SI TË dritë në një ekran kompjuteri

Author: | 2019/08/01

si për të bërë të ndritshme ekran në laptopMiqtë, të gjithë të mirëpritur! Për përdoruesit e laptopëve sot do të tregojnë se si për të bërë ekran të ndritshme në një laptop me Windows 7 sistem operativ.

Në një kompjuter që gjërat janë pak më e lehtë, sepse monitor shfaqet butonat rregulluese image. Laptop ka butona të tilla, kështu që parametrat do të duhet të shohim më thellë.

Çfarë është e nevojshme për të ndryshuar vendosjen shkëlqim? Së pari, shkëlqimi i ngjyrës varet nga cilësia. Së dyti, nuk do të jetë aq e vështirë për të marrë sytë e lodhur. Dhe së treti, kur rregullimi perceptimin ndriçimin e tekstit do të jetë më mirë.

Si për të bërë të ndritshme ekran në laptop?

Këtu janë disa mënyra se si të bëjnë në ekran të ndritshme në laptopë, si dhe në kompjuter në Windows 7 apo tetë.

 1. Duke përdorur "Start".

Ndiqni rrugën: Start - Control Panel - Sistemi dhe sigurisë - Power Options.

Në dritaren që hapet, gjetur slider në fund të "ndriçimin e ekranit." Lëvizur atë do të ndryshojë ndriçimin e monitoruar. Të zgjedhë opsionin më të rehatshme për perceptimin.

shkëlqim të ekranit në një kompjuter portativ

 1. Duke përdorur shkurtesat e tastierës.

Gjej kyç në tastierë «FN» në këndin e majtë të ulët (në afërsi të «Ctrl»). Me atë, ne jemi duke shkuar për të punuar.

lb kyçe

Kombinuar «Fn» me çelësat e tjera kryejnë një shumëllojshmëri të settings. Zakonisht ato butonat që mund të kombinohet me «Fn», theksoi në tastierë në një ngjyrë të ndryshme. Pra, si të përdorni butonin për të bërë të ndritshme ekran në laptop.

 • Ndër çelësat funksion (F1-F12), ka dy imazhe të diellit.
 • Për të rritur ndriçimin, shtypni «Fn» + «+ diellin".
 • Dhe për të reduktuar - «Fn» + «diellin -".

Në disa modele të laptopë në lidhje me kyç, "The Fn" Përdorni arrow çelësat "lart" dhe "poshtë" . Megjithatë, kjo është mjaft e një ngjarje e rrallë.

Detaje rreth laptop mund të shikoni instruksionet se si të përdorin internetin, ose për të treguar markë dhe modelin e nouta tuaj.

 1. Duke përdorur software.

Për të rregulluar ndriçimin e monitoruar ka shumë programe të ndryshme që ju mund të shkarkoni në internet në faqen zyrtare të prodhuesit laptop.

Lexo më shumë:   Si të gatuaj speca mbushur në një tigan

Këshillë! Ne mirësi ju kërkojmë për miqtë, nëse jeni të interesuar në artikujt mbi temën e Programe për wifi shpërndarjes nga kompjuteri juaj ose se si të sinkronizoni iPhone me kompjuterin tuaj, të jetë i sigurt për të kontrolluar. Ju ende mund të mësoni se si të shërohen të dhënave nga një flash drive, nëse ju aksidentalisht fshini ato.

Ja se si të lehtë të bëjë ekran të ndritshme në laptopë tuaj, pa ndihmën e profesionistëve.

ОТВЕТЫ@MAIL.RU: SI TË ekran në kompjuterët desktop të ndritshme ...

Për punën e rehatshme me fletoren tuaj dhe për të zvogëluar barrën e syve ndriçimi i ekranit të kompjuterit gjithmonë duhet të jetë një linjë të ndriçimit aktual. Për shembull, në qoftë se dhoma është aktualisht dritë, shkëlqim ekran duhet të rritet.

Në qoftë se ju përdorni një kompjuter desktop, pastaj rregulluar ndriçimin e ekranit nuk është e vështirë - zakonisht, monitor ka butona, të cilat janë përgjegjëse për të rritur ose ulur ndriçimin. Një tjetër gjë - laptopë që nuk kanë butonat fizike për të rregulluar ndriçimin, që do të thotë se ky opsion është vetëm software configurable.

Metoda 1: duke përdorur shkurtesat

Mënyra më e lehtë dhe më e shpejtë për të që është të përdorni tastet e tastierës: Përgjegjës për shkëlqimin e ekranit.

I kushtoj vëmendje për tastierën tuaj, në mënyrë të veçantë, në bllokun e sipërme të çelësat, të cilat duhet të përmbajë ikona me funksione të ndryshme. Këtu ju do të gjeni dy ikona të ekranit, e cila është e fshehur brenda diellit - kjo është çelësi përgjegjës për ndriçimin e ekranit.

Si rregull, në shumicën e rasteve, për të sjellë ato në fuqi, ju duhet të mbani të shtypur tastin e funksionit Fn , atëherë është e mundur që të shtypni F6 (në rastin tonë) në shkëlqimin e laptop është rritur.

Prandaj, në mënyrë që më pas të jetë në gjendje për të reduktuar shkëlqimin, përdorni kombinimin kyç Fn + the F5 (përsëri, kombinimin e saktë të çelësat në tastierë ose të shihni manualin për laptop.

Lexo më shumë:   Si për të transferuar nga karta të holla kartë me SMS

Metoda 2: përmes Mobility Center Windows

Control Panel në një kompjuter running Windows - një çelës universal për qasje në parametrat e ndryshme të kompjuterit. Ajo është me anë këtë seksion ne do të shkojnë në një menu ku ju mund të rregulluar ndriçimin e laptop.

 1. Për ta bërë këtë, të hapur "Control Panel" dhe të shkojnë në seksionin "Mobility Center Windows" .


 2. Ekran do të shfaq një panel të vogël konfigurimit, ku ju mund të shihni pika "ndriçimin e ekranit" , dhe menjëherë nën atë dhe slider duke lëvizur për të, ju mund të bëni shkëlqim tuaj të preferuar ekran.


Metoda 3: Windows 10 nëpërmjet qendrës së njoftimeve

Windows 10 - shumë e ndryshme nga sistemi paraardhësi i tij operativ, e cila është e pajisur me mjete të reja të dobishme, të tilla si Notification Center, i cili është edhe qendra për qasje të shpejtë.

 1. Kliko në këndin e ulët të djathtë të ekranit icon Qendrës njoftimin e Windows.


 2. do të shfaqet në ekran me butona, ndër të cilat ju do të gjeni një ikonë me imazhin e diellit. Një shtyp i vetëm i këtij butoni do të rrisë shkëlqimin me 25%. Kur shkëlqim është rritur në maksimum, shtypi i ri do të kthehet në minimumin e saj në këtë buton.


Metoda 4: përmes përcaktimet e ekranit

 1. Hapur "Control Panel" dhe të shkojnë në seksionin "Furnizimi me energji elektrike" .


 2. Rreth pika të zgjedhura, zgjidhni butonin "Vendosja e skemave të pushtetit" .


 3. Në bllokun "rregulluar ndriçimin" ju do të jetë në dispozicion dy sende (nëse keni një kompjuter portativ) - nga bateria dhe nga rrjeti. Për secilën nga pikat që ju mund të rregulloje ndriçimin e ekranit tuaj.


Metoda 5: nga Windows 10 settings

Në Windows 10, nuk është një version i ri i panelit të kontrollit, i cili karakterizohet nga mbështetja për ri stilin e sistemit operativ.

 1. Për të hapur dritaren settings, shtypni tastierën shkurtore Win + I të . Zgjidhni seksion në dritaren që hapet, "sistemi" .


 2. Në dritaren që shfaqet ju do të shihni pika në lidhje me "Ndryshimi i shkëlqim" slider, duke lëvizur në, ju mund të bëni shkëlqim tuaj të preferuar ekran.


Këto janë të gjitha mënyrat që ju lejon për të rregulluar ndriçimin e ekranit në një laptop apo desktop kompjuter ndërtuar-në mjetet e Windows. Në qoftë se një metodë ka qenë e anashkaluar, ndajnë atë në komente.

Shto një koment

e-mail juaj nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar *