SI TË transplantuar orchids në shtëpi FOTO hap pas hapi

Author: | 2018/08/22

 • Kur është fjala për transplantin Orchids?

Pets orchids - është, natyrisht, krenaria e çdo bimë që rritet. Edhe pse popullor në Dendrobium vitet e fundit dhe Phalaenopsis më pak të çuditshëm në kushtet e rritjes së saj si Orchids egra, e cila në shtëpi nuk është diçka për të transplantuar, dhe e vështirë për të marrë të rritet. Prandaj duhet të paguhet për llojin e bimëve të bukura, edhe kur të blerë nga një shitës me pakicë. bimët më e blera nuk kanë nevojë për transplantim, por ajo duhet të jetë realiste në lidhje me gjendjen e sistemit rrënjë dhe substrate, i cili mbolli një lule. Si për të përcaktuar se kur për repot një orkide - shkruar më poshtë, por tani për tani disa fjalë në lidhje me kërkesat dhe kushtet e rritjes së kulturës lule.

Pse të ndryshojë shtëpinë e orchids?

Kushdo që rritet Orchids në literaturën ndoshta lexuar në lidhje me atë që ata janë epiphytes, të cilat rriten në simbiozë me kulturat pemë. Ata nuk kërkojnë rooting në parim. Trasha bishtalec rrënjët mish dhe leh pemë merret në lagështi të tepërt në shi dhe vesë.

Pets Orchids nuk janë në hapësirë ​​të hapur, ku ata kanë ushqyesve të mjaftueshme nga kulturat fungale, e cila në sasi të mëdha janë parazitare mbi pemë leh. Prandaj, zëvendësimi i rregullt i tokës është e nevojshme.

Pra, ne analizojmë pyetjen se pse ne kemi nevojë për një ndryshim të Orchids brendshme. Në fakt, kjo ngjarje është pothuajse një nga më të rëndësishme në kujdesin e epiphytes, si ata të rriten më shpejt dhe të zbrazë lëndë ushqyese substrate. Në orkide dhënave vivo ekzistojnë në simbiozë të ngushtë me bimë të tjera të cilat vazhdimisht pasuron ushqyesve leh. Në shtëpi, orchids transplantimit nevojë për të rivendosur rezervat e ushqyesve. Prandaj, duke ndryshuar tokën plotësisht.

Por nuk është një mashtrim. Shumë Kultivuesit pa përvojë pas transplantimit Orchids brendshme fillojnë të lënduar për një kohë të gjatë dhe nuk lulëzim. Ajo është e lidhur me një tipar interesant. Fakti që të absorbuar ushqyesve nga substrate, këto bimë mund të përpunohen vetëm në formën e kërpudhave dhe saprofitë. Çdo orkide "mësuar" të një komuniteti të caktuar të kërpudhave dhe saprofitë. Nëse ju të ndryshojë toka ndryshon përbërjen mikro-kimike, për të cilat bimore ka ende për të marrë të përdoret për të. Shmangni këto problemet mund të jetë, në qoftë se ju hedhin një grimcat pak e tokës së ish-të tenxhere të ri.

Kur është fjala për transplantin Orchids?

Kur për transplantin Orchids, si për të përcaktuar këtë moment, madje edhe luleshitës papërvojë? Nuk kanë Standardet që thonë se Orchids transplantin vjen 2 vjet pas transferim fundit. Por këtu ju nuk duhet të mbështetet vetëm në teori. Ju duhet për të përcaktuar kur keni nevojë për një transplantim orchids në një mënyrë praktike. Dhe pastaj ka disa kritere disa. Pra, orchids transplantin vjen kur:

 • masë rrënjës është vendosur në një enë;
 • Rrënjët shumta ajrore fillojnë të formojnë;
 • shfaqen në gjethe dhe spote zbehtë të verdhë;
 • jo lulëzim më shumë se 3 muaj rresht;
 • masë gjethe e 2 ose më shumë herë madhësinë e tenxhere.

Koha më e mirë për transplantimin Orchids - një periudhë tjetër pas lulëzuar. Ajo është e mirë për të kryer këtë procedurë në vjeshtë apo pranverën e hershme. Por kjo nuk është një parametër veçanërisht e rëndësishme për shkak se Orchids nuk janë të ndjeshëm ndaj tëharrje sistemin rrënjë.

Këtu janë përgjigjet e disa agronomë, pyetjet e bëra më shpesh cirk të papërvojë.

A është e mundur për transplantin Orchids gjatë lulëzuar?

Shumë njerëz pyesin nëse transplantimit Orchids mundshme gjatë lulëzuar e saj, e cila mund të zgjasë më shumë se 10 muaj rresht. Kjo nuk ndikon ngjarjen në shkëlqimin e lulëzuar dhe më të mirë rënie bud? Transplantimit humbje e ngjyrës orkide është mjaft e mundshme. Kjo nuk ndikon në cilësinë e lulëzuar pasues, dhe në disa raste mund të zgjasë në mënyrë të konsiderueshme atë. Por është e nevojshme që të transferojë shkurtuar nga 2 cm të gjitha gjeth e lule. Kjo ju lejon të shpejt të ndërtuar një masë të re rrënjë dhe për të rritur numrin e lateral rrjedh.

Kur orkide ka nevojë për një transplant pas blerjes?

Të përcaktuar se kur për transplantin e orkide pas blerë një bimë lulëzuar në një dyqan specialiteti mund të jetë si një kalorës i sistemit. Zakonisht, për të formuar një pamje tërheqëse në çerdhe Orchids mbulua me një stimulator aktive të lulëzuar. Kjo depletes sistemin rrënjë. Roots ndërsa mund të duket rrudhur dhe i zbehtë. Nëse kjo ndodh, është e nevojshme për transplantin e orkide menjëherë pas blerjes së bimëve në dyqan.

A kam nevojë për të holluar me ujë pas transplantimit Orchids?

Pas transplantimit, lotim një orkide nuk është vetëm e domosdoshme, ajo është jetike për të siguruar që toka e re zhytur shuma maksimale e lagështisë. Zakonisht ajo ka ofruar për shitje në terren me fibra të thata. Kjo është një substrate e thatë, e cila përmban një sasi minimale të lagështisë. Prandaj, menjëherë pas transplantimit orchids nevojë për të ofruar 20 - 30 minuta në një enë të mbushur me ujë të butë me sasi të vogla të elementeve gjurmë.

A ka një dallim të madh transplantimit Orchids Phalaenopsis nëse disa kujdes është e nevojshme?

Transplantimit Orchids Phalaenopsis ndryshim të rëndësishëm nuk ka rëndësi. Kjo është bërë sipas standardit skemës ana e bazuar. vetëm Komenti i se ky lloj i transplantit është e nevojshme më shpesh se, për shembull, Dendrobium.

Ajo do të jetë interesante:   dita kur farmacisti NË RUSI

Kujdesit pas transplantimit shuma Orchids Phalaenopsis për të vënë në tenxhere në një vend ku nuk depërtojnë rrezet e diellit direkte. Është e dobishme për disa uljen e temperaturës së ajrit të ambientit. Nëse bimore nuk lulëzim, është e nevojshme të përditshme spërkatje me ujë nga një llak.

Cilat janë tiparet e transplantimit Dendrobium orkide?

Tipari kryesor i transplantimit orkide Dendrobium është koha e ngjarjes. Nëse Phalaenopsis mund të zëvendësohet 1 herë në 3 vjet dhe ende të marrë një lulëzim të madh të gjatë, transplantin Dendrobium kryhet më shpesh. Normalisht, kjo duhet të bëhet të paktën 1 herë në vit. Ndonjëherë ju duhet të rimbjell dedrobium për 2 herë në vit. Kjo është për shkak të faktit se centrali shumë shpejt rrit në masë rrënjë dhe ndalon lulëzim për shkak të faktit se ajo bëhet në afërsi të kapacitetit.

Si është transplantimit Orchids fëmijët?

Pyetjet kultivimin e këtyre bimëve të mrekullueshme në shtëpi janë diskutuar në detaje në një tjetër material. Prandaj, si fëmijët transplantin e orkide, përshkruani shkurtimisht. Procedura standarde këtu. Përgatitjen e konteinerit, sistemi i rrënjës nuk është shkurtohet, dhe është shpërndarë në mënyrë të njëtrajtshme në lidhje me volumin e enë. Zgjedhja e saktë e kapacitetit të parë ulje për fëmijët Orchids: ka nevojë për një tenxhere që është e barabartë me diametër të përhapjes së gjetheve të uzinës së.

Transplantimit Orchids në hap pas hapi në shtëpi

Dhe tani të shkojnë direkt në udhëzime hap pas hapi se si për të kryer një transplantim Orchids në shtëpi.

Së pari, ju duhet për të përgatitur të gjitha që është e nevojshme për këtë ngjarje. Ajo kërkon vëllim të veçantë tokës korrespondon me tenxhere e zgjedhur. Nga rruga, kushtet optimale për zhvillimin e sistemit rrënjë të orchids duhet të depërtimit të diellit. Prandaj, kapaciteti për të zgjedhur muret transparente. tenxhere të re, natyrisht, duhet të jetë më i madh se diametri i enës, e cila është duke zhvilluar një orkide. Dallimi maksimal diameter - 3 -. 4 cm Përveç kësaj, duhet një thikë të mprehtë, gërshërë për të hequr rrënjët e dëmtuara dhe fiksimin bastunin, i cili do të jetë i lidhur me gjeth lule. orchids hap pas hapi transplantin në shtëpi treguar në detaje në fotot që shoqërojnë çdo hap të procedurës.

Hapi i parë - lirimin dhomë prej dheu. Për ta bërë këtë, butësisht shtrydh Bush orkide mbi tokë, nga ana e enë dhe hiqni petë. Ju thjesht mund të prerë kapacitetin buzë dhe i ndarë në dy gjysma të tenxhere.

Hapi i dytë - të hequr substrate. Kujdes nxjerrë Sistemi rrënjë e patate të skuqura leh dhe grimcat e tjera strukturore të shumë të vjetër. Pas heqjes larë jashtë të gjithë sistemit rrënjë me ujë të ngrohtë.

Hapi i tretë - rishikimin e sistemit rrënjë. Në këtë fazë është e nevojshme për të vlerësuar gjendjen e sistemit rrënjë. Kujdes të kryejmë auditimin për praninë e dëmtuesve dhe sëmundjeve. Nëse gjurmët e pranisë së tyre atje, pastaj të përgatisë zgjidhje insekticid dhe dip në të sistemi rrënjë e bimëve është 30 - 40 minuta. Pastaj ju duhet të prospirtovannymi gërshërë prerë të gjitha, të tharë: rrënjët e thatë kalbur dhe të nxirë. Dërgo rrënjët vetëm të pastër dhe të gjelbër elastike. Për të mbrojtur sistemin rrënjë të dobishme për fshirje e pluhurit me qymyr pluhur.

Hapi i katërt - përgatitja e një "vendbanim" të ri. Në mënyrë që të kryejnë një transplant Orchids brendshme, ju duhet të përgatisin një enë të re në mënyrë korrekte. Për të filluar tenxhere dezinfektohet nga zhytje atë në një zgjidhje të fortë të Permanganat kalium. Pastaj ju duhet të plotësoni në materialin e kullimit 2 cm. Opsioni më i mirë - balta zgjeruar.

Hapi i pestë - në fakt transplantimit orchids në shtëpi. Ne kemi marrë nga orkide nga rezervuari me ujë dhe të shpjegoj rrënjët në vëllimin e tenxhere të ri. Gradualisht shtoni terren si drejtimi rrënjët. Nënshkruar atë, mjafton të trokas pëllëmbën e tij në sipërfaqen e jashtme të murit tenxhere. Ju lutem vini re se disa nga rrënjët mund të lihen mbi tokë për të përmirësuar proceset e fotosintezës dhe thithin lagështi nga ajri përreth.

Hapi Gjashtë - bukuri drejtpërdrejtë. Nëse orchids transplantuar në shtëpi kanë gjeth të gjatë, ato duhet të sigurohen në një pozicion horizontal me ndihmën e shkopinj të bëra nga materiale natyrore. Më të mirë të të gjitha - kjo është pisha dhe bambu shkopinj. Ata rrinë në afërsi të rrjedhin peduncle dhe bashkëngjitni ato me ndihmën e shtylla këmbët.

Kujdeseni për orchids mbas transplantit

Kujdes i veçantë për Orchids pas transplantit është e nevojshme. Nevojshme 7 - 10 ditë lehte qe bimët pritenyat, veçanërisht ana e tyre e sipërme. Lotim i parë është kryer menjëherë pas transplantimit orchids në shtëpi. Megjithatë, këto qëllime duhet të merren me ujë para-zier dhe të ftohtë me një sasi të vogël të mikro-ushqyesve të tilla si kalium, magnez dhe azotit. Pot zhytur në këtë zgjidhje për 25 - 30 minuta. Është e nevojshme për mbushje me ujë dhe ushqyesve në tokë. Lotim tjetër kryhet jo më herët se 14 ditë pas transplantimit. fekondues Next kërkohet 21 ditë.

Ju mund të shihni Orchids transplantin në video, në një faqe të veçantë të videos paraqitur dhe një përshkrim të shkurtër.

Si për transplantin e orkide në shtëpi hap pas hapi ...

Transplantimit Orchids në mjedisin e videove shtëpi incrementally. Çfarë duhet të bëni me një orkide pas blerjes? Si për transplantin e Phalaenopsis orkide në shtëpi. Çfarë Përdorimi i tokës për transplantimin Orchids, një tenxhere është e mirë për Orchids Phalaenopsis. Cilat janë rrënjët e mira, të cilat duhet të hiqen. orchids transplantimit Phalaenopsis pas blerjes.

═══════════════════════════════════

ABONOHU PËR RI VIDEO: https: //www.youtube.com/channel/UC1Hy ...

Shtypni mbi zile TË SEE video të re

Ndajnë këto video me miqtë: https://youtu.be/AZcIAuH5G78

Like - thumbs up

Ende keni pyetje? - Shkruaj një koment.

Komunikoni, përvojat share KETU → https://vk.com/club163360533

Ndihmë Board KETU → https://vk.com/id101891321

═══════════════════════════════════

► grup në të cilin kam urdhëruar Orchid: https://vk.com/jennyorchids

Ajo do të jetë interesante:   Sinusit gjatë shtatzënisë si për të trajtuar

► llambat për bimët MINIFERMER nga kompania:

//minifermer.ru/category_144.html

BLERJA fitolamp kompania "MINIFERMER" TELL codeword "Korolev Natalia - Orchid" dhe për të shpëtuar 10% !!!

═══════════════════════════════════

Kanalet e Asistencës për Zhvillim:

◆ Harta Banka e Kursimeve e Rusisë 4276 3800 6583 8885 Valuta: Rubla ruse

◆ valutë të llogarisë 4081 7840 7400 1001 3665 Valuta: dollarit amerikan

◆ Yandex Paratë 410016310727237

◆ Qiwi Wallet +79150760924

◆ WebMoney WMID 999876023804 migrantëve - Çantë: R478856716267

*******************************************

Adresave:

142000 Moscow Region., Domodedovo, st. Kuryzhova, d. 32, q. 313

═══════════════════════════════════

Për lehtësi, të gjithë e renditura në playlists VIDEO:

https ✔REANIMATSIYA Orchids:? //www.youtube.com/playlist listën e ...

✔ORHIDEI Kushtet e paraburgimit, transferimit, riprodhimit:. Https: //www.youtube.com/playlist lista ...?

https ✔FALENOPSISY MINI:? //www.youtube.com/playlist listën e ...

✔DETKI Orchids https Phalaenopsis:? //www.youtube.com/playlist listën e ...

https ✔KATTLEI:? //www.youtube.com/playlist listën e ...

https ✔DENDROBIUMY:? //www.youtube.com/playlist listën e ...

✔ONTSIDIUMNAYA GROUP (Cumbria, Bra, Miltonidiumy et al.): Https:? //www.youtube.com/playlist lista ...

https ✔VANDOVYE:? //www.youtube.com/playlist listën e ...

https ✔ZIGOPETALUM:? //www.youtube.com/playlist listën e ...

https ✔PAFEOPEDILUM:? //www.youtube.com/playlist listën e ...

https ✔MILTONIOPSIS:? //www.youtube.com/playlist listën e ...

https ✔BOLEZNI Orchids:? //www.youtube.com/playlist listën e ...

https ✔UDOBRENIYA:? //www.youtube.com/playlist listën e ...

https ✔VREDITELI: //www.youtube.com/playlist listë ...?

https ✔FITOLAMPY: //www.youtube.com/playlist listë ...?

https ✔RAZNOE:? //www.youtube.com/playlist listën e ...

https ✔GARDENIYA:? //www.youtube.com/playlist listën e ...

═══════════════════════════════════

Optimization (MOS LEXO)

Transplantimit Orchids në mjedisin e videove shtëpi incrementally. Çfarë duhet të bëni me një orkide pas blerjes? Si për transplantin e Phalaenopsis orkide në shtëpi. Çfarë Përdorimi i tokës për transplantimin Orchids, një tenxhere është e mirë për Orchids Phalaenopsis. Cilat janë rrënjët e mira, të cilat duhet të hiqen. orchids transplantimit Phalaenopsis pas blerjes.

transplantimit Orchids, Orchids transplantin në shtëpi, transplantimit Orchids incrementally, orchids transplant Phalaenopsis, orchids transplant Phalaenopsis video orchids transplantin në mjedisin e videove shtëpi, orchids transplantin në video në shtëpi, Orchids transplantin Video, Orchids transplantin Phalaenopsis Home Video mjedisit, transplantin e orkide, transplantimit Orchids në shtëpi, mbjelljen e orkide, orkide transplantim pas blerjes, Orchids transplantin në mjedisin e videove shtëpi incrementally, bimë orkide

Video dhe muzikë për kursimtarëve për të marrë videon në https Channel: //www.youtube.com/channel/UCsUb ...

# # # Ndryshimi Hap pas Hapi # kushtet Phalaenopsis Orkide # Video # # # transplantuar pas ulje # # # bimore Faqja Blerje #

PeresadkaOrhidei # # # PeresadkaOrhideiVDomashnihUsloviyah PeresadkaOrhideiPoshagovo PeresadkaOrhideiFalenopsis # # # PeresadkaOrhideiFalenopsisVideo PeresadkaOrhideyVDomashnihUsloviyahVideo PeresadkaOrhideiVDomashnihVideo # # # PeresadkaOrhideiVideo PeresadkaOrhideiFalenopsisVDomashnihUsloviyahVideo OrhideyaPeresazhivat # # # PeresadkaOrhideyVDomashnih OrhideyaPosadka OrhideyaPeresadkaPoslePokupki # # # PeresadkaOrhideiVDomashnihUsloviyahVideoPoshagovo RastenieOrhideya

SI TË transplantuar Phalaenopsis orkide në shtëpi ...

Shkund Phalaenopsis ORCHID transplantim në shtëpi ...

Phalaenopsis nuanca orkide transplant
Phalaenopsis - lule delikate dhe elegante që kërkon kujdes të veçantë. Si houseplants tjera, orkide ka nevojë për një transplant. Ky proces ka karakteristikat e veta. Këshilla jonë do të ju ndihmojë të kryejë procedurën më vete, pa shkaktuar të veçantë shqetësim motër.

900 + kanale televizive! 5 EURO / muaj! 900 + kanale ruse! Pa pagesë provë! Garanci Quality! 5, EURO / Përmbledhje servisaRegistratsiya muaj! / VhodPreimuschestvaOtzyvytelevizor.tv18 + Fshih reklama

Në disa raste, ju keni nevojë për një transplant?

Procesi transplant Phalaenopsis nuk është aq e konsumon kohë. Konsideroni rastet në të cilat është e nevojshme për transplantin e orkide:

 1. Nëse rrënjët janë rritur aq shumë sa që orkide tashmë ka filluar për të marrë nga tenxhere.
 2. Kur substrate duhet të jetë i përditësuar (çdo tre vjet). Ose, për shembull, toka me cilësi të dobët, duke rezultuar në të shfaq dëmtuesve ose sëmundje.
 3. Nëse rrënjët janë bërë rrëgjuar, i zbehtë ose kalb.
 4. Kur fëmijët janë rritur dhe kanë nevojë për të ndarë orkide.

Pas blerjes, me kusht që impianti është mbjellë në substrate me cilësi të lartë, repot një orkide nuk është e nevojshme. Por në qoftë se ajo ishte shitur në një pako tenxhere gabuar ose enë është shumë e vogël për të, Phalaenopsis domosdoshmërisht duhet të lëvizë në një kapacitet të ri me tokën lëndë ushqyese.

A mund të repot një humbje e ngjyrës orkide? Po, por në fund të fundit. Kështu ajo është më mirë për të shkurtuar gjeth lule, pasi veshkat katërt apo të pestë. Orchids, gjeth lule që kanë të veshkave mund të transplantuar, por gjithmonë me një pjesë të substratit të vjetër.

Koha më e mirë për transplantin - pas lulëzuar.

Zgjedhja dhe blerja tenxhere

Plant ka nevojë vetëm për të pastruar tenxhere! Rrënjët orkide nevojë për të marrë një dritë.

Ngjyra mund të jetë çdo saksi. Kapaciteti i ri duhet të jetë 1-2 cm më e madhe në diametër dhe më shtatlartë se ai i mëparshmi.

Në shitje ka enë të veçanta për orchids me tenxhere. Pjesa e brendshme - me slits, dhe e jashtme - e tërë. kultivuesit me përvojë nuk e rekomandojmë përdorimin e pots dhe enë prej qelqi. Ato janë të ventiluar dobët. Por në qoftë se ka në pjesën e jashtme të vrimë, një enë e tillë është e përkryer për kultivimin e Phalaenopsis.

Një ëmbëlsirë e shijshme! Recetë! SmotriKak gatuaj një ëmbëlsirë e mrekullueshme! Hlebosoul.ruSkryt Ads
lule e ofrimit të gjithë botën! Rrjeti ofrimit lule! Shumë mënyra për të paguar! 24 orë! Florist.ruSkryt Ads
Gold Rekrutimi Sistemit! Si për të sponsorizojë 35 partnerë në muajin e kaluar në Xhennet biznes? Shkarko Pdfrabotasetevika.ru18 + Hide reklama

Pots për orchids me vrima
pots bukura me vrima është e përkryer për orchids

Në shitje ndodh pots "Crown". Asnjëherë mos e përdorin atë si një tenxhere! Në shtëpi, orkide mbjellë në një enë, thahet. Substrate për Phalaenopsis duhet të jetë vazhdimisht me lagështi (por jo mbi-Veting).

spray Habit ose lehtë vaditje substrate të çon në mungesën kronike e lagështisë. Shpesh mungesa e lagështisë dhe të fshehur pas një substrate të rastit të fortë overdrying. një substrate të tilla është e percepton keqe e ujit dhe kjo nuk është e zhytur, rrjedh poshtë në sipërfaqe dhe përgjatë mureve të tenxhere.

Me një mungesë të vazhdueshme të ujit rrënjët vyshk sereyut dhe madje mund të vdesë.

IV Belitskiy

"Orchids", f. 63,64

Pots për Orchids Crown
Mos përdorni enë "kurorën" si një tenxhere

Ka tenxhere për Orchids, ku vrima kullimit janë të vendosura në pjesën e poshtme, ose në anët. Ka mundësi ku vrima dhe në fund, dhe anët. slot Lower nuk duhet të jetë shumë e vogël, dhe në anën - shumë e madhe.

Çfarë është opsion për të zgjedhur? Kjo varet nga lagështia në dhomë, e cila përmban Phalaenopsis tuaj. Nëse lagështia është e lartë, ajo është më mirë për të marrë tenxhere me lojëra elektronike në fund dhe anët. Nëse ajri dhoma është e thatë, përdorni një enë me vrima kullimit të vendosura në pjesën e poshtme.

Mos përdorni tenxhere vetëm me slits anësore . Korrekt nuk orkide në ujë, dhe "thith" në një pellg me ujë, në mënyrë që substrate është zhytur edhe ujë. Në qoftë se të çarë në tenxhere vetëm në anët, uji është zhytur keq në substrate. Për të njëjtën arsye, kurrë nuk përdorin për shkumë të kullimit (kjo mund të jetë më shumë dhe të shtyjë bimore nga tenxhere).

Ajo do të jetë interesante:   Butterfly DUART VET prej letre

Pot mund të bëhet në mënyrë të pavarur. Për ta bërë këtë, të marrë një kovë plastike dhe me kujdes shpuar vrima stërvitje ose djegur kaçavidë e kuqe të nxehtë.

Variante të së drejtës pots për Orchids - galeri foto

Pot për Orchids mund të jetë jo vetëm transparente, por edhe pikturuar në një ngjyrë të ndritshme

tenxhere pangjyrë me vrima kullimit në fund, mishërim më të mirë për mbjelljen Phalaenopsis

Pot me një model - Dekorimin e brendshëm

Substrate, tokës

Kur transplantimit plotësisht të gjitha ajo nuk është e rekomanduar për të ndryshuar substrate në orkide nuk është i sëmurë . Kur zëvendësimi i plotë i përzierje tokës është një ndryshim të mprehtë në përbërjen mikro-kimike, e cila përdoret për të rrënjëve lule, kështu që është më mirë për të lënë një pjesë të vogël të tokës së vjetër (përveç nëse sigurisht ai nuk është i sëmurë), dhe shtoni leh freskët.

substrate cilësore nuk erë mykur, breathable, kapacitetin lagështi, dhe kryesisht përbëhet nga leh.

Substrate përmban torfe, nuk është i përshtatshëm për Orchids. Rrënjët në të lehtë mund të kalbet. Moss, e cila shpesh është shtuar në përzierje e tokës, gjithashtu, një herë, pasi që një kohë të gjatë mban lagështi. Është e nevojshme për të shtuar pak në krye dhe të zëvendësohet me një të re tri herë në vit.

Orkide në substratin
Moss duhet të vënë në sipërfaqe substrate

Substrati mund të jenë të përgatitur në mënyrë të pavarur. Për ta bërë këtë:

 1. Merrni pjesë të leh pisha (kjo është e mundur për të blerë). Kusht i detyrueshëm: ajo duhet të jetë e lirë të rrëshirë dhe pa drurit.
 2. Zhvishem leh nga vende të shëmtuar dhe të kalbur me një thikë. copë madhësia duhet të jetë 1-1,5 cm. pjesë e madhe e gërshërë prerë.
 3. Boil lehin 2-3 minuta (nxitje). Pastaj kullimin e ujit, shtoni të freskët dhe vlim përsëri.
 4. Drain dhe kore të thatë në furrë në një temperaturë të ulët (nuk djeg!), Ose pergamenë. Në qoftë se ju përdorni leh një herë, kjo nuk është plotësisht e thatë ju nevojitet.
 5. Shtoje te leh thupër qymyr (kjo është gjithashtu e mundur për të blerë). Proporcioni nga 4: 1.

Rekomanduar nga disa shkumë dhe balsa dru, nuk e përdorin, kjo është plotësisht elementet e panevojshme! Nëse ju doni të "holluar" substrate, ajo është e mirë për të aplikuar një bllok betoni.

Edhe në qoftë se ju të mbjellë Phalaenopsis në vetëm një leh, ajo do të jetë më mirë se dyqan blerë shumë nënshtresa që janë shumë të përshkuar me myshk torfe dhe të gjitha llojet e fraksioneve të vogla. substrate bleu prej këtij lloji janë më të përshtatshme për kultivimin e qumështore. Nga toka gati është shumë mirë-provuar përzierje "Seramis" e bërë në Gjermani.

Si për transplantin Phalaenopsis - udhëzues hap pas hapi

Përgatitur paraprakisht:

 1. Sekator ose gërshërë, trajtuar me alkool.
 2. Substrate.
 3. Nje sasi e vogël e myshk-sphagnum.
 4. Pot, larë zgjidhje sode.
 5. Stick për të nxitur substrate mes rrënjëve.
 6. Antiseptik për seksione të përpunimit. Për shembull: qymyr rastolchonny, "Zelenka", kanellë terren.
 7. A pak e balta zgjeruar në pjesën e poshtme të tenxhere.
 8. Formulimet M dhe fitosporin Appin.
 9. swabs pambuku.
 10. Shufra dhe clips rrjedh.
 11. Nëse ju dyshoni se një Pest - insekticid dhe acaricide. Për shembull, Fitoverm, Akhtar.

transplant vijon faza:

 1. Dy orë para se të transplantimit të përgatitur një zgjidhje për njomje Phalaenopsis. Kjo është e nevojshme për të parandaluar sëmundje dhe për të forcuar sistemin imunitar të Orchids.
 2. Fitosporin shkrihet në ujë të ngrohtë (1/5 lugë pluhur në 2 litra ujë). Së pari, të shpërndarë në një sasi të vogël të ujit. Pastaj të sjellë zgjidhje deri në dy litra. Shtoni 10 pika e Alpin.
  fitosporin
  Fitosporin është një produkt i shkëlqyer biologjik për parandalimin e fungale dhe bakteriale semundjeve
 3. Hiq orkide nga tenxhere vjetër. Keep it dhe tërheq bazën duke ulur tenxhere me kokë poshtë. Nëse rrënjët janë rritur në mënyrë që lule nuk mund të dal, pastaj me kujdes të prerë enë. Roots, doli nga vrima kullimit fund, trim.
  transplantimit Orchids
  Hiq orkide nga tenxhere me kujdes
 4. Butësisht liroj rrënjët nga substrate. Ata kanë Orchids janë të brishtë, kështu që të vazhdojë me kujdes. Nëse një shpinë të shëndetshme do të jetë për transplantim në një thyer, mos u shqetësoni. Ai është shëruar.
  Çlirimin e rrënjët e orkide nga substrate
  Duke çliruar rrënjët e substrate, të vazhdojë me kujdes, pasi ato janë shumë të brishtë
 5. Nëse substrate është tërhequr shumë keq jashtë, pastaj pije atë me rrënjët në një kovë me ujë të ngrohtë. Pas goditur ujin në axils fletë ajo duhet të jetë e thatë. Si për të fshirë lagështi me një shtupë pambuku.
 6. Shqyrtoni rrënjët, gjethet, rozetë dhe substrate. Nëse ju të gjeni një të kalbura, të thata, të vyshkura ose të nxirë rrënjë, atëherë ata duhet të jenë prerë. Një sistem i shëndetshëm rrënjë është elastike, të pastër, të gjelbër ose ngjyrë gri-jeshile.
  Zvogëlimin rrënjët e orchids
  Të gjitha,, rrënjët kalbur thatë e hollë ose të nxirë të prerë
 7. Pacientët dhe lë të verdhë për të hequr. Është më mirë për të thyer, jo aq sa për të lënë gunga, e cila më pas do të kalbet. Pushim të sëmurët përgjatë fletë në gjysmë dhe butësisht të ndërpresë nga muri prizë një pjesë e parë, pastaj një tjetër.
 8. Nëse vëreni një vend kalbur me prizën e murit (ata janë të rrëshqitshëm dhe të errët), atëherë ju pastrimin e tyre deri në inde të shëndetshme.
 9. Një pjesë e pushimit të mirë të vjetër substrate. Nëse vëreni një murtajë, thith atë në një zgjidhje të insekticid për 20 minuta. Pas thatë abetare. Shto insekticid për fitosporin zgjidhje.
 10. Rrënjët më të ulëta Phalaenopsis zgjidhje fitosporin. Thith bimore në atë për 40 minuta. Atëherë të gjitha seksionet trajtuar me antiseptik. Roots thatë tre ose katër orë.
 11. Në pjesën e poshtme të tenxhere të vënë kullimit.
  argjila zgjeruar në pjesën e poshtme të enë
  Në pjesën e poshtme të tenxhere është e nevojshme për të vënë një shtresë e balta zgjeruar
 12. Vënë në qendër të tenxhere orkide.
 13. Hidh rrënjët e substrate. Përdorimi i parë i tokës së vjetër, dhe pastaj të vënë të freskëta. Nëse ju keni një orkide lule gjeth, të vendosur shkop magjik për të mbushur rrënjët pranë njëri.
  Vendndodhja Phalaenopsis në një tenxhere
  Hidh Phalaenopsis substrate, ndërsa mbajtjen e një lule në mes
 14. Tani kujdes propihnite leh mes rrënjët, për të plotësuar të gjitha hapësirat bosh. Ajo mund të jetë një tenxhere pak potryasyvat në substrate përplasën më të mirë në mes të rrënjëve.
 15. Roots që janë në krye, ju nuk mund të bien në gjumë plotësisht. Kur Phalaenopsis do të rriten, vetëm të shtoni leh.
  Phalaenopsis në substratin nga lëvore e
  Një pjesë e rrënjëve nuk bie në gjumë, lënë substrate
 16. Vë në myshk sipërfaqe substrate.
  Moss në një enë me orkid
  Vë myshk në krye të substrate
 17. Si korja u para-thith, lotim një orkide nuk është e nevojshme ende.
 18. Vënë atë në një vend të errët jo shumë të nxehtë për 10 ditë. Temperatura nuk duhet më shumë se 22 për C.

Nëse e keni kryer çdo gjë të saktë, atëherë problemet pas transplantit nuk do të jetë. Nëse pak Phalaenopsis podvyal, ju do të vlerësojmë mjedisin në të cilin ajo është e vendosur. Ndoshta dhoma është shumë e nxehtë, ajri shumë i thatë. Kontrollo për të parë nëse uji akumuluar në axils fletë.

Mbjellë në substrate duhur dhe tenxhere Phalaenopsis nuk do të merrni të sëmurë. Nëse u jepet kujdes të duhur bimore, ajo do të ju lutemi lulëzuar të shpeshta dhe të bollshme.

Shto një koment

e-mail juaj nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar *