Si në shtëpi BËJE lëng rrushi për Dimrit

Author: | 2018/08/25

lëng rrushi për dimër

lëng rrushi është aq e dobishme dhe e shijshme se ajo mund të sigurtë të quhet një eliksir jetëdhënës për trupin. Si pasojë, çdo zonjë ka nevojë për të bërë lëng rrushi për dimër në shtëpi. Kjo pije nxit shfaqjen e oreksit para ngrënies dhe gjallërues gjobë gjatë ditës. Lëng i rrushit është e dobishme për njerëzit e shëndetshëm për të ruajtur imunitetin dhe është e rekomanduar për pacientët. Kohë që healers këshilluar për të pirë atë të vuajnë nga sëmundjet e veshkave, mëlçisë, mushkërive dhe fyt. Dolma në rrushit lë - një recetë e madhe nga lexuesit tanë!

proceset kryesore për përgatitjen e lëngut nga rrushi

lëng i rrushit të bardhë

Shijen e pije rrushit në masë të madhe varet nga shumëllojshmëri, të maturimit dhe përgatitja e kushteve. Për të kuptuar se si për të bërë lëng rrushi, ju doni për të parë një nga opsionet e paraqitura më poshtë:

 1. Manual. Kjo metodë përfshin lëng marrjen me dorë ose shtyp, përpjekjet që i japin, përsëri, duart. Pas dorë presion lëng, ajo është e filtruar nëpërmjet napë ose një sitë. Për të shpejtuar nxjerrjen lëngshme mund të përdorni një mulli mishit ose blender, por fazat e mëposhtme filtrim janë të njëjta.
 2. Shtrydhëse frutash e perimesh - metoda më e zakonshme e prodhimit të lëngut të rrushit. Lëngshme rezultojnë nuk kërkon filtrim shtesë, dhe koha e kaluar në të gjithë procesin pak.
 3. Sokovarka. Specialistët e përfshirë në përgatitjen e verës vjetore ose lëng, sokovarkoy gëzuar gjatë. Opsioni më i mirë, e cila duhet vetëm për të hequr kulture dhe të lajë atë nën ujë, atëherë kjo e deri tek pajisjet e veçanta elektrike. Berries në grupe janë të vendosur në brendësi të makinës dhe periodikisht llokoçis ndërsa gatim.

Recipes lëng rrushi Variety

Për lëng rrushi në shtëpi për dimër nevojë për mjete të tilla: sitë, kullesë, tenxhere, shtrydhëse frutash e perimesh, Masher dore, një copë toke garzë.

Fazat Canning lëng e notave të ndryshme janë pothuajse identike, por ata duhet të ndiqet në mënyrë rigoroze.

Dallimi kryesor pajisjet e gatimit janë përdorur në përgatitjen e paraformoj.

Cabernet rrushit

Kjo rrushit është më popullor për lëng dhe prodhimi i verës. Është rezistent ndaj temperatura ekstreme, sjell një shumë të korrave, dhe nuk kërkojnë pleh shtesë. pamja Juicy jep një shumë të tortë të lëngshme dhe një të vogël, dhe se është e nevojshme për të marrë lëng nga rrushi në shtëpi.

Hap pas hapi përshkrimin:

 1. Lahen rrush nën ujë të rrjedhshëm.
  hardhi im
 2. Shtrydh lëng Masher druri.
  lëng shtrydh
 3. Pesha rrjedhë vënë në zjarr në një tigan dhe çiban.
  vlim lëng rrushi
 4. Pas 5 minutash, fik zjarrin dhe filtruar lëng me napë ose një rrjetë sitë gjobë.
  filtruar lëng
 5. Hidh lëng në shishe ose kavanoza, sterilizuar në një tigan për 15 minuta dhe të pengoj.
  vitaminë lëng rrushi
 6. lëng rrushi është gati për përdorim.
Ajo do të jetë interesante:   Si për të marrë fara liri për humbje peshe dhe pastrim të zorrëve

Pesha mesatare e Cabernet bandë - 70 gram.

Lidia varietetit të rrushit

klasën Juicy Lydia kujdes i thjeshtë, i bukur në pamje dhe të këndshme për shijen. Me këtë rrushit kthehet lëng pakrahasueshëm ëmbël. Përveç cilësive të tij të konsumit, rrushi përkryer plotëson dhe zbukuron komplote kopsht të tokës, oborr pranë shtëpisë. lëng rrushi, një recetë nga varietetit Lidias, është i ngopur me një aromë Tart-ëmbël.

Hap pas hapi përshkrimin:

 1. rrushi këputur larë në ujë të rrjedhshëm, i ndarë nga zarzavate dhe vendin në shtrydhëse frutash e perimesh. Në qoftë se manaferrat janë shumë, shtrydhëse frutash e perimesh duhet të ndalet në mënyrë periodike dhe të pastrohen tortë, pasi ajo mund të rrënojat e mbeturinave të tillë të ushqimit.
  polic
 2. rezultuar përzierje të lëngshme është filtër nëpërmjet një pëlhurë gazës ose një sitë kulluar.
 3. Nëse lëng tensionuar është e përqendruar të mjaftueshme, ajo mund të jetë i holluar me ujë - 1: 2.
 4. Mixed lëngshme rrushit derdh në një tigan dhe shtoni sheqer në normën e 1 litër lëng kërkon 50 gram sheqer.
  shtoni sheqer
 5. Vlim për 15 minuta.
 6. Hidh lëng valë mbi bankat dhe resealed menjëherë. Në qoftë se disa kohë ka kaluar, lëng është derdhur në kavanoza, jo mbyllur kapak dhe shterp 10 minuta, pastaj resealed.
 7. Elixir i rrushit gati!
  Lëng për dimër

Me terilizatsiya shishe lëng është e nevojshme, si përmbajtja mund të fillojnë të eksitohet.

Bianca rrushit

rrushi gjelbër jo më pak e shijshme dhe lëng sesa blu. Get ëmbël ngjyrë pije të lehta mund të jetë në fund të gushtit. Lëng është aq i përqendruar që kërkon hollim detyrueshme me ujë për aq kohë sa shije neveritshëm ëmbël nuk do të kthehet në një delikate, djegëse dhe të rafinuar.

Hap pas hapi përshkrimin:

 1. rrushi të pjekur me manave të cilësisë nga shkurre të prishin dhe pije. Nga degët nuk mund të lëshojë, ata vazhdojnë të japin tartness pazakontë me lëng.
  larë manaferra
 2. rrush larë vënë në dhomëzën sokovarki pranimit, nuk arritur skajet e sipërme.
 3. Nëse e dëshiruar, shtoni sasinë e nevojshme të sheqerit.
 4. Vlim manaferrat për rreth një orë.
  lëng rrushi nga sokovarki
 5. Lëng rezulton nxehtë për shishe, ose mund. Që mbush orë. Gëzojnë konsumit tuaj!

varieteteve të rrushit Delight

Tabela dendësia klasën e mesme shpërndarë me bollëk në territorin tonë. manaferrat shijshme transformuar në mënyrë të përkryer në dolgohranyaschiysya freskët në lëng të thartë-ëmbël.

Hap pas hapi përshkrimin:

 1. rrushi këputur domosdoshmërisht ndarë nga degët. Në të ardhmen, kjo mund të errësojë gjelbër lëng dritë ton dhe të japë një shije të keqe.
  Ne të ndarë manaferrat
 2. Shtrydhur larë fruta në një shtrydhëse frutash e perimesh. Ose shtrydh lëng me dorë, pastaj përmes një sitë humbur.
  triturated nëpërmjet një sitë
 3. Pasterizuar 15 minuta, valë lëng në një tigan.
 4. Për një ngjyrë të gjelbër të lehta, të lëngshme pasterizuar është lënë për disa ditë për të beftë SAT. Derdhur pastaj në një tigan dhe të ngrohet përsëri për 15 minuta, derdhur në shishe, menjëherë tjerr kapak.
 5. Lëng është gati!
  lëng salcë

Disa këshilla për të marrë lëng të mirë

Në procesin e prodhimit lëng i rrushit sigurt për të shpenzuar detartratsiyu - pastrimin e lëng në krem ​​e gurit.

Krem e gurit - një tartrat kaliumit, e cila është e përmbajtur në rrushi në sasi prej 0.7%. Kjo procedurë është kryer për shkak të turbullt të lëngshme gjatë ruajtjes zgjatur të paraformoj. Pra, tre muaj më vonë, kur krem ​​e gurit precipitates, shishe lëshoj dhe lëng pasterizuar është derdhur përsëri në të njëjtën enë dhe roll.

Ajo do të jetë interesante:   Si të lajë rrobat naftë NË SHTËPI

Lëng rrushi për dimër në shtëpi mund të përdoret si bazë për verë dhe tortë farë e keqe gjatë gatimit është përdorur shpesh për Chacha. Për të marrë një lëng të vërtetë të mirë rrushi janë të detyruar të zbatojnë të gjitha fazat e përgatitjes së tij. Nëse, për çfarëdo arsye, eksitohet lëng, jo i mërzitur, dhe menjëherë të vazhdojë me përpunimin e dehja e tij.

Përgatitja e lëngut të rrushit natyrore - Video

Lëng rrushi recetë për dimër me fotografi SI për të bërë ...

shtyp

Lëng nga rrushi për dimër

Receta sezon i boshllëqet ndryshme për internet dimrit thjesht verbon. Më shpesh zonjë çorape të gjitha llojet e perimeve Seamer, salcë dhe bllokim. Por shumë janë në kërkim për shtëpi-testuar recetave komposto dhe pije të tjera.

Sot unë dua të ju ofrojmë një recetë të thjeshtë për komposto dimrit, ose më mirë ajo është një lëng natyral rrushi, që në dimër është e nevojshme për të mbjellë pak ujë dhe pini. Lëng nga rrushi për dimër bëhet mjaft i koncentruar, kështu që aromë e saj është shumë e ngopur. Për shkak të aciditetit të vet të lartë se është mbajtur shumë mirë, por në qoftë se ju bëni përgatitjet për shtëpi dimrit e rrushit.

Sigurisht, disa njerëz do të gatuaj lëng nga rrushi blerë, e cila është një vlerë shumë, dhe trajtuar të gjitha llojet e mjeteve të ruajtjes më të mirë në çdo kohë të vitit. Sa e ndryshme rrushi i tyre është rritur në tokë private! Është e qartë se në vendet që nuk janë të destinuara për kultivimin e kësaj bime (i klimës shumë të ashpër) edhe plotësisht të rrushi të pjekur bëhet mjaft acid dhe është e vështirë për të ngrënë të freskëta.

Kjo është arsyeja pse kjo mund të bëhet nga lëng rrushi e shkëlqyer për dimër - pa preservatives, ngjyra dhe pleh tjera të dëmshme. Përbërësit të tilla si ujë dhe sheqer - më shumë, që është, të gjitha varet nga ëmbëlsinë dhe juiciness e manave të freskëta. Ju nuk mund të shtoni ato. Cook lëng rrushi ne do të jetë duke përdorur një shtrydhëse frutash e perimesh, edhe pse ju mund të përdorni sokovarku (por kjo është një tjetër recetë). Shuma totale e përbërësve të tilla, unë kam qenë në gjendje për t'u përgatitur për dimër rreth 4 litra shijshme lëng rrushi shtëpi.

përbërësit:

Përgatitjen e pjatave hap pas hapi me foto:

Përbërësit e nevojshme për të përgatitur lëng nga rrushi për dimër: rrushi (mund të jetë edhe e gjelbër dhe i zi), sheqer dhe ujë

Gjëja e parë që ne lloj rrushin: bandë tim, obsushivayut dhe për të hequr manaferrat me fiston

Tani ne kemi nevojë për të marrë lëng \ u2013 përdorur një shtrydhëse frutash e perimesh

Kam rreth 4 litra lëngshme

Në varësi të fuqisë së pajisjes tuaj, tortë mund të jetë shkallë të ndryshme të lagështisë, por në çdo rast ajo është një shumë mjaft e lëng

Mos harroni të para-përgatitur kavanoza dhe kapak \ u2013 mund të sterilizuar në asnjë mënyrë të përshtatshme

përgatitjet e suksesshme dhe e shijshme për dimër për ju!
Ajo do të jetë interesante:   formatimit kartën në kujtesën nëpërmjet kompjuterit

Rrushit lëng NË SHTËPI. Recipes me hap pas hapi ...

lëng 9_vinogradny në shtëpi

Ne të gjithë e dimë se si të shijshme dhe të dobishme lëng rrushi. Që nga kohët romake njerëzit e dinin në lidhje me pronat e saj medicinale dhe kuruese dhe të përdoret si një trajtim për shumë sëmundje dhe me qëllim të parandalimit. Nëse besoni se legjendës, Kleopatra bën Facials rregullta dhe flokët mbi bazën e lëngut të rrushit. Sot unë dua të ju tregojnë se si të gatuaj lëng rrushi në shtëpi pa ndonjë përshtatje të veçantë. Për ta bërë atë të përshtatshme për të dy rrush e blu dhe jeshile.

Por ajo shije më të mirë nga e rrushit blu, sepse ajo ka një shije më të theksuar, dhe ngjyra ajo kthehet një ngjyrë të bukur Ruby. Çfarëdo rrushi që nuk e kanë përdorur për një pije, është e rëndësishme që ajo është e pjekur dhe të freskëta. Ideal - rrushi shqyer menjëherë në disa orë para lëng gatim.

Për të përgatitur lëng rrushi shtëpi , ju do të duhet:

 • Rrushi - 4 kg.
 • Sheqeri - 1 kg.
 • Uji - 1 litër.

lëng rrushi - recetë

lëng 1_vinogradny në shtëpi

rrush larë. Lënë ato në një tas në xhami me ujë. Tear off degët kokrra të kuqe. Gjelbër dhe manaferrat prishur lloj. Dele në tigan.

lëng 2_vinogradny në shtëpi
Tani ne kemi nevojë për të zgjas ato duke përdorur Makogon ose patate tolkushkoy.

lëng 3_vinogradny në shtëpi

Vendos pan në furrë dhe vlim rrushin për rreth 30 minuta. Sipas gatim mos harroni për të ndezur atë, dhe për të hequr shkumën rezulton gjatë të valë. Gjatë kësaj kohe, lëng është ndarë nga pulpë molle, dhe ajo do të jetë e mundur për të vazhduar në fazën e ardhshme të përgatitjes së tij - filtrim. Hiq pan nga të nxehtit dhe le të ftohtë një lëng të vogël si pour nxehtë të mjaftueshme për të të jetë i rrezikshëm.

lëng 4_vinogradny në shtëpi

Përgatitja e një tas të thellë dhe një kullesë. Lloji nxjerr para një sasi të vogël të rrushit gatuar. Vënë në një kullesë, duke shtypur me një lugë, tendosje lëng nga pulpë molle.

lëng 5_vinogradny në shtëpi
Pulpë molle hedhin, lëng rezulton, derdh përsëri në tigan.

lëng 6_vinogradny në shtëpi

Ne patëm një lëng të koncentruar të rrushit, të cilat për të pirë, është e vështirë të përshtatshëm. Por, për përgatitjen e churchkhelas shijshme gjeorgjiane do të jetë vetëm e drejtë. Kush e di - churchkhela - kjo ëmbëlsirë Lindore, e cila është një lloj i sallamit ëmbël arre, përfundoi ëmbël, tretet me lëng rrushi miell. Yummy ende e njëjtë. Llokoçis në sheqer.

lëng 7_vinogradny në shtëpi

Shuma mund të rregullohen në tuaj. Dashuria më e ëmbël - të shtuar më shumë dhe anasjelltas. Llokoçis. Pastaj derdh ujë. Në një zjarr vlim lëng rrushi të vogël për 15 minuta. Kavanoza dhe kapak (kallaj) shterp mënyrë të përshtatshme dhe të njohur. Hidh lëng e bankave. Vidë kapak. Për më tepër, ashtu si shumë të ruajtjes tjetër, kanaçe duhet të kthyer me kokë poshtë dhe të mbyllë mirë. Mbajti lëng rrushi, recetë me një foto të cilat i kemi konsideruar, nuk është e mirë vetëm në dhomë të ftohtë, por edhe në kushtet e banesës.

lëng 10_vinogradny në shtëpi
lëng rrushi. foto

lëng 8_vinogradny në shtëpi

Shto një koment

e-mail juaj nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar *