SI TË mallë në apartament

Author: | 2018/08/22

Në këtë klasë mjeshtri ju do të mësojnë për të bërë një kat mallë në shtëpi.

Nëse keni filluar një riparim në shtëpi, shihni këtë video, në të cilën ne të tregojnë dhe të tregojnë se si të bëjnë një kravatë.

Nëse keni ndonjë pyetje, pyesni në komentet, ne do të jenë të lumtur për t'iu përgjigjur.

Programi im affiliate VSP Group. Marrë lidhur! https://youpartnerwsp.com/ru/join?68993

Si për të korrigjuar mallë Lighthouse, mbushje, leveling

Procesi Kati gjysmë mallë

Ndryshe mallë klasike lagësht, metoda semidry redukton kohën e forcim zgjidhje eliminon rrezikun e formimit të goditur dhe rrjedhjet e lagështisë.

kati mallë

Disa kompani u ofrojnë një qira profesional të pajisjeve të ndërtimit për prodhimin e punimeve për pajisjen e një mallë kat gjysmë-thatë.

Përparësitë

Metoda gjysmë-thatë është ideal për hedhjen çdo mbulon kat dhe është shumë popullor në mjedisin e ndërtimit. Gjatë ditës një ekip i ndërtuesve është në gjendje për të vënë deri në 250 metra katrorë e mallë.

mallë Semi-thatë

llogaritjen e kostos

Kostoja e mallë gjysmë-thatë mund të ndryshojnë në varësi të parametrave të tilla si sipërfaqe totale rritje, një mbulesë trashësi, dysheme dhe vendndodhjen e objektit.

kati mallë

Mallë siguron izolimin termik, fsheh shërbimet, si dhe bën të mundur për të krijuar një pjerrësi të caktuar për kullimin e ujit, nëse është e nevojshme.

aksionet

Telefon falas zamerschika

Free Call specialist për të kryer matjet e nevojshme do të ndihmojë në përcaktimin e kostos përfundimtare të rendit dhe sasinë e punës të nevojshme për materialet e ndërtimit.

EUROSTROI

"EUROSTROI" - Kompania e ndërtimit, ka përvojë të gjerë mallë në të gjitha llojet e objekteve - nga apartamente të vogla të qytetit të qendrave të mëdha tregtare.

Kati mallë - një fazë e domosdoshme e çdo riparim. Shumë pronarë preferojnë të besojë këtë punë për profesionistët. Megjithatë, në qoftë se ju keni njohuritë e nevojshme dhe kohë të lirë për të përballuar me të është në gjendje që edhe një laik. Në këtë artikull ne përshkruajnë në detaje se si të duhet të bëjë të mallë kat dhe do të japë udhëzime hap pas hapi që do t'ju ndihmojë të zotëruar teknologjinë.

Një program të shkurtër edukative, ose çfarë ju duhet mallë kat

Para se të ngrejë pyetjen se si të bëjnë një kat mallë, është e nevojshme të bien dakord mbi kushtet. Një bashkues referuar shtresë si llaç, baza e stacking mes të dyshemesë dhe në fund kat. Kjo shtresë kryen funksione të rëndësishme të tilla si:

 • sipërfaqja e shtrirjes;
 • forcim i bazës;
 • formimin e pjerrësi dëshiruar;
 • sigurimin izolimin termik dhe akustik;
 • Communications maskimin (të tilla si sistemi "kat të ngrohtë").

Në varësi të përbërjes përzierje dhe metodë për stacking disa lloje të mallë.

Si shumica e materialit të përdorur për Kati leveling llaç çimento-rërë. Më e përhapur në ndërtimin janë mixes thatë të prodhimit industrial. Ato janë të prodhuara në bazë të çimentos dhe rërës me shtimin e plasticizers - nënkupton dhënien elasticitet dhe plasticitet, tekstil me fije qelqi, dhe komponentëve të tjerë që përmirësojnë vetitë e mallë.

Nga mënyra e hedhjen dysheme mallë është i lagësht, e thatë dhe gjysmë-thatë.

Metoda klasike - lagësht - është derdhur zgjidhje bazë styazhechnym dhe ngurtësim e tij pasues. Përzierje është vendosur direkt në rrasë dysheme ose një shtresë të izolimit fluide. Kërkesa e fundit është e nevojshme për veshjet izoluese instalimit direkt në terren (për shembull, struktura të tilla si gazebos). Shtresa hidroizolim është e nevojshme për dhomën e lagësht (sauna, banjo).

Aktualisht, mallë lagësht është përdorur gjithnjë e më pak për shkak se ajo ka shumë të meta:

 • laboriousness proces stacking;
 • kohëzgjatja solucion forcim (deri në 1 muaj);
 • prirja për plasaritje;
 • mundësia e kullim të lagështisë nën bazës;
 • shpesh ajo kërkon shtrirjes shtesë duke përdorur blends të veçanta, që mbulon edhe të drejtë kat, i bërë me metodën e lagësht nuk lejon për të marrë një sipërfaqe të përkryer të qetë.

mallë thatë bërë nga materiale fletë e cila është hedhur në krye të shtresës bazë izoluese (balta zgjeruar, rërë, etj). Avantazhet e këtij procesi - shpejtësia dhe lehtësinë e kuvendit, projektimit peshë të ulët. Disavantazhet kryesore të veshjet izoluese thatë se materiali fletë ka frikë nga uji, kështu që ajo nuk mund të përdoret në mjedise me lagështi të lartë, dhe me kosto të lartë.

Semi-thatë mallë mund të quhet një mishërim zgjeruar i procesit të lagësht. Përbërja është përgatitur nga një mortajë çimento-rërë me shtimin e lesh xhami dhe plasticizer. Kur hedhjen Pneumosupercharger përdoret që jep komponentë dhe gatuaj përzierje në një objekt.

shënim

Pneumosupercharger - special makinë-kompresor për përgatitjen, nxitje dhe transportin e kompozime të ndryshme të ndërtimit.

Kjo metodë quhet semidry, sepse për shkak të përmbajtjes së lagështisë së aditivëve në zgjidhje është ulur ndjeshëm. Nëpërmjet kësaj kravatë bëhet një peshë e lehtë, të fortë, elastike. Për tharjen e zgjidhjes kërkon vetëm 12 orë. Disa ditë më vonë në mallë mund të jetë hedhur, duke përfunduar shtresë dekorative. Disavantazhi në këtë metodë është ndoshta i vetmi - nevoja për pajisje speciale.

Si për të bërë metodën kati mallë lagësht

Për të filluar me një ide se si të bëjnë një kat të qetë mallë lagësht. Duke zotëruar bazat e teknologjisë tradicionale, ajo është më e lehtë për të mësuar truket e tjera.

materialet e nevojshme

Për instalimin e mallë lagur kërkon një minimum prej materialeve. Nje solucion është përgatitur nga çimento, rërë dhe ujë. Plasticizer mund të shtohet PVA ngjitës.

Në tregun e ndërtimit në varg përfaqësuar nga përzierje premixed thatë për përgatitjen e një zgjidhje. Ata janë patjetër më të përshtatshëm për t'u përdorur dhe janë çimentos shpesh më të lira.

kostot indikative

Mesatarisht, per pergatitjen e 1 m 3 solucion M150 kërkon rreth 490 kg çimento M400 [2]. Për të llogaritur sasinë e kërkuar të lidhjeve, është e nevojshme të shumohen zonën e lokaleve të trashësisë së shtresës.

Në rastin e përfunduar përzierje [3] norma rrjedhin prej rreth 1800 kg për m 3 .

Kostoja e përafërt e qese çimentos M400 50 kg - 250 rubla mbaruar përzierje të thatë - 120 rubla një peshë paketë prej 25 kg.

shtrimin

Sipas teknologjinë e instalimit lagur mallë duhet të kryhet në një hap. Magazinimi i zgjidhjes përgatitur nuk është e lejuar, si ajo ndërpreu shpejt. koha e rekomanduar përdorimi nuk është më shumë se 1,5-2 orë. Në këtë rast, kati i dhomës është e nevojshme për të mbushur plotësisht, jo pjesërisht.

Por edhe në qoftë se derdhje mallë lagësht merr pak kohë, ngrirjen e saj - një proces i gjatë. Ajo është konsideruar se për tharje zgjidhje 1cm kërkon 1 javë, ndërsa trashësia e rekomanduar për lokalet -. Të paktën 4 cm Kështu, një mesatare e kohës për të mbushur stacking një mbulesë dekorative mbajtur muaj, dhe edhe më shumë [4].

Fazat e paketimit

Kati i duhur mallë në shtëpi është bërë në disa faza.

 1. Duke shënuar dhe llogaritjet. Para së gjithash është e nevojshme për të përcaktuar një anë nivel dhe një shenjë në perimetrin e planin horizontal, i cili do të përafrohet në lidhje me dysheme. Nga vija e vizatuar duhet të shpenzojnë sa më shumë verticals të jetë e mundur për të përcaktuar pikën larti dhe ulëti bazë. Kjo do të ndihmojë në përcaktimin e trashësisë optimale e mallë dhe për të llogaritur sasinë e kërkuar të zgjidhjes.
 2. Përgatitja e bazës. Kati i përafërt duhet të pastrohen nga mbeturinat, pluhuri, çarje vulë me një zgjidhje. Tjetra, një shtresë e abetare. Misioni i saj - për të përmirësuar lidhjet rrokje me themel.
 3. Vendosja e shtresës izoluese ngrohjes (nëse është e nevojshme). Për këtë qëllim, pllaka plastik apo balta zgjeruar. Nëse bashkues është montuar në terren, izolimin termik - një element i detyrueshëm të dizajnit.
 4. Hidroizolim . Ajo është e nevojshme për dhoma me lagështi të lartë (kuzhinë, banjo, WC). Në përdorim mbulim ndjerë, të trasha film polietileni si material hidroizolim.
 5. Instalimi beacons . Për të marrë një sipërfaqe të sheshtë të përkryer, ju duhet të dini se si për të vendosur saktë beacons për mallë kat. Ata janë profilin horizontal metalike e udhëzues në të cilin mjeti lëviz në një hedh për leveling (rregull). Kështu, lartësia korrespondon me trashësinë e beacons mallë.
  Udhëzuesi duhet të jetë ngritur në një distancë prej 20 cm nga muret dhe 1-1,5 m nga njëri-tjetri [5]. Përdoret për fiksimin vida dhe çimento.
 6. Përgatitja e zgjidhjes . Një përzierje e rërës dhe çimento është përgatitur në një raport prej 1: 3. Komponentët janë të përziera deri në një masë homogjene. Ajo është e mirë për të përdorur për këtë qëllim të ndërtimit mikser. Pas duke shtuar ½ e zgjidhjes së ujit u përzier përsëri tërësisht.
  llaçi gati përzier me ujë sipas drejtime pako.
 7. Derdhje . Filloni për të hedhur zgjidhja duhet të jetë në anën e largët të dhomës. Përzierje është shpërndarë në mënyrë të barabartë mes beacons nga një rregull. Shtresa e aplikuar fllad i zgjidhjes duhet të jenë të shpuar në disa vende, për lirimin e ajrit dhe për të parandaluar formimin e flluska.
  Pas një ose dy ditë pas derdhje për të nxjerrë faret dhe të plotësoni një zgjidhje pushim, paraprak që ka vënë një shtresë e abetare.
Ajo do të jetë interesante:   si për të gjetur formulën e TRIANGLE AREA drejtkëndëshe

 1. Kujdes gjatë ngurtësim . Ngjarjet kryesore në këtë fazë janë ulur për të parandaluar draftet dhe njomje rregullt të sipërfaqes së shtupë lagur. Uji është i nevojshëm për kursin e duhur të procesit ngurtësim. Përndryshe, dries zgjidhje dhe të çara.
 2. Përfunduar . Shtresa solide e një zgjidhje të dëshirueshme mbuluar me rërë të qetë nga parregullsitë në. Nëse një përzierje vetë-leveling (quajtur kështu vetë-leveling kat) është zgjedhur si një linoleum dekorative veshja apo materiale të tjera hollë është aplikuar mbi mallë. Kjo ju lejon të bëni sipërfaqe të përkryer të qetë.

Udhëzimet e instalimit mallë thatë

Kati thatë mallë nuk ka mister rreth asaj se si për të bërë mallë pa probleme. Kuvendi nuk është shumë i fortë, por ajo është e lehtë për të instaluar, ka ngrohje- shkëlqyer dhe pronat e shëndoshë-izolues.

materialet e nevojshme

Komponentët kryesorë të mallë thatë - copë çarafësh dhe mbushje. Si balta e fundit të përdorura zgjeruar, perlite, vermiculite dhe pjesë të tjera të vogla të materialeve pjesa më e madhe me thithjen e ulët të ujit.

Materiali fletë gjithashtu mund të jenë të ndryshme, më shpesh fletët gips.

kostot indikative

Kostoja bashkues thatë varet kryesisht nga trashësia dhe nga mbushja e materialeve të zgjedhura. Gols panele kat kushtojë një mesatare prej 300 rubla secila (600 × 1200 mm). Kostoja e përafërt e një qese të zgjeruar balta 50 kg - 100 rubla. Të vogla pjesë, më e lartë kostoja e mbushjes. Disa shpenzime dhe të kërkojë materiale shtesë (film, shirit bead, ngjitës, vida, etj).

shtrimin

I tërë procesi i instalimit të mallë thatë merr një deri në dy ditë.

Fazat e paketimit

Ka disa rregulla të nevojshme për të duhur të bërë mallë me metodën e zgjeruar balte të thatë:

 1. Hidroizolim . Filmi polietileni është ngarkuar në një bazë të përgatitur mbivendosen me një mbivendosen e fletëve ngjitur në 20 cm dhe me nje stacion në mur deri në 15 cm [6]. Nga perimetrin e dhomës duhet të sistemohen në buzë (buzë skajor) e shiritit - një rrip të shkumë polietileni, ku gjeresia është rreth 15 cm, trashësi - nga 4 deri 10 mm, gjatësi - 50 m.
 2. Duke shënuar dhe instalimi beacons . Këto operacione kryhen në të njëjtën mënyrë si në kuvendin lagësht mallë.
 3. Rimbushjen . Zgjeruar përshtatje balte në hapësirën midis beacons dhe rrafshoi. Është më mirë për të kryer pjesë mbushje, si fletë rritje.

 1. Instalimi i fletë . Pllaka duhet të vihet kompensuar në lidhje me çdo tulla të tjera si. Ne së pari duhet për të hequr fletë zbritje, ose ndoshta depërtimit të tyre në bllok betoni. Rritje pllaka kryer në vida, seams ngjitës të mirë për besueshmërinë më të madhe.

Metoda e saktë e mallë kati gjysmë-thatë

Nëse pyetja është se si për të bërë metodat një mallë kat çimento thatë dhe i lagësht, nuk është e re për ju, atëherë mallë gjysmë-thatë duket pothuajse ideale. Metoda lejon që të marrë sa më qetë, baza të qëndrueshme dhe i qëndrueshëm ndaj ujit, por ajo kursen kohë për forcim, eliminon rrjedhjet dhe të çara.

Duhur Kati mallë mbushjen e kësaj teknologjie kërkon Pneumosupercharger dhe pajisje të tjera automatike. Në një zonë të vogël që ju mund të bëni pa to, por për shkak të pronave të përzierjeve të instalimit të tillë është shumë kohë. Për më tepër, në sajë të zgjidhjes pajisjeve të veçanta është e përzier uniforme, dhe sipërfaqja është krejtësisht e sheshtë është marrë, e cila është shumë e vështirë të arrihet me dorë.

materialet e nevojshme

Kur në rritje gjysmë-kravatë është përdorur më së shpeshti çimento M500 dhe larë rërë trashë me një modulus pastërtisë prej 2-3 mm. element detyrueshme e gjysmë-lidhjeve - papërshkueshëm nga uji (film plastike) dhe fibrovolokno polypropylene që zëvendëson rrjetë metalike.

kostot indikative

Konsumi i çimentos dhe rërës për përgatitjen e zgjidhjes llogaritur në të njëjtën mënyrë si në kuvendin lagësht mallë. Shuma e rekomanduar nga lesh polypropylene - 600 g per 1 m 3 i solucion [8].

shtrimin

Ekipi i specialistëve zakonisht kryen mallë gjysmë hedhjen per 1 dite (me një sipërfaqe prej 250 m 2 ). Instalimi i pavarur pa Pneumosupercharger merr më shumë kohë.

Fazat e paketimit

Kuvendi manual fazat mallë gjysmë vështirë se ndryshojnë nga ato në procesin e lagësht. Ka disa nuanca në të cilën banojmë.

 • Pas përcaktimit të niveleve horizontale, sipërme dhe të poshtme, të llogaritur trashësi mallë në substrate përgatitur është e nevojshme të përshtaten film polietileni. Fletët janë rregulluar përkime me një mbivendosje në mur. Sipas perimetrit të dhomës është e nevojshme për të hedhur band buzë.
 • Përbërja për përgatitjen e screeds mënyrë që përfundoi shuk përzierje nuk shpërbëhen kur ngjeshur në grusht. Një sasi e vogël e lagështisë, por zgjidhje të lëngshme nuk duhet të jetë në çdo rast.
 • Kur në rritje pa pajisje speciale është e nevojshme për të në mënyrë të barabartë të shpërndarë përzierje në hapësirën në mes të beacons dhe tamped poshtë. Në vijim është për të lidhur sipërfaqen e sundimit.
 • Faza gjysmë-finale e hedhjen e mallë po rishfaqet. Ky operacion është më i përshtatshëm për të kryer duke përdorur një mistri të veçantë.
 • Hapi mbi bashkues mund të jetë 12 orë pas përfundimit të punës. Lighthouses nuk duhet të hiqet nga kravatë.
 • Aplikimi i vetë-leveling përzierje nën metodën e gjysmë-thatë është e nevojshme: sipërfaqja është marrë pa të qetë dhe të sheshtë.
 • Hedhjen shtresë dekorative në kravatë tashmë është e mundur për 4-5 ditë pas instalimit është e plotë.

Nga të gjitha llojet e mallë, më të popullarizuar gjysmë-thatë. Kjo nuk është për t'u habitur, sepse ajo ka shumë përparësi mbi metodat e tjera. Ndryshe nga teknologjia klasike lagur mallë redukton kohën vendosjen e zgjidhjes, duke eliminuar rrezikun e formimit të goditur dhe rrjedhjet e lagështisë dhe nuk ka për qëllim të procesit të "pista". Krahasuar me fletët e parafabrikuara e gips bordin fibër, mallë gjysmë-thatë është shumë më e qëndrueshme.

SI TË Make Your Own mallë HANDS kat, kati mallë Çfarë është më mirë

Si për të lidhur në dysheme në apartament? Për ta bërë atë edhe mund ta bëjë pa mjetet e shtrenjtë! Ne bëjmë beacons mallë. Për ta bërë këtë, të shënojë sipërfaqe për vida Stërvitja dysheme, të lidhur në një nivel. Atëherë vetëm duhet të vënë beacons në një zgjidhje konkrete dhe mund të përmbytjeve në dysheme nën petëzuar! fat të mirë!

Mallë në apartament: SI për të bërë veten mallë

Të gjithë për mallë kati nga Petrovich - https://goo.gl/mlxEHA

Si për të bërë një kravatë në një shtëpi private!

Ajo është mjaft e logjikshme për ju, kthimi ynë për të ri seksioni "Riparimi i katit," sepse nëse kemi mësuar kohët e fundit për të vënë beacons për mallë kat, është e nevojshme dhe kjo rodnenky make-pour! Video №51 është quajtur - "Si për të bërë mallë kat"! Pa shami të mëtejshme! Bëni mallë - e vështirë, por e nevojshme!

Ajo do të jetë interesante:   NFC në telefonat ÇFARË ËSHTË SI TË PËRDORET

Hidh (bëjë) një kat mallë, në një apartament komod, në një shtëpi private në periferi apo në garazh të vjetër - nuk është e lehtë, kohë! Duhet të jetë në gjendje për të vendosur duart dhe beacons tyre për mallë çimentos (shih. №49 Video), ju duhet të dini se si të saktë dhe korrekte (të ndërhyjë) zgjidhje që lidhin fjalën tonë të mrekullueshëm (shih. №50 Video), dhe natyrisht, është e nevojshme dhe di të gjitha detajet në lidhje me se si dhe veten për të bërë.

Ne, ata djemtë nga guri, do të tregojë të ju them-kat pajisje mallë (si ta bëni) në far metalike në një shtëpi private (kjo është e aplikueshme në apartament). na tregoni se si për të tërhequr zgjidhje në bazë të rregullit dhe se shumë më shumë!

Shih lirimin №51 dhe ju do të mësojnë sot se si të bëjnë duart e tyre dhe mallë kat pa viktima të panevojshme! Nëse ju duhet të bëni në një mallë privat kat në shtëpi, atëherë së bashku dhe të bëjë !!!

Kanali ynë "Peak" në YouTube, për t'ju ndihmuar të kuptoni se si të bëjnë dhe pour mallë kat mbi beacons në apartament - https: //www.youtube.com/channel/UC5wB ...

Faqe jonë në QV, se "Burrat e gurit", dhe tani me video të re, e cila tregon rrugën për të mbushur në dysheme mallë të saktë dhe të tyre, dhe jo dikujt tjetër, duart. Në një shtëpi private. Ne duhet të bëjmë?! Pra, të bëjë këtë kravatë! - https://vk.com/guysstone

Këto tre video të tjera do t'ju ndihmojë të kuptoni se si të bëjnë një kat mallë në një shtëpi private në beacons! Hidh në dysheme mallë në garazh ose në banesë, kështu që derdh!

Mallë duart e vetë Apartament: Çmimi për punë metër ...

llogaritjen e kostos

Lidhjet kostoja mund të ndryshojnë në varësi të parametrave të tilla si sipërfaqe totale rritje, një mbulesë trashësi, dysheme dhe vendndodhjen e objektit.

Përparësitë

Metoda gjysmë-thatë është ideal për hedhjen çdo mbulon kat dhe është shumë popullor në mjedisin e ndërtimit. Gjatë ditës një ekip i ndërtuesve është në gjendje për të vënë deri në 250 metra katrorë e mallë.

mallë Semi-thatë

 • kapur të shpejtë;
 • Ai jep pak tkurrje;
 • eliminon formimin e çara;
 • Branded ka forca të lartë;
 • Ajo nuk krijon një barrë të madhe mbi mbivendosen.

Procesi Kati gjysmë mallë

Ndryshe mallë klasike lagësht, metoda semidry redukton kohën e forcim zgjidhje eliminon rrezikun e formimit të goditur dhe rrjedhjet e lagështisë.

kati mallë

Disa kompani u ofrojnë një qira profesional të pajisjeve të ndërtimit për prodhimin e punimeve për pajisjen e një mallë kat gjysmë-thatë.

kati mallë

Mallë siguron izolimin termik, fsheh shërbimet, si dhe bën të mundur për të krijuar një pjerrësi të caktuar për kullimin e ujit, nëse është e nevojshme.

aksionet

Telefon falas zamerschika

Free Call specialist për të kryer matjet e nevojshme do të ndihmojë në përcaktimin e kostos përfundimtare të rendit dhe sasinë e punës të nevojshme për materialet e ndërtimit.

EUROSTROI

"EUROSTROI" - Kompania e ndërtimit, ka përvojë të gjerë mallë në të gjitha llojet e objekteve - nga apartamente të vogla të qytetit të qendrave të mëdha tregtare.

Kati mallë - një pjesë e madhe e kostos së riparimeve. Megjithatë, është e nevojshme - në qoftë se toka nuk është e përgatitur si duhet, nuk ka shtresë dekorative nuk do të duket e mirë dhe të zgjasë një kohë të gjatë.

Bëni Kati mallë është e nevojshme, në qoftë se dhoma ju doni për të lidhur bazën konkrete. Mallë gjithashtu përmirëson karakteristikat hidromeloriuese dhe termike izolimin, ajo lejon për të krijuar këndin e dëshiruar të prirjeve kur dhoma është menduar të thahet larg e ujit, ajo gjithashtu rrit ngurtësi e dysheme.

Cilat janë çmimet e mallë kat dhe ajo që përcakton koston përfundimtare të punës?

Çmimet për metodën kati mallë lagësht

Wet mallë - një metodë klasike e cila është përdorur për shumë dekada.

vetë teknologjia është relativisht e thjeshtë - përgatitur dhe substrate primed është e mbushur me beton të lëngshme ose përzierje e çimentos në shirita beacons veçanta. Përhapja, përzierje evens në dysheme, edhe pse pas kurimit dhe kërkojnë disa punë shtesë në sipërfaqen e përfunduar rëndë.

Por kati mallë lagësht ka disa të meta të rëndësishme: ajo mund të goditur në qoftë se ju nuk përputhen me teknologjinë dhe për të ruajtur atmosferën e duhur në dhomë, dhe një kat të thatë është shumë e gjatë, deri në 4-6 javë në varësi të trashësisë së veshjes.

Kosto e materialeve për rregullimin e një mallë lëngshme - peskobeton përzierje të thatë për përgatitjen e një zgjidhje, lighthouses, rrjetë metalik për përforcuese dhe mbushese - përafërsisht 350 rubla për 1 metër katror. Për këtë duhet të shtohet, dhe çmimi i materialeve të anijeve me objektin, dhe kjo shifër mund të ndryshojë në mënyrë të konsiderueshme, në varësi të vendndodhjes së saj, lartësia dysheme, sasinë e materialit, dhe kështu me radhë. Dorëzimit dhe materiale heqjen për mallë lagësht mund të jetë deri në 25-30 mijë rubla (në rastin e një pjesë të madhe e hapësirë ​​në tokë).

Kostoja e punimeve veten në rregullimin e mallë lagësht është rreth 450 rubla për metër katror, ​​ajo gjithashtu përfshin koston e marrë me qera një miksera kompakte, pa të cilat është e pamundur për të përgatitur përzierje për mbushje kat.

shënim

Aktualisht, teknologjia e mallë lagësht në apartamente nuk përdoren shpesh, por ajo është përdorur ende në mjediset industriale.

Kati i thatë Metoda e kostos mallë

mallë thatë - një teknologji më progresive dhe të thjeshtë, dhe sot ajo është përdorur më shpesh sesa lagësht, sidomos në zonat e banuara. Në marrëveshje mallë e thatë është hedhur në një izolim dysheme përgatitur, ashtu siç është derdhur tashmë shtresë e balta zgjeruar apo rërë. Shtresa e materialit grimcat është i niveluar dhe për të është hedhur materiale fletë të tilla si kompensatë. joints atëherë shpatljujut janë forcuar, dhe kat është gati.

Quick instalimit - një avantazh i madh i mallë thatë. Nuk ka nevojë të prisni për tharje, - Veshje dekorative mund të vendoset menjëherë pas instalimit të kompensatë. Në mallë thatë karakteristikave të kënaqshme të shëndosha izolues për rregullimin e katit nuk ka nevojë për pajisje speciale.

Disavantazhet përfshijnë rezistencë të ulët ndaj stresit, e cila është arsyeja pse mallë thatë është i përshtatshëm vetëm për apartamente, por jo për mjediset industriale ose komerciale - nën peshën e një automjeti apo pajisje të rënda katin e tillë mund të deformuar. Hidroizolim mallë thatë gjithashtu lë shumë për të dëshiruar, nuk është e nevojshme për të pajisur ambientet ku lagështia është rritur - edhe pse shtresa hidroizolim bën të mundur në një farë mase për të zgjidhur këtë problem.

Kostoja e rregullimit të mallë katit të thatë në një apartament në mesatare, rreth 300-400 rubla për metër katror. Materialet vetë - mbushje të thatë, elementet kat që mbulon, vida, band buzë, filmi plastik - do të kushtojë rreth 600-800 rubla për metër katror, ​​ky çmim përfshin të anijeve. Çmimi varet nga:

 • trashësia e mallë;
 • nga perzierje klasa e cila përdoret në mbushjen;
 • markë nga dysheme;
 • të hapësirës kat total.

Se sa është një metodë e mallë kati gjysmë-thatë

kati Semi-thatë mallë - opsioni më i popullarizuar për dysheme leveling lokaleve të banimit dhe industriale. Me rregullimin e saj përdoret përzierje çimento-rërë me shtimin e aditivëve, softeners dhe sasi të vogla të ujit. Kjo përzierje nuk ngjan zgjidhje, dhe qëndrueshmëri rërë lagësht, dhe kjo nuk është aq shumë të mbushur sa më shumë gjumë.

Si përqindja e ujit në përzierje është i vogël, ajo është shumë më e shpejtë thahet mallë lagësht. Kjo gjithashtu i kontribuon një shtesë-plasticizers. Tashmë pas 12 orë e mallë mund të ecte në, duke vazhduar punën e përfunduar në dhomë. Për përzierje është plotësisht e thatë, ajo merr rreth 25 ditë. Kur përafrimin dysheme sipërfaqe gjysmë-thatë është të marra nga krejtësisht e sheshtë, ajo nuk kërkon ndonjë përfunduar shtesë apo dysheme e chipboard. Përforcimi mund të arrijë fuqinë e mahnitshme. Kështu, për shkak të përmbajtjes së ulët të çimentos në përzierje të këtij tipi bashkues ajo ka një peshë shumë më të ulët se sa lagësht.

Ajo do të jetë interesante:   si për të mundësuar laptop Bluetooth

Mungesa e një mallë gjysmë-thatë është se kujdesi i saj kërkon të veçantë pajisjet - pompë ventilator përzierje dhe mistri për nivelim kat. Me këtë të fundit është e mundur për të marrë një sipërfaqe shumë të qetë. Edhe pse teorikisht ky kat mund të bëhet me dorë, mallë gjysmë-thatë mekanizuar është shumë më e preferueshme. Nga rruga, metoda lejon për të ruajtur në rritjen e materialit në dysheme, si përzierje prodhuar në mikser në rrugë dhe e ka dërguar në lartësinë e dëshiruar (30 kate) me një çorape të veçantë.

Materiale për lidhjet gjysmë ujdisje janë relativisht të lira - rreth 250-350 rubla për metër katror në varësi të trashësisë shtresë. Kjo kosto përfshin rërë, çimento Portland, fibrovolokno, aditivëve plasticizing dhe film polietileni. Kostoja e punimeve pa material - nga 250 rubla për metër katror. Sa më e madhe sipërfaqja nën mbushur, më të lirë koston e materialeve dhe punës.

Kostoja e profesionistëve gjithçka gjysmë-thatë forcave kati mallë gardian duke filluar nga 350 deri në 750 rubla për metër katror. Kjo shumë përfshin si punën dhe materialet. Sa më e madhe sipërfaqja e objektit, më të lirë çmimi do të jetë kati gjysmë-thatë mallë.

Llogaritja finale e kostos dysheme mallë: cila është më e lirë?

Ndërtimi i një mallë thatë do të kushtojë një minimum prej 900 rubla për metër katror, ​​kjo është për shkak të kostos relativisht të lartë të materialeve, ndërsa riparimet e vazhdueshme mund të jetë menjëherë pas hedhjen në dysheme.

Mallë tradicional i lagësht do të kushtojë rreth 800 rubla për metër katror ose më shumë. Kjo është një mënyrë e lirë për të leveling në dysheme, por procesi është mjaft komplekse, "të pista" dhe kërkon kohë - ju nuk do të jetë në gjendje për të vazhduar në punën e mëvonshme përfunduar në momentin kur mallë është plotësisht e thatë.

Kostot e mallë Semi-thatë nga 350 rubla për metër katror, ​​në krahasim me metodën e lagësht, sot është alternativa më e mirë si në vlerë dhe në forcën dhe përdorshmërisë e veshjes.

EUROSTROI

Mbushja e FLOOR: mallë konkrete në banesë - të ndërtuar nga e para

Kati Smooth mallë - hapi i parë në rrugën e riparimit të kualitetit të lartë të një apartament apo shtëpi. Pse është kaq e rëndësishme kjo lloj pune instalimit? Me pak fjalë, krejtësisht e sheshtë, të bëra nga profesionistë të vërtetë në përputhje me teknologji konkrete mallë - kjo është përgjithmonë.

Ju mund (dhe duhet të!) Glue muri, të vendosur një të ri hidraulike, ndryshuar tjegull, por vetëm kate cilësisht rinovuar në banesë nuk ka kërkuar nga pronari për të ardhmen e parashikueshme asnjë kosto. Por, nëse kjo ka kuptim për të përpiqen për dysheme krejtësisht e sheshtë?

mallë konkrete kat në apartament
Plotësoni në dysheme në apartament

 1. Së pari, më mirë subfloor bërë, aq më mirë do të jenë kushtet për hedhjen e shpejtë shtresë përfunduar, të tilla si parket, laminat, linoleum ose tjegull.
 2. Së dyti, niveli i katit është gjithashtu një referencë e mirë, kur ju doni të transferimit bazat apo çelsin. Electricians mund të instaloni kuti në rritje për ta në të njëjtin nivel në të gjitha fushat.
 3. Së treti, mobilje është pikërisht, pa shtrembërimet që mund të çojë në deformim të saj.

Si për të bërë një mallë në apartament me duart e tij

Zakonisht konkrete mjeshtër Kati mallë prodhuar nëpërmjet konkrete konvencionale apo konkrete çimentos me agregate konvencionale, çimento mund të jetë çdo klasa duke filluar nga M400. Trashësia maksimale e mallë - rreth 15 mm. Derdhur këtë kravatë për gur grimcuar ose zhavorrit.

 • Së pari, ju duhet për të kontrolluar cilësinë e lidhjeve ekzistuese: në qoftë se ajo është mjaft e fortë, ju mund të derdh mbi të.
 • Nëse shtresa e vjetër nuk është i përshtatshëm, ajo është larguar nga grusht (Jackhammer nganjëherë e nevojshme).
 • Pastaj, të gjithë banesën kontrolloni nivelin e dyshemesë për të përcaktuar dallimin lartësi në dhoma të ndryshme. Nëse dallimet janë të rëndësishme (dhe nganjëherë ato mund të jenë deri në 20 cm), me derdhje shtresën e parë komponentët më të lira mund të përdoret për të ruajtur.
 • Pika më e lartë përcaktohet duke përdorur gidrourovnya ose nivelin lazer. Ajo tregon se çfarë do të jetë trashësia maksimale e mallë kat në apartament.

beacons instalimit
beacons udhëzues instalimit

 • beacons instaluar - udhëzon, i cili është derdhur dhe më pas barazoi kate. Ekspertët rekomandojnë beacons blerje, formuar si shkronjës T. lartësia në të cilën udhëzon janë të fiksuar, me fjalë të tjera trashësia e lidhjeve të ardhshme nuk do të jetë më e vogël se 5 mm. Vetëm një trashësi të tillë siguron që një kohë të shkurtër pas mallë kati pajisja fillon të shkërmoqet.
 • Beacons duhet të jetë i instaluar horizontalisht. Vendosja e kontrolluar saktësinë duke përdorur një nivel shpirt.

Kontrolluar nga binarët horizontale udhëzues
Kontrolli i binarët udhëzues nivel horizontal ndërtimit

 • Nëse ka një pasaktësi, një udhëzues vendosur rreshtim korrigjuese. Distanca në mes të beacons në asnjë mënyrë nuk duhet të jetë më i madh se niveli i gjatësisë së (rregullave).
 • Për të rregulluar udhëzues, ekspertët rekomandojnë që të japin përparësi zgjidhjes, e cila është përdorur për mallë kat. Në këtë rast rreshtim për udhëzon shtrirjes duhet të jetë lagështi rezistente.
 • Marrja Betoni zgjidhje kati mallë - një çështje mjaft e thjeshtë. Raporti çimento (M400 Mark) dhe aty rërë duhet të jetë afërsisht një në tre. Në këtë rast, rërë duhet të pastrohen posaçërisht dhe të përpunuara. rërë lumi nuk është i përshtatshëm, ajo mund të përmbajë papastërti e llum e poshtme.

Për të përgatitur përzierje duke përdorur një mikser betoni
Për përgatitjen e perzierjes përdorur një ndërtesë mikser

 • Për përzierjen më të mirë të zgjidhjes që rezulton është mirë të përdorni një ndërtim mikser. Nëse ju llokoçis me një lopatë, atëherë në masë mund të merrni mjaft homogjene. Çimento nuk është shpërndarë në mënyrë uniforme në zgjidhje dhe bashkim e forcë të mjaftueshme nuk do të posedojnë. Ju mund të bleni zgjidhje të gatshme të dizajnuara për të mbushur në dysheme, ata tashmë kanë bilancin tuned të komponentëve. Udhëzimet tregojnë sasinë e kërkuar të ujit. Procedura e përgatitjes është mjaft e thjeshtë, më pak rrezik për të bërë një gabim, në përputhje me rrethanat, baza konkrete do të jenë më të qëndrueshme.
 • Instalimi i ardhshëm Kati artikull pas ekspozuar dhe udhëzon zgjidhje të gatshme - mallë. Ai është më i përshtatshëm për të kryer së bashku: Asistent mund të shpejt të aplikojnë një zgjidhje të gatshme.
 • Për të filluar me ju duhet të plotësoni të kundërtën e kënd dalje të dhomës.
 • Zgjidhja duhet të zbatohet në mënyrë të barabartë, për herë të parë përafrimin mistri. Pastaj, e tepërt është e prerë rregull. Për të marrë një subfloor pastër, ajo duhet të jetë një linjë të vetëm.

Si të lidhin në dysheme në apartament
Vendose në rregull zhytur kohë zgjidhje

 • Derdhje një dysheme betoni merr rreth një ditë. Por në qoftë se instalimi mallë është bërë në një zonë të madhe, afati është rritur në masë të madhe.
 • Pas gjithë punën e udhëzon në rrugë duhet të hiqen. Kjo duhet të bëhet në fazën e ngurtësim të zgjidhjes në të cilën konkret tashmë është mirë "mban formën e saj."
 • Ato vende që ishin udhëzon, derdh një zgjidhje e ngulitur mistri ose rregull. A nuk e bëjmë atë para se kravatë do të jetë mjaft e fortë për të ecur në të. Nëse beacons janë instaluar në të njëjtën zgjidhje, nga i cili bëri shpjegon tërë mallë, seksi i përafërt, ata nuk mund të pastruar.

Për hedhjen dysheme mbulesën duhet të mbushet plotësisht zgjidhje të thatë dhe të fitojë forcë. Ky proces është zhargon ndërtimi quajtur lidhjet e maturimit. Nëse çimentos është kapur në ditë, pjekuria e mallë konkrete kati kërkon një minimum prej tre javësh.

Në sipërfaqe është plasaritur, ajo duhet të jetë lagur me ujë, dhe dhoma në të cilën riparimet janë kryer, nuk mund të jetë transmetuar.

Nëse koha e riparimeve është e kufizuar, ju mund të përdorni përzierje çimento-rërë me aditivëve të ndryshme. Aditivëve të tilla si plasticizers, të zvogëlojë mundësinë e plasaritje, edhe në qoftë se një ngarkesë e madhe në dysheme.

PS Dhe për ëmbëlsirë, unë sugjeroj që të shikojnë videoklipin: Si për të bërë një kat mallë me duart e tyre

Shto një koment

e-mail juaj nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar *