CAT WALK se si për të qetësuar NË SHTËPI

Author: | 2018/08/23

pjekurinë seksuale ndodh në macet mes 7 dhe 12 muaj. Estrus ajo ndodh rreth 3 herë në vit, për një periudhë prej 2 javësh. Dhe në këtë artikull ne do të ju tregojnë se si për të qetësuar një mace në ngrohjes në shtëpi. Jo çdo pronar do të jetë shumë i kënaqur nëse e dëshiruar lindjes përkëdhelur e tij, si macet janë shumë të shqetësuar gjatë kësaj periudhe.

Mënyrat për të qetësuar kafshë në shtëpitë e ngrohjes

Në raste të tilla, kafsha duhet t'i jepet vëmendje të veçantë, kujdes dhe dashuri. Është e rëndësishme për të kuptuar gjuhën e manar-së trupit dhe, nëse është e mundur, për të kryer dëshirat e tij.

Çfarë do të bëni për të qetësuar një mace në ngrohjes:

 1. Fto cat për çiftëzimit;
 2. izolimin;
 3. Kushtojnë më shumë kohë për manar tuaj;
 4. Përdorni një feromon sintetik të quajtur «Feliway»;
 5. Izolojnë shtrat manar;
 6. Lagësht kafshën;
 7. Përdorni ilaç popullore dhe për të përgatitur një zierje e bimëve të ndryshme;
 8. Jap disa pllaka sedativë manar;
 9. Nëse ju nuk janë të interesuar në pasardhësit e manar tuaj, atëherë ajo është optimale për të bëj shterp atë.

Le të konsiderojmë njëri nga opsionet në detaje më shumë

Nëse jeni të interesuar në pasardhësit e manar tuaj, i pari dhe mënyra më e lehtë për të qetësuar cat gjatë estrus - ajo është thjesht për të ftuar cat për çiftëzimit . Por ne duhet të kujtojmë se një mace nuk mund të pëlqen atë dhe ju duhet të shikoni për partnerin cat tuaj në dush, për t'u dhënë atyre kohë për të siguruar që ato janë përdorur për njëri-tjetrin. Gjithashtu, shtatzënia të shpeshta mund të dëmtojë shëndetin manar tuaj.

© Shutterstock

Ju mund të lënë manar tuaj në një dhomë të veçantë, për të pajisur atë për të gjitha kushtet e favorshme në të cilat ndihmojnë për të qetësuar atë poshtë. Sjellë shtratin e tij, kupat e vënë ujë dhe ushqim. Nëse edhe ju keni një mace, atëherë është e nevojshme për të kufizuar aksesin e tyre ndaj njëri-tjetrit, kështu që nuk e irriton atë edhe më shumë. Nëse jetoni në një shtëpi private apo lirimin e manar tuaj jashtë, atëherë ju duhet të kufizojnë atë duke ecur në rrugë, kështu që nuk është takuar atje me macet që do të ndihmojë të qetë instinkt e saj.

Në ditë të tilla, cat juaj duhet sa më shumë vëmendje, si të jetë e mundur për të qetësuar simptomat e estrus.

Luaj me manar tuaj, në qoftë se ai dëshiron të. Një shumë e puth manar tuaj. Ajo me të vërtetë nevojë për butësi tuaj dhe kjo do të ndihmojë për t'u çlodhur cat tuaj gjatë estrus, por mos e prek më të ulët mbrapa, pasi kjo mund të futur atë në eksitim.

Duke luajtur me një të preferuar, të përpiqet për të ngacmuar e saj, ajo donte për të pushuar. Lodhje zbutur të kafshëve. Në qoftë se kafsha refuzon për të ngrënë, ju ushqejmë në pjesë të vogla dhe, domosdoshmërisht, macja duhet të jetë një shumë e ujit.

Kjo ndihmon të qetësuar ngrohtë cat. Burimi i ngrohjes mund të jetë një shishe me ujë të nxehtë, të cilat ju bashkëmbyll në shtrat e saj, ose një peshqir të ngrohtë. Nga lart ajo është e mundur për të mbuluar një batanije të lehta. Kjo do të ndihmojë për manar tuaj për t'u çlodhur dhe të qetë dëshirën për të duan një mace. Gjithashtu, ju mund të blej një shtrat i varur varur të veçantë, e cila mund të varur në bateri . Cat është si për t'u ulur në kulmin e një shtrat i varur tillë ajo do të doja saktësisht, dhe kjo gjithmonë do të jetë pranë një burim për ngrohje, e cila do të ndihmojë qetësojë kafshën.

Nga ana tjetër, për të qetësuar banje cat mund të kryhet. Kjo procedurë përkohësisht të shkëputur dhe për të ndihmuar në lehtësimin agjitacion gjatë estrus. Çdo banje cat është një stres pak, dhe emocionet pas eklipsit do të tërheqë cat. Ajo do të jetë grooming, dhe, për një kohë, do të hutuar thjesht me nevojat e tyre.

© Shutterstock

Një tjetër mënyrë për të qetësuar të kafshëve, do të jetë për të përdorur një mjet të tilla si një feromoneve. «Feliway» - është një mjet i projektuar posaçërisht dhe kur përdoret cat duhet të vendosen poshtë për një kohë, si dhe humor e tij normal.

Ajo është në dispozicion në tri lloje :

 • llak;
 • fumigator;
 • jakë.

Gjithashtu, ju mund të përdorni mjete popullore që mund të qetësojë prapambetje. Për shembull, ju mund të përgatisë një zierje e kamomil, qimnon dhe Melissa. Kjo supë ndihmon për të qetësuar kafshën. Ju mund të jepni Catnip, e cila është një mënyrë të natyrshme, të butë dhe pa dhimbje për të qetësuar manar tuaj gjatë estrus. Por rezultati nuk do të zgjasë shumë kohë, dhe do të shkojnë nga 2 deri në 3 orë.

pilula qetësues - kjo është mënyra më e veçantë për të qetësuar të ngrohjes. Në këtë rast, pronari duhet të jenë të vetëdijshëm në atë që është një rrezik, për shkak se ajo është droga hormonale, dhe një herë ata janë të pranuar, mund të ketë pasoja shumë të këqija, manar juaj mund të fillojnë të formojnë rrit.

© Shutterstock

Ka raste kur një mace në afsh qetësues muzikë klasike. Për shembull, Bach, Mozart, Tchaikovsky. Raste të tilla janë të rralla dhe të varet nga natyra e manar tuaj. muzikë qetë indukton në macet dëshirën për të fjetur dhe ajo ndihmon për të qetësuar estrus manar.

sterilizim

Nëse ju nuk dëshironi pasardhësit e mace tuaj, atëherë ju mund të bëj shterp atë. Ndoshta ju mendoni se kjo është e keqe në lidhje me manar tuaj. Nëse ju nuk keni ndonjë plan për kittens, atëherë më besoni, kjo është mënyra më humane për të qetësuar kafshën dhe për të dhe për ju. Në këtë moment, nuk janë mjekë të mëdha që e kryejnë këtë operacion. Mjekësia nuk qëndrojnë ende, dhe madje edhe në klinikat veterinare, kirurgji bërë metodë seamless, pas së cilës qepje shpërndarë më vete. Pet njëjta do të sillen mjaft në mënyrë adekuate, dhe kjo është vetëm një përgjumur vërejtur vogël.

© Shutterstock

Një avantazh i madh i sterilizimit është që të rrisë jetën e mace . Mesatarisht, cat sterilizuar jetojnë më gjatë se 5 apo edhe 10 vjet të tjera. Nuk është e nevojshme për të prodhuar në rrugë, e cila mbron atë nga sëmundje të tjera që mund të kalojë atë nga macet e rrugës dhe insektet. Macja do të ndjehen rehat në shtëpi dhe të mos jenë të ekspozuar ndaj rreziqeve të panevojshme që mund të qetësojë pret shumë. Një faktor tjetër i rëndësishëm është fakti se ju mund të kurseni kohë, sepse ju nuk keni për të lahet manar tuaj shpesh, që thjesht nuk do të marrë të pista në pjesën e jashtme.

Pra, para së gjithash, ju duhet të përcaktojë atë në të nxehtit, ose ajo mund të jetë që manar juaj i dashur dhemb sëmundje të tjera.

Shenjat që një mace në ngrohje:

 • rritur ëmbëlsi - ajo murcit nga çdo kontakt, fshij kundër qoshet, të gjitha llojet e artikujve, rrotullon në dysheme;
 • humbja e oreksit, edhe në qoftë se macja që donte për të ngrënë shumë;
 • bymehet gjenitale, dhe eshte percaktuar një lëng të qartë;
 • fillon të ecin më shpesh në tualet;
 • në qoftë se kafsha filloi të pash pjesën e poshtme të shtyllës kurrizore, ajo do të fillojë të bëj dhe ngre pjesën e pasme të trupit;
 • Pet Meows shumë me zë të lartë dhe ajo shkon në ditën dhe natën, e cila sjell një mori e shqetësimit të madh.

Ju mund të tolerojë të ngrohjes, por ajo dëmton shëndetin e manar tuaj. Ju mund të durojnë nxehtësinë 2, por 3 dhe 4, ju do të duhet të ndodhë me një mace një mace, përndryshe ajo do të fillojë një problem shëndetësor. Në qoftë se ajo është një mace neutered është edhe e rrezikshme, pasi ajo nuk do të kënaqë nevojën e saj ishte në kittens punës. Macja nuk është fertilizuar, ajo do të jetë ovulacionit bosh dëmtojnë shëndetin e saj dhe të çojë në sëmundje gjinekologjike. Estrus, të cilat nuk çojnë në shtatzëni, shkaktojnë ndryshimet manar në mitër dhe vezore.

© Shutterstock

Rekomandime pronarët

Në çdo rast, ne duhet të kujdeset mirë e jetës cat tuaj. Në shumë familje, kafshët shtëpiake janë pjesë e familjes, dhe humbja e një afat të tillë mund të ketë një ndikim negativ në marrëdhëniet familjare. Nëse ju nuk kam ndërmend të angazhohen në shitjen e kittens, mënyra më humane për të qetësuar prapambetje është sterilizuar . Kjo jo vetëm që do të zgjasin jetën e manar tuaj, por ajo do të ju dhe familjen tuaj të mbrojtur nga sëmundjet që mund të sjellë nga rruga, dhe agresionit të kafshëve.

Në rastet kur ju nuk duan të bëj shterp të kafshëve, ju duhet të jetë aq i kujdesshëm për të mos lënë pas dore ndihmën e profesionistëve me përvojë. Zbutur estrus pa njohuri dhe burime të veçanta është mjaft e vështirë. Disa njerëz pa njohuri të tillë, bëjnë gabime që çojnë në vdekjen e një mace apo një sëmundje të rëndë. Estrus në macet - një proces natyror, i cili është e vështirë për të qetësuar. Gjëja më themelore që ju duhet të bëni për manar tuaj - kjo është për t'i dhënë atij një shumë vëmendje.

Si për të qetësuar CAT gjatë estrus në shtëpi: SI TË ...

Estrus në macet zgjat rreth dy javë, në disa raste më të gjatë. Kafsha është nën stres 3 herë në vit, në qoftë se nuk kryhen tredhje. Ka shumë raste në të cilat cat e trupit vjen mosbalancim hormon, duke rezultuar në të nxehtit mund të ndodhin më shpesh. Në lidhje me macet racave orientale janë më të prirur për pamjen e dashur, e jo bagëti, edukuar në vende të tjera. Një tipar karakteristik i ngrohjes është konsideruar të jetë e paqëndrueshme manar shtet. Pronari, nga ana tjetër, grabs kokën e tij, duke dashur për të ndihmuar darling.

Si për të qetësuar një mace në të nxehtit
Shenjat e estrus në macet

 1. ngrohjes është fillimi i një ndryshimi në sjelljen e macet. Kafsha mund të jetë jashtëzakonisht agresive ose, në të kundërtën, kërkojnë petting vazhdueshme dhe stroking.
 2. Si cat kohë ulet në dritare dhe dyer, duke u përpjekur për të zgjedhur momentin e duhur për të kaloj jashtë. Veçanërisht problem urgjent është kur përmbajtja e përkëdhelur në një shtëpi private, ku thirrjet oborr cat nxeh gjendjen e saj.
 3. Kafsha fillon të ulërijnë dhe kerrmëz, të cilët dëshirojnë për të kënaqur nevojat fizike. Kjo gjendje mund të zgjasë gjatë gjithë ditës dhe të natës, duke dhënë një shumë shqetësim për pronarët. Aktiviteti seksual e bën manar tuaj më "llafazan" dhe të hapur për veprimet e të tjerëve.
 4. Një tipar themelor i rrjedhës së ngrohjes në macet konsiderohet të jetë në territorin e një etiketë. lë preferuar pellgje të vogla në pjesët e mobiljeve, qilim, tërësisht duke injoruar tabaka. Cat kruarje mobilje, të cilët dëshirojnë me të gjitha mjetet për të tërhequr vëmendjen.
 5. Një tipar karakteristik i fillimit të estrus është një i pangjyrë, shkarkesë i holluar me ujë dhe ënjtje e organeve gjenitale. Kafsha refuzon për të ngrënë, pirë shumë lëngje dhe vazhdimisht ecën lodhur, për shkak se ajo nuk mund të fle.

Veçoritë e estrus në macet

Ajo është konsideruar se estrus në macet zgjat rreth 10-14 ditë, periudha aktive është e ndarë konvencionalisht në 3 periudha.

 1. Kohëzgjatja e fazës së parë varion midis 3-5 ditë. Kjo vlerë është caktuar për përshtatjen e trupit ndaj ndryshimeve të papritura hormonale, si rezultat i të cilit kafsha është e gatshme që të ketë marrëdhënie seksuale. Tashmë në këtë fazë parë ndryshime dramatike në sjellje pitomitsy, ajo mund të jetë tepër agresive apo të butë.
 2. Në fund të 3-5 ditëve pas zhvillimi i plotë i mace është duke u përpjekur për të tërhequr një partner për të kënaqur nevojat e tyre fiziologjike. Në lidhje me njerëz ajo është manifestuar në ankesat e stroking, fërkim kundër këmbët pronarët. Cat pa pushim që përsëritet në dysheme, të shtrirë në shtrat, luring partner. Nëse ju prekni manar mbrapa, ajo do të marrë sjellje tipike e çiftimit: a hips ngritura, pursed putrat e tij para, me bisht e tij. Në mënyrë tipike, kjo sjellje është tipike për rastet kur në sytë e mace duket meshkuj.
 3. Në fund të javës, pasi faza e dytë e aktivitetit seksual ulet në mënyrë dramatike. Cat ndalon zemëruar fërkim kundër këmbët, më shumë qetësi përgjigjet stroking, howls më pak gjatë natës. Në rastet kur ndodh fekondimi, embrioni fillon rritje të drejta të plota. Nëse shtatzënia nuk ndodh, estrus është afër përfundimit. kafshëve të lodhur për të pushuar më shumë, hani plotësisht, kthehet në mënyrë normale e jetës në kurriz të pjesës tjetër seksual.

Si për të qetësuar një mace në të nxehtit

Lehtësimin e tensionit dhe për të ndihmuar cat për të qetësuar do të ndihmojë puth vazhdueshme. Mundohuni të marrë kafshën në duart e tij në çdo rast, puth Darling fjalë dënuar lloji. Vendos mbi prehrin e tij, pastrim barkut dhe prapa veshit.

Siguruar një mace në të nxehtit

lojë

Një mishërim i shkëlqyer i qetësim janë lojëra zbavitëse. Gjatë estrus në macet grumbulluar një shumë energji, e cila është absolutisht e nevojshme për të shpenzohen në mënyrë korrekte. Përndryshe, të preferuar do të vajtojnë gjatë natës, të paaftë për të gjetur një vend për veten e tij. Pasi në 3 ditë blej cat një lodër të re, përpiquni interesin e saj në të gjitha mënyrat e mundshme. Preferojnë aktivitete argëtuese që përfshijnë aktivitet të lartë fizik. Për ngacmim mace pjesërisht rënë duhet të drejtuar dhe duke kërcyer.

sedatives

dashuruar Cat kanë mësuar gjatë për të përballuar me agoninë e kafshës me ndihmën e çajit bimor dhe kamomil. Krijoj infuzion dhe derdh atë në gojën e mace 3 herë në ditë. Ju gjithashtu mund të blejnë drogë ilaçe që shiten në farmaci veterinare. Mjetet më të popullarizuara të macet e prodhimit të ngrohjes janë "Stop stresit", "Cat Bayon", "Fiteks" përdorur "suprastin" në disa raste.

Ekspertët kanë zhvilluar dhe droga hormoneve që vepron në aktivitetin seksual. E lirimit më efektive dhe të sigurt "Pilkan" dhe "Sex and the pengesë." Megjithatë, në këtë rast është e nevojshme që të konsultoheni me një veteriner i përket dozën dhe shpeshtësinë e zbatimit të përshtatshmërisë së drogës në një rast të veçantë. Asnjëherë mos jepni një kafshë drogë të ngjashme në mënyrë të paligjshme, pa mbikëqyrjen e një mjeku, ajo është e mbushur me cysts ovarian dhe endometritis.

Një dietë e ekuilibruar

Kur estrus duhet të udhëhiqet nga sundimi kryesor në dietë: të hahet më pak është më mirë se shumë. Në kafshë, ul oreksin gjatë aktivitetit seksual, kështu që nuk ka kuptim për të derdh një tas të plotë. veterinerët me përvojë me një zë i tha se koha më e mirë për të ushqyer macet - natën dhe herët në mëngjes. Megjithatë, qasja në ujë duhet të jetë rreth orën, një mace në ngrohjes vuajnë dehidratim. Që nga ajo është e kundërindikuar urinë, ushqim dashur me qëndrueshmëri të rregullt në pjesë të vogla.

Çdo pronar nuk dëshiron për të parë se si është grabitur veç e veç, dhe macja po vuan. Në situata të tilla, nuk ka zgjidhje universale, aq sa është e mundur, përdorni të gjitha në të njëjtën kohë: Bilanci dietën tuaj, të luajë një të preferuar, të lehtësuar vuajtjet e barnave mjekësore. Ka pasur raste kur një mace në afsh qetësues muzikë të qetë dhe të ngadalshëm.

Celebrities atëherë dhe tani
reklamë
Foto Galeria e famshëm atëherë ...
Stanton Daily
Shiko Tani

CAT CAT pyet se si të qetë e saj poshtë në shtëpi ...

Cat Cat kërkon me zë të lartë

Në jetën e çdo mace vjen pubertetin. Kur ai e bën vetë ndjerë, duke filluar të vuajë jo vetëm mace, por pronarët e saj. Të gjitha lojrat dhe ndjeshmëri të shkuar nga buzë rruge, dhe manar fillon të kërkojë në mënyrë aktive një partner për çiftëzimit.

Ka contraindications. Bisedoni me vrachom.Hlamidioz? DomaUnikalny pajisje trajtim efektiv për trajtimin e klamidia , i dha Çmimin Nobel! Pyet voprosBesplatnaya konsultatsiyaneyromed.ruSkryt Ads
900 + kanale televizive! 5 EURO / muaj! 900 + kanale ruse! Pa pagesë provë! Garanci Quality! 5, EURO / Përmbledhje servisaRegistratsiya muaj! / VhodPreimuschestvaOtzyvytelevizor.tv18 + Fshih reklama
Një ëmbëlsirë e shijshme! Recetë! SmotriKak gatuaj një ëmbëlsirë e mrekullueshme! SalatySupyVtory blyudaVypechkahlebosoul.ruSkryt Ads

Si për të qetësuar një mace në ngrohjes në shtëpi (tips)

Ka disa mënyra që mund të ndihmojë për ta bërë jetën më të lehtë për manar tuaj në ngrohjes:

 1. Nëse ju jeni gati për pasardhësit e ardhshëm të cat tuaj, ju mund të ftohen për të vizituar cat. Kalojnë mating me një mace jo më shpesh se një herë në vit. Pjesa tjetër e kohës, në një kafshë të ngrohjes do të jetë i qetë. Ia vlen të kujtohet se shtatzënia shpeshta dhe lindjes së fëmijës janë të dëmshme për shëndetin e një mace.
  Cat ushqyerit kittens saj
  Cat dhe kittens saj
 2. Shpenzojnë më shumë kohë manar . Shpesh luajnë së bashku, dhe mos injorojë, nëse macja ka nevojë për vëmendje. Ju mund të goditje të kafshëve, por jo në zonën e kryqe. Nëse cat refuzon për të ngrënë, ju mund të ushqyer një pjesë të saj dhe në pjesë të vogla. Kjo është një lloj dietë gjatë estrus.
  Soothes cat me duart e veta
 3. Izolim . Ju mund të mbyllë cat në një dhomë, duke lënë pas shtrat e saj të dashur, një tas me ushqim dhe pije. Nëse ka një mace, plotësisht të kufizojë ata nga njëri-tjetri, përndryshe ajo vetëm do të rrisë eksitim. Pet, duke ecur në rrugë, duhet të kufizohet në këmbë, për të shmangur takimeve me seksin e kundërt.
  cat izoluar në afsh
  Izolimi pak për të qetësuar mace, por nuk ka gjasa fqinjët tuaj do të gëzojë atë për shumë klithmat zemrës-heqje
 4. Ka një opinion që do të ndihmojë në lehtësimin e simptomave të një peshqir të ngrohtë ose shishe me ujë të nxehtë. Nxehtësia do të japë mace për t'u çlodhur dhe qetësuar pak. Vendi një shishe me ujë të nxehtë nën shtrat kafshëve. Një kafshë e lartë mund të fshehin një batanije të butë.
 5. Ju mund të provoni Felivey . «Feliway» është një pheromone sintetike që ndihmon për të qetësuar kafshën. Ajo është në dispozicion si një diffuser , e cila është e lidhur me rrjetin. Një paketë e drogës është e mjaftueshme për 4 javë, dhe ai vepron në të gjithë zonën e banesës.
  Sintetike pheromone Feliway kundër ngrohjes
  Sintetike pheromone Feliway
 6. Nëse manar juaj nuk është i racave të pastërta, dhe ju nuk keni pasardhës nga ajo, atëherë opsioni më i mirë është sterilizimi i kafshëve. Spaying plotësisht heq nga të gjitha simptomat e estrus. Pas kësaj, macja nuk do të jetë në gjendje të krijoj.
 7. cat lagësht . Ajo duhet të qetësohen për një kohë. Cat fillon të bëj vetë. Në qoftë se jo, atëherë instinkti lindje ishte më e fortë.
  cat lagur në kërkim jashtë basenit
  Kjo nuk është deri në mace kur isha aq i lagësht dhe funny. Po, dhe macja nuk do të kuptojnë!

estrus i parë në macet mund të fillojë sa më shpejt që në moshën 4 muajsh, Yoh, ajo ishte absolutisht ende një kotele.

Ne nuk duhet të harrojmë - një Chutes disa që kanë kaluar pa çiftëzimit, mund të çojë në manar serioze sëmundje, duke përfshirë edhe kancerin. Pra, nëse ju keni në shtëpi nuk është një mace dihet prejardhja, sterilizimi do të jetë vendim i drejtë.

çaj kamomil në një filxhan
Kamomil supë është e përkryer, por efekti do të jetë jetëshkurtër. Kompleksiteti do të jetë si për të pirë këtë mace

Provoni TEAS bimor (mjetet juridike popullore) . Ju mund të bëni Melis, trumzë dhe kamomil dhe pije mace. Kjo pije do të ndihmojë për të hequr eksitim dhe uspokoitsya.Mozhno përdorin catnip, sanëz ose bromine. Por efekti i këtyre barnave do të zgjasë 2-3 orë, dhe pas të gjitha rinis.

pilula anti-seksi për të përmbushur gjueti seksuale

Ka contraindications. Bisedoni me vrachom.Hlamidioz? DomaUnikalny pajisje trajtim efektiv për trajtimin e klamidia , i dha Çmimin Nobel! Pyet voprosBesplatnaya konsultatsiyaneyromed.ruSkryt Ads
Një ëmbëlsirë e shijshme! Recetë! SmotriKak gatuaj një ëmbëlsirë e mrekullueshme! SalatySupyVtory blyudaVypechkahlebosoul.ruSkryt Ads

Shumë pronarë në ngrohjes që përdorin drogë hormonale. Ata lehtë mund të blihen në spitale veterinare dhe dyqane manar. Këto medikamente të ndihmojë për të kapërcyer dëshirën mace për mace. Është e rëndësishme të dini se këto barna janë shumë të dëmshme për macen tuaj.

Trajtimi hormon mund të çojë në diarre dhe të vjella, dhe madje edhe formimin e tumoreve në trupin e përkëdhelur. Mjekët rekomandojnë përdorimin e jo më shumë se 2 herë në vit.

Klasik mënyrë - tableta qetësues në bazë të hormoneve ose homeopati . Mbështeten në atë kur macja është në një periudhë të estrus. Nëse "admirues" nuk është i kap ose nuk është gati. Emrat e të menjëhershëm të mirë në një klinikë veterinare. Kjo varet nga pesha e përkëdhelur dhe moshës.

900 + kanale televizive! 5 EURO / muaj! 900 + kanale ruse! Pa pagesë provë! Garanci Quality! 5, EURO / Përmbledhje servisaRegistratsiya muaj! / VhodPreimuschestvaOtzyvytelevizor.tv18 + Fshih reklama
Hotel "Cat dhe Cat" ValdayNadezhnoe dhe tepricë të favorshme. Hotel " Cat dhe Cat " Valdaybooking.comSkryt Ads

Nëse cat nuk ka në plan që do të përdoret për kultivimin, është më mirë për të bëj shterp atë!

Sa shpesh është nxehtësia?

pjekurinë seksuale ndodh në macet e moshës 8 deri 12 muaj.

Për çdo kafshë, procesi është i ndryshëm. Disa macet para fillimit të pyesni cat, të tjerët më vonë. Sa më shpejt që ajo fillon në nxehtësi, kështu që ka ardhur koha.

Estrus mund të zgjasë 1-3 javë , rreth një herë në 1-2 muaj . Kohëzgjatja e këtij procesi varet nga karakteristikat e mace dhe mënyrën e jetesës së saj. Nëse kafshë nuk ka marrë një mundësi për të martohem me një partner, atëherë procesi mund të vonohet.

Si për të përcaktuar fillimin e estrus në macet?

Një mace nuk është një qen, ajo nuk ka treguar ndryshime të dukshme fiziologjike. Megjithatë, ka disa shenja që mund të ju ndihmojë të përcaktojë estrus në cat:

 • Gonads bymehet , qëndron lëngshme të qartë, duke treguar se trupi është i gatshëm për të çiftohem.
 • Ndryshuar sjelljen e përkëdhelur . Nëse macja ishte agresiv, kruarje dhe ashpër, në këto ditë ajo do të bëhet veçanërisht i dashur dhe madje edhe të gjallë. Ju do të vini re se si ajo e rrotullon rreth në qilim dhe fërkon për të gjitha këndet.
  Estrus në një mace të kuqe
 • Pet fillon të meow me zë të lartë . Kjo ndodh jo vetëm gjatë ditës, por edhe gjatë natës. Në natën, klithmat e kafshëve të shkaktojë më shumë shqetësim për pronarët.
 • Humbja e oreksit . Gjatë estrus cat ha pak se zakonisht.
 • Quicken dëshiron në një tualet . Pet ecur më shumë se zakonisht në tabaka.
 • Nëse gjatë "menstruacioneve" mace manar mace në pjesën e poshtme të pasme, ajo fillon vrull, dhe ajo reflexively heq pjesën e prapme të bust .

Por kjo ndodh të gjitha kafshët në mënyra të ndryshme. Prandaj, në qoftë se një mace dhe para se ishte i zhurmshëm, pronari nuk i kushtoj shumë vëmendje për faktin se ajo është bërë gjithnjë e më Meow. Në qoftë se kafsha juaj është ndodhur herën e parë, ju do këshilla urgjente në këtë temë.

Çfarë një mënyrë për të zgjedhur - kjo është deri te ju. Por në qoftë se asnjë nga opsionet nuk ju përshtaten, vetëm duhet të jetë i durueshëm dhe të presin. Kur do të ngrohjes, manar juaj do të kthehet në gjendjen e mëparshme dhe do të vazhdojë për të kënaqur ju me praninë e tyre.

CAT WALK - si për të ngushëlluar në shtëpi, çfarë të bëni ...

Estrus në macet karakterizohet nga gatishmëria e trupit për të martohem dhe të prodhojnë pasardhës. Kur një mace ecën, përdorni produkte të veçanta në bazë të lëndëve të para bimore që qetësojë kafshën. Mjetet juridike popullore të zvogëlojë dëshirën të martohem. Ato mund të përdoren në shtëpi pa dëm për shëndetin e përkëdhelur. Droga hormonale është shoqëruar me një numër të efekteve anësore, ndërsa mjetet juridike tradicionale janë zgjidhje optimale.

ilustrim 1
ilustrim 1

Manifestimet e para të faktit se kafsha filloi të pjekur, mund të vërehet qysh në 4 muaj të moshës. Gjatë kësaj periudhe, një mace me forcë "yelling" dhe gjenitalet e saj të fryrë. Shpesh ka çrregullime të hahet. Cat fillon të lëkundur në anën e pasme dhe bust dallgë. Estrus mund të përsëritet disa herë në vit - kjo varet nga raca dhe temperamentin e kafshës.

Për herë të parë në estrus macet manifeston një ndryshim të vogël në sjelljen, sepse kafsha nuk e kupton arsyet për shqetësimin e tyre. Në kohët e mëvonshme shenjat e ngrohjes janë duke u bërë më të theksuara, ka një rënie të interesit në ushqimeve të preferuara, lodra dhe lojra në natyrë.

Ka contraindications. Bisedoni me pajisjen vrachom.Lechenie depressiiUnikalny për trajtimin e depresionit , i dha Çmimin Nobel! Pyet voprosBesplatnaya konsultatsiyaneyromed.ruSkryt Ads
Seanca mahnitëse video mbi zdoroveIspytannoe do të thotë . Kontrolloni efektin e tij! Shih besplatnoKak është rabotaetOb avtoreBonusKak poluchitmarta-ng.com18 + Fshih reklama

Sot veterinare farmaci ofrojnë disa varieteteve të barnave që mund të eliminojnë simptomat e estrus. Veterinerët janë këshilluar për të shmangur përdorimin shumë të shpeshtë të mjeteve të tilla, sepse ato përmbajnë një përqendrim të lartë të substancave aktive që kanë një efekt negativ në trupin e një mace.

Droga të ndikojë negativisht në sistemin riprodhues të kafshëve, artificialisht shkaktuar inhibimin e proceseve natyrore në trup. Ata shpesh të çojë në formimin e tumoreve qumështit dhe zhvillimin e tumoreve malinje të lokalizimit të ndryshme.

Këto efekte të marrë drogë, shumica e të cilave janë bërë në bazë të hormoneve, duke i bërë ato metodat e padëshirueshme për të eliminuar manifestimet e estrus.

Mjekësisë tradicionale është një mënyrë efektive për të hequr simptomat e ngrohjes në macet. Për kafshë të ndryshme shkalla e ndikimit të tyre në trup do të ndryshojnë. Megjithatë, veterinerët rekomandojmë që të japë përparësi për të siguruar mjetet e njerëzve.

ilustrim 2
ilustrim 2

Metodat e mëposhtme janë përdorur më shpesh, të cilat ofrojnë paqe më të madhe të mendjes në mace gjatë "festimeve":

 • leshi spërkatje. Kur zbavitje cat, pret mund të lagur periodikisht flokët e saj me ujë. Për disa kohë ai ishte i qetë i saj. Nëse shqetësim nuk do të kalojë, atëherë instinkti ishte më e fortë.
 • Marrjen infuzion qetësues ose zierje e bimëve: mente, kamomil dhe Linden. Këto bimë kanë një efekt qetësues në sistemin nervor, të eliminuar disa nga problemet me traktin gastrointestinal, si edhe të kontribuojë për një gjumë më qetësues.
 • Kujdes nga pronari. Rritja e Vëmendje do të shkëpusin cat nga ankthi. Ajo duhet të jetë butësisht puth të kafshëve , por ju duhet të përpiqet të mos shtypni poshtë në kryqe dhe të ulët mbrapa. Talk duhet të jetë zë i qetë dhe të qëndrueshme. Ne nuk mund të lejojmë ngritur tonin: çdo kafshë është e ndjeshme për tonin e zërit të zotërisë së tij.
 • Një lodër të re. Macja në këtë periudhë, kanë më shumë energji, dhe nevoja e tij për të shpenzuar. Prandaj, pronarët duhet të jetë diçka me interes për të dashur, si një lodër të re. Japin përparësi për të lojrave celular, kështu që pitomitsy nevojë për një shumë të rrjedhshëm dhe hedhur të lartë.
 • Një dhomë të veçantë për kafshës. Për pronarët nuk i mërzitur në sjelljen e përkëdhelur, ju mund të ngushtë në dhomë. Paraprake është e nevojshme për t'u kujdesur për praninë e pijshëm dhe ushqim, lodra të preferuar dhe kolltukë.

Përveç këtyre, disa pronarë mace përdorin metoda të tjera efektive. Rekomandime vets ndihmojnë në zgjedhjen rrugët e shkëputur kafshëve nga ndryshimet në trupin e tij.

Është e nevojshme për të përjashtuar mundësinë e pranisë së një mace pranë cat: kafshë çiftëzohet domosdoshmërisht. Nëse shtëpia jeton pak individë të gjinive të ndryshme, duhet të jenë të izoluar nga njëri-tjetri.

Ju mund të bëni cat "termopostel". Për ta bërë këtë, të vënë një shishe të ngrohtë me ujë të nxehtë në shtrat - ajo ndihmon për të qetësuar kafshën. Në krye të krevatit është e mbuluar me një batanije të ngrohtë apo një batanije.

Përgatitjet në bazë të lëndëve të para bimore gjithashtu efektive për të eliminuar simptomat e estrus. Ato janë të ofruara në formën e tabletave, pijshëm apo edhe llak. E fundit nëpërmjet ajrit ndikon në sistemin nervor, duke hequr manifestimet më të dukshme të ankthit. Këto diffusers (psh Feliway ®) treguan një efikasitet të lartë edhe në disa kafshë të pranishme në të njëjtën dhomë. Medikamente, të cilat janë të bazuara në përbërësit natyral do të ndihmojë në eliminimin e ndryshimeve të padëshirueshme në sjellje.

ilustrim 3
ilustrim 3

Një shembull mund të shërbejë gjithashtu si një përgatitje "Cat Baiyun", e cila është e përbërë nga bimëve qetësues. Ajo mund të japë kafshët edhe shtatzëna: pa ushtruar efekte negative në embrion thotë dobëson spazma dhe eliminon ndjenjën e frikës. Në shitje janë ofruar të ngjashme në fuqi, dhe të përballueshme drogë në përbërjen natyrore. Ata kanë një përshtypje pozitive nga pronarët e macet (p.sh. rusë apo të importuara Fiteks Relax Easy Travel).

Në qoftë se kafsha nuk është një racë e pastër, dhe pronarët nuk kanë kërkuar për të marrë nga ajo e pasardhësit, metoda më e butë dhe efektive e sterilizimit do të jetë macet.

Gjatë ngrohjes e nevojshme për të kontrolluar procesin e të ushqyerit dhe pushimi manar. Si rregull, kafsha gjatë kësaj periudhe është ulur oreksin, dhe ushqyer atë me forcë nuk është e nevojshme. Është e nevojshme për të dhënë ushqim mace në pjesë të vogla gjatë gjithë ditës. Në të njëjtën tas me ujë gjithmonë duhet të jetë i plotë. Pret mund të ndryshojë dietën mace, duke ofruar më shumë ushqime të shijshme me një përmbajtje të lartë të lëndëve ushqyese.

Këto këshilla duke përdorur ilaçe tradicionale për të ndihmuar në eliminimin manifestimin më të dukshme të estrus në macet. Megjithatë, përdorimi i tyre do të shpesh e mjaftueshme, sepse shkalla e ndikimit të përgatitjeve bimor për trupin përkëdhelur nuk është aq e lartë, si farmaceutike.

Ka contraindications. Bisedoni me pajisjen vrachom.Lechenie depressiiUnikalny për trajtimin e depresionit , i dha Çmimin Nobel! Pyet voprosBesplatnaya konsultatsiyaneyromed.ruSkryt Ads
Seanca mahnitëse video mbi zdoroveIspytannoe do të thotë . Kontrolloni efektin e tij! Shih besplatnoKak është rabotaetOb avtoreBonusKak poluchitmarta-ng.com18 + Fshih reklama
Një ëmbëlsirë e shijshme! Recetë! SmotriKak gatuaj një ëmbëlsirë e mrekullueshme! SalatySupyVtory blyudaVypechkahlebosoul.ruSkryt Ads
900 + kanale televizive! 5 EURO / muaj! 900 + kanale ruse! Pa pagesë provë! Garanci Quality! 5, EURO / Përmbledhje servisaRegistratsiya muaj! / VhodPreimuschestvaOtzyvytelevizor.tv18 + Fshih reklama

Ajo do të jetë interesante:   për shkak të formë clots në enët e gjakut

Shto një koment

e-mail juaj nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar *