Si të hiqni polyps në mitër

Author: | 2019/06/01

Ju jeni të diagnostikuar me "polip mitrës '? Të gjetur se sa serioz është dhe çfarë duhet të bëhet. A është e mundur për trajtimin konservativ të polip mitrës, ose nuk mund ta bëjë pa kirurgji? Pse është formuar polip dhe ju rrezik duke e lënë sëmundje pa trajtim?


polyps mitrës beninje quhet entitet i cili është formuar nga përhapja e endometrium - endometrium. Kjo Mukoza veçantë produkt, i cili mund të jetë nga disa milimetra deri në disa centimetra. Polyps mund të jetë e vetme ose të rritet grupe.

Pse rriten polip?

Shkaku i saktë i polyps mitrës ende nuk është themeluar. Por shkaku më i mundshëm i tumoreve të tilla është ndryshim në nivelet e hormoneve në trupin e një gruaje.

Faktorët që kontribuojnë në formimin e polyps mitrës përfshijnë:

 • një rritje e estrogjenit hormonit, i cili është përgjegjës për rritjen e indeve endometrial
 • mungesa e hormoneve progesterone
 • inflamacion i rreshtim mitrës
 • abort
 • mosha 40-50 vjet
 • predispozicion gjenetik
 • sëmundje endokrine
 • pesha e tepërt
 • diabet mellitus

"Polyps endometrial referohet hyperplasia endometrial. Polyps nuk janë tumoret e vërtetë, por janë të kufizuara (në nivel lokal) përhapjen e endometrial (rreshtim të mitrës) duke ruajtur strukturën e saj. Polyps janë të rëndësishëm në lidhje me atë që mund të shkaktojnë gjakderdhje mitrës, varfëri. Për më tepër, në 2-3% të rasteve të polyps endometrial janë shndërruar në kancer. Shkaqet e polyps endometrial janë çrregullime të ovulacionit, kronike nivele të larta të estrogjenit (hyperestrogenia), infertilitetit, fibroids mitrës, Endometrioza, gjenitale dhe predispozitë gjenetike ", - tha ai në Rach obstetër-gjinekolog të kategorisë më të lartë Konovalenko Natalia .

Më parë është menduar se kjo sëmundje është karakteristike vetëm për gratë e moshës riprodhuese, por kohët e fundit zbuloi se polyps mitrës mund të formohet edhe në vajzat e reja dhe gratë postmenopausal.

simptomat

polip mitrës mund të shkaktojë ndjesi pakëndshme, dhimbje, gjakderdhje të rëndë.

Për simptomat e polyps endometrial përfshijnë:

 • gjakderdhje të rënda gjatë menstruacioneve, apo disa ditë pas saj
 • ciklet menstruale parregullt
 • siklet dhe dhimbje gjatë marrëdhënieve seksuale
 • diktim pas seksual

polyps mitrës vogla shpesh nuk manifestohen dhe t'i gjejë tërësisht rastësisht gjatë ekzaminimit. ekzemplarët e mëdha shpesh provokojnë shfaqjen e ndjenjave të pakëndshme dhe mund të jetë një shkak i infertilitetit. Fakti që polyps të mëdha mund të ndërhyjë me një vezë pllenohet, për të fituar një terren në mitër. Gjithashtu nganjëherë mitra polip mund të provokojë zhvillimin e kancerit endometrial.

Diagnostics shtesë


Nëse ju dyshoni se ju kanë formuar një polip të mitrës, një nevojë urgjente për të parë një mjek. Ai do të shqyrtojë dhe të përshkruajnë teste shtesë nëse është e nevojshme. Për metodat diagnostike për të zbuluar praninë e polyps mitrës, përfshijnë:

 • ultratingull
 • Uterography - rëntgen zgavrën e mitrës pasi të plotësojë atë me një agjent kontrast nëpërmjet kanalit të qafës së mitrës.
 • Hysteroscopy. Në këtë studim, vagina në mitër përmes hysteroscope është futur, me të cilin për të inspektuar në brendësi të mitrës.

"Me zbulimin e polyps endometrial duhet të jetë i sigurt për të kapur të mitrës Citologjia zgavër aspiruar. Kjo është e domosdoshme për diagnostikimin e hershëm të sëmundjeve malinje të mitrës. Nëse është e nevojshme, është e dëshirueshme që të histeroskopi - ekzaminimi i zgavrën e mitrës duke përdorur një pajisje të veçantë optike - hysteroscope. Në kryerjen e kësaj procedure është e mundur dhe të njëkohshme heqjen e polip me vlerësimin mëvonshëm histologjik ", - tha gjinekologu Petrenko Galina.

Hysteroscopy - metoda më e sigurt për trajtimin e polyps endometrial. Kjo ju lejon për të pikërisht të hequr indet anormale, nuk dëmton të shëndetshme. Kjo metodë e kirurgjisë përfshirë përdoret shumë shpesh në varfëri.

Mikityuk
Oleksandr Volodimirovich

obstetër gjinekolog

Pyetni pyetjen tuaj

 

Për të trajtuar apo jo për të trajtuar?

polip mitrës është gjetur, diagnoza është bërë. Çfarë duhet të bëjë tjetër?

Besohet se në qoftë se një polip mitrës është shumë e vogël dhe nuk shkakton ndonjë siklet, ajo nuk mund të trajtohet. Por të jetë i sigurt për të shihet nga një mjek, të marrë kontroll të rregullt-ups dhe, në rastin e rritjes së tumoreve , për të marrë veprim. Nëse polip endometrial shkakton siklet, dhimbje, gjakderdhje, nëse ekziston dyshimi për mundësinë e zhvillimit të kancerit , trajtimi duhet të kryhet pa vonesë.

Lexo më shumë:   se si të paraqesin duart tuaja në ditëlindjen e gjyshe prej letre

Për trajtimin e përdorur:

 • Medikamente që ndikojnë në ekuilibrin hormonal të trupit.
 • Hysteroscopy - heqja polip via hysteroscope pajisje të veçantë.
 • Scraping.

Nëse ekziston rreziku i zhvillimit të kancerit endometrial, ndoshta heqjen e plotë të mitrës.

Polyps në qafën e mitrës duhet të hiqen. Ajo precancer.

Majors
Mark Veniaminovich

obstetër-gjinekolog (detaje.), Kharkovit

Pyetni pyetjen tuaj

 

Polip i mitrës - një problem që duhet të zgjidhet në kohën e duhur. Mos harroni për mundësinë e ndodhjes së një problemi të tillë, kontaktoni mjekun tuaj nëse dhimbje dhe nuk e lënë pas dore kontrolle të rregullta te gjinekologu.

 

Lexoni gjithashtu:

Shëndeti i grave në të moshuarit

Herpesi gjenital

Klinika Shëndeti i Grave

 

 

Polyps në trajtimin mitrës të mjeteve juridike popullore

Përmbajtja:

 • Simptomat dhe shenjat e polyps mitrës
 • trajtim celandine i polipe mitrës
 • Herb dhe kokrra të kuqe ekstrakte të merren me polyps
 • Kungull fara dhe hudhër si një ilaç për polyps
 • Douching përdorur zierje bimor
 • teas medicinale në bazë të hithër dhe knotweed

polipe mitrës janë formë beninje në sipërfaqen e endometrium, e cila është e vendosur në pjesën e brendshme të kavitetit mitrës. Ata vijnë në të vetme dhe të shumëfishta. Në disa raste, polyps janë zhvendosur në qafën e mitrës. Ënjtur ka një trup dhe këmbë, përmes të cilit është e lidhur me endometrium. Vëzhgimet e shumta mjekësore tregojnë se polyps shpesh mund të gjenden në pjesën e poshtme të mitrës apo mureve të saj.

Shkaqet e kësaj sëmundjeje mund të jenë të ndryshme, tumoret shfaqen vajzat si të rinj dhe gra të vjetër. Nëse mjeku ka vënë një diagnozë të tillë - mos e humbni shpresën. Ka shumë mënyra për të jo vetëm ilaçe, ju ende mund të trajtoni mitrës polyps mjetet juridike popullore. Të dyja metodat janë efektive në vrasjen e polyps dhe për të parandaluar të reja. Gruaja mund të zgjidhni opsionin më të përshtatshëm të trajtimit në varësi të karakteristikave të trupit të saj.

përmbajtje

 1. Simptomat dhe shenjat e polyps mitrës
 2. trajtim celandine i polipe mitrës
 3. Herb dhe kokrra të kuqe ekstrakte të merren me polyps
 4. Kungull fara dhe hudhër si një ilaç për polyps
 5. Douching përdorur zierje bimor
 6. teas medicinale në bazë të hithër dhe knotweed

Simptomat dhe shenjat e polyps mitrës

simptoma të theksuara të polyps mitrës është pak, prania e tyre është ngatërruar shumë lehtë me simptomat e sëmundjeve të tjera. Simptomë kryesore që duhet të paralajmërojë një grua - shkarkimit të bollshme vaginale.

Në zhvillimin e hershëm të sëmundjes mund të ndodhin gjakderdhje mitrës dhe dështimin e ciklit menstrual. Polip tenton të rritet. Ky proces çon në kontraktimet pavullnetshme e mitrës, duke e lënë qafën e mitrës dhe kjo zbulohet tumori është shtyrë në vaginë. Gruaja në të njëjtën kohë mund të ndjehen cramping dhe dhimbje, lengjet vaginale janë vërejtur në formën e lëng plage.

sëmundje asimptomatike kontribuon në faktin se pacientët në fazat e hershme nuk i kushtojnë shumë vëmendje për organizmin sinjale të vogla, duke rezultuar përdorur për t'u kujdesur shumë vonë.

Polyps janë veçanërisht të rrezikshme për gratë shtatzëna. Në raste të tilla, trajtimi është e mundur vetëm me përdorimin e homeopati dhe mjekësi tradicionale.

Për të hequr qafe polyps, përdorin disa mjete popullore vetëm pas analizës histologjike, e cila do të ndihmojë të përcaktuar natyrën e saktë të polip. Këto tumore janë të gjëndrave, fibrioznymi gjëndrave, fibrioznymi dhe adenomatous. polyps adenomatous - më e rrezikshme, pasi ata kanë ndryshime të pakthyeshme të rënda në nivel qelizor. neoplasms Këto janë shenja të gjendjes endometrium precancerous.

trajtim celandine i polipe mitrës

Për të arritur rezultate të mira nga trajtimi i mjeteve juridike popullore polyps mund të jetë në një fazë të hershme, kur sëmundja është vetëm fillimi për të zhvilluar. Gjithashtu Mjetet juridike popullore janë përdorur shpesh si profilaksi pas ose para trajtimit të drogës. Por, pavarësisht nga metoda e kombëtare, një grua duhet të jetë i sigurt që të konsultoheni me mjekun tuaj.

Më shpesh, në mënyrë që të shpëtoj të polyps në mitër përdorur celandine. Ajo është e njohur si mjetet më efektive dhe të njohura. Është e nevojshme për të marrë në dhe të përdorin për douching.

Për të përgatitur infuzion e shërimit ju duhet të mbledhë celandine freskëta lakër dhe të mbushur një kavanoz qelqi, pastaj derdh ujë të valë. Më tej, banka duhet të mbyllë kapakun, një batanije ose të përfundojë një peshqir dhe të lënë të mbush në atë formë për 12 orë.

Infuzion të gatshme duhet të merret tri herë në ditë. Doza fillestare duhet të jetë 1 pika. l., e cila duhet të rritet gradualisht në 100 ml në një kohë. Në këtë mënyrë, trajtimi i polyps mitrës duhet të kryhet brenda dy javësh, pasi që kishte nevojë për një pushim - tre javë. Tjetra, të përsëritur kursin.

Lexo më shumë:   Si për të përcaktuar ndarjen e ovulacionit

Herb dhe kokrra të kuqe ekstrakte të merren me polyps

ekstrakte të dobishme dhe efektive, të cilat janë në gjendje për të kapërcyer sëmundjen, janë përgatitur zakonisht nga rosehips, manaferrat, boronica të kuqe, acaroj. Ky lloj trajtimi është konsideruar të jetë një nga më të butë, e cila ofron mjekësi tradicionale.

Për të përgatitur infuzion nevojë shërimin:

 • cranberries - 2 tbsp. l.
 • hithër copëtuar - 3 tbsp. l.
 • rose hips - 3 tbsp. l.

Të gjithë përbërësit duhet të jenë të përziera dhe përzierje rezulton ishte derdh gotë me ujë të nxehtë. Infuzion të rezistoni në një enë të mbyllur për 4 orë. Mjetet duhet të merret dy herë në ditë për 250 ml.

Jo më pak efektive njihet në bazë të tretësirë ​​e mustaqe artë. Për të përgatitur këtë ilaç popullore, ju duhet:

 • 50 nyje Mustache ari;
 • 500 ml vodka.

Impianti duhet të grimcuar dhe pour vodka, pastaj të lënë të mbush për 10 ditë. Infuzion të gatshme duhet të merret dy herë në ditë në një formë të dobësuar: cup një e treta e ujit të shtuar 20 pika të lëngshme medicinale. Përdorimi i ilaçeve tillë është i nevojshëm para një vakt. Trajtimi duhet të kryhet gjatë muajit, dhe pastaj të bëjë një pushim për 10 ditë. Presin shërim të plotë nga polyps mitrës mund të jetë vetëm pas pesë trajtime.

Kungull fara dhe hudhër si një ilaç për polyps

Hudhra që nga kohët e lashta është konsideruar si një zgjidhje e shkëlqyer për një shumëllojshmëri të sëmundjeve. Lista e metodave publike mund të rrahur polyps mitrës, edhe ajo përfshin këtë bimë medicinale. Bazuar në të, ju mund të bëni vetë shtupë tuaj mjekësore.

Kjo do të kërkojë një karafil të mëdha hudhër grimcuar dhe me kujdes të mbyllë të gjithë në masë të rezultojnë në një garzë me dy shtresa, pastaj lidhin fort. compress gatshme duhet të jenë të kujdesshëm në natën për të hyrë sa më thellë që është e mundur në vaginë dhe të tërheqë atë në mëngjes. Për të kuruar polyps manipulim i tillë duhet të përsëritet për një muaj çdo natë.

Për administrimin e brendshëm mund të përgatisë ilaç tjetër e dobishme popullore bazuar në fara kungull. Ju duhet:

 • 7 copë të ziera e vështirë të verdhat e vezëve;
 • fara kungulli të freskëta;
 • 2 kupë vaj vegjetal.

Fara duhet të jetë edhe bluaj dhe shtoni atyre yolks pure tërësisht. Tjetra, përzierje rezulton duhet të përzihen me vaj perimesh që përfundimisht të formuar një paste homogjene. Kjo pasohet nga një masë e vendosur për 30 minuta në një banjë me ujë. Kur një mjet gati të ftohtë, është e nevojshme për të marrë një lugë çaji agjërimin për pesë ditë, pastaj të marrë një pushim për të njëjtën periudhë kohore. Përsëriteni kurs duhet për të përfunduar shërim. Përzierje duhet ftohëse, të paketuara hermetikisht.

Douching përdorur zierje bimor

Në arsenalin e mjeteve juridike popullore janë shumë të popullarizuara douching trajtim. Për të luftuar polyps mitrës një metodë e tillë është përdorur mjaft shpesh. Në mënyrë tipike, douching duhet të përdoret në qoftë se gruaja kundër sfondit të sëmundjes janë vërejtur leucorrhoea vaginale.

Për të përgatitur zgjidhjen për ujitje, do të duhet:

 • yarrow - 2 tbsp. l.
 • rozmarinë lë - 2 tbsp. l.
 • Gjethet e Salvia officinalis - 2 tbsp. l.
 • leh lisi - 4 tbsp. l ..

Të gjithë përbërësit e nevojshme për të bluaj dhe përzierje në një enë smalt dhe pastaj derdh 2.5 litra ujë të valë. Pastaj, përzierje duhet të vihet në zjarr dhe të sjellë një çiban. Vlim supë të ziej për gjysmë ore duhet të jetë. Kur ajo është e gatshme, është e nevojshme për të freskët atë në temperaturë dhome. Më tej, nevoja për të thahet infuzion duke përdorur garzë ose rrjetë gjobë.

Pak zgjidhje të ngrohtë është përdorur për douching dy herë në ditë çdo ditë për të hequr qafe të sëmundjes.

teas medicinale në bazë të hithër dhe knotweed

Gatuaj një zierje për ujitje mund të jetë duke përdorur këto barëra:

 • hithër - 3 tbsp. l.
 • bari knotweed - 5, Art. l.
 • kamomil - 1 tbsp. l ..

Grass është e nevojshme për të bluaj dhe përzierje së bashku. Pastaj, përzierje rezulton duhet të vënë në një tigan smalt dhe derdh ujë të valë në një vlerë prej 1 litër. Vlim supë ndjekur për 5 minuta në ngrohje të ulët, dhe pastaj ftohet në temperaturë dhome.

Supë gati tensionuar duhet të përdoret për douching vaginale. Trajtim të jetë efektive, është e dëshirueshme për të kryer procedurën e të paktën dy herë në ditë për 2 javë.

Gjithmonë mbani mend se funksioni riprodhues është një nga më të rëndësishme për gruan, kështu që nëse keni shenja paralajmëruese detyrimisht duhet të shqyrtohet nga një mjek. Është e dobishme që të jetë vizita te mjeku dhe si një masë profilaktike. Nëse sëmundja është zbuluar dhe trajtimi është ende e nevojshme për të marrë vetë aplikimin pamenduar të mjeteve juridike popullore të ndryshme nuk është e nevojshme. Është e nevojshme që të konsultoheni me një gjinekolog, i cili do të zgjedhë mënyrën më të përshtatshme dhe të sigurt.

Lexo më shumë:   Si për të blerë bileta hekurudhor në internet

Trajtimi i polyps mitrës pa kirurgji

Polyps në heqjen e mitrës

mitrës polip - nje tumor beninj në membranën mukoze i endometrium mitrës. Ajo përbëhet nga një trup dhe këmbë dhe është formuar kryesisht nën ndikimin e proceseve hormonale. Në raste të avancuara të polyps në mitër mund të degjenerojë në tumoreve kanceroze. Prandaj konsiderojmë ato të padëmshme - një gabim të madh. Në mënyrë që të mos vë veten në rreziqe të panevojshme dhe nuk tolerojnë siklet, ajo është më mirë për të vendosur mbi heqjen e polyps mitrës sigurt mënyrë minimalisht traumatike.

Pse dhe si polyps rriten në mitër të ndodhë?

Në sëmundje të tilla si polyps në mitër, arsyet mund të jenë të ndryshme:

 • çrregullime hormonale

 • Komplikimet pas aborteve dështuar dhe ndërhyrjeve kirurgjike

 • Mosha 40-50 vjet

 • Nisur erozioni i qafës së mitrës

 • inflamacion kronik i endometrium

 • diabet mellitus

 • predispozicion trashëguar

 • fibroids mitrës

Më shpesh, sëmundja manifestohet në gratë gjatë menopauzës, por edhe ndodh në gratë relativisht të rinj në moshë riprodhuese. Dhe kjo është e rëndësishme të mos vonojë trajtim, sepse rritja e polyps mund të çojë në shterpësi apo edhe kanceri.

Polyps në simptomat mitrës dhënë më poshtë:

 • Ndërprerje të ciklit menstrual - mungesa e rregullsisë, shkarkimin aciklik, hemorragji e harlisur

 • Siklet dhe dhimbje gjatë raportit seksual

 • Vizatim dhimbje në zonën e legenit

 • shkarkimi i pangjyrë në mes të periudhave - bardhët

 • Ndonjëherë - gjakderdhje pas raportit seksual

 • Përpjekjet e pafrytshme për të mbetur shtatzënë

Nëse ekziston dyshimi i polyps mitrës, trajtimi duhet të fillojë menjëherë. Për shkak të zgjeruar, ajo do të parandalojë veza e fekonduar në mitër të angazhohen. Sëmundja është diagnostikuar me ekzaminim pelvik, ultratinguj legenit dhe procedurat e tjera.

llojet e polyps

Këto rritje mund të ndryshojnë sipas parametrave të ndryshme. Sipas pozitës ato mund të jenë enterotservikalnymi (polip qafës së mitrës në sipërfaqe) dhe endocervikal - kanal. Në varësi të morfologjisë ekziston klasifikimi vijon:

 • Gjëndrave - formuar indi endometrial, ku gjëndrës

 • Fibroze - e formuar nga qelizat e mukozës dhe indit lidhor

 • Gjëndrave-fibroze - rrjedh nga gjendrave individuale dhe të indit lidhor

Kur diagnostikuar me polyps në mitër, trajtimi mund të jetë konservative dhe kirurgjikale. Por është e rëndësishme për të kuptuar se varianti i parë nuk eliminon problemin plotësisht. terapi të drogës është vetëm për të ndaluar rritjen e mëtejshme të tumoreve dhe për të lehtësuar simptomat e dhimbshme. E vetmja mënyrë për të arritur shërimin e plotë - heqja e polyps në mitër.

polip qafës së mitrës

Si për të hequr polyps mitrës?

Sot, për trajtimin e kësaj sëmundjeje është konsideruar të jetë metoda më e mirë e histeroskopi - një polip është kapur në këmbët e një mjet të veçantë, me kujdes të prerë dhe të hiqen me anë të një grykë natyrore. Kjo është një procedurë e avancuar minimalisht invazive nuk kërkon prerje dhe asnjë humbje kalon gjakut. Ajo krahason të favorshme me scraping konvencionale si përdoret për heqjen e këtyre tumoreve të mëparshme. një operacion i tillë për të hequr një polip në mitër nuk e vras ​​endometrium dhe minimizon rrezikun e përsëritjes.

Një tjetër avantazh gëzuar nga histeroskopi - ajo është edhe një metodë diagnostike, dhe metoda e heqjes neoplazma. Njësia është e lidhur me një monitor, i cili tregon vendndodhjen e polyps është e mirë, madhësinë e tyre, formës, sasisë. Prandaj, ju lehtë mund të lidh atë në majë të lak, grabbing këmbën. Gjithashtu, në të njëjtën kohë ajo ekzaminuar zgavrën e mitrës dhe endometrium është vlerësuar.

Operacioni është kryer nën anestezi lokale shpesh, por në disa raste, një gjeneral - Për shembull, kur madhësia e tumoreve të mëdha. Gjithashtu, ndonjëherë, me një polip të fortë sprouting, kirurgu mund të bëjë një vendim të vështirë për të hequr të gjithë mitër. Por një situatë e tillë - një gjë e rrallë për një prioritet të parë mjek është për të ruajtur trupin.

Klinika Bilak Mitra hysteroscopy dhe heqje e polyps është kryer duke përdorur pajisje moderne. Prandaj, teknika ofron dispozicion të lartë informative dhe efikas të neoplazmat dëmshme. Specialistët e qendrës janë të kualifikuar. Në sajë të një stazh në Evropë dhe Shtetet e Bashkuara, ata kanë zotëruar metoda të avancuara të trajtimin e sëmundjeve gjinekologjike dhe urologjike.

Klinika Bilak preferon ndërhyrjeve minimalisht invazive, në mënyrë që pacientët të shpëtoj të sëmundjes nga i butë dhe rehabilituar shpejt. shërim të shpejtë të kontribuojë gjithashtu për të ngrënies moderne dhe të rehatshme Dhomës bazuar në produktet organike.

Në këtë faqe: bilyak.com.ua/

Shto një koment

e-mail juaj nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar *