Si për të marrë chia fara Hollim

Author: | 2019/03/01

përmbajtje

fara Chia - kjo është
Properties
përdorur për hollim
Si për të bërë
mëngjesin
për natën
dozen
Recipes
Kundër
Shqyrtime

Fara Chia është në kërkesa të mëdha në mesin e mbështetësve të ushqimit të duhur të shëndetshme dhe duan të kenë një peshë të qëndrueshme. Kjo është një burim natyror i pushtetit me një aromë delikate të arre.

Ata të përmirësuar metabolizmin, të shkaktojë një ndjenjë të ngopjes, të nxitur rritjen e muskujve dhe të njom të trupit një numër të madh të mineraleve të rëndësishme.

fara Chia (Chia) - çfarë është ajo?

Chia - është fara ngrënshëm e Salvia Hispanica bimëve Desert ose urtë spanjolle, amtare në Meksikë.

Në madhësi ata janë pak më pak se farat e susamit, i ngjashëm me një fasule miniaturë dhe të ketë një aromë të lehta të arre.

Majat dhe Aztecs "Chia" kultura e forcës mesatare, e cila është arsyeja pse të parëve mori vogël, ngjan formën dhe ngjyrat e vezëve trembem, kokrra si një përforcues të energjisë.

Dhe kjo nuk është për t'u habitur, sepse në farë Salvia spanjoll përmban të shëndetshme omega-3 acide yndyrore, karbohidratet, proteina, fibra, antioksidantë dhe kalcium.

Ushqyese Vlera Dy lugë Tabela e farërave përmbajnë 139 kalori, 4 g proteina, 9 g yndyrë, 12 g karbohidrate dhe 11 gram fibra, si dhe vitamina dhe minerale.

fara Chia kalori - 486 kalori në 100 gram të produktit.

Butë, shije arre, Chia lehtë mund të shtoni ato në çdo ushqime dhe pije, të tilla si salcat, perime dhe enët oriz, jogurt, smoothies, mallrat e pjekur.

Në atdheun e përdorimit të tyre të rregullt në ushqim, por kërkesa e madhe fara chia është gëzuar nga ata që janë në nevojë për të rimbushur forcën dhe durimin, pasi vlera e tyre ushqyese dhe të energjisë është shumë më e lartë se sa në drithëra, arra dhe produkte të tjera të përditshme.

Pse fara Chia quhen "ushqime super"?

Për të filluar me të, ajo është një nga produktet e njëqind për qind natyrale dhe organike, pasi nuk ka nevojë për të përdorur pesticide për kultivimin e saj.

Fara Chia nuk përmbajnë kolesterol, gluten dhe sodiumit.

Book Roizen dhe Mehmet Oz, MD, rekomandon marrjen e dy doza ditore, secila prej të cilave përbëhet nga një lugë gjelle kokrra Chia. Autorët e botimeve shkencore kanë vënë në dukje gjithashtu se aktiviteti antioxidant e fara Chia është edhe më e lartë se ajo e blueberries.

fara Chia kanë gëzuar gjatë popullaritet të madh në mesin e mbështetësve të një dietë të shëndetshme, sepse ata jo vetëm që kanë një shije të butë dhe shije, janë relativisht të lira, dhe janë të kombinuara me një numër të madh të pjatave, ato janë gjithashtu shumë të dobishme për shëndetin e endokrin, muskulor dhe sistemin nervor.

Edhe përkundër faktit se në dy lugë chia përmban rreth 140 kalori, në sajë të një të shëndetshme omega-3 acide yndyrore dhe një përmbajtje të lartë të fibrave, ata janë një shtesë e madhe për një dietë me humbje peshe.

Këto kokrra të vogla janë pasuruar kështu me kalcium (250 mg per 100 g), e cila do të shtojë për rezervat e saj është elementare, në qoftë se ju nuk pini qumësht ose të hani produktet e qumështit, si kalcium ato përmbajnë pesë herë më i madh se në produktet e qumështit.

Lexo më shumë:   Si për turshi kërpudhat mjaltë në recetë dimrit në shtëpi VIDEO

Kaliumi janë dy herë më shumë se banane. Tre herë më shumë hekur se spinaqi përmban. Dhe shumë herë më shumë proteina sesa drithërat dhe farat.

Ato gjithashtu përmbajnë vitamina B, E dhe C. Kjo është një burim i mirë i fosforit, magnez dhe bor. Një pyll është një mineral që është e nevojshme për thithjen e kalciumit në kockave.

Kokrra pasur me acid dhe bimore fibra linoleik - secili farë në atë që përmban 27% të peshës totale.

Sa për cilësi shije, fara Chia kanë një aromë të lehta të arre, kështu që ajo do të jetë një shtesë e mirë për një shumëllojshmëri të pjatave dhe pijeve.

Ata janë shtuar në drithëra, salads (duke përfshirë edhe fruta), supave, dridhet, smoothies, pasta. Ju mund të përdorni ato si një e tërë, lakër, por është më mirë të nevrikosur apo copëtuar - sa më imët të jetë e mundur, për të mirë në gjendje për të absorbuar acide yndyrore të shëndetshme.

Pronat e dobishme e fara Chia

fara Chia mund të jetë një ndihmë e paçmuar në shërimin e trupit:

 • Si fije liri fara përmbajnë një shumë të mukusit, të cilat mund të zgjidhin këto kapsllëk dhe diarre.
 • Fara Chia janë mukopolisakaride, të cilat janë në gjendje për të ndihmuar të ndërtuar muret e mukozën e zorrëve, e cila ndihmon për të hequr inflamacion dhe të shpëtoj prej baktereve patogjene.
 • Good stabilizuar nivelin e sheqerit në gjak. Duke bazuar fibër shpjegueshëm dhe i pazgjidhshëm, i cili ngadalshëm niseshte konvertimin në sheqerna, e cila ndihmon në konvertimin e ushqimeve në energji të pastër në një mënyrë më të qëndrueshme. Dhe nuk japin një yndyrna depozitave. Dhe kjo është e rëndësishme për dietat humbje peshe.
 • Pasur në ushqyesve dhe antioksidantë, të cilat promovon rinovimin e shpejtë të qelizave të trupit dhe zgjatjen e rinj dhe të shëndetshëm.
 • Acidet shkak dispozicion omega-3 dhe omega-6 yndyrore, fara Chia të ndihmojë për të forcuar sistemin kardiovaskular dhe për të parandaluar formimin e pllakave sklerotike në arteriet dhe enët.
 • Mbështetur microflora dobishme zorrëve dhe për të përmirësuar tretjen.
 • Të ndihmuar të luftuar urth. Vetëm një lugë e farërave me një kupë e ujit është neutralizuar me një sasi të tepërt të acidit në stomak.
 • Duke pasur një sasi të madhe të fibra për të ndihmuar të pastruar zorrës së trashë e toksinave dhe papastërtitë.
 • Kur ndihma sëmundja normalizuar hormoneve tiroide.
Fara Chia - mini fasolinki një aromë arre.

Prona e farave chia për humbje peshe

Në atdheun e bimëve nga kokrra pjekur bërë miell dhe shtoni në ushqim dietë për të kursyer energji jetësore dhe një peshë të qëndrueshme.

Tipari kryesor i fara Chia është transformimi i tyre në stomak në një xhel, duke i lejuar të produkteve të ngopura të shpejtë.

ujë thithjen, Chia bymehet për dhjetë herë madhësinë e saj origjinale, duke treguar një mbushje të shpejtë, e cila ju lejon për të "prerë" servirjen e zakonshme.

Rritje në volumin, ata formojnë një xhel e cila, duke formuar një barrierë e mukusit në murin e stomakut, ngadalëson absorbimin e karbohidrateve. Më pak karbohidratet të marrë trupin tonë, futje e më pak kalori.

ata gjithashtu nivelet e sheqerit në gjak të ulët, e cila ul oreksin.

Të ndihmuar të heqin qafe e yndyrë shëndetësor rrezikshme organeve të brendshme.

Hetimi i studiuesve Argjentinës kryer një eksperiment në minj. Ata janë ushqyer një dietë normale të grupit eksperimental dhe të tjera është i njëjtë ushqimi, por gjithashtu shtoi fara chia. Dhe kemi gjetur se në minj trajtohen me chia, reduktimi gjurmohen të organeve të brendshme yndyrë dhe trupit shtim në peshë ka ndodhur. Në atë kohë, si në grupin tjetër të minjve rezultatet ishin krejt e kundërta.

Fara Chia mund të neutralizoj ndjenjën e urisë. Që ata kanë përmbajtje fibra të lartë, i cili erdhi në kontakt me të lëngshme dhe të shtohet mbushje të mirë të hapësirës në stomak, duke shkaktuar një ndjenjë të ngopje ose humbje të konsiderueshme të oreksit. Kjo pronë është ideale edhe për ata që nuk mund të qëndrojë edhe një ndjenjë të lehtë të urisë.

Lexo më shumë:   ju mund të bëni me kungull

Fara Chia pasura në fibra dietetike, në dy lugë (rreth 30 gram) përmban rreth 10 gram të fibrave, të cilat në masë të madhe kontribuon në normën e përditshme të fibrave që është 21-38 gram në ditë, dhe është i varur nga moshës dhe gjinisë.

Aztecs përdorur këto fara si një përforcues të energjisë, kështu që duke marrë vetëm dy lugë fara në ditë, ju do të keni energji të mjaftueshme për të ushtruar, e cila është aq e rëndësishme jo vetëm për shëndetin, por edhe për humbje peshe.

Një nga avantazhet kryesore është se chia mund të përfshijë pothuajse çdo plan dietë apo humbje peshe programit. Megjithatë, në mënyrë që të mos përjetojnë siklet nga përdorimi i tyre, është e nevojshme për të futur gradualisht ato në dietën tuaj.

Si për të marrë fara chia

Eksperimentojnë me chia mund të pafund duke shtuar ato në një shumëllojshmëri të produkteve në një formë të thatë dhe një çekiç, e cila është shumë më e dobishme, ju gjithashtu mund të përdorin ato në formën e naftës.

 • Fara mund të shtohet në enët e ndryshme, por ju vetëm mund të pini ujë. Fara gjithashtu mund të jetë i gatuar duke shtuar ato në drithëra ose pelte. Pjekje - këtu është një tjetër mundësi e shkëlqyer për të përdorur fara.
 • pluhur milled mund të jetë përzier me shurupe dhe jogurt, muffins ose shtoni pancakes e miellit në vend.

Ata janë të përshtatshme për pothuajse çdo pjatë, rekomandimet në mënyrë specifike se si të shtoni fara në ushqim nuk është i veçantë.

Mjaftueshme për të ngrënë një lugë gjelle e kokrra në ditë, mundësisht me ujë ose të vënë në salads, por të thata fara të tëra, dhe xhel është përgatitur prej tyre.

Për mëngjes. Një studim i publikuar në Nutrition Research ka treguar se ajo është e mirë për të përdorur fara për mëngjes, pasi duke filluar ditën me një ushqim të pasur me fibra, shumë i dobishëm.

Përveç kësaj, fara kanë një pronë të bymehet, duke formuar një lloj xhel që ruhet në stomak më të gjatë, duke ndihmuar për të shmangur snacking para drekë.

Nutritionists sugjeroj duke shtuar chia lugë bollgur në mëngjes, në një omëletë apo vezë të fërguara, sasi e vogël atyre pulë ose sallatë. pjatë shumë të dobishme dhe ushqyes do të jetë pancakes banane, një pjesë e të cilave, përveç bardhë veze dhe banane miell vjen nga fara e Chia.

Në natën.  Nëse gjumit torturon urinë - shuajë ëmbëlsirë e saj ushqyese:

1 banane
100 gram qumësht
1 lugë gjelle fara

E gjithë kjo blender rrahje dhe voila! Insomnia nuk ka frikë nga uria.

Përpara se të hahet. Efekti më i mirë hollim është arritur me kusht përdorur pasardhësit Chia me një sasi të mjaftueshme të ujit dhe drejtpërdrejt njëzet minuta para çdo vakt për gjashtë javë.

Lexo më shumë:   ZEMRA Holter monitorimit QË ËSHTË

Pas vakt.  Kur përdoret fara chia pas një vakt, ushqimi është konvertuar në yndyrë, dhe energji të pastër. Kjo pronë e chia është veçanërisht e dobishme për ata që kanë për të humbur peshë dhe nuk dëshirojnë dial përsëri.

Para trajnimit. Për atletët për të marrë fara është e rekomanduar para trajnimit të gjatë. Ata do të ofrojnë karburant shtesë për muskujt.

Pas një stërvitje. Ushqimi pas stërvitje intensive do të ndihmojnë në rikthimin e muskujt e lodhur.

Details fara Chia: dozimin dhe receta për humbje peshe

dozim

Doza e rekomanduar - jo më shumë se 50 gram në ditë (1-2 gënjeshtra.)

 • Një lugë gjelle - 25 gram fara
  në një lugë çaji - 8 gram

contraindication

 • Njerëzit që vuajnë nga vanitet, ajo është e rekomanduar për të reduktuar dozen standarde. Për shkak të përmbajtjes së lartë të fibrave, fara Chia mund të shkaktojë rritje vanitet.
 • Me kujdes përdorimin e tyre në qoftë se ju keni alergji apo vuajnë presionin e reduktuar.
 • Disa njerëz që janë alergjik ndaj susamit ose mustardë fara, Chia gjithashtu mund të shkaktojë sulm alergji.
 • Chia nuk është e rekomanduar për të përdorur në koagulimit të dobët të gjakut.
 • Ajo nuk duhet të jetë duke përdorur ato dhe në qoftë se ju jeni duke marrë ilaçe që ju ulin tensionin e gjakut apo hedh lëng gjakut.
 • Në flokët - përdorimi i detyrueshëm i farave me mjaft e lëngjeve.
 • Para se të aplikoni fara e Salvia është më mirë që të konsultoheni me mjekun.

Aplikimi fara chia për humbje peshe, ju nuk mund të përmirësuar vitalitetin, por edhe për të bërë figurë tonë është shumë më e zbehta dhe më tërheqëse.

Shqyrtime nutritionists

Edhe pse Nutritionists opinionet rreth nëse fara Chia për të ndihmuar me humbje peshe apo jo, nuk janë të njëjta, ata të gjithë pajtohen në një gjë - kjo është një ushqim të dobishme dhe të shëndetshme që mund të pasurojnë trupin me ushqyesve dhe fibra. Në këtë rast, ata nuk janë të këshilluar që të përdorin më shumë se një ose dy lugë fara në ditë.

Përfshijnë në dietën tuaj fara chia, mos harroni se nga vetë ata nuk janë një sobë me yndyrë për të humbur peshë në mënyrë të shëndetshme, ju duhet të ndiqni një dietë të ekuilibruar që ofron më pak kalori se ju djeg në ditë - në mënyrë që trupi juaj fillon të konsumojnë rezervat yndyrë si burim të energjisë.

Numri i kalorive që ju duhet çdo ditë varet nga disa faktorë: lartësia, pesha, përbërjen e trupit, niveli i aktivitetit, moshës dhe gjinisë.

Për të filluar humbjes së peshës, ju duhet të hani në mënyrë të tillë që të zvogëlojë konsum tuaj kalori me rreth 500 nga kompensimi vënë ditore.

qasje e tillë e lejon për të ruajtur rreth 450-500 gram në javë, që është një tregues i sigurt i humbje peshe.

28 gram fara Chia të japë me 138 kalori - rreth 9% e limitit ditor kalori për dietë 1500 kalori, ose 7% e dietë 2000-kalori.

Kjo është një përqindje e konsiderueshme e konsum tuaj të përditshme kalori, por me atë që ju të merrni një shumë të ushqyesve, e cila do të jetë një shtesë e denjë për dietën tuaj.

fara liri - Prona të dobishme dhe terapeutike e
manave Goji: si për të zgjedhur, të marrë dhe çfarë janë contraindications
Pse është kaq e vështirë për të humbur peshë pas 40 viteve të
kokteje shijshme dietë kivi

LA Chia hollim. Si të përdorni. PËRBËRJA. PËRDORIMI, PRICE

Fara chia Për Humbje Pesha: se si të zgjedhin dhe të përdorin? - YouTube

Shto një koment

e-mail juaj nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar *