SI TË BËJE broshurë repart

Author: | 2019/08/01

MODEL broshurë

Përshëndetje, miq! Sot unë dua të ju tregojnë se si për të bërë një broshurë në një kompjuter, ajo në përgjithësi është (në qoftë se ju papritmas nuk e dinë ose kanë harruar), dhe të japë një listë të shkurtër të programeve, ju mund të krijoni një plan urbanistik të ftohtë. Dhe për të krijuar të dy në mënyrë të pavarur dhe të ofrojnë templates.

Nga vetë, një broshurë - kjo është një fletë e zakonshme e letrës A4 palosur në gjysmë ose në të tretat. Ata janë përdorur gjerësisht në industrinë e reklamës për të informuar klientët potencial në lidhje me përfitimet që ata mund të merrni në veprimet e planifikuara apo aktivitetet e ndonjë risi, dhe kështu me radhë.

Për të krijuar një broshurë të vërtetë të ftohtë dhe të ndritshme të nevojshme programet profesionale dhe aftësitë e projektimit, por një broshurë e thjeshtë mund të bëhet në shërbimet e zakonshme si Word-A ose të ngjashme. Për ta bërë këtë, ju nuk keni nevojë për ndonjë aftësi dhe njohuri të veçanta, i gjithë procesi i krijimit është shumë e thjeshtë. Nëse ju keni të instaluar Word, është e mundshme që ekziston dhe program Microsoft Publisher. Pas të gjitha, ai ka punuar për krijimin e botimeve të tilla.

Krijo një broshurë me Microsoft Publisher

Çfarëdo ishte, pa marrë parasysh se çfarë mjete software nuk janë zhvilluar, software më të thjeshtë, të njohura dhe të rëndësishme për krijimin e bouquets qenë dhe do të mbetet një mjet të quajtur Microsoft Publisher. The interface këtu është shumë e ngjashme me të njohur për të gjithë ne MS Word, kështu që vështirësitë në mastering ju nuk duhet të lindin. Megjithatë, unë kam përgatitur një udhëzues hap pas hapi që do t'ju ndihmojë të bëni broshurën pjerrët shpejt dhe me lehtësi.

Menjëherë unë them, se unë kam të instaluar në kompjuterin tuaj paketën MS Office 2010. Nëse keni ndonjë version tjetër, mos u shqetësoni. Të gjitha butonat dhe kontrollet në to janë të njëjta, i vetmi ndryshim është në projektimin e ndërfaqes grafike. Pra, pjesa tjetër e siguroi - ju do të lehtë të gjeni të gjitha funksionet të cilat do të diskutohen më poshtë.

Të drejtuar programin. Pavarësisht versionit të sistemit operativ, vendndodhja e programit etiketë mund të gjenden si më poshtë. Në menynë Start, ose në kërkim të taskbar (The zhvesh në pjesën e poshtme të ekranit me butona), filloni të shtypni fjalën Publisher. Rezultatet e kërkimit do të tregojë emrin e programit të nevojshme për ne, nëse ajo është instaluar në kompjuter.

Ne shumë shpejt bien në një seksion për të krijuar një dokument të ri me një propozim për të zgjedhur një template publikimit. Në dritaren që hapet, programi do t'ju ofrojë një pasuri e opsioneve për krijimin e një shumëllojshmëri të gjerë të llojeve të dokumenteve. Zgjidhni broshura seksion.

Lexo më shumë:   Si të konfiguroni forwarding thirrje për MTS
broshurë program
Krijo një broshurë - zgjedhjen e modelit

Ju do të shihni një numër të madh të themeluar dhe të projektimit templates. Përveç kësaj, ju mund të zgjidhni një skemë ngjyra për broshurë tuaj. Zgjidhni template që ju pëlqen dhe të shtypni butonin Create.

Nëse template nuk është instaluar tashmë në programin tuaj, pastaj shtypni butonin për të shkarkuar atë për të shkarkuar në kompjuterin tuaj.

krijuar broshurë
Preset broshurë template

Siç mund ta shikoni, broshurë jonë përbëhet nga faqja shpirt. Çdo faqe është e ndarë në tre njësi të barabartë. Në mishërim ilustruar është bërë të gjithë Markup të, ju vetëm do të duhet të zëvendësojë informacionin standarde mbi nevojën. Nëse e dëshiruar, mund të ndryshojë font ekranit, vendndodhjen dhe kështu me radhë. Nëse ju të gjeni të vështirë për të punuar me objektet e programit, atëherë shih artikullin tim "Si për të bërë e-card", ajo tregon teknikat themelore për të punuar me imazhe, forma dhe tekst në prezantimet redaktor. Këto veprime janë kryer në mënyrë të ngjashme.

Këshillë: Para se të krijoni një broshurë, do të përgatisë informacione për mbushjen dhe imazhit futje. Informacion bazë do të përfshihen në faqen e dytë të broshurës, që është brenda pas bending.

broshura templates
Duke shtuar blloqe për të template

Vëmendje e veçantë është e rekomanduar për të paguar tab "Fut". Me këtë njësi parametrat që ju mund të modifikoni ndonjë objekt në broshurë, të futur imazhe, tabela dhe kështu me radhë.
Me interes të veçantë mund të telefononi menunë "Reklama". Ajo paraqet një shumëllojshmëri e templates për logot ndritshme, kreative dhe të mbetet në mendje, slogane ose thirrje për veprim. Kjo eliminon nevojën për të nxjerrë veten disa shifra për futje të mëvonshëm në një broshurë.

Nëse blloqet e tekstit dhe ilustrime të qarta, atëherë çfarë lidhje sfond që, për çfarëdo arsye, nuk mund të organizoni? Është e thjeshtë! Për të ndryshuar atë, ju duhet të shkoni në tab "Page Layout" dhe zgjidhni "Sfondi". Në mënyrë tipike, programi shell ndërtuar një shumë të opcioneve të ndryshme, ndër të cilat dikush do të jetë në gjendje të zgjedhin atë që ai do të donte për sigurt.

ndryshojë botimet sfond
Ndrysho faqet sfond

Rastësisht, ju mund të ndryshojë jo vetëm sfond dhe llojin, por edhe ngjyra. Për ta bërë këtë, shkoni në submenu "lloje të tjera të sfondit" dhe të eksperimentojnë me cilësimet. Nuk ju të ndryshojë ngjyrat gradient dhe elemente të tjera.

Pasi të keni bërë për të krijuar një broshurë me të gjithë informacionin e nevojshëm, për të dekoroj atë me ilustrime shumëngjyrëshe dhe për të gjetur më të mirë sfond, dokumenti të jenë të shtypura (nëse keni ndërmend për të treguar atij versionin letër). Për ta bërë këtë, shtypni kombinimin kyç CTRL + P, zgjidhni numrin e kopjeve, të përcaktojë një printer dhe për të dërguar punën e printimit. Por në qoftë se ju nuk jeni duke shkuar për të shtypur veten, ju do të jetë i mençur për të mbajtur broshurën në formatin PDF.

Lexo më shumë:   shkaqet vanitet dhe trajtim në të rriturit

Kryen Skedar - Save As ... Në Save as type zgjidhni PDF, dhe kliko Ruaj.

shpëtuar në PDF
Kursyer broshurën në formatin PDF

Broshura në formatin PDF mund të vendoset në internet, shikoni dhe të shtypura në çdo kompjuter pa e programit Publisher Microsoft.

Dhe tani, për të të jetë në gjendje për të shkulje broshurë tonë në të ardhmen, për të shpëtuar atë në Microsoft Publisher formatin amtare programit. File - Save.

Këtu, më duket mua, një udhëzues të thjeshtë dhe të qartë për të kuptuar se si për të bërë një cilësor dhe një broshurë të bukur. Mos kini frikë të eksperimentojnë me cilësimet të ndryshme, miqtë. Nëse e keni vënë re disa veçori interesante, të përpiqet për të aktivizuar atë. Quite ndoshta, ajo do të bëjë broshurë tuaj më të shprehurit dhe shkëlqim. Unë kam përshkruar vetëm kontrollet themelore për krijimin e një broshurë në Microsoft Publisher, por ju mund të përpiqet për të shkuar përpara dhe të bëjë paraqitjen, përmbush plotësisht të gjitha nevojat tuaja.

programe alternative për krijimin e një broshure

Siç e përmenda më parë - kjo është MS Word. Në atë që ju patjetër do të duhet të ndryshojë orientimin nga portret të peisazhit, dhe të vendosur numrin e shtyllave. E gjithë kjo është bërë në menynë "layout faqe".
Pas kësaj ju do të mbushë boshllëqet e kërkuara informacion, të nxjerrë fotot, dhe të rregulluar cilësimet e tjera (font, madhësia e saj, margjinat e fushave, etj).

Broshura, e krijuar në Word, praktikisht nuk do të ndryshojnë nga ajo që ju do të bëni në Microsoft Publisher. I vetmi ndryshim është se një editor teksti ka templates paracaktuara për këtë lloj të materialeve të shtypura, ju do të duhet për të nxjerrë në listën e tyre.

Një tjetër alternativë - Scribus utility. Ky është një program i vogël dhe të lirë, në të cilën ka shumë opsione. Ajo ka një rrjet të veçantë në të cilën të gjitha elementet mund të një linjë të afërm me njëri-tjetrin të broshurës dhe kufijve fletë.

Scribus
Paraqitja e programit Scribus

GIMP - program tjetër, një lloj redaktimi. Ajo ka funksionalitet të gjerë, por interface saj është në gjendje të zhytet në dëshpërim fillestar. Master nuk do të jetë e lehtë, në qoftë se ju së pari të shohin atë, por në qoftë se keni sukses, ju do të lehtë të jetë në gjendje për të krijuar jo vetëm broshura, dhe madje edhe të angazhohen në hartimin më të avancuar.

Lexo më shumë:   duke lëvizur në Republikën Çeke për të përhershëm NGA RUSIA

Program për profesionistët - Adobe InDesign. Përdorni ajo nuk është e rekomanduar, pasi që një numër i madh i butonave për krijimin dhe redaktimi fotografi grafike do të ngatërruar ju. Qëndrojnë jashtë xhungël të ndërmarrjes mund të jetë vetëm në rast se ju tashmë e dini se si të punojnë në të, përndryshe unë ju këshilloj për të bërë ndonjë prej programeve të përshkruara më lart.

Unë sinqerisht shpresoj se ju do të ketë sukses. Në çdo rast, mos kini frikë të eksperimentojnë, në të cilin program që ju nuk do të kishte punuar. Vetëm në këtë rast ju mund të bëni broshura të bukur dhe të ndritshme. Regjistrohu për blog të reja, artikuj të ndarë në rrjetet sociale. Ne jemi duke pritur për shumë miq shumë informative dhe interesante! Tani, të lutem të përgjigjet në pyetjen.

Në disa programe ju nuk broshurë?

  • Unë kurrë nuk e bëri një broshurë prej 49%, 143 vota 143 vota 49% 143 vota - 49% të të gjitha votave
  • MicrosoftOffice Publisher 38%, 110 vota, 110 vota, 38% e 110 votave - 38% të të gjitha votave
  • Një tjetër 4%, 13 vota, 13 vota, 4% 13 vota - 4% të të gjitha votave
  • Photoshop 3% 9 vota 9 vota, 3% 9 vota - 3% të të gjitha votave
  • Office suite LibreOffice (OpenOffce) 2% 7 vota 7 vota, 2% 7 vota - 2% të të gjitha votave
  • Scribus 2% 7 vota 7 vota, 2% 7 vota - 2% të të gjitha votave
  • Adobe në hartimin 1% 4 votes 4 Votes 1% 4 vota - 1% të të gjitha votave

Gjithsej Vota: 293 05/21/2017 × Ju ose IP juaj ka votuar tashmë.

× Ju ose IP juaj ka votuar tashmë.

Nga rruga, broshurë, që kam krijuar në video tutorial më lart, ju mund të shkarkoni për referencë tuaj.

Informacione Shtese:

  • editor teksti Microsoft Word 2016
  • Si për të bërë një karikaturë në powerpoint programit kompjuterik
  • Si për të bërë një certifikatë, diplomë ose certifikatë në një fjalë

PS: Interesting fakte në lidhje me Android për smartphone tuaj

I nderuar lexues! Ju shikuar deri në fund të artikullit.
Ju mori përgjigje për pyetjen tuaj? Shkruaj disa fjalë në komentet.
Nëse përgjigja nuk është gjetur, hyjnë kontrolluar .

Shto një koment

e-mail juaj nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar *