SI prerje rrënjosur ROSE bien NË SHTËPI

Author: | 2019/09/01

U rrit përhapjen nga kërcell në vjeshtë: një udhëzim të detajuar për fillestar    2018/08/16
    173219


: roses Shkurtimi

A është e mundur që të rritet trëndafila nga kërcell në vjeshtë? Për këtë arsye pikëpamjet e kultivuesve nuk pajtohen, por vjeshtë edukate shpesh është e preferuar, dhe të çon në rezultate më të mira se në pranverë.

Rose - kjo është mbretëresha e vërtetë e kopshtit, buds aromatik cilit tërhequr admiruar shikimet gjithë verës. Çdo fshatar i gatshëm për t'u kujdesur për trëndafila gjatë gjithë vitit, për aq kohë sa ata ishin më të bukur, të shëndetshëm dhe të lumtur në lulëzim.

Një nga metodat më të popullarizuara të mbarështimit të kësaj lule të bukur është që të rritet trëndafila nga kërcell. Vjeshtë - periudha më e përshtatshme për trëndafila edukate dhe përveç kjo veprimtari nuk ka marrë shumë nga koha juaj. Le të mësojnë se si për të mbjellë një trëndafil nga kërcell.

rose bush
rose bush

prerje vjeshtën e trëndafila - përfitimet dhe kushtet

Ndryshe nga shartim rrit prerje ka disa avantazhe:

 • bimët rritur në këtë mënyrë nuk formojnë rritjen e egër rrënjë, e cila lehtëson kujdeset për to;
 • prerje e trëndafila të mirë të tolerojë dimër dhe madje edhe në pjesën e ngritur winterkilling mbulohen nga buds fjetura;
 • lehtë për të marrë materialet e mbjelljes - ju mund të merrni të trajtojë e ndonjë dhuruar u rrit nga tufë lulesh.

Prerje e trëndafila vjeshtës përkon me kohën e kulture e tyre bie. Në mënyrë tipike, kjo ndodh në fund të tetorit - fillim të nëntorit .

prerje e trëndafila
prerje e trëndafila

Cilat trëndafila janë rritur më të mirë nga kërcell:

 • të gjitha klasat polyanthas dhe trëndafila miniaturë;
 • Shumica trëndafila polupletistyh;
 • ngjitje trëndafila nga grupi Rambler (Rambler);
 • roses ekstselza (excelsa);
 • të klasës macranthon Flammentants (Flammentanz);
 • klasën Iceberg dhe Rosalind nga grupi floribunda;
 • çaj hibrid (të mos ngatërrohet me çaj) Rose rrënjë mjaft shpejt, por pastaj sistemin e tyre rrënjë është zhvilluar dobët, kështu që është më mirë për të vaksinuar.

Gjëja më e vështirë e trëndafila shartuar remontan dhe park.

Si për të prerë prerje e trëndafila

Prerje e trëndafila si më poshtë:

 • Zgjidhni fidaneve të shëndetshme pjekur 4-5 mm të trashë;
 • prerë ata në segmente të vogla (secili prej tyre duhet të zhvillohet renal 3-5);
 • seksione në pjesën e sipërme është bërë e drejtë, dhe në fund - sakte, kështu që ju nuk merrni hutuar për të cilën një pjesë e kërcell mbjellë;


 • Të gjitha pjesët janë kryer duke përdorur mjet ostrozatochennogo duke e trajtuar atë me alkool dhe shpëlarje me ujë të valë;
 • bëjnë pjesën e sipërme 2-3 cm mbi krye të veshkave, dhe në fund - të drejtë nën veshka më të ulët;


 • nëse ju jeni rooting kërcell u rrit në të njëjtën kohë, nuk është e prerë të gjitha gjethet, të lënë pak për të siguruar ushqimin e bimëve. Hequr gjethet ulëta plotësisht.


prerje mbjellja e trëndafila

Si rregull, prerja vjeshtë është përfunduar prerje mbjelljes në një vend të përhershëm. Kjo metodë është e preferueshme për arsye se bimët vuajnë më pak stres dhe më të mirë për të marrë mësuar me lokacionin e ri. Rregullat e përgjithshme të vjeshtës trëndafila rooting të duket si ky:

 • prera, të prerë dhe procesin e tyre korneobrazovatelem (p.sh., IAA);

roses shkurtim prerje
roses shkurtim prerje

 • gërmoj një thellësi gropë prej rreth 30 cm, 2/3 bar mbushur dhe sasi e vogël plehrash;
 • Mbjellë filiza në një kënd prej 45 gradë, duke lënë terrenin rreth 1/3 e prerjes ose 1-2 buds mbi nivelin e parë;

mbjelljen e kërcell
mbjelljen e kërcell

 • derdh me tepri me ujë.

Kultivuesit Shumë nuk e di se si për të fshehur prerje e trëndafila për dimër, kështu që ata jetuan të lumtur deri në pranverë. Është shumë e thjeshtë. Merrni plastike ose qelqi enë dhe të kryejë aty disa hapje për qarkullimin e ajrit, ose të heqë mbi nivelin e tokës. Shishe Sprinkle gjethet dhe mbulojnë jo-pëlhurave të endura, dhe të shënojë vendin ulje me shtylla. Ju gjithashtu mund të izolojnë mbjelljen hapësirë ​​kashte.

trëndafila mbuluar me kashtë
trëndafila mbuluar me kashtë

Roses nga kërcell në shtëpi

Metoda e përshkruar është e përshtatshme për një banorët e apartamenteve urbane, si dhe për pronarët e tarraca private në zonat periferike. ajo është si vijon:

 • në fillim të nëntorit, pas drita acar kërcell para zagotovte me 2-3 buds e rreth 20 cm në gjatësi;

prerje korrje
prerje korrje

 • të veshkave nuk kanë lulėzuar në fillim, shpejt dip prerje në krye të dylli i shkrirë, dhe pastaj menjëherë - në ujë të ftohtë;

Rose prerje në një tenxhere
Rose prerje në një tenxhere

 • Merrni kovë plastike ose enë tjetër dhe plotëso atë me një shtresë 5-6 cm të trasha balte zgjeruar dhe terren për trëndafila përzier me perlite ose vermiculite;
 • pak njomet e tokës në tank, dip fund të ulët të prerjes në ujë dhe më pas formuluar Kornevin dhe plug rrjedhin në vrimë të përgatitur (në një kovë prej 30-40 cm diametër të vendosur rreth kërcell 30);
 • Përfundojë enë me kërcell në një përfundojë ngushtë plastike apo një qese plastike dhe të lidhë një litar. Top paketë kapem Clothespins. Ose përdorni kavanoza qelqi (por nuk e lënë ulje në diell);
 • përfundojë batanije enë dhe e vendosi atë në belveder në vend të ngrohtë dhe të ndritshme;
 • nëse ballkon kati çimento, kapaciteti duhet të jetë i instaluar në bord ose shkumë;
 • me ngricat e forta natës hequr prerje në një dhomë.

prerje në ambiente të mbyllura
prerje në ambiente të mbyllura

Si për të mbajtur prerje e trëndafila në dimër

Nëse keni vendosur të shtyjë kultivimin e trëndafila deri në pranverë, është koha për të marrë kujdesin e sigurinë e kërcell në dimër. Kjo mund të bëhet si më poshtë:

 • gërmoj një vrimë të thellë në kopshtin e 15 cm, e poshtme e saj të mbuluar materialin e mbuluar (leckë pambuku) dhe për të hedhur prerje. Skajet e markës vrimë shtylla të pranverës më të lehtë për të gjetur bërë pirg për fidaneve magazinimit;

përgatitja e kërcell të trëndafila për ruajtje
përgatitja e kërcell të trëndafila për ruajtje

 • hequr gjethet dhe vendin prerje në të njëjtën distancë nga njëri-tjetri;
 • Cover prerje e leckë mbetur dhe do të spërkasë me tokë;
 • pranverë pas bora shkrihet gërmoj prerje dhe inspektimin e tyre. Në "u vendosën poshtë" kërcell formuar kallo - derisa arritni yndyrë, e cila formuar rrënjët;
Lexo më shumë:   Sa vite ne si shtet

nxjerrjes u rrit prerje
nxjerrjes u rrit prerje

 • menjëherë pas nxjerrjes është e dëshirueshme që të kërcell bimore cherenochnik ose në një vend të përhershëm;
 • Nëse mbjelljen është shtyrë për një ditë ose më shumë, vënë prerje në një enë me ujë (ajo është e rekomanduar për të shtuar disa pika të Alpin).

u rrit me ujë
u rrit me ujë

Si për të çrrënjosur një trëndafil nga tufë lulesh

Duke parë në një buqetë të bukur me trëndafila të paraqitur, do të ishte e dëshirueshme që lulet ishin aq të freskëta dhe të ndritshme për një kohë të gjatë. Zgjasë "lulëzim" e trëndafila të, natyrisht, nuk do të ketë sukses. Por ju mund të përpiquni të rritet "një buqetë të re" të tyre. Për këtë lule rrjedh duhet të jetë prerë në kërcell. Rooting ato në çdo kohë të vitit, në tenxhere lule ose kontenierë të tjerë. Për këto qëllime, ju gjithashtu mund të përdorni qese plastike, duke i mbushur me myshk grimcuar apo torfe fijor. Pastaj filler njomet zgjidhje të veçantë - 1 lugë lëng aloe për 9 tsp uji. Pak fryj çanta, lidhin ato dhe ul receptorin e telefonit atë në dritarja. Në një ambient me lagështi të lartë lind efektin serë, dhe në prerje të fillojnë të formojnë rrënjët. Tokës në tenxhere duhet të lihet në mënyrë periodike. fidaneve të reja dhe gjethet, të cilat janë formuar në to, duhet të shkurtohet përgjysmë, në mënyrë që bima ruan forcën e tij deri në ulje e tij në terren në pranverë.


prerje Rooting e trëndafila në patate

Shumë burime shkruajnë se u prerje mund të çrrënjosur dhe duke përdorur patate. Për këtë është e nevojshme për të trajtuar të prerë fllad Permanganat kalium kërcell dhe të lënë atë në lëng aloe të ujit një zgjidhje (në raport 1: 1) për 12 orë. Pas kësaj insert prerjes trëndafila në patate zhardhok, nga e cila hoqi të gjithë sytë, vendin e "përbërjen" në tenxhere, i hedh 2/3 e tokës dhe i dha ujë zgjidhje rozë e errët e Permanganat kalium. Në vaditje bimore mëposhtme duhet supernatanti ujë si tharje shtresës dhe çdo 5 ditë - ujë të ëmbël (2 lugë sheqerit në 1 kupës së ujit). Ndarja bankat rekomanduar për të krijuar një efekt serë dhe të stimuluar formimin rrënjë.

U rrit në patate
U rrit në patate

Ne u përpoq për të implant në formulimin që trëndafili, por, për fat të keq, nuk ka punë - Të gjitha prerje kalbet. Ju mund të keni bërë diçka të gabuar ...

Tani ju keni mësuar të gjitha për mënyrën se si për të mbjellë trëndafila nga kërcell në vjeshtë. Zakonisht mbjellë në këtë kohë bimët janë të klimatizuara mirë, dhe rrënjë duhet të lulëzim në të ardhmen.

Shto për përzgjedhjen e mia

Ky artikull është në klipet lexuesit

kopshtari

Një listë e 232 artikujve
Krijuar 2017/12/14

:

faqekuq

Lista e 66 artikujve
Krijuar 2018/01/17

: Varieteteve e trëndafila neukryvnyh

kopshtin tim, kopsht kuzhine

Një listë e 160 artikujve
Krijuar 30/07/2018

: Si për të përgatitur një përzierje plehrash të shpejtë

këshilla të dobishme.

Një listë e 112 artikujve
Krijuar 21/05/2018

ru.depositphotos.com / Brent Hofacker: patate e ëmbël yams

lule

Një listë e 26 artikujve
Krijuar 2018/02/08

ogorod.ru/Ольга Lazarev: Si të shkurtojë perennials

faqekuq

Një listë e 65 artikujve
Krijuar 2018/03/03

ambius.com / Malergraubart: Varieteteve më të mira të ngjitje trëndafila në Siberi

Përhapja me kërcell trëndafila në shtëpi buqetë me ...

Florist disa përpjekjeve riprodhimi i luleve elegant dhe të njohura si trëndafila nga kërcell. Megjithatë, vetëm një pjesë e vogël e tyre kanë qenë të suksesshme. Shkurtimisht në vijim përshkruan disa mënyra të riprodhimit të trëndafila me anë të shumimit, dhe në qoftë se ju ndiqni disa rregulla mjaft e thjeshtë, është e mundur për të arritur sukses. një metodë e tillë është konsideruar edukate më i suksesshëm në krahasim me farë dhe shartim. Fakti që ajo është relativisht e thjeshtë, dhe mund të përdoret edhe në një të ngrohtë, madje edhe gjatë sezonit të ftohtë. Sepse prerje mund të merren jo vetëm direkt nga u rrit shkurre, por përdoret edhe për këtë qëllim janë ato që ju ka dhënë si një tufë lulesh.

Si të rritet një trëndafil nga kërcell

Si të rritet një trëndafil nga kërcell

disa mënyra

Pra, duke përdorur disa metoda krejtësisht të ndryshme për shartim trëndafila:

 • Metoda Trannua;
 • mënyrë të lindi;
 • rooting duke përdorur ujë-mbushur enë;
 • rooting në zhardhok patate;
 • rooting në paketë;
 • mbjelljen e prerje në terren të hapur në verë;
 • rooting e kërcell në një sezon të ftohtë.

Mënyra më e natyrshme e rooting është verë në terren të hapur. Pritini prerje janë të rekomanduara në mëngjes ose në mbrëmje orë. Mirë të përshtatshme semilignified rrjedh, të cilat kanë pushuar vetëm kohët e fundit në lulëzim ose lulëzim vetëm. Shenja kryesore që shpëton të përshtatshme për shartim - kjo është kur spikes mund të jetë mjaft e lehtë për të thyer off. Për prerje nevojën për të përdorur një shumë të mprehtë, thikë para-sterilizuar. prerje gjatësia varion nga 12 deri në 15 centimetra, me secilin prej tyre duhet të jetë 2 ose 3 fletë dhe numër të njëjtë të buds. Por lulet nuk duhet të jetë. Prerë duhet të jetë i zhdrejtë. Kjo është bërë direkt nën njësi, të vendosura më poshtë, si dhe 15-20 mm mbi nyjen e lartë. Të gjitha pllaka të ulëta fletë dhe spikes keni për të thyer. Në mënyrë për të parandaluar lagështi ruhet për aq kohë sa të jetë e mundur, ekspertët këshillojnë për të hequr çdo gjethet e mbetura ose të shkurtojnë ato, duke lënë 1/3. Për të përshpejtuar ngritjen dhe të bëjë atë më të suksesshëm, ju duhet për të ulur pjesën e poshtme të kërcell në një zgjidhje që nxit formimin rrënjë (kornevin ose IAA), dhe të presin për disa kohë. Gjithashtu, si nxitës rritjes rrënjë mund të përdoret një përzierje të përbërë nga një lugë të vogël ½ pjesë e mjaltë, 200 g ujë dhe disa gjethe grimcuar e trëndafila.

Kujdesi i kërcell të trëndafila

Kujdesi i kërcell të trëndafila

copave të rrënjëzuara mund të bëhet direkt në terren të hapur. Nevojë për mbjelljen substrat të përbërë nga një lëndë ushqyese ngopura tokës larë dhe rërë trashë lumi. Përgatitja e puseve për ujitje e zgjidhjes së tyre të madhe e mangan kalium. Fidan duhet të mbillen në tokë në një kënd prej 45 gradë, veshkave, e cila është në fund duhet të jetë në tokë. Pas kësaj, ju duhet të ujit prerje dhe mbuluar ato në krye të bankave individuale qelqi. Nëse temperatura e ditës do të mbahet në një nivel jo më pak se 25 gradë, dhe natën - jo më pak se 18 gradë, kërcell do të çrrënjosur pas rreth 4 javë, dhe nga buds shumë të rinj duket se për të shpëtuar. Pas disa javësh ju duhet të fillojnë forcim fidane. Për ta bërë këtë, ju duhet të hiqni kapakun në baza ditore, dhe pas disa kohe përsëri të kthehen. Pas disa ditësh të forcim strehë duhet të hiqet përgjithmonë. Me fillimin e vjeshtës fidanë sezon do të arrijnë një lartësi prej 30-40 centimetra. buds në zhvillim duhet të hiqet, pasi që të gjitha forcave trëndafila rinjtë duhet të shkojnë në formimin dhe rritjen e rrënjëve. Ky është një parim i përgjithshëm i shartim trëndafila.

Lexo më shumë:   Operatori Operatori MTS MTS se si për të thirrur

Në vjeshtën e fidanëve ajo është e rekomanduar për të gërmoj me kujdes dhe me një kufomë e tokës për të vënë në bodrum për të ruajtur për dimër. Nëse e dëshiruar, gërmuar Rose mund të mbjellë në një tenxhere dhe e vënë atë në shtëpi në një vend të mirë-lit të ftohtë deri në periudhën e pranverës.

prerje Rooting e trëndafila në patate

prerje Rooting e trëndafila në patate

copave të rrënjëzuara e kësaj bime mund të jetë në zhardhok patate. Për ta bërë këtë, në llogore pushimet pranverore thellësia e të cilit duhet të jetë rreth 15 centimetra. Vendin për atë, zgjidhni një mbrojtje me diell dhe ka nga gusts erës. Në shtresën e poshtme duhet të derdh rërë pyatisantimetrovym. Përgatitja prerje, gjatësia e të cilave duhet të jetë rreth 20 centimetra. Me ta është e nevojshme që shkëput të gjitha gjethet dhe spikes. Nga një i ri tubers patate të mesme të nevojshme për të prerë nga të gjitha sytë. Plug në patate të përgatitura kërcell, dhe të ulët atë në hendek. Bury 2/3 gjatësi, distanca në mes prerje duhet të jetë rreth 15 centimetra. Në ditët e para të kërcell duhet të mbulohen me bankat qelqi. Suksesi i këtij themelimit është se mbërthyer në prerjen e zhardhok është në një mjedis vazhdimisht të lagur, por edhe bimore është i ngopur me niseshte dhe karbohidratet të dobishme. Kjo metodë është më popullor. Sigurimi i fidanëve të rregullta lotim. Ku 1 është 5 herë dita e tyre me ujë të ëmbël për të holluar me ujë, në mënyrë që 200 g ujë është marrë 2 lugë të vogla të sheqerit. Pas dy javësh, fillojnë të kalit trëndafila të rinj, duke hequr për një strehë, ndërsa. Pas dy javë streha është hequr përgjithmonë.

Buqetë me trëndafila nga kërcell

Buqetë me trëndafila nga kërcell

prerje Rooting e trëndafila buqetë gjithashtu gëzon popullaritet të madh. Por ia vlen të marrë parasysh se kjo nuk është e nevojshme për të përdorur lule të importuara dhe të brendshme. Dhe të gjithë për shkak se lulet importuara para se të nisej në Rusi janë trajtuar me kimikate të veçanta, të cilat kanë një efekt të ruajtjes, dhe për këtë arsye prerje nuk janë të aftë për të formuar sistemin e rrënjë. Disa këshilla:

 1. Për prerje rrënjor duke përdorur buqetë vetëm të freskëta.
 2. Arratisjes duhet gjithmonë të jetë pak pemë.
 3. Prerje duhet të ketë një trashësi mesatare dhe të veshkave të vendosura në krye dhe në fund (kërcell i shkurtuar e njëjtë siç përshkruhet më sipër).

trëndafila rooting nga tufë lulesh të jetë, sa më shpejt që të jetë e mundur. Kjo do të thotë se në qoftë se ju kishte paraqitur një buqetë, ata duhet të dhurojë menjëherë. Për ta bërë këtë, ju duhet për të thyer të gjitha lulet dhe buds. gjatësi prerje mund të variojë nga 15 deri në 30 cm. Bottom pjatë të gjithë duhet pushim fletë, dhe ato të cilat janë shkurtuar në 2/3 e sipërme të gjatësisë së tyre. prerje të përgatitur janë të vendosur në një vazo të mbushur me ujë të distiluar. Më tej, është e nevojshme që të sistematikisht të zëvendësuar ujë derisa ende nuk duket rrënjët e para. Pas kësaj, prerje duhet të jetë në sezonin e ftohtë për të mbjellë në një tenxhere, dhe në të ngrohtë - në terren të hapur. Mbuluar ato me një kavanoz prej qelqi.

Metoda të tjera të shumimit me prerje të trëndafila

Prerje në paketën

Prerje në paketën

shanks pergatitura do të lëvizet mbi një pako, në të cilën një substrat të para-sterilizuar është e mbushur ose sphagnum zhytur ne nje solucion me lëng aloe (1 pjesë lëng dhe 9 pjesë ujë). Atëherë paketa duhet të jetë e mirë për të fryj dhe kravatë. Është e nevojshme të rri në dritare. Për shkak të lartë të lagështisë formuar ngjashmërisë mjegull brenda pakos, dhe pas rreth 4 javë për prerje e rrënjëve të shfaqet për herë të parë. Atëherë ata duhet të jenë mbjellë, ashtu siç është thënë më lart.

Ulje e kërcell para dimrit

Kjo metodë është përdorur për të ruajtur prerje para periudhës së pranverës. Me fillimin e ngrohjes që ata mund të japin rrënjët dhe të fillojnë në rritje. Ideja është se prerje nuk do të çrrënjosur deri në pranverë, dhe të mbetet gjallë. Fakti që ajo nuk është gjithmonë e rehatshme në shtëpi të gjithë dimrit për të mbajtur prerje. Dhe nganjëherë kjo është në vjeshtë të vijnë nëpër një varieteteve të vërtetë unike të trëndafila. Për ta bërë këtë, prikopat gjeth në tokë. Dhe me qëllim të mbrojtjes nga ngricat e dimrit, top patjetër duhet të vënë një strehë të thatë. Në pranverë për të bërë një prerje transplantin vend të zakonshme për të.

Metoda është i mërzitshëm

Kjo metodë nuk është shumë efektive e mjaftueshme, por ende është mjaft i popullarizuar në mesin cirk. Pjesa e poshtme e copave të përgatitur nevojë për një proces një mjet për të stimuluar formimin e rrenjet (ose kornevin Appin). Pas kësaj, është e nevojshme për të përfunduar prerje humidified gazete dhe e vendosi në një cool errët (15 deri në 18 gradë) pozicion për dy javë. Dhe me mbarimin e kësaj periudhe, prerje duhet të formohet në rrënjët.

Metoda Trannua

Kuptimi i kësaj metode është se para se të prerjes shoots në kërcell janë në gjendje për të absorbuar shuma maksimale e fletëpalosjeve niseshte. Si rezultat, ata bëhen më rezistente dhe të fortë. Ekspertët këshillojnë, pasi vala kryesore e lulëzuar është i plotë (zakonisht në qershor ose korrik), është e nevojshme për të zgjedhur shoots përshtatshme dhe prerë ata në krye me një venitje lule dhe gjethe 2 pllaka të vogla. Pasi në fund të këtyre fidaneve bymehet veshkave, duhet të jetë prerë në shanks tyre. Ajo duhet të bëhet në një periudhë mjaft të shkurtër kohe, pa pritur për veshkat nga të shfaqet lë të rinj. Prerje duhet të jetë prerë siç përshkruhet më sipër. gjatësia e tyre duhet të jetë e barabartë me 20 centimetra, dhe ata kanë nevojë për të prerë të gjitha gjethet, duke lënë vetëm 2 fuqishmi. prerje të tilla duhet të mbillen menjëherë në terren të hapur në një kënd prej 45 gradë. Është e rekomanduar në një mbjella edhe disa kërcell. Përdorimi si mbulesë e shisheve plastike të 5 litra në të cilën prerë duhet të jetë pjesë e ngushtë e sipërme. Ata nuk janë hequr para fillimit të dimrit, edhe në qoftë se ju të fillojnë të rriten gjethet dhe shoots rinj. Prerje duhet të sigurojë lotim sistematike dhe loosening tokës.

1 Star2 yje3 yje4 yje5 Stars
Loading ...

Rritje trëndafila nga kërcell në vjeshtë

Roses Hybrid çajRoses Hybrid çaj

trëndafila kopshttrëndafila kopsht

trëndafila ngjitjetrëndafila ngjitje

Rritje Roses nga kërcell FALL NË SHTËPI

U rrit pa dyshim një nga bimët më të njohura lulëzuar zbukuruese që do të donte të rritet në shtëpi pothuajse çdo bimë që rritet. Sot, ka një numër të madh të llojeve të ndryshme, secila prej të cilave në simpatik e saj. Çdo lloj i trëndafilit janë karakteristike vetëm për të në veçanti. Cirk shumë nga blerja e fidanëve Rose ndalon atij kosto mjaft të lartë dhe pasigurinë e materialit fidanor të cilësisë. Megjithatë, japin e një situatë të tillë të vështirë ende ekziston. Shtëpia është krejt e mundur që të rritet një trëndafil nga kërcell të marra nga një fabrikë kopsht në vjeshtë. Por për Rose kapur në dhe u rrit dhe u zhvillua normalisht, ju duhet të dini disa nuanca të rëndësishme.

Lexo më shumë:   Pse ngrohjes bateria nuk është vënë në tavan

Rregullat themelore të trëndafila në rritje nga kërcell

Rregullat themelore të trëndafila në rritje nga kërcell

Në mënyrë që të marrë një fabrikë të bukur dhe të guximshëm, pa shumë vështirësi, një mënyrë e madhe e riprodhimit si kërcell. plantlets të tilla nuk do të ketë fidane rrënjë, të cilat do të lehtësojnë në masë të madhe mirëmbajtjen e saj. Dhe kjo metodë e riprodhimit luleshitës dorëzojë në problemet e shumta që lidhen me blerjen e materialit fidanor. Dhe të gjithë, sepse ju mund të shumohen në mënyrë dhe impiantet e blera në dyqan.

kërcell

Gjëja e parë që ju duhet për të bërë këtë është që të kalojnë përgatitjen e vetë prerje. Për prerje, zgjidhni shpëtuar, me të paktën 5 gjethe, në të cilin rast ai do të japë rrënjët shumë më mirë se përveç atyre të prerë rrjedh, në të cilat ka vetëm 2 fletë. Gjithashtu, prerje të dhënave dhe disa herë shartohen mirë. Prerë duhet të bëhet me shumë kujdes, dhe ajo duhet të jetë zhdrejtë. Arratisjes prerë disa centimetra nga veshkat. Pas kësaj, prerja duhet të prerë me kujdes të gjitha pjatë fletë metalike të vendosura në pjesën e poshtme. Për shartim shoots trashësi të përsosur të mesëm dhe të trasha ose të hollë rrjedh nuk duhet të përdoret për qëllime të tilla.

prerja trëndafila prerjes

kultivuesit me përvojë nuk do të rekomandojë për të përhapur nga kërcell importuara trëndafila, faktin se këto prerje janë të rrallë duhet të marrë rrënjë. Ajo është më i përshtatshëm për këtë procedurë një bimë që rritet në zonën ku jetoni për veten tuaj. Ajo është gjithashtu shumë e rëndësishme të theksohet se prerje duhet të jetë i freskët.

 Roses nga kërcell

I tërë procesi i kërcell është i ndarë në 4 faza:

 1. Plotësoni një kapacitet të madh nuk është zgjidhje shumë e dobët të Permanganat kalium. Atëherë ajo duhet të vendoset prerë kërcell dhe të lënë atë aty për të gjithë ditën.
 2. Tjetra, mbjelljen e kërcell në një thellësi relativisht të cekët. Kështu, një të veshkave duhet të jetë në tokë, dhe e dyta - për t'u ngritur mbi sipërfaqen e saj.
 3. Për të rooting është i suksesshëm, ju mund të bëni një mini-teplichku e filmit, dhe për këtë qëllim kapak përshtaten të përkryer.
 4. Farë duhet të sigurojnë kujdesin e nevojshëm. Ajo duhet të holluar me ujë në kohë, si dhe hedh. Pas rooting transplantuar atë në një tenxhere të përhershëm.

Në këtë rast, në qoftë se ju bëni atë të drejtë, pastaj pas një kohe në kërcell të rritet një sistem të fortë rrënjë, por vetëm pas 2 vitesh ju do të jetë në gjendje të gëzojnë plotësisht bukurinë e trëndafila që janë rritur vetë në shtëpi. Për bimët e rinj dhe të rritet dhe të zhvillohet, dhe ajo ishte e fortë dhe të shëndetshme, ajo është e nevojshme për të hequr të gjitha buds janë formuar në 2 vitet e para të jetës. Në të njëjtën kohë ata nuk duhet të jetë keq. Fakti se formimi i sythave, si dhe rritja dhe zhvillimi i bimëve shpenzon shumë forcë.

Si për të trajtuar

Propaganduar nga kërcell u rrit rekomanduar gjatë gjysmës së dytë të vjeshtës. Për kërcell vdiq dhe shpejt mori rrënjë, ju duhet të krijojë kushtet më të rehatshme për të.

Zgjedhja dhe përgatitjen zemlesmesi

Për trëndafila në rritje nga kërcell në shtëpi se ju doni të përdorni tokën e duhur. Pra, për rritjen normale dhe zhvillimin e bimëve të tilla duhet të jetë zemlesmes, të pasura në ushqyesve. Kjo toka mund të blihet në çdo dyqan të specializuar. Megjithatë, në qoftë se ju dëshironi, ju mund të gatuaj këtë zemlesmes dhe me duart e veta. Pra, për këtë ne kemi nevojë për të kombinuar balta, rërë dhe humus. Disa kultivuesve, të cilët kanë shumë përvojë në rripin e tij, ajo është këshilluar për përzierje të derdh një sasi të vogël të plehut pule, por ajo nuk mund të bëjë. Ajo është gjithashtu një kusht i domosdoshëm për prerje normale rrënjor u është substrate mjaft të lirshme. Në këtë rast, rrënjët e rinj mund të rriten lehtë thellë në tank.

Rregullat themelore të lotim

Rregullat themelore të lotim

Nëse ju do të rritet një trëndafil në kushtet dhomë, është e rëndësishme të mbani mend se ajo reagon negativisht për të dy të ftohtë ekstrem dhe ngrohjes tepruar. Prandaj, kultivuesit me përvojë janë këshilluar për të mbjellë një vend të dimrit në afërsi të pajisjeve për ngrohje ose bateritë. Në verë, kjo bimë është më e mirë për të lëvizur në një vend ku freski relative do të mbahet gjatë gjithë ditës. Pra, kjo ballkon shkëlqyeshëm përshtatshme. Ajo duhet të mbahet mend se të gjitha llojet e trëndafila përgjigjet pozitivisht në rritjen e lagështisë. Në këtë kontekst është rekomanduar bimore sistematik humidification nga spërkatës.

Niveli i kërkuar i ndriçim

Niveli i kërkuar i ndriçim

Kjo bimë është jashtëzakonisht negativisht reagon ndaj ndikimit në atë të rrezeve direkte të diellit. Fakti që ata mund të dëmtojë gjeth, duke lënë në djegiet e saj sipërfaqësore. Për të akomoduar këtë lule është e rekomanduar për të zgjedhur një vende mjaft të errëta. Në qoftë se nuk ka vend të tillë, impianti duhet gjithmonë të pritenyat nga rrezet direkte të diellit. Ajo duhet të mbahet mend se pas u rrit në pjesën e prapme të dhomës, në çdo rast e pamundur. Fakti që i pakët mbulimi ndikim negativ jo vetëm në rritjen dhe zhvillimin e lule, por edhe dekorimin e saj.

Pasi gjeth mbjellë japin rrënjët janë konsoliduar mirë dhe do të fillojnë të lëvizin në rritje, ju mund të filloni për të mësuar për ajër të pastër. Por duhet theksuar se kjo duhet të bëhet gradualisht. Pra, për të bërë këtë, çdo ditë për një kohë të pak më të hapur paketën. Kjo është krejt e mundur për transplantin e plantlets në sezonin e ngrohtë në terren të hapur. Megjithatë, për këtë procedurë duhet të trajtohen me përgjegjësi të madhe. Ajo duhet të mbahet mend se pas transplantin prodhuar një trëndafil keni nevojë për një moisturizer të mirë në ditën e parë. Vini re se toka pas ujitjes nuk duhet të jetë i lagur, si në këtë rast, rrënjët mund të kalbet shpejt të zhvilluar dhe vdes lule. Ne duhet të përpiqemi për të siguruar se substrate ishte gjithmonë pak të lagur, sepse kjo lule që të lihet mjaft shpesh, por nuk e përdorin një sasi shumë të madhe të ujit. Mos harroni të ushqyer rregullisht u rrit, për këtë të përsosur të dy plehrave minerale dhe organike.

1 Star2 yje3 yje4 yje5 Stars
Loading ...

Roses Hybrid çajRoses Hybrid çaj

trëndafila kopshttrëndafila kopsht

trëndafila ngjitjetrëndafila ngjitje

rrit prerjePërhapja me kërcell e trëndafila në shtëpi