SI ndriçohet Braga para distilim

Author: | 2018/08/23

Foto nga: homedistiller.ru

Çdo kontrabandist pijesh alkoolike dëshiron të arrijë përsosmërinë në zejtari e saj, duke krijuar gjithnjë e më shumë metoda dhe teknika të reja për të bërë produkti përfundimtar është aq e sigurt sa të jetë e mundur, i pëlqyeshëm, dhe shumë më tepër aromatik. Individual një çështje shumë e rëndësishme në këtë rast vepron si para-pastrimin dhe brightening pure para distilimit të fundit, se çfarë për të bërë, në parim, nuk është e nevojshme, por është shumë e dëshirueshme. Mënyra e saktë për të ndriçohet pure do të bëjë produktin final më i përshtatshëm për të pijshëm, erë, të japë një shije neutrale dhe madje edhe pasojat e pijshëm për të bërë më pak të dëmshme, për shkak të nivelit të ulët të vajrave avioni në përbërjen.

Pyetja Kardinali është nëse ju duhet të ndriçohet Braga?

Foto nga: NoteFood.ru

Shumë bootleggers rishtar, pa e ditur të gjitha hollësitë dhe nuancat e kjo nuk është një rast i thjeshtë, shpesh pyes veten pse shndrit Braga para distilimit dhe nëse kjo ka kuptim për të shpenzuar kohë dhe energji në veprimet dhe manipulimet e tilla me të lëngshme në qoftë se është e mundur të bëjë pa to. Ajo duhet të jetë kuptojnë më plotësisht shkaqet dhe pasojat, për të gjetur saktësisht nëse shndrit Braga para distilim është e nevojshme, por ato janë edhe mjaft të rëndësishme.

Si pjesë e pure, edhe kur ajo është fituar plotësisht dhe u bë gati për distilim, shpesh mbeten maja pafermentuara. Ata kanë tendencë për të vendosur në pjesën e poshtme të anijes, si disa janë më të rënda se sa ujë. Getting në alembikut, këto kërpudhave fillojnë të djegur në fund, duke i dhënë krijoj neveritshme erë pështirë dhe shije të keqe. Ajo është në mënyrë që të shpëtoj të këtij problemi dhe duhet të ndriçohet Braga, që është, të pastër atë, para se të hyn në distilim.

Vlen kushtuar vëmendje të disa nuanca që janë pikërisht ne nuk duhet të harrojmë, për shembull, ka disa metoda dhe teknika që do të ndihmojnë vetëm të ndriçohet pure kokërr, dhe për fruta ata do të jenë të tepërta, duke shkatërruar shije origjinale dhe shijen e lëndës së parë, për shembull, fruta apo kokrra të kuqe. I gjithë procesi ngjan qartësimin e verës, por ka dallime themelore, për shembull, në zgjedhjen e një të veçantë Sorbent, kohën e ekspozimit, teknologë dhe përmasa.

Sqarimin e larjes përbërjes së ftohtë ose degassing

Para se të parafytyruar se si të ndriçohet Braga ftohtë, ia vlen të kujtohet se maja është një gjallë mikro-organizma, kërpudhave, se temperatura e papritur zvogëlohet në mënyrë të konsiderueshme të ngadalësojnë aktivitetin e tyre, pse mund edhe të prehem ose të vdesin. Kjo ka kuptim për të përfituar nga ky mekanizëm natyror të kuptojnë plotësisht se si për të ndriçohet Braga para se të distilimit për të përmirësuar cilësinë e produktit final - vodka, dhe njëkohësisht të bëjë dhe përbërjen degassing. Kjo do të thotë se ajo do të jetë e mundur për të hequr mbetjet e dioksidit të karbonit të lëngshme për të shmangur presionin e tepërt shtesë krijuar në kubike, e cila mund të çojë edhe në një mini-shpërthim.

Foto nga: alcodistillers.ru

Ka disa metoda të thjeshta dhe të përballueshme e sqarim të larë, ia vlen për të parë në këtë në më shumë detaje, pasi ajo është nga ky moment mund të varet nga të gjithë suksesin e përpjekjeve tuaja.

 1. Mënyra më e lehtë për të në mënyrë agresive të ndezur fitues Braga lugë të gjatë ose një fajtor të veçantë për një kohë mjaft të gjatë, të paktën pesë deri në pesëmbëdhjetë minuta. Pas tillë një përzierje aktive do të duhet të japë mut të fundoset në fund dhe Braga do të hiqen nga llum.
 2. Metoda e dytë ofron Braga ngrohtë deri në 50 ose 60 gradë Celsius. Kjo do të vrasin të gjithë maja e shpejtë dhe eliminimin e dioksidit të karbonit nga përbërja.
 3. Metoda e tretë është më në kërkesën, pasi që nuk ka saktësi, si dhe masave aktive, ai nuk ka nevojë. Kjo metodë e rrufetë pure ftohtë. Video më poshtë tregon një nga metodat më të thjeshta dhe më efektive të tipit mekanik.

Në sqarim të ftohtë të gjithë tenxhere thjeshtë me pure duhet të durojnë gjatë vend të ftohtë dhe të errët, për shembull, në verë mund të jetë bodrum apo bodrum, ku temperatura nuk ngrihen mbi 12 ° C, dhe nuk bie nën 0 gradë. Braga së pari duhet për të lënë për një orë, pastaj kthehem dhe me kujdes gjithçka mix dhe pastaj jap Wort duhet të qëndrojë 3-4 orë. Gjatë kësaj kohe maja do të ngrijë, dhe të lëngshme mund të drenazhuar dhe të distiluar. Megjithatë, nuk duhet të jenë shumë të kujdesshëm, sepse në kushte të caktuara, për shembull, në një birrë të ulët në shtëpi kala, ajo mund të kthehet thartë, dhe pastaj të rivendosur ajo nuk do të funksionojë.

Sqarimi i pure Hibiscus: udhëzim dhe këshilla

Ndoshta të gjithë të paktën një herë në jetën e tyre pa të, çaj kosi gjak-kuq, i quajtur Hibiscus, e cila është brewed nga petals Hibiscus dhe sudanez u rrit. Përfitimet e këtij çaji është e qartë, dhe aciditetit të veçantë e lejon që të përdorin atë edhe për të ndriçohet Braga para se të dërgonte atë në një fuqi e tretë. Kjo metodë është e përshtatshme për grurit dhe Mashi prodhimin e sheqerit, si dhe mishërim i parë, megjithatë, për fruta më delikate fermente ajo është shumë efikas dhe do të privojë produkti final ndritshme shije karakteristike dhe erë që është e padëshirueshme.

Foto nga: distillationathome.com

 • Një duzinë litra pure duhet të marrë rreth shtatëdhjetë gram petals thata e Hibiscus, të mjaftueshme për të krijuar një mjedis acid dhe të përgatisë një zierje e tyre.
 • Proporcione hollimin 100 gram për litër të hibiscus ujë të pastër.
 • Vlim krijoj nevojën për tre, ose më mirë akoma, pesë minuta, pas së cilës ajo u la ftohur, derisa temperatura arrin 25-30 ° C.
 • Hidh supë sudanez u rrit në një enë të Braga dhe të gjithë përzierje me kujdes.

Lini pure që më në fund të ketë një pastrim për një ditë, atëherë ju do të shihni se si edhe beftë. Lëngu merr një hije të ndritshme të përgjakshme, por kjo nuk duhet të trembet, të krijoj kjo nuk ndikon ngjyra. Pasi ju do të shkrihet me Braga llumit që është bërë më e lehtë përmes tub silikoni, ajo mund të dërgohet menjëherë për distilim.

ndriçim të sofistikuar Mash feline filler

Nëse ju nuk keni dëgjuar diçka të tillë, nuk do të jetë i befasuar nga një filler konvencionale për tualet kafshëve mund të arrihet rezultate të thjesht të pabesueshme për pure pastrim. Kjo metodë është më e mirë për të lëndëve të forta grurit të para, pasi ajo nënkupton një përbërje të thellë pastrimi. Filler është bërë nga balta të veçantë të quajtur bentonite, e cila është sorbent me potencial të madh.

Foto nga: pikabu.ru

 • Shkalla e një lugë gjelle për çdo dhjetë litra pure, bluaj në një mulli bentonite konvencionale, ndërsa ajo nuk do të jetë në gjendje të lloj miell ose pluhur.
 • Në çdo substancë lugë të marrë një gjysmë litër ujë të nxehtë dhe trazim të gjithë në mënyrë që të marrë një paste të përkryer homogjene.
 • bentonite tjetër me ujë duhet të bymehet, ajo do të duhet rreth tre deri në katër orë kohë, për aq kohë sa ju mund të bëni gjëra më të rëndësishme.
 • Menjëherë para përdorimit, bentonite me ujë një herë duhet të përzierje dhe derdh në Braga bërë gyp aty nga unwinding fajtor fluide.

Vetëm një pure disa orë pastrimi është përfunduar plotësisht dhe rezultatet janë të sigurt për të bërë përshtypje. Megjithatë, është më mirë të mos të ngutemi, sepse kjo sorbent mund të ndihmojë të shpëtoj nga pjesa më e madhe e pezullime të ndryshme dhe madje edhe vajrat avioni, në qoftë se ju lënë atë të bëjë punën e saj në trokitur. Pas kësaj, pure i kërkohet të drenazhuar me kujdes dhe mund të distiluar.

acid citrik

Një tjetër i njohur metodë - rrufetë pure acid citric, i cili punon si një Hibiscus çaj, duke krijuar një mjedis acid. Maja në një kohë të shkurtër do të ngrijë dhe do të bien në një gjumë të thellë, dhe Wort mund të drenazhuar dhe të distiluar.

Foto nga: foodandhealth.ru

 • Per litër pure do të marrë rreth dy ose tre gram acid është përafërsisht një e treta të arrijnë në nivelin e lugë çaji.
 • Shpërndarë acid citrik në një sasi të vogël me ujë dhe të derdhja në një enë me Braga. Substancë mund të jetë e mbushur direkt në një enë, por ajo llokoçis deri tretur plotësisht në këtë mënyrë do të jetë më e vështirë.

Për të shmangur të ndritshme vendas acetik erë, të cilat mund të paraqiten në këtë proces pastrimit është e nevojshme në fund të depozitimit në pure shtoni edhe pak sode buke apo shkumës grimcuar për të neutralizuar aciditetin e tepërt.

Xhelatinë ndihmon të ndriçohet Braga

Për pastrimin më delikate dhe të butë se sa të gjitha metodat e përmendura më sipër, për shembull, për fruta apo kokrra përbërjen më të mirë të përshtatshme xhelatinë rrufetë pure, e cila është një mënyrë të butë. pluhur xhelatinë nuk duhet shtrenjtë, ajo mund të blihen lehtësisht në çdo dyqan ushqimore plotësisht, si dhe për përdorim në shtëpi është më efektive.

Foto nga: delo-vkusa.net

 • Për çdo dhjetë litra lëng marrë përsipër dy gram xhelatinë.
 • Shuma e përshtatshme e pluhur apo kokrrizë, në varësi të formës lirimit, të mbushur me ujë të bazuar në gotë (200 gram) për 1 gram xhelatinë.
 • Insistojnë xhelatinë në ujë ju duhet të paktën një ditë, në mënyrë që ajo u rrit mirë, përndryshe efektin e dëshiruar që ju merrni.
 • Next derdhur një pure të vogël, ajo është e holluar xhelatinë derisa ajo është zgjeruar plotësisht, atëherë të gjitha derdhur në tank kryesore.

papastërtitë tronditëse proces, vajra avioni dhe mbetjet e maja, do të zgjasë më shumë se metodat e përshkruara më sipër, rreth tre ose katër ditë, por ndonjëherë më pak. Sapo ju të shihni se në fund formuar një beftë të trashë, dhe në shtëpi-brewed birrë ka bërë të ndritshme dhe të qartë, ju mund të derdh atë në një fuqi e tretë për distilim final.

Simple ndriçimi pure me qumësht

mënyrë të mjaftueshme për të butë për të ndriçohet Braga para distilim - një metodë e njohur e qumështit, e cila nuk është dëgjuar, ndoshta vetëm dembel. Ai është plotësisht i sigurt në të gjitha aspektet, kushtet absolutisht e pastër të mjedisit dhe shëndetin e njeriut nuk është e kërcënuar nga asgjë. përbërësit aktiv këtu janë albumin dhe kazeinë, të cilat janë të përfshira në të gjithë qumështin dhe "e di se si" cilësi të mpikset, që është, slurry zam dhe papastërtitë. Megjithatë, për të arritur efikasitet të mirë të metodës nuk do të jetë e lehtë për të zgjedhur qumështin e duhur dhe në përputhje të saktë me të gjitha përmasa.

Foto nga: beersfan.ru

 • Sqarimi i procedurës duhet të kryhet jo më parë se dy orë para distilim përfundimtar.
 • Distilimit të krijoj mirë për të zgjedhur një yndyrë, qumësht e tërë, dhe kuptim do të jetë më, por është e këshillueshme për të marrë qumësht i skremuar për të pirë birrë.
 • Braga duhet të shtoni qumështin në normën e një litër produkti lopë në dhjetë litra lëng.
 • E gjithë kjo duhet të jetë një trazim të mirë dhe të lënë për kohë të lëvruara.

Besohet se llum hequr nga pure nuk është e nevojshme, në qoftë se ju të përfitojnë nga kjo metodë pastrimi, siç rezulton të lirshme dhe me gëzof. Nëse dhe provoni, ajo është e mbushur me humbje të mëdha, deri në 20-40% të totalit, dhe kjo është shumë e rëndësishme. Nëse e dëshiruar, tendosje Braga me letër të veçantë filtri, apo edhe një garzë të zakonshëm, palosur disa herë.

Foto nga: homedistiller.ru

SQARIM Braga: se si dhe çfarë për të pastruar Braga distilim ...

Foto nga: homedistiller.ru

Çdo kontrabandist pijesh alkoolike përpiqet sa më shumë që të jetë e mundur për të përmirësuar aftësitë e tyre, dhe gjithashtu të përmirësuar shijen, erën dhe cilësinë e produktit përfundimtar, që është dokrra. Megjithatë pastrimin pure para distilimi kryhet nuk është e gjitha dhe jo gjithmonë, por kjo definitivisht ka kuptim. Megjithatë, jo të gjitha metodat dhe mënyrat për të shndrit dhe të pastruar shtëpi i bërë birrë, të cilat mund të gjenden në internet, janë me të vërtetë të efektshme dhe nuk punojnë mirë në teori, por në praktikë. Për shkak se ajo ka kuptim për të kuptuar plotësisht se si është më mirë të bëni atë që substanca për pastrimin pure dhe të zgjidhni atë që ju duhet të përdorni metodat.

Ajo do të jetë interesante:   Çfarë ndodhi me Andrey Malakhov

Pse pastrimi i sode larë para distilim

Foto nga: tonnasamogona.ru

Para se të shikoni për metoda efektive se si të ndriçohet deri dhe Braga pastër para distilim, është parë e nevojshme për të kuptuar se çfarë saktësisht ju do të shqetësojë për të dhe nëse është kohë dhe punë të panevojshme. Këtu çdo gjë është mjaft e thjeshtë dhe është i bazuar në një dëshirë për të maksimizuar indekset aromatike dhe shije, për shkak se ajo është e sedimenteve nga Braga e bën atë erë të padurueshme dhe shije të pakëndshme dhe të neveritshëm.

Kur ju dërgoni në një fuqi e tretë në një substancë distilimi i papërpunuar, kur bilancet nxehta maja dhe substancave të tjera të beftë dhe të fillojnë për të djegur. Ky proces është i pakthyeshëm, ai do të ushqyer dokrra pakëndshme, për të thënë atmosferë mbytëse tmerrshme, e cila mund të kthehet në një pije papërshtatshëm për konsum të lëngshme. Sepse me të vërtetë e rëndësishme për të kuptuar se si për të pastruar Braga para distilim.

Clear Braga absolutisht çdo sorbent, e cila do të lejojë të gjitha papastërtitë, duke përfshirë maja jo të përpunuara, bien sedimenteve mjaft të dendur, dhe ajo duhet të jetë e thjeshtë dhe e lehtë për të hequr nga të lëngshme. Megjithatë, ajo duhet të kuptohet se disa nga teknikat dhe metodat tepër radikale për Brahe fruta delikate dhe ato mund të aplikohen vetëm në kokërr ose sheqerit recetave të.

Pre-kullimit dhe pastrimin përbërjen pure ftohtë

Përpara se të bëjnë pastrimin e Braga, duhet gjithashtu të bëjë degassing e saj paraprake. Të bësh këtë nuk është domosdoshmërisht, por ajo do të ndihmojë të hequr qafe të kulturave nedobrodivshih të kërpudhave, si dhe për të fshirë përgjithmonë nga dioksidi i karbonit, i cili do të rrisë në masë të madhe presionin në kubike gjatë distilimit. Ka disa teknika mjaft të thjeshtë, e cila është mirë të dini nëse ju jeni duke shkuar për të marrë cilësi dhe një birrë të mirë se ai vetëm kërkon tryezë.

Foto nga: russkayadymka.rf

 • Mënyra më e lehtë për të intensivisht përzierje përbërjen për një kohë mjaft të gjatë të qartë Braga nga maja dhe dioksidit të karbonit. Ajo do të jetë i përshtatshëm për të rregulluar lëvizje ose një stërvitje të veçantë në hundë përzierjen dhe pastaj ajo do të shkojë shumë më të shpejtë. Pas pesë deri në tetë minuta e këtij përzierjen hedhur maja në duhet të shkojnë shumë më të shpejtë dhe më të mirë.
 • Mundësia e dytë - ngrohja, në të cilën jetojnë maja do të vdesin, dhe degassing zhvillohet mjaft shpejt. Për t'i bërë ballë Braga ndezur deri në pesëdhjetë apo gjashtëdhjetë gradë, nxitje të vazhdueshme, por ajo duhet të jetë i ftohtë vetëm duke e vënë atë në një vend të ftohtë në shtëpi apo në rrugë, e cila do të marrë të paktën disa orë gjatë muajve të ngrohtë.
 • Metoda më e suksesshme dhe e pranueshme si e qartë nga vajrat Braga avioni nedobrodivshih maja dhe dioksidi i karbonit, dhe papastërtitë e tjera, është e ftohtë. Shënim Braga në çdo kohë nuk duhet të ngrijë, temperatura e mesme në të cilën është vendosur, do të mbahet në mes të zeros dhe deri në dymbëdhjetë gradë Celsius. Lini tenxhere të krijoj në të ftohtë nuk ka nevojë më pak se dy orë, gjatë së cilës kohë kulturave të gjalla do të zhduken, dhe papastërtitë vendosen.

Foto nga: ytimg.com

Pas degassing dhe mbajtur para-trajtimit, ju mund të vazhdojë me procesin, pasi që masat e tilla shpesh nuk është e mjaftueshme. Ky para-trajtim nuk ka të lënduar dhe do të përfitojnë vetëm, megjithatë, për të ngrohur përbërja duhet të jetë i kujdesshëm që të mos humbasin gradë çudi do të përfundojë me vodka.

mënyra të thjeshta dhe jo shumë të pastër të pure

Pastrimi i feline pure mbushes (bentonite)

Siç e kemi thënë tashmë, për cilësinë e spastrimit larë të papastërtive dhe vajra avioni nevojë për një sorbent të mirë, më të përshtatshme e cila konsiderohet të jetë bentonite, që është balta më e zakonshme e bardhë, e cila gjithashtu ka një shkallë shumë të lartë të hygroscopicity. Ajo është një substancë shtuar në pjellë macja, kështu që është e mundur që të përdorin material të tillë për pastrimin, nëse ajo është në dorë.

Foto nga: tonnasamogona.ru

Megjithatë, këtu është e nevojshme për të monitoruar nga afër faktin se përbërja nuk kishte absolutisht asnjë shije që dëmtojnë vendas. testuar tashmë në praktikë kompozime të tilla si WC dollap Cat, «Barsik", "Murka», Pi-Pi-Bent dhe "Kotyara". Ata kanë lloje të ndryshme, të marrin gurë të vegjël dhe një erë neutral, atëherë vetëm çdo gjë do të kthehet në mënyrën më të mirë të mundshme.

 • Llogarit sasinë e kërkuar të bentonite, bazuar në performancën e një lugë gjelle për çdo dhjetë litra Wort. Të gjitha që ju të merrni bluaj drejtën për një mulli kafeje konvencionale shtëpiake. Në lidhje me pajisjet e sigurisë nuk ka nevojë për t'u shqetësuar, pasi substanca është mjaft e brishtë dhe nuk është në gjendje të dëmtojë thika.
 • Për çdo lugë gjelle e substancës për të shtuar një gjysmë litër ujë të nxehtë, apo edhe më të mirë, ujë të valë. mix Mass tërësisht deri slurry tërësisht homogjene. Është e këshillueshme që të përzierje të gjithë mikser e për ta bërë atë më të sigurt.
 • Më tej, substanca që rezulton është e nevojshme për të derdh ujë dhe bentonite e Braga dhe të gjitha cilësisht shtang përsëri duke përdorur nozzles të veçantë në stërvitje.
 • Anije me Braga kërkojnë dendur, bllokim mbyllur. Pas kësaj, ajo duhet të jetë vënë në një vend të errët të ftohtë për një ditë, derisa bentonite do të bëjë punën e saj.

Njëzet e katër orë ju do të thahet vetëm pure nga sedimenteve që është bërë e mirë me ndihmën e një tub të hollë gome, dhe pastaj të kalojë, si zakonisht. Rezultati do të lë përshtypje ju me siguri, por me fruta delikate dhe mjaltë blends birrë në shtëpi kështu që është më mirë të mos për të bërë, përndryshe rrezikoni të prishin të gjithë duhet të gatuar.

Desert Rose Hibiscus pure sudanez dhe pastrim

Të gjithë me siguri e di se çfarë çaj Hibiscus dhe cilësitë e saj të dobishme dhe pronat e shërimit edhe shkruar shumë artikuj udhëzuese. Megjithatë, pak njerëz e dinë se është e mundur edhe pastrimin pure Hibiscus, dhe cilësia e procesit është me të vërtetë e lartë. Këto petals shtrembëruar thatë kur brewed sigurojë një nivel në rritje të aciditetit, kështu pure mund të pastrohen me jo më keq se mbushës i familjes së maces për tualet. Metoda është e thjeshtë dhe të arritshme, por të jenë të përgatitur për faktin se krijoj do të bëhet gjak-ngjyra e kuqe, megjithatë, as shije as erë e dokrra nuk do të ndikohen, kështu që mos u bëni merak për këtë.

Foto nga: delo-vkusa.net

 • Shtatëdhjetë gram lule për çdo dhjetë litra larë, ju duhet të plotësoni në një litër ujë, dhe pastaj të vënë në enë në zjarr dhe të sjellë një çiban. Mos harroni se ju duhet të vazhdimisht të ndezur "çaj" për të shmangur djegien.
 • Jo të valë, zjarri nën Hibiscus duhet të mbyllen, dhe të lëngshme për të ftohur në 25-30 gradë Celsius.
 • rezulton supë nevojshme përzier me pjesën më të madhe të pure, stoppered fort dhe lejohet të qëndrojë për një ditë derisa katran nuk pastrohet zgjidhje.

Pas kohës së caktuar, ju do të duhet të bashkojë pure nga sedimenteve që gjithashtu nuk ka dëm për të bërë me ndihmën e tubave dhe të dërguar me metodën e distilimit të njohura për ju.

Pastrimi pure xhelatinë

Ne tashmë kemi thënë se masat drastike, të tilla si Hibiscus dhe bentonite, është e vështirë të përshtatshëm për pure nga fruta. Por si për të bërë pikërisht kur një opsion i tillë duhet të pastrohen nga papastërtitë, vajra avioni dhe mbetjet maja neperbrodivshih? Pastrimi me xhelatinë për të ndihmuar të përballen me këtë problem. Substanca do të lidhin vetëm maja sedimenteve, duke e lënë shije dhe shijen e lëndëve të para në përfunduar pije pandryshuar.

Foto nga: primedrink.ru

 • Të llogaritur shumën e xhelatinë e kërkuar është e thjeshtë, që ju duhet të marrë dy gram në dhjetë litra Wort. Uji është i nevojshëm për të marrë një gotë (200 gram) për gram të xhelatinë.
 • Hidh të gjithë xhelatinë ujë të ftohtë dhe të lënë në vend të errët, të ftohtë. Pas tetë orësh, të ndryshuar ujin dhe të përsëritur si rregullisht.
 • Me kalimin e datën e caktuar, plotësoni xhelatinë në të njëjtin proporcion me ujë të ngrohtë të pastër, pastaj përzierje mirë dhe derdh të gjitha në Braga përgatitur për pastrimin dhe distilim.

Ky variant i pastrimit Braga shumë më e gjatë, ajo mund të marrë deri në tre ditë, në mënyrë që të jenë të përgatitur për të pritur. Pas të lëngshme bëhet më e qartë, dhe të gjitha precipitates panevojshme, pure i kërkohet të bashkohen në një fuqi e tretë dhe të dërgohet në distilim.

pure Quick pastër me qumësht

Nëse ju nuk mund të presim për rezultatin e fundit të një periudhe të gjatë kohore, kjo ka kuptim për të gjetur se si për të pastruar qumësht Braga, kjo është një metodë e thjeshtë, e shpejtë dhe të përballueshme për t'u marrë me të cilat mund të dikush. Metoda bazohet në faktin se proteina qumështi specifike "janë në gjendje të 'papastërtitë e lidhin të ndryshme nga pure duke i angazhuar ata në reagimin dhe duke krijuar një kompleks krejtësisht i pazgjidhshëm. Për një metodë të tillë nuk kërkon kullues dhe pure me sediment, kështu që e gjithë kjo "e mirë" mbetet në kubike dhe nuk shkojnë në dokrra.

Foto nga: beersfan.ru

 • Miri përdorin qumësht me një përqindje të vogël të përmbajtjes maksimale yndyrë, të bazuar në një litër të produktit lopë dhjetë litra filluar Wort. Nëse ju merrni produkt shumë i yndyrshëm, duke rezultuar vendas do të kthehet me re.
 • Qumështi është derdhur në një enë të krijoj dhe të lënë në një vend të ngrohtë për dy ose tre orë, pas së cilës ju mund të fillojë menjëherë me distilim.

Me një llumrave Braga nuk është drenazhuar, sepse përndryshe humbja e deri në njëzet për qind nuk mund të shmanget, por ajo zgjidh thekon dhe distilim nuk ndalet, kështu që nuk ka nevojë për t'u shqetësuar për asgjë. Por lëngshme filtruar përmes një letër filtri ose një garzë palosur nuk ka të lënduar, në qoftë se ka një dëshirë të tillë.

Kimi Ndihmë: Pastrimi i sode lajë

Për të maksimizuar të gjitha cilësitë e esencë, dmth vodka, mjeshtrit janë të gatshëm të përdorin çdo substanca që të pastruar produkt para. Një nga reagents më të thjeshta kimike të dobishme për këto qëllime, dhe së bashku me më të përballueshme, është një sode përbashkët familjare, e cila domosdoshmërisht atje në pothuajse çdo shtëpi.

Foto nga: samogonpil.ru

 • Soda duhet të merren në normën e dhjetë gram për dhjetë litra feedstock dhe holluar një për një me ujë në proporcion.
 • Të përhap zgjidhje sode, e cila është tretur krejtësisht me ujë në një enë me Braga.
 • Zgjidhja duhet të jepet për të qëndrojë për atë që Braga lënë vetëm për njëzet deri në tridhjetë minuta.
 • Tjetra, e gjithë pure është e nevojshme për përzierje mirë, apo edhe tronditur, pas së cilës kapaciteti është vendosur për dymbëdhjetë orë në vend të errët dhe të ftohtë.

Pas kësaj periudhe do të ketë vetëm të bashkojë pure me sediment, është shumë i butë dhe me kujdes, dhe pastaj të kalojë më tej përmes një karbon, ose të paktën një filtër letër. Kështu, për të bërë e gjithë kjo nuk është e vështirë dhe në qoftë se ju dëshironi, ju mund të zbatojë të gjitha rekomandimet të krijoj kthyer jashtë pastër dhe aromatik pa vështirësi.

Foto nga: tonnasamogona.ru

Sqarim dhe Distilim miell Braga

Përvoja e parë e miellit distilim pure largua i trishtuar - Braga djegur çuan në gaz ...

Para se çuan sarahnuyu dhe gazit dhe TENah - çdo gjë ishte në rregull.

Shanset janë djegur për shkak të faktit se ajo nuk është lehtësohet miell Braga (unë isha 9 ditët e trazirave mbi Braga hidhur)

Unë mendoj se loja e ardhshme të ndriçohet bentonite ... Cton gëzon këtë mënyrë të sqarimin e miellit pure?

Dhe të jetë i sigurt për të vrarë maja e mbetur është nëse ngrohje apo ftohje para marrjes bentonite?

miorfx

Ndoshta Braga kosi. kjo ndodh José. Provoni një rast klasik, rezultati do të jetë i befasuar këndshëm.

niseshte pure nuk është sqaruar bentonite, dhe i drejtuar në mënyrë të tillë në gjenerator me avull.

Gjithashtu dua të provoni një birrë në shtëpi e miellit. Për fat të keq nuk ka me avull, dikush mund të ketë përvojë me miell Braga pa avull. A është e mundur për të përzënë në gaz dhe për të shmangur djegien, apo është ajo për njohurinë e një sipërmarrje të dështuar?

mos provoni shtresë të trashë blozë në kubike, dhe amëz Sam djegur

Kjo është, ndriçohet deri dhe për të rrethuar miell Braga siç është e pamundur? Për blerjen e pajisjeve shtesë në formën e një gjenerator me avull, ndërsa për fat të keq nuk ka të holla. Braga duhet të vendosen për sheqer dhe miell deri rreth harrojmë.

AlekseyR

HOS u përpoq dy herë - 1 oriz, 1 miell. Tejkaluar në gaz, me dekantimit. ishte Prigara. Kubike me sanduiç fund: //samogon-i-vodka.ru/...2168/item_6821/

Braga duhet të vendosen për sheqer dhe miell deri rreth harrojmë.

miell nuk është rrethimi, ju mund të provoni për një teknologji birrë ose hos, por nuk ka gjasa që të mbizotëroj ju menjëherë duhet përvojë, për të punuar në sheqer, si do të dalë me 50 kg 1,25litra sheqerit * Product pereydosh në drithëra

Ajo do të jetë interesante:   TIME AM dhe PM ÇFARË ËSHTË IT

miorfx

Çfarë nuk mund të thotë? Ajo sqaroi dhe i mërzitur pas fermentimit, megjithëse 1/4 e vëllimit të sedimenteve. Që fole të paktën një pjesë të gazit sqaruar, të paktën induksionit, ose tenah, dhe mbetje mund të trajtohet. Gazi nuk prigaraet nëse pak sedimenteve bie në fund të. Prigaraet vetëm kosi Braga.

druid1965

Beftë sigurisht që është e mundur dhe e dobishme për të utilizirovat.No bëjnë ose të blejnë parogen.Ya parë shumë beftë vylival.S fuçi 220L (miell 50 kg) dy ose tre vedra.Zatem, avull distilling proslezilsya.S mbetjeve 40litrov -10litrov SS kala rreth 30% .

miorfx

miorfx

Po, është e qartë se në qoftë se qindra litra pure vënë këtu çdo akuza rënie. Dhe unë në qoftë se 1-2 litra të disponojë me të në të gjitha të dukshme. Dhe, si një opsion është një mënyrë e mirë për të provoni një produkt drithëra.

E pra, ju me siguri nuk e trembin shokët papërvojë, unë kam aq herë të parë José e miellit të klasës së parë

5 kg / 20litrov sedimenteve pas dy javësh të fermentimit jo më shumë se 2,5-3 litra Gónyú etuyu Braga gjithmonë në gaz larguar nga sedimenteve, natyrisht,

djegur-jo

Me volum të lartë, unë nuk kërcënojnë, me pajisje tim (12L kub, kapaciteteve fermentative prej 30 l.) Për fjalën e lartë të vëllimit nuk është. Unë për veten time, miqtë dhe të dashurit për të trajtuar, jo shumë nevojë.

kotovik, faleminderit, ju frymëzuar mua, kështu që unë kam një shans të mirë për të punuar me grurë. Unë do të përpiqem.

miorfx

Po me të vërtetë José sedimenteve pak se Gose. Por kam vënë Braga në shishe Gose 10 litra. miell 2 kg 7-8 l. uji. Kubike (duket 10L) pour Braga 3 cm nën krye, dhe pjesa tjetër e kanalit. Së pari ka pas pak haze lehta dhe gazit ose induksion (kur në një garazh). No djegur-në.

me pajisje tim (12L kub, kapaciteteve fermentative prej 30 l.) nuk është një vëllime të mëdha të folurit.

tani ... Mos harroni, tastier bërë ju të pini, aq më pak ajo!

kjo është arsyeja pse më vonë shkojë në vëllime më të mëdha ...

fat të mirë!

fly_az

Mirymir , ekziston opsioni i vodka grurit pa PG, por ajo është më shumë kohë-konsumojnë.

Enzimat HOT PAP saccharification. Kjo qull saccharifying enzimat. Dhe pastaj përmes shtypur manual shtrydhëse frutash e perimesh. Fun për vëllime të vogla të pranueshme.

Nga përvoja ime - kokrrizave 10 kg elbi 25L të ujit, enzimat A dhe G. ngrohje në 70 me pauza. 35gradusov ftohje me akull për të sjellë vëllimin e përgjithshëm të 45L. 50gramm SAFLevyur.

Fermentimi 2.5 ditë në 28gradusah tank. Braga fillim sqaruar më sipër.

Shtresa e sipërme është mbledhur me kujdes. Ideal gjithë mbajnë ftohtë (+ 5C), pastaj ndriçohet shtresa do të jetë më.

Pjesa tjetër është i ngarkuar në llojin shtrydhëse frutash e perimesh "Strumok" - ishin ato me rrjetet për lëng domate. Përpunimi mori rreth 3 orë. distilim tej në gaz në klassike.Dvazhdy me banding kokat / bishtat e dokrra. 3L Yield plus 65 gradë e mallrave 0.5l kokat, bishtin plus litër.

Vasio

Pasi tejkaluar miell në një kavanoz në gaz, nuk kishte asnjë aluzion e fërkimit. 21 litra ujë dhe 6 kg miell.

E gazit rënë. Sot unë u përpoq të arrij në PETN miell - djegur, ndjeu tmerrshme, tan të gjitha të zeza, Braga derdhur. Interesante, ajo mund të jetë e enzimës A nuk është shtuar osaharil vetëm nga H. enzimë

Matveyushka

Nga përvoja personale.

Braga vënë në miell të bardhë 8 kg për 34 litra tank. Fillimisht trazim në 15 litra nxehtë (60-70 ° C) ujë.

Pastaj unë të sjellë të vëllimit të përgjithshëm të pyesni enzimat dhe maja.

Rove 10-14 ditë.

Për përfundimin e plotë të tortës fermentimit ishte rreth 2-3 cm në fund.

Distiluar 15 litër cube 3 herë në rreth 10 litra. Unë jam duke përdorur induksion.

Ndonjëherë topth goditi tank - "Garik" nuk ishte.

max Koenig

Djemtë kanë të njëjtën temë në forum [Best saccharification (nuk Koji, jo të egër), në shtëpi-brewed birrë bërë nga mielli dhe enzimat]. Vetëm për të dashuruar dembel e grurit dhe miellit ngjeshur pa pajisje. Ujë të ngrohur në 30 gradë, enzimat e gjumit, miell, maja. Një javë larguar nga sedimenteve, distiluar dy herë, çdo gjë - shkelma.

Distilim Braga. ABSTRAKT. (TEMA GJATË MBUSHJEN)

saldator

Mirëdita, të dashur kolegë.

Distilim i Braga - një proces krijues, si dhe përgatitja e saj.

Para shqyrtimit të procesit të distilim është e rekomanduar për të studiuar receta, të paktën ato që janë të vendosura në FAQ:

- Përgatitja e pure nga niseshte

- saccharification niseshte

- Përgatitja e pure e sheqerit

- Përgatitja e vodka nga grurit

- Braga lashtat maja të egra

Edhe për lexuesit dembel shkruaj raportin e ujë, sheqer dhe maja për në shtëpi i bërë të thjeshtë për të shmangur birrë nedobroda:

në ujë të paktën 3,5l (preferohen 5 litra), sheqer 1kg, të thara maja 20g. ose 100g presion.

Pas përfundimit të fermentimit

Sqarimi i pure

Së pari, ju duhet të hiqni të gjitha Braga osvetlit- byaku lundrues në sediment dhe thahet atë (mos pendoheni një ml disa të alkoolit) që do të përmirësojnë vetitë organoleptike përfundimtare të produktit. Të ndriçohet të aplikuar:

- vendoseshin në një vend të freskët

Thjesht vënë enë në një vend të freskët dhe maja zgjidh në fund, pastaj sqaroi Braga përmes tubit është larguar nga llumit nuk është i shpejtë në metodën kubike, por të lirë

- Depozitimi i bentonite do të japin kuotën metodë:

sinteza recetë:
2-3 lugët bentonite në 20 litra larë (3-4 lugë deri 40 litra).

Bluaj në një mulli kafeje (për shpërbërjen më të mirë), një pluhur, të tretur në 250 ml ujë të ngrohtë, derdhur në Braga, nxitje fuqishëm. Ajo mund të shpërbëhet pa rëndë në infuzion me ujë të nxehtë, por procesi nuk është i shpejtë.

Nëse mikser nxitje përdorur (ndërtimi, bojë, për shembull) mund të shtohet direkt në pluhur Braga.

Shpejtësia Reshjet nga 15 minuta deri në një ditë.

KUJDES !!! Kur punon maja (kur fermentimi është ende në vazhdim) Braga NUK shqetëson !!!

Mos u mundoni të bashkohen me përmbajtjen e topth bentonite në kanalizimin, tuba formuar spinën çimentoje, të cilat vetëm mund të thyejnë mekanikisht !!!

Nga rruga, mos harroni në lidhje me humbjen e alkoolit me sedimenteve bentonite. Ato mund të reduktohet nëse sedimenteve hedh pak ujë, llokoçis atë dhe e vënë të qëndrojë përsëri. Për dashamirët shtrydh të gjitha "të thatë" - për të përsëritur operacionin përsëri. Mbrojtur është bërë mirë në një tas të ngushtë të lartë

një mënyrë pak i lodhshëm, por efektive për të shndrit Braga cilësisë.

Rreth Drita:

Origjinë - siç drejtë pretendimet kotische - nga maja vluar ndodh boshllëkun membranat e tyre, dhe shpërbërjen e proteinave me lirimin e komponimeve malodorous squfur dhe azot.
Për të shmangur këtë, është e nevojshme për të sqaruar sa më shumë të jetë e mundur dhe për të ndarë Braga osadok- maja vdekur apo gati të vdekur se ata nuk janë përfshirë në kubike.

Në anën tjetër, ka thënë si dikur mak210 në absklabe nëse pas fermentimi i sheqerit në Braga mbetur nivele neugnetennye të maja alkoolit, ata fillojnë të eksitohet trupat e të afërmve të tyre, duke rezultuar në një pamje në Braga të tjera, shumë më tepër e dëmshme dhe malodorous komponimeve se në pjesën e parë rast. Përveç kësaj, afat-gjatë "infuzion" pure në peshë trupnodrozhzhevoy nuk është e qartë fisnikërojë një bandë e dokrra.
Këtu unë qëndroj në udhëkryq. Dhe më të prirur për shtrirje e baltë, pure svezheperebrodivshey.

Pas sqarim duhet të përcaktohet me metodën e distilimit

- fundeve Classic ndarë në nën-llojet e mëposhtme:

 • TANS distilim

më efikase në drejtim të metodës humbjen e nxehtësisë, por nuk është i përshtatshëm për të trashë Braga, në mendimin e kolegëve jep vetitë më të këqija organoleptike për shkak të mbinxehjes lokale

 • Distilim në një pjatë

Kjo teknikë gjithashtu parandalon gjej pure të trashë, por është një më të butë, në drejtim të mbinxehjes lokale. Në qoftë se ju përzënë mbi stufë me gaz, unë rekomandoj që të nxjerr në dritë dritaret dhe të kthehet në kapuç, si ekziston rreziku i monoksidit të karbonit, kështu që mos harroni në lidhje me rritjen e masave të sigurisë nga zjarri.

 • distiluar në induksionit

Metoda më e butë e ngrohjes në disa raste ju lejon për të përzënë dhe të mos pure shumë të trasha, organoleptik pothuajse niveli STC

- Me ndihmën e një çifti të ndarë në nën llojet e mëposhtme:

 • distilim përdorur gjenerator me avull

Metoda klasike lejon të arrij të gjitha llojet e Braga, ndryshon një rezultat të mirë, ju duhet të jetë i vëmendshëm ndaj humbjes së nxehtësisë.

 • në një të vazhdueshëm distilimi kolonë brazhnoy

Një relativisht i ri pure teknologji distilimi, në afërsi të prodhimit industrial (në industri të përdorë gjithashtu edhe NSC) ndryshon vetitë më të mira organoleptike, parandalon gjej pure kokërr.

 • distilim në një banjë me ujë dhe PVC

Tani vënë në një ujë të gjej Braga bane.U me KUB-25L alyumin.flyaga, kështu që kam gjetur një tank në të cilën ajo bëhet e përmbytur dhe kohën vody.Po ose në kohën e duhur, por Perëndia ka disa humor-ngritjen aromë SS, do të pinë ai. Kështu që unë nuk jam do të shqetësojë me një lokomotivë me avull për kokërr SS.A'll të jetë vetëm në një banjë me ujë për të bërë atë.

PVK - dush të avancuar me ujë, për shkak të pranisë së presionit në xhaketë është e lejuar që të gjej të gjithë thatësi, si dhe është e mundur në këtë pajisje dhe kuzhinier grurit dhe të eksitohet atë dhe të përzënë. Ajo rezulton pajisja më universale

pak më shumë për metodën e ngrohjes:

Alkooli në Braga, sigurisht dokrra sa më shumë që është e, dhe rezultatet normë distilim në këtë kuptim të pavarur. Përveç nëse pijesh dizajn gabuar nuk mund të përballen me një lumë të avullit në pushtet të lartë dhe pjesë e alkoolit shkon në atmosferë.
Por më shumë cilësia e SS në një normë të lartë të distilimit - nuk është një fakt. Për të shpejt të përzënë - ju duhet të shpejt të ngrohtë deri. Dhe si Braga inerciale dhe jo në kuptimin termike - se është e nevojshme që në nivel lokal shpejt. Dhe jo fakti se edhe perekal lokale promovon cilësinë e SS. Nga ana tjetër, ka një logjikë të caktuar në faktin se rritja e pirja vremyani përkeqësohet produka organoleptike.
Prandaj, natyrisht, brez me avull, dhe i jep një rezultat të mirë. Kur të lartë-powered kazan me avull shumë, por ajo ka një temperaturë prej pak më shumë se njëqind gradë - nuk është e aftë overtempered Braga. Një rezultat i krahasueshëm është padyshim e mundur për të marrë pure induksion ngrohje.

opsionet pajisje

Pasi përcaktohet me një metodë ngrohje vazhdon me zgjedhjen e pajisjeve për distilim

- Simple distilim (. Pryamotochnik, spirale, etj), pajisja nuk do të forcojë, dhe ju lejon të shpejt të zgjedhur produktin që korrespondon me pikëpamjet klasike mbi distilimit të Forumit. Ashtu si ata janë të lirë dhe të lehtë për të prodhuar. Por mungesa e mundësisë së korrigjimi humbjen e alkoolit dhe rrit sasinë e papastërtive padëshiruar. Për të përmirësuar cilësinë e produktit të përfunduar në fillim të daulle avull distilim mund të përdoret në qoftë se ka një kthim të zbaticë, ajo mund të përdoret në distilim dytë.

- zbaticë kondensator mund të shpejt të kryer shtrirje, por në sajë të lidhjes e tubit në atmosferë zvogëlon shumën e vonyuchersov. Gjithashtu def mund të përdoret në një distilim të mëtejshëm në lidhje me përforcimin kolona.

- Brazhnye kolonë - Distillers forcimi. Është e thjeshtë, të bëjë një distilim të parë në shpejtësi max me min. forcimin, një tel të dytë për forcimin e shije dhe aftësitë pajisjeve

- kolona nepereryvnye brazhnye - lejojnë Braga të arrij me shpejtësi të lartë në të cilën shtëpi-brewed birrë është brewed jo më shumë se 30 sekonda, ajo minimizon erën e maja pirja, dhe një kohë të arrij vëllime të mëdha të larë. Në shtrirje e dytë mund të veprojnë në një mënyrë kolonë tray (në disa raste), dmth Ajo ka pro Distillers forcim. Disavantazhet përfshijnë koston e lartë të kit dhe kufizimet mbi dendësinë e pure.

Për të përcaktuar fuqinë e saharomery zakonshme pure nuk rrokulliset, sepse fituar nga fermentimi super koktej të nepoymi atë, por mund të përcaktohet mënyra kala e cila është treguar më poshtë, me kusht, përveç nëse humbjet e alkoolit gjatë distilimit.

Kur ju jeni të zënë Braga, ju keni marrë një mundësi e madhe për të përcaktuar shumë të saktë numrin e folësve që ju mund të merrni. Në shtrirje të dytë janë përzgjedhur nga kreu, atëherë dy të tretat e alkoolit tuaj vlerësuar si një lloj "trupit", dhe pjesa tjetër është përcaktuar në bishtin. Edhe një herë, kjo është shumë e afërsisht. Ju vetëm duhet për të gërhas atë. Në qoftë se ti e përndjek në ngjashmërinë e Republikës së Kazakistanit, dmth një kthim dhe zbaticë pereisparenie, pastaj të përqëndrohet në kala nuk do të funksionojë, edhe, rrjedhin nën 90 * vazhdimisht. Dhe ndryshimet erë. Kjo është kapur.

Nga teoria në praktikë lëvizje

Ajo do të jetë interesante:   recetë lasagna në shtëpi me mish te grire

Variantet e procesit

Aktualisht, ka dy metoda e distilimit:

- "Classic"

- me kapjen Isik

Një metodë konvencionale, ose telefononi atë një "klasik" :

Kubike është e mbushur në 2/3 vëllimit, të mbledhë pajisjet, të fillojë të nxehet. Fillon të dalë nga prodhues pijesh në rreth 88-89 gradë në kubike, në varësi të fuqisë së pure. Mos harroni të kthehet në ftohje me ujë janë të para-përzgjedhja e prodhimit maksimal, pa klasifikim dërrmuese. Përzgjedhja e kryerjes deri në 98 gradë në kubike, por në qoftë se ju dëshironi, ju mund të shtypni deri në të fundit, por unë do të rekomandojë 96 gradë në kubike, ose më pak se 40 gradë përzgjedhjes papërpunuara të çojë në një enë, dhe të lëngshme që rezulton është shtuar në Braga në distilim tjetër (kjo quhet "bishtin banding "edhe pse kjo varet nga lloji i feedstock, në disa raste, bishtin janë të nevojshme për shije. disa nga kolegët tanë gjatë kreu i parë distilimit zgjedhur ende, por nuk bie-i mençur, dhe në raport të tjera. për shembull, kur shtrirje dytë është marrë 5% të vlerësuar AS, me në CK minimale Rritja - 1 pikë për sekondë.

Sapo ka filluar për distilim dytë, pastaj të vazhdojë rreth saj. Klasik, SS përsëri pas distilimit të parë, nëse e dëshiruar, pastrohet. Para distilim SS holluar në 20% për të përmirësuar ndarjen e ngrohjes kubike mund të kryhet nga çdo metodë. Pas ngrohje në temperaturë refluks të papërpunuara reduktuar ngrohje dhe rregullohen në atë masë sa që Sam dripped në një normë prej 1 pikë për sekondë për një njësi të thjeshtë, në aparatin e ngrohjes me forcimin e mbetur në operacion dhe rregullojnë zgjedhjen me metoda të tjera. Nuk është një përzgjedhje e kokat. Kreu merren në 5% në bazë të AC dhe organoleptically deri pa aceton të fëlliqura dhe të zhduket një erë të athët. ngrohje tej është rritur për të rritur fuqinë operativ ose përzgjedhje. shembullin e tij në një temperaturë në kubike 93 ose 96 gradë në Kubë, që ai e do dhe, bazuar në hundë e tij, natyrisht, për fillestar unë do të rekomandojë pas 93 gradë në kubike për të ndryshuar tank marrës, dhe rregullisht të ndryshuar ato, në varësi të numrit të SS . Tjetra është për të kryer një provë. Një tjetër tsitatku shtoni ..

# 21 Si për të përzënë dokrra?
Në përqindjen e distilimit e përmbajtjes së alkoolit në dokrra zvogëlohet si valë në Braga të alkoolit. Gjithashtu duke ndryshuar sasinë e papastërtive. Në fillim të esencë janë të ashtuquajturat "koka" apo "pervach", e cila të përmbajë një sasi të konsiderueshme të substancave të dëmshme valë në një temperaturë më të ulët se të alkoolit të valë. Kjo pjesë është rreth 50 ml për kilogram e sheqerit të përdorur në përgatitjen e shtëpi i bërë birrë, dhe kjo pjesë nuk është përdorur për ushqim. Pastaj vjen pjesa e ushqimit. Në fund të distilimit shkon pjesa tjetër nonfood - "bishtin", të cilat përmbajnë sasi të mëdha të substancave të dëmshme dhe me erë të keq të valë në një temperaturë mbi valë alkoolit. Fillimi i pjesës "bisht" është përcaktuar nga momenti kur krijoj nuk është më e ndriçuar, kjo do të thotë se krijoj është bërë një kështjellë nën 40%. Numri bishtin rreth 100ml per 1 kg sheqer në Braga.

Pak për bishtat:

Koncepti i "Vaj avioni" për emrin e tij nuk përkon. vaj avioni është një mbledhja e substancave të cilat janë një efekt anësor të fermentimit alkoolit. Dokrra bërë nga mielli thekre me rreth 19 fortesa. % Përfshira 0. 32% Vaj avioni në rreth 45 kala. % E përmbajtjes së tyre mund të arrijnë 0. 63% (besohet se vodka e tillë ka cilësinë më të keq, sepse ajo ka një erë të neveritshme dhe shije, dhe të ardhshëm gjendja ditë hangover shkakton të rënda).
Brew, e bërë nga sheqer, në varësi të fuqisë mund të jetë nga 0. 21 në 0. 42% e vajrave avioni (Jo më kot se sheqeri ka qenë prej kohësh konsiderohet si materialet e papërpunuara mirë për Brewing -! Njerëzve të mençur), misri dokrra mund të përmbajë deri në 0. 82%, elb - për të 0. 52% papastërtitë avioni. Vini re se krijoj pastruar dobët elb nuk është thjesht tempujt (e saj më në dispozicion dhe klasa më e lirë). Whiskey pastrimit shumë të lartë të përmbajtjes së ulët të papastërtive afrohet vodka mirë ruse, të ndryshme vetëm shijen dhe kosto më të lartë pa masë nga ajo.
Nga rruga, ato të lexuesve tanë të cilët kanë përvojë ndonjëherë një gjellë e mbetur pas pirë uiski mund të konfirmoj për ne se vodka të mirë në këtë drejtim preferueshme.
Avioni vaj përmban në strukturën e saj dy grupet e substancave toksike, të ndara konvencionalisht me pikë të vluar:
grupi i parë -k përfshin substanca me një pike vlimi prej me pak se 78. 4 gradë (pika e vlimit të etanolit pastër) - here ne njihen acetaldehyde dhe një vaj acetik ester ;
ko grupi i dytë përfshin substanca ka nje pike vlimi mësipërme 78. 4 gradë - propil alkool, alkool izopropil, alkool amyl, isoamil alkool, alkool izobutil, acetil, vaj - ester etil, komponimet Furfural dhe shumë të tjera të panjohura dhe papëlqyeshme.
Sidomos toksike isoamil alkool (S5N4ON) që arrijnë në 60% të Vaj avioni. Kur ajo merr në lëkurë - kimistë e di atë - nuk është një ndjesi djegie, e reddens lëkurës, blisters janë formuar, të mbushura me lëng të lehta. Pasi ata janë të hapur, lëkura mbetet i ngadalshëm-shëruese ulcerat.
Kur përdoret personi isoamylalcohol nuk përjetojnë siklet theksuar menjëherë pas pranimit, nuk ka faza e dehjes. Por pas 10-20 minutash, drejtuesi i eksperimentit "ngarkuar" dhe më pas hyn në një gjendje kome (koma quajtur shtypja ekstreme e ndërgjegjes - derisa mungesa e refleksit perdës), fytyrën dhe trupin e sipërme të bëhet ngjyrë kaltërosh i frikshëm. Ky shtet vazhdon si orë, pas së cilës, me probabilitet të lartë, personi merr të mjekësisë ligjore - patolog mjekësore dhe morgun e raportit të autopsisë.
Por për të arritur këtë efekt, doza e ndonjë prej këtyre alkoolit duhet të jenë të konsiderueshme, duke arritur në 100-150 ml ose më shumë, ndërsa i varfër 0. 5 litra vodka shtëpi të përmbajë vetëm 4 ml avioni vajra (t. H. 2. 5 ml të alkoolit isoamil ).
Arsyeja është se efektet toksike të substancave të caktuara të quajtur "vajra avioni", është jashtëzakonisht e fortë se ajo e secilit prej përbërësve veçmas - që ofron natyrën e rëndë të dehjes dhe hangover jo më pak serioze. Në "akute" kafshëve eksperimentale administrimi "avioni" ekstrakt shkaktuar një vdekje mjaft të shpejtë në një dozë prej 0. 2 deri 0. 8 milliliter per 1 kilogram të kafshës testit - mënyrë vdekje, avancimin me simptomat e kardiak akut, hepatike dhe pamjaftueshmërinë renale në sfondit dëmtimi i sistemit nervor qendror. Në autopsisë mëvonshëm, ne vazhdimisht gjetur ndryshime të rëndësishme në sipër-përmendur organeve-pasojë e efekteve toksike të fraksionit "avioni".
Tani ajo është e lehtë për të shpjeguar shkakun e dhimbje koke të rënda pas pirë apo krijoj keqe vodka: kushtëzuara dozë vdekjeprurëse "avioni" papastërtitë për një mesatare të njeriut peshon 70 kg do të jetë, rreth 14 ml, dhe në 0. 5 litra vodka tha se cilësia do të jetë 4 ml - se ju dhe fitoi dozë pothuajse 30% vdekjeprurëse (kujtojmë shtetit në mëngjes).
Edhe pastrohet dhe krijoj lartësim dyfishtë është shumë toksik se etanolit, si "nëntokësore" është pothuajse e pamundur për të arritur një të jepnin të produktit të pastër - duke wineries etanoli sublimated në mënyrë rigoroze në një temperaturë të valë 78. 4 gradë të saj, dhe i nënshtrohen një sërë intricacies tjera teknologjike

Infektues "Isik"

Ky lloj i distilimit shfaq relativisht vonë, por ka marrë disa popullaritet, esenca e saj në qoftë se 2 fjalë që ne fraksion e parë lart, pas përzgjedhjes së gjysmës së projektimit të alkoolit nga pure ndryshojnë kapacitetin dhe kryejnë zgjedhjen në një bankë tjetër. Transmetimi i dytë është kryer për çdo bankë më vete.

sepse Unë jam në këtë metodë, një laik, unë do të japë një mesazh kolegët zgjuar:

...
Për lehtësinë e të kuptuarit, unë jap një shifra disa:

• Në 10 ° alkoolit Cubed IA avulluar dy herë në tri herë më shpejt se alkoolit. Kjo është, për kohën që kemi nxjerrë nga poshtë 1% të disponueshme ka alkooli në të njëjtën kohë ajo vjen nga 3% të izoamilola të disponueshme
• Në 20 ° kalasë në Kubë izoamilol zhduket dy herë më shpejt (njerëzit e zgjuar e quajnë atë koeficienti i korrigjimit, atëherë është e barabartë me dy) . Dmth dëshpëruar 1% alkooli pranishëm në kubike, marrim me 2% të AB ekzistues.
• Në 40 ° faktor bëhet unitet. Për çdo përqindje presion llogaritë alkool për 1% të presion AB.
• Në 60 ° koeficienti Cubed ul me 0.2, dmth shtypur nga alkooli 1%, ne kemi marrë me vete vetëm 0.2% e ne kub izoamilola dispozicion.

Pra, kjo është arsyeja pse IA referohet fraksioneve në tranzicion. Në zgjidhje të alkoolit guximshëm (60 ° dhe më lart) - ai sillet si bisht pritet. Megjithatë, më të dobët bëhet si fundeve distilim mbetje, të shtrirë në përzgjedhjen më të lehtë izoamilol. Prandaj, rezulton se nuk ka rëndësi se sa herë e kemi forcuar dokrra, me çdo distilimi mëvonshëm ne të shpëtoj prej vetëm kokat dhe bishtin, duke ruajtur (ose edhe rritjen !!!) shuma përqindja izoamilola në zgjedhjen.
...
Pastaj ne kemi një përqindje shumë të thjeshtë - në një kohë kur ne kemi zgjedhur 50% të alkoolit nga fundi, së bashku me të, kemi zgjedhur 99% izoamilola (dhe ushtarët e tij anëtar i Divizionit tranzicionit).
...

Ndrysho bankën, vazhdojnë të bëjnë bilancin në një tjetër. Ne kemi marrë dy kontenierë me alkool papërpunuar:
• NS lart nga pjesa e parë, e cila ka një forcë relativisht e lartë (55-70 °) dhe përmban të gjithë izoamilol cila ishte Braga. (Jura quan ajo organi i parë). Shënim. Eksperimentet me pryamotochnikom pa fuqizimin prodhuar kala në mënyrë të konsiderueshme më të vogël, që nuk i kalon 50 °. Kjo lehtë shpjegohet: në mungesë të forcimit, ne kemi në një palë prej 53 ° në 10-shkallë Braga dhe 59 ° nga 14-shkallë, në eksperimentet Jura.
• SS lart nga pjesa e dytë, e cila ka një kala të konsiderueshme më të vogël përmban shumë bishtin (dhe, në përputhje me rrethanat, për drithëra, vkusnostej) dhe nuk përmban izoamilola (pothuajse asnjë). Trupi i dytë i Gabriel terminologjisë.

Ajo që kemi arritur në këtë fazë, kështu që atë e mori një copë të produktit, i pastruar nga agjencia e lajmeve - kjo është pjesa e dytë e ndjekje. Ne përpunojë atë më tej, siç duhet të jetë, në bazë të nocioneve tona, Moonshine misri - ndërtimi, bishtin ndashëm. Asgjë të veçantë këtu, përveç se SS nuk është aq i fortë sa zakonisht.

Pastrimi izoamilola nga pjesa e parë e ndjekje.

Ne jemi shumë keq që alkooli që ndotur izoamilolom - mos derdh produkt të vlefshme? Pas kthimit në shifrat e sipër të shihni se në 60 ° në një fuqi e tretë izoamilol një raport korrigjimi është më pak se 0.2, dmth, duke lënë në pesë herë më të vogla të zgjedhura se alkoolit. Dhe ne kemi në pjesën e parë vetëm ka forca të lartë! Përdorimi dhe ofron Gabriel 61.

- Mos e holluar pjesën e parë të ndjekje! - tha Jura. - Në kala të lartë IA është në bishtin e tyre!

Edhe duke përdorur një distilim të thjeshtë pa forcimin, ne jemi në këtë situatë, zgjedhja e 10% alkool të parë ne të larguar prej tyre vetëm 2% izoamilola, pra 5 herë më pak se ajo ishte fillimisht. Jo keq ... për fat të keq më shumë - keq. Forca e kubike është reduktuar, dhe rritet koeficienti korrigjim deri rreth 40 ° krahasohet me një njësi kubike. Output është e qartë - ne kemi nevojë për një pajisje që ofron forcimi shkak të zbaticë.

Lexo më shumë këtu: [katër apo teknikë distilim për Gabriel budalla]

Kjo është e gjitha ka të dini në lidhje me pure njeri i panjohur distilimit.

Shto një koment

e-mail juaj nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar *