SI pastër tub në një banjë të blozë DUART VET

Author: | 2018/08/03

sauna ruse - një vend të preferuar pushime e shumë banorëve të zonave urbane dhe rurale. Shihet banjot ndihmojë të relaksoheni jo vetëm fizikisht por edhe mendërisht, duke hequr dorë nga e përditshme problemet rutinë dhe të vogla shtëpiake.

Prania e një dush në kopsht - një ëndërr e shumë, por ajo duhet të kuptohet se ajo kërkon një sasi të caktuar të mirëmbajtjes së rregullt. Për shembull, pastrimi i oxhaku duhet të kryhet në një banjë të paktën dy herë në vit.

dush Russian

Kjo - të gjitha metodat e pastrimit dhe nuancat e një procedure të tillë - do të diskutohet në artikull. Nuk janë metodat e prodhimit të produkteve të nevojshme për kryerjen e pastrimin e oxhakut të furrës dush.

oxhak pse bllokuar

Ka disa arsye për clogging oxhaqeve në dush. Disa prej tyre janë:

 • Akumulimi i blozës në muret e gypave dhe blozë të formuara gjatë djegies së materialeve të ndryshme të përdorura si lëndë djegëse.
 • Formimi i kondensimit. Për banjo, karakterizohet nga lagështia e lartë, një problem i tillë është urgjente.
 • Getting në oxhak e objekteve të ndryshme të huaja. Në tub një kafshë të vogël, ose një zog mund të merrni.

bllokimi në tub

Cilado qoftë arsyeja, pastrimi i oxhakut në banjë duhet të bëhet me kujdes, sepse ajo ndikon në aktivitetin e djegies, shkalla e ngrohjes në dhomë dhe, në disa raste, jetën e njerëzve. Nuk ka një mënyrë për të dalë, tymi do të grumbulluar në dhomë, e cila mund të çojë në asfiksi.

Nevoja për pastrimin varet nga karburantit të përdorur. Nëse për ndriçim të tulla të veçanta dhe evrodrova, tymi dhe bloza ndërtuar ngadalë. Kur përdoret si një dru i butë karburantit pastrimi gripit të frekuencave do të rritet.

Metodat për oxhaqe pastrim

Ka tre mënyra kryesore:

 1. pastrim mekanik.
 2. Mjetet juridike popullore.
 3. Reaksioni kimik.

Secili prej tyre gëzon popullaritet të lartë. Sigurisht, zgjedhja e metodës varet nga preferencat tuaja, por ka kufizime.

Për të kuptuar në detaje për këtë çështje, ju duhet të marrin në konsideratë të gjitha metodat.

Ajo do të jetë interesante:   KU ËSHTË ngarkuar NEW PARK në Moskë në hartë të Moskës

Mënyra tradicionale

50-100 vjet më parë, profesioni oxhak fshij ishte popullor, sepse shumica e dhomave janë të nxehtë me lëndë djegëse të ngurta. Në shumicën e rasteve, ajo është përdorur një shtrihej oxhak metodë mekanike pastrim duke eliminuar depozitat në oxhak përmes aplikimit të përpjekjeve të caktuara fizike.

mjet popullor për pastrimin e gripit është Ruff. Ajo duhet të ulen në oxhak nga maja dhe të bëjë një lëvizje reciprok, deri në heqjen e plotë të blozë në oxhak.

Ruff për pastrimin e oxhaqeve mund të blihen në pothuajse çdo dyqan hardware ose të bëjë veten nga gjërat që ka në shtëpi pothuajse çdo. Për prodhimin e shtëpi i bërë nevojë Ruff:

 • fshesë me shufra plastike;
 • rondele dhe vidhos madhësive të mëdha;
 • gjatësi kabllo 1.5-2 meter me ngarkesë të bashkëngjitur me peshë 2-3 kg.

Ruff prodhimin për pastrimin e gripit kryhet si më poshtë:

 • Bare fshesë duhet të shpjegoj në drejtime të ndryshme, ndërsa në mënyrë të barabartë shpërndarjen e tyre. Ata mund të jetë shumë e vështirë dhe e vështirë për t'i rezistuar sulmit. Në këtë situatë, fshesë duhet të avancojë për të vënë në ujë të valë.
 • Shpjegoj baret janë fikse duke përdorur vida dhe washers.
 • Një kabllo me një ngarkesë të montuar në jakë me pala të poshtme kllapa.
 • Dorën e fundit në prodhimin e shtëpi i bërë Shpat për pastrimin oxhak - kjo ndrysho. Diametri Ruff duhet pak tejkalojnë madhësinë e oxhakut. Për të arritur saktësi në këtë çështje, ju mund të përparuar për të bërë një template kartoni dhe të twigs tëharrje në përputhje me të.

Si për të pastruar oxhakun me jakë me pala shtëpi? Shumë e thjeshtë. Duhet të ulen pezullimin, dhe pas tij një Ruff në oxhak. Kryen lëvizje translational duhet të jetë për të gjithë gjatësinë e kabllit.

Metoda e mësipërme mekanike është më e zakonshme, por kjo është larg nga e vetmja. Për shembull, ju mund të përdorni një çorape të zakonshme për pastrim.

Nëse jeni të pyesin, "Si për të pastruar oxhak me një çorape," atëherë ju do të më poshtë deklaratën:

 • gjëja e parë që ju duhet për të pastruar hapësirën rreth një furre;
 • kërkohet edhe më tej për të hequr të gjitha sendet lirshme nga furrë dhe gripit;
 • hose është kaluar nëpër tub dhe ju mund të filloni pastrimin duke zvarritur atë nga të dyja anët.
Ajo do të jetë interesante:   si për të kontrolluar trafikun hapit MTS

Pastroni oxhak në banjë në mënyrë të tillë që të jetë e mundur, në qoftë se ajo është e bllokuar me blozë dhe zhul. Për të eliminuar nevojën për të përdorur copa të mëdha të jakë me pala.

mjetet juridike popullore

Pastroni mjete popullore oxhaku blozë shumë e lehtë. Ka shumë mënyra për të mbështetur efikasitetin e saj për shumë shekuj:

 • lëkura patate. Së pari ju duhet një të mirë të ngrohtë deri furrë dhe grumbulluar një shumë të ngrohjes. Më tej është e nevojshme për të dërguar në furrën ose një gjysmë kovë lëkura patate bucket (në varësi të madhësisë së dhomës me djegie të brendshme). Si rezultat, në furrën banje e pastrimit ndarë një shumë e niseshte, e cila reagon me blozë dhe zeza karboni. Ata u tërhoqën plotësisht për 2-3 ditë. Për të konsoliduar efekti nuk do të jetë e gabuar për të bërë një pastrim të mëtejshëm në një mënyrë konvencionale.
 • oxhak dytë pastrimin mënyrë efektive - është përdorimi i karburantit, e karakterizuar nga një ndezshmëri të lartë. Si të unclog një tub në një banjë në këtë mënyrë? Është e thjeshtë. Ajo është e nevojshme për të marrë një dru Aspen të thatë dhe të shkrihet furre. Ash gropë, shulat oxhak dhe derën e dhomës me djegie të hapur. Procesi i djegies duhet të ruhet për 2-3 orë. Nën ndikimin e temperaturave të larta dhe të tymit të zi plotësisht digjem. Duhet theksuar se kjo metodë ka një kufizim - oxhak duhet të përballojë temperaturat e mbi 1100 gradë.

Siç mund ta shikoni, për furre tub pastrimi nuk kërkon pushtet të veçantë, si dhe njohuri të veçanta. Çdo ilaç popullore për pastrimin e kuptueshme për të gjithë.

pastrimi kimik

gripit të pastër nga produktet e djegies mund, duke përdorur mjete moderne. Për këto qëllime, janë komponimet kimike që kanë një lëng ose shtet të fortë të grumbullimit. E gjithë kjo është e nevojshme - është për të vënë ato në furrë së bashku me dru apo qymyr. Procesi i djegies aktivizon reagimin dhe është pastruar më në fund gripit në kohën më të shkurtër të mundshme.

Blini kompozime të ngjashme kimike mund të jetë në dyqanet harduerike. Ata janë të lira dhe mund të goditur seriozisht xhep.

Ajo do të jetë interesante:   PSE djerse CAR GLASS BRENDA BRENDSHME

Përzierje për të pastruar plotësisht të sigurt për njerëzit dhe mjedisin, përdorimi i tyre nuk kërkon ndonjë masë parandaluese. Me fjalë të tjera, ju mund të jetë në dhomë gjatë mjete pastrimi kimike.

parandalim

Clean oxhak në shtëpi është e lehtë. Por ajo është më e lehtë për të kryer parandalimin, duke eliminuar mundësinë e formimit dhe akumulimin e blozës dhe karbonit i zi në tubat. Për këto qëllime do të takohet me një nga metodat e vjetruara.

E gjithë kjo është e nevojshme për parandalimin, - këtë herë një 10 Motorët djegës djeg karburantit së bashku me letër alumini ose një kavanoz. Kushti kryesor për veprim parandalues ​​është një zjarr të nxehtë. Aluminum duhet të vërtetë të djegur, në vend se të shtrirë në dru dhe gradualisht të ndryshojë ngjyrën.

Masat parandaluese nuk eliminojnë nevojën për pastrim. Ata vetëm bëjnë të mundur për të reduktuar frekuencën e blozës spastrimit oxhak dhe zhul. Pa profilaksisë pastrimit duhet të kryhet 2 herë në vit, me parandalimin e 1 çdo 2-3 vjet, në varësi të përdorimit të karburantit të cilësisë.

Koha për të kryer pastrimin e oxhakut dhe për të eleminuar blozë nga puset (nëse ka në projektimin furre), dhe pastaj ju do të jetë në gjendje të shpejt të ngrohtë deri dush dhe të pushojnë në saunë.

Duhet të kuptohet se pastrimi kërkon një oxhak të ndonjë furre, edhe sot. Kjo vlen edhe për furrat lëndë djegëse të ngurta, dhe ndërtimet që ka në strukturën e saj dhomën e djegies, por duke punuar në llojet e tjera të karburantit.

Oxhak Pastrimi është bërë mirë në një periudhë relativisht të ngrohtë të vitit, për shembull, në mes të pranverës dhe vjeshtës.

një qasje e tillë do të eliminonte rrezikun e lëndimit për shkak të çati rrëshqitshëm.

Nëse rrethanat janë të tilla që tub është i bllokuar tërësisht dhe nuk ka asnjë projekt, aktivitetet e pastrimit duhet të kryhet menjëherë, sepse ju rrezik duke u lënë jo vetëm pa një vizitë në dhomë me avull, por edhe pa një dush. Një oxhak i bllokuar - kjo është një nga shkaqet private të zjarreve.

Shto një koment

e-mail juaj nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar *