SI TË lit VEHICLE nga një tjetër

Author: | 2018/08/28

Me fillimin e acar Hardball, çështja se si për të filluar makinë në mëngjes ka marrë një rëndësi të jashtëzakonshme. Megjithë thjeshtësinë e saj të dukshme, procesi i "përforcues" ka një numër të nuanca, të cilat ne do të konsiderojnë në materialin.

Para se të kërkoni një fqinj për të parkuar (ose shoferi i një makinë në kalim) "dritë" makinë, mbani në mend në vijim:

"Ndizet" vetëm në qoftë se automjeti juaj. Ndizet "makinë mund të jetë vetëm rasti nëse motor, bateri, circuitry dhe pajisje në përdorim. Kjo është, vetëm kur bateria është thjesht shkarkohet - si rezultat i një joproduktive gjatë e makinës, ndriçimi i brendshëm ose fenerët, etj harruar

Nëse nën kapuç ka një erë e fortë e karburantit, në qoftë se bateria ka "ul" si rezultat i një përpjekje të gjatë dhe të pasuksesshme për të filluar automjetit nëse instalime elektrike është i mbuluar me një shtresë të trashë të fëlliqur ose dëmtimit të palcës - "dritë a" nuk mund në çdo rast! "Booster" nuk do të ndihmojë, por ka një shans "për të mbjellë" dhe bateri-donatorëve.

Nëse pajisjet elektrike - dritat, radio, ndriçimit vnutrisalonnoe - punë, por motori nuk do të fillojë - ajo nuk është në bateri, dhe "Booster" nuk do të ndihmojë.

"Ndizet" vetëm makina me një motor të ngjashëm në vëllim. Në varësi të madhësisë motor, për të filluar të kërkojë rrymat e ndryshme duke filluar - dhe bateri të vendosur në përputhje me to. Prandaj, bateri makine me një vëllim të vogël të motorit - ka gjasa të ndihmojë "ringjallur" motor mnogolitrovomu vend shkarkohet veten.

makinë Diesel nuk mund të "marrë një dritë" të benzinës për të njëjtën arsye: në motorëve me naftë, i turr aktuale është shumë më e madhe se sa aktuale, e cila është projektuar bateri makine benzine.

Kur temperaturat ultralow (nën -20 °) - «Booster" mund të jetë jobindëse.

Teknologji "Booster" makinë

Pra, makina në të cilën bateria është shkarkuar, në gjendje të mirë, makina-donatori ka më të afërt në aspektin e motorit dhe llojin e njëjtë të karburantit (benzinës apo makinë "ndizet" në naftë).

Kërkohet: teli "çakmak" doreza.

Lidhjet me kabllo "krokodilët" duhet të crimped dhe ngjitur sigurt. Tela dhe "krokodilët" color-coded: e kuqe është përdorur për të lidhur në "plus", i zi apo i pangjyrë - në "minus".

hapi 1

Makina vënë ardhshëm , në mënyrë që gjatësia teli mjaftueshme. Në të njëjtën makina në çdo rast nuk duhet të prekin njëri-tjetrin.

hapi 2

Shurdhojë motor makina donatorëve , fikni të gjitha pajisjet elektrike.

hap 3

Lidhu me anë të "çakmak" (plumb i kuq) "+" e baterisë ngarkuar me "+" varfëruar .

hapi 4

Ne lidhë "-" bateri akuzuar (tela zi) për çdo pjesë të trupit masiv unpainted ose motori i makinës së dytë.

Kjo është bërë për disa arsye: në qoftë se shkarkimi bateria është ende e gabuar ( "mbyllur"), rezistenca në pjesën om, nëpërmjet të cilave ajo do të kalojë në aktuale nga bateria është i dobishëm - japin pronarët e automjeteve për të vlerësuar situatën dhe kohën për shkëputje telave.

Arsyeja e dytë - është për të hequr një burim potencial i arcing larg nga bateria: rrymat e larta që ndodhin në minutat e para të ngarkuar, bateria mund të caktojë oxyhydrogen gazit (përzierje e hidrogjen dhe oksigjen) dhe të çojë në ndezjen vogël shkëndijë.

Lidhu i pari "+", pastaj "-" është gjithashtu për sigurinë - për të minimizuar gjasat e qark aksidentale gjatë lidhjes.

Telat nuk duhet të prekë pjesët e lëvizshme të motorit.

hap 5

Ne përpiqemi për të filluar makinë me bateri shkarkuar.

Nëse kjo nuk është e mundur - kjo do të thotë se ka një shkarkesë mjaft i madh aktual i baterisë, dhe nëse po, për të vazhduar - të dyja janë shkarkuar baterinë. Në këtë rast - ne të vazhdojë në hapin e ardhshëm.

hap 6

donatorëve bimore Auto. Ne dëshmitarë baterinë dhe prisni 10-15 minuta - është procesi i akuzuar.

hap 7

Shurdhojë motor car-donatorëve, dhe vetëm pas kësaj - motorino e makinave të dytë.

Në asnjë rast nuk mund të kandidojë motor motorino me makinë donatorin motor running: kjo mund të dëmtojë donatorin gjenerator (në rastin më të mirë - siguresën). Kjo ndodh sepse kur motorino "ndizet" makinë, tension në qarqet bie ndjeshëm dhe gjenerator donatorëve do të përpiqet për të kompensuar këtë rënie.

hap 8

Nëse makina plagë deri - shkëputje telave në mënyrë të kundërt - së pari të hequr "-", pastaj "+".

Ajo do të jetë interesante:   Kujdesi barbarozë në shtëpi

Nëse nuk është plagë up - një më shumë kohë (më shumë - kjo nuk ka kuptim), të vazhdojë për Hapi 6.

"Lit" mund të jetë një mënyrë tjetër

Options "Booster" makinë - mjaft shumë, dhe ata të gjithë të ndryshojnë si një sekuencë e hapave, si dhe përmbajtjen e tyre.

Ka mundësi "Booster" dhe përcaktimin e baterisë niveli i shkarkimit me anë llambë (përdorur si rezistencë shtesë), ka mundësi të ndryshojë bateri - hedhur kontakt - me motor running, dhe të tjerët.

Megjithatë, ajo duhet të mbahet mend se automjetet moderne injeksion plot elektronike, dhe ata "Booster" teknologji që ka qenë në modë 30 vjet më parë, tani mund të bëjë dëm serioz në makinë.

rezultat

"Ndizet" vetëm në qoftë se automjeti juaj.

Motorë mund të drejtohet vetëm në një kohë, është e pamundur për të drejtuar të dy motorët në qarqet e lidhur.

"Lighting një" makinë të huaj, mos harroni elektronachinke makinën e tij.

Si kjo?

SI TË ndezur makinën nga një tjetër makinë

YAKU0094
bateri Test: Amper cilëve e fortë?

Më kujtohet se për ndriçim përdor dy telave me Clips Alligator, të cilat lidhin "paralelisht" terminalet e baterisë e dy makinave - ". Mërzitur" dhe tuaj Kjo është pozitive për pozitive, negative në negative. Vetëm? Jo me të vërtetë. Në çdo rast, çdo botim mbi këtë temë menjëherë gjeneron një stuhi e debatit dhe komentet - thonë ata, nuk është se, të gjitha gabuar!

Miti 1. fqinji refuzuar të japin një dritë

Kjo nuk është lakmia - kishte frikë për makinën e tij. Sepse servismeny dhe electricians gjitha vija flisni atij me një zë, thonë ata, nuk e bëjmë këtë. Ata thonë se makina juaj nuk është projektuar për dikë që të kapem për telat e një bateri, por ende ishte i lidhur në të njëjtën kohë nuk është e qartë se ku ... histori horror se si, pasi operacione të tilla në makinë-donator u ndërprenë elektronike me kohë të plotë, me bollëk. Sa i përket ato janë të vërteta, në këtë rast, kjo nuk ka rëndësi: thjesht nuk do të jetë i habitur se fqinji nuk duan të rrezikojnë atë.

Në të kaluarën, një operacion i tillë ishte në rregull. Nga Lada Muscovites ndizet - dhe kjo është në rregull. Por kjo ishte shumë kohë më parë, kur makina ishin immeasurably më të lehtë. Dhe ata kanë sot është e ngjashme me një kompjuter, dhe për këtë arsye shumë pampered. Dhe rreziku i dëmtimit nga surges të vërtetë e madhe.

Miti 2. Car përforcues me terminal shkëputur makinë bordi donator

02

Pra dritë shumë më të sigurt. Por në këtë rast, fqinji i pangopur mund të kuptoni. Së pari, shumë makina bateritë janë të fshehura nën mburojat plastike, dhe një mjet i përshtatshëm në bagazhin mesatare nuk do të gjeni sot. Dhe së dyti, një shumë e makinave moderne është rreptësisht të mos tolerojë edhe një bateri shkurtër ndërprerjeve. Pas kësaj, pronari do të duhet për të aplikuar për shërbimin, humbur kohë, të holla, dhe nëse jo me fat, dhe garanci. Kjo është, natyrisht, makina e me çmim të lartë, por jo të gjithë do të duan për të kryer eksperimente të tilla, madje edhe makina me kosto të ulët. Papritmas, ato janë bërë edhe me humor?

Miti 3. Sequence Booster për automjeteve

Është e nevojshme për të lidhur një paralele Bateri e jashtme me standardin - ajo kërkon të trasha lidh tela. Hollë për të filluar padobishme.

00-1

Sekuenca eshte si me poshte:

  1. Lidhni kabllot pozitive (+) të shkaktojë me pozitive (+) terminal i ndihmëse bateri-donator, dhe pastaj - me nje (+) terminalit pozitive e baterisë shkarkuar.
  2. Lidheni negativ (-) kabllor me një negativ (-) terminalin e baterisë ndihmëse, dhe pastaj - nga cilindra motor bllok automjeteve kokëfortë. Edhe pse është mirë të jetë zgjedhur deri rymu heqjen e njësisë së pushtetit - kjo është zakonisht lehtë për të gjetur. Në një rast ekstrem, nëse qasja në "metal" Jo, lidheni atë me (-) terminali i bateri makine vdes.
  3. Sigurohuni që telat mos e prekni blades tifoz dhe pjesë të tjera të lëvizshme të motorit.
  4. Mundohuni të vënë motor kapriçioz. Nëse "punuar" - shkëputje dirigjent "negative" (i pari nga automjeti kapriçioz pas bateri nga donatori), dhe pastaj tela pozitiv në të njëjtën sekuencë.
  5. Ozhivshemu dhënë makinën për të punuar - në përgjithësi, për të mos shtypur atë menjëherë. Pa podzaryazhennoy bateri rregullt ai ende jeton nuk është. Më vonë, do të ishte mirë për të kuptuar arsyen pomiraniya bateri të rregullt.
  6. Dhe në qoftë se tela normale trasha jo? Joking mënjanë, dhe për të gjetur ato tani - një problem i madh. Ajo që është shitur - 99.9% urryer Chinese-natë me një izolim të trashë dhe telat tonyusenkoy brenda (. Shih foto më poshtë). Në një rast ekstrem, nëse telat trasha nuk janë gjetur, është e nevojshme për të përdorur atë që kemi, por ajo është "fun" duhet të shtrihet të paktën 15-30 minuta, derisa akuzat dy bateri pak barazuar. Ju pastaj mund të provoni për të filluar motor.

04

Miti 4. Sekuenca e lidhjes nuk është e rëndësishme

01

20150218_144_sneg_zr_03_15
13 mitet funksionimin dimri i automjetit

Dallimi - jashtëzakonisht të sigurt. Nëse ju lidhni kabllon negative e parë dhe pastaj rastësisht le të shkojë e pozitive, lidhur me një bateri, ajo është shumë e mundshme që në vjeshtë, ai do të prekë pjesën metalike të makinave. Kjo është - një qark të shkurtër! Kjo ndodh gjithashtu se lidhur tashmë "krokodili" papritmas paangazhuar nga terminalet - pasojat janë të njëjta. Por në qoftë se ju së pari të lidheni me njëri-tjetrin "pro", aksidentale telat bien minus nuk janë aq të rrezikshme. Përveç, sigurisht, ai nuk bie pikërisht në terminalin pozitive, e cila është e pamundur.

Ajo do të jetë interesante:   Kartolina duart HAPPY njeri i moshuar

Miti 5. Për të filluar deri makinën në qoftë se motori e dhuruesit?

Këtu opinionet ndryshojnë. Shumë besojnë se paralel baterinë, ajo është me vlerë një motor të vogël makinë makinë donatorëve për të plotësuar në mënyrë që bateria e tij, dhe tkurrur. Dhe vetëm pas kësaj, muffling motorin e tyre, duke u përpjekur për të vënë dikush tjetër. Skeptikët argumentojnë se ai thotë: ". Vepër" në qoftë se bateria e ulët "ulet" një defekt serioz (qark të shkurtër në banka, etj), atëherë një pasuksesshme gjenerator skenar donatorëve mund të këtë Prandaj, mendimi im është: le motori makina donatori nuk është e nevojshme.

Miti 6. Një ndalim total "duhanit"

Nga se çdo gjë shkon! Në një makinë moderne mund të gjurmohen prirje mjaft e qartë: mbuluar maksimale të gjithë pronarët e makinave Mënyra hyrë në të brendshme shpendi saj. Megjithatë, sot Booster nga një tjetër makinë në fakt e ndaluar: konsumatori është dhënë vetëm fole 12 V, dhe ajo nuk mund të jetë i lidhur tmerrshme - lexoni udhëzimet! Dhe nëse ju naivitet blurted menaxher klientit që lejoi dikush në dritë atë, atëherë ...

Mit 7 ndizet nga puskachey litium autonom

05

Çdo gjë është e thjeshtë: lidhës kapem me terminale krokodili podsevshih bateri, dhe pastaj lidheni me lidhës ruajtjen e duhur të energjisë dhe të përpiqen për të filluar motor. qarqeve të shkurtër në të njëjtën kohë është pothuajse e pamundur. E vetmja dëshirë: nëse është e mundur, nuk do të kapem për (-) bateri, dhe për pjesën metalike të motorit (p.sh., sy). Në qoftë se ajo punon, natyrisht, fakti nuk mund banal gjatësi tela mjaftueshme.

në vend të një epilog

06

Në përgjithësi, një udhëtim të mirë! Dhe për ata që duan për të qeshur - kjo është këtu. Vetëm mos besoni atyre që thonë se në qoftë se ajo do të ndihmojë për të vënë motorin kur bateria është shkarkuar.

SI TË ndezur makinën nga një tjetër makinë

Në këtë edicion të "mjedisit teknik" revistës ekspertëve "në timon", thotë Genadi Emelkina dhe shembull tregon se si për të ndezur një makinë me një shkarkimin e baterisë. Lexoni më shumë në lidhje me mitet që lidhen me ndriçim një makinë - në lidhjen tonë.

SI TË CAR ndezur për të filluar BATTERY

Një gjobë dhe mëngjes me diell të dimrit, ju zgjoheni në një humor të mirë, vishen me rroba të ngrohta, të marrë jashtë në rrugë, të hapur makinën, të futur çelësin në ndezjen, kthehet me paqe - një bateri të vdekur refuzon të kthesë motorino. Në këtë artikull, ne përshkruajnë hap pas hapi se si për të filluar automjetin tuaj nga një tjetër automjet me një bateri të karikuar.

Hapi 1 . Para makinë "të lehta", fikni të gjithë konsumatorët e panevojshme të energjisë. Ndaluar motorin e makinës me një bateri normale. Sigurohuni që bateria DC përforcues tension është 12 V, kapaciteti duhet të jetë përafërsisht i barabartë me kapacitetin e baterisë shkarkuar.

Hapi 2 . Ne fillojmë të "marrë një dritë." Connect një kabllo (e kuqe) në terminalin pozitiv të baterisë ndihmëse. Në fund të tjera të të njëjtit kabllo në terminalin pozitiv të baterisë shkarkuar. Lidhni kabllon tjetër (të zezë dhe pa ngjyrë) në terminalin negative e baterisë ndihmëse. Anën tjetër të kabllit të masës automjetit: bllok motor ose ndonjë tjetër të përbashkët unpainted ndërprerë. Në çdo rast, mos e lidhni kabllon në terminalin negative e baterisë shkarkuar. Filloni motor me një bateri normale.

Hapi 3 . Me vlerë të prisni 5-10 minuta për të "donatorëve" të ngarkuar baterinë. Kjo do të zvogëlojë ngarkesën në elektricist e tij në kohën e start-up dhe për të shmangur ngrohjen e tepërt të telave për "përforcues" dhe lidhje të tyre.

4. . Merrni në makinën tuaj. Përpjekjet për të filluar motor duhet të jetë jo më shumë se 15 sekonda me intervale ndermjet tyre në një minutë. Pas fillimin e suksesshëm të lënë të dy motorët drejtuar boshe me kabllo të lidhur për 3 minuta. Para shkeputur kabllot nga terminalet, në një makinë me një bateri të vdekur të përfshijë një lavaman e tanishme, për shembull, e pasme ngrohës dritare. Kjo ndihmon për të shmangur surges në sistemin elektrik. Në çdo rast, në procesin e "ndriçimit a" nuk përfshijnë ndriçim, ose surges epërsinë në digjem llamba.

Hapi 5 . Shkyçja kabllot në mënyrë të kundërt. "Prikurenny" nuk përpiqet për të fikur motorin për 10-20 minuta për të lejuar bateria shkarkohet mund të plotësohen për fillimin e ardhshëm. Në rrymat mëdha bateri cakton një përzierje e hidrogjenit dhe oksigjenit. Shkëndija e vogël mund të çojë në shpërthimin dhe shkatërrimin e trupit baterisë dhe lirimin e acidit sulfurik, Jetë jashtëzakonisht i kujdesshëm!

Përdorimi kujdes - procesi i "përforcues" Rrezik shpërthimi makinë: cigaret djegie, ndeshje, lighters - duhet të hiqen, unaza, rrathë, shikon me një rrip metalike - too. Good luck në rrugë!

Ajo do të jetë interesante:   SI TË MERRNI TË Veliky Novgorod nga Moska

[XP] TRAJTIMI VEHICLE lit. - DRIVE2

Sipas mendimit tim, opsioni më e lehtë nuk është për shkëputje ndonjë terminalet e baterisë, të sjellë motorin e donatorit, mbyten - marrësit, dhe pastaj lidheni tela "+" në "+", "-" për të "-". Veprojnë dhuruesit 10 minuta në 1500-2000 rpm. Disable "+" në dhuruesit dhe pranuesit të përpiqen për të filluar motor, në qoftë se nuk të ndihmojnë, atëherë 90% e baterisë është i vdekur, me pothuajse 0!

Autori nuk e kupton në parimet akuzuar dhe makina podkurivaniya, kopjohet stupidly artikull zamylenny. mënyrë të punës është ballë për ballë, të hedhur tela në pacientit depozituar një donator për të ngarkuar e pacientit për rreth 15 minuta, pa e hedhur off tela mbyt donatorin, për të marrë pacientin, dhe pastaj dele tela (duke respektuar themelor sigurinë qark i shkurtër-lloj). kur duke përdorur një metodë të tillë të surges, shpërthime elektronike djegies bateri mund të harrohet.

Dhe në qoftë se ju bëni si mishërim të tretë, por nuk fikur motorin para fillimit marrësit e donatorëve? Ose në të gjitha - I tërhequr deri në surrat pacientit në surrat, nothing're zhurma terminale gojë dhe jo, nuk e hiqni, thjesht lidhni dy krokodilat e baterisë, fabrika të durueshëm. Sa e rrezikshme?

Seriozisht? Ju mund të zhurmë të gjitha Elektrike? Dhe mendoni Islands, për të cilat automjeti është në kutinë e siguresave? Pse? Maksimale që mund të jetë në këtë metodë Booster sepse ajo solli poshtë orën dhe rivendosur vetë-mësuar ECU (ky është maksimumi). Nëse ju nuk e dini se çfarë jeni duke biseduar rreth, është më mirë të heshtë dhe të mos të mashtrojnë njerëzit!

Ps

Më shumë pallavra rreth Booster unë nuk kam parë apo dëgjuar))))

Isha tepër dembel për të edhe koment)

Ju ndoshta thjesht nuk ishin duke mbajtur një fitil 10-amp që ka përjetuar 50 Amper. All oplavilsya por jo djegur)) I - saw) Dhe çfarë ndodh më pas është parë edhe)

Në përgjithësi, më mirë të sigurt se sa keq. Nga makina e tij ndriçon si të doni)

A mund të jepni në atë shëmbull të një subjekti në vetvete, në vend se instalime elektrike zjarrin?! Përsëri, unë nuk kam dëgjuar apo nuk e kanë parë një rast të vetëm që kur ndriçimi është diçka e gabuar ... ka pasur 8 makina. 3 lokale dhe 5 ino nga makinë të vogël në Cherokee Grand ... Unë kam qenë ndezur një cigare në të gjitha makinat dhe të lehta një mua ... për 12 vjet nuk është një problem për shkak të ndezur një nebylo jo të arsyeshme!

Sigurisht nëse një person rukozhop, atëherë nuk ka asgjë që mund të bëni në lidhje me të dhe ai vetëm për ndonjë gjë zaporet

Vase patjetër do të jetë asgjë elektronikë, Marka makinë dr.avto surrat tuaj në surrat pa shkeputur asgjë për të lidhur dhe ka pritur disa minuta, nuk mbytur makinën e tij plagë deri me një accum vdekur. Por, kamionë të rëndë ashpër me elektronikë kështu që bima nuk është e rekomanduar, trurin e mizave me një zhurmë. Taz këmbëngulës në këtë drejtim.

Faleminderit, informacion të dobishëm.

Kjo është pyetja e vetme u ngrit: ". Vetëm mos ndizet një motor nafte nga donator benzinë"

Dhe anasjelltas, ju mund? Në të njëjtën kohë këtë vit ", është ndezur një cigare," e tij "Diesel" benzinë ​​"Skoda", me një motor 1.4. Dhe bateria unë kam më shumë kapacitet ... Gjithçka ka ndodhur sigurisht, por çfarë mund të jenë pasojat?

Në të kundërtën - kjo është e mundur =) Vetëm një bateri të vogël (në kapacitetin) Petrol nuk mund të përballen me motor dizel, dhe më shumë amperage në mënyrë që të fillojnë. dmth Në këtë rast, ju mund të thjesht kot të jetë i zënë me nisjen.

Por në qoftë se ju drejtuar në naftë benzinë ​​- asnjë problem nuk duhet të jetë. Starter do të marrë sa më shumë si ju mund të, dhe në kapacitetin dhe forcën e suficitit tanishme nuk do thjesht të përdoret.

E pra, para së gjithash, një herë në vit dhe shoots rrinë. Shansi i një rezultati të tillë është. Edhe në qoftë se ai është një në një milion, por që mund të garantojë se ju nuk do të gjeni veten të jetë "fat"? Sa për mua - është më mirë që menjëherë të përjashtuar një mundësi të tillë. Të shmanget.

Së dyti - nuk kanë nevojë për shumë përzierje shpërthyese. Unë, për një moment, një kimist me profesion, dhe pas disa tuba disa provë Rrapëllin podvzorval në rininë =) shumë, për shkak se në një dhomë gjërë e punuar - por për ju.

Dhe së treti - në fund të oqeaneve është të paktën një duzinë nëndetëse të vrarë nga shpërthimi dhe zjarri posleduschego në folenë e baterive. Dhe kjo është konfirmuar vetëm raste.

E thjeshtë është që të hedhin telat janë të lidhej siç duhet në makinë, pastaj të bëjë makinën donatorëve dhe tymi për 15-20 minuta. Gjatë kësaj kohe, vdekur në bateri është i ngarkuar, pak së paku. mbyt më tej donatorëve. Duke u përpjekur për të bërë dohliki. Zakonisht mjaftojë.

Tjetra është mundësitë ose backwaters e donatorit dhe provoni dohliki fillojnë ose karierist, në qoftë se një mekanik.

Shto një koment

e-mail juaj nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar *