Si për të mbështjell me pelena UDHËZIME fëmijë Stock

Author: | 2018/08/23

Me ardhjen e një fëmijë të lindur nga një nënë e re sasi të shtuar menjëherë e sherr dhe problemeve. Dhe më të popullarizuara të të gjitha është dilema: ". Si të mbështjell me pelena një porsalindur" Brezi i vjetër këmbëngul në këtë praktikë, duke e konsideruar atë një pjesë integrale e kujdesit të nënës dhe kujdesin e duhur. Një mik përqeshur metoda të vjetëruara dhe i këshilloi për të vepruar sipas parimit: "Rroftë liria".

foshnjat diapered triplets

Pelena - dobi apo dëm

Ka një opinion se porsalindur ndihet shumë cozier dhe të qetë, nëse pelenë është në krahë të sigurta. Pas lëvizjes së mprehtë të rastit siguri se nuk do të prishet, duke rezultuar në një gjumë të thellë. Të saktë të përgjigjet në pyetjen e pelena, ju duhet të kthehemi në kohën e shtatzënisë. Në qoftë se në tremujorin e parë fëmija gjithandej lirisht në lëngun amniotik, më afër lindjes së trupit të tij i rritur merr pothuajse të gjithë hapësirën e mitrës. Dhe kjo situatë për eshtrat mjaft të rehatshme, kështu që pas gjetjes në një dritë të re dhe të panjohur një porsalindur është shumë e pakëndshme.

Të mësohen me ndryshimin e papritur të situatës nuk është e lehtë, dhe pelena shtrënguar ndihmon të krijosh ndjenja e vjetër dhe më të lehtë për të kaluar një periudhë e përshtatjes me kushtet e pazakontë. Prandaj, për të braktisur tërësisht praktika e nënave dhe gjysheve nuk është e nevojshme, në mënyrë që të mos e privojnë ndjenjën e foshnjës të sigurisë. Përveç kësaj, terapistët masazh fëmijëve besojnë se në mungesë të muskujve pelena mund të zhvillohet në mënyrë të pabarabartë, dhe aty me siguri do të keqbërje që jap mundësi të paraqit akt i dënu.

Hapat shtrënguar pelenë

Një problem tjetër mund të jetë një ndryshim i opinionit në pyetjen: "Deri sa javë apo muaj për të mbështjell me pelena grudnichka". Pelena ju lejon të lëvizë gradualisht në një mjedis të ri, e cila është e rëndësishme në 2-3 javët e para pas lindjes. Dhe në qoftë se porsalindur në fund të muajit të parë mësuar për botën e jashtme, pa ankthit të ndryshme dhe të ndjehet mirë, nuk ka nevojë për të mbajtur edhe një swaddling gjerë. I vetmi përjashtim është kur fëmija nuk fle - në këtë rast, ju mund të mbështjell me pelena natën

hap të gjerë pelena pas hapi

pediatër rekomandimet janë për të monitoruar fëmijën, sepse çdo fëmijë është i ndryshëm. Dhe mund të jetë i bezdisshëm çdo ngushtësi, duke përfshirë swaddling lirë, dhe tjetri do të zbutur kufizimin e lëvizjes.

Jehona e së kaluarës

Në kohët e Bashkimit Sovjetik, i porsalinduri swaddled shtrënguar të mjaftueshme, leveling këmbët dhe duart fjalë për fjalë "në copa", si një ushtar. Foshnja në këtë pozicion më shumë si një fshikëz flutur, por mami ishte një besim të fortë se fëmija do të jetë i qetë, dhe këmbët nuk do kurbë në të ardhmen. Megjithatë, pediatër moderne kanë një opinion të ndryshëm. Ajo rezulton se pelena shtrënguar ngadalëson zhvillimin fizik e thërrimet, për shkak se ajo nuk është e paraqesin natyrshme. Jo përdorim, kjo metodë nuk mund të mbahet, dhe praktikimi i tij - shumë e mashtruese.

Preferencë është dhënë për një mënyrë të tillë të pranueshme, si një swaddling të gjerë, e cila do të krijojë pamjen e mbrojtjes, por nuk do të kufizojë lëvizjen e thërrimet. Plotësisht të refuzojë swaddling në rastet e mëposhtme:

Nëse pyetja: "A duhet të mbështjell me pelena një fëmijë", jo në rendin e ditës, është e thjeshtë për të mësuar këtë aftësi.

rekomandimet kryesore

Të mbështjell me pelena nuk shkaktojnë dëm për fëmijën, është e rëndësishme që të ndiqni disa rregulla:

 1. Më shumë se 2 muaj, i porsalinduri nuk mund të swaddled.
 2. Ambalazhi në një pëlhurë me lajle lejohet vetëm pas pastrimit, dhe pëlhurë duhet të jetë e shtyrë dhe të pastër.
Ajo do të jetë interesante:   Si të kopjoni fotografi nga INSTAGRAMA

Vendosë se si të mbështjell me pelena një fëmijë duhet vetëm mom, zgjidhni opsionin e duhur nga përfaqësuar më poshtë:

 1. Në qendër të përhapet jashtë pelenë baby është vendosur në mënyrë që maja e indeve vendosur në qafë. Trajtuar shtrihet përgjatë trupit, dhe buzë e rrobave mbështjellë diagonalisht në pjesën e prapme. Përfundojë dytë buzë vetëm shikuar mungesën e rrudhave. Buzë të ulët të rrobave është vijë i drejtë si "bisht sirenë", pas së cilës ata u rrit në nivelin e qafës të porsalindurit apo vetëm mbi bërryl. Dhe këshilla e pelena duhet për të përfunduar rreth trupit dhe kapem në tucking bark. Është e rëndësishme që të mbështjell me pelena në mënyrë që të rregulluar trajton dhe këmbët lihen të lirë.
  Skema zhdrejtë pelenë gjashtë hapa
 2. version i "zarf" është i përshtatshëm për shëtitje në natyrë. Këndin e sipërm të majtë të pelenë lirë crumbs lart, dhe në fund është ngritur dhe vendosur në midsection. Anët e përfundojë rreth trupit dhe kapem tucking. Nëse koha është e ftohtë, kështu që fëmija swaddled në një batanije. Ngrohjes verës është më i përshtatshëm pelenë garzë.
  Metoda pelena zarfi
 3. Nëse preferoni një swaddling lirë, së pari të vënë në tavolinë një pelenë të ngrohtë, dhe të hollë ajo. Fëmijë të mbështjellur me hollë në sqetull: buzë të drejtë në të majtë shkon në pjesën e prapme dhe e majta në të djathtë. Trajton duhet të jetë i lirë, dhe pelenë në anën e pasme - sheshtë. Buzë të ulët ngrihet në nivelin e axillary, pas së cilës përsëri është ndërprerë alternuar djathtë dhe të majtë buzë. Nga këndi është e nevojshme për të përfunduar buzë të lartë e rrobave. Rezultati është një qese të lirë për të porsalindur ndjerë ngurtësi në lëvizjet e tij.
  pa pagesë pelena

Para procedurës, prindërit pelenë moderne vënë asistent pazëvendësueshëm - pelenë. Në pjesën tjetër të pajisjeve nuk është e ndryshme nga ajo që është krijuar dekada më parë. Fillimisht pelena mund të duket e komplikuar, por pas një praktikë të shkurtër do të marrë një çështje e minuta. Në lidhje me pyetjen se a ndryshon mat, fjala e fundit i takon nënës, sa më shpejt që ajo është në gjendje të saktë të vlerësuar situatën dhe për të marrë vendimin më të mirë.

SI TË swaddled porsalindur - hap pas hapi në foto

përmbajtje

[Ads-për-wp reklama-id = "9157"] [ads-për-wp reklama-id = "9158"]

Gjithnjë e më pak prindërit tani përdorin Diapering, duke preferuar gjëra të vogla e fëmijëve moderne të. Dhe nuk është se moms të rinj kundër djep. Shumë prej tyre thjesht nuk e di se si për të mbështjell me pelena fëmijën, duke sugjeruar se është e vështirë dhe i papërshtatshëm.

Kid në pëlhurë me lajle

Në fakt, pelena, si dhe procedura të tjera për kujdesin foshnjore, për të mësuar më shumë e thjeshtë. Dhe në qoftë se ju nuk e merrni këtë kurse aftësi për shtatzëna dhe në spital, ju gjithmonë mund të njiheni me teknikat e swaddling e tyre, dhe si një instruktor me kënaqësi do të kryejnë gjyshen.

Paint sytë dhe buzët në frëngjisht (çdo gjë shkon)
Paint sytë dhe buzët në frëngjisht (çdo gjë shkon)

Pikturë sytë e parizian: risi - janë të gjitha

Si për të dhe se si të mos jetë pikturuar: të gjithë në 3 minuta
Si për të dhe se si të mos jetë pikturuar: të gjithë në 3 minuta

Në dikë si një bir i princit William (Foto)
Në dikë si një bir i princit William (Foto)

Makeup për ata mbi 40. Molodyaschy
Makeup për ata mbi 40. Molodyaschy

Kate dhe William u ndal për të vëzhguar traditat

Si për të mbështjell me pelena fëmijë

Përmirësimi dhe plotësuar mënyra pelena porsalindur kaluar nga brezi në brez. Dhe sot lëshojnë vetëm disa lloje themelore të swaddling.

Kjo, qasja më konservatore ishte veçanërisht popullor në epokën sovjetike. Bebet mbështjellë fort në pëlhurë me lajle straightening forcë krahët dhe këmbët në mënyrë që foshnjat nuk mund të lëvizin edhe.

pëlhurë ngrohtë arsyeshme lejuar crumbs të ndjehen të njëjtën, "vendas", ngushtësia, ai ishte në barkun e nënes sime. Megjithatë, e tepruar bllokuar nga viçin e vogël mund të ketë pasoja shumë të rënda (rrjedhjen e gjakut të dëmtuar, dysplasia hip, dhe të tjerët.), Kështu që sot kjo metodë është përdorur rrallë.

style="vertical-align: inherit;">"Pelena" ushtar "(shtrënguar), mos harroni të kthehet rregullisht fëmijën, duke ndryshuar krahun në të cilën ajo shtrihet."

Fjala "i lirë", tashmë ka thënë se fëmija nuk është pelena aq shumë fikse, si në metodën e mëparshëm. armëve Zapelonatye dhe këmbët mund të lëvizin, duke lejuar crumbs rehatohem në një pozitë të rehatshme për të, "embrion". Kjo metodë është absolutisht e sigurt për fëmijët, dhe për këtë arsye është konsideruar sot më optimale.

Ajo do të jetë interesante:   TIME AM dhe PM ÇFARË ËSHTË IT

kid qeshur

Wide pelena porsalindur

Ky lloj është caktuar zakonisht pelena ortoped, në qoftë se ka një shumëllojshmëri të çrregullimeve të sistemit musculoskeletal. mbështjell me pelena fëmija është i nevojshëm në mënyrë që këmbët e tij ishin divorcuar dhe një prirje pak. Për këtë qëllim brekë të veçanta ose pelena palosur.

Cila nga metodat e mësipërme është mirë që të mbështjell me pelena dhe si të bëhet kjo?

Të mësojnë teknika të ndryshme për të mbështjell me pelena

muajt e parë të pelena plotësisht zëvendëson fëmijë veshje. Varësi të faktit nëse fëmija është duke shkuar për të fjetur, për të ecur apo për të qëndruar zgjuar, dhe teknikat pelenë do të jetë ndryshe. Hap pas hapi instruksionet se si të duhet të mbështjell me pelena një fëmijë të porsalindur.

Shumica e pasojave negative që lidhen me përdorimin e djep (shih. Neni, "A është e nevojshme që të mbështjell me pelena fëmijën"), i referohet në mënyrë specifike për këtë metodë. Megjithatë, vetëm pelena shtrënguar lejon gjumë fëmijët shtrënguar dhe të shpejtë më të shqetësuar. "Soldier" pelena skemë.

 • Përhapet pelenë si diamant, bends sipërme buzë. Ne vend fëmijën në mënyrë që kufiri i sipërm i këndit kaluar në qafën e tij.
 • Buzë e majtë e rrobave të përfundojë nën kundërt pelenë krah toddler ndreqim një mbështetëse.
 • kënd të drejtë është palosur edhe diagonalisht nën mbështetëse.
 • Pjesa e mbetur "bisht" ngrihet në qafë apo supe të fëmijës, në varësi të madhësisë së indeve. Tani përfundojë "bisht" grudnichka përreth dhe të rregulluar buzë lirë.

Skema pelena shtrënguar

Një teknikë e ngjashme është e ndryshme dhe Diapering me kokë, ose "zarf". Saj shpesh përdoret për të ecur kur crumbs e mbështjellë me një batanije. Ashtu si në udhëzimet e mësipërme, rebonochka hedhur diagonalisht. Zonë nuk podvorachivaetsja, dhe e la të lirë të jetë në gjendje për të mbuluar kokën e një fëmije.

Pas fshehur pari trajtojë podvorachivaetsja këndin e poshtëm. batanije e mbetura buzë apo pelena është e mbuluar nga lart. Fix "paketa" është e mundur me anë të shiritit.

udhëzimet 3

Në momentet e syçeltësi gjatë natës, ose (në qoftë se fëmija nuk do të zgjoheni nga trajton befasoj) mund të përdoren pa swaddling. Algorithm në këtë metodë është e njëjtë si në swaddling ngushtë. Vetëm tani, duart dhe këmbët nuk janë të fiksuara në mënyrë të vendosur pelena, por mbeten në një pozitë natyrore. Midis pëlhurë dhe Demi fëmijën duhet të jetë e mjaftueshme hapësirë ​​për duart dhe këmbët janë në lëvizje.

pa pagesë pelena

pelena të gjerë

Tipari kryesor i kësaj metode është se pëlhurë palosur është hedhur mes këmbëve të fëmijës. Është e nevojshme që këmbët të mbetet në një pozitë pak më të shpalosur gjysmë-vendosur, e cila është e dobishme në përmbysje kongjenitale e hip. Si për të bërë atë?

Për të ndihmuar prindërit e rinj:

Dele pëlhurë diagonalisht dhe përhapur një kënd rënie. Buzë të ulët të ashensor me foshnjë stomak duke fillesë atë në mes të këmbëve. Qoshet e mbetura të kthehet bllokohet prapa.

Tani të marrë një pelenë të dytë. Ajo përhapet drejtkëndësh. Vendosja fëmijën në mes në mënyrë që buzë e saj e lartë u mbajt nën fileto mishi, lirshëm përfundojë anët. Pjesa e mbetur "bisht" të ngre dhe të kapem pas.

pelena të gjerë

5 parimet e swaddling shëndetshëm

Nga pelena, si procedurat e tjera në lidhje me kujdesin e fëmijës, ju duhet të marrë seriozisht. Shkelja vogël i normave higjienike dhe mosrespektimit mund të çojë në pasoja të pariparueshme për shëndetin mendor dhe fizik të crumbs.

sipërfaqja e duhur

Sigurisht, ju mund të mbështjell me pelena, kudo. Por është më mirë në qoftë se ajo do të jetë një sipërfaqe e lëmuar ngurtë - një tavolinë ose "Pelenators". Ajo ishte e mbuluar me mushama dhe rroba të ngrohtë.

Ju ende mund të blej një gjoks të veçantë të mbathje me një top rrëshqitje, të destinuara për një fëmijë. Në të është më i përshtatshëm se sa në krevat, kryer manipulimin e fëmijës, për shkak se Mami nuk tendosje shpinën.

Shpesh me atë për të përfunduar shitjen dhe dyshek. Ajo duhet të jetë i papërshkueshëm nga uji dhe i mbushur mirë.

Ajo do të jetë interesante:   recetë lasagna në shtëpi me mish te grire

Veshje dhe higjiena personale duhet të jetë në dorë, por e vendosur në një distancë të sigurt. Shumë "Pelenators", për shembull, për këtë qëllim janë niches të veçanta side.

Përgatitja rrobat dhe pelena

Para se të porsalindur swaddled në leckë, ai është shuar, të thata dhe otglazhivaetsya dy palët hekur. Për të zbutur dhe dezinfektoj djep, përdorni një avullore ose sbryznete me ujë.

Kurrë mos përfundojë fëmijën në pelena të përdorura! Pista, i lagësht apo overdried, ind ngurtë menjëherë provokojnë shfaqjen e nxituar pelenë dhe pezmatim i lëkurës pelonochnogo atë sapolindur të pakëndshme dhe madje edhe të rrezikshme për të.

E njëjta gjë vlen edhe për rroba. Nën pelenë të vënë në xhaketa me erë mbi kurrizin tuaj ose stomak. Të gjitha kilota veshur rroba për të sapolindur mbuluar me tegela.

sende fëmijë

Para se ju mund të mbështjell me pelena porsalindur, është e nevojshme për të larë larg me ujë të ngrohtë dhe trajtimin e krem të lëkurës ose pluhur. Pastaj të vënë në një garzë të pastër ose një pelenë e disponueshme. Në qoftë se plaga kërthizës nuk është shëruar ende, mos harroni të bëj buzë pelenë në mënyrë që ajo mbeti e hapur.

A mos i lënë orën e fëmijës zapelonatym. Mundohuni të mbani atë për një kohë të shkurtër swaddled pa rroba.

Në thermoregulation porsalindur punon dobët, prandaj sigurohuni që temperatura e dhomës - të shmangur draftet, të ngrohtë deri, në qoftë se ka nevojë të jetë, e ajrit.

Përfundojë fëmijën në e parë pëlhurë e stampuar pëlhurë me lajle banje, dhe pastaj ai do të ndjehen shumë më e qetë!

swaddled në verë

Nënat shpesh pyes veten se si për të mbështjell me pelena një porsalindur në të nxehtit, kështu që nuk do të shpejt. Shtëpi është e mirë për të lënë fëmijën zhveshur, por në rrugë ju mund të "vishen" në pelonochku pambuku. Mbështjell me pelena fëmijën tuaj në këtë rast kjo është një mënyrë e lirë. Më i përshtatshëm për nxehtit e verës, natyrore t-shirt dhe swaddling vetëm këmbët.

Well-provuar në liri të ngrohjes. fletë krevat bërë prej kësaj pëlhure mund të përhapet në një endacak dhe krevat fëmijësh.

swaddled në dimër

foshnje e porsalindur është shumë e lehtë për të "dridhura", kështu që në mot të ftohtë, fëmijët swaddled me kokën e tij. Si?

Merrni një pelenë të madhe dhe një të vogël palosur buzë të lartë. Aplikuar atë në kokën e foshnjës dhe shton në një shall me një dorë. Këndi rezulton është ndërprerë në shpinë. Si ne të vazhdojë në buzë të dytë, kënd të përfundojë rreth fëmijës. Pastaj shtoni deri në "bishtin" e një mënyrë të njohur.

Nëse ka një pëlhurë e madhe, ju mund të përdorni dy pelonochkami. Atëherë nuk do të shkojnë në "shamisë" dhe përfundojë dytë trupit.

Teknika pelena pa duar dhe këmbë

Në varësi të situatës, nganjëherë vetëm këmbët swaddled, ose, në të kundërtën, vetëm trajtuar.

Në rastin e parë, fëmija është vendosur në leckë në mënyrë që buzë e saj e sipërme arrin në sqetull. Faqet anësore janë të mbështjellë në pjesën e pasme dhe poshtë lart dhe të lartë veshur në mënyrë që të marrë "xhep".

Pelena praktikohet pa merret rreth 4 javë. Kjo është bërë për herë të parë, ndërsa zgjuar për grudnichok mësuar të merret e tyre, dhe pastaj gjatë gjumit.

Nëse fëmija zgjohet krahët e saj, por thërrime zapelonyvat nuk është plotësisht i duan të mendojnë, se si të mbështjell me pelena vetëm trajtuar. Details pelena armëve të përshkruara në udhëzuesin tonë foto.

udhëzim

udhëzimet 2

Nëse tani pelena drejta duket shumë e komplikuar, ju mund të blini një të veçantë "fshikëzat" ose pelena për bebe, të prerë e cila lejon edhe etërit papërvojë mbyllë fëmijën lehtë.

Cocoon për porsalindur

Shto një koment

e-mail juaj nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar *