Si për të mbjellë harkun dimrit

Author: | 2018/08/29

Si për të mbjellë qepë për dimër - foto

Seva Bulbs janë mbjellë zakonisht në pranverë, por sevok deri në 1cm në shtëpi dhe mbahen të dobët pothuajse plotësisht e thatë deri në pranverë. Prandaj, kjo qepë është më e mirë për të mbjellë përpara dimrit, ku ata kalojnë dimrin dhe verë do të japë një kulture të mirë të turnips, qepë

Seva Bulbs janë mbjellë zakonisht në pranverë, por sevok deri në 1cm në shtëpi dhe mbahen të dobët pothuajse plotësisht e thatë deri në pranverë. Prandaj, kjo qepë është më e mirë për të mbjellë përpara dimrit, ku ata kalojnë dimrin dhe verë do të japë një kulture të mirë të turnips, qepë. Qepë diametër më të madh nuk është e mirë për të mbjellë përpara dimrit, kur mbjelljen para dimrit, ai shigjeta me forcë.

Ajo është e mirë për të mbjellë qepë, ku mund të kishte patate, domate apo kastravec. Kjo nuk është e këshillueshme për të mbjellë qepë pas qepë dhe lakër.

Serrë për mbjelljen qepë për dimër duhet të bëhet në një zonë të mirë-lit, dhe në një vend ku nuk ka ujë i ndenjur në shi dhe në pranverë pas bora shkrihet. Toka duhet të dezinfektohet me një zgjidhje e sulfat bakri (në 10 litra ujë shtoni 1 tbsp. Lugë), pour shkallën e nevojshme të 2L per 1m2. Ende duhet të shtoni për çdo metër katror të shtretërve 3-4 kg humus, torfe rreth 5 kg, 2st. lugë e superfosfat dhe pusi hapur.

Atëherë ju keni nevojë për të lidhur dhe të nënshkruar shtretër, pastaj të bëjë një thellësi zakon prej 5 cm me një distancë prej 15 cm midis rreshtave. Sevok tharë në rregull atëherë duhet të zgjerohet në brazdë përmes 3-4cm veç e veç dhe të bien në gjumë përzierje torfe-plehrash.

datat e përafërta të mbjellë qepë përpara dimrit - 5-20oktyabrya, por koha varet nga zonën tuaj, gjithashtu duhet të mbështetet në të motit. Para mbjelljes shtratin e përcakton qepë acar duhet zamulchirovat shtrat torfe për 2-3cm për të parandaluar bulbs nga ngrirjes. mulch Spring duhet të hiqen, ashtu që toka ngrohur. Nëse temperaturat e dimrit nën minus 10-12 ° C, një krevat duhet të fshehin dëborë. Gjithashtu i mirë në mbjelljen skemë qepë degët bredh dhe çdo degë për ruajtjen më të mirë borë.

Nëse hark përpara dimrit mbjellë saktë, shoots pranverë shfaqen miqësore. Nëse harku është mbjellë dendur, bimët duhet të thinned jashtë, duke e lënë distancën mes 5-6cm. Tërhiqe bimët shtesë mund të përdoret si onions gjelbër, aq edhe me vlerë nguten ekzekutim. Ju mund të tërheqë deri si të nevojshme.

Që onions mes të korrikut lotim duhet të ndalet. Pas banim lë harku mund të hiqet. Të jetë i sigurt llamba duhet të thatë nën një tendë për aq kohë sa gjethet dhe rrënjët janë të thatë. Në qepëve të thata edhe mund të ndahet lehtë gjethet dhe rrënjët.

Nëse disa bulbs pjekur dobët dhe të ketë një qafë të trashë, ata nuk duhet të lihen në ruajtje, ajo është më mirë për të përdorur ato direkt si ushqim.

Nëse mbjellë përpara dimrit qepë të vogël, ju mund të merrni në fund të korrikut - fillim të gushtit, llamba mirë-pjekur. Ky hark është ruajtur shumë mirë në dimër në shtëpi.

Kur dhe si për të mbjellë përpara dimrit hark - YouTube

Si për të mbjellë përpara dimrit qepë, çfarë përfitime podzimnego onions mbjelljen në filmin "Mbjellja onions për dimër"

MBJELLJEN qepë përpara dimrit, të gjitha tiparet dhe sekretet

Kultivimi qepë dimrit

Duke mbjellë qepë për cirk dimrit kanë shfaqur interes kohët e fundit. Më parë këtë metodë e mbjelljes në literaturën shkroi rrallë dhe nëse u përmend, kjo nuk do të shkojnë në detaje.

Në Shën Petersburg, në vitin 1993, doli në shtyp broshurë LS Borisenkova quajtur "Qepë dhe hudhër ." Ky botim lloje të qepëve janë përshkruar në detaje, metodat e kultivimit, përdorimin dhe ruajtjen. Rreth mbjelljen e qepëve për dimër ishte shkruar vetëm një fjali: "Llamba të vogla (me diametër më pak se 1 cm) janë mbjellë përpara dimrit."

Por, ajo që është ende metoda kryesore?

Kur për të mbjellë qepë për dimër?

onions dimrit

Onions, si në çështje të tjera, dhe hudhër, mbjellë para fillimit të acar të përhershëm, për shembull, për rajonin Leningradit është fillimi i tetorit. Disa "ekspert" cirk të këshillojë për të mbjellë qepë për dimër në fund të nëntorit, kjo metodë është e gabuar. Për procesin e mbjelljes një kostum dimrit lëshuar varietetet e qepëve që kanë një periudhë në gjumë deri në gjysmën e dytë të dhjetorit - gjysmën e dytë të janarit. Dhe, për shembull, varietetet jugore të hipnin rrepë jo të përshtatshme. Seva diameter duhet të jetë jo më e madhe se 1 cm. Toka duhet të jenë të përgatitur paraprakisht, perekapav të thellë, të bëjë pleh, humus të përshtatshëm, dhe në qoftë se jo, ju mund të përdorni plehrave minerale, për shembull, superfosfat të përshtatshme ose kripë kalium.

Vetëm para ulje nuk ka dëm për të bërë hirin. Një krevat duhet të bëhet i lartë (rreth 18-20 cm) - në një shtrat të ngrirje të ulët hark. Toka duhet të liroj me kujdes, duke e bërë aty brazda të thella në mbi Seva ishte 3-4 cm e tokës. Distanca mes rreshtave 20-25 cm, dhe në mes të 7-10 kupolat cm. Ka cirk që mbillen çdo 5-7 cm, por kjo nuk do të japë zonën adekuat të ushqyerit. Të grooves duhet të jetë humus, razravnyat, tamped poshtë.

Nuk janë këshilla që ju duhet një shtrat zamulchirovat torfe ose tallash, por kur ajo ka filluar të mulch dhe kur për të hequr mulch. torfe Pranvera shkrirë ngadalë dhe shtyn periudhën vegjetative të bimëve, pasi ka një nivel të lartë të kapacitetit të ngrohjes dhe përçueshmëri ulët termike. Ajo ndjek, nuk do të jetë mbuluar torfe.

Për mbjellje është e nevojshme për të zgjedhur një vend të thatë dhe të ndriçuar nga dielli. Earth perekapat ose liroj. Është më mirë për të bërë përzierje plehrash ose humus, të përziera me hirit druri.

Prekursorëve të mira për onions janë tranguj, fasule, patate dhe domate. Para mbjelljes, jap vendin për të zgjidhur dhe të trash pak.

Për mbjelljen në vjeshtë të japë përparësi varieteteve qepë akute dhe zoned mundësisht.

Varieteteve më të mirë të qepë dimrit:

"Shakespeare".

luk_shekspir_1

Kjo është një nga varietetet më të njohura të dimrit. Fryti i të gjithëve, një pjesë të madhe-sized, mishi është e bardhë, lëng dhe shije - kati i nxehtë. Shkallë të dendura, të fortë, ngjyrë ari, perime mbrojtjen kundër temperatura të ulëta deri në -18C. Koha e maturimit Shakespeare referohet klasat e hershme. Për mbjellje është e mirë për të zgjedhur një vend me diell, ku nuk ka ujë të ndenjur. Të përgjegjshëm të ushqyerit: plehrash, humus, përzierje me hi.

koha mbjelljen - fillim të tetorit.

"Radar F1».

luk_radar

mbarështuesve Hybrid holandezë, të karakterizuara nga rezistenca e saj acar, në gjendje të përballojnë temperaturën në 15C, pa kushte në dëborë, dhe për të -23S nën dëborë. Jo bolting ekspozuar, ka rezistencë të mirë ndaj sëmundjeve dhe dëmtuesve. Frytet janë të rrumbullakët, pak rrafshuar formë, të mëdha, ndonjëherë duke arritur peshën prej 400 gram. Color Hull - artë. Avantazhet e "radar" është thjeshtësia e saj, me cilësi të mirë mbajtjen dhe koha ripening, korrja është hequr në maj dhe qershor.

Ajo do të jetë interesante:   kontakte DYJA VATSAPE bllokuara

Afati i vegjetacionit rreth 250 ditë. Në një moment, ajo mund të mbjellë për dy vjet rresht, dhe pastaj të bëjë një pushim për 5 vjet.

"Allan".

luk_elan

"Allan", është një mysafir i rrallë në shtretër në vendin tonë. Por, me kalimin e kohës, trendi po ndryshon, sepse ajo është hark më të dobishme dhe të gjithë, për shkak të përmbajtjes së lartë të carotene. Kjo është edhe forcon sistemin imunitar dhe sistemin nervor. Kreu është rrumbullakuar, rreth 100 gram peshë. Ajo ka një të këndshme, shije të ëmbël. kultivimi WINTER zhvillohet si nga Seva dhe nga farës. Varieteti është konsideruar të jetë mjaft i ftohtë-rezistente, por ajo është e rekomanduar për të mulch në vjeshtë me torfe thatë. Harvest në fillim të qershorit. Të përshtatshme për perime pjellore, tokë të lirshme.

Mbjellja: nga fundi i shtatorit deri në fund të tetorit.

luk_senshuy

Në fillim të pjekur, të lartë-japin, Hardy dimrit. madhësia mesatare e kokës, kanë një formë të rrumbullakosura, rrafshuar pak. Color lëvore të verdhë-kafe. Plotësisht maturohet në korrik, por kulture pranverë është larguar në formën e një rreze të gjelbër. Ajo ka cilësi të mirë mbajtjen, ajo mund të ruhet deri në gjashtë muaj, rezistent ndaj myk push, dhe bolting.

"Stuttgarter Ngjallur."

shtutgarter_risen

Mid-grade përzgjedhjes gjermane. Nga mikrobet e para të pjekurisë ajo merr rreth 100 ditë. Ai ra në dashuri me të dyja cirk amatorë dhe fermerëve profesionale, për shkak të produktivitetit të saj, palatability, dhe prezantimin e shkëlqyer. Bulbs janë të mëdha, deri në 250 gram, mesatarisht rreth 120 gram, një formë rrumbullakosura, rrafshuar pak. Color lëvore të verdhë ngjyrë kafe.

"Sturon".

luk_sturon

periudha maturimi i mesatares, rreth 110 ditë. Bulbs kanë një formën e një elipsi, një lëvozhgë thekur. Të përshtatshme për kultivimin në rajonet jugore dhe qendrore, ju mund të përpiquni për të kultivuar "sturon" dhe në zonat më veriore. Kanë cilësi të shkëlqyer mbajtjen dhe shije të qëndrojë për 7-8 muaj. High-japin varieteteve, kjo përzgjedhje e re e popullarizuar "Stuttgarter Rizena".

"Red Baron".

luk_red_baron

Një nga më të mirë për mbjellje përpara dimrit. Ai shpejt piqet dhe prodhon rendimentet mira. Bulbs janë të mëdha, në përmbajtjen e tyre C të lartë vitamina, shije djegëse. Lëvore fruta të kuqe kanë cilësi të shkëlqyer mbajtjen, dhe rezistencë të mirë ndaj të ftohtit.

"Centurion".

luk_centurion

Popular "centurion" për shkak të njëqind për qind rritje e saj, prandaj jep vazhdimisht të larta. Formë perime, e rrumbullakët, pak rrafshuar në drejtim të lartë, madhësia e shijen e saj mesatare - me erëza të mesme. Shpejt për të mbajtur ritmin, ai ka rezistencë të mirë ndaj të ftohtit dhe sëmundjeve.

"Kip-pra".

keep_vell

Përkthim i fjalëpërfjalshëm tingëllon si "mbajtur mirë". Kjo është përparësi kryesore e ndryshme. Bits të mesme, peshon deri në 150 gram. Excellent përballuar me të sëmundjeve dhe dëmtuesve, për të duruar motit të ftohtë.

"Bamberger"

luk_bamberger

klasën Srednepozny përzgjedhjes gjermane. Qepë zgjatur, të vogla, husks verdhë. Një mundësi e madhe për rritje qepë dimrit nga Seva. Shije është pak të mprehtë.

Qepë, në varësi të madhësisë së tij, është i ndarë në këto kategori:

  • E para - me nje diameter prej 1-1,5 cm;
  • kategori dytë - nje diameter prej 1.5 cm -3;
  • Kategoria "mostër" - më shumë se 3 cm në diametër;
  • Kategoria "ovsyuzhka" - diametër prej më pak se 1 cm, llamba jo-standarde;

Onions nicest zakonisht rritet jashtë ose ovsyuzhki kategorinë e parë Seva . Në përgjithësi, ajo është e rekomanduar për të mbjellë ovsyuzhku ekskluzivisht nën dimrit, kur ruhen deri në pranverë ajo thahet. Qepë mbjelljen thellësi duhet të jetë 2-3 cm. Dhe në qoftë se mbillen në thellësi Onion terren prej më shumë se 4 cm, pranverë në Seva nuk kanë forcën të rritet dhe ai do të vdesë.

Qepë kategori dhe kategoria e dytë Zgjedhje të mbjellë në dimër, në mënyrë që të marrë një stilolaps gjelbër nuk është i përshtatshëm për përgatitjen e tij, qepë-rrepë këtyre varieteteve. Plant duhet të jetë i thellë në 4-6 cm dhe mbjellë dendur.

Kur mbjelljen në vjeshtë të qepëve mund të mbillen në rreshta ose lojëra elektronike 3-4 copë. Top mbushur familjen me torfe dhe humus, por ju vetëm mund të tokës. Qafa në Seva jo të prera dhe të thelluar në terren në 1,5-2 cm. Rreshta spaced 15-20 cm, dhe në mes të bimëve vetë nuk janë më shumë se 10 cm.

Onions duhet të mbillen para ngrirjes tokës, Onion ka për të marrë rrënjë.

Pas mbjelljen e një krevat Seva zamulchirovat dëshirueshme. Kjo është më i përshtatshëm që të jetë organike: gjethet e thatë, sanë, por filmi nuk plastik. Për mulch duke u rrëmbyer, në krye duhet të vihet degët bredh apo degët e vdekura. Në pranverën e hershme, sa më shpejt që bora fillon të zbresë, streha duhet të hiqen. Nëse këto masa nuk janë marrë, atëherë shtrat do të ngadaltë të ngrohtë deri, dhe korrjes të lakër të shfaqet më vonë.

Në dimër, kur ajo bie në shtratin e një sasi të mjaftueshme të borës, është e nevojshme për të hedhur një shtresë e izolimit natyror. Nga ana tjetër, pranverë në kopsht nuk duhet të lejohet ujë të ndenjur, sepse kjo do të çojë në llamba lagështi.

Menjëherë pas shkrihet bora, mulch dhe lë të largohet nga kopshti. Për fidaneve të shpejtë dhe miqësore një hark mund progresti nivel shumë të vogël lart rreshtave. Por kjo duhet të bëhet me kujdes në mënyrë që të mos dëmtojë të korrat e ardhshme.

Situata Podzimny mbjelljen mund të vlerësohet në prill. Dhe në rastin e kushteve të dështuara të motit (p.sh., snowless dimrit të ashpër) është e nevojshme për të ndryshuar lukom¬ mbetur Seva kategori të mëdha.

Nëse e dëshiruar, prodhojnë kokat e mëdha qepë në këtë kohë nevoje mbarësuese me një lëpushkë zgjidhje apo glasë zogu (1:10) dhe të mbuluar me mbyllur plastike, e cila duhet të tërheqë në hark teli.

Në mes të majit duhet të kryhet duke ndjekur procedurën e të ushqyerit nitrophoska 1 lugë gjelle për metër katror ose mbi fekonduar lëpushkë. Në fillim të formimit të kulturës duhet të shpenzojnë plehrave mbarësuese, të tilla si superfosfat dhe kalium sulfat, dhe në tokë me përbërje acid i këtij pleh është e nevojshme për të zëvendësuar hi dru. Derisa onions Korrik duhet lotim të vazhdueshëm dhe loosening e detyrueshëm të tokës. Në gjysmën e parë të gushtit, vjelja do të jetë i pastër.

onions Podzimny piqet pak më herët se që mbillen në pranverë, dhe i jep zakonisht një qepë të madhe, pavarësisht nga veçoritë e klasës. Bimët zakonisht nuk dëmtuara nga insektet, për shembull, fluturojnë qepë, që nga fillimi i fluturimit të veprimtarisë së mizave, në fund është formuar Seva sistem të madh rrënjë dhe bëhet i paarritshëm shtrimin fluturojnë vezë.

Vlen të përmendet se materialit fidanor ovsyuzhnika nevojë për 3 herë më pak se një Seva standarde, dhe çmimi i saj është dukshëm më e ulët në vjeshtë se në pranverë.

Por mbjelljen podzimny Seva ovsyuzhnika të mirë jo në të gjitha. Pasojë e shkeljeve është kushtet e gabuar për kultivimin e saj: ose ajo është herët ose shumë të thellë mbjelljen, mulch dhe mungesa e mbajtjes pranverë bora. pajtueshmërinë e duhur me të gjitha rregullat e teknologjisë së propozuar do të sigurojë një koleksion të pasur të rrepë qepë nga Seva-ovsyuzhnika.

Kujdeseni për mbjelljen onions:

posadka_luka_pod_zimy

Para acar e parë, është e rëndësishme për shtretër lule mulching mbjella me një hark-Seva është e mundur, për shembull, tallash apo torfe. Një shtresë e mulch duhet të bëjë 2-3 centimetra. Duhur dhe të bëjë gjatë mulching do të ndihmojë për të shpëtuar bulbs nga ngrirjes. Pas fillimit të pranverës është e nevojshme për të hequr shtresa e mulch, kështu që ai nuk ka ndaluar të ngrohtë deri toka dhe fidane shfaq në kohë. Dhe në qoftë se dimrit kishte pak dëborë, është e rëndësishme për të shtuar një shtresë shtesë në një shtrat të dëborës. Në pranverë është e rëndësishme për të monitoruar se shtretër nuk ishin ndenjur shkrihet me ujë, bimë në rrethana të tilla laget me.

Ajo do të jetë interesante:   KU ËSHTË ngarkuar NEW PARK në Moskë në hartë të Moskës

Zbatimi i rregullave të lejojë perime të shkëlqyer dimrit, dhe të japë të mira, të mëdha, fidane të shëndetshme.

Kur i ngjeshur mbjelljes, hollimi i lejohet, duke lënë ndarje midis filiza 5-6 centimetra. Dhe hark që nxorrën jashtë, mund të përdoret në ushqim.

Si për të mbjellë përpara dimrit hark - AGROXXI

Si për të mbjellë qepë qepë

Shumë shpejt, në një muaj, në fund të shtatorit do të jetë e mundur për të mbjellë një qepë të vogël qepë, sepse deri në pranverë ju nuk ruani. Bujqësi pajisje për mbjelljen e dimrit qepë është mjaft e thjeshtë, megjithatë, disa kultivuesve janë skeptikë, në fakt, rezultatet nuk do të mashtrojnë pritjet. Sidomos tani solli shumë varieteteve të qepë dimrit. Pra, nëse ju doni të merrni një korrat e hershme të qepëve për vitin e ardhshëm, do të përpiqen për ta vënë atë si më poshtë.

Për të filluar, ju duhet të bëhet një meteorolog dhe udhë temperaturën. Pasi ajo bie nën pesë gradë Celsius dhe do të zgjasë disa ditë, është koha për të marrë në punë.

onions nën zimu.jpg

Koha më e mirë mbjelljen qepë vjen në fund të tetorit dhe fillim të nëntorit, që është, më shumë se një muaj para fillimit të motit të ftohtë. Pas onions duhet të keni kohë të rritet rrënjët, por nuk shkojnë në shigjetën. mbjellë edhe qepë pas panxhar, bizele, fasule, domate, tranguj dhe lakër. Por skuqura ose majdanoz dhe selino mund të infektojnë nematode. Qepë pas qepë mund të mbjellë vetëm një herë, dhe pastaj të marrë një pushim për katër vjet.

material mbjelljen është e ndarë në ovsyuzhku (me një diametër më të vogël se 1cm), qepë (1 deri 3 cm) dhe përkulen-mostra me një diametër më të madh se 3 cm.

Nën gjë e vogël mbjelljes dimrit. Pas sorting, nuk e prerë qafën. Kur mbjelljen, mos harroni se përkulet e do tokën pjellore. Pra, me futjen e bëjë hapje humus (5-6 kg per m²) dhe pleh në shkallën prej 10-15 g kripe kaliumi dhe superfosfat 20-25 g për m². Para normën spërkasë ulje hirit prej 10 g për m². Pastaj, në një sipërfaqe të sheshtë dhe kompakt në grooves 5 cm në një distancë prej 15-20 cm Vë sevok thatë mirë, të mbuluara me tokë dhe kompakt. Lotim nuk është e nevojshme. Kur ngricat, mulch me hala pishe, degët, degët bredh.

SI TË përkulet Posada para dimrit - FLORAPRICE.RU

kulture qepë maturohet në dy deri tre javë më parë

Fakti se onions mund të mbjellë përpara dimrit ka qenë prej kohësh i njohur, por kjo metodë nuk është përdorur gjerësisht, dhe vetëm kohët e fundit ka interes në atë u rrit. Në literaturën deri më tani nga një ulje e tillë nuk është e shkruar, apo vetëm u përmend atë, pa hyrë në detaje.

qepë

"Qepë dhe hudhër" - në vitin 1993 L.S.Borisenkovoy broshurë u botua në Shën Petersburg. Ajo edhe përshkruan llojet e ndryshme të qepëve, metodat e kultivimit, ruajtjen dhe përdorimin. Rreth mbjelljen podzimny vetëm një fjali: "llamba të vogla (më pak se 1 cm në diametër) janë mbjellë përpara dimrit", - kjo është e gjitha.

Unë do t'ju them në lidhje me këtë metodë e mbjelljes onions në bazë të përvojës personale. Garden kam marrë në fund të vitit 1987, zhvillimi i saj mori disa vjet. Garden Unë kisha për të bërë para - në pushimeve shkollore isha tre vjet para se duke u hartuar në ushtri, ai ka punuar në fermë, në një brigadë kopsht perimesh. Përveç kësaj, vetë perimeve tonë dhe tokës patate është trajtuar në përgjithësi mua. Sigurisht, më shumë njohuri unë nuk i japin, dhe për zhvillimin e suksesshëm të marra gjashtëqind kishte për të mësuar. Mësuesit kryesore ka pasur të afërmit e mi në Kostroma.

Në vjeshtën e vitit 1990, unë kam qenë me pushime në Kostroma, dhe disa ditë kaloi në fshatin e afërt të Shunga. Fshatarët e këtij fshati dhe fshati fqinjë i Strelnikov, fshatrave dhe periferike zgjidhjes Nekrasovo Hypatian ka kohë që janë rritur qepë dhe perime të tjera. Familja dhënë mua me Seva, konsultohet në detaje, se si të ruajnë atë, për të mbjellë dhe të kujdesen për të mbjelljeve.

Kostroma I zënë sytë e gazetës "jetës rurale". Në artikullin e saj të shkurtër u botua agronom V. Nivin - "lashtat para dimrit." Gazeta clipping I kanë mbijetuar deri më tani. Në veçanti, ai shkroi: "Nëse rritet ndonjëherë qepë, atëherë ndoshta duke rënë off pranverë tij Seva, keni pasur mundësi për të parë se sa e vështirë është për të shpëtuar para se të ulje Prandaj, kjo e bën më shumë kuptim për të mbjellë në vjeshtë për këtë qepë të përshtatshme vetëm vogla - .. bulbs jo më të madhe se 1 cm - i njëjti se dhomë magazinimit është zakonisht shumë dries dhe shpesh vjen në krejtësisht të padobishme ". Pas shqyrtimit këtë informacion, unë shkova me qepë rezulton, zgjodhi një më shumë se gjysma e një filxhan të vogël dhe ka rënë në një ditë me hudhër, në dekadën e parë të tetorit .

onions pranverë u ngjit bashkë, unë pleh me një zgjidhje e glasë zogu, dhe pastaj u kujdes për të si dhe për Seva, mbjellë në pranverë. Bulbs rritur të mesme, peshon 30-60 g marrë parasysh atë që kam mbjellë diametër sevok e 0.5 cm ose më pak, unë e konsideroj këtë një rezultat i mirë. Që nga ajo kohë, duke blerë rënien sevok, mora me vete të gjitha llamba të vogla dhe të mbjellë ato para dimrit.

Në mes të gushtit të vitit 2000, gruaja ime shkoi në Kostroma, dhe unë e pyeta për të blerë atje Seva. Ne kemi shitur përzgjedhje kryesisht Onion holandez. Edhe pse ai jep, por në shije, unë preferoj varietetet tona Mstiora dhe Danilov, unë jam i përdorur për të, kështu që, duke përdorur rastin lind, kam kërkuar për të blerë ato. Kur gruaja ime erdhi në treg Kostroma, unë kam qenë shumë i habitur nga fakti se shumica e Seva shitur ishte në rregull, por shiten me një çmim më të lartë se sa qepë normale. Sellers shpjegoi asaj se tani shumica e fermerëve në Kostroma mbjellë para onions dimrit, dhe nevojën për këtë qepë të vogël, por llambë nga ajo rritet më të mëdha. Dhe ata treguan disa llamba korrat e fundit.

Çfarë është cirk shohin Kostroma avantazh mbjelljen qepë përpara dimrit? Llambë rritet e madhe, jo më keq se një Seva madhe. Bulblets diametër prej 1 cm dhe më pak revole nuk është dhënë, qepë të marrë cilësi më të mirë, më shumë erëza. Që qepë e vogël e vështirë për të mbajtur deri në pranverë, vjeshtë larg duke u kujdesur për ruajtjen e saj. Në tetor, më shumë cirk janë të lirë, ndërsa në pranverë është e nevojshme për të mbjellë dhe të mbjellë të lashtat e tjera. Dheu në pranverë ka një sasi të mjaftueshme të lagështisë, e cila ofron kushte të mira për rritjen dhe qepë deri në mes të majit të eliminojë nevojën për ujitje. Ne kemi rritur varietetet e qepëve - një bimë të gjatë ditën, ata kanë nevojë për 15-17 orë të dritës. Ky gjatësia e ditës që kemi me 20-Prill në ditët e para të gushtit. Mbjellë para qepë dimrit piqet 15-20 ditë më parë, kur koha është më e mirë dhe më e lehtë për të bërë kohë për pastrimin.

Ajo do të jetë interesante:   anën e majtë HURTS se ajo mund të jetë

Cilat janë rregullat themelore të mbjellë qepë përpara dimrit?

Mbjellja qepë, si dhe hudhër për 30-35 ditë para fillimit të acar-rezistente , për rajonin Leningradit është gjysma e parë e tetorit. Një "kalitur" këshilloi kopshtar për të mbjellë përpara dimrit onions në gjysmën e dytë të muajit nëntor, nga frika germination hershme. Kjo nuk është e vërtetë. Për mbjelljen e para dimrit janë të përshtatshme varieteteve zonuara qepë ne kemi, dhe ata kanë një periudhë të fjetur deri në fund të dhjetorit - mesi i janarit. Por varieteteve jugore të qepëve për mbjelljen në rrepë ne papërshtatshëm. Seva diameter duhet të jetë jo Earth më shumë se 1 cm të përgatitur paraprakisht gërmuan thellë, duke e bërë pleh, humus më mirë në qoftë se ajo nuk është -. Fertilizers - superfosfat - 20-25 g, 10-15 g kripë kalium për metër katror. I solli ekofosku - 30 gram për metër katror. Para mbjelljes, ajo është e rekomanduar për të bërë hirin. Shtretër të bëjë të lartë - Cold ulët hark. Kujdes liroj shtretër. Brazdat për mbjelljen e bëjnë më të thellë në mbi Seva ishte një tjetër 3-4 cm të tokës. Distanca mes rreshtave 20-25 cm, 7-10 cm në mes llamba.

Disa bimë cirk më shpesh 5-7 cm, por unë besoj se ajo nuk ofron sipërfaqe të mjaftueshme të ushqyerit, dhe bimë në 8-10 cm. Të grooves derdhur në humus, grabujë niveli anën e pasme, tamped poshtë. Shpesh këshilluar zamulchirovat shtratin e torfe ose tallash, duke harruar të këshillojë kur është e nevojshme për të filluar mulching dhe kur mulch është hequr. Peat ka një kapacitet të lartë të ngrohjes dhe teploprovodimotyu ulët. Ai ngadalë thaws në pranverë dhe vonon fillimin e sezonit në rritje të bimëve. Prandaj, nuk do të jetë një shtresë torfe.

Më vonë, nga transmetimi për cirk, kam mësuar se si duhet mbuluar dhe mbjelljen mulch përpara dimrit. Kjo duhet të bëhet kur toka është pak podmorznet dhe për të hequr kapakun dhe për të hequr mulch kur toka fillon të shkrij. Kostroma mulching me torfe dhe tallash nuk zbatohen. Ato janë të mbuluara me një krye krevat, kashtë, degët bredh, presion degët e lartë, polet, etj

Ulje e parë para se të dimrit në mënyrë të plotë, kam bërë 6 tetor 2000. E përdorur ishte sjellë nga varietetet Kostroma qepë Mstiora dhe Danilov. Pranverë të vitit 2001 ishte një prill herët doli të jetë e ngrohtë, ishte e nevojshme që urgjentisht të hequr kapakun, por pothuajse gjithë familja ime ishte e sëmurë, dhe arritëm në kopsht vetëm në 9 maj. Një fqinj vënë re mungesën tonë, ajo u tërhoq nga shtretërit strehim. Falënderoj atë për këtë, por kjo është pak vonë: në disa vende u ngjyhet qepë. Unë menjëherë dusted shtratin e hirit, pllenuar me ure - 10 gram për metër katror, ​​poryhlil.

Onions shkoi shpejt në rritjen - fqinjët ai sapo kishte ngjit, dhe unë kam një stilolaps ishte më shumë se 10 cm në gjatësi. Me formimin e një katër-fletë të fillojnë të formojnë llamba në këtë kohë ju duhet për të bërë pleh fosfor-potasë: 1 metër katror - 10-15 g të plehrave kalium dhe 15-20 g superfosfat.

Unë të përpiqet për të bërë pleh në formë të lëngshme, kështu që është e zhytur më mirë nga bimët, me tallaze deri onions zgjidhje herbs të fermentuara, të cilat shtojnë superfosfat, dhe solli Ash - një gotë në një metër katror 1. Pas lotim shtratin e shkrifët domosdoshmërisht. Fekondimi alternuar me zgjidhje të ujitjes "Humate-80." Qepë ka pjekur më më 30 korrik. Në pranverë të vitit 2000, miza qepë landing dëmtuar rëndë ylberin tim, dhe për herë të parë unë u detyrua më pas për të blerë rrepë qepë. Lotim shëllirë, spërkatje e tokës me gëlqere dhe duhani nuk ka sjellë ndonjë përfitim. I kërkoi këshillën e shefit specialist në kokë Vir V.V.Perezhoginoy.

Ajo këshilloi për të sprapsin qepë fluturojnë bimë Calendula rreth shtretër dhe marigolds. Kështu që unë e bëri - dhe e bëri të sigurt të efikasitetit të lartë të kësaj metode. Tani të jetë i sigurt për të mbjellë rreth shtretër qepë Calendula.

Pas mbledhjes së parë kulture mbjellë nën dimrit hark, unë isha i bindur nga përparësitë e kësaj metode të mbjelljes, dhe vitet e përvojës e ka forcuar këtë bindje. Vintage marrë jo më e vogël se ulje pranverë. Shumica e llamba - diametër të madh deri në 7cm. Shigjetat janë në disa raste, që ofron hark mirë lozhkost.

I kishte lexuar deklaratat se onions pas mbjelljes podzimny mbajtur dobët. I hedhur poshtë këtë pretendim - për shumë vite, kam mbjellë qepë për të dimrit, për herë të parë në sasi të vogla, eksperimente, dhe tani unë kam të gjitha onions janë rritur mënyrë podzimnego. Unë nuk e kanë vënë re se ajo është mbajtur dobët.

Unë jam i bindur më shumë dhe që sevok dimëroj mirë, dhe kjo nuk do të të mbulojë. Është e këshillueshme vetëm për të bërë mbajtjen borë, dhe kjo është perezimuet madhe.

Disa vite më parë, u shfaq në varietete dyqane qepë të varieteteve qepë dimrin e përzgjedhjes holandez: Senshu verdhë - mesme, shumëllojshmëri të lartë nxjerrin qepë, banesë-raundin, të verdhë, peshon deri në 340 gram; Radar - Periudha mesatare pjekur, llamba peshë më të madhe se 300 g, ngjyra e saj - të verdhë; Class Kip-pra - është e mesme, rezistente ndaj dëmtuesve dhe sëmundjeve, pesha llambë në 350 g, të verdhë. Të tre varietete janë mbajtur mirë. Emri i vërtetë i varietetit Kip Vell përkthyer "mbajtur mirë".

Unë mbjellë dy varieteteve - Radar dhe Kip-Vell. Dy prej tyre i pëlqente më - ata shije të mirë, ata janë mbajtur me të vërtetë mirë. Qepë të madhe, peshon rreth 10 gram, si mostra tona. Ajo prepacked një rrjetë prej 0.5 kg. Rrjeti 50-55 copë Seva. Ai, si e jona, janë mbjellë në fillim të tetorit. Ajo është këshilluar për të mbjellë në një thellësi prej 2,5-3 cm nën skemën e 5-7 cm larg dhe 15-30 cm rresht për rresht. Unë mbolla llambë nga llambë - 10-12 cm, një numër i një numri prej 20-25 cm, thellësi -. 5 cm Bulbs, peshon 300 g ose më shumë, unë nuk e kam marrë të gjithë prej tyre janë brenda 100-150 g këshilloj të gjithë të provoni atë dhe shpresë që këto varieteteve pëlqen. Në Krasnodar, në departamentin e Hortikulturës Kuban agrouniversiteta, nisur varieteteve dimrit Allan. Ai jep të mëdha, deri në 300 g, qepë. Bow kjo - bimë të shkurtër-ditore, dhe, me sa duket, në mjedisin tonë kërkon një kujdes disi të ndryshme.

Nën dimrit për Seva, ju mund të mbjell farën e qepë - "Chernushka" . Për ta bërë këtë, të përgatitur paraprakisht shtretër mbjellë fara e thatë në thellësi hulli prej 1,5-2 cm në tetor. Distanca mes rreshtave 20-25 cm. Në dimër Chernushka nuk kam mbjellë, dhe unë mendoj se është më mirë për të mbjellë në fillim të pranverës. Kur pranverë mbjellje rezultatet janë të mira. Nën tërheqjes normale prej 1 metër katror mund te pergatitet nga 0,6 deri 2,0 kg Seva, p.sh. shtretër për mbjelljen sipërfaqe prej 10-15 metra katror duhet të mbjellë shtratin e dashurive-rreth tre metra. Çmimet qepë tani e tutje vazhdimisht në rritje. Dhe ata të cilët kanë kohë dhe prirjen, ju mund të rritet qepë tuaj.

V. Lazo, kopshtar

Lexoni gjithashtu: "podzimny mbjellja e perimeve - avantazhet dhe disavantazhet e Kulturës për podzimnego mbjellje, mbjellje rregullat podzimnego."

Shto një koment

e-mail juaj nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar *