SI TË BËJE Kiselev e manave dhe niseshte

Author: | 2018/12/31

Lista e recetave në artikull:

 • Kissel nga manave të freskëta
 • Çokollatë buding qumësht
 • mjaltë pelte

përgatisë pudingKissel nga niseshteja: se si të gatuaj Foto :? Shutterstock

Karakteristike pelte pelte qëndrueshmëri jep niseshte. Për të duhet të llogaritur si shumë spoonfuls e niseshte për litër të ujit është e nevojshme për pelte, ju duhet të përqëndrohet në trashësi pije. Për pelte të lëngshme të mjaftueshme, për shembull, duke i vënë një lugë niseshte pelte për dendësi mesatare mund të vihet 2-3 lugë për biznese shumë të trashë - 4.

Kissel nga manave të freskëta

Kjo recetë mund të jetë i gatuar puding të blueberries, raspberries dhe luleshtrydhe.

Për ta bërë atë, ju do të duhet:

 • Manaferrat - 250 g
 • niseshte patate - 3 tbsp. lugë
 • sheqeri - 1 kupë
 • ujë - 1 liter

Berries reassemble dhe larë me ujë të rrjedhshëm. Shtypni ato me lëng dhe derdh në një enët jo-oksiduese. Cover kapakun lëng.

Berry mbetet dele në një tigan, të mbuluar me ujë të ngrohtë dhe vihet në zjarr. Të sjellë në valë dhe vlim për 5 minuta. Strain nëpërmjet një sitë dhe përsëri vihet në zjarr. Shto supë e sheqerit, llokoçis mirë dhe të sjellë një çiban përsëri.

Niseshte, derdh në një tas të veçantë dhe të holluar me ujë të ftohtë, llokoçis tërësisht. Tendosje atë dhe pour në supë e manave, nxitje të vazhdueshme. Ka edhe shtoni lëng ftohur kokrra të kuqe, të sjellë përsëri një çiban dhe fikur ngrohjes. Kur pelte të ftohet në temperaturën e dhomës, ruajtur atë në një frigorifer.

Lodhur nga të pijshëm lëng? Cook buding!

 • më shumë

Kissel - kalori, por pije jashtëzakonisht e dobishme. Manaferrat dhe fruta, të cilat ajo është e gatuar, të pasuruar me vitamina, niseshte dhe ndihmon për të rivendosur gastrit stomak apo ulçerë

Çokollatë buding qumësht

Për përgatitjen ju do të duhet:

 • Qumësht - 1 litër
 • sheqer - ¾ kupë
 • Cocoa - 2 tbsp. lugë
 • niseshte - 2-3 tbsp. lugë
 • vanilje - për shije
Lexo më shumë:   çfarë të bëjë në këmbë ndrydh

Qumësht të sjellë në vlim. Vënë sheqer në të, premixed me kakao. Llokoçis dhe shtoni një vanilje pak.

niseshtesë së patates të shpërndarë në një sasi të vogël të qumështit të ftohtë dhe derdh atë në një rrjedhë e hollë në qumështin e vluar me kakao. Të sjellë në vlim, nxitje të vazhdueshme. Hiq nga të nxehtit dhe derdh në gota apo syzet.

Për një gotë me pelte nuk kanë shkumë, sasi e vogël me pije shtresë e hollë e sheqer pluhur

mjaltë pelte

Për përgatitjen ju do të duhet:

 • Honey - 300 g
 • lëng limoni - 4-5 Art. lugë
 • sheqer - 1/3 kupë
 • niseshte patate - 3 tbsp. lugë
 • ujë - 1 liter

Gjysma mjaltë shpërndajë në ujë të nxehtë, sheqer dhe derdh të gjitha të sjellë në vlim. Holluar niseshte patate në ujë të ftohtë zier dhe derdh atë në një pije, nxitje të vazhdueshme.

Hiq buding nga të nxehtit, shtoni pjesën e mbetur mjaltë dhe lëng limoni. Të gjitha përzierje mirë dhe ngrij.

Çfarë është pluhur pelte dhe se si të gatuaj?

 • më shumë

Shto një koment

e-mail juaj nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar *