzës dhe veshkat përjashtuar. Por shfaqja e clots gjakut pa dhimbje në pacientët e moshës së mesme me një pikë të lartë të probabilitetit për të kancerit të sëmundjes fshikëz.

njohja e hematuria

urinesHematuria është mikroskopike (jo të dukshme për gjak dhe është gjetur vetëm nën një mikroskop ose me anë të strips provë) dhe makroskopike (prania e gjakut në urinë qartë të dukshme).

Në disa raste, gjaku në urinë marrë urinë e kuqe. Shkaku më i zakonshëm i zbulimit rreme-pozitive e gjakut në urinë - kontaminimi i urinës gjakut menstrual. Siç u tha më lart, njollat urinë aftë të disa ushqimeve, të tilla si panxhar. Gjithashtu, bojë urinën në portokalli mund të jetë medikamente të caktuara, në mesin e tyre - anti-TB drogës rifampicin .

Ajo është gjithashtu të dallohen nga urethremorrhagia bruto hematuria - shkarkimin e gjakut nga uretrës është akti i urinimit.

trajtimi haematuria

Siç u përmend, hematuria - nuk është një sëmundje e pavarur, por një simptomë, kështu trajtimin e tij (nga ana e përgatitjeve gematostaticheskih si Dicynonum etj) kryhet njëkohësisht me trajtimin e një gjendje të zbuluar. Pas shërimin e sëmundjes themelor, hematuria zhduket. Ajo duhet të mbahet mend se gjaku në urinë, edhe pse ky kusht është pa dhimbje - nuk mund të injorohet, duke shkaktuar sëmundje janë në dispozicion. Por edhe për të dramatizuar gjendjen para kohe nuk duhet të jetë - në disa raste, gjak në urinë mund të ndodhë në njerëzit ndryshe të shëndetshme, për shembull, si rezultat i mbingarkesat fizike.

Pyetje nga lexuesitutro.U riu mirë pas eakulyatsii në spermë të ketë një rënie të gjakut
18 tetor 2013 17:25
Good utro.U njeri i ri pas eakulyatsii në spermë të ketë një rënie të gjakut. Sipas tij dhe nuk ndjen dhimbje, nuk ka kruarje, dhe nuk ka asnjë siklet. Mund të jetë për maturi javore (më parë seksualisht aktive), për shkak se një javë para vozdeozhaniya kjo nuk ishte. Më parë në shtëpi kishim marrë për të izoluar (në mëngjes, nuk myvshis para se të shkojnë në tualet - në stoklyshko) dhe ka kaluar si një ginek.konsultatsiyu analizë femërore - ai analizon të tilla - 55-60 leukocite, mukusit (+) , flora-kryesiht. Çfarë do të thotë e gjithë kjo? Ju lutem më tregoni se çfarë të bëjë, se sa është serioze, dhe nëse ai nuk ka marrë atë që të gjithë do të çojë te mjeku, ai refuzon të shkojë, thotë se gjithçka është në rregull ...?! ((Mund të bëj asgjë për ta bindur atë)


Shih përgjigja
Bëj një pyetje

Anna Eagle

Lexoni gjithashtu:

Lexo më shumë:   Si të merrni për të ndarë ishullin për shkak të Stormwind

Çfarë i jep masazh prostatës?

masazh prostatës

Gjaku në farës (haemospermia)

Gjaku në urinë Cystitis

Cystitis në gratë: argumentet, simptomat dhe trajtimi

Neni Përmbajtja

 • Shkaqet e cystitis
 • Simptomat dhe shenjat e cystitis
 • llojet e cystitis
 • trajtim cystitis
 • cystitis akute: çfarë duhet të bëjmë?

Cystitis është një sëmundje të zakonshme të sistemit urinar, lidhur me inflamacion i mukozës fshikëzës. Vlen të përmendet se simptomat e cystitis të paktën një herë në jetë përballur një në katër gra, me një në dhjetë vuan nga një formë kronike të sëmundjes. Është gjithashtu me vlerë krahasuar incidencën në burrat dhe gratë: vetëm 0.5% e burrave vuajnë nga cystitis, për shkak të strukturave të tjera të uretrës dhe vështirësisë hyrë në infeksion.

cystitis në Grave Fotografitë

Shkaqet e cystitis në gratë

Cystitis në gratë ndodh zakonisht për shkak të hyrjes në uretrës kushtëzuara agresive - sëmundje agjent patogjen sëmundje dhe infeksion ngjitje, seksualisht të transmetueshme: klamidia, ureaplasma, gjinisë Candida infeksioneve fungale, etj Të shkurtër dhe të gjerë urinim pasazh shpesh të prekshëm ndaj infeksioneve të tilla. Dukuri e cystitis në gratë mund të jetë për shkak të promovimit të patogjenëve nga ana e gjakut. Kjo mënyrë e zhvillimit të sëmundjes është quajtur hematogjene.

Një mishërim i infeksionit - bakteret hyjnë në fshikëz nga një veshkë apo mochetochinikov. Në mënyrë tipike, një zhvillim i tillë mund të shihet në pyelonephritis.

Është e pamundur të mos theksohet një variant më pak e zakonshme, por ende ndodh të sëmundjes, provokuar nga anomalive në zhvillimin e sistemit urinar. Gjithashtu për cystitis mund të shkaktojë rënie në aftësinë shtrëngohet të muskujve fshikëz.

Ajo gjithashtu duhet të nxjerrë në pah cystitis gjatë menopauzës, kur proceset atrophic në mukozën.

Shenjat e infektimit mund të jenë veçanërisht aktive në praninë e faktorë predispozues. Këto përfshijnë:

 1. punë ulur. Nëse një grua është në një pozicion ulur për më shumë se tre orë, urina stagnon, e cila çon në mundësinë e infeksionit të fshikëzës. Prandaj, në qoftë se puna juaj përfshin ulur për kohë të gjatë në një vend, ju duhet të merrni deri në çdo orë dhe përsëri në orën tre të bërë një stërvitje të vogël.
 2. Kapsllëk mund të shkaktojnë ngecje e urinës dhe, si pasojë, cystitis.
 3. Prania e rërës dhe gurëve në fshikëz.
 4. brendshme të shtrënguar që mund të prishin qarkullimin normal të gjakut në organet pelvike.
 5. hipotermi të shpeshta.
 6. lëndim të ulët mbrapa, dëmtimi i shtyllës kurrizore.
 7. fillimi i hershëm i aktivitetit seksual.
 8. Metabolike dhe ndryshimeve hormonale në trupin (p.sh., gjendja e menopauzë ose shtatzanisë). Gjatë hormonal surges sistemi imunitar trupit nuk mund të veprojë si duhet. Shënim: kur fëmija-duke nëna shtatzënë është e ekspozuar ndaj çdo rreziku të veçantë në rast të infeksionit dhe cystitis. Prandaj, shtatzënia duhet të monitorojnë të jetë me kujdes gjendjen e shëndetit të tyre dhe të konsultoheni me mjekun tuaj në shenjat e para të sëmundjes.
 9. Diabeti mellitus.
 10. Trajtimi me barna imunosupresive.
 11. sëmundjet onkologjike.
 12. Ushqimet e paekuilibruar dhe jo të rregullta: abuzimi të rënda dhe ushqime të skuqura, alkoolit.
 13. mbajnë procedurat e pasakta higjienike (në veçanti - pastrimin drejtimin e gabuar nga anusi në vaginë).
 14. infeksion i fshikëzës, kur shansi është e madhe e mjaftueshme higjienës plotë personal (zgjatur veshur të njëjtin jastëk ose tampon gjatë menstruacioneve, ndryshimi vonuar e brendshme, përdorimi i vazhdueshëm i oxhaku panty).
 15. Stresi, privimi gjumë kronike, e cila ka një ndikim serioz në imunitetin.
 16. Ulja e përgjithshme e imunitetit nga prezenca e inflamacionit kronike në dhomën e trupit (stomatitit karies, rinitit, grykët). Si rezultat, kjo mund të çojë në një shkelje të sterilitetit të uretrës

Ne duhet të nxjerrë në pah inflamacion formë fshikëzës tilla si cystitis intersticiale, e cila është pasojë e çrregullimeve serioze në sistemin imunitar dhe është një sëmundje serioze kronike.

Simptomat dhe shenjat e cystitis në gratë

cystitis

Simptomet e cystitis janë shumë karakteristike dhe ju lejon për të vënë diagnozën e saktë menjëherë. Para së gjithash, ajo është urinim i shpeshtë (vizita pacientit tualet deri në disa herë në orë) dhe manifestimi i dhimbjes në fund të procesit të zbrazjes fshikëz. Gjithashtu simptomat më të dallueshëm të përfshijnë:

 • një ndjenjë e plotësi të fshikëzës edhe pas urinimit;
 •  aditiv të gjakut ose qelb në urinë;
 • cystitis urine në femra bëhet erën mprehtë;
 • turbullt e urinës dhe praninë që do të jenë të thekon;
 • dhimbje në barkut;
 • përhapjen e infeksioneve, duke përfshirë dhe pjesët e sipërme të sistemit urinar mund të jenë dhimbje në zonën e veshkave dhe të ulët mbrapa;
 • mjaft të rralla, por ende gjeti pamjen e vështirësisë në mbajtjen e urinës

Cystitis në gratë - Video

Kompania "Vertex" nuk është përgjegjës për saktësinë e informacionit të paraqitur në këtë videoklip. Burim - Jetojnë shëndetshëm!

Nëse ju gjeni veten në këto simptoma, ju duhet të konsultoheni me mjekun tuaj për diagnozën dhe trajtimin e mëtejshëm, si dhe format e avancuara të sëmundjes është i mbushur me shfaqjen e një numri të komplikimeve.

Nëse inflamacioni i shkaktuar nga infeksioni vazhdon në shtresën e muskujve të fshikëzës, mund të shkaktojë formë cistiti intersticial, e cila është përmendur tashmë më sipër. Në këtë rast është futja e urinës në mur trupit, si dhe hedh e saj në ureters.

cystitis

Patrajtuara dhe me kusht rruga vertikal i infeksionit mund të zhvillojnë sëmundje të veshkave, pyelonephritis.

Llojet e cystitis në gratë

Sëmundja duhet të dallohen, të cilat ndryshojnë nga metoda e shfaqjes, aktuale, ndryshimet morfologjike dhe natyrën shumim.

Të gjitha varietetet e cystitis janë të ndarë në natyrën e rrjedhës në akute dhe kronike. Ne do të shikojmë në të dy versionet e sëmundjes.

cystitis akute në gratë: simptomat dhe karakteristikat e sëmundjes në fazën akute

Në sfondin e manifestimeve akute të simptomeve cystitis përshkruara më lart jep temperaturë subfebrile, gjendje e sëmurë. enët e gjakut fshikëz zgjerohet, duke rezultuar në ënjtje mureve të trupit. Në këtë rast, ka hemoragji petechial dhe hyperemia. Në fazën akute të sëmundjes zakonisht mukozës prekur dhe submukoza i fshikëzës, dhe epiteli i vendeve të tyre është refuzuar, ajo mund të shfaqet gjak në urinë. ngjyra e urinës në formë hemorragjike të sëmundjes mund të shkojnë nga zbehtë rozë në ngjyrë kafe e shurdhër.

Lexo më shumë:   KARTOLINE GRUAJA Happy Birthday to duart

cystitis kronike në gratë: sidomos forma kronike e sëmundjes

Kur sëmundja bëhet fazën kronike zgjeron inflamacion dhe vazhdon me mukozës dhe submukoza në shtresën e muskujve të fshikëzës. Ngjyra e mukozës bëhet ngjyrë të bardha ose ka filluar të thinjet. Nëse sëmundja nuk është duke u trajtuar për një kohë të gjatë, nuk është pamja e proceseve sklerotike në trup, ku vëllimi i saj mund të reduktohet.

By "lubrifikuar" cystitis kronike të gjitha shenjat e përmendura më parë mund të shprehet turbull, duke e bërë të vështirë për të diagnostikuar. Nëse ju dyshoni se një cystitis kronike duhet të fokusohet në historinë e të dhënave, urina makro dhe mikroskopike, cystoscopy, ekzaminimi bakteriologjik. Veçanërisht i rëndësishëm në zbulimin e cystitis kronike në gratë është një ekzaminim gjinekologjik paralele, siç është shpesh infeksione gjenitale janë shkaku i cystitis kronike.

Akute dhe kronike cystitis: në atë që mjeku ta trajtoj një femër

Testet standarde për diagnozën e cystitis në gratë më të vjetra, i pjekur, gratë e reja dhe vajzat - një urinalysis, kulturë urinë për të identifikuar florën jonormale (bakteruriya) analiza Nechiporenko. Si masa shtesë, klinika moderne shpesh ofrojnë nënshtrohen ultratinguj e fshikëzës dhe veshkat, cystoscopy, shqyrtimit për IST. Në disa raste, mjeku mund të përshkruajnë mostër e urinës për analizë nuk është një metodë konvencionale, dhe duke përdorur kateterin. Ajo mund të jetë e nevojshme për të parandaluar urinë nga vagina.

Trajtimi i cystitis në gratë

trajtim akut cystitis është kryer në bazë të droga antibakteriale. Për shkak të faktit se këto barna janë excreted nga veshkat, për të arritur përqëndrimin e dëshiruar e antibiotikut në fshikëz ajo është shumë e thjeshtë, kështu që efekti i trajtimit të tregohet sa më shpejt që të jetë e mundur. Kështu ajo është e nevojshme për të marrë parasysh dy faktorë të rëndësishëm:

Parashkrimi i antibiotikëve mjeku duhet të bëhet pas pranimit të rezultateve të kulturës urinë, të cilat do të përcaktojnë ndjeshmërinë e patogjen të drogës e zgjedhur.

Edhe pas shteti i caktuar për të lehtësuar një kurs të antibiotikëve duhet të miratohen para përfundimit, në mënyrë për të shmangur përsëritjen dhe tranzicionin e sëmundjes në një formë kronike.

cystitis

Masat si mbështetëse për trajtimin e cystitis përdoret:

 • përgatitjet për largimin spazma fshikëzës, agjentët e përgjithshme anti-inflamatore;
 • fizioterapi;
 • ozone;
 • akupunkturë.

Për trajtimin e formave kronike cystitis mund të përdoret gjithashtu topically administrimin e barnave që parandalojnë rritjen e mikrobeve. Gel "Ginokomfort" është e rekomanduar për të eliminuar siklet vaginale, normalizimin e microflora dhe restaurimin e mukozës vaginale pas sëmundjeve infektive dhe inflamatore dhe në periudhën pas trajtimit me antibiotikë.

cystitis akute tek gratë: trajtimi

Vlen të përmendet se trajtimi i cystitis akute - kjo është gjithmonë një tjetër shtrat. Trajtimi "në arrati" pa lëshimin pushim mjekësor, sidomos gjatë sezonit të ftohtë, i mbushur me kalimin e sëmundjes në një formë kronike, si dhe një stres të fortë për trupin, e cila kërkon pushim dhe relaksim. Në të njëjtën kohë duke injoruar sëmundje dhe shtyrjen e vizitës te mjeku mund të "pour" në pyelonephritis, trajtim i cili tashmë kërkojnë mbikëqyrje të vazhdueshme mjekësore.

Mësoni më shumë për trajtimin mjekësor të cystitis në gratë: droga

Për të hequr simptomat dhe trajtimin e cystitis në gratë zakonisht janë dhënë disa nga këto barna:

Monural. Medikamenti ka veprim antibakterial për shumicën e baktereve Gram-pozitive. Përbërës kryesor aktiv i drogës - Fosfomycin. Monural emëruar, që nga mosha pesë, dhe është i kundërindikuar në pamjaftueshmëri të rëndë të veshkave.

Furagin. Drogës është një veprim antimicrobial, tolerohet mirë nga pacientët. Ajo në mënyrë efektive lufton shumë veprime të dëmshme e mikroorganizmave, duke përfshirë - staphylococci dhe E. coli. Shënim Furagin ka contraindications, duke përfshirë shtatzënisë dhe dështimi i veshkave.

Antibiotikët dhe quinolones. Këto barna për cystitis në femra ka një gamë të gjerë veprimesh, kështu që është caktuar jo vetëm për trajtimin e cystitis dhe në mënyrë efektive të konkurrojnë me një numër të infeksioneve seksualisht të transmetueshme, streptokokeve, staphylococci. Zbatohen vetëm pas konsultimit paraprak të një mjeku.

Monurel. Ky mjet është administruar zakonisht si profilaktik (veçanërisht në rast të rasteve të shpeshta të sëmundjes akute). Përbërës kryesor aktive - ekstrakt cranberry, pengon veprimin e bakterieve ne murin e fshikëzës.

Tsiston. Ajo bie në kategorinë e drogës bimor. Ajo përbëhet nga një grup prej dhjetë bimëve (didimokarpusa rrjedhin, cipë skuqje, serdtselistnoy madder, gjuha saxifrage dhe të tjerët) për të ndihmuar në uljen e inflamacionit në cystitis femra. Ajo ka një spasmolytic dhe diuretik.

Trajtimin e simptomave të cystitis në gratë në shtëpi

Trajtimi cystitis në shtëpi mund të jetë shumë efektive. Sigurisht, procedura e brendshme nuk përjashton nevojën për vizitën e një mjeku dhe shpërndarjen e analizave, megjithatë, të ndihmojë në lehtësimin e simptomave të pakëndshme dhe dhimbje.

Excellent efikasitetit, e cila është konfirmuar nga nefrologëve përvojë tregon supë bearberry. Kjo barishte ka një efekt diuretik dhe në mënyrë efektive tregon Flora "keq" nga fshikëza. Është gjithashtu e rekomanduar për përdorim lëng boronicë, e cila për shkak të mjedisit të tij acid parandalon rritjen e mikroorganizmave. Në manifestimet e para të simptomave cystitis mund të marrë zierje manaferrat Lingonberry, veshit ariut, gjysmë-ra.

dietë terapeutik në cystitis në gratë

Në mënyrë të shpejt të reduktuar inflamacion, ajo është e rekomanduar për të pirë shumë: shuma minimale e lëngjeve ju pini duhet të jetë në 1.5 litra në ditë.

Gjithashtu, ju duhet patjetër të ndjekin një dietë në dietë. cystitis pushtet në gratë ka disa kufizime. Përjashtimi i aromë të nxehtë dhe do të nxitur shërimin dhe për të shmangur përsëritjen e situatës. Gjatë trajtimit është e nevojshme për të eliminuar plotësisht alkoolit. Kjo vlen për të gjitha pijeve alkoolike.

ndihmë në kohën e duhur në cystitis në gratë - çelësi për shërim!

Nëse ju gjeni veten në një urinim të dhimbshme dhe të shpeshtë, papastërtitë e gjakut, thekon, apo qelb në urinë, nuk nxitojnë për panik. Sipas statistikave, femër cystitis - një dukuri shumë e zakonshme.

Gjëja kryesore - të mos vonojë dhe koha për të parë një urolog.

Në listën e artikujve

pjesë