Kur keni nevojë për të gërmoj gladioli dhe si për të mbajtur

Author: | 2018/08/22

përmbajtje

Kur gërmimi deri zhardhokët dhe ku për të ruajtur materialit fidanor?

gërmimi zhardhokët kohë varet kryesisht nga koha e lulëzuar dhe prerja. Për të pjekur zhardhokët dhe fëmijët nga data e lulëzuar dhe prerja duhet të marrë 30-40 ditë. Pra, nëse Gladiolus lulëzoi dhe u pre më 1 gusht, 1 shtator ajo tashmë është e mundur për të gërmoj. Nëse gladioli dhe shumë të kujtuar lulëzimi koha e secilit nuk është e mundur, të mbajë një ditar dhe kohë gërmimi deri çdo fabrikë në të pajtuar të dhënat e tyre e tyre. Në rastet kur nuk ka Gladiolus prerë dhe lule mbetet në fabrikë, kaloi ushqyesve shtesë dhe koha gërmimi shtyhet edhe për 15-20 ditë.

Выкопанные луковицы гладиолусов
Nxorën bulbs e shpatëz. © Nancy DuBrule

Në zonën e jo-chernozem të Rusisë pjesa më e madhe e Gladioli lulëzon në gjysmën e dytë të gushtit. Prandaj, gërmimi mund të fillojë 15 shtator. nedozrevanie vogla nuk ndikojnë në cilësinë e tubers, por të mirë për mostrën fëmijët, si fëmijë i papjekur nuk është ndarë ende nga zhardhokët dhe lehtësisht të zgjedhur me të. Pjesa më e madhe e fëmijëve në të njëjtën kohë ka një gri të lehta ose gri. fëmija pjekur pra ka një ngjyrë kafe të errët, vështirë për të dalluar nga ngjyra e tokës, përveç kësaj, ajo nuk është e lidhur me zhardhokët. Shumë e mundshme humbja e foshnjave të tilla kur gërmimi tokën dhe clogging atë.

zhardhokët Gladiolus janë gërmuar në një mot me diell. Së pari, zgjidhni një bimë e harlisur nga zhardhokët, dhe në mesin e tyre e parë - në fillim të varieteteve. Për këtë amator me përvojë kultivuesit janë duke u përpjekur për të akomoduar zbarkimin në terezi në mënyrë që në fillim u rrit pavarësisht nga kjo e fundit. Kjo e bën atë më të lehtë gërmimi. Ju mund të gërmoj një lopatë, por është më mirë për të marrë dy lugë me trajton të ngurtë.

Луковица гладиолуса с детками
Gladiolus llambë me fëmijët. © Indie

Kur një-line tërthor ulje procesi gërmimi është si vijon:

 • në një distancë prej rreth 7 cm nga qendra e zhardhokët Gladiolus dyja palët prerë në cutworm tokës, kështu që kalon përgjatë gjithë rresht;
 • duke filluar nga rresht buzë scoops inçizuara thellë rreth 15 cm dhe të vendosur larg nga trajtojë Gladioli;
 • shtypur pullën, fryrje përfundon scoops zhardhokët Gladioli me një fëmijë në sipërfaqen e tokës;
 • është zgjedhur nga tubers dhe tokës Babe dhe vendoset në një kontejner; enë mund të jetë një sitë, kuti apo tas.

Kur mbjelljen e një shumëllojshmëri gërmuar plotësisht, të bëjë shkurtim:

 • prerë rrjedhin si të afërta me Corm;
 • shkëput nga zhardhokët vjetra nga re shtypur të gishtit të dorës së djathtë;
 • rrënjët kulture.

Ndonjëherë zhardhokët vjetër lotsjellës pas një jave tharjes. Kjo varet nga kushtet për tharje dhe aftësitë për të zhvilluar në bimë që rritet.

Pas heqjes, zhardhokët dhe gladioli Babe vendosur në një sitë për larje në ujë. material Larë është vendosur në pouches, treguar klasën dhe etched (shih. "Përgatitja e materialit të farës" seksion).

gërmimi afatet lidhur jo vetëm me procesin e maturimit të zhardhokët, dhe fëmijët, por edhe me gjendjen e bimëve. Nëse bimët Gladiolus janë të gjelbër, pa shenja të dukshme të sëmundjes, të gërmoj në kohën e zakonshme. Nëse ka raste të pacientëve, atëherë nxorën jashtë herët për të shpëtuar zhardhokët korrjes.

Выкопка гладиолусов
Gërmimet gladioli

zhardhokët Storability dhe foshnjat gjatë magazinimit është e lidhur ngushtë me mënyrën e tharjes pas gërmimi. Nëse dyqan goditur zhardhokët nedosushennye, ekziston rreziku i shkatërrimit nga sëmundjet fungale quajtur kolektivisht "rot". Prandaj, gërmuara, larë dhe etched zhardhokët dhe gladioli Babe rëndësishme të thatë për dy deri tre javë në një temperaturë prej 25-30 ° C dhe pastaj në temperaturë dhome për një muaj. cirk fillestar duhet të mësojnë është gjithmonë më mirë për të mbajtur lagështi se nuk dosushit.

Depozitimin e materialit hedhjen vetëm të shëndetshme fidanor. Zhardhokët e shpatëz dhe Babe për të parë dhe të skartuar të gjitha rastet me simptomat e sëmundjes. Nëse varieteteve Corm vlefshme goditi dobët dhe kjo është për të ardhur keq për të hedhur larg, ju mund të prerë nga indet e sëmura në një vend të shëndetshëm për të dezinfektoj shkurtime "bojë të gjelbër" dhe vë në ruajtje.

Për të ruajtur bodrum përdorur, një frigorifer, një dhomë me një dritare të hapur dhe kështu me radhë. N. mjediset ku temperatura është mbajtur në varg 3-9 ° C. Pavarësisht nga infeksioni masave mund të vazhdojnë përpara masat e ruajtjes në shkallë zhardhokët dhe parregullsitë lëkurat fëmijët. Prandaj, gjatë ruajtjes së shpatëz duhet të jetë në baza mujore për të parë të gjithë materialin dhe hidhni mostra sëmura.

Подготовка луковиц гладиолуса к хранению
bulbs përgatitja Gladiolus për ruajtje. © diynetwork

Lagështia në dhomë duhet të jetë brenda 60%. Nëse ju nuk përputhen me temperaturë normale dhe lagështia në pjatë basal kanë filluar të rriten tubercles rrënjë, lakër të shfaqet. Të parandaluar rritjen e mikroorganizmave dhe Thrips ndihmon stowing dhe Babes zhardhokët përzier me hudhër feta, e cila, si tharje është zëvendësuar me ato të reja.

Ajo do të jetë interesante:   tërheq AS bark gjatë menstruacioneve

pyetjet

A është e mundur për të ruajtur gladioli në një apartament të qytetit në dritareje?

Përgjigjja . Është e mundur, nëse kushtet e temperaturës nuk janë të ardhur nga kufijtë e përcaktuar. Megjithatë, në disa raste, zhardhokët individuale gjatë ruajtjes janë zbutur, dhe pjesa tjetër janë të ruajtur mirë deri në pranverë. Zbutje është zakonisht për shkak se materiali bimore, e cila ishte vendosur në afërsi të qelqit, ajo ngriu.

Pse shumica e fëmijëve të mëdha gërmuara plasaritur shell?

Përgjigjja . Kids plas shell kryesisht nga zhvillimi i pabarabartë, sidomos kur zëvendësit thatë dhe i lagësht e motit me intervale të gjata. Si rezultat, ushqyesve të pabarabartë ushqyer dhe shell, nuk qëndrojnë, plas.

Kur gërmimi ka pasur shumë pacientë në formën e zhardhokët. A mund t'i mbjell në vitin e ardhshëm?

Përgjigjja . Materiali fidanor i sëmurë duhet të hidhet. Kultivuesit-tifozët papërvojë, të cilët dëshirojnë zhardhokët, të përpiqemi për t'i mbajtur ata dhe bimore. Megjithatë, ky material nuk jep ose fidanëve, ose jashtë do të formojnë bimë të dobëta, të cilat pastaj vdesin anyway.

Проверяем луковицы гладиолусов на признаки болезней
Kontrolloni bulbs Gladiolus për shenja të sëmundjes. © Vesna Maric

A duhet të zgjidhni nga kur gërmimi i tokës Babe diametër prej më pak se 5 mm?

Përgjigjja . Zgjidhni nga toka duhet të gjithë fëmijët, pasi përndryshe ajo bllokoj tokën, që është fëmija e mirë do të dal vitin e ardhshëm dhe mbledhja Pureness do të jetë i prishur. Përveç kësaj, disa varieteteve të prodhuar në masë vetëm për fëmijët e vegjël, të cilat duhet të përdoren për shumëfishimin e shpejtë të varieteteve.

A duhet të prerë rrënjët e zhardhokët pas gërmimi?

Përgjigjja . Në zhardhokët mëdha rrënjët prerë për transport të lehtë dhe ruajtjen. Të zhardhokët e rinj rritur nga fëmijët, nuk Donets zhveshur për sigurinë më të mirë. Rrënjët kanë shkurtuara vetëm lehtë dhe u largua deri në pranverë.

Unë kam qenë këshilluar pas gërmimi nuk prerë gjethet në Gladioli, dhe të mbajë ato si dy javë. A është kjo e saktë?

Përgjigjja . Jo, kjo nuk është e vërtetë, pasi që shumë patogjene mund të kalojë në zhardhokët gladioli. Një ngjarje e tillë mund të bëhet pa pasoja të padëshirueshme, nëse nuk janë 100% të sigurt në mungesë të patogjenëve dhe dëmtuesve në gjethe.

Si nuk e zhardhokët vonë Gërmimet?

Përgjigjja . Kur më pas gërmimi maturohet Corm më të mira, ajo ka peshë të madhe dhe madhësia. Në të njëjtën kohë në shi vjeshtë shpejtë përhapjen e sëmundjes. Prandaj, ekspertët besojnë se është më mirë për të humbur peshë në tubers, por për të fituar në shëndetin e saj.

Gjatë tharje zhardhokët dhe foshnja mbuluara me prarim gri-jeshile, si myk. Pse është kjo?

Përgjigjja . Ky fenomen është vërejtur në tharje zhardhokët në një dhomë të lagësht me ventilim të dobët. Ky myk - miceli Penicillium.

zhardhokët të thata në një radiator. Ata bëhen të butë. Pse është kjo?

Përgjigjja . Në qoftë se një kohë të gjatë, temperatura tharje kalon 40 ° C, tubers si janë zbutur dhe ngjitur.

A është e mundur për të shpëtuar Babe dy vjet?

Përgjigjja . Ju mund të, në qoftë se ju të mbajë një regjim të caktuar të ruajtjes.

"Rime" tubers klasës janë ruajtur në frigorifer. Në mes të dimrit, kam shikuar përmes tyre - shumë ishin të butë. Çfarë lloj i sëmundjes goditi zhardhokët e mia?

Përgjigjja . Në frigorifer të markës "Rime" asnjë rregullore automatik të temperaturës. Ajo është shumë e ulët afër frigorifer. Ato zhardhokët, të cilat zbutur, ngrirë vetëm. Është e nevojshme për të monitoruar vazhdimisht temperaturën e zonës së magazinimit. Në qoftë se ajo ka rënë nën 3 C, është e nevojshme për të ndryshuar vendndodhjen e magazinimit.

Просушиваем луковицы и убираем на хранение
Thata llamba dhe ruajtjen e tyre. © Palmetto Acres Garden

Pas tharjes tubers përcaktuara në ruajtje në frigorifer. Pas rreth dhjetë ditësh përmes tyre - të gjitha të mbuluara me njolla të lehta kafe. Përse mund të jetë kjo?

Përgjigjja . zhardhokët tuaja sëmundje habitur quajtur kalb kafe ose botritioz. Sëmundja duket të jetë shpjegohet me faktin se ata nuk ishin dosushit. Ju lutemi të vëzhguar mënyrën e tharjes.

Gërmuan dhe zhardhokët thata që u rrit nga fëmijët, kam pastruar peshore dhe të vendosur për ruajtje në bodrum. Unë u tha se unë kisha bërë gabim. Kur është e nevojshme për të pastruar tubers?

Përgjigjja . Zhardhokët pas gërmimi dhe tharje, vë në ruajtje, pa lëkurë nga shkallët. Ndonjëherë të hequr vetëm në krye, nëse ka shenja të sëmundjes. Gjatë magazinimit peshore zhardhokët mbrojtur kundër tharje dhe dëmtimi mekanik (rezultojnë patogjene e fundit mund të depërtojnë në Corm). Pastrojë zhardhokët nga shkallët zakonisht për një javë ose dy para mbjelljes.

Nëse zhardhokët nuk janë shumë të qarta, ai mund të merrni në tokë së bashku me shkallët debat patogjene dhe thrips. Për më tepër, zhardhokët pastrimit tej siguron mungesën e sëmundjes në sipërfaqen e tyre. Me zbulimin e sëmundjeve zhardhokët dezinfektuar dhe të trajtohen para mbjelljes elementët gjurmë dhe stimuluesve të rritjes. zhardhokët patrajtuara dal një javë më vonë.

Materialet e përdorura: VA Lobaznov

KUR vota dhe se si për të ruajtur gladioli - HOWTOGETRID.RU

Neni Përmbajtja

Gladiolus nuk duhet të kalojnë dimrin në fushë të hapur. Nga një tepricë të lagështisë dhe temperaturave të ulëta, lule bulbs sëmuren, ata të merrni kthyer mete, dhe ata fillojnë të kalbet. Kopshtarëve me vjet përvojë janë të këshilluar që së pari të kujdeset për birra errët, dhe pastaj të gjithë pjesën tjetër.

Когда выкапывать и как хранить гладиолусы
Koha ideale për të korra bulbs

pushojë Gladiolus të rritet në një temperaturë të ulët. Ekstrakt bulbs nga toka është e rekomanduar pas 50 (për fillim klasat - 30) ditë pas buds humbje e ngjyrës. Flowers domosdoshmërisht prerë, duke lënë vetëm rrjedh në rrënjë të bimëve janë të zhvilluara mirë, dhe ka marrë shuma maksimale e ushqyesve.

Ndonjëherë gjeth Gladioli lule kanë formuar shumë vonë, nga fundi i verës, në mënyrë që ata janë këshilluar për të thyer off, përndryshe llambë nuk do të ketë kohë të bëhem. Mblidhni materialin e punës në mes të fund të shtatorit, kur temperatura nata bie në 10 gradë. Bimore nuk toleron + 2º, kështu që të përpiqet sa më shpejt të jetë e mundur për të gërmoj çdo gjë, madje edhe llamba të vogla.

Në rastet kur edhe në tetor, moti është me diell dhe e thatë, gladioli mund të jetë në terren, dhe pas 40-50 ditë pas lulëzuar.

Ajo do të jetë interesante:   SI ROSES janë të izoluar për dimër në korsinë e mesme

përjashtim

Nëse gjethet janë të mbuluar me njolla ngjyrë kafe apo të thahet shpejt për asnjë arsye të dukshme, ajo është e rekomanduar që menjëherë të gjej bulbs. Simptoma të tilla sugjerojnë se centrali është prekur nga kërpudhat, dhe mund të shpëtojë farën vetëm në fazën fillestare të infeksionit.

mot

Tokës nuk duhet të jetë shumë e lagësht, në mënyrë që mos të rrinë të detalit, por nuk është overdried. A pastrim është e rekomanduar në ditët me diell pa shi, përndryshe të ngjarë të humbasë fëmijët Gladioli, të cilat pjellë terren në kopsht.

Si gërmimin detalit

forks përshtatshme me dhëmbë të gjerë banesë bel ose zakonisht.

Как выкапывать гладиолусы
Shkurre gërmoj me kujdes rreth e rrotull, duke u përpjekur të mos prekë rrënjë.

 1. gjeth Gladiolus nxorrën mbi, dhe shkundni terren.
 2. Të jetë i sigurt për të marr fara të vogla të fëmijëve, të cilat janë konsideruar më të besueshme dhe të qëndrueshme.
 3. Nëse rrjedh janë të gjelbër, lule duhet të shtrihem për disa ditë në një dhomë në filmin plastik me ushqyesve kaluar në rrënjë.
 4. Pjesë zverdhur ajrore prerë menjëherë, duke lënë një bisht centimetër në zhardhok.
 5. A nuk e këshillojnë duke lënë një trung të gjatë se 1.5 cm. Thrips sulmuar gladiolë, lule të jetojnë në bazë, dhe mund të lëvizin për llamba, duke shkatërruar tërë pasardhësit.
 6. bosh prishur dhe të sëmurë është mbledhur në një enë të veçantë. Tear off dhe llambë nëna, për të mbrojtur të tjerët nga infeksioni dhe kërpudhat. material Refuzuar është djegur.

Si të thatë

Hapi i parë - dezinfektimi. materialit fidanor marrë nga Gladioli infektuar, këpurdhëvrasës trajtohen veçmas nga të tjerët. Për preforms shëndetshëm duke përdorur një zgjidhje të dobët të Permanganat kalium ose acid borik.

Ne shkurtuara rrënjët e bulbs, jo shumë të shkurtër, dhe materiale të pastër mbjelljen nga toka. Nëse është e nevojshme, ju mund të pije në trokitje e lehtë ose në pellgun. Dip në zgjidhje për gjysmë ore, dhe pastaj do të vazhdojë për tharje.

Как сушить гладиолусы

Hapi 1: ultravjollcë

Onions, ngjyhet me dezinfektues, derdh mbi fletë pjekje, të kontrabanduara apo peshqir letre, dhe të vënë në diell. Të hyjë në shtëpinë pas avullimit të plotë, dhe të zhvendoset në enë plastike ose arka.

Hapi 2: Temperatura

Pjesën e poshtme të kontejnerëve duhet të rrjetëzor. Bulbs janë vendosur në dy shtresa, dhe u transferua në një dhomë tharje. Detyrueshme kusht - ventilim të mirë.

Detalit për 15 ditë duhet të ruhen në + 25-30 gradë. Çdo ditë më materialit fidanor duhet të jenë të përziera në shtresën më të ulët nuk ka grumbulluar lagështi, dhe oxygenates Gladiolus.

Pas 1.5 muaj paraformoj duhet të ruhen në + 20-23 gradë.

Hapi 3: Monitorimi i kujdesshëm

Zhardhokët rekomandojmë nga koha në kohë për të inspektuar, duke hequr mostra sëmura. spote kuqërremtë ose ngjyrë vjollcë të vogla tregojnë se materialit fidanor goditur nga Thrips. Bosh, të cilat janë të hahet larg në brendësi, vetëm mund të hedhin. Kopjet e mbetura janë duke u përpjekur për të kursyer:

 • Vënë patate në qese plastike, disa pjesë në secilin.
 • Sasi e vogël e dëmtuar aerosol insekt detalit ose 4% "Arriva" zgjidhje.
 • Fort lidhin paketa për të tubers ngjyhet mjet, dhe thrips u vranë.
 • Të mbajë për 30-60 minuta.

Për të qenë të sigurt se mete nuk kthehen të gjitha llamba mund të jetë i zhytur në ujë të nxehtë (rreth 50 gradë) për 5-7 minuta. Të jetë i sigurt për të tërësisht të thatë të lagur mbjelljen nuk fillon një kërpudhat.

Të rëndësishme: varieteteve të vlefshme dëmtuara nga Thrips apo sëmundje, nuk e hedhin larg, dhe prerë. Dezinfektuar në Permanganat kalium. Vendi prerë është trajtuar me bojë të gjelbër.

Metodat e magazinimit

Për të përcaktuar se materiali bimore është gati për hapin e fundit është e lehtë: në qoftë se Corm vjetër nuk ka problem ndarë nga shpatëz ri mbjelljes mund të paketohen në një storage tank.

Способы хранения гладиолусов

Metoda 1

Handy kuti kartoni apo druri, ju mund të aksioneve deri në enë plastike. Gjëja kryesore është që të kemi vrimat e ajrimit në to.

 1. Përfundojë çdo qepë një copë letër apo letër bosh.
 2. Vënë në kuti. Për parandalimin e dëmtuesve në një enë të derdh naftalinë. Alternativa - 3-4 karafil të hudhër peeled.
 3. Nëse bodrum është i lagësht, të vënë në kuti me Gladioli në frigorifer. raft të përshtatshme më të ulët për ruajtjen e frutave.

Metoda 2

Bulbs mbështjella në gazetë për të vënë në një rrjet perimesh. Shitore në një bodrum apo frigorifer në + 5-8 gradë dhe lagështia e jo më të lartë se 85%. Për të trembë larg dëmtuesit, shtoni një karafil pak hudhër peeled.

Metoda 3

Hiq bulbs nga lëvore të lartë. Ngrohur dylli dhe ngjyeje secili në pastrues. Kur mbjelljen e një film mbrojtëse nuk del me të larë.

gabimet e zakonshme

 1. Nuk është e nevojshme për të hequr bulbs nga maja e lëvore. Ajo mbron materiale bimore nga tharje. Exception - përpunimin e parafine.
 2. Asnjëherë dyqan gladioli në qese plastike, edhe me vrima. Ata nuk rrjedhje e ajrit, dhe është grumbulluar brenda condensate.
 3. material Germinated bimore e nevojshme për të kaluar në një dhomë të ftohtë me dritë të ambientit.

çështje korrje dhe magazinimit gladioli jo aq i mundimshëm dhe e komplikuar si ajo mund të duket cirk rishtar. Në fillim të mjaftueshme për të hequr bulbs nga toka, e thatë dhe si duhet trajtuar, dhe në pranverë ata do të gëzojnë shoots miqësore, dhe lule të bukura.

Video: si për të gërmoj dhe ruajtur gladioli

Celebrities atëherë dhe tani
Реклама
Photo gallery of celebrities then …
Stanton Daily
View Now

КОГДА ВЫКАПЫВАТЬ ГЛАДИОЛУСЫ И КАК ИХ ХРАНИТЬ ЗИМОЙ И КОГДА …

Когда выкапывать гладиолусы на зиму.

Когда выкапывать. С одной стороны, нельзя затягивать с уборкой, чтобы не допустить нахождения клубнелуковиц в холодной сырой земле – уборку лучше проводить в сухую погоду, когда земля не слишком влажная (должна легко осыпаться с клубнелуковиц, не загрязняя их), но и не пересохшая и затвердевшая. И в том и в другом случае довольно сложно выбрать все детки. А поскольку детки, оставшиеся в земле способны в течение нескольких лет сохранять всхожесть, то происходит засорение участка, сорта могут перемешаться. Луковицы гладиолуса, оставшиеся в земле, не переносят заморозков ниже 10С и ниже.

С другой стороны, нельзя начинать выкопку слишком рано, так как вызревание клубнелуковиц у сортов раннего и среднего сроков цветения происходит в течение 30-40 дней после отцветания или срезки соцветий, у поздних сортов в течение 45-50 дней. Если отдельные растения начинают формировать цветонос слишком поздно, то к сожалению, необходимо его вырезать (или выломать), чтобы луковица успела полностью вызреть.

Будет интересно:  ЛЕЧЕНИЕ ПОЧЕК НАРОДНЫМИ СРЕДСТВАМИ В ДОМАШНИХ УСЛОВИЯХ

Порядок уборки. Первыми убирают ранние и средние, а затем поздние сорта гладиолусов. К тому же, учитывают еще один важный нюанс. Среди равных по срокам уборки первыми стараются выкопать тёмноокрашенные сорта гладиолусов (вишнёво-красные, фиолетовые) и лавандово-голубые, так как они раньше теряют естественный иммунитет к грибным заболеваниям. В последнюю очередь убирают гладиолусы, выращенные из клубнепочек (деток).

Таким образом, для средней полосы России период уборки клубнелуковиц гладиолусов приходится на сентябрь – октябрь.

Если выкопанные клубнелуковицы сильно загрязнены, то можно аккуратно промыть их в проточной воде и подсушить. Некоторые цветоводы протравливают выкопанный посадочный материал в препаратах инсектицидов (при поражении трипсами), фунгицидах (если листья на момент выкопки имели нездоровый вид), а здоровые гладиолусы — в растворе борной кислоты или перманганата калия. Время, на которое луковицы помещают в раствор зависит от препарата и указано его изготовителем. Для борной кислоты и марганцовки это примерно полчаса.

гладиолусы уборка.

У выкопанных растений необходимо обрезать стебель, оставив небольшой пенек (примерно 1-1,5 см). Больные растения собирают в отдельную тару и после окончания уборки, сжигают.

Клубнелуковицы перед закладкой на хранение необходимо просушить около двух месяцев. Раскладываем их на просушку по сортам в отдельные лотки (по возможности в один слой) в хорошо проветриваемом помещении. Первые 10-15 дней – при температуре 25-30º С, затем еще 1-1,5 месяца при температуре 20-22º С.

В процессе сушки клубнелуковицы следует периодически переворачивать и осматривать на предмет проявления заболеваний и признаков жизнедеятельности трипса. Больные клубнелуковицы подлежат удалению и уничтожению. При первых признаках размножения трипса надо разложить клубнелуковицы в полиэтиленовые пакеты, впрыснуть небольшое количество аэрозольного препарата от насекомых, туго завязать пакеты и оставить не менее чем на полчаса – час. Можно прогреть клубнелуковицы в течение 5 минут в горячей воде (+50º), затем тщательно просушить. Показателем того, что клубни просушены достаточно является легкое отделение старой клубнелуковицы от новой.

У высушенных клубнелуковиц следует отделить детки и старую клубнелуковицу, которая может служить источником заболеваний, обрезать корни.

Для более успешного сохранения клубнелуковиц гладиолусов можно вместе с ними положить несколько зубков очищенного и помытого чеснока, он отпугнет вредителей-паразитов, но не защитит от инфекционных возбудителей, можно пересыпать порошковым инсектицидом, нафталином.

У некоторых начинающих садоводов возникает вопрос: очищать или не стоит луковицы перед хранением от покровной чешуи. С одной стороны, под ней размножаются трипсы, при недостаточно качественной просушке возможно возникновение очагов плесени и гнили. С другой стороны покровная чешуя защищает клубнелуковицы от пересыхания. Мы считаем, что очищать не следует, длительное высушивание перед закладкой на хранение, современные инсектициды позволяют посадочному материалу храниться без особых потерь всю зиму.

Есть метод обработки клубнелуковиц расплавленным парафином, который защищает от пересыхания и плесневых грибов. Для этого разогреваем парафин на водяной бане и погружаем в него на несколько секунд очищенные от чешуи клубнелуковицы. Этот способ (парафинирование) считается одним из самых надежных, но он же и самый дорогой и трудоемкий. При посадке очищать парафин не следует, проращивают и сажают парафинированные клубнелуковицы прямо в «одежке» из парафина.

Плохо просушенные клубнелуковицы из-за повышенной влажности под чешуями начинают заболевать грибковыми и бактериальными заболеваниями, плохо хранятся и погибают. Поэтому на хранение необходимо закладывать только хорошо просушенные и здоровые, без признаков заболеваний клубнелуковицы. Все клубнелуковицы гладиолусов с признаками болезней и потрескавшиеся детки отбраковывают.

Если сорта мало или сорт гладиолуса очень ценный, а повреждения небольшие, то можно вырезать поврежденные места до здоровой ткани и замазать бриллиантовой зеленью (зеленкой) или обработать крепким раствором марганцовки.

Перед закладкой на хранение клубнелуковицы необходимо еще раз осмотреть, сняв перед этим самые верхние, тонкие чешуи, разложить по сортам в мешочки, сшитые из ткани, хорошо пропускающей воздух или из нетканого материала, не забывая вложить этикетку с названием сорта. Мешочки сложить в ящики или коробки и поместить в сухой подвал. Небольшое количество посадочного материала можно хранить в бытовом холодильнике. Оптимальная температура хранения – 3-10º С, но не ниже 2 градусов при низкой влажности.

Некоторые гладиолусоводы рекомендуют отламывать пенёчек, оставшийся от стебля, перед закладкой на хранения. Этот пенек, а в особенности то место, где он переходит в покровную чешую, идеально для жизнедеятельности трипса. Удаляя его, мы лишаем этого вредителя лишней защиты. С другой стороны, при удалении пенька увеличивается вероятность пересыхания ставшей открытой ростовой почки. Поэтому, если потери от трипса велики, пенек удаляем. Если вредитель особенно не донимает, пенек можно оставить.

Детки, отделенные от клубнелуковиц, разложить по сортам, при необходимости, промыть от прилипшей земли, просушить и убрать на хранение, снабдив этикетками.

Зимой, примерно раз в месяц, необходимо проверять посадочный материал и удалять заболевшие клубнелуковицы, чтобы избежать заражения здоровых луковиц. Появление серой плесени на луковицах сигнализирует о повышенной влажности при хранении. Необходимо проветрить помещение, по возможности добавить гидрофобные материалы (вермикулит, перлит, селикогель) в пакеты, ящечки или мешочки с луковицами. Покрытые плесенью клебнелуковицы протереть тряпочкой, смоченной в спиртовом растворе, водке, и тщательно просушить. Серая плесень, если не допустить ее распространения, в отличии от фузариоза, на качество посадочного материала практически не влияет.

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *