SI kripur kërpudhat mjaltë në recetë dimrit në shtëpi VIDEO

Author: | 2018/12/31

Si për turshi kërpudhat mjaltë në dimër mënyrën nxehtë apo të ftohtë ...

OPENKI kriposje

SI kërpudha kripur mjaltë - recetë për gatim një kërpudha të shijshme të egra

Kërpudha turshi janë shumë më të rralla se sa turshi. Pavarësisht nga kjo, unë mendoj se shumë do të doja të turshi ato. Prandaj, kam vendosur për të shkruar një artikull në vetëm në lidhje me kërpudha turshi.

Para se të lexoni recetë për pickling mjaltë agaric, shikoni në fillim të recetë të parë, si për të përgatitur ato për këtë. Si për të pastruar kërpudha shpejt dhe me lehtësi.

Mushrooms kanë një shumë të rinj dhe të vogla, unë besoj, më të shijshme. kërpudha të mëdha të pastruar një pak të ndryshme, shih neni, kërpudha mia turshi. Disa mbledhësit thonë se kripa është kërpudha më të mirë të mëdha dhe të vogla është më e mirë për të marinoj.

Ndoshta kështu. Ata vetëm bëjnë të na më shpesh, kështu që unë mendoj se njerëzit janë përdorur vetëm për të kërpudhave të vogla në bankat, ajo është kërpudha marinuar. Por besoj se ata janë shumë të kripur të shijshme.

Kërpudha turshi më të shquar në se ata mund të jenë më pas dhe kuzhinier dhe kuzhinier dhe madje marinoj. Përgatitja e tyre kurse e para dhe enët anësore dhe salcat për të dytë.

si për turshi kërpudha

Mushrooms janë veçanërisht popullor me mbledhësit kërpudha. Së pari, ata janë të shijshme pas gatimit, në pothuajse çdo formë. Së dyti ata janë të lehtë për të mbledhur, sepse ata rriten në koloni të mëdha. Ndonjëherë, në të njëjtin vend unë kam qenë duke fituar në 2 shporta e kërpudhave.

si për turshi kërpudha

Si për turshi kërpudha për dimër në banka - një hap i thjeshtë nga hapi recetat e mjaltit kripur agaric

Sigurisht gjëja më e rëndësishme është që duhet trajtuar dhe të përgatisë kërpudha për kriposje. Kjo zakonisht merr shumë kohë. Megjithatë, në recetë e parë, unë do të ju tregojnë se si për të bërë atë thjesht dhe shpejt. Ai tha se një grua në treg.

Recipes kripur pak mjaltë Agaric. Dallimi i madh në pickling mjaltë kërpudha Agaric dhe jo të tjera. Kështu që ne shikojmë shkurtimisht se si të bëhet kjo.

menu:


 1. kërpudha turshi
 2. Recetë turshi mjaltë agaric në dimër
 3. Recetë për mjaltë kripur agaric në dimër
 4. Video - kripur kërpudha në të nxehtë-banka pa recetë uthull për dimër  
 5. Video - lakër turshi kërpudha Mjaltë
 1. kërpudha turshi

si për turshi kërpudha

Në këtë recetë, ne e konsiderojmë të ftohtë kërpudha gatim pa gatim.

përbërësit:

Sasia e përbërësve të dhënë përafërsisht. Krijoni të tuajën.

 • Mjaltë fungus - 4 kg.
 • Salt - 1 tbsp.
 • cadra kopër - 10 cope.
 • Bay fletë - 6-8 pc.
 • Piper i zi - 10 bizele
 • Lë currants dhe qershi

Përgatitja:

Përgatitja mushrooms:

1. Pasi ne do t'i sjellë ata në shtëpi, ju duhet menjëherë të marrë gatim e tyre. Option kur ata ofruan, dhe të përgatisë nesër nuk është shumë e mirë. Mushrooms janë shumë të prishet. Është e vërtetë jemi ne, në qoftë se ne të mbërrijë vonë podsolonnoy natës të mbushur me ujë. Kjo është më e mirë se e majta në të qëndrojë në mënyrën në të cilën e kanë sjellë jashtë rrezikut.

pa ndonjë Mushrooms pjellë

2. Së pari, ne kemi zgjedhur të gjitha më të mëdha gjethe, shkopinj, twigs, copa të tokës dhe mbeturinat e tjera të. Ne jemi duke bërë atë të gjithë në minimum, pa zgjedhjen e një mbetje të ndryshme të mbeturinave.

kërpudha Solim

3. Merrni kripë desirably të madhe të përbashkët dhe do të spërkatë kërpudhave. Merrni kripë, në varësi nga sasia e kërpudhave, në mënyrë që prisolit pak sesa të mbushur kërpudha.

të mbushur me ujë

4. Plotësoni mushrooms me ujë të ngrohtë. Jo goryacheo apo të ftohtë, dhe është ndezur edhe me ujë të ngrohtë. Pritopa gjitha duart e tyre, se ata janë të gjithë të zhytur plotësisht në ujë dhe të lënë për 1-1,5 orë. Ose, siç thashë më lart, ne të lënë gjatë natës. Për 10-12 orë.

kërpudha otmokli

5. Gjysmë ore më vonë të gjitha mushrooms tona otmokli. Ende pak e derdh si lavanderi. Shikoni, edhe nën filmi cap zhduk, pastruar dhe pak këmbët bardhë filloi. Nëse ju shihni se diçka është lënë, ju thjesht mund të fshij gishtat dhe çdo gjë do të shkojë.

larë kërpudhave

6. Tani një pellgu me kërpudhave është lënë mënjanë, mundësisht pranë një lavaman. Uji është drenazhuar nga pellgu nuk është e nevojshme, sepse në fund të pellgut ka vendosur të gjitha papastërtitë. Le të mbetet. Merrni një kullesë vendosur në lavaman dhe të përhapur në një pjesë të vogël të kërpudhave nga pellgu. Lahen kërpudha nën drejtimin rubinet uji me presion të mirë. Pastaj, pas një grusht dhe kështu që ne të larë të gjitha mushrooms.

kontrolloni kërpudha

7. Pas larjes në ujë të rrjedhshëm, kërpudha të përhapur në një tigan, preview, nëse ata kanë diçka ekstra, ose mund të jetë diçka do të shfaroset. Dhe kështu, në pjesë, kemi larë dhe menjëherë kontrolloni të gjitha mushrooms.

kërpudha të gatshme

Ne kemi përgatitur kërpudha diku në 15 minuta. E pra, ata laget me më 1 orë dhe 15 minuta më herët.

Dhe tani ne shtoni kripë


8. Në fund sterilizuar tre kanaçe litër përhapur cadra racion kopër, fletë gji, rrush pa fara fletë dhe qershi. Jo domosdoshmërisht për të marrë një kavanoz 3-litër. Bëjnë të tillë, e cila do të jetë më i përshtatshëm për ju.

9. Pastaj, në krye nxjerr kërpudha. Është më mirë për të vënë kapele poshtë, nëse ata kanë ndonjë të mëdha. Spërkat me kripë dhe ne vendin e një peppercorns pak.

10. Kështu, nevoja për kripë dhe zhvendoset cadra kopër, piper, fletë gji dhe lë rrush pa fara dhe qershi, dhe mund të shtoni ose dy fletë, lisi, çdo kërpudhave shtresë.

Për të hedhur një shumë të erëz në kërpudha këndshëm nuk është e nevojshme, në mënyrë që të mos e ndërpresë shijen e vetë kërpudhave.

11. Pasi të gjitha kërpudhave dhe e vendosi interspersed siç përcaktohet më sipër, kripë dhe erëza, mbylljen e leckë të lartë të pastër, mundësisht garzë palosur në disa shtresa. Ne vend në krye të shtypjes garzë (ngarkesave). Ajo mund të jetë një gur i pastër, ose një shishe me ujë.

Nën peshën e kërpudhave lirimin lëng dhe të vendosen. Nëse kjo është daulle, një kovë apo një bankë, si sedimentimi, mund të shtohet në një grumbull të ri deri në enë është e plotë.

 

si për turshi kërpudha12. Pas mbushjes tank, pas 2-3 javësh, nën zgjedhën e kërpudhave janë të gatshëm. Ato mund të zbërthehet në kavanoza sterilizuar dhe roll up.

gjyshja jonë është shtuar në kavanoz para crimping një, dy lugë gjelle vaj perimesh. Dhe gjithashtu, të jetë i sigurt për të vënë atë në krye të disa shkopinj të kërpudhave, kështu që ata kanë luajtur rolin e shtypjes dhe pastaj të mbështjellë.

Mbani kërpudhave duhet në një vend të freskët. Në bodrum apo frigorifer.

Ju bëftë mirë!

 1. Recetë turshi mjaltë agaric në dimër

si për turshi kërpudha

Ndryshe recetë parë në këtë, ne do të gatuaj kërpudha.

përbërësit:

 • kërpudha
 • Onions - 1 pc.
 • bay leaf
 • fara kopër
 • hudhër
 • shëllirë
 • Allspice dhe karafil
Për shëllirë:

Në 1 litër ujë.

 • Salt - 2 tbsp ka slides
 • bizele ëmbël - 2-3 bizele
 • Karafil - 2 buds
 • fara kopër

Përgatitja:

1. Përgatitja kërpudha në recetë e parë. Nëse kërpudha janë të mëdha, prerë ata në disa copa.

2. përhapur kërpudha në tigan. Ne kemi një 3-litër. Të mbushur me ujë.

3. Hidh lugë gjelle kripë me një rrëshqitje të madhe.

4. Vendos një tenxhere në llambë pastruar. (Kjo është fakultative)

5. Vendosni një të pastër fara leckë lugë çaji kopër, fort i lidhur një leckë dhe rënie në pan. Ju mund të lidhë atë në dorezë.

6. Shto tri kërpudhave fletë dafinë. Mbyllni kapakun dhe të vendosur gatim.

7. Pas vluar, vlim për 30 minuta, vazhdimisht duke hequr shkumën.

8. Merrni kavanoza sterilizuar, ne kemi një 2-litër. Ne vendin e poshtme 2 karafil hudhër, ombrellë kopër 1, një palë e lë lë rrush pa fara dhe një palë e qershi.

9. Shto Banka 2 gjethe gji, allspice 3 bizele dhe karafil burbuqe 3.

10. Ne u përhap në një kavanoz gatuar kërpudha. Mos e mbushur jar plotësisht.

11. pan pour 1 litër ujë, shtoni 2 lugë kripë pa slides, 3 allspice bizele, karafil burbuqe 2 dhe një majë e farës kopër.

12. Këtu të gjitha në një çiban, japin zierje 5 minuta, filtruar nëpërmjet marlechku dhe menjëherë, kjo shëllirë nxehtë, kërpudhave nuk mbush deri në kavanoza të lartë.

13. Ne raportojmë kërpudha të ziera dhe të mbushur deri në shëllirë lartë.

leckë të ngushtë

14. Honey kërpudha kripur. Mbylle leckë e tyre të bukur, për t'u dhënë atyre të ftohtë dhe vihet në frigorifer. Këto kërpudha ne nuk roll up mbulon.

Për kërpudha nuk mykura, nën pecetë të kërpudhave mund të vihet pecetë apo një fashë ngjyhet në uthull.

si për turshi kërpudha

Mushrooms mund të filloni duke u përpjekur pas një ose dy javë. Ata janë të përgatitur plotësisht.

Ju bëftë mirë!

 1. Recetë për mjaltë kripur agaric në dimër me rrikë

si për turshi kërpudha

përbërësit:

 • Kerpudha - 3 kg.
 • Hudhër - 1 kokë
 • bizele Black Pepper - 15 copë.
 • Dill - 50 g
 • rrënjë rrikë
 • Kripë - për shije

Përgatitja:

1. Për kriposje përdorur kërpudha të freskëta. Përgatitja kërpudha në recetë e parë.

2. Në vend të njomje kërpudha mund të jenë të përgatitur disi ndryshe. Hidh ujë të valë kripur dhe le të qëndrojë për disa minuta. Pastaj përsëri, shpëlarje tërësisht.

3. Tani ju mund të vënë ato për të gatuaj për 20 minuta.

4. Rrënja e larjes rrikë, lëvore dhe hekura. E pra jo shumë të qajë, ju mund të lëvizni nëpër një mulli mishit.

5. Hudhra është pastruar nga lëvore, dhe hekura, ose ju mund të shtrydh bretkocë.

6. kopër imët pres. Ju mund të merrni cadra kopër, nëse jo e gjelbër.

7. Mushrooms për të marrë nga uji dhe shtrydh jashtë sa më shumë të jetë e mundur.

kerpudha me rrikë

8. Mushrooms kripë mirë, llokoçis dhe të vënë në një kavanoz zhvendosjen shtresa, speca, kopër, hudhër dhe rrikë. Pastaj përsëri, kërpudha dhe erëza shtresë përsëri. Dhe kështu vë të gjitha mushrooms.

9. Ju mund të shtoni majdanoz, fletë gji, gjethet e rrush pa fara apo erëza të tjera për simpati tuaj.

10. Cover me napë, palosur në disa shtresa, ose nuk mund të indeve të dendura. Ose të vënë në krye të një disk përmbysur apo një pjatë dhe të vënë një peshë mbi të. Ne kemi vënë në 10 ditë. Gjatë kësaj kohe, ju duhet vazhdimisht kullues, i cili do të shtyjë ngarkesën e kërpudhave.

11. Disa javë më vonë, kërpudha tona turshi me rrikë mund të provoni.

Nevojë për të ruajtur kërpudhave të tilla në një temperaturë jo më të ulët se 0 ° dhe jo më shumë se 8 °.

Ju bëftë mirë!

 1. Video - kripur kërpudha në të nxehtë-banka pa recetë uthull për dimër

 2. Video - lakër turshi kërpudha Mjaltë

Ju bëftë mirë!

autorët

Offline 1 Day

vladimir


Komente: 1598Publikime: 314Date: 2015/09/04

Lexo më shumë:   Si për të bërë Lizunov në shtëpi pa zam PVA

Shto një koment

e-mail juaj nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar *