Si të bëjnë dallimin e alkoolit nga metil AT BALLINA

Author: | 2018/08/27

Një helm mund të zbulohet nga aroma

Pas tragjedisë c «Hawthorn» Irkutsk vendasit bojkot të alkoolit ilegal. Popullsia madje organizoi një patrullë, i cili të identifikuar se ku shitjen e paligjshme të alkoolit. Megjithatë, deri më sot ende askush nuk është i sigurt nga rënia në tryezë pije në bazë të alkoolit metilik. Ne kemi mësuar, a ka një mënyrë për të kontrolluar në shtëpi praninë e metanol në alkool.

Për dallimin në metanol nga etil mundshme me anë të telave
Për dallimin në metanol nga etil mundshme me anë të telave

Për ta bërë këtë, ne u kthye në profesorit, Instituti i Përgjithshëm dhe Kimisë Inorganike, Akademia Ruse e Shkencave Alexander Terentyev.

Problemi kryesor me përkufizimin në prani të metanol apo vodka, për shembull, në të njëjtën "Hawthorn", qëndron në përqendrimin e pamjaftueshme të substancës në lëngun. Si për të identifikuar helm atje, por zbatohen vetëm në rastet kur metanol të pastër në tank, ose përqendrimi i tij është më shumë se gjysma e totalit.

- Nuk është një mënyrë e ndërlikuar për të cilën ju do të duhet një tel të vogël të kuqe-të nxehtë, - thotë Alexander Terentyev. - Është e nevojshme për të ulur atë në të lëngshme, dhe pastaj të largohen nga dhe nuhatje. Nëse kapacitet metanol, era është shumë e pakëndshme, nëse etanol - neutral.

Për metodën e dytë do të duhet një termometër normale. Vendos të lëngshme në furrë, kthehet zjarrin, të ulur termometrin dhe të shikojnë procesi valë do të fillojë në një moment. Methanol fillon të valoj rreth 60 gradë, dhe etanolit - në rajonin e 80.

- Të dyja këto metoda janë në dispozicion, por përsëri, në rastet kur kemi të bëjmë me një përqendrim të lartë të metanolit, - shpjegon profesori. - Situata më e pakëndshme, kur metanoli është e papastër ose të jetë më pak se gjysma. Këtu unë nuk mund të imagjinohet se si ajo është në shtëpi për të zbuluar. Simple manipulimi është praktikisht e pamundur.

Në laboratorin kimik mund të kryejë një eksperiment me Permanganat kalium, por ai është gjithashtu shumë i pabesueshëm në rastin e blerjes së alkoolit. Pas të gjitha, ajo është shitur rrallë në formë të pastër, si rregull, prodhuesit shtoni ekstraktet (njëjtë murriz), që do të thotë se analiza do të jenë të pasakta.

Në parim kjo është e mundur për të dalluar metanol nga etanolit me erë.

Për kimisti ajo në përgjithësi nuk është e vështirë. Por edhe njerëzit e zakonshëm duhet të mbani mend se methanol nuk është një erë e theksuar, ajo është pothuajse neutral. Ndërsa era e zakonshme e alkoolit etilik është i njohur për të gjithë ne.

Pra, - Gërhas. Nëse ju mendoni se një pije alkoolike për disa arsye nuk ka erë zakon alkoolit, ajo është me vlerë të paktën dyshimtë. Dhe kjo është më mirë për të hedh atë poshtë lavamanit - do të jetë të shëndetshme.

Në anën tjetër, aroma e pasur e shishe do të thotë se pi - një alkool sigurt, sepse ajo rrit odors standarde. Dhe në tinctures ndryshme dhe vodka cilësi të dobët është shtuar shpesh për komponentët mbi-ngopur. Dhe një erë të theksuar i alkoolit nuk është, dhe diçka tjetër, më shumë gjasa, do të thonë se pija është i sigurt. Relativisht, natyrisht: helmimit, ju mund ende të fituar para. Por të paktën jo në morgun veten.

- Methanol - është më e keqja - paralajmëron Terentyev. - 30-50 gram - kjo është verbëri, dhe 100 gram dhe më të lartë - dozë vdekjeprurëse. Kjo është, edhe nëse personi mbijeton, është e mundshme që ai do të shkojë të verbër. Nga rruga, në Bashkimin Sovjetik ishin Fushata kartinochki "Mos pini alkool metil!". Ato përshkruajnë një njeri i veshur me syze dielli dhe me një shkop.

Ajo duket si ajo është koha për të le këto fotografi për të shtypur dhe shpërndarë përsëri në dalje metro.

Lexoni materiale: Mjeku që shpëtoi 86 persona pas bram: "Shumica ka vazhduar të marrë dehur"

"Rrëfimet e një poisoner metanol: ishte përfshirë në vdekjen e 68 njerëzve të jetojnë në lumturi"

përmbajtje

Ajo do të jetë interesante:   Sinusit gjatë shtatzënisë si për të trajtuar

SI për të dalluar nga etilik metil ALKOOLIT NË SHTËPI

Si të dallohet nga metanol etil

Gjetur në enë dhe alkool cilësia e ulët pije - jo aq e keqe. Më keq vend të përdorur metil etil alkool. Në sy se ata janë shumë të vështirë për të dalluar.

Në mënyrë që të krijojë cilësinë e alkoolit mund të shijoni ndezjen e lëngshme. Sigurohuni që ngjyra e zjarrit. Nëse alkooli digjet me një flakë blu, atëherë ka shumë të ngjarë, para se ju etanol. Methanol djeg gjelbër.

Nga metodat popullore përfshijnë përdorimin e një mostër e patate. Zhvishem patate të papërpunuara dhe të hedhin një pjesë të vogël të enë. Disa orë më vonë ai mund të ndryshojë ngjyrën e saj. Nëse kthehet rozë, atëherë provë alkooli është metanol. Patate etanol praktikisht nuk ndryshon ngjyrën.

Një nga mënyrat më të besueshme për të kontrolluar përkatësinë alkoolit formal kimike është konsideruar si një mostër. Merrni tela bakri dhe me ngjyra të ndezura me zjarr. Pastaj dip atë në të lëngshme. Methanol do të vijë një erë të mprehtë të pakëndshme të formal. Etanol në raste të tilla ka praktikisht asnjë erë ose erë parfum të zbehta e mollë.

Si në shtëpi të dalluar metil alkool etilik NGA? (2 ...

Si në shtëpi të dalluar metil alkool etilik NGA? (1 ...

si për të dalluar në mes të alkoolit

Një nga më e keqja është përdorimi i helmimit me alkool metil alkool (teknik) në vend të etilik (ushqimit) ose shëndetin. Edhe një dozë e vogël mund të jetë fatale. Unë mbolla, si për të dalluar metanol nga etanol. Pas ngjarjeve në Republikën Çeke, ku alkooli falsifikuara përmbajnë metanol, vuajtur nga mijëra njerëz, ky informacion është bërë me rëndësi jetike.

Problemi është se shija, aroma dhe ngjyra e alkoolit industrial nuk është e ndryshme nga ushqimi. Ky funksion shkakton helmim. Methanol është zakonisht i pranishëm në tretës, të lëngshme antifriz, dhe kimikate të tjera shtëpiake, të cilat nuk janë të destinuara për përdorim në, por për arsye të ndryshme mund të shiten nën maskën e pijshëm.

Metodat për përcaktimin e alkoolit industriale

1. Origjina. Blerë alkool në dyqane, të besueshme, ekziston rreziku i bëhet një viktimë e falsifikimit është dukshëm më e ulët se në pikat e shitjes të dyshimta (kioska, në vetë-racers, etj).

Pini dhe race alkool të pastër vetëm me një burime të mirë-njohur. Në qoftë se ky prodhim i distilleries ose fërkim alkool - probleme nuk do të, në të gjitha rastet e tjera, rreziku i aksidentalisht pini metanol rrit shumë herë.

2. Conflagrate. Kjo është një nga mënyrat më të lehta për të kontrolluar. Lëngshme ndezi dhe të shikojnë ngjyrën e zjarrit. Etanol digjet me një flakë blu, industriale alkoolit - gjelbër.

3. Kontrolloni patate. Një fetë e vogël e patate të papërpunuara për disa orë hedhur në enë me alkool. Nëse patatet nuk janë ndryshuar ngjyrë, kështu që para se alkoolit ushqim të pastër që mund të jetë i dehur. Patate metanol zakonisht merr një nuancë rozë.

4. mostër formal. Ajo është konsideruar si një nga metodat më të besueshme. Tela bakri është ndezur në zjarr, pastaj të zhytur në lëng. Nëse ka një erë të mprehtë e pakëndshme, pirja e alkoolit nuk mund të jetë, ajo është metanoli. Neutral zhytja etanol në tela e tij të kuqe të nxehtë bakrit nuk lëshojnë erë.

Simptomat e helmimit me alkool industrial:

 • dhimbje koke e papritur;
 • gulçim;
 • gjendja e keqe përgjithësi;
 • dhimbje në barkut dhe ulët mbrapa;
 • të vjella;
 • letargji.

Të gjitha këto simptoma janë të ngjashme me një helmimi normale alkool, kështu që ata janë të hutuar shpesh. Por në rastin e helmimit nga metil pasojat janë shumë më serioze. Methanol shpejt degradon sistemet vizuale, nervor dhe enëve të gjakut. Për helmim mjaft të fortë 5-10 ml metanol, dhe shkakton vdekjen e 30 ml.

dallimin në alkool metil
30 ml të alkoolit metil janë vdekjeprurëse

Nëse pas konsumimit të alkoolit një person u bë i sëmurë, mjekët rekomandojnë menjëherë të thirrur një ambulancë, por nuk shpresoj se çdo gjë shkon në vetvete.

Si në shtëpi të dalluar metil alkool etilik NGA? (3 ...

si për të dalluar në mes të alkoolit

 • 2 Si të dallohet metanol nga brenda etil
 • 3 Si për të dalluar llojet e tjera të alkooleve

Dallimi kryesor i alkoolit etilik nga llojet e tjera të substancave është përshtatshmërinë e tij për gëlltitje. Llojet e tjera të alkoolit kanë një masë më të madhe ose më të vogël toksike në cilësi të njeriut, kështu aftësinë të dallojnë llojet e tyre do të minimizuar rrezikun e helmimit kimike. Rreziku më i madh i të gjitha llojet e alkooleve nonfood përfaqëson metil, për shkak të cheapness saj, prevalenca dhe ngjashmërinë e shije dhe erë me etanol. Llojet e tjera të alkooleve (psh, isopropil) janë më pak të shpeshta, por për shkak të ngjashmërisë me ushqim dhe efektet toksike të alkoolit në trup gjithashtu përfaqësojnë një rrezik të konsiderueshëm.

Ajo do të jetë interesante:   për shkak të formë clots në enët e gjakut

Njohja e dallimeve themelore në mes të llojeve të zakonshme të alkooleve nga etanolit për të minimizuar rrezikun për shëndetin kur konsumojnë pije alkoolike.

metil rrezik alkool

Vlen të ditur se metanol nga alkooli nuk ndryshojnë në ngjyrë, shije dhe erë.

Në mënyrë për të dalluar nga alkooli pijshëm jo të pijshëm duhet për të kryer studimet përkatëse, e cila nuk është bërë gjithmonë. Shpesh është e bazuar në besimin se ajo është blerë alkool ushqim, një substancë e përdorur brenda. Rezultati do të jetë një helm i fortë, dhe në mungesë të kujdesit mjekësor - vdekje.

Përveç njohuri se si për të dalluar nga alkooli etilik dhe metilik të mundshme për të pirë alkool në përgjithësi duhet të ketë informacion në lidhje me ekspozimin kryesor metanol, i vetëdijshëm për simptomat e helmimit dhe të kujdesit parësor objekteve.

Pirja e vodka me alkool metil shkakton efektet e mëposhtme në trup:

 • inflamacion bilateral i nervit optik, i cili mund të shkaktojë verbëri;
 • dëmtimi i sistemit nervor qendror;
 • humbja e sistemit urinar;
 • efekt shkatërrues në strukturat e proteinave te trupit, nje crregullimi metabolik.

Menjëherë pas konsumojnë këtë substancë ekspozitave simptomat e mëposhtme:

 • nauze, të vjella, dhimbje barku;
 • vetëdija paqarta;
 • shqetësime vizuale ( "fluturojnë" në frontin e syve);
 • dhimbje koke;
 • marramendje;
 • rritur jargëzim;
 • të rritur, dhe pastaj - një rënie të mprehtë në presionin e gjakut.

Kështu, në qoftë se asnjë veprim nuk është ndërmarrë për të dalluar metanol në etanol, disa kohë pas gjetjes substancën në trup të zhvilluar efekte më të rënda. Koha e fillimit të tregon të tilla varet nga shuma e marrë në trupin e substancave toksike.

Këto manifestime përfshijnë si në vijim:

 • vizion të paqartë deri në verbëri të plotë;
 • paraqitja e dhimbjes në këmbëve dhe kokës;
 • Sipërfaqe koma alkoolike: çrregullim fjalim, retching, temperaturë të ulët e trupit, urinim spontan;

Alkoolike koma të thellë: edema qepallë, nxënësit Dilated, mungesa e reagimit ndaj stimujve të dhimbshme, dështim të frymëmarrjes, takikardi dhe konfiskimet manifestim.

Si dallohet nga alkooli etil metil ne shtepi

Ka disa mënyra për të dalluar shtëpi nga një alkool ushqimor teknik. Secili prej tyre, me i duhur i eksperimentit, lejon një probabilitet të lartë të alkoolit për të dalluar të mirën nga e keqja. Sipas rezultateve të njëjta, disa teste mund me probabilitet të lartë të identifikuar llojin e substancës.

Këto metoda përfshijnë si në vijim.

ngjyrë flakë

Një nga më të thjeshtë do të thotë për të dalluar nga pirja e alkoolit teknike është ndezjen e saj. Në etanol ngjyrë flakë do të ketë një ngjyrë kaltërosh, dhe metanol - gjelbër.

Reagimi me patate

Kur vendosjen e patate peeled në një enë me alkool për të ndryshuar ngjyrën perimeve mund të përcaktojë llojin e substancës. Të reagimit të nevojshme për të mbajtur patate në alkool për të paktën dy orë. Në rastin e ndryshimeve ngjyra patate të kuq, duke treguar metanol.

pikë vlimi

Një tjetër mënyrë për të dalluar fryma teknik do të kontrollojë temperaturën e saj valë. Etanol ulcerën në një temperaturë prej 78 ° C, dhe metil - edhe në 64 ° C.

Reagimi me sode buke

Kur të përziera me etanol sode pjekje jep beftë të verdhë i pazgjidhshëm. alkool metil kur tretur në sode mbetet transparent.

Reaksion me Permanganat kalium

Është gjithashtu e mundur të bëhet dallimi alkool fërkim në qoftë se ju shtoni një Permanganat pak kalium. Në rastin e etanolit, asnjë reagim të dukshme nuk është arsye. alkool metil, reaksioni do të vazhduar me evolucionit të një gazi dhe erën e formaline.

Mostra formaldehyde

Kjo metodë, e cila lejon për të dalluar në mes të konsumimit të alkoolit nga metanol, është konsideruar si më të besueshme.

Për sjelljen e tij në studim është i nevojshëm për të ulur alkoolit tela e kuqe-hot bakrit. Nëse si rezultat i erë të mprehtë e formal është lëshuar, atëherë para jush - alkool metil. Etanol në një reagim shpërndan erë musht uthull.

Mostra Lang

Për të dalluar këtë proces nga mjekësor alkoolit industrial nevojë për praninë e Permanganat kalium, si dhe një tank të vogël në të cilin alkooli mund të jetë ndezur.

Për të kryer studimin e nevojshme për të shpërndarë 0.2 g Permanganat kalium në 2 ml ujë të distiluar. Pastaj, 50 ml i alkoolit ishte ndezur në 18 ° C, pour atje zgjidhje Permanganat kalium dhe vini re ngjyrën kohën e ndryshimeve zgjidhje nga purple të kuq. Në qoftë se ajo mori 10 minuta ose më shumë, është e mundshme që para jush alkoolit.

Ajo do të jetë interesante:   Çfarë ndodhi me Andrey Malakhov

Kështu, pyetja nëse është e mundur për të dalluar metanol nga etanol, mund të përgjigjet pozitivisht.

Si për të dalluar llojet e tjera të alkoolit

Ndër alkoolet shumë helmuese dhe toksike, në mënyrë që të jenë në gjendje të bëjnë dallimin në mes tyre, si dhe dallohet nga substanca të tjera të llojit të ngjashme është e nevojshme.

Si dallohet nga alkool etilik, izopropil

Isopropanol nuk paraqet një nivel të rrezikut si metil, por kur ajo është përdorur në sasi të mëdha, si do të ketë ndikim negativ në trup. Shkaku kryesor i efekteve të dëmshme të këtij lloji të alkoolit është ndarja e aceton në procesin e copëtim në mëlçi. Po ashtu, përbërja kimike e substancës shkakton një sulm të mprehtë e dehjes, e cila zgjat më shumë se pas pirjes etanol.

Për dallimin në nga alkooli etil isopropyl mund të jetë disa atributet:

 • Erë: ashpër, e hidhur, të kujton erën e dezinfektantëve;
 • Shije: e ëmbël dhe e hidhur.

Si dallohen nga Chachu holluar alkoolit

Shumë më e lehtë për të dalluar nga ChaCha holluar alkoolit. Që nga vera praktikisht Chacha është distiluar, produkti nga alkooli holluar do të ndryshojnë në mënyrë të konsiderueshme si erë dhe shije.

Chacha ka aromë mjaft të butë dhe shije, në kontrast me të mprehtë alkoolit karakteristike shije. Prandaj, edhe një herë ka provuar një pije të vërtetë, ajo mund të dallohen me lehtësi nga vërtetë ChaCha alkool holluar.

Si për të dalluar vodka nga alkooli

Dalluar vodka nga alkooli është disi më e komplikuar. Në këtë rast, kjo varet nga cilësinë e produktit. Mjaft shpesh vodka lirë është jo më shumë se një alkool të thjeshtë holluar, dhe për këtë arsye ndryshimet në këtë rast nuk mund të jetë.

vodka cilësor ka një shije mjaft të butë dhe erë, ndryshe nga alkooli banale dhe zgjidhje të ujit. Por kjo vlen vetëm për të markave të shtrenjta. Në rastin e vodka të lirë, çdo dallimet do të mungojë për arsye se ajo ka të ngjarë të ketë divorcuar dhe alkoolit.

Si për të dalluar vodka nga alkooli

Për të dalluar vodka nga alkooli, është e dëshirueshme që të ketë një ide në lidhje me erën e bërë me dorë dhe alkool fërkim alkool. Në thelb krijoj ka aromas me shënimet e lëndëve të para nga i cili është bërë, dhe gjithashtu në një masë të caktuar ka erën e mbetjeve Vaj avioni. Erë të pastër alkoolit papastërtitë të tilla nuk janë të lejuara. Prandaj, për të të jetë në gjendje të bëjnë dallimin krijoj nga alkooli holluar dëshirueshme që të ketë një pamje në erë karakteristike e alkoolit të prodhuar në shtëpi.

Si të bëjnë dallimin midis alkoolit alfa nga Suite alkoolit

Alpha dalluar alkoolit nga suite alkoolit është shumë më e vështirë. Këto shenja janë mjaft alkoolet afërta sipas Enjoy dhe i përkasin produktet e pastërtisë më të lartë. Me erë dhe shije, pa pasur përvojë relevante, për të dalluar këto dy lloje të alkoolit është praktikisht e pamundur.

Si për të dalluar alkool nga fenol

Në disa raste, është e nevojshme edhe për të të jetë në gjendje të bëjnë dallimin në mes të alkoolit nga fenolet. Në jetën e përditshme, komponimet fenolike në formën e tyre të pastër janë të rralla, por për shkak të rrezikut të lartë të substancave të tilla për shëndetin dhe jetën duhet të jetë në gjendje për të përcaktuar karakteristikat e tyre organoleptike.

Treguesi kryesor i pranisë së një sasi të madhe të fenolit në të cilën një zgjidhje është e qartë erë perceptueshme të gouaches. Që nga kjo bojë përmban një sasi të konsiderueshme të fenol është e lidhur me erën e substancës.

Fenolet është një substancë toksike. hyrja e tij në trupin shkakton djegie të rënda të organeve të brendshme, një çrregullim të sistemit nervor, kardiovaskulare dhe urinare. Në përqendrime të larta të një numri të madh të goditur është fatale.

Për më tepër, çdo pronë kimike dallon alkoolit të fenolet mund t'i atribuohet një shumë më pak e theksuar pronat acidike.

Si dallohen nga alkooli ketone

Nevoja për të kryer ndarjen e ketone nga alkooli në një zonë banimi ka të ngjarë të jetë e nevojshme. Në të njëjtën kohë ju duhet të jenë të vetëdijshëm se ketones, për shkak të veçantive të përbërjes kimike, janë shumë më të paqëndrueshme. Në veçanti, më shumë materie të grupit kanë një pikë vlimi prej rreth 52 gradë.

Si dallohet nga alkooli acid

Për të dalluar nga alkooli acid mund të jetë edhe erë karakteristike e këtij të fundit, dhe nga reagimi i saj me substanca të ndryshme, për shembull - metale. Alkoolet, ndryshe nga acidet kur në kontakt me metal nuk përbën komponimet romanit, që rezulton në një ndryshim të ngjyrës në sipërfaqen e metalit, dhe në rastin e përqëndrimit të lartë të acid - thyerje metalike.

Shto një koment

e-mail juaj nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar *