Si për të mbledhur merkuri nga termometra thyer në katin e

Author: | 2018/08/28

termometër u rrëzua: çfarë të bëjnë dhe si për të mbledhur merkurit

Udhëzime për ata që thyen termometrin nuk e di se si për të mbledhur si duhet topat e merkurit. Dhe më e rëndësishmja - ku dhe në çfarë forme ata marrin

Më e rrezikshme merkuri

avujt toksike të metalit (dhe ata fillojnë të avullon në një temperaturë ndërmjet +18 ° C) mund të marrë në organizëm. Për më tepër, disa i bie "shpërndaj" dhe depërtojnë në dysheme çarë dhe skaj bordet, grumbull të qilim, etj Ju nuk e vërejnë, por zhiva është aktive avullohet, gradualisht helmojnë ajrin dhe trupin tuaj. Kjo i referohet një helm kumulativ që është akumuluar gradualisht dhe "vendoset" në trup.

Se ajo është e mbushur? Mercury akumuluar shkakton dehje kronike merkur: pas disa kohe, ka një shije metalike në gojë, stomatit, pezmatim i lëkurës, anemi, dhimbje koke, probleme me një karrige, veshkat, duke u dridhur e gjymtyrëve.

Si për të hequr merkur

Shumë kujdes, por është e mundur, si ambientalistët, të bëjë veten të shkruar. Së pari, ju keni nevojë për të pastruar dhomën e fëmijëve dhe të kafshëve. Në qoftë se kjo është jashtë të ftohtë - të hapur dritaren: kjo do të ngadalësojë avullimit. Por është e rëndësishme për të shmangur draftet, ose merkur "shpërndaj".

Në këmbët duhet të veshin këpucëve mbulon apo qese plastike për të shmangur shkelën në merkurit. Në dorë - doreza gome, fytyrë - maskë me sode disponueshme lagur me një garzë brenda.

Hapi i ardhshëm - për të përgatitur një enë qelqi (e cila nuk është për të ardhur keq, atëherë ajo do të duhet të paguajnë) me ujë ose një zgjidhje të Permanganat kalium. Ajo do të duhet për të vënë materialin e mbledhur dhe mbeturinat.

Merrni dy fletët e letrës dhe pambuku leshi ngjyhet me një zgjidhje 0.2% e Permanganat kalium. Alternative qeth - shirit ngjitës, furçë të lagur për të pikturuar ngjyhet shiringë letër. Me ndihmën e tyre ju duhet balls merkurit rrokulliset mbi një fletë letre dhe vendosen në një enë qelqi.

Enë me merkur dhe ujë duhet të fort të mbuluar dhe atribuohet mirë në ballkon - larg nga ngrohje. Por në çdo rast, nuk do të hedhin në asgjësimin e mbeturinave ose flushed poshtë tualet.

Vendi ku ishte zhiva, merren me një zgjidhje të koncentruar të Permanganat kalium apo klor.

Siç është e pamundur për të mbledhur merkur

Mblidhni merkur me një fshesë ose fshesë me korrent nuk është aspak e pamundur. Mercury së bashku me ajrin do të kalojë përmes motorike fshesë me korrent dhe motor pjesëve të bëra prej metaleve me ngjyra, një film është formuar merkur - amalgamë. Një microdroplets merkurit më pas shpërndarë në ajër në të gjithë banesën.

"Pasi kemi marrë thirrjen për gjyshen e tij, i cili theu një termometër, - thotë drejtori teknik i laboratorit" Testeko "Alexander Kukës. - përqendrim maksimal i lejueshëm nga mërkurit është 300 nanograms. Kur termometri theu, kjo shifër u rrit në 7 000. Por kjo është asgjë. Ajo pastaj fshihen me një leckë të lagur dhe merkur dhomë vacuumed. Përqendrimi rritur në 156,000 nanograms. "

Lani rrobat në të cilën ju hequr merkuri nuk është e vlefshme. Kjo mund të çojë në ndotjen e metaleve të dëmshme makinë larëse. Të gjitha gjërat që vijnë në kontakt me merkur duhet të hidhet jashtë.

Ku për të dorëzuar termometër thyer në Moskë

Teoria e thjeshtë. Thirrja nga një telefon celular në numrin 112 (nga një fiks - 01) dhe thonë, që shpërtheu termometrin. Shkruani adresën tuaj, nëse ju nuk e kanë ndihmuar këshilla më lart - të konsultohet dhe të arrijnë direkt në shtëpi. Është falas.

Në praktikë, të gjitha varet ngarkesën e punës së stafit të Ministrisë dhe vendin ku jetoni. Nëse për ndonjë arsye situatave emergjente shpejt mund të ju ndihmojë, ju mund të telefononi shërbimin e pastrimit numri merkur. Është e shtrenjtë - prej 5000 rubla dhe më lart (plus një diferencë prej 50% për të udhëtuar gjatë natës).

"Procedura dhe çmimi i saj varet nga situata - shpjegon Alexander Kukës. - Ne kemi ardhur, të mbledhë merkuri, dhe pastaj instrumentally matur përqendrimin e avujt e merkurit në ajër. Në qoftë se ajo është ngritur ende, në kërkim të burimeve lokale - bulbs merkurit mund të rrokulliset në të çara parket, prapa divan, të marrë në grumbull qilim.

MM nuk është marrë gjithmonë për raste të vogla me një termometër. Në praktikën tonë, ajo ishte një histori në lidhje me një grua që e bleu një apartament të ri në qendër të Moskës në ballkon dhe gjeti një kavanoz thyer tre-litra me merkur. Këtu, natyrisht, e situatave emergjente Ministria vënë shtëpinë në karantinë për gjashtë muaj, matjet, monitorimin dhe trajtimin. "

"Mercury është transferuar në ruajtje në një njësi të veçantë të vazhdueshme gatishmërinë CCU" Fire-Rescue Center "(Moskë, Marshall Zhukov, etj, është 79 ..), - Recycle në situata të jashtëzakonshme në Moskë. - Next, merkuri dhe mbeturinat e merkurit që përmbajnë janë dërguar për përpunim të mëtejshëm në NPP "Ecotrom" ka një marrëveshje mbi rendin e ndërveprimit në mes të EMERCOM kryesore të Rusisë në Moskë ".

Zhiva mbledhur lejohet zakonisht kthehet në prodhim - për shembull, bimët e saj e blerjes për prodhimin e instrumenteve matëse.

Ajo do të jetë interesante:   Si për të pastruar tuba në banjë në blozë DUART VET

Çfarë duhet të bëni nëse ju thyhet një termometër? Si për të mbledhur merkurit nga ...

Foto: AntonioFoto / Shutterstock.com

Vështirë se mund të gjeni një shtëpi apo apartament në të cilën nuk ka termometër për të matur temperaturën e trupit - një instrument i domosdoshëm për çdo sëmundje. Dhe, për pjesën më të madhe, termometra në shtëpitë e ish-Bashkimit Sovjetik - Mercury. Elektronike dhe infra të kuqe metra e temperaturës, edhe pse ka në treg një kohë të gjatë, homologët e tij më të lashta të zhvendosë ngadalë.

Të moshuarit janë skeptikë në lidhje me risitë dhe besoj se vetëm një termometër merkuri mund të masë me saktësi temperaturën, dhe brezi i ri gëzon faktin që trashëgimia e tyre, si dhe ndryshimet në termometër moderne vetëm kur zhiva është e thyer ....

Rregulla të sigurisë për përdorimin e një termometër merkur

Sigurisht, kjo foto është e rënduar. Për një termometër merkur ka qenë historikisht me kujdes, duke e ditur se ajo nuk mund të ndahet, sepse brenda - një substancë shumë e rrezikshme - merkur. Por termometra të luftuar dhe të jenë të vetëdijshëm për listën e veprimeve që do të ndërmerren në një situatë të tillë - kështu që të jenë të përgatitur për të kapërcyer atë me ndikim minimal.

Së pari ju duhet për të mësuar rregullat themelore që kanë të bëjnë me termometër merkur që minimizuar gjasat e thyerje:

 • Së pari dhe më kryesorja, termometër - kjo nuk është një lodër. Fëmijët e tij, në çdo rast nuk duhet të jepet lazhe vetëm të mbajë në duart tuaja;
 • merkuri termometrit duhet të ruhen në një rast që mbante të qëndrueshme, zakonisht plastike, në një vend ku fëmijët nuk kanë akses;
 • "Trokitur" termometrin, përdorni kujdes ekstrem. Mos e prekni atë me duar të lagura dhe të lëvizin larg nga objekte të ngurta. Kjo do të shmangë rrëshqitje dhe ndikimi aksidentale;
 • të matur temperaturën e një fëmije vetëm nën mbikëqyrjen e tyre. Mundohuni të mbajë dorën tuaj të pacientit, pasi fëmijët janë të njohur për nervozizëm e tyre, dhe harresës.

Zhiva, me të cilin temperatura e matur është një element 80 e tabelës periodike dhe është nga klasa e parë e rrezikut duke paraqitur një helm kumulative. Kjo metalike e cila është në rangun e -39 - 357 gradë Celsius është në një gjendje të lëngët. Kjo është e vetmja metalike e cila në temperaturë dhome nuk është e fortë dhe në formë të përmbledhur të lëngshme. Në këtë rast, që të shënojë 18 gradë zhiva fillon të zhduket, duke i liruar tymi shumë toksike. Dhe është ky fakt që e bën termometrin thyer incident jashtëzakonisht të rrezikshme.

Shuma e merkurit në një termometër konvencionale është rreth 2-5 gram. Nëse të gjithë e merkurit avullohet në një dhomë me një sipërfaqe prej 18-20 metra katror, ​​përqendrimi i avujt e merkurit në dhomë do të jetë rreth 100 miligram për metër kub. Kjo në 300 mijë herë më e madhe se sa maksimal përqendrimi lejuar për zonat e banuara, pasi që treguesit standarde të nivelit të merkurit në strehim nuk duhet të kalojë 0,0003 miligram për metër kub. Sigurisht, kjo është më shumë llogaritje teorike. ventilim natyror i dhomave nuk të çojë në një rritje të tillë, dhe të zhduket gjithë Mercury nevojën një temperaturë shumë të lartë. Por pa veprimin e duhur termometër thyer do të kalojë përqendrimin maksimal të lejuar të avujt e merkurit në 50-100 herë, e cila është gjithashtu një shumë e shumë të rrezikshme.

Duhet të theksohet, dhe fakti se zhiva tenton të grumbullohen në trup. Kjo është, nuk mbledhin me kujdes, efektet e thithjes së avujt e merkurit mund të ndodhë pas disa javësh, kur ju keni harruar tashmë rreth termometër u rrëzua. Në këtë rast, shkaqet e diagnozës sëmundje është shumë e vështirë.

Simptomat e helmimit merkurit

Në qoftë se u rrëzua termometër pasojat kritike derdhur metal i shkrirë vështirë do të, në qoftë se ne do të thotë me këtë paralizë afat, ndryshimet e rastit në sistemet e jetës dhe vdekjes. Thithja avujt e merkurit nga një termometër thyer në vijim simptomat mund të ndodhin:

 • shije metalike;
 • dobësi përgjithësi;
 • mungesa e oreksit;
 • dhimbje koke dhe siklet kur gëlltitjes;
 • përzier dhe të vjella.

Vonesat në dhënien e ndihmës ndaj sjell prekura forcimin e simptomat e helmimit, e cila manifestohet nga shënuesit e mëposhtme:

 • gjakderdhje mishrat;
 • dhimbje barku;
 • stools likuide me njollat ​​mukozës dhe gjakut;
 • një rritje të mprehtë në temperaturën e trupit, ndonjëherë deri në 40 gradë.

Simptoma të tilla - një shkak për shtrim të menjëhershëm. Pa kujdes të aftë, pasojat mund të jenë kritike, deri në vdekje.

Veçanërisht tymi rrezikshme të merkurit për fëmijët dhe gratë gjatë shtatzënisë. Në kategorinë e parë, edhe mbytje afatshkurtër e avujt e merkurit mund të shkaktojë probleme serioze në punën e veshkave, dhe në gratë shtatzëna, kjo situatë mund të shkaktojë humbjen intrauterine e fetusit. Prandaj, fëmijët dhe gratë shtatzëna, madje edhe pa e shprehur më sipër simptoma pas të qëndrojnë vetëm në dhomën ku termometri ka thyer, është e nevojshme të konsultoheni me mjekun.

Ndihma e parë për helmim nga zhiva

Shfaqja e gazrave merkurit helmimi simptoma është premtimi i një thirrje të menjëhershme një ambulancë. Para ardhjes së saj, viktima duhet të jepet për të pirë shuma maksimale e mundshme e ujit që do të larë jashtë trupit dhe kjo është shumë e dëshirueshme për të marrë mjekim Polisorb (Çmimi - nga 120 rubla, në varësi të dozen). Ajo i përket një klase të enterosorbents dhe rekomandohet për përdorim në toksina akute helmimit.

Kjo është një mënyrë të drejtë unik mjet: Kapaciteti Polysorb sorption i madh se 300 miligram per gram pluhur, ajo fillon të veprojë pas disa minuta pas administrimit dhe nuk ka contraindications moshës Polysorb.

Dozimi është kryer në tabelën e mëposhtme, në varësi të peshës së personit:

pesha e një personiDoza Polysorb për administrim të vetmeSasia e ujit për shpërndarjen medikamentin
Gjysmë lugë çaji 30-50 ml
11-20 kgnjë lugë çaji30-50ml
21-30 kgNjë lugë çaji me një "rrëshqitje"50-70ml
31-40 kgdy teaspoonfuls70-100ml
41-60 kgNjë lugë gjelle e plotë100ml
> 60 KrGjysmë apo dy spoonfuls100-150ml
Ajo do të jetë interesante:   SI TË të marrë gjak seksin e fëmijës

U rrëzua merkur termometër: çfarë duhet të bëjmë?

Por, në fakt, u rrëzua termometër nën veprimet e duhura dhe të mirë-krijuar - jo më shumë se sa një situatë të pakëndshme, të cilat mund të lejojë veten.

Së pari, në qoftë se thyer termometër, duke kujtuar vetitë e saj fizike dhe të ftohtë, nëse është e mundur, në dhomë për 18 gradë. Në këtë temperaturë, zhiva nuk avullon. Shpesh, për këtë ju vetëm duhet për të fikur ngrohjes, kondicioner dhe të hapur dritaren. Në dhomën me merkurit derdhur nuk duhet të jetë një projekt, i cili mund të shtypur topa të merkurit, kështu që dritarja të hapet vetëm një.

Pastaj të bëjë likuidimin e pasojave. Nëse ju nuk keni qenë në kontakt me merkur, atëherë ne të ndryshojë këpucët dhe të ndryshojë në rroba dhe këpucë që ju nuk e mendjes do të hedhin larg. Është e dëshirueshme që kjo ishte një këpucë gome dhe pëlhura veshje që nuk thithin. Fit një mushama plastike. Në dorë për të veshin dorashka gome dhe fytyrë - një fashë të lagur leckë.

Përgatisë sasi të mjaftueshme të solucion Permanganat kalium (20 g Permanganat kalium në 10 litra ujë) dhe në një solucion të veçantë enë sapun-soda. Pjesa lloji mangan në një kavanoz qelqi me një kapak të shtrënguar.

Lara Mercury ngjan një topa të vogla metalike. Nëse ata janë në katin e - për të mbledhur ato nuk është e vështirë. Ata që janë më të mëdha - të mbledhë një copë letër dhe harroj ato në kavanoz. Ata shirit që vogël -kuskom, e cila më pas është lënë jashtë edhe në Permanganat kalium. Tjetra, me kujdes, mundësisht me një elektrik dore, të inspektojë vendet ku zhiva mund të rrokulliset - çarje, qoshet, baseboards. Ne rrokulliset topa janë gjilpërë metalike apo ventilator të thith douching. E gjithë kjo dhe për të dërguar në një enë të Permanganat kalium, si dhe mbetjet e një termometër. Skaj lot larg dhe gjithashtu të jenë të paketuara në paketë të shtrënguar, dhe pastaj për shkatërrimin e. Në dritën e një elektrik dore rruaza merkurit do të japë një dritë e dobët të veçantë metalike, në mënyrë që ata do të jenë qartë të dukshme në një kat nivel.

Mbledhja e të gjitha merkur e, larë dyshemenë dhe të gjitha sipërfaqet, të cilat mund të marrë merkurit, zgjidhje sapun-sode, rroba, dorashka dhe këpucë grumbulluar në një paketë që është fort i lidhur dhe kumbues në Ministrinë e situatave emergjente në telefon 112. Aty do të shkaktonte ku ju mund të disponojë i merkurit të mbledhura dhe gjëra që janë në kontakt me të.

Ne lahen tërësisht, shpëlarë disa herë gojën me zgjidhje sode dhe për të marrë një pilula pak e karbonit aktivizimit të dezinfektoj.

Dhomë ku termometri thyen, mbylljen e vizitave në javë, duke lënë të hapur një dritare. Rregullisht dezinfektoj atë zgjidhje kati sapun-sode.

Shumë më e vështirë situata kur zhiva në termometër ra në sipërfaqe indeve, ose nëse merkuri termometrit shpërtheu në një vend ku është e pamundur për të mbledhur merkuri: dhomë me lojëra elektronike në dysheme ose ku hedhur një shumë të gjëra. Në raste të tilla, të bëjë pa ndihmën e ekspertëve do të jetë e pamundur. Në këtë situatë, hapi i parë do të jetë përfundimi nga ambientet e njerëzve dhe kafshëve. Atëherë ju keni nevojë për të hapur një dritare të vetme, duke eliminuar rrezikun e drafteve, dhe të thërrasë specialistë të shërbimeve laboratorike, të cilat veprojnë në stacionet sanepidemiologicheskih dhe njësitë MM. ata do të jenë në gjendje për të përcaktuar përqendrimin e avujve të zhivës, si dhe gjërat që duhet të hidhen duke përdorur pajisje të posaçme. Më shumë gjasa, ju do të keni për të thënë lamtumirë për çdo gjë që mund të merrni në merkurit.

Çfarë nuk duhet të bëni kur termometri thyen

Ajo është gjithashtu e nevojshme të kujtojmë në lidhje me listën e veprimeve që në çdo rast është e pamundur për të bërë në një situatë ku ju keni në shtëpi shpërtheu një termometër:

 • topat e merkurit nuk mund të mblidhen me një fshesë ose fshesë me korrent. Në raste të tilla, vetëm metal të lëngët është grimcuar, dhe të ngrohtë për të lëvizur të pastër lehtëson avullimin e saj. Pasojat e pastrimit të tillë vetëm do të përkeqësojnë situatën;
 • Mercury mbledhura, madje edhe në kavanoz qelqi të mbyllur fort me një zgjidhje të Permanganat kalium, nuk mund të hidhen në prapambetje apo në plehra. Atje, ajo do të thyer me kalimin e kohës, e cila do të rrezikonte njerëzit e tjerë (me një termometër merkur është në gjendje të infektojë deri në gjashtë mijë metër kub të ajrit). Mbetjet e termometrave merkurit dhe merkuri mbledhur është shfrytëzuar vetëm në rekomandimet e specialistëve MM;
 • rreptësisht e ndaluar për të larë në lavatriçe janë gjëra që kontaktoni me merkur. Madje edhe duke përdorur një pastruese dezinfektues. Shkatërrimi i merkurit - një proces shumë i komplikuar, dhe veprimet e tilla jo vetëm që nuk do të shpëtojë rroba dhe gjëra, por gjithashtu do të bëjë rrezikun e larjes të mëtejshëm;
 • ju nuk mund të larë merkur poshtë ikjen. Para mbeturinave arrin stacionin, dhe zgjidh në "gju" e tubacionit dhe për një kohë të gjatë do të ndotin avujt e ajrit.

Dhe më e rëndësishmja: kur u rrëzua termometër në çdo rast, mos panik. Në këtë situatë, ai është armiku juaj kryesor. Në qoftë se në rast se ju alarmuar dhe nuk mund të mbani mend se çfarë ju duhet të bëni - vetëm lloji departamentit EMERCOM numrin 112. Nuk ju gjithmonë do të ofrojë këshilla të ekspertëve dhe të ju tregojnë në detaje se çfarë të bëni nëse termometër thyen. Dhe në raste të rënda - të djathtë të përvetësimit shërbime që do të eliminojë pasojat e incidentit.

Si për të mbledhur merkurit Kati - YouTube

si për të mbledhur merkurit në një termometër me merkur pola.kak saktë mblidhen në dysheme .razbilsya termometër se si për të mbledhur merkuri nga kati

Ajo do të jetë interesante:   kontakte DYJA VATSAPE bllokuara

Si për të mbledhur merkur: Si për të hequr nga një termometër të prishura, që ...

Përmbajtja:

Përparësia e një termometër merkur - saktësinë e qëndrueshme në matjen e temperaturës. Pengesë kryesore e termometrit - ajo është e lehtë për të thyer. Vetëm një lëvizje e vështirë për të rruaza toksike argjendi të shpërndara nëpër dhomë. Për të shmangur helmim merkur duhet menjëherë të marrë një material të rrezikshme.

u rrëzua termometër
Mbrapsht në përmbajtjen

Rreziqet e merkurit?

Pas ndikimit, zhiva është e ndarë në topa të vogla që janë të mbështjellë nëpër dhomë menjëherë. Mercury bie mbështjellë në bordin plasaritur skaj dhe dysheme, të marrë në hapësirë ​​nëntokësore dhe janë depozituar në grumbull qilim. substanca toksike të rrezikshme avullohet në një temperaturë prej 18 ° C, helmim e ajrit në dhomë.

Pasi në trupin e njeriut, merkuri termometrit u rrëzua jashtë ka një efekt lokal irrituese dhe shkakton veshkave brendshme helmim, sistemin kardiovaskular dhe nervor qendror. Të ndihmojë në shmangien e rekomandimeve dehje e çfarë të bëni nëse ju thyejnë termometrin me merkur.

Çfarë duhet të bëni nëse ju thyhet një termometër

Në qoftë se ju thyhet një termometër merkur, është e rëndësishme të demercurization saktë. Ajo përfshin heqjen dhe asgjësimin e rruaza merkurit në zonën e daljes. Për të hequr topa toksike Mercury veten, është e nevojshme për të kryer hapat e mëposhtëm:

 • Printo njerëzit nga dhoma, mbyllni derën fort dhe të hapur dritaret për ajrosje.
 • Veshin një maskë pluhuri, doreza gome dhe këpucëve mbulon.
 • Plotësoni jar qelqi gjysmë e plotë me ujë, e vënë atë në një merkuri termometër mbetjeve merkurit, dhe fort mbyllni kapakun enë.
 • Çdo 15 minuta është e nevojshme për të marrë një pushim. Lënë në ajër dhe pini shumë ujë të ftohtë.
 • Gjatë 3 javëve të hedh përditshme dhe dezinfektoj vendin ku derdhur merkur.

Si për të hequr merkur, në qoftë se thyer termometër?

bulbs toksike merkurit në vjeshtë mbështjellë rreth. Më shpesh ato janë të përqendruara në boshllëqet e dysheme dhe mure, në sipërfaqen e mbulesës dysheme dhe qilim. Për të përgatitur mbledhjen e merkurit:

 • leshi mjekësore pambuku dhe Llaçe
 • letër të rënda ose kartoni
 • jar qelqi me një mbulesë të ngushtë
 • shiringë mjekësore dhe një gjilpërë të gjatë për thurje
 • solucion Permanganat kalium dhe bleach
 • dorashka gome
 • disinfectants
 • elektrik dore dhe copa të vogla të rrobave
 • qese plastike për mbledhjen e sendeve të ndotura.

Është e nevojshme për të kufizuar zonën ku thyer merkur termometër. Mercury Liquid aderon në tabani këpucëve dhe është përhapur nëpër apartament. Vendos mbi doreza dhe vendin termometrin në kavanoz thyer me ujë. Filloni të mbledhur topat e merkurit, duke lëvizur nga periferia në qendër të zonës vrasin.

Si për të mbledhur merkur me një shtresë të butë

Mbledhja e merkurit toksike bie nga tavolina apo kat mund të bëhet në disa mënyra:

 • Duke përdorur një shiringë thith rruaza të lëngshme, pas së cilës zhiva është vendosur në një kavanoz qelqi.
 • Mercury është mbledhur nga dyshemeja në një fletë letre ose fletë metalike, duke ndihmuar furçë.
 • Me ndihmën e peshqir letre ose fletët e gazetës ngjyhet vaj luledielli ose ujë.
 • pika toksike merkurit përkryer përmbahet patch apo kasetë.
 • Zhiva u mbledhur me sponges pambuku ngjyhet në një zgjidhje të Permanganat kalium.

Pas grimcave merkurit korrje 2-3 herë trajtuar dhomë zbardhues ose zgjidhje mangan sapun. Për pastrimin kati përdorni scraps unneeded e rrobave, pasi ata duhet të hidhet jashtë. Nëse termometri është thyer në kuzhinë, ajo është e mirë për të larë enët.

Çfarë duhet të bëni nëse ju thyhet një termometër në qilim apo shtrat

Për përpunim nuk është shumë poroz sipërfaqe, qilima, sofas lëkure dhe lëkurë të përshtaten të njëjtat mjete si për pastrimin e merkurit nga dyshemeja. Harder mbledhur topat e merkurit, të cilat janë në kuadër të qilim me grumbull të gjatë. Hapat Carpet Cleaning të:

 • Mblidhni buzë qilim në mes në mënyrë që metal të lëngët rrodhi mbi dysheme.
 • Vënë qilim në një qese plastike të ngushtë dhe do ta kryejnë atë.
 • Përhapur në mushama terren ose celofan që merkuri nuk e goditi terren. Rri qilim përhapur jashtë në mushama.
 • goditjet Smooth copëza nga llamba qilim merkurit. Oilcloths Mercury për të mbledhur dhe për të vënë në një enë qelqi.
 • Hedh në qilim për 3 muaj ose rri atë për një kohë të gjatë në garazh.

Si të merrni merkur nga e çara

Mbledhja e merkurit nga dyshemeja ose mur të çara të - detyrë e vështirë, por mund të bëhet. Ka disa mënyra për të zgjidhur problemin:

 • Përdorni gjilpërë cigane ose një të gjatë thurje hala, e cila Era e leshi pambuku lagur me ujë.
 • Hidh në plas dhe rëra mori furçë e tij me topa të merkurit.

A është e mundur për të mbledhur topat merkurit magnet? Mercury - një metal të lëngshme, kështu që është e lehtë për të magnet. Gjatë procedurës, është e nevojshme që të veshin dorashka të trasha gome. Ato duhet të hiqen në mënyrë që magnet me topa mbërthyer për të merkurit tij ishte brenda dorezë.

Çfarë nuk duhet të bëni në mbledhjen e merkur

Ajo është rreptësisht e ndaluar për të përdorur një fshesë me korrent për të mbledhur merkur. ajër ngroh vakuum përshpejtohet volatilization metali helmuese lëngshme. Mercury gjallë mbi detajet e pajisjes, duke e bërë atë një shperndares i gazrave toksike.

Nuk është e rekomanduar për të hedhur topa në toksike, përdorimin e WC mbeturinave apo ikjen. Nëse zhiva është larë off në tualet, atëherë ajo do të vendosen në kanalizime.

Nëse një anëtar i shtëpisë tuaj familjare theu një termometër, bie merkurit mund të keni për të mbledhur nga një termometër thyer. Për t'i bërë gjërat e duhura, është e nevojshme për të parë një fotografi tematike dhe video. Kjo do të ndihmojë të mbrojë të dashurit e tyre nga efektet e helmimit toksike merkur.

Dërgoni historinë tuaj për botim në faqen e internetit mund të jetë në [email protected]

Shto një koment

e-mail juaj nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar *