SI TË GORLODER dimrin mos prishin

Author: | 2018/08/27

Jo shumë kohë më parë, overeating gorloderom domate, rrikë dhe hudhër, ne veçanti nuk ka reflektuar në përmirësimin e recetë të thjeshtë, të gjitha rregulluar të gjitha.

Kjo rostiçeri legjendar është bërë derdh pa kursim për bukë, nuk është pak e sheqerit me një supë, borscht, dhe në përgjithësi ajo që dëshiron shpirti. Megjithatë, sot situata ka ndryshuar në mënyrë dramatike.

Gorloderom tani mund të telefononi absolutisht ndonjë salcë nxehtë bërë nga një grup të ndryshme të perimeve, por të jetë se si ajo mund, kryesore, të njëjtat komponentët e recetë mbeten ende rrikë dhe hudhër.

Këshilli i Wonder Chefs. Recetë për gorlodera salcë paraformoj për dimër, por teknologjia e përgatitjes nuk përfshin trajtimin e ngrohjes, jetën shelfin e produktit, për fat të keq, reduktuar në masë të madhe.

Edhe në frigorifer për të ruajtur gorloder freskët formë, origjinale gjatë dimrit pak që mund të. Ne kemi, për shembull, bankat janë zbrazur para Vitit të Ri, në mënyrë që problemet me ruajtjen e nuk lindin.

recetë gorloder me një foto

Gatim Koha - 30 minuta

përbërësit

 • domate (mish, shumëllojshmëri "Black Prince", "dem zemër") - 1 kg;
 • rrikë (opsionale) - 100 g;
 • qëruar hudhër - 1,5 kupa;
 • flokëkuq (opsionale) - 2 njësi;.
 • Pepper "djegës" - 1-2 cope;.
 • sheqer - 1 tbsp;.
 • kripë - 2 tbsp;.
 • terren piper i zi.

Gorloder: recetë

 1. Peppers, karrota dhe rrikë pastruar. Domate të prerë në feta.
 2. Pastaj kthesë të gjitha perimet e përgatitur në një tas përmes një mulli mishit.
 3. kripë peshë më tej, piper, shtoni sheqer. Llokoçis përzierje dhe të lënë atë në tryezën e kuzhinës për rreth gjysmë ore.
 4. Përzierje është trazuar sërish.
 5. Pastaj tretem gorloder në të pastër, para-sterilizuar kavanoza tank të vogël.
 6. Bankat mbyllur fort kapron ose vidhos shkronja kapitale.
 7. Vendosur në një frigorifer për ruajtje.

Në dimër, kjo mprehtë, djegie, por mjaft flavorful meze është e gatshme për të shërbyer, vetë-nxitës erëza për makarona, hikërror me mish, oriz.

Kur duke shtuar në gorloder rrikë, është më mirë për të ndarë të dyfishtë-bluaj në një mulli mishit me një rrjet të hollë. Dhe vetëm pastaj përzierje me perime të mbetura.

GORLODOR "e shijshme dhe të lehtë. Recipes me foto dhe video

gorloder recetë chesnokom.retsept gorlodera në zimu.gorloder me recetë hudhër në zimu.gorloder shijshme me recetë hudhër në zimu.gorloder me rrikë dhe hudhër

GORLODER dimrit, për të mos i thartuar - FERMILON

Ndoshta të gjithë të njohur me të mprehta-djegia bimë të tilla, si hudhër dhe rrikë. Ata formuan bazën e gorlodera si një pjatë me të njëjtin emër vetëm duhet të jenë të mprehta. Por gorloder është edhe djegëse dhe madje e ëmbël - të gjitha varet se çfarë lloj të një recetë të përdorur për prodhimin e saj. Një receta gorlodera ka kaq shumë - ai është një analog ruse dhe abkhazet adzhika dhe ketchup frëngjisht-anglisht. Nuk është çudi që ajo është quajtur-adjika shpesh gorloder ose ketchup-gorloder, varësisht se çfarë përbërësit mbizotërojnë në recetë.

Si mund të gorloder

Nga vetë gorloder gatuar shumë thjesht. Ajo ka dy lloje kryesore: të papërpunuara dhe të gatuar.

gorloder papërpunuar shumë e dobishme për trupin e njeriut dhe është duke përgatitur një rëndë dhe përzierjen e të gjitha komponentët e nevojshme. Kah fundi në një pjatë të shtoni kripë dhe erëza, dhe ajo duhet të qëndrojë për disa orë deri në disa ditë për të siguruar që të gjithë përbërësit janë të përziera në mënyrë të përkryer me njëra-tjetrën dhe do të mund të ruhen në dimër.

Ajo do të jetë interesante:   PSE djerse CAR GLASS BRENDA BRENDSHME

Infuzion i zgjatur deri në 2-4 ditë gorloder të periodikisht nxitje për të hequr gaz tepërt.

Vetëm pas disa ditësh gorloder të paraqitura në një kavanoza të vogla sterile, kështu që ju mund të gëzojnë një rostiçeri, salcë për dimër. Mbani gorloder papërpunuara ndryshe nga ne uthull duhet vetëm në frigorifer.

Ka edhe receta gorlodera ruani për dimrin me ndihmën e gatimit, si dhe uthull ose vaj luledielli.

Si të gatuaj një shijshme gorloder - Këshilla Housewives

Tapas nga djegia perimeve nuk është tërhequr amvise kota - ata janë në gjendje për të rritur jo vetëm oreksin, zgjimin buds shije, por edhe një efekt i dobishëm për sistemin imunitar, duke mbrojtur trupin nga infeksionet e ndryshme. Por për të marrë një pjatë të shijshme dhe të mirë do të mund të ruhen në dimër, ka disa nuanca që mund të ndihmojnë fillestar amvise.

Përzgjedhja dhe përgatitja e përbërësve

Komponenti më tradicionale e recetave për prodhimin e gorlodera janë domate, sepse ata zbutur shijen e erëza, pasuruar me shumë substanca e saj të dobishme që t'i jepte një ngjyrë tërheqëse. Prandaj gorloder marrë nga domate shumë të pasur, e shijshme dhe aromatik.

Domate e dëshirueshme për të zgjedhur varietetet me mish, që nga një sasi të madhe të lëngshme mund të shkaktojë vështira gorlodera. Nëse ne nuk zgjedh veçanërisht nga ajo, në këtë rast, një pjesë e lëng domate me domate grimcuar hequr që do të përdoret për qëllime të tjera.

gorlodera cilësi të rritet ndjeshëm në qoftë se ju përdorni fruta pa lëkurë. Ajo mund të hiqet lehtë nga domate përdorur fazat e mëposhtme: perimet e parë të mbushur me ujë të vluar për disa minuta dhe më pas u zhvendos në ujë akull. Pasi që lëkura mund të hiqet me lehtësi.

Hudhër - një nga përbërësit e nevojshme, receta gorlodera dimrin. Në mënyrë që të mos përjetojnë vështirësi kur brushing i hudhër, është e nevojshme për të çmontimit dhëmbët dhe të rrjep për disa orë në ujë të ftohtë. Pas kësaj, lëkura mund të hiqet lehtë dhe të shpejtë. Nëse recetë përdor një sasi të madhe të hudhër, karafil atëherë të ndara janë vendosur në një kavanoz qelqi, jar mbuluar dhe fuqishëm tronditur për disa minuta. Lëvore showered dhe segmente pastrohen janë nxjerrë nga bankat.

Nëse recetë gorlodera për përdorim dimrit rrikë, është e preferueshme për të përgatitur erëza në periudhën vjeshtë-dimër. Që nga ajo rizomat zbuluar pas acar, kanë fuqi maksimale shëruese dhe shije të fuqishme dhe aroma.

KapustaKvashenaya turshi lakër shijshme përzemërt recetë dhe përgatisin shumë prosto.master-recipes.comSkryt Ads
për domate dimrit - receta receta të shijshme nga chefs fotografinë botërore! E shijshme dhe shumë e dobishme! Para blyudaVtorye blyudaZakuskiSladostiretsept.netSkryt Ads Të

Të shëndoshë ferr nuk ka sjellë shumë telashe të mukozës, ajo është e rekomanduar për pak ngrirë para procedurës.

Kur përdorni një piper të nxehtë në gorlodera recetë për dimër duhet të mbahet mend se mprehtësia kryesor është të përfshira në fara. Pra, në qoftë se ajo është e rëndësishme për të bërë një meze të lehtë veçanërisht të djegur, atëherë grimcuar piper tërësisht. Përndryshe, fara para shëndoshë perime është më e mirë për të hequr.

nuanca të prodhimit

Për peshën perime pureed në mënyrë të barabartë për gorlodera vendosi të përdorë një shumëllojshmëri e mjeteve të kuzhinës: mulli mishit, procesor ushqim, blender, shtrydhëse frutash e perimesh. Ju me siguri mund të bëjë dhe noton, por me volume të rëndësishme në këtë mënyrë chafing perimet do të jetë shumë joproduktive.

Për më tej të mbrojtur acarim mukozale fytyrës të shkaktuara rrikë në veshin prizë qese mulli plastike dhe fort lidheni me pajisjen. Pas bluarje paketa mbyllja procedura rrikë është vulosur dhe përdorur për të shtuar një përzierje perimesh e kaluar.

Për rrikë mund të karakterizohet nga fibrave ashpër dhe të trashë.

ndihmësit Kuzhina për të përballuar lehtë me nga rëndë, është e këshillueshme për të para-prerë rhizomes në copa, si një vend i vogël të jetë e mundur.

Në çdo rast, është e dëshirueshme që të bluaj rrënjët e rrikë në më së paku, për shkak se ata shpesh bllokoj mulli vrimë ose pajisje të tjera.

Ajo do të jetë interesante:   SI TË MERRNI TË Veliky Novgorod nga Moska

Era e hudhër dhe rrikë tërhequr nga lëkura e duarve, në qoftë se ata janë të para-pije në ujë me kripë. Veçanërisht efektive është që të shtoni ujë në një vaj aromatike esencial.

Se shuma e rrikë dhe hudhër shtuar në gorlodera recetë, përcakton kohëzgjatjen e ruajtjes së erëza. Mbajeni këtë në mend, nëse ju doni të zgjasë jeta shelfin gorlodera dimrin.

KapustaKvashenaya turshi lakër shijshme përzemërt recetë dhe përgatisin shumë prosto.master-recipes.comSkryt Adspër domate dimrit - receta receta të shijshme nga chefs fotografinë botërore! E shijshme dhe shumë e dobishme! Para blyudaVtorye blyudaZakuskiSladostiretsept.netSkryt Ads TëTë bëjë një tortë të shpejtë, pa pjekje! Tortë Videoretsept shpejtë pa pjekje! SalatySupyVtory blyudaVypechkahlebosoul.ruSkryt Ads

Në qoftë se ju përdorni një gorlodera recetë me gatim, pastaj ftohet bankat shtrembëruar më kokë poshtë nën një batanije.

Features shpëtuar gorlodera

Ka disa truket se si të sigurt të ruajtur gorloder e domate pa gatim për dimër.

 • Paper prerë nga një rreth në mënyrë që të përshtatet snugly në kapak. vodka mbarsur rrethi apo alkoolit, është vendosur nën kapak dhe kapak të mbuluar jar gorloderom.
 • Në mënyrë të ngjashme, të mbuluar brenda, ju thjesht mund të humbasë të shënojë me një shtresë të trashë të mustardë.
 • Zgjerimi gorloder mbi bankat, top lënë një hapësirë ​​të vogël, e cila është derdhur një lugë pak vaj perimesh.

Si mund të domate gorloder me hudhër

Gorloder për domate dimrit është receta më e thjeshtë dhe tradicionale për një meze të lehtë në shtëpi.

përbërësit:

 • 1 kg domate
 • 150 g hudhër peeled
 • 2 h. L. kripë
 • 2 h. L. sheqer
 • 1 h. L. piper i zi
 • ½ h. L. piper i kuq të nxehtë

Gorloder përgatitur për këtë recetë të thjeshtë të jetë e mundur.

 1. Të gjitha perimet peeled grij.
 2. Shtoni erëza dhe seasonings.
 3. Llokoçis dhe të lejojë që të mbush për një kohë.
 4. Të paraqitura në një të thatë, kavanoza të vogla sterilizuar.
 5. Shitore në frigorifer apo në ballkon në dimër.

Gorloder dimër pa sterilizimit

Kjo recetë gorlodera dimri mbetet shije të butë, aq më i përshtatshëm për gjysmën femërore të njerëzimit. Por në sajë të përbërjes të pasur dhe ruajtjen afat-gjatë, dhe është i njohur në mesin e njerëzve si.

përbërësit:

 • 3 kg domate;
 • 1 kg molla;
 • 1 kg karrota;
 • 1 kg speca ëmbël;
 • 550 g hudhër;
 • 5 pods e piper të nxehtë;
 • 50 g kripe;
 • 40 g sheqer;
 • 30 g për një uthull 9%;
 • 200 g e vajit të rafinuar vegjetal.

Përgatitja:

 1. Të gjitha perimet përveç hudhër, lahen dhe tokë në një tenxhere.
 2. Atëherë ata janë vënë në zjarr, të nxehtë të vluar dhe të zier në nxehtësi të moderuar për rreth 40 minuta.
 3. rezultuar biralije shkuma është hequr periodike.
 4. Më vete pluhur hudhër dhe pas kohës ajo është shtuar në përzierje perimesh valë bashku me sheqer dhe kripë.
 5. Së fundi, vaj dhe uthull janë shtuar dhe përzierje u rikthyen te vluar.
 6. Të paraqitura në një bankat sterile dhe rrotullon për ruajtjen për dimër.

Recetë gorlodera me rrikë, për të mos eksitohet

Shtimi rrikë gorloder Përveç shije, aromë dhe medicinale ofron siguri shtesë të përgatitjeve për dimër. Por mollë dhënë një kontakt të rostiçeri fruta të lehta.

përbërësit:

 • 3 kg domate;
 • 300 g kali-rrepkë;
 • 1.5 kg molla;
 • 800 g hudhër;
 • Kripë për shije.

Gorloder të përgatitur këtë recetë, ju mund shumë shpejt:

 1. Në mollë dhe domate është e dëshirueshme për të hequr zhvishem, prerë në copa të mollë cored me fara.
 2. Rrikë dhe hudhër për të pastruar nga lëvore dhe lëkurë të trashë përafërt.
 3. Horse-rrepkë prerë në copa të vogla.
 4. Bluaj me një mincer gjitha në rendin e mëposhtëm: domate, mollë, hudhër dhe të fundit - rrikë.
 5. Të gjitha komponentët e përzierje, shtoni kripë.
 6. Mbush për gjysmë ore dhe provoni përsëri.
 7. Nëse e dëshiruar, shtoni sheqer dhe më shumë kripë.
 8. Nëse motorino nuk menjëherë të duket shumë i mprehtë, nuk nxitojnë për të shtuar hudhër ose rrikë - mprehtësinë është zbuluar plotësisht vetëm disa ditë.
 9. Zgjeruar në bankat e thatë dhe dyqan në një vend të freskët.

Recetë gorlodera pa hudhër (domate dhe speca me rrikë)

Nëse dikush është i hutuar shije hudhër në gorlodere, ka një recetë për këtë meze për dimër pa hudhër. Përveç rrikë gorloderu mprehtësi jep speca të nxehtë.

Ajo do të jetë interesante:   Si për të pastruar tuba në banjë në blozë DUART VET

përbërësit:

 • 3 kg domate;
 • 300 g të rrënjëve rrikë;
 • 3 mbështjellëse piper nxehtë;
 • 1 kg speca ëmbël;
 • 50 g kripë e detit.

Përgatitja:

 1. Të gjitha perimet janë pastruar nga detaje të panevojshme.
 2. Hi e pluhur duke përdorur një mulli.
 3. Përziera së bashku me shtimin e kripës.
 4. gorloder Future infused në një vend të freskët për disa ditë me nxitje të rastit.
 5. Shpërndarë mbi një kavanoza të vogla sterile dhe ruhen në një bodrum apo frigorifer (jo të ruajë në dimër në ballkon me ngrirjes).

Recetë gorlodera hudhër domate dhe rrikë

Kjo recetë për dimër është pasues afër tkemali salcë si të përgatitur me kumbull shtimi ose qershi kumbull, por në prani të rrikë peroxidase.

përbërësit:

 • 1 kg domate;
 • 1 kg kumbulla ose kumbulla kuqe;
 • 400 g hudhër;
 • 200 g kali-rrepkë;
 • 50 g kripe;
 • 100 g të sheqerit;
 • 50 g uthull molle.

Gorloder të përgatitur këtë recetë është e thjeshtë, dhe kjo është e përkryer për barbecues dhe enët tjera të mishit.

 1. Kumbulla janë të lirë nga kockat, dhe domate nga pika e lidhjes në kërcell.
 2. Horse-rrepkë peeled hudhër dhe nga lëvore.
 3. Muzik dhe domate kumbull dhe vendoset në pjatë.
 4. Pas valë dhe vlim hiqni shkumë masë fruta-perimeve për 15 minuta, shtoni kripë dhe sheqer.
 5. Ajo u lejua të ftohtë, dhe në atë kohë pluhur hudhër me rrikë.
 6. Shtoni ato së bashku me uthull të ostyvshim kumbulla dhe domate.
 7. Gorloder trazuar dhe e vendosi mbi bankat sterile.
 8. Në dimër, të mbajtur në një vend të freskët ose në ballkon.

Gorloder dimër pa rrikë - aromë

Kjo recetë gorlodera nuk rrikë për dimër magjepsës lehtësinë e përgatitjes, si dhe faktin se rezultati është një salcë me një aromë tërheqëse të bimëve dhe erëza. Shije dhe aromë ajo i ngjan më afër ketchup tradicionale.

përbërësit:

 • 1 kg domate;
 • 300 g hudhër;
 • Salt 30 g;
 • 30 g sheqer;
 • Koriandër, basil, kerri - përzierje lugë në formë të thatë;
 • Një majë e piper i zi terren dhe aromatik;
 • 2 Stars karafil.

Përgatitja:

 1. Prescription mund të përdoret për të dy bimëve të freskëta dhe të thata.
 2. Nëse herbs dhe erëza përdoren në formë të thatë, ata të gjithë duhet të bluaj në një mulli kafeje para se të përdorni.
 3. Nëse përdorni bimëve të freskëta, ato janë tokë duke përdorur mulli me domate dhe hudhër.
 4. Të gjitha komponentët në gjendje të comminuted duhet të jenë të përziera së bashku me shtimin e kripë dhe sheqer.
 5. Përzierje këmbëngulur disa orë, pastaj të paraqitura në kontejnerë sterile.
 6. Shitore në frigorifer.

Nëse frigoriferi nuk ka vend, atëherë gorloder kjo recetë është e përgatitur për dimër me valë paraprake për një orë e domate grimcuar.

Gorloder hudhër pa gatim

Gorloder bërë në dimrin e këtij recetë, mbajtur mrekullueshëm për shkak të përmbajtjes së lartë të hudhër dhe piper të nxehtë. Në vend të domate, piper e ëmbël bell është përdorur, mundësisht të ngjyrave të ndryshme, por duhet të jetë i pranishëm piper dhe të kuqe.

përbërësit:

 • 1 kg bullgarisht ëmbël piper;
 • 300 g speca nxehtë;
 • 300 g të hudhër peeled;
 • Kripë për shije.

Një metodë për përgatitjen për dimër - nuk mund të jetë më e lehtë:

 1. Lirimin e speca nga fara dhe bishtin, dhe hudhër - nga shkallët.
 2. Të gjitha perimet fiksime përmes një mulli mishit.
 3. Të gjitha përzierje tërësisht, shtoni kripë.
 4. Zgjeruar në bankat, të ruajtur në një vend të freskët.

përfundim

receta Gorlodera për dimër, ka shumë. Edhe ata që nuk mund të qëndrojë për një sërë arsyesh, hudhër, domate dhe rrikë, mund të gjeni një alternativë të përshtatshme bosh.

Problemet Pesha? Lose Weight bashku! Kurs Unique Elena Stepanova ushqyerit. Shëndeti dhe bukuria - për Shqyrtime lirë dhe fotoKak rregulluar kursPrinyat uchastieTseny kursaupravlenie-vesom.comSkryt Ads
Domate janë të dëmshme - mbajtur në viduUznav është rreth domate , unë u ndal duke ngrënë ato. Më shumë në fnuz.ruNovosti e produktahRetseptyFrukty dhe yagodyMyasnye produktyfnuz.ruSkryt Ads

meze akute e domate gjelbër në dimër

domate jeshile me hudhër pa uthull

Shto një koment

e-mail juaj nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar *