SI TË BËJE thjerrëzat e gjelbër shijshme

Author: | 2018/08/25

E gjelbër ose ngjyrë kafe thjerrëzat, të cilat janë gjithashtu i quajtur nganjëherë thjerrëzat Continental një shumë të proteinave, hekurit dhe fibra, kështu që është shumë e dobishme dhe e përkryer për VEGJETARIANËT. Në kontrast me thjerrëza të kuqe ose të verdhë, kjo nuk do të bie përveç në formën e përfunduar. Në këtë artikull do të gjeni tre receta thjerrëzat gatim: supë perimesh thjerrëz, sallatë të freskët dhe thjerrëzat megadarra, një pjatë popullore në Egjipt.

 • 1 kupë e thjerrëzat thata gjelbër ose kafe (lëvizur dhe shpëlarë)
 • 1 1/2 gota ujë
 • Kripë dhe piper

 • 2 lugë vaj ulliri
 • 1 kupë copëtuar qepë bardhë
 • 1 karrota të mëdha copëtuar dhe peeled
 • kripë 1 lugë
 • 250 g thjerrëza të thata të gjelbër ose ngjyrë kafe (lëvizur dhe do të shpëlahet)
 • 1 kupës avull, domate copëtuar
 • 1 litër lëngun vegjetal 1/2
 • 1/2 lugë koriandër
 • 1/2 lugë qimnon

 • 1 kupë copëtuar qepë të kuqe
 • 1 kupës copëtuar domate
 • 1/2 kupë majdanoz copëtuar
 • 2 karafil grimcuar hudhër
 • 2 gota thata thjerrëzat e gjelbër ose ngjyrë kafe (lëvizur dhe do të shpëlahet)
 • 1/3 kupë vaj ulliri
 • 1/4 kupë balsamic uthull
 • 3 lugë Dijon Mustard

 • 1/2 kupë vaj ulliri
 • 2 qepë copëtuar imet spanish
 • 1 1/2 gota tharë thjerrëzat e gjelbër ose ngjyrë kafe (lëvizur dhe do të shpëlahet)
 • 5 gota e ujit
 • 1 1/2 gota oriz gjatë kokërr
 • 1 1/4 kupë kos
 • 2 karafil grimcuar hudhër
 • 1 lugë çaji lëng limoni
 • 1/4 lugë qimnon
 • Kripë dhe piper

 1. 1 lak përmes dhe shpëlarje thjerrëzat. Në thjerrëzat thata, veçanërisht në qoftë se ju bleni atë në sasi të mëdha, ndonjëherë vijnë të gjithë gurë të vegjël, kështu që është e nevojshme për të zgjidhur. Shpëlaj thjerrëzat nën ujë të rrjedhshëm në një kullesë.
 2. 2
 3. 3
 4. 4 Pasi thjerrëzat vijnë në një çiban, reduktimin e ngrohjes. Kuzhinier për rreth 40-45 minuta në ngrohje të ulët. Herë pas here llokoçis thjerrëzat. Thjerrëzat gati nëse zhytur të gjithë me ujë dhe të bëhet e butë.
 5. 5 Hiq nga të nxehtit dhe ikjen. Thjerrëzat, ju thjesht mund të shtoni kripë dhe piper, ose për të përdorur në një recetë ku ju doni të thjerrëzat kafe apo të gjelbër.
  • Shto ngrohtë salads, casseroles dhe mbushje.
  • Shto supave pureed.
  • Përzierje me oriz të bardhë apo Pshenko për garniturë.
  • Pure për të bërë një tru vegjetarian.
Ajo do të jetë interesante:   Çfarë ndodhi me Andrey Malakhov

Shto një koment

e-mail juaj nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar *