Siç përcaktohet nga ndarjen e ovulacionit

Author: | 2018/08/29

Të dyja vajzat i planifikuar dhe i mirëpritur në familjen tonë. Jo, jo kështu. Të vjetër një shumë e dëshirueshme, por asgjë të veçantë për pamjen e saj nuk e kam bërë, vetëm të martuar dhe të kërkuar atë me pasion. Vajza ime vendosi të vijë një vit pas martesës. Por më i vogli ishte planifikuar vetëm. Ne llogarisim gjakun me përditësimin e saj burrin, monitoruar shëndetin, unë nuk e pi, dhe burri i saj të heqin dorë nga pirja e duhanit. Para moshës tridhjetë vjet, unë sigurisht, janë mekanizmat e jetës së re, por pak i ditur në intricacies. Unë shkova te gjinekologu për konsultim dhe mjeku më këshilloi që të mbajnë gjurmët e ovulacionit. Nuk kisha asnjë ide se çfarë do të thotë, por një ginekolinya mirë më shpjegoi në detaje se si për të përcaktuar ovulacionin për përzgjedhjen.
Ajo rezulton se në fillim të ciklit, menjëherë pas mukusit menstruacioneve lëshuar nga kanali cervikal dendura dhe të trasha. Por periudhë pjellore, para ovulacionit të ndodhë, liquefies mukusit dhe bëhet më transparent dhe i lëngshëm. Kjo mund të ju përzënë çmendur! Ju nuk mund ta imagjinoni se sa i habitur isha. vetë organizmi na tregon se kur ajo është e gatshme për të akorduar në për shtatzëninë!
Natyrisht, në kundërshtim me këtë metodë, unë mund të them se çdo organ është individuale dhe jo çdo grua është në gjendje të vini re një ndryshim në shkarkimit qëndrueshmëri. Unë mendoj se në qoftë se keni shikuar trupin e tij të vogël, është e mundur për të kuptuar intricacies e procesit.
Tani ju e dini afërsisht si për të përcaktuar ovulacionin për përzgjedhje))).

Si për të përcaktuar sekrecionet ovulacionit | ZDRAVOE


Si me anë të kohës vaginale shkarkimit të përcaktuar më të përshtatshme për konceptimin

gjatë mensturalnogo numër cikli, ngjyra dhe cilësi sekrecioneve (mukusit cervikal) ndryshon për shkak të ndryshimeve të nivelit të hormoneve. Konsistenca e sekrecionet vaginale mund të ju ndihmojë të përcaktojë periudhën e ovulacionit.
 • Mukusit ngjan vezë e bardhë - kohë të favorshme për konceptim

  pas menstruacioneve, ju mund të vëreni se është rritur sasia e mukusit, ajo së pari i holluar me ujë, dhe bëhet më e trashë pas disa ditësh. Kur mukusit qëndrueshmëri ngjan bardhë vezë të papërpunuara (kjo është elastike, mund të zgjas deri në 5 cm, pa thyer), kjo është më e favorshme për herë të ciklit konceptim. Ky mukusit lejon spermës të lëvizë lehtë në qafën e mitrës.

 • I holluar me ujë mukusit cervikal: koha e përshtatshme për konceptimin

  Afër ovulacionit mukusit bëhet më i holluar me ujë dhe transparent. Këto ditë ju mund edhe të duket se ju të brendshme lagësht. Ky mukusit lejon spermës të lëvizë shpejt në qafën e mitrës.

 • Creamy i qafës së mitrës mukusit - negative për kohën e ngjizjes

  Pas ovulacionit, mukusit cervikal pushon të jetë i rrëshqitshëm dhe i holluar me ujë. goo Creamy pafavorshme për konceptimin, pasi ajo pengon promovimin e spermës. Kjo mund të jetë mukusit sedeftë bardhë ose pak të verdhë, ajo është e trashë në qëndrueshmëri dhe në qoftë se ajo është rubbed me gishtat tuaj, kjo duket si një locion trupi.

 • Ngjitet qafës së mitrës mukusit - negative për kohën e ngjizjes.

  Para fillimit të menstruacioneve mukusit bëhet ngjitës dhe ngjitës. Kjo mukusit është më pak e favorshme për konceptim. Ajo është e dendur, mund të clotted, dhe të ndjehen si një paste ngjitet. Sperma është e vështirë për të lëvizur në të.
 • Zgjedhja e ngjyrës janë në ovulacionit duken si

  Shikoni atje ngjashmëri? Si për të përcaktuar ovulacionin në sekrecionet gjatë fazës së parë të ciklit menstrual mukusit cervikal është në një gjendje shumë të dendur, duke e bërë atë formon një lloj plug mucous direkt në qafën e mitrës. Është ky tub lejon ...

Si të njohin ovulacionit veten? SI TË ...

Simptomat dhe shenjat e ovulacionit. Ovulacionit online.

Për të zbuluar shkeljet në sistemin riprodhues të femrës, shtatzënisë kujdesshëm planifikimit, zgjedhja e saktë e metodës kontraceptive duhet të jetë i qartë në lidhje me ciklin menstrual, elementi kryesor i cili është i ovulacionit. Prandaj, ky artikull do të përpiqemi për të zbuluar çështjet kryesore me interes për shumicën e grave: Çfarë është ovulacionit? Si për të përcaktuar një kohë të mirë të krijoj një fëmijë? Si për të mbrojtur veten nga një shtatzëni të padëshiruar?

Çfarë është ovulacionit?

Ovulacionit - përkthyer nga latinishtja do të thotë "vezë" - një proces fiziologjik në trupin e femrës, kur ka një mënyrë për të dalë nga një pjekur, gati për fekondim nga spermës, veza nga gjëndër e vezores në zgavrën e barkut. Në gratë, ky proces ndodh periodikisht (çdo 21-35 ditë). Ai fillon me pubertetin dhe zgjat deri në menopauzë, ndërpritet vetëm gjatë shtatzënisë dhe periudhës pas lindjes. Për konceptimin e këtij procesi është shumë e rëndësishme, sepse në qoftë se nuk kishte ovulacionit, fekondimi nuk ndodh.

Faza e ciklit menstrual

Shenjat dhe simptomat e ovulacionit

ciklit menstrual - periudha që fillon në ditën e parë të menstruacioneve dhe mbaron në ditën e 1 e ardhshëm. Kohëzgjatja mesatare e saj është 28-29 ditë, kohëzgjatja maksimale - 23-35 ditë. Në qoftë se pak a shumë, ajo tregon se ka një defekt në sistemin hormonal të gruas.

Cikli menstrual është i ndarë në 2 faza. Në ciklin normal, faza e parë është 7-21 ditë. Gjatë kësaj periudhe, trupi i femrës përgatitet për një konceptim të mundshme - në vezore maturohet gjëndër dominuese nga të cilat veza do të jetë vonë, gati për fekondim. Pas lirimit të gjëndër e vezë hyn në zgavrën e barkut, i cili është kapur në një shishkë të tubën fallopiane dhe fillon të lëvizë ngadalë nëpërmjet saj. Në qoftë se në rrugën e saj për të përmbushur spermës - vjen fekondimin. Faza e dytë fillon nga momenti i ovulacionit, i cili, pavarësisht nga gjatësia e ciklit menstrual zgjat 14 ditë (plus / minus 2 ditë). Gjatë fazës së dytë në vezore në lirimin situ e vezës maturohet korpus luteum, e cila në rastin e shtatzënisë do të sigurojë ruajtjen e saj gjatë kohës së parë. Nëse fekondimi nuk ka ndodhur, corpus luteum shkatërruar, veza vdes, nivelet e hormoneve të fillojnë të bien dhe mujore. All - një cikli menstrual ka përfunduar dhe pastaj filloi duke ndjekur të njëjtën gjë.

Pse të dini simptomat dhe shenjat e ovulacionit

 1. Përcaktimi i ovulimit do të ndihmojë për të gjetur një ditë të favorshme për konceptim.
 2. Ndihmuar në parandalimin e një shtatzëni të paplanifikuar. Por kjo është e mundur vetëm në qoftë se një grua ka një cikël të rregullt menstrual.
 3. Të ndihmojë të planifikoni seksin e fëmijës. Besohet se marrëdhënia seksuale gjatë ditës së ovulacionit do të çojë në lindjen e një fëmijë mashkull, dhe për 1-2 ditë para saj - një femër. Besohet se sperma duke kromozomin mashkullor një më të shpejtë, por më pak i guximshëm, kështu që nëse një çift dëshiron një djalë, dita e ovulacionit mund të shpejt të marrë në vezë këto spermës. Sperm duke kromozome femra kundërta - i ngadalshëm, por të ketë një qëndrueshmërinë lartë. Nëse marrëdhënia ka ndodhur 1-2 ditë para lëshimit të vezës, spermës nga mashkulli kromosome të gjithë kanë marrë fund dhe me gra të lundrojnë për të kryer misionin e saj.

Si për të identifikuar dhe e di ditën e ovulacionit

shenjat e ovulacionit

Shpesh, gratë mund të zbulojë ditë ovulacionit pa teste dhe analiza - kjo është e mjaftueshme për të dëgjuar ndjenjat e tyre. Ajo mund të jetë e shkurtër-dhemb dhimbje në fund të barkut, zakonisht në njërën anë; ndjeshmëri të gjirit; forcimi i fryrje; ndryshimet humor (nervozizëm, tearfulness); dëshira akute seksuale.

Ndryshimet në trup, jo vetëm mund të ndjehen, por edhe për të parë. lengjet vaginale gjatë ovulacionit ndryshojnë konsistencën e tyre - janë të trashë, pak i lehtë, si proteina yachny, numri i tyre rritet në mënyrë të konsiderueshme. Gjatë një provim legenit mjeku do të shihni ndryshime në qafën e mitrës - bëhet lirshëm, e butë, ajo ndryshon qëndrimin e saj dhe pak ajar.

Përcaktimi i ovulacionit bazale temperaturë

Nëse në mëngjes çdo ditë, pa marrë deri nga shtrati, matjet e temperaturës në zorrën e trashë për 5 minuta me të njëjtin termometër merkur, duke vënë në dukje provat dhe ndërtimin nga ata një grafik, ne mund të shohim se një ditë një vijë të qetë nga dëshmia e një ditë do të bien ndjeshëm, dhe pastaj ditën tjetër do të rritet në mënyrë dramatike - kjo recesioni është dita e lëshimit të vezës nga folikuli. Metoda është e besueshme me 70%.

Metoda kalendarike

Siç u përmend më lart, menstruacioneve ndodh pas ovulacionit, brenda 14 ditëve (plus / minus 2 ditë). Kështu, në një cikël të rregullt prej 28 ditëve nga lirimi i vezës nga folikuli do të ndodhë në 13-14 ditë. Ne ofrojmë për të përcaktuar ditën e ovulacionit, duke përdorur kalkulator në internet online.

Shkruani ditën e parë të periudhës së fundit menstruale:

Kohëzgjatja e ciklit menstrual: ditë

Kohëzgjatja e menstruacioneve: ditë

Përcaktoni ditën e ovulacionit nga ultrazërit

survejimi ultratinguj është mënyra më e saktë për të dini ditën e ovulacionit. Ultratinguj ju lejon të ndjekur rritjen, zhvillimin e folikulit dhe në momentin që ajo thyen. Vëzhgimet fillojnë të shpenzimeve në baza ditore pas përfundimit të menstruacioneve.

Përcaktimi i testeve ovulacionit

Kjo është më e thjeshtë, të përballueshme dhe gjithashtu mënyra e saktë që ju mund të kryejnë në shtëpi. Ovulacionit Test mund të blihen në farmaci, ata janë bërë mbi bazën e testeve të shtatzënisë. Vetëm një nivel i vendosur në urinë nuk është një hormon i hCG (chorionic gonadotropin njerëzore) dhe LH (hormon lutenizues). Testet Arsyeja pas 5-6 ditë përpara ovulacionit të mundshme, në mënyrë rigoroze duke respektuar udhëzimin.

Është e rëndësishme të mbani mend se edhe me një cikël të rregullt, ovulacionit mund të jetë e qëndrueshme në crashes trupit që lidhen me lodhje, sëmundje, të udhëtimit, stresi. Si pasojë e se koha mund të lëvizin në mënyrë të konsiderueshme. Prandaj, është e mundur për të mbetur shtatzënë në ditët që konsiderohen të sigurta. Prandaj, në qoftë se ju nuk jeni gati për të shtatzënisë, ju nuk duhet lënë pas dore metodat themelore të kontracepcionit.

Views: 880 615 .

Ajo do të jetë interesante:   Kujdesi barbarozë në shtëpi

Shto një koment

e-mail juaj nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar *