Si i sëmurë një natë

Author: | 2019/08/01

Shpejt sëmuren lehtë. Lexo artikullin, nëse jeni të vërtetë nevojë për të. Por të vlerësojë rreziqet për shëndetin.

Çdo sëmundje - ajo është shumë probleme, problemet dhe stresi për të gjitha sistemet e trupit. Por shpesh në jetë ka situata kur picking up një të ftohtë, ju mund të shmangur disa nga vështirësitë.

 • Vetëm të kapur një të ftohtë në qoftë se ju e dini disa truket.
 • Nëse keni nevojë urgjentisht për të marrë të sëmurë, atëherë në këtë artikull do të gjeni këshilla se si ta bëni këtë shpejt dhe me siguri.
 • Të gjitha mënyra për të shpejt të marrë të sëmurë të vërtetë punojnë, por njerëzit mbajnë ata fshehtë.
 • Gjëja kryesore është që të përcaktojë paraprakisht se sa kohë sëmundja është e nevojshme, dhe çfarë ashpërsia: një të thjeshtë të ftohtë apo një dhimbje të fytit.

Si të shpejt të marrë të sëmurë në shtëpi me kushte të ftohta, pectoris, SARS, gripi vërtetë me temperaturë: 30 mënyra popullore të shpejta

Si të shpejt të marrë të sëmurë në shtëpi me kushte të ftohta, pectoris, SARS, gripi vërtetë me temperaturë: 30 mënyra popullore të shpejta

Sigurisht pyetja "sa shpejt dhe me të vërtetë i sëmurë," ju nuk e kanë origjinën gjatë kumbues të alarm clock. Keni menduar për atë një ditë më parë ose edhe më herët. Gabim çdo person që ka nevojë për sëmundje urgjente në formën e një të ftohtë që vetëm vuan, por nuk merr masa dhe të mos menduar planin. Çdo mënyrë për të marrë të sëmurë është e mirë në mënyrën e vet. Ju vetëm duhet të zgjidhni atë që ju përshtatet dhe të fillojnë të përgatiten për këtë të paktën disa orë.

Si të shpejt të marrë të sëmurë në shtëpi ftohjet, fyt i lënduar, SARS, gripi vërtetë me temperaturë?

Pra, se sa shpejt të sëmurët në ftohjet shtëpi, fyt i lënduar, SARS, gripi vërtetë me temperaturë? Ka 30 mënyra të njohura të shpejtë:

 1. Kthejeni në kondicioner. Nëse ka një pajisje, pastaj të kapur një çështje të ftohtë e disa minuta. Është e nevojshme për të ulur temperaturën e ajrit në dhomë dhe do ta mbajë atë për 5-15 minuta. Promerznuv rezultat të mirë për të trupit për të jetë e menjëhershme. Pas disa orë ju do të ndjehen gjendja e keqe, shfaqet rrufë dhe dhimbje të fytit. Por nuk e teproj atë, se aktiviteti i tillë nuk është kthyer në pneumoni, dhe ky është një problem i madh për shëndetin.
 2. Draft. Nëse shtëpia nuk ka ajer te kondicionuar, dritaret e hapura të gjerë të hapur në dhomat e kundërta. 15 minuta harton dhe njerëzit me imunitet të dobët të ndjehen pamjen e ftohtë në disa orë.
 3. Uji nga frigorifer. Nëse keni dhimbje të ndjeshme, atëherë ju keni nevojë për të pirë disa gllënjka ujë nga frigorifer. Marrë ujë me limon, kështu që ishte e lehtë për të pirë ose të përshtatet një komposto të ftohtë.
 4. qumësht të ftohtë , i dehur për disa minuta - kjo është njëqind për qind të garantoj se ju do të merrni të sëmurë. Kjo metodë është më e shpejtë se duke përdorur lëng tjetër të ftohtë.
 5. Pas ushtrimit, zbërthej xhaketën e tij në rrugë . Është e rëndësishme të ngrohtë deri dhe një djersë të mirë. Zbërthej xhaketën e tij dhe të qëndrojë në një vend. Wind apo ajrit të ftohtë do të fryj ti, duke bërë punën e tyre të pista.
 6. Vishen për të motit. Nëse kjo është ftohtë jashtë, të merrni nga shtëpia në një T-shirt ose xhaketë të lehta. Trupi do të jetë super dhe të ftohtë.
 7. Marrë këmbët tuaja lagësht . Kjo metodë është e përshtatshme në qoftë se rruga nuk është e verës dhe ka pësuar kohët e fundit një shi i madh. Veshin këpucë, e cila merr pishina lagësht dhe të ftohtë të ecin për disa minuta (15-20) - rinitit siguruar dhe temperatura.
 8. Pas një dush të nxehtë dalje në ballkon në një T-shirt ose t-shirt.
 9. Në dimër, ju mund të kërcejnë në vrimë , si ftohtit e hidhur, zhytje kokën e tij. Por të jenë të kujdesshëm!  një metodë e tillë, pa përgatitje mund të shkaktojë një vrull të fortë të enëve të gjakut, dhe kjo është e probleme të mëdha shëndetësore apo edhe vdekje.
 10. Lagur kokën tuaj dhe do të dalë në ngrirje jashtë të ftohtë . Ajo merr vetëm disa minuta (5 minuta) për të kapur një të ftohtë.
 11. ëmbëlsirat freskuese dhe të ajrit të ftohtë . Ose të blejnë para freskuese lloj karamele nenexhik Rondo. Hani një pjesë të karamele dhe menjëherë dalje në ballkon. Filloni në mënyrë aktive të marrë frymë përmes gojës me ajër të ftohtë. Dhimbje fyti ndiheni pas një ore.
 12. dushe të ftohtë dhe të ajrit të ftohtë. Qëndrojnë nën një dush të ftohtë për 5 minuta. Pastaj fshij me një peshqir, të vënë në të brendshme dhe një T-shirt dhe do të dalë në ballkon për 5 minuta.
 13. Akulloret dhe çamçakëz nenexhik përtypet. Blej 2 dhe 3 akullore nenexhik çamçakëz. Akullore kafshoj chunks të mëdha dhe gëlltitje pasi ajo është e përfunduar. Pastaj përtyp çamçakëz nenexhik, njëri pas tjetrit. Ju mund të alternativ midis akullore dhe çamçakëz.
 14. Xhami me akull. Përgatitja e një gotës 50 ose 100 ml. Një e katërta mbushur atë me ujë akull, dhe derdh deri në krye të tokës, por jo i shkrirë akullin. Një gllënjkë, gëlltitje këtë përzierje. ftohje të menjëhershme ndodh brenda trupit, e cila do të çojë në ftohjet.
 15. Në dimër, moti i ftohtë dhe me erë, të dalë në pyll dhe të punojnë jashtë një sport aktiv në veshje të lehta. Për shembull, është e mundur për të skive, buns apo ledyankah.
 16. Në dimër ju mund të hapur dritaren dhe të ulet mbi prag dritarja për gjysmë ore . Hipotermia e garantuar.
 17. dush të nxehtë dhe një gotë me ujë të ftohtë . Well avull në një banjë të ngrohtë. Pastaj të dalë dhe të pini një gotë me ujë të ftohtë.
 18. Frymëmarrja e ajrit të ftohtë nga dhoma ngrirjes . Nëse është e ngrohtë, dhe për të marrë të sëmurë duhet të vërtetë, atëherë ju mund të hapur frigorifer dhe të bëjë disa dhjetra breaths thellë të ajrit të ftohtë.
 19. Ecni pa kapelë në të ftohtë. Por kjo metodë nuk punon në qoftë se ju keni një sistem të fortë imunitar. Përveç kësaj, ekziston një rrezik për të fituar meningjit.
 20. Duke ecur zbathur në dysheme të ftohtë të shtëpisë. Nëse jetoni në një shtëpi private në dimër në këtë mënyrë do të ndihmojë për të sigurtë. Para se ju mund të marrë këmbët tuaja lagësht.
 21. Catch virusin. Gjithmonë kanë njohurit apo miq të cilët janë tashmë të sëmurë. Quite disa orë për të kaluar me një pacient në të njëjtën dhomë ose çaj gllënjkë në kupën e tij, dhe një infeksion viral është dhënë.
 22. Këmbët e lagur dhe çorape. Para se të marrë një shëtitje poshtë rrugës, këmbët e lagësht dhe çorape me ujë akull. Pastaj, veshin këpucë dhe kreu jashtë në të ftohtë. Një çift i orëve në këmbë, dhe dhimbje të fytit, rrufë dhe kollë janë të garantuara.
 23. Ice birrë të ftohtë apo ujë mineral me akullore. Pirja këto pije është e domosdoshme në gulps të mëdha, ndjenja një ftohtësi shkon poshtë fytin e tij dhe shkon poshtë në trup.
 24. Në verë, pas plazhit të ecin në një dhomë me ajër të kondicionuar . Shpesh njerëzit sëmuren në verë, kur, pas kthimit nga plazhi, të ecin në dhomë dhe përfshijnë ajer te kondicionuar. Nuk është një hipotermi mprehtë.
 25. Shkoni për të fjetur me dritaret hapur dhe një tifoz running. Në dimër, ajo është rreptësisht e ndaluar për të bërë në mënyrë që pasojat të pakthyeshme mund të ndodhë në shëndetin e trupit!  Në verën e këtij veprimi do të çojë në ftohjet.
 26. Zgjatur ekspozimit të diellit në verë , dhe pastaj papritmas të hyjë në pellg. Së pari, trupi overheats, atëherë supercooled papritmas. Ftohjet do të jetë në dispozicion në mbrëmje. Por mos harroni se temperatura e trupit çon në Sunstroke dhe djegie në lëkurë!
 27. Ride (edhe në verë) në transportin publik me të hapur dritaren. 
 28. Simulimi mënyrë 1: përhershëm piper i zi nën hundën duke marrë frymë. piper i zi do të shkaktojë teshtimë zgjatur. Një tjetër mënyrë për të shkaktojë sytë e përlotur dhe teshtij - ajo të dalë në hundë nga dy pika lëng të Kalanchoe.
 29. Metoda simulim 2 : dalë një rënie të jodit per lugë të sheqerit. Hani këtë përzierje dhe pas pak minutash, temperatura e trupit rritet në 38 gradë. Por të jenë të kujdesshëm!  Kjo metodë nuk është cores të përshtatshmet.
 30. Por në qoftë se ju nuk doni të thes argëtim në veten e tyre dhe prishin shëndetin, të vijnë në aktrim ndihmës. Përhapur kripë sqetull ose temperaturë hudhër para matjeve. Bëni fytyrën e atij njeriu të sëmurë, të vënë një termometër. Temperatura rritet në 39 gradë. Por kjo lojë mund të dështojë nëse veprimi i kripës apo hudhër do të jetë i dobët.
Lexo më shumë:   Si për të bërë Lizunov në shtëpi pa zam PVA
Si të shpejt të marrë të sëmurë në shtëpi të ftohtë?

Të gjitha këto metoda të vërtetë punojnë dhe kontrolluar njerëzit. Kini kujdes me zgjedhjen e një nga mënyrat - për të vlerësuar rrezikun për shëndetin.

Si të shpejt të marrë brenda natës të sëmurë, për 5 minuta në një temperaturë prej?

Si të shpejt të marrë brenda natës të sëmurë, për 5 minuta në një temperaturë prej?

Shpesh ndodh që nevoja për të shpejt të marrë brenda natës të sëmurë, ose 5 minuta me temperaturë. Metodat e mësipërme janë përshkruar si një dhimbje të fytit ose një të sëmurë të ftohtë. Por ju mund të bëni veten helmim. Për shembull, në qoftë se një gotë me lëng ose çaj javë ndenjur vjetër, diarre dhe temperatura janë dhënë.

Mbani mend: Me këtë metodë, përveç helmimit, mund të ketë gastrit apo probleme të tjera me sistemin e tretjes. Të jenë të kujdesshëm!

Sick për 5 minuta do të ndihmojë të ftohtë. Hani 200 gram akullore shpejt, ndërsa në këmbë në të ftohtë. Nëse keni më shumë kohë, ju mund të hani 1 kg shijshme të ftohtë, ndërsa angina është dhënë.

Si të shpejt të marrë të sëmurë për 5 minuta?

Gjithashtu të zhvilluar për 5 minuta për të ndihmuar simulim. Mund të jetë ndezur mbi llambë termometër ose përdorin metoda të tjera që kanë qenë të përshkruara më sipër.

Si një fëmijë sëmuren shpejt dhe lehtë në shkollë, në shtëpi, në pranverë me një kollë, një kullojnë hundët?

Si një fëmijë sëmuren shpejt dhe lehtë në shkollë, në shtëpi, në pranverë me një kollë, një kullojnë hundët?

Shpesh kollë dhe i lëngshëm hundë - një shenjë e sëmundjes fillestare. Prandaj, fëmijët nuk keni nevojë edhe për të matur temperaturën, kur mjeku erdhi në shtëpi, në qoftë se ju keni një kollë dhe shami. Si një fëmijë sëmuren shpejt dhe lehtë në shkollë, në shtëpi, në pranverë me një kollë, një kullojnë hundët?

Një njeri mjaft pak të supercooled të paraqiten rrufë ose dhimbje të fytit që shkakton kollitje. Është e mjaftueshme për të shkuar në ballkon në të ftohtë, të zhveshur deri në bel, dhe një birrë nga frigorifer apo ujë mineral. Pra, të presim një tjetër gjysmë ore dhe ditën tjetër ju do të keni një dhimbje të fytit, ose SARS.

Si një fëmijë sëmuren shpejt dhe lehtë në shkollë, në shtëpi, në pranverë me një kollë?

Fëmijët sëmuren në shkollë, në qoftë se vrapoi jashtë lakuriq në rrugë në pushim. Edhe në qoftë se një fëmijë është aktiv dhe do të konkurrojnë në të ftohtë, ai të marrë të ftohtë. Pas ajrit mprehtë ftohtë në bronke provokon hipotermi.

Lexo më shumë:   SI të bashkohen në një këngë

Në pranverë, kur nuk është e ftohtë të mjaftueshme për të ecin zbathur nëpër pellgje apo vetëm të marrë këmbët tuaja lagësht. Kollë, rrufë, dhimbje të fytit, dhe temperatura janë dhënë.

Si mund të merrni një dhimbje të fytit shpejt?

Si mund të merrni një dhimbje të fytit shpejt?

dhimbje të fytit - kjo është e gjerë pushimi mjekësor, pasi kjo sëmundje është shoqëruar gjithmonë me temperaturë të lartë, kollë, dhe komplikime të tjera. Si mund të merrni një dhimbje të fytit shpejt?

Shkoni për një goditje e lehtë në mëngjes. Do të kandidojë si ju mund të, kështu që nuk kishte lodhje dhe gulçim. Pastaj gradualisht ngadalëson dhe të fillojnë ethshëm të thith frymë të ftohtë në mëngjes. A kjo për 15-30 minuta. Dhimbje fyti ndiheni pas një ore.

E rëndësishme: Mos e teproj me afat, në mënyrë që të mos dëmtojnë shëndetin. Disa njerëz për lodhje duhet për të drejtuar të paktën 40-60 minuta, dhe tjetri do të jetë e mjaftueshme dhe një goditje e lehtë 15-minuta.

Si mund të merrni të sëmurë për një javë?

Si mund të merrni të sëmurë për një javë?

Një vërtetim ose një certifikatë mjekësore do të lëshohet për një javë ose më shumë, në qoftë se një person ka një ethe. Nëse keni një pyetje, si mund të ketë të sëmurë për një javë, atëherë ju duhet të sakrifikojë shëndetin e tyre:

 • hypothermia;
 • ngrënë ushqime të ftohtë ose akull;
 • ekspozimi ndaj ajrit të ftohtë ose me rroba të lehta me një kokë të lagur;
 • ftohje të trupit me dush të ftohtë;
 • një ndryshim të mprehtë në temperaturën e trupit: pas një dush të nxehtë në të ftohtë, dhe kështu me radhë.

Zgjidhni një nga metodat dhe veprimet e përshkruara më lart, por nuk e teproj atë.

Sa shpejt bëhen të sëmurë me dhenve?

Sa shpejt bëhen të sëmurë me dhenve?

Dhenve - një sëmundje virale. Nëse ju merrni sëmurë me dhenve, pushimi i sëmurë është e garantuar. Shpesh prindërit duan fëmija i tyre ka pasur sëmundje në fëmijëri, si sëmundje në moshën e rritur mbart shumë më e vështirë, duke shkaktuar komplikime të rënda.

Sa shpejt bëhen të sëmurë me dhenve? Për të marrë të sëmurë me dhenve, ju keni nevojë për kontakt me një pacient. Pra, në qoftë se në një kopësht apo shkollë karantinë për shkak të sëmundjes, do të thotë se disa nga fëmijët tashmë të sëmurë. fëmijë të mjaftueshme të shëndetshme të ardhur në shtëpinë e tij dhe vetëm duke qenë në të njëjtën dhomë ose të luajë disa lodra. Besohet se ky virus mund të merrni të sëmurë pas 1-1,5 orë të kontaktit me pacientin.

Lexo më shumë:   Çfarë është simbol pozicional

Sick - nuk është një problem. Por ne duhet të mendojmë për pasojat në lidhje me nëse do të marrë një rrezik të tillë, sakrifikuar shëndetin e tyre për hir të qëllimit të tij. Mos e merrni seriozisht këtë artikull, që disa ditë të pushimit nuk është e vlefshme, që ju të merrni të sëmurë seriozisht. Mos Mess me shëndetin tuaj!

Video: Si të ketë të sëmurë dhe të mos shkojnë në shkollë?!


crasataAuthor:

Vlerësoni këtë artikull